Weldadigheids-Concert Gedurende de Feestweek gunstige Bouwterreinen De Groote Uitverkoop Regenjassen Male Hiijisleiij Hotel „De Prins" te Wijkeroog D.DD TRUUS SMIT Advertesren doet Verkoopen VEILING Prima Wijnen Slachtoffers der jongste Stormramp op MAANDAG 25 OCTOBER a.s. het „Concordia Strjjkje", Wjjkeroog Dnbbei Mannenkwartet „Onder Ons" Mevr, Wuys, Mezzo-Sopraan, Velsen Aanvang 8 uur (precies) WatScheelt Mijn Huid vanaf 80 October tot en met 6 Nov. Sreseellisr asitjo met Muziek en Baas J. D. DE GRAAF - Stationskoffiehuis y. N. ÉXPL MIJ. „VELSEKOöKD". Tevens arbeiders» en burgerwocnhnlsen [23 October 6 November 1926 A. POST - van der Pollstraat 3 Lederwaren en Fournituren Lederstukken in alle grootte a f 1.00 per pond. Profiteert van deze zeldzame koopjes en koopt nu alleen in de v. d. Pollstraat 3 IJMUIDEN. „MADELEINE" Draadiooze wetenswaardigheden te VELSBROORD (wegens sterfgeval) In Café „De Oriffioen", op Don derdag 28 October 1926, nam. 2 uur precies, ten overstaan van den te Velsen gev. notaris G. D. BOERLAGE van de nav. perceelen te Velseroord. 12. Twee Woonhuizen met erven en grond, Kanaalweg 12 en 14, samen groot 3 a. 10 c.a afzonderlijk en gecombineerd. 36 £eu Koffiehuis met daarnaast gelegen drie Woon huizen, Kanaalweg 91, 93, 95 en 95 a, samen groot 7 a. 4 c.a.afz en gecombineerd. 7—9. Twee Woonhuizen met daarachter gelegen grond, Kal- verstraat 136 en 138, samen groot 5 a. 44 c.a.afz. en gecombineerd. 10. Het Café met Winkelhuis en daarachter gelegen 8 Wontngen Kalverstraat 140, 142, 144, 146, 148, 150, 152, 154,156, 158, samen groot 7 a. 6 c.a. 11. Twee Woonhuizen met grond, Kalverstraat 73 en 75, samen groot 3 a. 89 c.a. 12. Een Woonhuis met grond, Kalverstraat 79, groot 3 a. 95 c,a. 1315. Ben stuk Grond, aan den Engelmundusweg, groot 18 a. 30 c.a.afz. en gecombineerd 1622, Zeven Woonhuizen met erven en grond, Kalverstraat 107, 109, 111, 113, 115, 115 a en 117, samen groot 14 a. 51 c.a.; afz. en gecombineerd. Eig. van de erven L. Jansen. Voorts van 23 Een Woonhuis, in het dorp Velsen, Noorderdorp straat 15, groot 66 c.a. Eig. v. d. Wed. de Ruijter te Zwolle. 24. Een Terrein, aan den Velserduinerbuurtweg, met de afbraak van de 2 grootendeels verbrande huizen, nos. 67 en 69, groot 468 M!. Dadelijk te aanvaar den. Eigendom van den G. Wijk huizen Jr. te Heemstede. Veilingboekjes en nadere inlich tingen te bekomen bij notaris Boerlage, voornoemd. TE IJMUIDEN op Vrijdag 5 November 1926 's middags 2 uur (precies) in Hotel „NUMMER EEN" ten overstaan van Notaris W. A. DóLLEMAN ter standplaats de gemeente Velsen van 1. den stoomtrawler Java"M. 340, groot bruto 142.14 ton, lang 31.11 M., mach. 275 1. P. K., gebouwd in 1917 bij Oebr. Boot te Leiderdorp met Inventaris. 2. den stoomtrawler „E. T." I/M. 19, groot bruto 260.79 ton, tang 131 voel, mach. 500 I. P. K. V. O 1615 vierk. voet, gebouwd in 1920 bij Gebr. Figee te Rotterdam, met inventaris. 3. den stoomtrawler Joh. N. Klein" I/M. 201, groot bruto 230.51 ton, lang 35 23 M., mach. 300 I. P.K., V. O. 128 M2., gebouwd bij Hall Ruasel Co. Ltd. te Aberdeen, met inventaris. Het vaartuig sub 1 genoemd wordt verkocht krachtens bevel der Arr. Rechtbank te Haarlem. Bezichtiging der vaartuigen, alle liggende in de Visschershaven te IJmuiden, op 27 en 28 Oct. a.s. en 3 Nov. a.s. van 2—4 uur. Nadere iulichtingen ten kantore van genoemden notaris, alwaar no lilies der veiling verkrijgbaar zijn. ten bate van de KENNEMERLAAN 41 Oud Malage f 1.20 in Met welwillende medewerking van t Directeur: LEO PIELAOE BegeleidingLEO PIELAOE. ENTREE 30 CENT. Waarom nog langer lijden als gene« *kinfisEen paar druppel» D.DJL, het middel tegen exzeem» uitslag, jeuk, zijn voldoende om deze huidaandoeningen te onderdrukken. Een verkwikkende slaap zal gevolgd worden door een aangenaam ont- waton Gij zult U weer frisoh opgewekt gevoelen en het leven zal U opnieuw toelachen. Begin vandaag nog met een D.D.D. behandeling. D.D.D.«*rt f. i.- bij e TIMMERMAN, METSELAAR EN AANNEMER e WILLEM BARENDSZSTRAAT 16 TELEFOON No. 467 apoth. STATIONSWEG VELSEN. Piano- en Orgelonderwys TROMPSTRAAT 193. TE VELSEROORD, ZEEWEG E 38, beeft béschikbaar, gelegen te Velseroord en Santpoort, PRIJZEN VANAF f 1.75 PER M2. te Santpoort, IJmuiden, Beverwijk en Velseroord TE KOOP. Bouwcredieten op bülijke voorwaarden. Uil —HG III II lll'IWI—IIII— mill III I ■Hill II Hij is gekomen bij IJMUIDEN van de geheele voorraad tegen nimmer gekende lage prijzen. Beenkappen - Ledervet - Gummizolen - Hamers Halsbanden en Riemen enz. |o. 'JAPON vanPRrMA NIEUWE FRANSCHE ..CREPELLA' open o.n gestoten, te dragen ook GROOTE ITATEN VOORRADIG in gris argen£ noisse££e li £ze de. z/ins BARTELJORISSTRAAT 13-17 iar ets ken, J-jai pon itori De it b AANBIEDIN0 -° ille: Wol/en Gabardine Trompstraat 4 Velseroord Telefoon 24!. VOORDEEL/GE .>er iiiit door D. Radeloos. Radio is eon der tallooze toepassin gen der electriciteit en electriciteit is, kort samengevat, niets anders dan strooming van een electrische vloeistof, bestaande uit milliard-en maal milliar- den oneindig kleine droppelen, welke electronen worden genoemd. Met de (heerschappij over deze elec tronen verkreeg de moderne mensch toegang tot het rijk der onbegrensde mogelijkheden der electriciteit en tot de wonderen der radio-wereld. De electronen stellen zich in bewe ging onder den invloed van scheikun dige werkingen; de mensch vond een scheikundig instrument uit, de electri- sche batterij, waarmee hij de electronen in beweging zette langs telegraaf-, en telefoondraden. Zoo liet hij de electro nen vliegen langs een jdraad van Am sterdam naar Rotterdam, belastte ze met de overbrenging van telegrammen en liet ze langs een tweede draad van Rotterdam naar Amsterdam met ont zettende snelheid naar de 'batterij terug keeren. Twee draden was te veel en te kost baar en de mensch nam één jdraad en liet de electronen na gedane arbeid in de aaide afvloeien en de met de aarde verbonden batterij nam automatisch een zelfde hoeveelheid electronen van de aarde terug, die daarginds aan haar waren afgestaan. Zoodoende kon de batterij steeds nieuwe electronen die ééne lijn opsturen en verwekte een on afgebroken electronenstroöm langs een lijn, die aan haar verre uiteinde met de aarde is verbonden.! Men maakte een opening in die tele graaflijn en plaatste daarin een sein- sleutel, waarmee men de electronen- stroom kon afbreken en weer in gang brengen en waarmee men de bekende morseteekensop de lijn kon brengen, die aan de andere zijde een electro- magneet in werking stelde, die op zijn beurt een ankertje op en neer deed wip pen op de maat der morseteekens. Langs zoo'n draad kon men weldra spreken; dec snelle electronen belastten zich met groot gemak om de trillingen van de menschelijke stem langs de draad te voeren. Men merkte daarbij op, dat de stem van de eene draad wel eens overging op een andere draad, die er dicht langs liep, zonder er mee in aanraking te zijn. Dit was een der eer ste aanwijzingen, dat electronenstroo men hun invloed op de omgeving uit oefenen zonder eenige verbinding dan de lucht, met andere woorden, de elec tronen doen zich niet alleen in een draad, maar ook daarbuiten gelden. De met de aarde verbonden batterij toonde aan, dat de aarde een onmete lijk reservoir van electronen moet zijn, waaruit men, evenals uit de-zee, kan putten, zooveel men wil. Onder den invloed van krachten uit het heelal, van zon, maan en planeten, stroomen de aardsche electronen rond den aardbol en aan bepaalde Noord- Zuidi gerichte electronenstroomen heb ben we de wonderlijke werking van het kompas te danken, dat onder den in vloed van die stroomen staat en de richting daarvan [aanwijst. Het kompas vertoont dikwijls kuren, slingert heen en weer, geeft miswijzi- gingen en geeft daarmee een beeld van geheimzinnige verouderingen in de electronenstroomen der aarde, bekend onder den naam van magnetische stormen. De aarde nu, of 'meer in 't bijzonder haar onmetelijk reservoir van electro nen, vervult een voornamen rol in de wonderen der radio. Ieder bezitter van een radio-toestel met antenne weet, dat hij zijn toestel niet' alleen aan de antenne, maar ook degelijk aan 'het grondwater van de aarde moet verbin den om goede radio-ontvangst te ver krijgen. Minder algemeen bekend is, dat de radio ook kan worden opgevangen zon der antenne, doch met twee aardver- bindingen, die een eindje van elkander af liggen. Dit bewijst, dat radio niet uit de lucht behoeft te worden opgevangen dOch ook uit de aarde is te putten. De geleerden zijn het er nog lang niet over eens, hoe de radio zich voortbeweegt: door de aarde of door dé lucht. De een zegt, de radiogolven bewegen zich door de lucht en dringen van daar uit in de aarde door en de ander zegt, dat het juist andersom is: de radio is eigenlijk een qaestie van aardstroomen, die hun uitwerking hebben op draden in de lucht op dezelfde /wijze, zooals ze een kompas bewerken. Hoe het zij, het is zeker, dat do aardkorst een groot aan deel heeft in de overbrenging van ra diogolven. Uit de gewone telegrafie is de draad looze telegrafie voortgeko men; men verlangde die ééne'draad ook nog af te schaffen en dat is volko men gelukt: men hield alleen de aardkorst over, die alle menschen draagt en verbindt en deze aardkorst zal voortaan dienen, om het mensoh- dom in radio-contact met elkander te houden. De radio bestaat nu ongeveer 25 jaren en thans is het al heel 'gewoon, dat zij afstanden overbrugt tot de tegenvoe ters, dat wil zeggen de grootste afstan den, die op aarde bestajan. Een Engelsch radio-station te Rugby, dat onlangs is opgericht, is voor varen de schepen met een radio-ontvanger aan boord over de geheele aarde hoor baar. Als dit station zijn telegrammen uitseint, kan een schip bij Australië b.v. daarnaar luisteren en een voor zichzelf bestemd telegram daaruit op-i pikken. Dat telegram legt den afstand af in onderdeel en van seconden, waar voor het schip 6 of 8 weken moet stoo- men. De radio-wonder ep gaan echter veel verder. Hebben we een paar jaar geleden niet reeds per radio de En- gelsche nachtegaal hoofen zingen, die in dé bosschen van Surrey zijn lied uit jubelde voor duizenden toehoorders over geheel Europa? Hébben we zelfs de Niagara-wat er- vallen in Amerika niet hooren donde ren, terwijl we hier in onze huiskamer aan het radio-toestel zaten? De aarde wordt te klein voor radio- afstanden. De mensch richt het oog reeds naar andere werelden, die we als kleine lichte stipjes aan den hemel zien zweven en overweegt de mogelijk heden, zijn radiostralen daarheen te richten om contact met andere den kende heelal-bewoners te zoeken. Een broertje van onze moederaarde, de planeet Mars, zweeft daar in het zonne stelsel in onze nabijheid. Hij verschilt niet zooveel in grootte met onze aarde en vertoont familietrekken en overeen komsten, die het waarschijnlijk ma ken, dat hij bewoners op zijn opper vlakte draagt Voor onze zintuigen is hij zoo ontzettend ver van ons verwijderd, dat zijn» bolvormig lichaam, dat hon derden millioenen bewoners kan her bergen en gansche werelddeelen van onze aarde kan bevatten, voor ons oog een nietig stipje lijkt, verloren tusschen de myriaden zonnen van den sterre- hemel. De menschelijke radio-stralen zouden echter met een vaart van 300 millioen meters per seconde in enkele minuten dien afstand doorloopen en als er nu maar werkelijk Marsbewoners waren, die zeer gevoelige radio-instrumenten hadden en die hersenen bezaten zooals wij, dan zou er een klein kansje zijn De dagbladen hebben er eenige jaren geleden reeds vol van gestaan. Men be gon reeds aan het denkbeeld te wen- ferk (l non, dat in de naaste toekomst telt!,1'] grammen van Mars zouden aankomeiwr en dat de couranten naast de kolom m men van gemengde berichten, een ko lom voor Mars-tijdingen zouden nen. Immers men 'beweerde stellig, dal in Amerika en in andere streken o] aarde geheimzinnige teekens per radii werden opgevangen, diè door geen en kei radio-station op aarde werden nü geseind en dus van de planeet Marst in ieder geval van buiten de aard moesten komen. Zelfs de groote, gen g ale Marconi, de uitvinder der pracl sche radio-telegrafie, kwam hierdot op een dwaalspoor ;en ging er special op uit,, om die Mars-signalen te ondei ■zoeken. Na de groote ruchtbaarheid,di er aan gegeven was, heeft 'de wereld e niets meer van vernomen, 't Was, also men de zaak wilde doodzwijgen en zie! geneerde, dergelijke waanzirmge denk' beelden te hebben gepubliceerd. Slecht! j weinige radio-beoefenaars hebben latei vernomen en begrepen, dat die geheim zinnige teekens op do aarde zelf waren ontstaan, doord'at de radio-golven van verschillende, zeer ver van elkander gelegen radio-stations in een heel an der gedeelte van, de aarde tegen elkan- der hotsten als het ware, of duidelijker uitgedrukt, tot onderlinge interferentie' waren gekomen en te samen geheim- zinnige teekens hadden opgeleverd, die11 door geen enkel station op aarde waren5 geseind. De radio-wonderen zijn wel vele, maar er zijn grenzen; boven-aardscl wonderen zijn naar mijn bescheiden-; meening van de radio voor ons en onze kinderen niet te verwachten. Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 8