IJMUIDEN ü0 MUD PU ROL Jmuidens 50-jarig Gesprongen Handen ruwe huid Opvoering van het Historisch spel op in Thalia g 5 Nov» des av. 8 unr 0 Velsen. li De Feesten: Plaatselijk Nieuws. IJmuiden. Velseroord. grootte der schepen steeds 't* kort waren In 1897 en 98 werd liét banaal verbreed. ï-€w/arv l^ev ^Laslag van heeren V/. Arnold Jr en Hermann, die in een v/are behoeft*» v00rzagen en goede zaken V'. erd door het ingrijpen van he' maakte, jiet stichten van den Rijksvischaf S ten gronde gericht. IJmuiden bracht nu zijne afgevaardig den ook naar den Gemeenteraad van Vel- sen, de heeren C. P. van der Does, S, Kuijper en P. Roggeband. Met het toene men der bevolking werd dit aantal steeds grooter. Door de opkomst van I Jmuiden ontstond er een geheele omkeer in de vroeger zoo gemakkelijk te besturen gemeente, die toen Burgemeester J. C. Enschedé m 1853 aan het bestuur kwam, in haar geheel ruim 2000 zielen telde Reeds gedurende die' jaren dat het iva- naal door Holland op zijn Smalst ge graven werd, gaf al de buitengewone druk te veel zorgen en hoofdbreken aan het be- meentebestuur, later werden die zorgen nog grooter door de groote armoede, die er dikwijls heerschte bij de geïmporteerde bevolking; daarbij de groote kosten, de aanleg van straten en wegen in het nieuwe gedeelte. De belastingen stegen tot groote ergernis van Oud-Velsen, Santpoort en Jan Gij zenvaart, het landelijk en oorspron kelijk deel der gemeente. En uit het nieuwe deel der gemeente kwamen leden in den Raad, die hun mond konden roeren en met hunne eischen kwa men voor IJmuiden, De Burgemeester En schedé werd de stroom te machtig en legde zijn post neer (1892), Hem volgde als bur gemeester op, J. C, A. Weerts, die sedert eenige jaren secretaris was geweest van Velsen en dus van de toestanden volkomen op de hoogte was, Hoe het zij, Velsen van heden en van toen blijft steeds een lappendeken met twee tegenstrijdige deelen visscherij en zeevaart, contra land- en tuinbouw. Het blaadje is omgekeerd: vroeger wer den wij bestuurd van uit Velsen en Sant poort, thans van uit IJmuidem Dan nog: het leelijke moet hier toch even naar voren gebracht, er is geen onverdeel de blijdschap voor de geheele Gemeente. Het zoo welvarende en rijk aan natuur schoon zijnde Velsen, is en wordt lang zaam maar zeker verwoest door het groei ende IJmuiden en Velseroord welke bei den onlangs bijeengetrokken zijn. Stichtin gen zooals de Papierfabriek, de Hoogovens niet al hun aanhang, dienen nu juist niet, om Velsen als woonplaats aanlokkelijk te maken. Velen met ons staren dan ook nog weemoedig terug op al het schoons, dat heeft moeten wijken als gevolg van den voor Amsterdam zoo nöodigen aanleg van een nieuwen Waterweg naar Zee. Doch wij kunnen ons het gevoelen van anderen voor wie al deze dingen onbekend of niets zijn, indenken en dat zij trotsch zijn op het 50-jarig bestaan en den bloei van hun IJmuiden en heffen dus gezamen lijk een „Leve IJmuiden'' aan, met den wensch dat het een parel moge blijven ei worden aan de Kroon der Nederlanden." S. C. L. P. Het aandeel der beug-visscherij en de opkomst en bloei van IJmuiden» In hetgeen hier volgt zal in het kort be schreven worden, hoe de nu bijna verdwe nen beugvisscherijvoor IJmuiden de be langrijkste tak van bedrijf was en dit jaren lang is geweest en een groot aandeel heeft gehad in de opkomst dezer plaats. Om zich een duidelijk beeld te kunnen vormen hoe IJmuiden een visscherijplaats werd, zal eerst een korte beschrijving wór den gegeven van den toestand der versche- vischvaart omstreeks 1876 en later. Aan den aanvoer en handel in versche visch heeft IJmuiden zijn opkomst te dan ken. De aanvoer van zoute visch en- pekel haring is pas gekomen toen onze plaats al jaren een vischafslag, visschershaven en drukke vischhandel had. De aanvoer van versche visch is dus al hier steeds hoofdzaak geweest, is dit nog en zal waarschijnlijk wel zoo blijven zoo lang hier vischaanvoer plaats zal hebben. In de jaren omstreeks 1876, werd de ver sche vinschvangst uitgeoefend door beug sloepen, zeilloggers, bomschuiten en botters of schokkers. De zeilkotters, die ook versche visch aanbrachten waren meestal van Engelsche nationaliteit. De enkele stoomtrawler, die toen ter tijd de visch vangst uitoefende kon buiten beschouwing worden gelaten, daar deze, op een heel enkele uitzondering na, in dién tijd niet te IJmuiden binnenkwamen. Dit is pas zoo geworden toen deze vaartuigen ook van ons land in de vaart werden ge bracht. De beugsloepen, die het grootste aandeel gehad hebben in de vestiging van de vis scherij alhier behoorden dien tijd thuis te Middelharnis, Pernis en Zwartewaal. Ook beugden nog vaartuigen om versche visch van Vlaardingen en Maassluis, maar alleen in den na-winter, na het eindigen van de haringvisscherij. De sloepen, thuisbehoorend in de drie Eerstgenoemde plaatsen, brachten voor de opening van het Noordzeekanaal hun ver sche visch hoofdzakelijk ter markt te Nieu- wediep, Hellevoetsluis, en Middelharnis, ook wel maar in mindere mate, te Rotter dam, Vlaardingen en Antwerpen. Ook werd vooral door de Pernische sloe pen op Engeland gevaren, en meestal gunstig de visch verkocht. Bij vriezend weder, als het Goereesche- en Texselsche zeegat en de Maasmond, la ter de Nieuwe Waterweg, door drijfijs moeilijk of in het geheel niet toegankelijk waren, werd de visch ook wel z.g. onder den wal verkocht, hoofdzakelijk te Egmond aan Zee, waar toen ter tijde versche-visch- handelaren gevestigd waren. De bomschuiten, die alleen bij uitzonde ring een haven binnenvielen, verkochten hun visch te Egmond, Zandvoort, Katwijk en Scheveningen aan het strand, terwijl de botters hoofdzakelijk te Nieuwediep markt ten. Voor 1876 was er dus tusschen het Tex- elsche zeegat en den mond der Maas (den Nieuwen Waterweg) geen haven, die voor kielvaartuigen te gebruiken was. De opening van het, ten behoeve van Am sterdam gegraven, Noordzeekanaal maak te aan dézen toestand een einde, daar er ongeveer halfweg de kust, een ruime, gemakkelijk toegankelijke, en bijna bij iedere weersgesteldheid aan te loopen, ha ven open kwam. Van deze haven, voor den handel aange legd, maakten zoo zal blijken de visschers- vaartuigen weldra een gretig gebruik, en dit gebruik werd in den loop der tijden van zulken omvang, dat in alle voorge noemde plaatsen weldra weinig of in het geheel niet meer, versche visch werd aan gevoerd. De reden hiervan is, zoo als ieder zal be grijpen een ongemeen gunstige ligging, in het midden van een schoone kust, en ge legen aan de grens van een zeer groot ir opkomst zijnd achterland aan diep vaar water en aangesloten aan het spoorwegnet. De eerste aanvoer van versche visch al hier had plaats door een enkele bomschuit of botter, die door slecht weder of anders zins niet in hun gewone plaats konden markten. De visch werd dan verkocht aan Egmonder vischhandelaren, die dan daar voor van Egmond kwamen. Deze stuurden dan de door hen gekochte visch naar Eg mond of Zandvoort, waar zij verder ver handeld werd. Zooals men ziet een heel pover begin. Een van de eerste kooplieden die hier ter plaatse visefi gekocht en verhandeld heeft is de nu nog levende oude heer Schol- der aan ieder hier ter plaatse wel bekend. Zooajs te begrijpen is, was er dus in den eersten tijd niéts te bespeuren van een vischafslag, en wat daarmede in verband staat. Dit werd anders, toen de beugsloepen, die omstreeks half October aan de winter- visscherij, bijzonder ook te IJmuiden, be gonnen binnen te loopen, en hun visch ter markt brachten. Deze vaartuigen brachten toen ter tijd vrij groote ladingen schel visch, kabeljauw, leng, heilbot, rog, vleet, koolvisch enz. aan. In dien lijd was het te IJmuiden een rechte chaos, en was er, daar er geen vaste regeling bestond, veel verschil tusschen de visschers en vischhandelaren, hetwelk dik wijls op minder vredelievende wijze werd opgelost, zoo als ieder, die dezen tijd heeft mede gemaakt, weet. Gelukkig duurde deze toestand slechts kort, daar door den Heer Arnold, die toen ter tijd, m deze streek veel grond-bezit had, een vischmarkt met afslag-gebouw werd gesticht. Dit afslag-gebouw en deze vischmarkt werden gebouwd in de nabijheid der kleine sluis, daar de visschershaven nog aange legd moest worden en de vaartuigen aan de steigers bij deze sluizen de visch aan brachten en losten. Door de stichting van een geregel den afslag was de eerste schre de gedaan in de goede richting en kwamen er steeds meer visschersvaartuigen hier ter markt, daar de prijs, die voor dé visch be taalt werd, hier meestal hooger was dan op andere plaatsen. Weldra werd de aanlegruïmte enz. te klein voor de vele, hier binnenloopende visschersvaartuigen, daar alleen nog maar het kanaal vanaf de oude sluizen naar zee bestond en er voldoende ruimte in dit ka naal voor de passeerende zeeschepen moest over blijven. Dit werd ook door de regeering ingezien zoodat besloten werd tot aanleg van een visschershaven, die in het jaar 1906 in ge bruik werd gesteld. Omstreeks 1890 was alhier de toestand aldus. Vanaf October tot ongeveer Mei werd er versche visch aangebracht door beugers van Middelharnis, Pernis en Zwartewaal waarbij in Januari nog kwamen de beugers van Vlaardingen en Maassluis, totaal on geveer 100 stuks. Deze beugschepen, de welbekende sloe pen, deden reizen van 8 tot 14 dagen en brachten versche visch aan, welke in het ijs werd bewaart, of levend in de bun werd aangebracht. Bijna altijd werd de visch afgeslagen in het afslag-gebouw en verkocht vóór dat zij gëlost was, dus juist omgekeerd als nu heden geschiedt. De levende visch werd in Doos 30-60-90ct. Tube 80ct. Bij Apofh.en Drogisten, 567 vischkaren overgeschept, en de doode aan den wal of in vaartuigen gelost. Daar de ruimte, zooals gezegd is, zeer beperkt was, werden de sloepen bij storm weer, of als de visschers naar huis gingen, hetgeen om de drie reizen geschiedde naar binnen geschut en daar aan den kant ge meerd. Voor vele duizenden guldens aan ver sche visch werd door de sloepen alhier aangebracht, zoodat het op sommige dagen in den omtrek der oude vischhal zeer druk en levendig was. Meer en meer vestigden zich hier de vischhandelaren, komen van andere plaat sen, gedachtig aan het spreekwoord: „als het getij verloopt moeten de bakens verzet worden'', of kwamen naar hier om visch te koopen en te verzenden. Omstreeks Mei staakten de sloepen de visscherij, niet uit oorzaak van te weinig vangst, maar omdat met het warme weer, de prijzen der versche rondvisch zoo laag werden, dat het visschen voor hun niet meer loonend was. Des zomers werd hier dus alleen versche visch aangevoerd door de botters en Engel sche vischkotters, de z.g.n. smacks, die in vrij groot aantal hier hun vangst ter markt brachten. Voor de invoer der stoomtrawlers, heb ben van hier ook nog verschillende, aan ÏJmuider reeders toebehoorende, in Enge land aangekochte smacks, ter trawl-vis scherij gevaren, welke meestentijds oude vaartuigen bij invoer der stoomtrawl-vis scherij de een na den ander werden t kocht, daar de bemanningen door de meer dere verdienste op de stoomvaartuigen overgingen. Maar de echte levendigheid kwam toch alleen als de sloepen weder hier binnen vielen. Hun komst werd dan ook door de vischhandelaars met verlangen tegemoet gezien, daar dan de eigenlijke vischhandel weder begon. Met de komst en de ingebruikstelling der stoomtrawlers, is de hier bovengeschetste toestand in het eerst langzamerhand en la ter in zeer snel tempo anders geworden. Door de al schraler wordende vangsten en als gevolg daarvaiy geringëre verdiens ten en het daaruit .voortvloeiende verloop der bemanningen, staakte sloep na sloep het bedrijf, zoodat in den afgeloopen win ter de laatste zeilbeuger geheel zonder vangst binnen kwam èn men het bijltje er bij neer legde. Nu beugt nog van Januari tot Mei een aantal stoombeugers van Vlaardingen met steeds minder gunstig'resultaat, zoodat als de vangsten niet verbeteren de aanvoer van beugvisch alhier in afzienbaren tij d wel zal eindigen. K. door den Heer O. VOET, Prijzen der plaatsen van f 0.50 tot f 1.25 plus belasting. Plaatsbespreking in „Thalia" op 5 Nov. van 11 tot 1 uur en vanaf 6 uur 's avonds. li oordkerk in den Haag, zal spreken over „Het geestelijk verleden van IJmuiden". Te verwachten is, dat deze samenkomst velen zal trekken. In verband met het feit, dat het a.s. Maandag 50 jaar geleden zal zijn, dat het Noordzeekanaal is opengesteld, maakt men de N. Rott. Ct. er op opmerkzaam, dat in het privé-kantoor van de United Cargo Steamer and Transport company aan de Willemskade te Rotterdam een oorkonde hangt, welk exemplaar eenig in ons land moet zijn. Deze oorkonde, welke o.m. de handteekening van Koning Willem III draagt en zeer mooi uitgevoerd is, luidt als volgt: Op heden, den len November 1876 is door zijne Majesteit Willem III, Koning der Nederlanden, Groothertog van Luxem burg, enz., enz. de haven van IJmuiden opengesteld en daardoor de gedachte ver wezenlijkt, in 1816 uitgesproken door zijne doorluchtigen voorzaat, Koning Willem I, die Amsterdams handel en scheepvaart den kortsten weg naar zee wees, door j In de week van 1723 October zjja in deze gemeente één geval van diphtheri- tis en vier gevallen van roodvonk voorge- komen. Het is een goede daad van het ge. meentebestuur geweest, om de willekeuri ge stopplaatsen der autobussen te vervan- gen door vaste, waardoor de veiligheid van het verkeer ten zeerste bevorderd is. Maar bij de vaststelling dezer stopplaat- sen is men wel wat onoordeelkundig te werk gegaan, vooral te Wijkeroog, waar vooral met de vele regens den laatsten de passagiers verplicht zijn, om bij het ver laten der bussen welke uit de richting Haarlem komen, pardoes in den modder ti slappen, iets wat den geheelen winter tuurlijk niet beter wordt. Het zou daarom sterk aanbeveling ver dienen, deze stopplaatsen te voorzien vluchtheuvelt j es. Nu per 1 November Wijkeroog ver dwijnt, althans officieel, is door het hoofd bestuur der posterijen de bepaling gemaakt, dat poststukken, bestemd voor dit dee Holland op zijn Smalst." Dit exemplaar van de oorkonde is fa- ^gj. gemeente, als adres moeten miliebezit van een van de firmanten vanj Velsen-Noord. In de praktijk zal dit tenge- genoemde firma. t volge hebben, dat waar ook op dien datura' Velseroord verdwijnt, hiervoor op den duur Het zijn Jacobus Engelhart en Gijs IJMUIDEN IN FEESTTOOI. Onze stad is in feesttooi! Wat ziet ze er prachtig uit en wat is er een werk gemaakt van de versieringen. De eene straat is nog mooier dan de andere. Zeer mooi zijn voor al de versieringen, door het Hoofdcomité aangebracht bij het Stationsplein, op het Willemsplein, bij te betonbrug, bij het station Velsen en aan den Zeeweg te Vel seroord. Verder bij de toegangen tot IJmui den bij de oude sluis. Maar ook de buurtcommissies hebben veel mooi werk verricht. Wij willen de eene straat niet voor de andere noemen, alle hebben ze eer van hun werk. En men moet ze nu maar gaan.zien. Trouwens, des avonds was het deze week al druk, want van Dinsdag tot Donderdag hebben velen reeds een kijkje genomen. Behalve Oud-1 Jmuiden, komen IJmui denOost en Velseroord ook goed voor den dag. En 't mooist is de versiering des avonds, als de vele electrische lichtjes worden ontstoken en wanneer de prachtig* etalages onzer winkeliers stralen in een zee van licht. Nu zijn de feesten begonnen. Laat ons de wensch nog eenmaal mogen uitspreken, dat wij opgewekt, maar waardig zullen bertha EngelhartDe Kruyf, die in 1854 van de hei verhuisden naar 't duin, ten Z. van de toen geprojecteerden sluis en daar mede onbewust den grondslag legden voor IJmuiden. Hunne portretten worden ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van IJmui den door den heer N. Engelhart aan de gemeente ten geschenke aangeboden, met bestemming voor het Raadhuis. in de plaats komt, Velseïmoord, wat niet1 zal nalaten, nu en dan tot verwarring aan leiding te geven. Hl. Dbl. feestvieren, zoodat wij er straks met groo te voldoening op zullen mogen terugzien. De versieringen voor rekening van het Hoofdcomité zijn niet alleen uitgevoerd door den heer B. van Geldorp, maar ook door de firma's Lindhout en de Waard en Cupido en Dalmeyer. In de Ned. Herv. Kerk wordt Don derdag 4 November, des avenonds 8 uur, een samenkomst gehouden, waarin de eer ste predikant dezer gemeente, Ds. H. W. Creutzberg, thans voorganger der Duin- De directeur van het post- en tele graafkantoor alhier maakt bekend, dat in verband met de feesten te IJmuiden, Vel seroord, Velsen en Wijkeroog, op Dinsdag .s. de avond- en op Donderdagav. de mid- dagbestelling niet wordt uitgevoerd. De post voor de busrechthouders blijft nor maal in de postbussen gesorteerd. Donderdag is door den botter UK. 95 lhier aangebracht het lijk van den matroos Mar. Ouwehand, een der opvarenden van den op 9 dezer voor onze haven verganen logger Agatha Maria KW. 152. Het lijk is naar Katwijk overgebracht en daar ter aarde besteld. De Nederlandsche Spoorwegen heb ben aanbesteed het maken van de stop plaatsen ZeewegVelseroord en IJmuiden Oost en bijkomende werken op de spoor wegen HaarlemVelsen en Velsen- IJmuiden. Raming f 63.000 A: met hulp bruggen der Mij,; B met gebruikmaking van eigen materiaal. Ingekomen 39 biljet ten. Laagste inschrijver de heer J. H. v. Berghem Jr., Noordwijk aan Zee: A: f 46.360; B: f 47.700. De Lotus-prijsvraag. Wij ontvingen een heele zending reclame materiaal voor den Lotus-prijsvraag,-uitge schreven door de N.V. Vereenigde Marga-I rinefabrieken. Men kent dezen prij vraag en dit reclame materiaal, de grGote plaat met de 48 koppen, de plaat met den heer „Wie ben ik enz. Deze prijsvraag heeft j! ingeslagen en in ce groote steden veroor-r zaken de mannen met de reclameborden volksoploopen. Er zijn dan ook f 21.000 aan geldprijzen verdienen en menigeen hoopt op de f .1000 of f 500. Er wordtin de huizen heel wat gestaard op de 48 heerenkoppen, jong en oud doet er aan mee. De tijd voor den uitslag nadert, men moet zich haasten, om hei raadsel der hoeden helpen op te lossen. Nabij het Velserduinerbuurtplein is Woensdagmorgen een melkauto van de fir- me S. in botsing gekomen met een luxe auto van den heer K. uit Haarlem. De laatste auto werd zeer ernstig beschadigd, zoodat deze met een z.g. servicewagen naar Haarlem moest worden vervoerd. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats De schuldvraag wordt door de po- siw'spleLumuidcn.' Iitie onderzocht DE BREESAAP. Het Palslerhof dat slond te droomen In 'I duin, dicht bij het Noorzeeskanilj Toen is in de Breesaap gekomen Een Kanaal en Sluis, in 't mulle zand Maar reeds na korten lijd van jaren Was d' eerste sluis alweer ie klein, Er kwamen grooter schepen varen, Er moest een grooter sluis ook zijn. Voor 70 jaren werd 'k geboren Daar in dat stille Breesaapland. En niemand wist het van te voren Dat nog een grooter sluis zou komen, Deez' sluis, de grootste van ons land En van de wereld, komt tot stand. J. J, P1ROVANO. (De bekende volksman). Geboren 21 Juli 1850. WITTE KRUIS AFD. VELSEN. Het Witte Kruis, geeft hulp in huis. Geeft U met ingang van 1 November op als lid van 't Witte Kruis, U ontvangt in de maanden Not vember en December een bewijs van lidmaatschap dat ook het geheele jaar 1927 geldig is. De mini mum contributie bedraagt f 1.60 per jaar. Tal van gezinnen werden in den laatsten tijd aangespoord zich als lid op te geven, maar nog velen weigerden. Heel wat keeren moest daardoor gebruik wor den gemaakt van het Noodlidmaatschap, dat f 4.— kost. Als lid der vereeniging heeft men recht op de hulp van de Wijkverpleegster en gratis gebruik van verpleegmateriaal. Ziekte komt onverwachts. Stel het niet uit. Laten zij die lid zijn, anderen aansporen om lid te worden. Geeft U nog heden als lid op, aan een der onder staande adressen: Zuster M. E. v. d. Hoek, Wijkgebouw, Dwarsweg. Velsen, Zuster A. W. Tulp, Wijkgebouw, Wiistelaan, Santpoort. Zuster T. de Beurs, Trompstraat 96, Velseroord. J. Woltman, administrateur der Ver, Wijkgeb., ,i Xii -iju Prop.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 2