ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Éileumnummer IJmuider Courant. sarin kleine Annie to. 103 Zaterdag 30 October 1926 lie Jaargang Yersebfjiit Woensdags Zaterdags [Geschikt voor alle - Bouwdoeleinden - Steenfabriek R. Butzer, Hoogovens IJsmideis. r JJnementiprija: f 1.— per 3 maanden, franco per poat f 1.35. Abonnemen- worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. 1^ Ifjrfentiên 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, I# jrJeo koatelooa nog een derde keer opgenomen in het eeratvolgend R («iidagnummer. Jffrtentiën voor de Adrealijat 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran- Ji f 4.13 Dlaatsintfen fdua 3 masn^pn npKforopnl f fi u fiuaioi UJjCU Y tl U UKiKllUE II (d) f 4.13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. V jyerfentiên uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot HJDAGS tot 4 uur n.m. v IJ MUIDER COURANT 9 uur v.m. en plaatsen van advertentién van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad aliluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F, C. Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN'' Adres voor Rsdittli en Admlmlstratls N.V, DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenlies uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75 iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante Shtaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties ,,adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. Oeljktijdig met de l/maider Courant laten wij het jubileumnummer ■schijnen. Wij twijfelen er niet aan of velen zullen den inhoud 'tien met belangstelling lezen. Voor zoover voorradig is het Wltumnummer verkrijgbaar a 15 cent. Vegens de feesten zal het Kantoor en de Drukkerij der N. V. Drukkerij sjiwel Dinsdagmiddag vanaf 12 uur OESLOTEN ZIJN. IJmuiden, ,1 Nov, 1876-1 Nov. 1926". 'oorzeker is het een voorrecht om een iperk te kunnen overzien en herden- i van het ontstaan, den groei, de op- Bst en den bloei van een plaats zooals op wier plek voor ruim 50 jaren, nog dan woeste duinen waren en waar konijn de heerschappij voerde, de gol- het strand beukten, fele der tegenwoordige bewoners van Duiden die daar dagelijks voortgaan en drukke bezigheden verrichten „de uggle for life'1 te voeren hebben, zijn irschijnlijk onbekend met de dingen en surtenissen die het ontstaan van hun ooplaats voorafgingen en tot gevolg Idea, dat in den loop van jaren deze, jjchien wel een der belangrijkste vis- irsplaatsen van Europa, gevestigd i bestaat dan ook reden tot feestelijke fenking waar door het graven van het laai door Holland op zijn smalst", een binding van Amsterdam naar zee, iraan zulk een behoefte was, tot stand im en de latere stichting van een vis- ersvlek, later dorp en wellicht in de komst een nieuwe stad ten gevolge had, if zoovelen hun levensonderhoud ver- aen en bijdragen tot den bloei van den at. Imstreeks 1850 en reeds vroeger, begon koopstad Amsterdam meer en meer de •jefte te gevoelen aan een betere ver- iing naar zee. De Pampus was reeds (voor *roote schepen onbevaarbaar, het 1824 tot standgekomen Noord-Hol- dsch Kanaal waardoor de schepen naar iiwediep moesten opgesleept worden, Heed niet meer. De vertraging was te groot, de scheepsladingen moesten dik wijls gedeeltelijk in lichters overgeladen worden om in Amsterdam te kunnen arri- veeren. De handel der Hoofdstad kwijnde in dien tijd. In 't kort men zon op middelen om een korteren weg naar zee te zoeken. Het smalste deel, de duinreeks vanaf Velsen, westwaarts, werd tot doorgraving aange wezen! Lang heeft het geduurd aleer de plannen die voor die doorgraving beston den tot éénstemmigheid waren gekomen. Velen waren vóórstanders van het nieuwe kanaal, anderen tegenstanders wegens de vrees voor onuitvoerbaarheid en ook omj militaire redenen keurden ze het af de duinenreeks te doorgraven en den eventu-- eelen vijand de gemakkelijke gelegenheid i te verschaffen in het hart des lands door te dringen. Eindelijk zegevierde het plan der voor standers aan wier hoofd zich ook Koning Willem III bevond, 's Lands Regeering en het Bestuur van Amsterdam. In het jaar 1863 werd het definitieve Kanaalplan door de beide Kamers aangenomen en dit feit op 's Konings Verjaardag 19 Februari te Amsterdam feestelijk gevierd. Er werd wel besloten het werk dat 7 jaren zou duren van Staatswege met kapi taal te steunen, doch verder aan particu liere maatschappij met aandeelen op te dragen. De Amsterdamsche Kanaal Maat schappij werd gevormd, de concessionaris was cje keer J. G. Jager c.s. Hoewel de Hollanders als waterbouwkundigen steeds als de meest vooraanstaande worden be schouwd, toch moesten hier vreemdelingen, Engelschen geroepen worden om de ka- naalwerken uit te voeren. Het werd dan ook 1865, den 8 Maart, dat de eerste spade in den grond werd ge- stoken, hetgeen met eenige plechtigheid gepaard ging. De hoofden der Kanaal- Maatschappij, waarvan voorzitter was de heer S. W. Josephus Jitta waren hierbij tegenwoordig, terwijl de heer J. Boele den eersten steek grond uitnam. Welke groote gevolgen de Kanaalgra- ving behalve voor Amsterdam, voor het rustige, vreedzame en landbouwende Vel sen zou hebben, dat kon men toen bij verre na nog niet voorspellen. Reeds onder re geering van Koning Willem I was reeds de richting aangegeven, die een te maken ka naal zou hebben te nemen, n.l. door het duinlandgoed „de Breesaap'' dat toen voor een groot deel uit vruchtbaar wei- en teelland bestond, behalve het daarbij be- hoorende woeste en wildrijke duin. De Brêesaap alléén besloeg een oppervlakte van 815 Hectaren waarvan 20 H.A. nog onder de gemeente Wijk aan Zee en Duin behoorde. De Brêesaap was sedert 11 Januari 1851 eigendom van de heeren J. W. Arnold en Aj_ J. Bik. In 1867 kochten zij er nog bij de boerderij „Weltevreden" groot 20 H.A. en „Middenhoven" groot 35 H.A. De gron den waren vermaard om hun plantenrijk- dom en vochthoudenden bodem. Hiervan werden eerst 35 H.A. verkocht aan de Kanaal-Maatschappij voor zandberging en later een gedeelte voor den aanleg van het Fort. Daar de tegenwoordige onteigeningswet toen nog niet bestond, werd door de eige naren van de Breesaap vrijwillig vergun ning gegeven om hun landgoed te doorgra ven. Zij zagen wel in; dat hunne gronden zoo doende met'den tijd in waarde zouden stijgen. Het stille Velsen werd, nadat de werk zaamheden waren aangevangen een roeze moezige plaats, ingenieurs, opzichters, En- gelsche en Hollandsche polder- en andere werklieden. Bij tusschenooozen ruwe drinkgelagen en ook vechtpartijen hadden er plaats. De tamelijk zwakke politie had hare handen vol. Toen ontstond een neder zetting, eerst van hutten voor kanaalgra vers, later werden er ook vaste huisjes ge bouwd, deze nederzetting werd „de Heide" genoemd, nu het dorp Velseroord." Daar de kanaalwerken en het maken der zeebrekers of pieren niet mede vielen en vele millioenen eischten, kon de Kanaal- Maatschappij geen stand houden en moest getracht worden de zaken aan den Staat over te doen. Hetgeen geschiedde. Zoo brak dan na elf jaren harden arbeid en veel tegenspoed de le November 1876 aan, de dag waarop het kanaal voor de vaart zou worden opengesteld. Toen wa ren gereed: De Noordzeesluizen, de beide draaibruggen te Velsen en de werken, bruggen en sluizen naar den kant van Am sterdam en Zaandam, de polders Wijker- meer, Houtrak- en IJpolder waren droog en werd een groote oppervlakte vruchtbaar land gewonnen. De algeheele afwerking van het Kanaal duurde nog voort. Schrijver dezes kan zich nog levendig herinneren een tocht per paardenspoor door het toen nog droge kanaal naar zee, het maken der pieren door het neerlaten der zware betonblokken, die in de nabij heid gefabriceerd werden. Dit was in de Paaschweek van 1871. Verder het buiïge weer op 1 November 1876, de aankomst van Koning Willem III aan het oude sta tion te Velsen, het gedreun van de kanon nen die het Koninklijk saluut 101 schoten losten. De vaart van den Koning, de hooge Autoriteiten en Besturen per stoomer „de Stad Breda". Bij de sluizen opgeslagen tenten en tribunes, waar de toespraken werden gehouden, de muziek der Amster damsche Schutterij speelde en gratis ver- verschingen werden aangeboden. Een oor konde van de opening werd vastgelegd en door den Koning onderteekend. IJmuiden, die naam „de monden van het IJ", reeds in 1848 door Professor Vis sering genoemd en bestemd om aan de nieuwe plaats te geven, die zijn voorzeg gende geest in de toekomst zag verrijzen, ze werd op dezen dag der opening voor 't eerst officiéél genoemd door Burgemeester Enschedé (18531892) die na de toespra ken zijn galasteek zwaaide en het „Leve IJmuiden" aanhief. Behalve eenige tijdelijke, meest houten gebouwen was van een dorp IJmuiden toen nog niets te aanschouwen. Een der eerste bewoners van IJmuiden was de heer J. Engelhart. In den loop der volgende jaren werd er gaandeweg ge bouwd en verrezen de eerste hotels: Hotel Nummer Eén en Willem Barendsz. Kerken van allerlei gezindten, eerst in 't klein la ter grootere. Een straatweg van Velsen naar IJmuiden kwam tot stand en de be volking die zich in het nieuwe dorp ves- PRIMA Direct leverbaar in groote en kleine partyen Forsche, lichte en spijkerbare Steen OOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN VertegenwoordigerJ. EIJK1NO, AIk- maarscheweg 74, Beverwijk. tigde was een mengelmoes, meest uit an dere zeeplaatsen zooals uit Nieuwediep, Volendam, Urk en vooral veel Egmonders. Er was aanvankelijk één gemeenteveld wachter, K. Hoorns, behalve de Rijkspoli tie. IJmuiden werd aan het spoorwegnet verbonden, vooral voor het verzenden van visch en ook voor vervoer van reizigers was dit van groot belang. Het spoorwegstation dat zich aan de Kanaalstraat bevond werd later naar de Visschershaven verplaatst en de lijn daarheen omgelegd. In de eerste 20 jaren na de opening van het Kanaal bleef de nederzetting IJmui den van weinig beteekenis, eerst in het be gin dezer eeuw, toen de trawlvisscherij be gon, kon men zeggen dat de plaats eigen lijk begon te floreeren. Alles bleek te klein en te beknopt gemaakt te zijn, het kanaal, de sluizen, die bij de toenemende VAN H. GOURTHS—MAHLER UIT HET DUITSCH VERTAALD DOOR J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM 'ievrouw von Saszneck gaf den knecht wenk, dat hij zich kon verwijderen, Beste Norbert, wij kunnen het nu zon- knecht doen, dit jonge meisje brandt verlangen, werk te verrichten en plich- te vervullen. Je kunt ons nu dus een !|'e verwennen, Annielief. Het is veel Williger als men geen bedienden om zich Iraheeft, vindt je ook niet, Norbert?" Zeker, tantetje, En als deze jonge dame Plkiwil hebben, dan zal zij haar zin krij- Dus, geachte freule, verwend u mij ir een beetje." 'ij hield vroolijk zijn kopje op. bediende hem lachend, maar zei kalm zou u echter dadelijk willen verzoe- 11 mij eenvoudig juffrouw Sundheim te aien. Het „geachte freule" past niet bij 011 positie." Bj keek haar lachend aan. 1 wilt daarmede toch niet zeggen, dat ten „geachte dame" zijt?" c Slechts in bepaalde beteekenis van het [u rd. Die titel komt toch eigenlijk slechts adellijke dames toe, al is die ook in (erkringen doorgedrongen. Maar in J positie, zou ik toch liever niet zoo ge- worden." 5 Maar, mijn lieve Annie, waarom leg je ,e* deo nadruk op „je positie". Je moogt je toch niet als een ondergeschikte voelen," viel mevrouw von Saszneck in. Annie drukte een kus op haar hand. „Tante Elisabeth", uw goedheid zal alles wat moeilijk lijkt voor mij effenen, maar ik wil het in het geheel niet zoo gemakkelijk hebben. En mijnheer von Saszneck zal mij begrijpen en mij hierin terwille zijn." Al had mevrouw von Saszneck een te genwerping gemaakt, beviel het haar dat Annie de zaak aldus inzag. Zij stelde hier door met groote tact haar verhouding tot Norbert in het juiste licht. „Goed dan, juffrouw Sundheim, ik zal volgens uw verlangen handelen om mij niet uw toorn op den hals te halen," zei Nor bert gekscheerend. „Wilt u zoo vriendelijk zijn mij dien schotel aan te reiken. Het ontbijt verliep even gezellig'als gis teren het avondeten. Het speet Norbert dat hij dadelijk daarna weer moest heengaan. Hij nam van zijn tante afscheid met een kus op haar hand, van Annie met een buiging. Maar er lag een blijde, warme glans in zijn oogen toen hij haar nog een blik toe wierp voordat hij de kamer verliet. Mevrouw von Saszneck liet Annie eerst het geheele huis zien. Zij gaf haar onderwijl eenige wenken over allerlei werk, dat An nie haar nu uit de hand zou nemen. Het jonge meisje was oprecht blij, toen zij merkte, dat hier werkelijk een arbeids veld voor haar lag. Het groote huishouden eischte veel van mevrouw von Saszneck, zoodat zij een hulp goed kon gebruiken. De ochtend ging hiermede gauw voorbij. Annie zag den heer von Saszneck bij het middageten weer. Hij was vroolijk en opge ruimd, schertste met tante Elisabeth en verheugde er zich over als de zonnige lach op het gelaat van Annie verscheen. Mevrouw von Saszneck ging na tafel ge woonlijk een uurtje rusten. Dat uur kon Annie geheel naar haar eigen zin doorbren gen, hetzij in de kamer of buiten. Heden trok het buitengewoon mooie oude park Annie naar buiten. Zij genoot er van het zoo vrij te kunnen doorkruisen, geheel alleen en vervuld van haar eigen gedach ten. Zij had er geen vermoeden van, dat Nor bert von Saszneck haar door het raam van zijn werkkamer nakeek en grooten lust in zich voelde opkomen, haar te volgen en wat met haar te babbelen. Maar hij volgde zijn stillen wensch niet, doch nam met groote zelfbeheersching achter zijn boeken plaats, terwijl hij op spottenden toon zich zelf de volgende strafpredicatie gaf. „Mijn beste Norbert, waar denk je aan? Zoo even stond je op het punt een groote dwaasheid te begaan. Wees een beetje ver standig oude jongen en doe geen domme dingen. Dit aardige lieve meisje is een on aantastbaar heiligdom voor je; ze. staat on der bescherming van je huis. En daar zij geen voorouders bezit, doe je verstandig je niet te ernstig te verdiepen in de studie van haar donkerblauwe oogen. Begrepen? Steek je neus in je boeken en laat je geheel in beslag nemen door loonlijsten en de prij zen van het graan. Dan gaan die buien wel voorbij." Op die manier redeneerde Norbert met zichzelf. Maar toen Annie terugkwam uit het park, stond hij toch weer verborgen achter zijn gordijnen en zag haar aankomen. In den middag ging mevrouw von Sasz neck met Annie naar haar toekomstige wo ning. „Je moet toch zien, kindlief, waar wij beiden later zullen wonen als mijn neef ge trouwd zal zijn, en wij hier overbodig zijn", zeide zij lachend, terwijl zij haar arm in die van Annie legde. Een smartelijk gevoel doorvoer Annie bij die woorden. Ontstemd over zichzelf, be knorde zij er zich over, maar het pijnlijke gevoel kon zij toch niet bannen. Maar zij verborg het toch zoo goed, dat niemand er iets van bemerkte. Al pratend liepen de beide vrouwen ver der het park in, deze richting was Annie nog niet gegaan. Zij moest het geheel door- loopen, om het bekoorlijk, op een villa ge lijkende huis te bereiken, dat gebouwd was om als onderkomen te dienen voor de we duwen van de majoraatsheeren van Sasz neck. Reeds hadden drie voorgangsters dit huis bewoond, het allerlaatst de schoon moeder van Elisabeth von Saszneck. Het lag midden in het groen op een weide. Annie slaakte een kreet van verrassing toen zij het huis zag liggen en mevrouw von Saszneck knikte lachend. „Is het niet kindje, hier zullen wij het wel kunnen uithouden, ofschoon het ons ook niet aan bezoek zal ontbreken. Alle bezoekers, die naar Saszneck willen, moe ten hier voorbij. En dan kapen wij de be langwekkendste» weg. „Het kon wel eens zijn,, dat dit den heer von Saszneck niet beviel," antwoordde An nie lachend. „Nu, daarover zullen wij wel tot een overeenstemming kunnen komen. Maar in alle ernst, kindje, als kluizenaars zullen wij beiden hier niet wonen. Wij zullen het ons echt gezellig maken." Het huis bestond uit twee verdiepingen, en had in den voorgevel zes ramen. In een ronden hoektoren bevonden zich de vesti bule en het trappenhuis. Deze toren was begroeid met klimop, hetgeen aan het ge heel iets zeer schilderachtigs gaf. Gelijkvloers lagen de huis- en eetka mers, een groot en een klein salon en de bibliotheek. Op de tweede verdieping slaap-, kleed- en logeerkamers. De keuken, provisiekamers en dienstbodenkamers en een kleine woning voor den tuinman en zijn vrouw bevonden zich in het sousterrein. Nu waren de tuinman en zijn vrouw de eenige bewoners van het huis. Deze zeer voorname woning werd, al was zij onbe woond, nu en dan bij groote feestelijkheden in het slot gebruikt voor gasten, die zich wat wenschten terug te trekken. Maar sedert den dood van den zoon van mevrouw von Saszneck werden er zulke feesten niet meer gegeven. Dit vertelde mevrouw von Saszneck aan het jonge meisje. Er behoorden allerlei kleine rechten bij de weduwewoning. De eigenaar van het majoraat moest bijvoorbeeld altijd paard en rijtuig ter beschikking van de bewoonster stellen. Ook moest er een zekere hoeveel heid van de opbrengst van het goed gratis afgedragen worden aan de keuken van het huis. Heel precies was vastgesteld hoeveel boter, eieren, gevogelte, wild, groenten en nichten gebruikt en geëischt kon worden. Toen mevrouw von Saszneck haar dat al les vertelde, moest zij lachen. Ook de oude dame lachte. Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1