ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Yerschjjnt Woensdags Zaterdags Officieel De Feesten Zaterdag 6 November 1926 12e Jaargang IJ MUIDER COURANT Jïeinentiprija: f 1.per 3 maanden, franco per poat f 1,35. Abonnemen- rorden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten, lentiën 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend [agnummer. ,.>ntiën voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran. j 4,_, 13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. tentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en )AGS tot 4 uur n.m. Maatien van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad Juitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden. UitgiTe van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN'' Adres roor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEU WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets, per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gfezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75 iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewoDe prijzen berekend. Advertenties .adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. NUMMER BESTAAT UIT TWEE ^EN. EERSTE BLAD. Schouw over de Wateren, jurgemeester en Wethouders der ge •nte Velsen brengen ter algemeene ken- dat de schouw over de wateren zal iden gevoerd op LITER DAG 20 NOVEMBER 1926. jemeester en Wethouders noodigen de ouwplichtigen uit om in het belang den goeden waterloop en ter voor ling van moeilijkheden te willen mede ken tot een richtige uitvoering der irschriften. Velsen, 30 October 1926. leester en wethouders van Velsen, secretaris, de borgemeester, KOSTELIJK. RIJKENS. MENGING VACANTIE OPENBARE SCHOOL fergemeester en wethouders van Velsen bren- K Ier algemeene kennis, dat wegens het heer van roodvonk de herfstvacantie aan de jsbare lagere scholen D en DI aan de Heide- üi en school H aan den Wijk aan Zeeërweg te alsmede die aan de openbare bewaar- aan de Casembroodstraat aldaar, is ver- li tot en met 14 November a.s. 3 November 1926, iigemeester en wethouders van Velsen, secretaris, de burgemeester, 'STEDE Ls. RIJKENS. BEKENDMAKING. DRANKWET. argemeester en wethouders der gemeente Vel- brengen ter openbare kennis, dat op 27 Oc- r 1926 bij hen is ingekomen een verzoekschrift JfH, Sukkel van beroep verlofhouder, wonende SIJmuiden, om verlof voor den verkoop van al- jLlhoudenden drank anderen dan sterken drank de navolgende localiteit: benedenvoorlokaal het perceel, plaatselijk gekerkt C 41 en ge- ii aan de Zeestraat aldaar, innen twee weken na de dagteekening dezer iindraaking kan een ieder tegen het verleenen dit verlof schriftelijk bezwaren bij burgemees- en wethouders inbrengen, felsen, den 2 November 1926. irgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, KOSTELIJK. RIJKENS. dacht de mannen, die zich hebben gegeven voor den geestelijken arbeid onder de polderwerkers, die het kanaal hebben gegraven, zijnde de Am- sterdamsche kooplieden, onder aanvoering van Willem Hovy en de families Boreel van Hogelanr den en van Tuyll van Serooskerken. Spr. dronk op den laatste van eerstgenoemde familie, Jhr. Mr, J, W. G. Boreel van Hogelanden. De vice-admiraal C. Fock wees er op, dat de schepelingen der Marine vroeger niet gaarne in IJmuiden lagen. Maar nu zeggen ze; wat is IJmuiden groot geworden en wat wordt je er vriendelijk ontvangen. Spr. dronk op den bloei van IJmuiden en hoopte dat de tijd binnenkort zou komen, dat het 'den schepelingen der Marine t zelfde is, of ze in IJmuiden of Amsterdam lig gen. De heer B. G. Schuitenmaker, raadslid, huldigde de redders en bracht een dronk op dezen uit. De heer K. ter Laan, burgemeester van Zaan dam, bracht ook namens de oudere genoodigde gemeentebesturen dank voor de schitterende "ont vangst. De bloei van IJmuiden is ook geworden de bloei van geheel Nederland. Mr. A. J. E. A. Bik uit den Haag haalde oude herinneringen van IJmuiden op, hoe vroeger al leen het Willemsplein geplaveid was, hoe hij grond verkocht aan Kees en Dirk (de gebroeders Braam). Verder vertelde Mr, Bik van de plechtige naamgeving der Adrianastraat, wat bestond uit het zetten van een ladder tegen den muür en het opspijkeren van een bordje. Er waren meest kin deren bij tegenwoordig en spr. zei toen, dat. wan neer de straat volgebouwd zou zijn, de kinderen getracteerd zouden worden. Deze kinderen zijn nu 40 jaar en spr, ziet er van hier, die mannen van durf zijn geworden en heel wat gepresteerd hebben. De heer J, C. Slis, voorzitter der IJmuidër Visch handelvereeniging, wees op den grooten bloei van den vischhandel. Spr. hoopte dat IJmuiden de grootste visschershaven van het continent zal blijven, j De heer W A. Dolleman herdacht hoe in de vereeniging IJmuiden's Bloei het initiatief tot deze feesten was genomen. Toen is het Comité gebo ren, dat de feesten zoo schitterend heeft gearran geerd. Spr. brengt vooral hulde aan de beide se cretarissen en de secretaresse voor het vele ver- richte werk en brengt den dank over van IJmui- dens Bloei. i De commandant van den Duitschen politiekrui- ser, kapitein-luitenant ter zee Paul, dankte voor de schitterende ontvangst en bracht een dronk uit op IJmuiden en het Noordzeekanaal, namens het zeevarende Duitschland. De heer M. C, Koning, directeur van den Kon. Holl, Lloyd, wees er op, dat het een feestdag is voor IJmuiden, maar ook voor de reederijen. Spr. herdacht dankbaar wat de Waterstaat in deze 50 jaar heeft gedaan en noemde den naam van oud minister Lely, aan wie we de nieuwe sluis, die thans gebouwd wordt, danken. Ook de heer H, T. Cox, directeur der Holl. Stoomboot Mij. en de heer George Haak voer den nog het woord. Te 9 uur werd de tafel opgeheven en toen men buiten kwam, was het vuurwerk reeds begonnen. DE WIELERWEDSTRIJD. pastoors der verschillende kerkgenootschappen Zoo kan men een groot man zijn en toch geen .worpen toen de eerste nog nauwelijks in dienst en?i» - ziener. gesteld was. Velen onzer zullen gebruik maken Toen de officieele gasten binnenkwamen, speel- En mét en voor het grootste deel door IJmui- van de gelegenheid om te aanschouwen, welke de de Kamermuziekvereeniging Kunstkring, direc- den is de geheele gemeente Velsen gegroeid. Ook middelen men meent te moeten te baat nemen teur de heer Sam Vlessïng, het Wilhelmus, dat zij heeft in dit betrekkelijk korte tijdsbestek een om de scheepvaart de beste kansen te geven om staande werd aangehoord. Daarna deed Kunst* periode van ontwikkeling doorgemaakt, zooals Amsterdam behoorlijk te kunnen blijven bedienen, kring nog een nummer hooren. men in Nederland nauwelijks een tweede voor- 1 Op een zoo belangrijk punt heeft zich liet 1 beeld vindt. k(?n niet uitblijven een belangrijk centrum ont- 1° 1876 telde Velsen 4000, thans circa 34000 in- wikkeld, een centrum dat langzamerhand uitgc- Onze Burgemeester, 'de heer R. G,, Rijkens hield woners. groeid is boven de beteekenis van enkel voorha ve volgende rede: Wèl hebben Amsterdam en Velsen redenen om ven van Amsterdam, immers ook afgescheiden Excellentie! j heden *e jubelen; Amsterdam, omdat het door het daarvan belang heeft als visschershaven, terwijl M„ j Kanaal heeft herwonnen wat het op scheepvaart- de tijd misschien niet ver meer zal zijn, dat IJmui- Mijnheer de Commissaris der Koningin, heeren gebied verloren had. Velsen, omdat het er door den ook als plaats van ontspanning aan hare groo- leden van Gedeputeerde Staten, mijnheer de Bur- verkregen heeft, wat het nooit had kunnen den- tere zuster veel genot zal kunnen bieden, gemeester van Amsterdam, heeren leden van den ken. In onze oude wereld komt het zoo goed als gemeenteraad van Amsterdam, mijnheer de voor- j En nu weet ik wel, dat er zeer-nuchtCre men- nooit voor, dat wij binnen een menschenleeftijd de Amsterdamsche en schen zijn, die zich smalend uitlaten over jubilea. een plaats zich zien ontwikkelen van het aller- zitter en heeren leden Koophandel en verdere Haarlemsche Kamer van aanwezigen. Dames en Heeren, Het gemeentebestuur van Velsen roept hartelijk welkom toe in dit gebouw. „En ik doop deze plaats IJmuiden". Dat waren de slotwoorden van de rede door Z. M. Koning Willem de Derde uitgesproken, 1 0ns zien en jubelen, als daarvoor reden bestaat toen deze, te midden van een illuster gezelschap I Dat daarvoor thans reden bestaat, zullen alie als eerste de sluizen was doorgevaren en het hier aanwezigen wel met ons eens zijn. Noordzee-kanaal geopend had verklaard. Maar dan gaan als vanzelf onze gedachten ook De naam zelf was reeds geïnspireerd door mr. terug naar hen, die gemaakt hebben, dat wij thans Vissering in „De Gids van 1848, doch de eigen- kunnen jubelen. Wij denken thans met een dank- hjke doop had plaats den len November 1876. baar gevoel aan de scherpzinnige mannen met on- DE FEESTMAALTIJD. ij zouden nog een en ander vertellen van den (maaltijd op Dinsdagavond. De beide tirnmer- a waren samengevoegd tot één groote zaal, er werkelijk allerkeurigst uitzag. De gasten de hoofdtafel hebben we reeds genoemd. Vóór zetel van den voorzitter der tafel was een ststuk van suikerbakkerswerk geplaatst, n.l, luitenhaven van IJmuiden met de lichten enz. de zijtafels waren vuurtorens geplaatst. Aan lijkanten en in het midden was de zaal getooid I tal van bloembakken, op de tafels prijkten «en kandelaars met kaarsen. der leslokalen was tot ontvangzaal inge- :l Dit lokaal zag er zeer gedistingeerd uit en door de goede zorgen van den heer Van ig met tapijten bekleed. Men had met de noo- hulpmiddelen van het houten gebouw een »on geheel gemaakt. heer Tusenius fungeerde als tafelpresident, h de rede van den heer Dunnebier verkreeg de heer W. H. J. Oderwald, directeur der ïvaart Mij. Nederland, het woord. Deze me nde, hoe het Noordzeekanaal heeft bijgedra- tot den bloei van IJmuiden en Amsterdam, nu de nieuwe schutsluis tot stand komt, kun- we gerust zijn. Wij hopen nog steeds op een irdzeekanaal zonder bruggen. Het kanaal heeft geleerd, dat onze grootheid op zee ligt en we ken dan ook de oude spreuk: Op zee bruist glorie. heer J, C. A .Weerts, oud-burgemeester van ken, zeide dankbaar te zijn, dat IJmuiden zoo'n 'ote haven is geworden. Spr, was 25 jaar gele- 1 als burgemeester tegenwoordig en is dank- ook dit feest te mogen meemaken. Spr, dronk den verderen bloei van IJmuiden, heer W. G. C, Gelinck, hoofdingenieur- Kteur van den Rijkswaterstaat in Noordhol- herdacht het Noordzeekanaal en IJmuiden een gouden bruidspaar, die door een gelukkig lelijk verbonden zijn. En ze voelen zich nog I oud, integendeel, ze zijn nog vol levensmoed üen nog een schoone toekomst voor zich. Spr. tnk p de samenwerking van den Rijkswater- en IJmuiden en op den verderen bloei on- jiUd. "e heer F. P. Vermeulen, lid van den raad, her- Dat is een halve eeuw geleden. Wat beteekenen vijftig jaren in de vlucht der eeuwen? Stellig niet veel; doch meer beteekenen zij, als het jeugdjaren van een plaats betreft, want even als bij den mensch, wordt in deze jaren het fundament gelegd, voor wat het later worden zal. Bovendien gedenken wij niet alleen het tof stand komen van het Kanaal en het ontstaan van IJmuiden, maar ook den invloed, die van dit Ka naal is uitgegaan, den groei van deze streek, die er het gevolg van is geweest. Neen, ik zal u niet ophouden door u de geheele wordingsgeschiedenis van dit Kanaal te schetsen. Indien iemand deze nog eens zal willen nagaan, dan zijn de uitnemende artikelen van den grooten P. J. Dirks in „Eigen Haard" van 1877 en in het „Tijdschrift van het Aardrijkskundig Genoot schap" van 1882, de Inwijdingsrede van den heer Josephus Jitta, president der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij, en bovendien de door dr. M. Q. de Boer Vrijdag j.I, te Amsterdam gehouden interessante rede daar, om zijn verlangen te be vredigen. Welke zegenrijke gevolgen dit Kanaal voor on ze schoone hoofdstad en dientengevolge voor ons geheele land heeft gehad, zullen we wel uit an deren, meer bevoegden mond hooren; maar dat die zeergroot zijn geweest wordt m, i, alleen reeds .gedemonstreerd door 't feit, dat thans zoo vele hooggeplaatsten uit den lande en uit Amster dam en uit de koopmanschap hier tegenwoordig zijn. En welke zijn de gevolgen geweest voor onze gemeente? Ik zou hierop willen antwoorden: Ziet rondom u en ik zou kunnen herhalen de vraag van den feestredenaar van 1876: „wat kan de redenaar zeggen, dat niet nietig en onbeteekenend is, bij Woensdagmorgen had in de Trompstraat on- de welsprekendheid van dit schouwspel? der groote belangstelling de wielerwedstrijd plaats Z°° 'f inderdaad. In 1876 van de No«d»s- voor londens boven 16 jaar op transportlietsen. I kust tothet oude Velsen nauwelkseenpaarhm- na Arbeid luisterde met thans een bijna aaneengesloten bebouwing. 1 in IJmuiden °ool."kaermwijs?es iTledsUTörDe'deêkiem"rs L"ngs de boorden var. het Kan«l moesten bij de Casembrootstraat met fiets en al "^^„"artëide're werk geven. Een haven. i0Vn a .T'u,. 1. nrïis een zilveren bedrijf van groote beteekenis. De visscherij in I8 mtSpaÊ A nrlu Un armband 1899 gegroeid tot Staatsvisschershavenbedrijf. horloge: C. Versijlbergh: 2e prijs, een armband t soheepvaart, bronaêr van vaderland- P^Zwemmèrf^e^'rijsf^e^'vèrzfiverde sigaretteif- sohe welvaar., door wier eegen. zooals Vondel bet koker, J. Konijn; 5e prijs, een zilveren lucifers- uitdrukt, doosje, K. Piet; 6e prijs, een Eversharppotlood, ,J Voorma; 7e prijs, een sigarenkoker, G. v. d. Kolk. i De prijzen werden bij de muziek met een toe- I passelijk woord uitgereikt. De officieele ontvangst j Thalia bood Donderdagmiddag een schitter en - „werd yder Dorp een Stadt, elck Reeder eenen Vorst". Nu, vorsten zijn stellig de meeste onzer IJmui dër .reeders niet geworden, maar IJmuiden is toch wel gegroeid, eerst tot een dorp en later tot een plaats met stedelijk karakter. De zeer snelle uitbreiding heeft helaas wel ge maakt, dat de bouwtrant zonder veel karakter is geworden, doch dat hopen we in het nieuw den aanblik. Door de goede zorgen van dén heer IJmuiden te herstellen, van Praag, was het podium keurig gedrapeerd. Veel bewogen tijden heeft men hier gedurende Verder had 'het een sobere versiering van planten en na den wereldoorlog gekend. Aan den eenen en bloemen. bant een vischomzet als nooit te voren, tegen on- I Te half twee arriveerden de gasten uit Amster- gekend hooge prijzen, aan den anderen kant het dam per salonboot Stierop, benevens de gasten opbrengen van schepen, mijnengevaar, verlies van uit den Haag, Haarlem enz. Van de regeering was menschenlevens en belemmering van den export. 1 alleen aanwezig de minister van Koloniën, Dr. J. Na den wapenstilstand een tijdelijk opbloeien en C. Koningsbergen, terwijl de minister van Marine dan weer in 1919 de valuta-ellende, 'vertegenwoordigd was door den secretaris-gene- Men heeft hier dagen gekend, waarop men de raai van het depatement, de vice-admiraal C. C, rijzende zon begroette met een zucht en naar den iZegers Rijser; verder noemen wij de vice-presi- avond hijgde. dent van den Raad van State, Mr. Dr. W. F. van Maar het donkerste is voorbij en als de toestan- i Leeuwen; de Commissaris der Koningin in Noord- den in de landen rondom ons weer normaal zullen Holland Jhr. Mr, Dr. A, Koellj de leden van Ge- zijn, dan zal ook IJmuiden daarvan profiteeren, deputeerde Staten met den griffier, Mr. M. Mei- In elk geval IJmuiden is geworden tot een plaats 1 r.eszj de burgemeester van Amsterdam, de heer van groote beteekenis. W. de Vlugt, met de wethouders en vele leden Zeer trof mij ik heb natuurlijk ook in'deze van den gemeenteraad; de besturen en leden der dagen de artikelen van den heer Dirks eens her- Kamers van Koophandel en Fabrieken te Amster- lezen wat deze in 1882 schreef: dam en Haarlem; Jhr Mr. J. W. G. Boreel van „In de nabijheid van de sluizen zijn voor het i Hogelanden, oud-burgemeester van Haarlem; de bedienend personeel woningen gebouwd, waar heer J. c. A. Weerts van St. Philipsland, oud- naast de in een havenplaats benoodigde rijksge- burgemeester 'van Velsen; Mr. H. Smeenge, lid bouwen zich verheffen. Daaromheen heeft zich der Eerste Kamer; vice-admiraal C. Fock, direc- reeds een beteekenende plaats, IJmuiden, ge- teur der Marine te Willemsoord; de heer F. H. vormd, waar behalve scholen en kerken, zelfs een Heringa, chef der Afd. Handel, van het departe- 1 gasfabriek aanwezig is. Daar echter de schepen ment van Landbouw, Handel en Nijverheid; bene- alle slechts zoo kort mogelijk te IJmuiden vertoe- I vens vele notabelen uit onze gemeente, als Ir.ven, schijnt de hooge vlucht, die dit plaatsje in j J. A. Ringers, Ir. G. A. Kessler, de heer B. Brutel j den aanvang nam, wel wat voorbarig te zijn ge- de la Riviere, havenmeester, de predikanten en 4 weest." 1 Waarom toch viert ge feest, vragen zij; wat is er eerste stadium af," zooals hier, van spaarzaam gc- dat morgen anders of beter zal zijn dan heden? groeid duin tot welvarende visschersplaats. Wal Dezulken hebben verstandelijk gesproken, mis- 1 wij onder onze oogen zagen worden, stemt ons he- schien volkomen gelijk en is dat alles juist, maar den tot vreugdevol terugzien, maar ook tot hoop- het hart en het gevoel hebben redenen, die het volle toekomst. Wij zien nu reeds dat IJmuiden verstand niet kent en gelukkig zijn wij nog nietniet langer alleen den toegang "Bewaakt tot het zoo materialistisch en prozaïsch, dat wij bij mijl- j Noordzeekanaal, doch die toegang ten eigen nutte palen niet een oogenblik willen stilstaan, achter weet te gebruiken en behalve dat dit en zich zelf reeds nieuwe mogelijkheden in zich bergt, zien wij iets gloren van die andere verwachting, dat Amsterdam ook hierheen een gedeelte zal zenden van zijn inwoners, die verpoozing zoeken of fris- sche zeelucht en een koel zeebad, na ingespannen arbeid. Wanneer wij nu omzien naar de andere zijde van het kanaal dan treffen ons gansch andere persspectieven van bloei, immers die in aanslui ting met het hoogovenbedrijf.^dat zich#aan den mond van Amsterdam's vaarweg heeft gevestigd en daar tot bloei moge komen. De kiem die voor vijftig jaren door het maken de haven- en sluiswerken hier gelegd werd, belooft waarlijk tot een forsch gewas te zullen uit groeien en ik behoef U niet te verzekeren, dat de regeering zich in Velsen's voorspoed hartelijk ver heugt en met U hoopt, dat de verwachtingen, waaraan ik zoo juist herinnerde, in vervulling zullen mogen gaan. De Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. Dr. A- Róëll, verkreeg hierna het woord. Mijnheer de Burgemeester! Indien het mij vergund is, na de schoone toe spraken, die wij zooeven mochten hooren, ook mijnerzijds een kort woord in het midden te bren gen, dan doe ik dit, nu de Regeering zelve heeft gesproken, niet in de eerste plaats als Commissa ris der Koningin in deze provincie, maar in hoofd zaak als Voorzitter van het Gewestelijk Bestuur. En in die hoedanigheid heb ik tweeërlei aange name taak te vervullen. In de eerste plaats deze, dat ik'aan, de ieestge- vende lichamen de Gemeentebesturen van Am sterdam en van Velsen en de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de hoofdstad de er kentelijkheid mag overbrengen van Gedeputeer de Staten voor het stellen van dezen officieelen feestdag op een datum, die het College in staat stelt aan de feestelijkheden deeltenemen, en in de tweede plaats die, welke is gelegen in het uitspre ken van de oprechte gelukwenschen van het Pro vinciaal Bestuur met de groote gebeurtenissen, die dezer dagen in zoo uitgebreiden kring wordt gevierd. Wat de eerste betreft, zullen de gastheeren de betuiging wel willen aanvaarden, dat Gedepu teerde Staten hunne welwillende beschikking op hare juiste waarde weten te schatten, terwijl ik, wat de gelukwenschen aangaat, niet beter weet te doen dan mij zonder voorbehoud aantesluiten bij al het goede, dat door belangstellenden in de herdenking van het 50-jarig bestaan van het Noordzeekanaal in de jongste dagen is gesproken en geschreven. Want wel zelden is eene herdenking, die aan vankelijk op kleine schaal was opgezet, onder den drang eener spontane geestdrift uitgegroeid tot een feestbetoon, als waarvan wij in deze week ge tuigen zijn Bijdit feestbetoon nu sluit zich de provincie Noordholland van heeler harte aan. Wanneer ik mij van deze gevoelens de tolk maak, kan ik intusschen niet ontkomen aan ze kere provinciale gewetenswroeging. Want ik kan, de geschiedenis raadplegende, niet vinden, dat ook de provincie in de tot standko- ming van het kanaal reeds dadelijk een geweste lijk belang heeft gezien, dat materieele medewer king wettigde. Ik vind echter ook niet, dat die medewerking destijds is gevraagd, wat begrijpe lijk is, als het beperkte arbeidsveld wordt in aan merking genomen, waarop de provincie zich vóór vijftig jaren nog bewoog. Maar het is ook mogelijk, dat de to.enmalige machthebbers, zich blind turend eensdeels op de onmiskenbare voordeelen, die het Noordhol- landsch Kanaal gedurende tal van jaren voor de provincie had afgeworpen, anderdeels op de be zwaren, die door vele, overigens geenszins kort zichtige, lieden van de aanvankelijk gedachte open doorrgaving voor den veestapel en voor het af- tesnijden Noorderkwartier werden gevreesd, zich geen voldoende rekenschap hebben gegeven van hetgeen het Noordzeekanaal, zooals het ten slot te is uitgevoerd, in het ajgemeen voor de scheep vaart, in het bijzonder voor Amsterdam en dus ook voor Noordholland zou beteekenen. Dat het gewestelijk Bestuur intusschen ook mannen telde, die dit belang reeds tijdig hebben ingezien, wordt o.a. bewezen door het feit, dat reeds in 1873 het Lid van Gedeputeerde Staten, Jonkheer G. F. van Tets, door den Koning met het Voorzitterschap werd belast van eene Com missie, die, behalve over het peil van het Noord- dernemingsgeest, die met ijver hun plannen wis ten door te zetten en te voleinden. Dan komt het eerst in onze gedachten Z. lM. Koning Willem de Derde, die begreep, dat een zoo kort mogelijke verbinding van Amsterdam met de Noordzee moest worden gemaakt en de aandacht vestigde op Holland op zijn Smalst. Verder rijzen voor onzen geest de namen van P. J. Dirks, W. A. Froger Coker, Burns, Boelen, De Clercq, Josephus Jitta, Bruin, Heshuïzen, Insin- ger, Van den Honert, Hendricks, Rutgers van Ro zenburg, Jaeger, Hermann, Arnold, Bik en zoo vele anderen. Het is ons een behoefte een eeresaluut te bren gen aan hunne nagedachtenis. Dat hun denken en werken in het belang van het geheele land is geweest, wordt mede bewezen door de tegenwoordigheid in "3eze bijeenkomst van Uwe Excellentie die, ons tot groote vreugde stemt en waarvoor wij u ten zeerste danken. Mijnheer de Commissaris der Koningin. Aller eerst een woord van dank aan u, dat ge zoo be reidwillig zijt geweest het beschermheerschap van het eere-comité voor deze herdenkingsfeesten te aanvaarden. Het kan wel niet anders of het moet u, én als oud-burgemeester van Amsterdam, èn als gouverneur van dit schoone gewest, aangenaam stemmen, dat de verwachtingen die van het Noordzeekanaal werden gekoesterd, thans blijken niet te zijn beschaamd. Wij zouden u in deze bij eenkomst niet gaarne hebben gemist en stellen dan ook uwe tegenwoordigheid en die van het College van Gedeputeerde Staten op hoogen prijs. Mijnheer de burgemeester van Amsterdam; ik geloof, dat wij reden hebben elkaar geluk te wen- schen op dezen dag; gij als burgemeester van on ze trotsche hoofdstad, ik op bescheidener plaats, maar toch ook van eene zeer interessante ge meente. Als straks de nieuwe sluizen, de grootste ter wereld, tot meerder eer van onze Nederlandsche waterbouwkundigen, zullen zijn geopend, dan hoop ik, dat gij, mijnheer de Burgemeester, nog lange jaren getuige moogt zijn van dien bloei der stad, waarvan de belangen door u zoozeer met ijver worden behartigd. Mijnheer de Voorzitter en heeren leden van de Amsterdamsche Kamer van Koophandel; wij be groeten in u de nazaten van die mannen, die ons land een eerste plaats bezorgden in de rij der na tiën. Het was een zeer sympafhiek idee van u, om op dezen dag een tocht naar IJmuiden te organi- seeren. Daardoor toch werd er voor vandaag een heid gelegd tusschen bewoners aan beide einden van het Kanaal, waardoor we thans gezamenlijk het gouden feest kunnen herdenken. Moge dit Kanaal de trechter blijven, waardoor de koopwaren in steeds ruimere mate naar 8jwe stad vloeien, ten bate ook van het geheele land. En hiermede, dames en heeren, ben ik aan het einde gekomen van mijne toespraak en zou ik u willen uitnoodigen om straks met ons een aronk te willen wijden aan den voorspoed der gemeenten Amsterdam en Velsen. Daarna sprak namens de Regeering dc Minister van Koloniën, de heer Koningsberger: Op den tocht, welken wij zoo juist hebben be ëindigd, hadden wij reeds gelegenheid ons er van te overtuigen, wat het zeggen wil een groote han delsstad een voor hare behoefte passenden vaar weg, een voor haar bloei onmisbare verbinding met de wereldzee te geven. Wij zagen een breed kanaal, wij kwamen voor bij trotsche sooorwegbruggen, wij kregen een in druk van-het Amsterdamsch havengebied en wij konden een gevoel van voldoening in ons voelen opkomen dat dit alles door inspanning van al on ze krachten werd tot stad gebracht. Maar hier aan den toegang tot het gebied waar Amsterdam werkt en bloeit kunnen wij nog beter dan elders gewaar worden wat er voor noodig is om onze hoofdstad met haar tijd mede te laten gaan, hoe betrekkelijk snel de technische midde len bleken te kort te zullen schieten en hoe stou te verwachtingen bleken de werkelijkheid achter zich te laten. Wij zien hier immers reeds aanstonds een twee tal sluizen, waarvan de ..grootste reeds werd ont-

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1