ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 104 Schrjjiiende handesjj na de Wasch PUHQL iJmuidens 50-jarig bestaan deI- De Feesten. Woensdag 3 November 1926 lie Jaargang IJMUIDER COURANT Geachte Redactie! Gaarne voldoe ik aan Uw verzoek om, j het wat laat, ook mijn gelukwensch toe j voegen aan de vele blijken van belang stelling, die de viering van het 50-jarig be staan van het Noordzeekanaal ook aan Jmuiden heeft doen ten deel vallen. Er is voor gelukwensch toch alle reden. Als ik mij mijn eerste bezoek aan IJmui- iten, in 1876, herinner, toen het, destijds flummer Eén" geheeten, hotel aldaar vrij- uel het eenige huis met eene verdieping mas, en ik dan naga tot welke ontwikkeling plaats in de sedert verloopen halve ieuw is gekomen, dan besef ik levendig van \oe groote beteekenis het kanaal voor die mtwikkeling is geweest en hoe groot de ireugde moet zijn, die de feestelijke her- ienking van zijne totstandkoming bij de in gezetenen oproept. Zeker, IJ muiden kent ook de zorgen en sten, die aan een snellen bevolkingsaan was zijn verbonden, en heeft evenzeer er- Lren, hoeveel moeite het dikwijls kost de lischen bevredigd te zien, die eene zich ge- uitbreidende zeeplaats stelt, maar, :ls de dankbare bevolking de ondervonden verzacht en geneest men spoedig met Doos 30-60-90 ct. slaande boerderijen Kalkhoven, Werklust, Scha- penlust, Weltevredenbest, Paltzerhof; zij legden nieuwe wegen en bosschen aan en stichten boer derijen en nieuwe woningen. De Breesaper veldvruchten verwierven ver maardheid; doch middelerwijl drong ook het denkbeeld der doorgraving van „Holland op zijn Smalst" dieper door. Het zaad gestrooid door het boekje der heeren Faddegon en Kloppenburg: De indijking en droog making van de Zuiderzee en het IJ, met kanalen vanai den IJsel bij Arnhem, langs Amsterdam tof de Noordzee, en door het opstel van Vissering, Lieg van een los- en Iaadsteiger aan het Kanaal beiden van 1848, droeg vrucht. voor den stoombootdienst Amsterdam—IJmuiden De Koninklijke belangstelling was opgewekt, vari de firma Gebr. Goedkoop, in den jare 1878, regeeringssteun verworven, naast dien van stad, te gemoet. handel en kapitaal. Vervolgens moesten onderhandelingen worden De bij Koninklijke Beschikking van 5 December aangeknoopt tot het tot stand brengen eener gas- 1861 No. 82 aan den heer J. G. Jager verleende fabriek, voor de verlichting, waarvan hel resul- concessie tot het maken van een kanaal ter ver- I taat was, dat hiervoor een terrein werd verkocht binding van de Noord- en Zuiderzee, en de daar- aan den ingenieur J. Meijes J.W.zn. op bij acte mede in verband staande werken, werd bij de wet van 28 Juli 1879 omschreven voorwaarden. van 24 Januari 1863 (Stbl. No 4) bekrachtigd, Op 19 Maart 1863 verscheen het eerste prospec tus van de Amsterdamsche Kanaal-Maatschap pij, terwijl het voorloopig bestuur zich uit de volgende heeren bleek te hebben geconstitueerd. W. F. Heshuysen, S. W. Josephus Jitta, C A. E. van den Honert, en de ingenieurs John. Hawks- haw en J. Dirks. Allerminst mag ook onvermeld blijven de ook voor IJmuiden van beteekenis zijn de naam J. F. W. Conrad. Als herinnering aan twee straten naar hen genoemd: de Dirksstraat ]e:waren afweegt tegen de genoten voor-de Conradstraat. Als hulde aan het Koninklijk i i 1--L. 1 i rr r--i r Huis bouwde men een Koningin Wilhelmina- leelen, ZOO geestelijke als stoffelijke, zal ZIJ boulevard( een Willemsplein, een Prins Hendrik- tot de slotsom komen, dat de laatste hetstraat en een Koningin Emmaplein. minnen van de eerste en dat IJmuiden de Zoo naderde de gedenkwaardige dag van 8 Maart 1865, de dag waarop de toenmalige bestuur- iwgelijking met overeenkomstige plaatsen, ie op eene langdurige geschiedenis kunnen ogen, glansrijk mag doorstaan. En als zij niet alleen let op het tegen- joordige, nu reeds de vereeniging met hlseroord haar tot verheuging stemt, maar levens hoopvol in de toekomst ziet, wan neer de groote schutsluis zal zijn voltooid het Noordzeekanaal de afmetingen zal \ebben gekregen, die aan den omvang van lil kunstwerk beantwoorden, dan opent ich een verschiet, dat eene nog grootere leekomst voor IJmuiden mag doen ver achten Voor de verwezenlijking van die ver deren der Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij, in de Breesaper duinen, de eerste spade in den grond staken voor de doorgraving van „Holland op zijn Smalst". En de eigenaren van de Bree- saap, hun belang bij het tot stand komen van het Noordzeekanaal begrijpende, betrachtten zooveel mogelijk welwillendheid bij de verschillende on derhandelingen met de Kanaal-Maatschappij. Bij acte van 1 December 1865 werden aan deze maatschappij ongeveer 35 hectaren grond ver kocht, benoodigd, hetzij voor de doorgraving, het zij voor zandberging als anderszins, welk terrein gedurende de jaren 1870 tot 1879 werd vergroot met een oppervlak van ongeveer 36 hectaren, dat ten deele gratis, ten deele. op billijke voorwaarden door de eigenaren was ter beschikking gesteld. Ten einde onteigeningsprocessen te voorkomen en de grootsche onderneming zöo min mogelijk te zachtingen spreek ik mijne beste wenschen 1 vertragen, werden dikwijls ernstige bezwaren als vooral die, betreffende de vergoeding we- Haarlem, 2 November 1926. A. ROËLL. Commissaris der Koningin in Noord-Holland. gens door de doorgraving te verwachten uitdro ging niet te zwaar getild. Zich ook in ander opzicht schikkende naar de nieuwe toestanden, overtuigd, dat het gemeen- ne eigendom door een meer aan die toestanden passenden vorm diende te worden vervangen, richtten de heeren A. J. Bik en J. W_ Arnold, bij acte van 15 Febr. 1867, een burgerlijke maatschap op, waarin door hen werd ingebracht een deel van de Breesaap ter grootte van ruim 143° bunder. Ter nagedachtenis aan deze stichters der zaak, werd de kade langs de visschershaven de „Bik Arnoldkade" genaamd. Ook kreeg IJmuiden een brandspuit, en kon er ten slotte toch een begin worden gemaakt met den aanleg der bestrating en der riolen. Zelfs kon er een openbare school in gebruik worden genomen. In ditzelfde jaar 1879 werd met de Kanaal- Maatschappij eene overeenkomst getroffen, waar bij een reeds voor dit doel aangewezen strook gronds (de tegenwoordige straatweg van Velsen naar IJmuiden, voor zoover deze over de eigen dommen der Maatschappij IJmuiden gaat) voor°het van hetgeen beide laatsten hebben verricht, werden openbaar verkeer werd bestemd, mits deze ii--- A- Abehoorlijke bestrating bleef voorzien. Deze straatweg, die naast de communicatie te water, door den vorenvermelden stoombootdienst verkregen, een verbinding te land verschafte, werd voor de eerste maal bereden bij gelegenheid van het 25-jarig ambtsjubilee van den sedert afgetre den burgemeester van Velsen, den heer J. C. En schedé. Om nu niet te breeksprakig te worden, zullen wij van de jaren 1879 tot 1890 slechts de voor naamste feiten vermelden. In 1879 dan: een verkoop aan het Rijk voor de stichting der in dat jaar ontstoken vuurtorens; de bouw van het hotel „Willem Barentsz, dat in ver band met de toenmaals hooggespannen verwach tingen op breede schaal werd ontworpen, in de meening dat het meer bescheiden hotel „Nommer Eén", een der oudste gebouwen van IJmuiden, niet aan de behoeften van de toekomst zou kun nen voldoen. Van die hooggespannen verwachtingen getuigt mede het door den architect Bert Brouwer in de ze dagen ontworpen plan voor de uitbreiding van IJmuiden. In 1880: overdracht van een petceel ten behoeve van de Protestantsche Kerk, aan. het Comité ter Evangelisatie. In 1881: verkoop van terreinen aan den Staat ten behoeve van het grootsche pantserfort aan de Noordzij, dat aan de schatkist ongeveer 2 1/2 mil- lioen heeft gekost. Op 30 Mei 1882 kwam het belangrijke contract betreffende zandafgraving tot stand met thans wijlen den heer J. C. Moorman, eene exploitatie die tegenwoordig gedreven wordt door de Am sterdamsche Ballastmaatschappij onder beheer van den heer A. Kramers. In ditzelfde jaar kwam de wet van 19 December 1882 (Stbl. No. 231) tot stand, betreffende de over dracht der bezittingen en lasten van de Kanaal- j Maatschappij, een overdracht die voor de toen- - mali<5<? maafsrhan T.Tmiiidpn van nvprwpiJpnri hf>. Een stukje geschiedenis. Toen IJmuiden zijn 25-jarig bestaan vierde, :>eft Mr. A. J. E. A. Bik, vroeger beheerder der batschappij IJmuiden, later directeur der in te Haag gevestigde „Maatschappij IJmuiden" ruuu.»"»b~~- rr-n - ikele korte aanteekeningen in het licht gegeven' Aan deze maatschap werd bij acte van 22 te- malige maatschap IJmuiden van overwegend b< :een boekje, dat niet in den handel is, als feeste- bruari 1879 de naam gegeven van aa sc lap [ang was. Se herinnering voor belanghebbenden bij en1 IJmuiden", terwijl te gelijker tijd daaraan werd j jn 1883 had de overdracht plaats van gronden xlangstellenden in deze Maatschappij. I toegevoegd een uitgestrektheid van ongeveer 135 aan de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschap- Aan dit overzicht ontleenen wij het volgende: hectaren. Tevens kwam een regeling tot stand, pij, ten behoeve van de spoorbaan Velsen— Dit geschrift is gebaseerd op wat prof. S. Vis- waarvan het gevolg was, dat de heer J. W. Ar- [Jmuiden en een stationsgebouw, dat sedert reeds •ring schreef in zijn „Herinneringen", uitgave nold eenige eigenaar werd der gronden, welke door een nieuw en veel sierlijker dan het vroegere an 1863, aanteekeningen op zijn bekend opstel niet in deze maatschap toen of vroeger waren in- js vervangen. len uitstapje naar IJmuiden" van 1848, waarme- gebracht. De spoorwegmaatschappij was, krachtens over- k hij tevens IJmuiden zijn naam gaf, en dat hij Alvorens over te gaan tot de vermelding der j eenkomst met het Rijk, tot dien aanleg verplicht, loemde: „de vrtfcht van een oogenblik van opge- voornaamste fata der maatschappij zelve, mogen f en het is zeker vermeldenswaard, dat ook nog in «mdenheid, zoo als men ze in lateren leeftijd wel enkele herinneringen van meer algemeenen aard dit jaar de vraag naar eene rechtstreeksche Kns vruchteloos terugwenscht". hier hare plaats vinden Vangen wij aan met de spoorwegverbinding tusschen Amsterdam en Toen Vissering dan ook zijn opstel schreef, ge- groote gebeurtenis van 1 November 1876, den dag, [Jmuiden vele pennen in beweging bracht. »[Jen nog weinigen aan een kanaal, „door Hol-i waarop IJmuiden geacht wordt te zijn geboren, In het jaar 1884 oleak de noodzakelijkheid der ad op zijn Smalst" en die gevierd wordt als zijn 25-jarig geboorte- vaststelling van een uitgebreider en aan de toe- Zijn „ijdele droomerij", echter is werkelijkheid feest. nemende eischen der ontwikkeling van de plaats (Worden en naar hem is, te zijner herinnering, f Op dien dag was de waterweg Amsterdam- .passend bouwplan dat met voorlichting van ïa straat in IJmuiden genoemd. .Noordzee, waren de NoordzeesImzen^gereed den ingenieur, thans hoogl. Vooreerst dan een stukje geschiedenis. Bij acte van 11 Januari 1851 kochten de heeren l J. Bik en J. W. Arnold het landgoed genaamd k Breesaap", ter uitgestrektheid van ongeveer :5 hectaren in de gemeente Velsen, en 20 hee ren onder de gemeente Wijk aan Zee en Wijk an Duin. Dit eigendom breidden zij door aan .eeraar te Delft, Jacob F. Klinkhamer tot stand kwam. In hetzelfde jaar werd afstand gedaan van een perceel ten behoeve der stichting der Roomsch- Katholieke kerk, welke in 1885 plechtig werd in gewijd. In 1886 werden ten behoeve van een particu- Ook Amsterdam jubelde waarvoor een feest- ..lieren vischafslag aan den heer J. W. R. Arnold immissie waarin ook de in de ontwikkeling jdie door de stichti Koning Willem III voer op „De Stad Breda" deze sluizen binnen, en J. P. Amersfoordt zong: „Zoo de Ruyter mogt herleven,, „Wis hij vierde met ons feest. „Denk, IJmuiden's eerste steven „Is een koningsschip geweest! ®>p van aangrenzende terreinen in den loop der commissie waarin ook de in de oniwiKKein.g die door de stichting niet alleen van dezen af- -iden uit, en wel door aankoop, in 1867, deren de verbetering van het Noordzeekanaal steeds ,ag doch ook van ijspakhuizen en andere voor boerderijen Weltevreden, groot ongeveer 20, en zoo belangstellende voorzitter van de Kamer van den vischhandel nuttige inrichtingen, vrij wel den Middenhoven, groot ongeveer 35 hectaren. j Koophandel, de heer August Hendnchs, zitting eersten stoot heeft gegeven aan de ontwikkeling De Breesaap heeft waarschijnlijk haar naam te had was aan het werk getogen. van dezen tak van nijverheid verkocht de voor binken aan hare eigenaardige terreinsgesteldheid, j Het bestuur der Maatschap zette zich nu wei- een en ander benoodigde gronden, te duin- en zandgronden verheugden zich in dra aan het werk. In 1888 werd een perceel gronds ten behoeve "ervloedig water en wel in die mate, dat dit Een duinterrein m de nabijheid der Noordzee-van de Oud-Roomsch-Kathoheke kerk overge- fihijnt aanleiding gegeven te hebben tot de bena- sluizen was geëgaliseerd. Algemeene bouwvoor- dragen ning van het „breede"- of wel het „breê-sap". waarden in het belang eener goede bebouwing, In dlt jaar kwam mede een belangrijke transac- Wat hiervan zij, over onvruchtbaarheid der der hygiëne, enz., waaraan koopers van perceelen tie tot gtandi waarbij de gronden, benoodigd voor feesaap viel niet te klagen (zich zouden hebben te houden, waren reeds n den aanleg van een visschershaven aan de Zuidzij- Had niet reeds Hildebrand,'toen zijn neef NurksFebruari 1877 vastgesteld en deze, evenals alle de, en van nieuwe sluizen met toeleidingskanaal en onaangenaam mensch in den Haarlemmer- latere in de praktijk noodzakelijke of wenschelijk aan de Noordzijde gezamenlijk ter uitgestrekt- out, zijn bezoek aankondigde, het plan gemaaktgebleken wijzigingen, werden ten hypotheek-kan- heid van 51 hectaren aan het Rijk werden over- 0 met den medisch-student naar de Breezaap tetore te Haarlem ingeschreven, zoodat zi, dus gedragen lan en aldaar wat te botaniseeren? Had hij dezen' steeds door gegadigden op gemakkelijke wijze In 1890 bleek de noodzakelijkheid eener her- 'fiend niet, behalve „de bloeiende exemplaren kunnen wordengeraadpleegd. nieuwde uitbreiding van de in 1879 in gebruik ge- 'in Aristolochia Clematitis, op den tusschen Zo- ferzorg en Velzerend, de schatten van de „Bree- "-up" toegezegd? Nog steeds bieden ondanks de ingetreden 'irdroging; waarom de na te noemen boerderijen te alle moesten worden gesloopt de lief- te en begroeide duinen van de Breesaap den ^tanicus veel schoons en leerrijks aan, zoodat le Hildebrand in zijn „Na vijftig jaar" kon steekenen: „Ook zal het stille werk der plan- iawcreld in de Breezaap zich niet laten storen adat er nu een IJmuiden in de buurt is" eigenaren der Breesaap legden zich op de afwikkeling van hun eigendom toe. Zij verbeter de heerenhuizing het Breesaperhof, de be Een bescheiden bouwplan was mede spoedig nomen openbare school, voor welke uitbreiding tot stand gebracht, dat, zoo getuigde prof. Visse- de noodige gronden aan de gemeente overgingen, ring in een ingezonden stuk in het „Algemeen Reeds meermalen was zij vergroot, thans tot een Handelsblad" van 10 April 1877, „aan de door hem uitgebreidheid van driemaal hare oorspronkelijke uitgesproken wenschen beantwoordde." j oppervlakte; zij vormt een inrichting van meer Reeds dadelijk moesten nu in verschillende be- uitgebreid lager onderwijs, waaraan behalve de hoeften eingenlijk van gemeentelijk belang heer J. v. d. Hoeve, sedert de oprichting hoofd worden voorzien der school, nog een talrijk personeel verbonden is. Onderhandelingen met het gemeentebestuur in Zoo naderde de 27e Aug. 1890, een datum van den loop van het jaar 1877, omtrent bestrating en zeer groot belang, omdat, waar gaandeweg was overdracht van straten en pleinen, leidden tot gebleken, dat de vorm van een maatschap diende geen resultaat. En toch wachtten allerlei vraag- te worden vervangen door dien eener naamlooze stukken op afdoening. Zoo moest de gelegenheid vennootschap, op 27 Aug, 1890 de Maatschappij tot aanvoer van bouwmaterialen worden geregeld. „IJmuiden" tot stand kwam. Gelukkig echter kwam aan deze behoefte de aan- De eerste beheerder der maatschap, de heer A. J. Blik, was na zijn overlijden, op 1 October 1872, vervangen door den heer J. W. Arnold, Voor de zen werden de zaken waargenomen door zijnen gemachtigde, den heer J. P. lngermann, totdat in October 1882 het beheer der zaken werd opgedra gen aan mr. A. J. E. A, Bik, die bij de oprichting der „Maatschappij IJmuiden" als directeur werd aangewezen. Van de toen benoemde commissarissen (comité leden) nam de eerste voorzitter, de oud-minister van financiën J. C. Bloem, in het jaar 1898, we gens vergevorderden leeftijd zijn ontslag, terwijl van de overige bij de oprichting aangewezen le den van het comité nog zitting hebben de heeren E, H. Bik, F. H, Emmerich en J, B, v. d, Bossche Waar van de organisatie der maatschappij wordt gesproken zij nog aangestipt, dat, toen gaandeweg de plaatselijke bemoeiingen toenamen en meer en meer zaken voorkwamen, die dadelij ke voorziening behoefden, besloten werd de be hartiging dier belangen op te dragen aan een ver tegenwoordiger ter plaatse. Als zoodanig werd in 1892 aangewezen de heer G. Feugen, thans nog boekhouder der Maatschappij. Hij werd in 1895 opgevolgd door den heer C. J. van Sluijs te IJmui den, die ook thans nog als zoodanig de belangen der Maatschappij,, IJmuiden" ter plaatse verte genwoordigt. Vatten wij na dit uitstapje op het gebied van den inwendigen dienst der Maatschappij in den draad onzer kroniek weer op, aan welk overzicht wij nog hadden kunnen toevoegen, dat in 1890 reeds, om van vereenigingslokalen voor andere gezindten en van het „Tehuis voor Zeelieden" niet te spreken, een zeer voldoende protestant sche, een sierlijke roomsch-katholieke en een oud-katholieke kerk waren verrezen. Aan het on derwijs werd zorg besteed, communicatie langs spoorbaan, straatweg en kanaal was verkregen Het voor den kanaal- en havendienst indertijd in het leven geroepen post- en telegraafkantoor, waarvan gelijk nader blijken zal, verdere verrui ming wordt bedoeld was naar mate der be hoefte uitgebreid. Doch het dient erkend de hooggespannen verwachting op velerlei gebied, dat IJmuiden spoedig een plaats van grootere beteekenis, een havenplaats met handel en vertier zou worden, had zich niet verwezenlijkt. Het zwaartepunt van IJmuiden's vooruitgang zou elders liggen, en wel in de ontwikkeling van den vischhandel. Het jaar 1890, het tijdstip dei- oprichting, of liever der omzetting van de maat schap in de „Maatschappij IJmuiden", tot welk jaar onze kroniek liep, was niet zonder beteeke nis, Reeds eenige jaren te voren in 1884 waren, om aan de toenemende behoeften dier dagen althans eenigermate te gemoet te komen aan de zeezijde der oude sluizen eenige steigers aangelegd, geschikt voor los- en laadplaats van visch, Daarvan werd druk gebruik gemaakt. Sedert echter bleek de behoefte aan een ha ven, waar de visschersvloot een veilige ligplaats zou kunnen vinden, en waar dan later gele genheid zou kunnen worden gegeven om de visch te sorteeren, te verkoopen en per spoor te ver voeren. Nadat de Staat in 1889 de voor den aanleg van de visschershaven en de nieuwe sluizen benoodig de terreinen had verkregen kon met ernst aan de uitvoering dezer werken de hand worden geslagen. De visschershaven waarvan de voltooiing van den aanleg met bijbehoorende werken op 13 December 1894 werd aanbesteed werd op 1 Juli 1896 geopend. De nieuwe sluizen, welker beweging en verlich ting geschiedt door middel van electriciteit, wer den op 12 December 1896 voor het gebruik open- gesteld. Omstreeks dienzelfden tijd werd besloten tot den aanleg eener begraafplaats ter oppervlakte van ruim één en een halve hectare, en reeds op 1 April 1896 wend zij voor het gebruik openge steld. In November 1896 kreeg IJmuiden zijn intercom munalen telefoondienst, die, zooals men begrijpt, in een bizondere behoefte van den vischhandel voorziet, In dit jaar ook werd door de Regeering beslo ten tot het aanleggen eener waterleiding ten be hoeve van het visschersbedrijf en den vischhan- Dit bedrijf ontwikkelde zich in hooge male, zoo wel door vestiging te IJmuiden van vele vischhan- delaren, als door de oprichting van maatschappij en, die zich het visschersbedrijf of den vischhan del ten doel stelden. Daarnaast ontstonden tal van op den vischhandel betrekking hebbende indu- strieën, als ijspakhuizen, manden- en zeilmakerijen. En door de Regeering werd IJmuiden, wegens zij ne ligging, geacht te zijn voorbestemd om eenmaal een der aanzienlijke zeevischmarkten van Europa te worden, waarom zij, in December 1897, besloot tot den bouw van een Rijks-vischafslag aan de haven te IJmuiden. Dit fraaie gebouw, in 1900 door het Rijk in ge bruik genomen, is 150 meter lang en 15 meter breed, en biedt aan de havenzijde gelegenheid voor een ruim aantal flink afgeschoten verhoogin gen, waarop de visch kan worden uitgestald. Door afsluiting met kettingen kan de ruimte tus schen twee verhoogingen weder tot afslagplaats worden ingericht en bovendien is daarvoor aan de landzijde ruimte gereserveerd. Hier ook geven dertien deuren toegang tot het spoorwegperron, dat den afslag rechtstreeks in verbinding brengt met het spoorwegnet. Het jaar 1898 bracht eene aangelegenheid die jarenlang hangende was gebleven tot rijpheid. Sedert geruimen tijd was men tot het inzicht ge komen, dat de oliegasfabriek niet meer aan de eischen van den tijd voldeed, te meer nu zich het centrum der beweging naar de visschershaven en naar het tot stand gekomen station met zijne loodsen had verplaatst, zoodat zij in dat bedrijvi ge, thans aanzienlijke geworden deel niet meer op haar plaats was. De Maatschappij IJmuiden nu stelde ter be schikking van de Eerste Nederlandsche Electri- citeitsmaatschappij te Amsterdam een terrein, ge legen aan hare oostelijke grenzen. De „E.N.E.M." r het overbrengen van beweegkracht, ten- r waarvan de oude gasfabriek weldra zal weggebroken om tot het verleden te be- 3 verkreeg concessie tot het kosteloos leggen en hebben van geleidingen in en over den openbaren gemeentegrond, dienende voor het leveren van electrische stroomen voor verlichting, verwarming en voor het overbrengen van beweegkracht, ten gevolge uroortr-sn J. V f t S worden hooren. ^l°' 'S ti'dens dc feestviering van het 25-jarig bestaan een déjeuner gegeven. Het is wel aardig om het Menu daarvan te vermelden Dit luidt als volgt: MAATSCHAPPIJ „IJMUIDEN". 1876 1 November 1901 DEJEUNER ter gelegenheid van IJmuiden's 25-jarig bestaan. MENU Huitres de Zélande Consommé Tapioca Petits patés Filets de sole au vin blanc Cötelettes de mouton truffées Asperges en branche Faisans rótis Compote Salade Aspic de paté de foie gras Pouding a l'héritière Glacés Fruits Dessert Zaterdagavond was de illuminatie overal ont stoken en bij het goede weer maakte deze een schitterend effect. Desondanks was het zeer stil in de straten, het werd later zelfs zoo, dat men wel een geweer in de straten had kunnen afschie- ten. Alles was naar het kermisterrein en daaruit blijkt, dat de winkeliers wel gelijk hebben gehad met hun vrees voor de kermis. Het is te hopen, dat als men de kermis eenmaal gezien heeft, men het er bij zal laten. Onze prachtig versierde stra ten en pleinen en de schitterende etalages onzer winkels te zien, biedt heel wat schooner genot. Zondag is het halve eeuwfeest in de verschillen de kerken herdacht. Uit den aard der zaak stond in de Protestantsche kerken op dezen Hervor mingsdag de herdenking der Kerkhervorming meer op den voorgrond. Maar ook het 50-jarig bestaan van IJmuiden werd door de voorgangers herdacht. In de Herv. kerk preekte Ds. H. J. Dijckmeester over 2 Tim. 2 9, laatste gedeelte: „Maar het woord Gods is niet gebonden." De predikant her dacht o.a. den bloei van IJmuiden, maar ook hoe God's Woord hier zijn loop heeft gehad en in verschillende kerken verkondigt wordt. Gezongen werd o.a. Psalm 107 12, 16 en 22, waarvan vers 12 luidt: Zij, die de zee bevaren Met schepen, rijk bevracht, Zien op de groote baren Gods wijsheid, gunst en macht. Daar leeren zij de dSan Des Heeren klaar bewerken, En in de diepe paan Zijn groote wonderwerken. In de R.-Katholieke kerk heeft in de och- tenmissen kapelaan Heigemann het 50-jarig be staan van onze plaats herdacht, terwijl onder de Hoogmis pastoor Koopmans in zijn predikatie IJmuiden vergeleek bij het mosterdzaad, dat zoo snel is opgewassen en een groote boom is gewor den. Beide geestelijken wezen den parochianen op de ernstige dagen, die op dezen Zondag volgden en wekten ze op, om waardig feest te vieren en een voorbeeld te zijn in matigheid. ONDERSCHEIDINGEN VERLEEND. Maandag was het de officiëele dag van de ope ning van het Noordzeekanaal, die 50 j'aar geleden geschiedde. Uit eerbied voor onze R.-Kath, plaats- genooten, waren er dezen dag geen feestelijkhe den. Des morgens had bij de stoep van het Haven kantoor een historische plek in IJmuiden, een eenvoudige plechtigheid plaats. Daar werden in verband met het jubileum eenige onderscheidingen uitgereikt. Drie beambten van het Noordzeeka naal en drie beambten der firma Volker en Bos ontvingen de eeremedaille, verbonden aan de Or de van Oranje-Nassau. Het waren de havenwach ter G. Nieuwbuurt alhier en de le gezagvoerder- pontwachter J. Blom van het stoompontveer te Velsen, die de zilveren medaille en de sluiswach ter J. L. G. Ahans te Schellingwoude, die de bron zen medaille ontving. Van de firma Volker en Bos waren het de be ambten H. Wijnders, die de zilveren en B. Olden burg en G. Kneppers, die de bronzen medaille ont vingen. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswater staat in Noord-Holland W. C. G, Gelinck te Haar lem, maakte de onderscheidingen bekend en hield een toespraak, waarin hij zeide, dat de beambten van den rijkswaterstaat de onderscheiding ont vingen, omdat zij hun arbeid steeds in dienst van den rijkswaterstaat hadden verricht. De arbei ders der fa. Volker en Bos kregen de onderschei ding als de mannen der exploitatie, die lange ja ren in dienst der fa. Volker en Bos zijn geweest. Bij de plechtigheid waren tegenwoordig de hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat in het ar rondissement het Noordzeekanaal G. Redeker te Amsterdam, de havenmeester alhier, de heer B. Brutel de Ia Rivière, de technische ambtenaren A. G. F. Kerkkamp en A. Nieuwland en van de firma Volker en Bos de heer L, Bos uit Dordrecht, de heer D. C. Heuff, directeur der fa. alhier en de heer van Wijngaarden. Ir. G. Redeker reikte de onderscheidingen uit aan de beambten van den Rijkswaterstaat en de heer L. Bos die aan de beambten der fa. Volker Bos.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1