limuider Courant Purol bij Huiduitslag en Huidverwonding Plaatselijk Nieuws. IJ muiden Velsen. Santpoort. Officieel. Yosr Allen die Snkjkelen Mij 13 hardt'8 Laxeertabletten Ingezonden trdig 27 November. 2e bled uur uur uur i uur PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. guur: Ds. Erdman. guur: Ds. H. W. Creutszbergv. d. Haag. jEUGDKERK (Koning Wlllomxhnis). I uurde Heer Doevendans. Zaterdagavond 8 uurBidstond. Doopsgas. Gom. Aid. Prot. Bond. 1,30 uurDs. W. Luikinga. geref. kerk. Ds. S. van Leeuwen. Dezelfde. chr. geref. kerk. Dl. T. A. Bakker. Dezelfde. evangelisatie hoogeberg. ondagmorgen 10 uur: Samenkomst, tndagmlddag 12 uur: Zondagsschool, ondagavond 7.30 uurSamenkomst. SprekerB, Jennlnga. Jnsdagav. 8 uurOpenlucht-samenkomst [oensdagavond 7.30 uur: Melsjeskrans voor meisjes vanaf 12 jaar pnderdagavond 8 uur: Bijbelbespreking Allen Welkom. Toegang vrij NED. HERV. KERK (Kalverstraat). uurDs. W. Kroese. luur: Dezelfde. GEREF. KERK (Willebrordstraat). i; uurDs. H. Holtrop. uurDezelfde. VELSEN. ned. herv. kerk. uurDs. W. S. van Leeuwen. j uurDezelfde. GEREF. KERK (Koningsweg), luur: Ds. J. D. Boerkoel. i uurDezelfde. SANTPOORT. ned. herv. kerk. Prof. Dr. O. A. van den Bergh van Eysinga. ieref. kerk (lokaal bethel). (5 uurDs. F. O. Petersen v. Bloemendaal. 10uur: Dezelfde. evangelisatie santpoort. uur: Ds. Vunderink te Haarlem. 10 uurDs. Blauw te Schoten, Bediening H. Avondmaal. Woensdag 24 Nov. 7 uur Zendeling t van Dijk, gezetene en het schoolbestuur daarvan bij Gede puteerde Staten in beroep kan komen. Gedaan ter openbare vergadering van den 16 November 1926. de secretaris, de voorzitter, (get.) J. KOSTELIJK. (get.) RIJKENS. Velsen, 18 November 1926, Burgemeester en wethouders van Veisen, de secretaris, J. KOSTELIJK. de burgemeester, RIJKENS. uur: tel igs ber De Nederlandsche Reisvereeniging, die elk jaar voor hare leden naast een groot aantal kleinere reizen ook één groote reis uitschrijft heeft thans het plan opgevat bij genoegzame deel name het Duitsche stoomschip Monte Olivia van 14.000 ton af te huren voor het maken van een reis naar de Noorsche fjorden. De prijzen, voor welke de leden den tocht kunnen medemaken, verschillen naar gelang der gébruikte hutten, van 115 tot en met 200 gulden per persoon. De afreis zal- vanuit onze haven plaats vinden op 6 Augustus a.s. en de terugkomst eveneens onze haven op 16 Augustus d.a.v. In het laatste nummer van „Reizen en Trekken" staat eene geheele beschrijving van deze reis, waaraan wij bovenstaande bijzonderheden ont- leenen. Aan oude tijden ^herinnert ons een drukwerk je, dat ons dezer dagen in handen kwam, n.l. een Reglement der Rederijkerskamer „De Duinroos" te IJmuiden, welke werd opgericht den len Mei van het jaar 1878, dus twee jaar na de opening van het Noordzeekanaal, Het doel van het gezelschap was: de aankwee king van onderlinge vriendschap en het bevorde ren van beschaving, door aangenaam en nuttig onderhoud. De werkende leden waren verplicht, zoowel op de gewone als buitengewone vergaderingen te spreken. Waarschijnlijk doordat het ledental in hoofd zaak gevormd werd uit personeel van het loods wezen was er telkens een op en neergang in de vereeniging tot zij ten slotte werd ontbonden. Het blijkt dus wel, dat de IJmuidenaren van begin af een sterk ontwikkeld gevoel voor too- neelspeelkunst hebben gehad. VERGADERING WINKELIERS. Donderdagavond had in het R.K. Verenigings gebouw een vergadering plaats van winkeliers, uitgeschreven door de commissie voor de Win kelweek. De voorzitter, de heer M, G, van Praag, ver blijdde zich óver de groote opkomst en herinner de aan den oproep voor deze bijeenkomst, die is belegd met het oog op het voeren van een recla me-campagne voor St, Nicolaas, vooral omdat men van buitenaf de ingezetenen naar andere plaat sen wil trekken. De heer Van Praag zeide dat de commissie voor de Winkelweek wel door het Alg, Feest comité voor de feesten was benoemd, maar nu er voor de St, Nicolaas wat gedaan moest worden, meende de commissie deze vergadering te moeten uitschrijven. De commissie legt de vergadering als plan voor goed opgezette kinderfeesten. Behalve de com missieleden, die zich hiervoor zouden willen ge- ven, zouden meerdere personen zich hiervoor Zendingssamenkomst met kunnen beschikbaar stellen. De voorzitter zeide dat met groote deelname van winkeliers welslagen verzekerd was. Het moet er om gaan, dat onze ingezetenen bij de winkeliers in de gemeente zul len koopen. Een inleggeld voor deze nieuwe reclame zal nfet noodig zijn, zeide de voorzitter, daar de commis sie voor de winkelweek nog over voldoende fi nanciën beschikt en f 750 beschikbaar stelt voor deze St. Nicolaas-reclame. Enkele aanwezigen vragen hoe het met de fi nanciën der commissie gesteld is. De penning meester, de heer Joh. de Waard, zeide dat er minstens f 1700 over is, maar de commissie zou gaarne een flink bedrag over houden voor de op te richten Middenstands- of Winkeliersvereni ging- De heer Tellier vraagt waarom men deze bij zondere St. Nicolaas-reclame wil. De voorzitter wijst op het ingezonden stuk in de IJmuider Courant, met de mededeeling dat de Beverwijksche winkeliers onze ingezetenen naar Beverwijk zullen lokken en wij hebben gedacht, dat voorkomen beter is dan genezen. De heer Kooiman acht het beter eerst de Win keliersvereniging op te richten, waarmee andere ren instemmen. Verder wijst de heer Kooiman op, dat de winkelweek niet voor iederen winke lier gunstig is geslaagd en wel door de hatelijke kermis. .^,e yoo"itter zegt, dat de commissie en alle winkeliers daar in t geheel geen schuld aan heb ben. De heer Kossen is er tegen om reeds dezen avond een Winkeliersvereeniging op te richten. Hij wil zooveel mogelijk geld besteden voor de St. Nicolaasreclame. commissie dit niet zouden aanvaarden. De heer van Praag sloot de vergadering met de beste wen- schen voor de St. Nicolaas-campagne. JUBILEUM A. DE WAAL. Het was Donderdag 25 jaar geleden dat de heer A. de Waal, thans meesterknecht der timmer werkplaats van de firma P, Heere cn Zonen, in dienst trad bij deze patroons. Destijds was het nog P. Heere en Zoon, gevestigd te Egmond aan Zee, die echter veel werken te IJmuiden uitvoer de. Bij den bouw van een burgerwoonhuis op de Bik- en Arnoldkade werd een jonge gezel aange nomen, die tot heden steeds dezen patroon trouw is gebleven, de heer de Waal. Een paar jaar reis de hij mee naar Egmond heen en weer, toen werd de firma gereorganiseerd en definitief naar IJmuiden overgeplaatst. De heer P. Heere Sr. trok zich uit de zaak- terug, die door zijn beide zoons werd voortgezet onder de firma P. Heere en Zonen. Deze firma, die in letterlijken zin, een groot deel van IJmuiden heeft gebouwd, diende de Waal meest als meesterknecht in de werk plaats, enkele keeren als uitvoerder. Het was geen wonder dat op dil, in de bouw vakken zoo zeldzame, dienstjubileum de aan dacht viel. "Op de fabriek was de vlag geheschen en de ingang" was ten deele versierd. Om 11 uur in den morgen kwamen de jubilaris, de firmanten, allen met familieleden en enkele ge- noodigden samen in het kantoor. Daar werd allereerst het woord gevoerd door den oudsten werkman, de heer S. van der Wal, die de goede verstandhouding tusschen den jubi laris en het overige personeel roemde en, als be wijs daarvan, uit aller naam, een mooie rooktafel met toebehooren aanbood. Daarna sprak de oudste firmant, de heer P. Heere Pz, Deze herinnerde aan het lief en leed dat werkgever en werknemer in die 25 jaren samen hebben gedeeld. Hoezeer ook de beschouwingen van spr. en zijn ïheesterknecht ook veelal uiteen liepen, daarachter lag steeds de ernstige wil om elkander te begrijpen en dat lukte. Zoo konden zij elkander leeren vertrouwen en spr. hoopte, dat God het zoo mag leiden, dat patroon en meester knecht nog lang mogen werken. Woensdag 24 November a.s. zal voor den heer J. Koevoets administratief ambtenaar bij het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden een dag van aangename herinnering zijn. Dan toch zal het juist 40 jaargeleden zijn, dat hij, zij het dan in een zeer bescheiden militaire functie, begon zijn leven aan4 den dienst van den Staat te wijden en wel als volontair aan de instructieschool te schoonhoven. Na in Aug. 1889 geslaagd te zijn,, voor het kor poraalsexamen kwam hij met de gele streepen in dienst op het pantserfort alhier en werd hij na in October 1893 op verzoek gepasporteerd te zijn bij den Rijkswaterst. in dienst gesteld en wel als brugwachter op de brug over het Noordzeekan. te Velsen. Deze functie verwisselde hij in Juni 1896 voor die van havenknecht bij de rijksvisschersha- ven, waar hij door zijn keurig werk de aandacht trok van den toenmaligen boekhouder bij het halbedrijf, die hem den 1 Mei 1901 deed benoe men tot klerk bij de administratie van de rijks- vischhallen. In 1920 volgde zijn benoeming tot ad ministratief ambtenaar bij het Staatsvisschersha venbedrijf, welke functie de jubilaris thans nog met grooten ijver en accuratesse vervult. De heer Koevoets, dien wij geluk wcnschen met zijn jubilé, kan dus op een mooien staat van dienst bogen. Ds. W. S. van Leeuwen, alhier mocht een gift van f 100 ontvangen voor de Zending. In de week van 713 November zijn in deze gemeente 16 gevallen van roodvonk voorgeko men, waarbij in twee gezinnen 2 gevallen en in één gezin drie gevallen. Bij de Velser spoorbrug is weer een groot gat in de straat en zijn er weer tientallen van steenen uitgehaald. Het is een schandelijke bal dadigheid en het is zeer jammer, dat de daders daarvan niet gevat kunnen worden. Commentaar lijkt ons hier wel overbodig. Het moge waar zijn, dat ook deze aanvraag natuurlijk ook nog weer zou kunnen worden ingetrokken. r als men een dergelijke aanvraag in zee zendt, den dag voorafgaande aan dien der bewuste ver gadering, waarvan men kennis draagt, sterker, die men zelf op dien dag heeft bijeengeroepen, dan blijkt hieruit wel, dat hier een conflict werd ge zocht en men er op uit was bij voorbaat verzoc- ningsmogelijkheden alle kans van slagen te bene men. Als men na al het voorafgaande aan gebrek aan goeden wil, die we reeds zoo herhaalde malen, zij het zeer tot onzen spijt, moesten constatceren. waarlijk wij stellen niet gaarne de overheid in verzuim, maar mogen ons aan dien plicht, waar noodig, niet onttrekken nog mocht zijn blijven twijfelen, dit geval doet de deur dicht. P. F. C. ROELSE, Lid van den Gemeenteraad, SPORT. De heer de Waal bedankte, zoowel den patroon Va j vers'aë v-'n de s den vertegenwoordiger van het personeel, voor onderavond van de openb. lagere als den vertegenwoordiger van het personeel, voor hunne woorden. Het is waar dat de meesterknecht eelal een zeer moeilijke pdsitie heeft als tus- schenpersoon tusschen werkgever en arbeider, doch hij heeft steeds getracht beide partijen te geven wat hun recht was. Dat hij daarin veelal geslaagd is, hebben zoowel de patroons als de ar beiders heden bewezen. Nog sprak de jongste firmant, de heer C, Heere, een gelukwensch uit, waarop den jubilaris door zijn patroons een gouden horloge werd aangebo den met de volgende inscriptie. Aan A. de Waal ter herinnering aan 25-jarigen trouwen dienst bij de firma P. Heere en Zonen, 1901 18 November 1926 Voorts kwamen nog vele bloemen, gelukwen- schen enz., en was het dien dag feest voor de fa milie de Waal. jhlbeelden, ook toegankelijk voor de kin nen van de Zondagschool. BEVERWIJK. doopsgezinde gemeente, ugrDs. Van Calcar. - Burgemeester en Wethouders van Velsen mgen ter openbare kennis het volgende raads- rfuit r" Ho 12. De Raad der Gemeente Velsen; Gezien"' het verzoek dd. 27 October 1926, van Neutrale Schoolvereeniging „IJmuiden en Om- :ken", om ten behoeve van de door dat be- mr voorgenomen stichting van eene bijzondere [ere school te IJmuiden, ten zuiden van de Dorlijn IJmuidenVelsen, in het nieuwe ge- tslte, over de betonbrug, niet oostelijker dan de E meentelijke watertoren, de benoodigde geldr - de gemeentekas te verstrekken; Gezien het prae-advies van Burgemeester en ethouders, opgenomen in gemeenteblad no. 187 N 2 1926; M Overwegende, dat óp de ingevolge artikel 73, dieiilid, letter a, der Lager-oncjerwijswet 1920, bij jjj il verzoek overgelegde verklaring, voorkomen ^inamen van 82 kinderen; ld van dit aantal behooren te worden afgetrok- Z1C a 3 kinderen, n.l'. één, omdat dit kind op den gg waarop het schoolbestuur de school denkt te n, nog niet den bij het Koninklijk besluit 13 December 1920, no. 37, zooals dit thans vereischten leeftijd om tot een lagere h ooi te worden toegelaten heeft bereikt; één, 2, lat de vader van dit kind vóór de indiening het verzoek schriftelijk aan het schoolbe- ur heeft medegedeeld, dat hij zijne op de ver ding voorkomende handteekening ongedaan chtkscht te maken en één, waarvan is aan te ner roof. dat het de nieuw te stichten school niet zal bezoeken. Overwegende, dat alzoo voor medetelling in 'd^merking komen 79 kinderen; leai-t voor een gemeente als Velsen wordt ver- 0 sht, dat de te stichten school door tenminste 'feerlingen zal worden bezocht; 'al het verzoek te dezen opzichte en ook ove- ïns, aan de wettelijke eischen voldoet; hei Overwegende voorts, dat door het schoolbe- is verklaard, dat per klasse ten hoogste 30 fog/lingen zullen worden toegelaten; At dit getal lager is dan het getal, dat per sse tot de overeenkomstige openbare scholen A worden toegelaten; ichll'l om finantiëele redenen het niet gewenscht lot gelijke verbetering van deze scholen over fran; Besluit; de gevraagde medewerking te verleenen; te bepalen, dat, voor zoover betreft het J1 leerlingen, dat per klasse tot de overeen- asiige openbare scholen mag worden toegela- i niet tot gelijke verbetering van die scholen Worden overgegaan; ■e- er aan te herinneren, dat binnen 30 vrije fah te rekenen van den dag waarop het onder bedoelde besluit is openbaar gemaakt ieder in- met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. school F te Santpoort opgenomen in ons blad van Zaterdag 1.1. zij nog vermeld dat de predikant der •Herv. Gem., Prof. Dr. G. A, van den Bergh van Eysinga, die als voorzitter van de Oudercommis sie moest aftreden, hartelijke woorden gericht tot het hoofd der school, den heer C. G. Dekker. Hij verzekerde, dat zijne kinderen, die alle drie door school F zijn opgeleid, op Gymnasium en Lyceum, ja een zelfs aan de Universiteit, nog altijd de vruchten plukken van wat de heer Dekker en zijn uitnemend personeel hun heeft bijgebracht. Hij noemde deze openbare school „Christelijk" in den hoogsten zin van het woord, omdat zij inder daad opleidb tot Christelijke en Maatschappelijke deugden", terwijl haar hoofd de levende schakel is, die kerk en school te Santpoort innig verbindt. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. HET LAATSTE ONDERWIJSDEBAT. Een noodzakelijke aanvulling van het raadsverslag VOETBAL. STORMVOGELS—V. U. C. Er zijn al weer een paar jaren verloopen, sind;. Stormvogels en V.U.C. elkaar voor de competitie ontmoetten. Vergissen wij onsTiiet, dan vond het eerste treffen in 1919 plaats op hel D.E.C.-terrein te Amsterdam. Stormvogels, V.U.C. en Hilversum waren toen afdeelingskampioenen der 2e klas en moesten om 2 plaatsen in de eerste klasse spelen. Stormvogels en V. U. C. waren tenslotte de ge lukkigen. Ze kwamen echter niet in de eerste klasse, doch in de Overgangsklasse. Voor deze afdeeling bekampten ze elkaar in IJmuiden, te Rijswijk en aan den Loosduinschen weg. Meestal eindigde V. U. C. met een zeer bescheiden plaatsje in te nemen op de competitie-ladder. Het vorige seizoen echter toonden de V.U.C.-ers zich in een gansch andere gedaante. Niet alleen werd na zwaren strijd de eerste plaats in de 2de klas ingenomen, maar ook in de promotie-wed strijden toonden de Hagenaars wat zij vermochten, ;oodat „Haarlem" uit de eerste klas gewipt werd. In den beginne leek het er veel op, dat de Loos- duiners het niet zouden redden in de eerste klas. Vooral de fiksche nederlaag tegen hel toch heuscb niet zoo sterke R.C.H. (60) zal voor menigeen een reden zijn geweest de Hagenaars toen reeds als hekkensluiters te doodverven. Na dien zijn ze echter uit een ander vaatje gaan tappen en was het vooral de groote overwinning (72) op H.V.V. behaald, die zeer terecht de aandacht trok. Maar ook de 32 overwinning op Sparta kan niet slecht genoemd worden, evenmin als het spel op het Ajax-terrein behaald (11). Veel tot deze successen heeft o.a. bijgedragen het enthusiasme, waarmede de nieuwe eerste klassers zich steeds in den strijd werpen. Voor Stormyogels zal het dan ook een gebiedende eisch zijn hier eenzelfde dosis enthusiasme tegen over te stellen. Was dit vroeger een bijna van zelf sprekend feit, het komt ons voor, dat dit den laatsten tijd nog al eens wat le wenschen over laat. 't Is best mogelijk, dat een deel onzer lezers, door den langzamen overgang er aan ge wend geraakt, het in dezen niet aanstonds met ons eens is, maar wanneer men zich nog eens de wedstrijden uit het „grijze verleen" voor den geest roept, dan zal men zeker ons gelijk geven. Aan het oude vinnige spel der Stormvogels, dat geen oogenblik kamp geven, werden wij herin nerd door het spel, dat Ajax in den wedstrijd legen onze plaatsgenooten demonstreerde. Geen oogenblik werd den Stormvogels den tijd gege ven door de Amsterdamsche half-backs tot het in Met alle waardeering overigens voor de luiste bedwang krijgen en (of) het zuiver plaatsen eeroavp tn lï<>r rsarlei-orelad tr-, n An .1 1 t r i Op de voordracht ter benoeming van een on derwijzer aan de Op. lagere school no. 25 te Haar lem komt voor de heer R. H. Vasbinder, onder-, wijzer aan school D alhier. Men had de versiering onzer straten keurig in orde. Maar het afbreken der versiering is niet zoo keurig gegaan. Er zijn straten, waar aan alle boomen en palen der electrische geleiding nog plankjes, stukken groen en touwtjes zitten en dit is een leelijk gezicht. Deze leelijke resten van de versiering dienen ook verwijderd te worden. - Als leden van het kiescollege der Ned. Herv. weergave in het raadsverslag van de vergadering van 16 dezer van de strekking van het door mij ea. inzake de schoolaanvraag van de neutrale schoolvereeniging gesprokene, trots de sterke comprimeering in kort bestek, waardoor onver mijdelijk meerdere der in het debat aangevoerde argumenten onvermeld moesten blijven, moet ik op één punt tegen die beperking toch bezwaar ra?.k?n' be* n-l- geheel onvermeld, wat door mij in tweede instantie werd aangevoerd, waar onder één argument, dat zeker aandacht verdien de. Had de heer ten Broeke, in eerste instantie na mij het woord voerende, niet verklaard, dat als juist mocht zijn, wat door mij tegen het beleid van den wethouder van onderwijs was aange voerd, dit zeker afkeurenswaard zou zijn, hetgeen hij meende, dat voor den Raad moeilijk was te beoordeelen, in mijn repliek heb ik er mij toe be perkt nog een argument tegen diens beleid aan'te voeren, waarin diens door mij gewraakte onbe- gemeente zijn herkozen de heeren D. Haasnoot, trouwbaarheid culmineerde, tevens een feit, C. Heere, H. J. Cremer, Jac. de Koning, A. Oort J- j.11. en C. Visser en werd gekozen in de vacature J. Jimmink de heer H. J. Dedecker. Wij hebben indertijd schrijft Hl. Dbl., mede gedeeld, dat de Brockway, die reeds een lijn op IJmuiden exploiteert, pogingen in het werk ge steld had, om nog een der thans loopende lijnen HaarlemIJmuiden van een concessionaris over te nemen. Het gemeentebestuur van Velsen heeft zich evenwel tegen die overneming verzet, omdat gemeend werd, dat, in verband met historische rechten, de voorkeur voor de overneming gege ven moest worden aan een der andere consessio- narissen, die lid zijn van der combinatie van auto buslijnen, HaarlemIJmuiden, Een beroep op Ged, Staten door de Brockway r, 1 vvr .,1.1 gedaan mocht niet baten. Het gevolg was, dat de e eer e aar ze°. coramissie 'ietlijn die te koop was, tenslotte overgenomen is nrf l"L° A Tff behouden', maar zooveel 1 door een der leden van de combinatie, mogelijk voor de st.ch.mg van een krachtige mid- Er zijn evenwel aangingen, dat de strijd over denstandsorganisatie. De heer Feddema wenscht meer inlichtingen over het le organiseeren kinderfeest en vraagt of niet meer attracties noodig zijn. Het commissielid, de heer G. van Telgen, geeft die inlichtingen. Men heeft gedacht aan een bon nenstelsel en voor de bonnen de kinderen een oorstelling te geven. De heer Visser vraagt of de winkeliers, die niet hebben deelgenomen aan de winkelweek, ook niet aan deze campagne kunnen deelnemen. De voorzitter zegt daar niet tegen te zijn, als deze winkeliers ook een inleggeld betalen. Op aandrang van personen uit de vergadering besluit de commissie voor de winkelweek aan te blijven en ook deze reclame campagne te leiden, met toevoeging van 5 nieuwe leden. Als zoodanig werden benoemd de heeren S. van Dorp met 80, A. Burggraaf met 72, J, Zwanenburg met 72, E. Loendersloot met 58. Daar de heeren S. Bos en M. Kroonenberg ieder 57 stemmen ver kregen, werden beiden gekozen verklaard. Voorts werden uitgebracht op de heeren G. A. Meyer 51, D, Visser 44, A, van Vrede 43 en Joh. van Reeu- wijk 42 stemmen, Mej. Bargerbos verkreeg toen het woord en zei de een woord van hulde te brengen aan de com missie voor het welslagen van de winkelweek. De winkeliers hebben nog nooit iets samen gedaan, maar, zeide spr., al is er wel critiek geoefend, af breken is makkelijker dan opbouwen. Zij bracht hulde en waardeering aan de commissie voor al het verrichte werk. De voorzitter zeide het een groote voldoening voor de commissie te achten, dat dit woord van waardeering werd gesproken. De heer Kossen stelde voor de leden der .com missie een stoffelijk blijk van hulde te vereeren, maar de voorzitter zeide, dat de leden van de waarvan de juistheid door alle raadsleden aan stonds kon worden gecontroleerd. Als zij hier niettemin niet op hebben gereageerd, blijkt hier wel degelijk de bij onderwijsdiscussies reeds herhaaldelijk gebleken vooropgezette bedoeling, dezen wethouder,hun wethouder, malgré tout te willen dekken, want tegenspraak was hier on mogelijk. Men oordeele. De heeren Groeneveld e.a. hadden de wensche- lijkheid van voortzetting der pogingen tot bemid deling tusschen het gemeentebest. en 't school bestuur bepleit, om aldus alsnog de oprichting v. een neutrale bijzondere school te keeren. Ik ant woordde daarop, hiervan thans geen heil meer te verwachten, waar van den onwil van het school bestuur daartoe zoo overtuigend was gebleken Immers, de laatste tot verzoening der meeningen in de betrokken kringen, die van de ouders van den bal, en ook het sp'el van de Amsterdamsche voorhoede stond in het teeken van op den bal zitten en groote bewegelijkheid. Wanneer deze wedstrijd tot gevolg heeft, dat de Stormvogels hun oude doortastende spel weer gaan spelen, dan is de 41 nederlaag niet duur geweest. Stormvogels komt weer met hetzelfde elftal uit, dat ook tegen Ajax in het veld stond. Het ziet er dus als volgt uit: Thyssen Haak Koster Visman Snoeks v, d. Velde Oldenburg, Blinkhoff, Houtkamp, v. d. Velde, de Jonge DE KENNEMERS—V. S. V. Met het afwerken van het V.S.V.-programma gaat het niet vlot. Haar eersten competitie-wed strijd speelde de V. S. V. den 26sten September, den daarop volgenden op 10 October, terwijl de derde en laatste wedstrijd werd gespeeld op 24 October. Het wordt dus werkelijk tijd, dat de roodwitten weer eens iets van zich laten hooren, om te toonen, dat ze nog altijd ernstige plannen tot het bezetten van de bovenste plaats hebben. Morgen doet zich daartoe de gelegenheid voor tegen de Kennemers. Door het vertrek van Groe neveld naar „Haarlem" zijn de Beverwijkers ern stig verzwakt, maar toch wijzen de behaalde „thuis"-resultaten er op, dat er toch nog altijd met hen moet worden rekening gehouden. Pakken de V. S. V.-ers echter op hun gewone wijze aan, dan verwachten wij de 4de overwinning in suc cessie. EEN WALRUS. Men schrijft aan de N. Rott. Ct.: De bevolking van Helder, d,och in het bizonder de vletterlieden en visschers, worden de laatste kinderen van school AI, ondernomen poging, on- I dagen druk bezig gehouden met de verschijning de autobuslijnen op het traject HaarlemIJmui den daarmee nog niet afgeloopen is. Integendeel er kan verwacht worden, dat de strijd tusschen de combinatie en de Brockway op dit traject scherper afmetingen zal aannemen, Hoe zich dit ontwikkelen zal, moet nog afgewacht worden. De schrijver van het ingezonden stuk in ons blad van Woensdag, waarin geklaagd werd over het gevaar van het verkeer op de Wilhelminaka- de, heeft zeker deze week nog niet de Wilhel- minakade betreden. Men is daar immers druk be zig met het verbreeden van deze straat en het maken van het tegeltrottoir, n.l. vanaf de Keizer Wilhelmstraat tot aan de Princestraat. Intusschen heeft dit wel lang geduurd, want er was bij de vorige begrooting reeds het noodige geld voor toegestaan. De Harmonie .iKunst na Arbeid", directeur de heer H. Amse te Velsen, heeft Dinsdagavond een concert gegeven in de zaal Flora. De voor zitter, de heer K. Ebbeling, bracht in zijn ope ningswoord nog een woord van dank aan allen, die tot het welslagen voor den bazar ten bate van het corps hadden medegewerkt en deelde mee, dat men in 1927 het 5-jarig bestaan luisterrijk hoopt te herdenken. Voorts deelde hij mee dat de vereeniging den heer A. Bleeker tot eerelid had benoemd. De heer Bleeker ontving van den voor zitter het insigne van het corps. De verschillende door Kunst na Arbeid ge speelde nummers werwierven veel succes. Mede werking verleende Mej. B. van Deyck, sopraan, alhier, die eenige mooie liederen verdienstelijk ten gehoore bracht. Ook hier trad na de uitvoering de humorist Willy Pardon op met zijn liedjes en collecteerde daarna voor het Dorus -Rijkersfonds. dernomen op uitdrukkelijk verzoek van de be trokkenen, een vergadering, belegd ter bespre king van het onderwijs op de lagere A scholen en de daaromtrent bestaande wenschen, een bij eenkomst, waartoe behalve de oudercommissies van die beide scholen ook het bestuur der neu trale schoolvereeniging, de leden der commissies voor dit doel uit de ouders van school A I be noemd, de raadscommissie van bijstand voor on derwijszaken, en de hoofden en verdere onderwij zers van beide scholen waren uitgenoodigd, werd door den wethouder van onderwijs uitgeschreven gehouden op Donderdag 28 October 1.1., mfear was bij voorbaat door dien wethouder, te vens voorzitter van hat bestuur der neutrale schoolvereeniging. tot onmacht gedoemd, naar nu achteraf, zeker tot niet geringe verbazing en ont stemming van de toen vergaderden, die aldus bij den neus werden genomen, bleek, waar het best. van genoemde schoolvereeniging zijn aanvraag tot stichting van haar school den 27sten October, juist den dag te voren, bij het gemeentebestuur had ingezonden. De aanvrage van genoemd schoolbestuur, wel ke in origineel voor de raadsleden ter visie lag, is op dien datum gesteld en dat de aanvraag op dien datum bij het gemeentebestuur is ingekomen, blijkt uit den aanhef van het hierop betrekking hebbende gemeenteblad no. 187, luidende: Van 't bestuur aer hierboven vermelde schoolvereeni ging (de Neutrale Schoolvereeniging „IJmuiden en omstreken") is d.d. 27 October 1926 een verzoek ingekomen, om op grond van artikel 72 der lager onderwijswet 1920 ten behoeve van de door dat bestuur voorgenomen stichting van een bijzondere lagere school te IJmuiden, ten zuiden van de spoorlijn IJmuiden-Velsén, in het nieuwe gedeelti over de betonbrpg, niet oostelijker dan de een walrus in de buurt van de haven. Zelfs aagde het beest zich Zondagavond tusschen het havenhoofd en werd later opgemerkt opzij van een botter. Verleden week Donderdag werd het beest voor het eerst gezien. Het bevond zich toen achter den strekdam aan den overkant van de haven. Er werd door eenige botters een jacht op het beest gemaakt, echter zonder resultaat. Zaterdag j.l. in de vroegte lag het dier rustig te slapen op den strekdam. Personen die het opmerkten, hebben toen op het beest geschoten. In het logge lichaam, dat door een schot geraakt was, kwam beweging; de groote slagtanden plantten zich in de zware steenen van den strekdam, woelden er eenige los en toen verdween het dier in zee. Het beest is ze ker wel 6 M. lang. Zondagmorgen in de vroegte begaven zich vijf stevige vletterlieden naar de haven, in de hoop het beest weer op den strekdam aan te treffen. Zij geloofden n.l. vast, dat het dier 's nachts het droge opzocht. Inderdaad had het zich weer op den dam ter ruste gelegd. Gewapend met een ka beltouw en stevige stukken houL trokken de man nen op het dier af. Op de klappen die zij het dier toedienden reageerde het absoluut niet. Eerst toen het kabeltouw om het lichaam was beves tigd en de mannen met alle geweld begonnen te trekken, kwam er beweging in den kolossus. Met eenige sprongen verdween het dier in zee, de mannen meetrekkend. Het touw schoot over het gladde lichaam van den walrus heen en het dier \vas weer verdwenen; nadien is het niet meer op gemerkt. Sommigen uiten de veronderstelling, dat de wal rus afkomstig is van het Russische stoomschip Garibaldi, dat twee weken geleden op de Elbe, bij Schulau, na een aanvaring met het motorschip meentelijke watertoren, de benoodigde gelden uit 1 Vogtland, is gezonken. De Garibaldi had een la de gemeentekas te verstrekken. 1 ding levende dieren aan boord.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 5