ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Zaterdag 20 November 1926 Yergchynt Woensdags Zaterdags Officieel. tiet Zweedsche Koningshuis. Plaatselijk Nieuws. ijmuiden Velsen. Nieuwe uitgaven No. 5 12e Jaargang IJ MUIDER COURANT ^oaoemanteprije: fT^për 3 maanden, franco per poet f 1,35. Abonnement w worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. ^rertentiCn 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, forden koatelooa nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend poen «dagn ummer, idrsrtentiën voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran- ird) f 4.13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8, idrertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en ftUJDAGS tot 4 uur n.m. 1 iot plaatsen van advcrtentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJ muiden. Uitg.re van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN'' Adres roor Redactie en AdmlnJürtratte N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1,iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels t 0.75 iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling wordeD de gewone prijzen berekend. Advertenties adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets, in rekening gebracht, Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd Toor advertentie* van buiten de gemeente Velsen. HIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE lUADEN. EERSTE BLAD. DIENSTPLICHT. INLEVERING VAN RIJKSGOEDEREN. In opdracht van den Minister van Oorlog roept (j burgemeester van Velsen de hieronder ver fde dienstplichtigen van de lichting 1911 op, a de aan hen verstrekte rijksgoederen in te le uren, voor zoover de inlevering van deze goe den niet reeds heeft plaats gehad. Jochems, Sarak Cornelis Johannes, Amsterdam, t Regim. Vest. Art. Abrahams, Ferdinand, Heemstede, 10e Regim. nlant.; Visser, Herman, Velsen, 10e Regim. Infant.; van Houten, Adrianus Johannes, Velsen, Infan- 1 Dec. 1926, 's middags 12 uur, in het gymnas- ieklokaal O. L. S, E aan den Stationsweg, De Burgemeester, R. RIJKENS. De dynastie Bernadotte. Door het dezer dagen gesloten huwelijk van rinses Astrid van Zweden met Prins Leopold van tlgië, is Zweden opnieuw onder den aandacht in velen gekomen en zijn ook de kansen en in deden overwogen, die dit huwelijk wellicht op (Belgische toestanden mettertijd kan uitoefenen. Prinses Astrid toch is een telg der Bernadottes in een nieuwe dynastie, die thans ruim honderd iren over Zweden regeert en haar ontstaan aan Revolutie in 't laatst der 18e eeuw te danken (eft. De groote Napoleon heeft eens gezegd: Ieder pvoon soldaat draagt zijn maarschalkstaf in den snsel. Deze gevleugelde woorden zijn in dien tijd velerlei gevallen bewaarheid geworden, ja Js nog overtroffen als wij terug zien op Zwe llis eersten koning uit dit huis, waaruit Prinses strid stamt, op Jean Bernadotte geboren te Pau i Zuid-Frankrijk in 1764 uit nederige ouders, zijn ider was huurkoetsier. Eerst volgde Bernadotte it beroep van zijn vader, doch later ging hij als twoon soldaat in dienst van het toen nog Ko- nklijke Fransche Leger. Wanneer men in dien ;d geen adellijke titel had of andere voorspraak as het echter niet mogelijk om officier te wor- jn. Vandaar dat Bernadotte die het spoedig tot ïgeant had gebracht, met al zijn bekwaamheid al verder kon komen. Dit was ook de reden dat m zijn verbintenis met zijn beminde Désidéria liry uit Marseille, dochter van een koopman on- Seliik werd gemaakt. la het uitbreken der Revolutie ging het beter et de bevordering. Bernadotte leerde ook de dpkomst zijnde Buonaparte te Marseille ken- en. Beiden dongen om de hand van Désidéria, iet den einduitslag dat zij, hoewel toen nog wetend wat de gevolgen zouden zijn den aan- iaanden Koning van Zweden de voorkeur gaf, Bernadotte toonde zich in het leger der Repu- liek als een stipt, verstandig en dapper krijgs- r Hij akte verschillende veldtochten met lapoleon mede en doorliep snel de verschillende mgen, werd generaal en nadat Bonaparte in 504 den Keizerstroon besteeg, Maarschalk van rankrijk met den eeretitel Prins van Ponte- larvo, wegens betoonden moed en strategische iitiek in dien slag aan den dag gelegd. Met Napoleon I verschilde Bernadotte dikwijls ia gevoelen, wellicht dat de Maarschalk daarom nl een hulpleger in Denemarken werd gedeta- aeerd om den trouwen aanhanger van Napoleon, ia Deenschen Koning Frederik VI te steunen. Intusschen was het ook in Zweden rumoerig worden evenals in bijna alle landen van Europa, pl liep met de Koninklijke macht ten einde. Een jVakzinnig en somwijlen ontoerekenbaar vorst «Koning Gustaaf IV was, door wiens schuld het ad tot groote verliezen werd gebracht, kwam in if«n tijd van oorlog in 't geheel niet te pas. Een machtige partij van Zweedsche volksver- worodigers en Rijks grooten beraamde het om Koning Gustaaf aftezetten en namen 's nachts in zijn paleis gevangen (13 Maart waarna de regeering voorloopig wprd op- ragen aan diens oom Hertog Karei van Söder- iand. Het werd tijd dat Gustaaf IV als Koning aftrad, het land door zijn toedoen in een oorlog met !and en Frankrijk was gewikkeld, die tot ?*oIg had het verlies van Finland en Zweedsch tomeren. Hertog Karei een oud man, zonder ^omelingen besteeg nu den troon als Karei XIII, toch men trachtte een opvolger te vinden, het- N eerst gelukte met een Deenschen Prins iirietiaan August. Deze laatste stierf echter 'oedig door een beroerte, bij gelegenheid van een ivue over de troepen in Schoone, Nog in 't zelfde jaar werd een troonsopvolger 'ïocnt en gevonden. Men moest een sterke id hebben, een vastberaden en beroemd man, de Zweedsche landen te besturen en tegen den id te beschermen. Die werd gevonden in ichalk Bernadotte, hij werd aangezocht om «rfgenaam van den troon op te treden. Berna- Ite nam het aanbod aan en met volle instem- ran den ouden Koning Karei XIII werd hem tiding der zaken opgedragen. Toen de veldtochten voor Napoleon begonnen tegen te loopen en ook omdat deze zich niet ont zag de Zweedsche landen langs de Oostzee te be zetten viel Bernadotte als kroonprins van Zwe den Napoleon zijn vroegeren meester openlijk af, en koos de zijde der Verbondenen: Pruisen, Rus land, Oostenrijk, Groot Brittannië enz. In 1813 ontscheepten zich de Zweedsche legers onder Bernadotte, Adlercreutz en Silversparre en 'namen zijdelings deel aan den Volkerenslag bij Leipzig. Voor 't eerst sedert Karei XII's tijd be- traden weer Zweden den Duitschen grond. Aan 1 de invasie in Frankrijk in 't volgende jaar 1814 namen de Zweedsche legers geen deel. Dat was 'voor Bernadotte te kras om zijn ouden chef den genadeslag toe te brengen. Na het afzetten van Napoleon, werd door het Weener Congres bepaald: Zweden met Noorwe gen zullen vereenigd worden onder één koning, die van ZwedenNoorwegen wordt aan Zweden toegevoegd in ruil voor de Oostzeelanden, die aan Pruisen en Rusland komen. Het was een slechte ruil, evenals dit is van een rijksdaalder tegen een handvol koper. De Noren steeds gewend om bij Denemarken te behooren, ongelijk in geaardheid met de Zweden, verzetten zich aanvankelijk, tegen deze beschik king van het Weener Congres en wilden een on afhankelijk Noorwegen stichten. Zij kozen Chris- tiaan Frederik van Denemarken tot hun koning, het leger kwam op de been, de grensvestingen Akershus en Fredriksten werden van geschut voorzien om de legers van Bernadotte uit het land te houden. Hoewel de Noren zich dapper verweerden, was het toch een vechten tegen de bierkade. De weifelende houding van den pre tendent Christiaan Fredrik en de overmacht van Bernadott's leger maakten dat de inlijving bij Zweden tenslotte toch een feit werd. Tóch vielen er in dezen strijd van broeders tegen broeders aan beide zijden nog döoden en gewonden. De oude Koning Karei XIII die nog het bevel had gevoerd over de Scheerenvloot, om de Noren te bedwingen, overleed in 1818, waarna Berna dotte als Koning van Zweden en Noorwegen aan het bewind kwam. Hij nam den naam aan van Carl Johan XIV, terwijl hij en zijn gemalin tot de Luthersche Zweedsche Staatskerk overgingen. Vrede zou het nu zijn onder de regeering van dezen voortreffelijken vorst, die genoeg had van den oorlog en zich nu op de verbetering en op bouw van zijn nieuw vaderland wilde toeleggen. Zeer zeker was zijn koninkrijk, het land van bergen, bosschen, watervallen, woeste natuur, doch ook van welige akkers en groene weiden en van lange strenge winters geheel iets anders dan zijn geboorteland, de zonnige Midi met haar zacht klimaat en weligen plantengroei. Moeielijk was het dan ook voor den nieuwen koning en koningin om aan het strenge klimaat van Zweden te wennen en als geboren Franschen de zoo moeielijke landstaal aan te leeren. De liefde van zijn volk, dat hem leerde waardeeren vergoedde veel, hoe groot ook de zorgen waren die de regeering hem baarden en de verschillen met Noorwegen die steeds bleven voortduren, ook na de vereeniging, J Onder het bestuur van Carl Johan XIV werden j er vele verbeteringen in Zweden tot stand ge- bracht die door de uitputting van het land door de vele oorlogen, waren achterwege gebleven. Moerassen werden drooggemaakt, wegen aange legd. In 1832 kwam het Götakanaal, (een kunst werk) gereed. Onder dezen koning trof Zweden ook rampen zooals in 1834 de cholera, waaraan vele inwoners van Stockholm bezweken. Karei Johan bereikte niettegenstaande zijn fel bewogen leven een hoogën leeftijd en overleed in 1844, Zijn zoon Oskar volgde hem op en was na tuurlijk geheel in Zweden ingeburgerd. Oskar I was gehuwd met een prinses van Leuch- tenberg en was evenals zijn vader een bemind vorst en flink regent. Hij regeerde tot 1859 en had Carl XV tot opvolger, die gehuwd was met prin ses Louise, dochter van Prins Hendrik der Neder landen. Carl XV was een edele verstandige ko ning doch werd helaas! door een sleepende ziekte ondermijnd. Hij vertoefde voor zijn gezondheid lang in het Zuiden, doch tevergeefs. Diep be treurd overleed deze koning in 1872, zonder kin deren na te laten. Zijn broeder Oskar II volgde op, en regeerde zeer lang, was dichter en schrijver, kenner van öngelooflijk vele talen. Onder zijn langdurige re geering werden de Noren nog lastiger dan vroe ger en wilden zich afscheiden en onafhankelijk van Zweden worden. Koning Oskar en de Zweedsche regeering gaven tenslotte toe en Noorwegen werd in 1905 zelfstandig. Koning Oskar II was gehuwd met prinses Sophie van Nassau. Kort na de af scheiding van Noorwegen overleed deze vorst en werd opgevolgd door den tegenwoordigen koning i Gustaaf Adolf V, die gehuwd is met Victoria van 'Baden. Weldadig is het bestuur van al deze vorsten uit het Huis Bernadotte voor Zweden geweest. Door hun huwelijken staan de Bernadottes thans in re- 1 latie met vele andere vorstenhuizen in Europa, nu door het huwelijk van 's konings nicht, Astrid, zijn er weer nieuwe gezichtspunten geopend en zal deze verbintenis invloed uitoefenen op de ver houding van België, s. C. L. P. DIEREN BESCHERMEN IS MENSCHEN BESCHAVENI Wordt dus lid van de afd. Velsen en Omstr., der Ned. Vereen, tot bescher ming van dieren! Min. eontr. f 1.25 per jaar. Secretariaat: Stationsweg K 86, Velsen. Bij beschikking van den Minister van Water staat tTd. 15 November wordt de technisch amb tenaar A. van Hoepen alhier, met ingang van 1 Februari 1927 verplaatst naar Maastricht, voor het bouwen van een stuw in de Maas en een sluis in het nieuwe Julianakanaal. De vereeniging „IJmuidens Bloei" heefl aan de Kamer van Koophandel ver zocht haar een subsidie te verstrekken. De vereeniging stelt zich om. voor, binnenkort een bureau te openen tot het verstrekken van inlichtingen, betreffende de gemeente eisen en speciaal betreffende ijmuiden. Het bureau der Kamer wijst er in het prae advies op dit verzoek op, dat nog steeds niet teruggezonden zijn de aangevraagde rekening over 1925 en de begrooting over 1927. Het Bureau meent, dat geen gelden verstrekt moeten worden aan een nog te openen bureau, te meer, daar uithetschrijven blijkt, dat de oprichting en instandhouding van hette stichten bureau afhankelijk is van de subsidies der Kamer en der ge meente Velsen. Allereerst moet door direct belangheb benden steun verleend worden, Moch deze niet voldoende zijn, dan kan de Kamer overwegen bij te springen. Het Bureau stelt daarom voor, opnieuw aan te vragen en over te leggen de goed gekeurde rekening over 1925, de begroo ting over 1927 er. de exploitatierekening van het meer bedoéde bureau. Het Comité voor winterlezingen te IJmui. Oost heeft zijn programma voor dezen winter ge reed. Op Dinsdag 23 November komt als eerste spreker Dr. P. Stegenga Az, van Amsterdam, met het onderwerp: Ibsen's drama „Bouwmeester Sol ness". De tweede lezing heeft Woensdag 26 Ja nuari plaats met als spreker Ds. J. Ph. Eggink van Rotterdam over „Het Boek der Boeken' en de derde op Donderdag 17 Maart, met als spre ker Dr. C. Bouma van Zwolle, over „Jezus en Herodes". De lezingen hebben plaats in de Ned, Herv. Kerk. In de Maandagavond gehouden vergadering van manslidmaten der Geref. kerk aan de Wil- helminakade werden gekozen tot ouderling de heeren A, W. van Leeuwen Sr., D. Klut Sr., P. v. d. Plaat en J, Visser en tot diaken de heeren Joh. Langbroek en G. Morriën, In de Dinsdag gehouden vergadering der Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken herdacht de voorzitter het 50-jarig bestaan van IJmuiden en wees er op, dat hier voor de Kamer een taak te vervullen is. Hij wenschte de gemeente IJmuiden geluk met dit jubileum en uitte den wensch, dat een zegenrijke toekomst voor IJmuiden zou weggelegd zijn. Wat de door de vereeniging „IJmuiden's Bloei" ingediende aanvrage om subsidie betreft, stelde het Bureau voor, aan de vereeniging opnieuw te vragen, over te leggen de goedgekeurde reke ning over 1925, de begrooting voor 1927 en de exploitatierekening van het door die vereeniging eventueel te stichten bureau. Overeenkomstig deze voorstellen werd beslo ten, De heer B., wonende alhier, werd Zondag avond, terwijl hij met zijn auto om 11.20 uur te Santpoort, huiswaarts reed, aangereden door een andere auto. De auto van den heer B, werd vrij zwaar beschadigd, zoodat hij aangifte bij de po litie deed. ELECTRISCH LASSCHEN. Woensdagmiddag had in de Nijverheidsschool alhier een demonstratie plaats van electrisch lasschen. Deze demonstratie geschiedde vanwege de N.V. Handelmaatschappij Bouwens en Vor- kink te Amsterdam en voor de stroomlevering met medewerking van het Prov, Electrisch Bedrijf, waarvan Ir. Cramer aanwezig was. De heer G. J. PolmanTuin, electro-ingenieur bij genoemde Handelmaatschappij, leidde deze demonstratie. Hij gaf aan de leerlingen een uit eenzetting van den 1 phase transformator en de monstreerde hoe de electrode of laschstaaf van gewoon ijzer, vermengd met hoogstens 18 man gaan, het ijzer bij een hitte van 2000—3000 gra den doet smelten én lascht. Een der leerlingen van de school kon dit lasschen gemakkelijk uit voeren. Natuurlijk had deze demonstratie de belang stelling van leeraren en leerlingen der school. Naar we vernamen zijn hier op verschillende fa brieken reeds vijf van deze electrische laschtoe- stellen in gebruik. DE SLUISBOUW. Het maken van een nieuw landingsgedeelte voor het Noorderhavenhoofd, behoorende tot de wer ken voor den bouw der nieuwe schutsluis alhier, is opgedragen aan de fa, J. C. Schermers te Nieu- wendijk (N.-Br.) voor f 273.000, Deze was laagste inschrijf ster met de N.V. Aannemersbedrijf fa. T. den Breejen v. d. Bout te Berg en Dal, die ook •oor f 273.000 had ingeschreven. De raming was f 282.000. EEN REDDINGSWERK. Maandagmiddag om 2 uur kwam, zooals ver wacht werd, de stoomtrawler Invierno IJM. 158, de haven binnen, met op sleeptouw de Union IJM. 67, van de Nationale Stoomvisscherij Mij. Laatstgenoemd schip bleek op zee, tijdens den storm, de schroef te hebben verloren, waarop de Invierno het schip Zondagmorgen om 11 uur op sleeptouw nam en het, na 27 uur sleepen, be houden in veilige haven braéht. Wij hadden schrijft de N. Hl. Ct. een onderhoud met den schipper van de Invierno, den heer Alb. Krab Hz., over dit reddingswerk. Uit zijn mond vernamen we het volgende verhaal. Het was ongeveer 15 mijlen van Terschelling, toen we de Union in nood zagen. In de nabijheid daarvan was een Fransche vrachtboot, die de be manning aanraadde de Union te verlaten en bij haar aan boord te komen. Nu kon men ten eerste zeer weinig van die Franschen verstaan en ten tweede is het schip te verlaten het laatste, waar een zeeman toe overgaat. Zoo kwamen wij aan de beurt en wisten, on danks 't fel bewogen water in den hevigen storm, verbinding te krijgen en begonnen te sleepen. Wel bood nog 'n andere trawler hulp aan, maar wij besloten alleen door te zetten. Dat was een moeilijk werk. Tot drie maal toe brak de verbin ding af, tweemaal onze lijn van de winch en een maal de ankerketting van de Union, waaraan wij vast lagen. Vooral in het donker, als men op zee bijna niets zien kan, is het opnieuw tot stand- brengen van een verbindingslijn een gevaarlijk en moeilijk werk, doch we konden het schip op deze gevaarlijke gronden, in geen geval laten drijven. En telkens gelukte het weer om een „endje" over te gooien, maar desondanks waren we wat blij, toen we vanmiddag eindelijk binnen de pieren kwamen. Zoowel de Invierno als de Union waren op weg van de visscherij, naar huis toe, Onder zeer groote belangstelling heeft Dins dag de begrafenis plaats gehad van de beide slachtoffers van het ongeval bij den sluisbouw. Des morgens werd op de R.K, begraafplaats ter- aarde besteld het stoffelijk overschot van den 19-jarigen P. Luiken, De uitvaartmis werd door zeer velen bijgewoond, o.a. door een deputatie van het personeel der Holl. Beton Mij. Des middags had op de Alg. Begraafplaats de teraardebestelling plaats van den 22-jarigen W. Alders. Hier was de belangstelling enorm. Een groot aantal kransen dekte de kist en deputaties van directie en personeel van den sluisbouw en van de Holl. Beton Mij. waren aanwezig. De vertegenwoordiger der Holl, Beton Mij., Ir. B. Peizer, sprak een woord van deelneming tot de familie van beide slachtoffers en zeide dat beiden tot voldoening der Mij. steeds hebben ge arbeid met groote plichtsbetrachting. Ds. H. J. Dijckmeester, Ned, Herv. predikant, sprak van den donkeren dag voor de families, maar hoe aller medegevoel naar deze uitgaat. Maar spr, wees ook op de liefde Gods, die een groote troost is. Een broeder van den overledene dankte voor de |roote belangstelling. FEDERATIE S. D. A. P. Maandag vergaderde de Federatie Velsen van de S.D.A.P. Doordat op deze jaarvergadering vele organisatorische punten aan de orde kwamen, die ■veel bespreking uitlokten, kon de agenda niet 'worden afgewerkt, zoodat in December een ver- volgvergadering moet plaats hebben. Bij de opening wees de voorzitter op de be langrijke positie, die de S.D.A.P. volgens de Ka merverkiezingen in deze gemeente inneemt en dat de S.D.A.P. als de leden op dezelfde wijze werken, zeker negen raadsleden in den nieuwen raad kunnen brengen. Uit het jaarverslag van den secretaris kunnen we melden, dat het aantal leden zeer sterk toe nam, wat voor de S.D.A.P, veel beloften in zich houdt. Ook bleek daaruit, dat het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, opgericht in Nov, '25, nu reeds pl.m, 300 leden telt en voor den komenden winter een grootsch programma heeft samenge steld, dat voor de arbeidersontwikkeling van groote cultureele waarde is. De bestuursverkiezingen hadden tot resultaat, dat de voorzitter, de heer Visser, en de secretaris, de heer Wiedemeyer, bij acclamatie werden her kozen; terwijl in plaats van den penningmeester de heer R. de Waal werd gekozen. Uit het verslag van het Velser Weekblad bleek, dat de toestand daarvan nog steeds vooruitgaan de is. Om 11 uur werd de vergadering verdaagd. OUDERAVOND SCHOOL G TE VELSEN. Op Donderdag 11 November j.l, werd in het gymnastieklokaal van school G te Velsen, onder leiding van het hoofd der school, den heer J. Kleefstra, een ouder-avond gehouden, welke vrij goed bezocht was. Nadat eenige onderwerpen van huishoudelijken aard waren behandeld, o.a. het verkiezen van 4 nieuwe leden in de ouder-commissie, werd door den gemeentelijken geneeskundige, Dr. Limborgh WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot drie uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in de Chr. Nat. School te Velseroord moeders gratis in de gelegenheid raad te vragen omtrent de voeding aan haar zuigelingen. Het advies wordt gegeven door den Consulent, Dr. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door boven genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereeniging, Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 te Velseroord. Tarief naar draagkracht f 5—f 15, Meyer een lezing gehouden over besmettelijke ziekten. Op zeer onderhoudende wijze, verduidelijkt door lichtbeelden, werden achtereenvolgens ver schillende besmettelijke ziekten behandeld. Eerst de ziekten met een meer goedaardig karakter, zooals de waterpokken, roode hond, bof, kink hoest en mazelen. Daarna de meer ernstige, zoo als diphterithus en roodvonk. Als voorbehoedmiddel tegen vele besmettelij ke ziekten werd het nut der vaccinatie in het licht gesteld. Door den heer Kleefstra' werd als tolk van de vergadering, den heer Limborgh Meyer dank ge bracht voor zijn leerrijke rede. Vervolgens werden de plannen tot stichting eener voorbereidende klasse behandeld, terwijl daarna door een der leden van het onderwijzend personeel lichtbeelden werden vertoond, betrek king hebbende op een, door enkele klassen der school, gemaakt schoolreisje naar Bergen. Daar de rondvraag geen nieuwe gezichtspunten opende, werd deze zeer goed geslaagde ouder avond door den heer Kleefstra gesloten. j Door Burgemeester en Wethouders zijn de navolgende bouwvergunningen verleend: aan J. L. Min, te Driehuis, tot het bouwen van vier dubbele landhuizen, aan den Zeeweg, aldaar; J aan de Directie der Nederlandsche Spoorwegen, te Utrecht, tot het bouwen van een steenen wachtpost en dito abri, nabij den IJmuider straat weg, te IJmuiden, en van een steenen wachtpost en twee houten abri's, nabij den Zeeweg, te IJmui den! aan W. van Heyst, te Driehuis, tot het aanbou wen van een serre aan een woning, staande aan de Kievitlaan, te IJmuiden; aan. H. Keuris, te IJmuiden, tot het bouwen van een dubbel-woonhuis, aan den IJmuiderstraatweg, hoek Wijk aan Zeeërweg, aldaar. aan J. L. Min, te Driehuis, tot het maken ran een overkapping op een bergplaats aan de Frans Naereboutstraat, te IJmuiden. POLITIERAPPORT. IJMUIDEN Door de politie van IJmuidenOost werd aangehouden de varensgezel W. J. F. C., die ge signaleerd stond in het Alg. Politieblad, daar hij nog wat met de Justitie te vereffenen had. De man betaalde de boete en is toen weer vrijgelaten. VELSEN. De bestuurder van de vrachtauto M. reed Zaterdagavond op den Rijksstraatweg tegen een vrachtwagen op, waardoor het voorgedeelte der vrachtauto ernstig beschadigd werd, terwijl ook de wagen eenige schade bekwam. De bestuurder der vrachtauto verklaarde, dat hij door het regen achtige weer den wagen niet had gezien. Het nummer van 15 November van het muziek tijdschrift Symphonia" bevat weer een groote verscheidenheid van artikelen over musici en mu ziek, Dit nummer opent met een interview van André met Hubert Cuypers; ook heeft dezelfde medewerker De Bohemers geïnterviewd ter gele genheid van hun 500e concert in hun „tweede vaderland" Holland. Beide artikelen zijn met fraaie cliché's verlucht. Wouter Hutschenruyter die in dit tijdschrift z'n mémoires schrijft, heeft het over het groote nut dat hij heeft ondervonden van z'n viool en altstudie's bij Wirth en hij ver telt op onderhoudende wijze, hoe hij z'n orkest routine verkreeg. Dr. Hugo Holle uit Berlijn wijdt een met notenvoorbeelden verduidelijkt artikel aan moderne koorcomposities „im Kammerstil" (Hindemith, Butting, Krenek). Felice Togni be spreekt de Toonladder en accoordenstudie voor viool, M. C. v. d. Roovaart vervolgt zijn artikelen over instrumentatie; mevrouw Jeanne Landré en de heeren Elsenaar en Kerper geven muziekbe sprekingen, De onlangs overleden violist Louis Wolff wordt met een geïllustreerd artikel her dacht. Voorts vindt men in dit welverzorgde No vembernummer nog muziekaankondigingen en be richten uit de muziekwereld. BESTEL UW DRUKWERK BIJ DE N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL IJMUIDEN - WILLEMSPLEIN

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1