ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Zaterdag 27 November 1926 ff nummer bestaat uit twee jaden. eerste blad. Verschil at W oensdags'Zaterdags Van den Wachttoren. Plaatselijk Nieuws. IJmuiden Velsen. Geschikt Voor alle - Bouwdoeleinden - Steenfabriek H. Butzer, Hoogovens IJmuiden. 12e Jaargang IJMUIDER COURANT ^nnementsprija: f 1-per 3 maanden, franco per poit f 1.35. Abonnemen- s gorden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. jfirtentiën 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, )rden koatelooa nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend eoidagnummer. vtrtentiën voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran. fll) f 4.13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. jrertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en jjDAGS tot 4 uur n.m. (plaatsen van advcrtentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad gjtiluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C, Roelse, IJmuiden. RECTIFICATIE. Bij nader onderzoek is ons gebleken, l de vliegmachinewelke Woensdagmid- 2 uur boven IJmuiden verscheen, 0van wij melding maakten in de taal berichten in ons blad van 24 dezer, niet ling van het Comité Winkelweek Groot- nuiden, zoodat dit bericht op een abuis rus/. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ, „IJMUIDEN'' Adres voor Redactie en Administratie N.V, DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeclingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75 iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd ▼oor advertenties yan buiten de gemeente Velsen. De natiedie uitsterft. Ieder zal wel begrijpen, dat daarmee rankrijk bedoeld wordt, maar weinigen eten, dat Frankrijk opleeft, in plaats van te sterven. Frankrijk heet altijd het ad van het eenkinderstelsel, het land, aar vele den last van het huwelijk en ge- weigeren te dragen en bovendien nog land, waar zoovele jonge mannen door oorlog d. dood hebben gevonden. Zag ankrijk niet voor den oorlog met vrees jaloerschheid de sterke bevolkingstoe- me van Duitschland? de Ec. Stat. Berichten deelt echter of. Nogato van Parijs mee, dat de op- van Clemenceau kort na den vrede, Frankrijk, dat eerst gered was door kanon, er verder heelemaal bovenop te ipen door de wieg, succes gehad heeft. ijk is niet meer het land met het [ste geboortecijfer. Het aantal geboor- in Zwitserland, Engeland en Zweden is Het geboortetal is in Duitschland niet veel grooter meer. En wat nog rkwaardiger is, het geboortecijfer gaat laatste jaren in Frankrijk een weinig oog. Het sterftecijfer is echter in Frankrijk oger dan in andere landen. Het is 17 a :in Frankrijk tegen 13 per 1000 zielen Engeland. Dit is geen gevolg van bijzon- slechte hygiënische toestanden. Maar ankrijk heeft een aanzienlijk aantal oude inschen meer dan andere landen. Dit is gevolg van de daling der geboorten, in Frankrijk eerder ingezet is dan el- In elk geval is er volstrekt geen reden er, om Frankrijk de natie te noemen, bezig is zelfmoord te plegen. Het leeft leeft zelfs krachtiger dan vroeger. Een zonderlinge kinder gewoonte. Kinderen hebben gewoonten, die geen Jen schijnen te hebben, dwaas zijn en oeilijk kunnen worden tegengegaan. We aken aan allerlei St. Vitusachtige bewe gen, die bij kinderen tot een hebbel ij k- W worden. Het knipperen met de oogle- jo, een besmettelijke gewoonte, het snuf- •en met den neus enz. enz. jVele wiegekinderen zuigen en sabbelen pag op een vinger. Het vingertje in het tod je komt in elk gezin bijna voor. Zelfs den slaap blijft de vinger in den mond kost vaak heel wat strijd en tranen, dit het kind af te leeren. Later ziet men nog het kind, als het verlegen is, de :r weer in den mond steken. Duitsche dokter Schwake meent, dat vingerzuigen nog zoo dwaas niet is. Hij d de ervaring op, dat het zuigen met Aten mond, speekselzuigen bij een pijn- oorzweer heilzaam en vlug-genezend zoo lezen we in de Veg. Bode. De edsomloop werd er in die omgeving door 'orderd. Dezelfde ervaring deed hij op spier- en gewrichtsrheumatiek, waar- hij gezwollen vingers kreeg. Door op vingers te zuigen, bevorderde hij den sdsomloop erin en genazen ze spoedig. meent, dat de kinderen instinctmatig kun vingers zuigen ter bevordering der edcirculatie, waartoe het hart vaak on- doende in staat is. M dit juist is, durven wij niet uit te ma- a- Maar als men het afgekloofde vinger- ziet en bedenkt, dat de kaak misvormd wordt, als het kind altijd met een dikke duim in den mond slaapt, is er alle reden, om tegen deze veel voorkomende kleinkin dergewoonte in te gaan. Door verder alles te doen en ook veel na te laten ter bevor dering van de gezondheid der kleinen, zal men het hart wel voldoende aan het 5werk kunnen zetten en den bloedsomloop niet op zoo'n vieze en rare manier een extra duwtje behoeven te geven. Liever hooggeleerde dan Excellentie Een intermezzo is een luchtig tusschen- nummer op een program: een kort, vroo- lijk nummertje ter verpoozing. Wij hebben thans een intermezzo-kabinet. Het woord is van den eersten minister de Geer, maar hij heeft daarbij zeker niet aan een genoe- gelijke aanvulling gedacht van een pro gram. Het is geen pieiziertje minister te zijn en algemeen beschouwd te worden ais een noodzakelijk, maar gelukkig tijdelijk kwaad. _De verschillende politieke partijen in onze Kamer hebben zich niet zoo kun nen groepeeren, dat er een regeering met een regeeringsmeerderheid gevormd kon worden. Er is daarvoor wellicht in de eer ste jaren nog geen kans. Het ministerieele intermezzo kan dus wel eens een langdurig nummer van het program van ons politiek leven worden. Of als de regeering moet af treden, komt er wederom een extra lastige regeeringscrisis. Het ministerie-de Geer staat sterk, omdat de partijen in de Kamer eikaar niet verstaan en kunnen vinden. Het heeft wellicht nog vele jaren voor zich bij de gratie der politieke verdeeldheid. Prettig is zoo'n positie niet en al evenmin om als een onvermijdelijk kwaad be schouwd te worden. Geen enkele politieke partij voelt zich gedrongen, om het mini sterie te verdedigen. Het is er nu eenmaal, men kon er geen ander krijgen, we zullen het er dus mee moeten doen! Zoo is de stemming van alle partijen tegenover het kabinet-de Geer. Dat het ministerschap een hondenbaan tje is, ondanks de hoogheid en eer, onder vindt ook minister Slotemaker de Bruine. Hij is een kundig theoloog, heeft jarenlang als zoodanig ook de sociale kwestie bestu deerd, heeft eenigen tijd als journalist ge werkt aan het blad van zijn partij, was daarvan ook een der hoofdbestuurders, was korten tijd lid der Eerste Kamer en werd toen aangezocht minister van arbeid te worden. Zijn eerste optreden in de Kamer is niet gelukkig geweest. Hij maakt telkens een weifelenden indruk, hangt sterk van zijn ambtenaren af en wordt nu al aange wezen als de minister, die het niet lang maken zal. Prettig is deze positie aller minst. Dezer dagen heeft minister Slotemaker de Bruine een afscheidscollege gegeven hij was een zeer gezien hoogleeraar aan de Utrechtsche hoogeschool. In die rede verze kert hij, dat geen eerzucht maar plicht hem eerst Kamerlid en daarna minister heeft gemaakt. Onverwacht en ongezocht werd hij Kamercandidaat en wat het minister ambt betreft, zei hij: Er moesten enkele mannen bereid zijn ter wille van de Konin gin, de Staten Generaal en ons volk, zich beschikbaar te stellen voor een weinig dankbaar en ditmaal extra moeilijk ambt. Daar spreekt niet onduidelijk teleurstel ling over den nieuwen werkkring uit: heim wee naar de rustige studeerkamer en het dankbare werk, onderwijs te geven aan jongelui, die luisteren en opzien tegen de welsprekende geleerdheid. Als Excellentie ondervindt de vroegere -professor echter, dat men veel bekijks heeft, als men aan den weg timmert, vooral als het timmeren eerst nog ongewoon werk is en men in plaats van den spijker de vinger wel eens raakt! De bootnen onze vrienden. Boomen worden beschouwd als een over bodige luxe in het landschap. We bezingen het loof en het bosschage en we kappen de boomen. Een boom in het land vreet im mers evenveel als een koe. Waar een boom staat, zou men een half mud aardappelen kunnen oogst- sn. Boomen zijn de schuil plaatsen voor de kleine gevederde roovers, die leven van boomgaard en akker. De boom staat de zon in den weg. In de scha duw wil hef niet groeien. Zoo wordt er kwaad van het geboomte gesproken en heeft men onafzienbare velden in ons land, waar men geen boom ziet. De boomen be schermen de boerderijen tegen den wind en houden de felle zonnestralen uit- de ka mer, en daarom worden ze om huis heen geduld. Maar hoe! Ze staan vaak zwaar verminkt als kale masten om de boerderij en heen. Men onthoofdt ze vaak en zaagt de kruin er bij den stam af. Holland is houtland. De naam is alleen waar voor het verleden. Thans kon men ons land wel kaalland noemen. Het ergste is, dat de boom, die een vriend is en groote diensten bewijst, zoo als een vijand beschouwd en uitgeroeid wordt. En dan moppert men nog op den boom. Wat een werk en kosten, om van een boom een stapel brandhout te maken. Er is geen duurder brandstof. Er is in Zeeland een Schoonheidscom missie die voor het behoud der boomen ijvert en dat niet alleen om de behoorlijk heid van het landschap. Zij heeft in een uitstekend pleidooi alle argumenten voor de boomen aangevoerd en zich daarbij op verschillende autoriteiten beroepen. Vogels zijn hoogst nuttig voor land- en tuinbouw en verslinden reusachtige hoe veelheden larven, rupsen, kevers en ander schadelijk gedierte. Een mees heeft voor de opvoeding van een nest met jongen 45000 insecten noodig! De wind teistert op het kale land de vruchtboomen en vele tuin- bouwgewassen. Boonen hebben b.v. be schutting noodig. Voetganger en wielrijder moeten zich meer inspannen op wegen, die open zijn en waar geen rij boomen de kracht van den wind breekt. De egel, een zeer nuttig dier, die tal van slakken, mui zen enz. verorbert, woont liefst in het dich te hakhout. Tegen het gure weer en over matige warmte zoekt het vee een bescha- witte kruis. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot drie uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in de Chr. Nat. School te Velseroord moeders gratis in de gelegenheid raad te vragen omcrent de voeding aan haar zuigelingen. Het advies wordt gegeven door den Consulent, Dr. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door boven genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereeniging, Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 te Velseroord. Tarief naar draagkracht f 5— f 15. Het Sympbonie-Orkest „Euphonie", IJmui- den-Oost, Directeur Marinus Adam, en onder .beschermheerschap van den WelEd. Zeergel. heer Dr. A. A. Oosterwijk, heeft besloten dezen win ter drie Abonnements-Concerten te geven. Zij heeft de prijs zoo gesteld dat ieder liefhebber van goede muziek daarvan kan profiteeren. De naam der vereeniging waarborgt avonden van waar kunstgenot. Naar wij vernemen zal de eerste uitvoering plaats hebben op 17 December as. in het Patronaatsgebouw. Overeenkomstig hst den vorigen Dinsdag in den raad genomen besluit, wordt thans ook de verdere herstelling van de uitmonding der rio- leering nabij het z.g. klaphekje ter hand geno men. Reeds zijn arbeiders bezig het noodige graafwerk voor het blootleggen van het meer binnenwaarts gelegen gedeelte le verrichten. Men stuit bij dit herstellingswerk op de moei lijkheid, dat de rioolstoffen sooveel mogelijk dienen te worden tegengehouden, terwijl ook de hooge stand van het Kanaalwater de werkzaam heden niet vergemakkelijkt. De grootste moeilijkheid ondervindt men ech ter, schrijft Hl. Dbl., doordat de rioleering on- - - der de spoorbaan doorloopt. De afvoer vindt on- duwd plekje Het voordeel daarvan weegt j jjer de spoorbaan plaats door een ijzeren buis, ruimschoots op tegen het nadeel dat da?£ der de boomen het gras van minder goede begin van dit jaar is gelegd, kwaliteit is. j Indien het mocht blijken, dat de cementen Dat alles moet ook de ergste vijand van buizen tot aan de ijzeren buis onbruikbaar zijn boomen, den landbouwer er toe brengen, lëeworden. zal men voor een moeilijk raadsel ko. om te laten groeien, wat groeien wil, of om nieuwe boomen te planten, als de ouden te oud of te groot zijn geworden. De waar de van natuurschoon wordt licht voorbijge zien voor nut en voordeel. Het is anders heerlijk schoon, als akkers en weiden afge wisseld en huis en boomgaard omlijst zijn door boomen. Maar zelfs op gronden, aan de nuttigheid ontleend, blijkt het wel ver standig, om de boomen te houden en niet te hakken. Een aardige opmerking over den schuld aan den oorlog. De schuldvraag is nog altijd een vraag. In het tractaat van Versailles is ze opge lost. Immers daarin heeten de centralen de schuldigen en ook de verslagenen heb ben door hun onderteekening dit vonnis be vestigd. Maar thans gaat men al meer in zien, dat dat oordeel waardeloos is en dat eerst de tijd recht zal doen. Er worden pog steeds onderzoekingen gedaan naar de oor zaken van den oorlog en er zal nog heel wat archiefstudie verricht moeten worden en geruimen tijd tot opklaring van de oor- logsstemming noodig zijn, voordat men eigenlijk tot de slotsom komt, dat niet een natie als schuldige aangewezen kan wor den. De Engelsche „Times" maakt in ver band met de schuldvraag een aardige op merking. Het is voor het eerst na een oor log, dat iedere partij haar uiterste best doet, om zich van schuld vrij te pleiten. Na poleon heeft er niet aan gedacht en Bis marck beroemde zich erop, dat hij de be werker was van een reeks oorlogen en door bloed en staal een machtig Duitsch rijk stichtte en Frankrijk Elzas-Lotharingen ontnam. Maar Poincaré schrijft daarente gen dikke boeken, om te bewijzen, dat hij aan den oorlog geen schulld heeft. Er is iets veranderd in het zedelijk 9or- deel der volkeren en der staatsmannen. Men heeft beter dan vroeger den oorlog als een misdaad leeren beschouwen. Wij ach ten den oorlog zedelijk meer verwerpelijk dan onze voorouders een eeuw geleden. Deze kentering, die we ook bij vooraan staande staatsmannen opmerken, is weer een stap nader tot den wereldvrede. men te staan. Toch zal in dit geval, wil men ver dere moeilijkheden voorkomen, naar een oplos sing gezocht moeten worden, die vermoedelijk alleen te vinden zal zijn in het stremmen van het spoorwegverkeer over de nieuwe lijn. POSTKANTOOR TE IJMUIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 1ste helft der mnd. Nov. '26. Brieven Binnenland. Raad van Arbeid, Soest van, Turmac, Verduyn, Vittoria Egyptian Company, Woensel v. G., Briefkaarten - Gravenvele, Korporaal, Mager F., Ophuizen, v. Jacoba, Schuller, G., Suiker B,, Varkevisser, A.( Vlies v. d. C., Zwan, v. d. C,, Brieven Alkmaar. Amsterdam. Amsterdam. Amsterdam. Rotterdam. Scheveningen. - Binnenland. Beetsterzwaag. Zwolle, Ede. Amsterdam. Buitenveldert. Rotterdam. Scheveningen. Amsterdam. Scheveningen. Buitenland. Barrow Estella, Woud, J. W. Briefkaarten Haberle Aline, Hanser Emil, Hering, Mayer, Rodriegus, Jamak, Houston Texas. Trinidad. Buitenland. Stuttgart. Mülheim Ruhr. Miroro? Budapest. Dendermonde. Wilhelmshaven. DE ABATTOIR-PLANNEN. Zooals wij indertijd reeds mededeelden zullen, overeenkomstig de betreffende bepalingen van de Vleeschkeuringswet, in 1927 de slachtplaatsen moeten voldoen aan de bij genoemde wet gestelde eischen. Aangezien de verschillende, in deze gemeente aanwezige inrichtingen van dien aard zijn, dat ze niet aan die eischen voldoen, blijft er voor de ge meente slechts één weg open, nl. het bouwen van een gemeentelijk abattoir. Als overgangs maatregel zou wellicht een tijdelijke oplossing ge vonden kunnen worden, nl. het slachten te doen geschieden in die particuliere slachtplaatsen, welke met eenige verbouwing tot op zekere hoog te met de eischen in overeenstemming te bren gen zijn, doch op den duur zal de gemeente toch tot het bouwen van een abattoir moeten over gaan. Alhoewel deze aangelegenheid in den raad nog PRIMA Direct leverbaar in groote en kleine partgen Forsche, lichte en spijkerbsre Steen GOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN VertegenwoordigerJ. EIJK1NG, Alk- maarscheweg 74, Beverwijk. niet onder de oogen is gezien en ook op de be grooting voor 1927 niets daaromtrent te vinden is, schijnt de zaak toch aan het rollen te zijn. Dezen zomer hebben de directeur van den gemeentelij ken keuringsdienst en de directeur van openbare werken een bezoek gebracht aan verschillende abattoirs in het land en van hunne bevindingen een rapport uitgebracht, dat spoedig aan hei dagelijksch bestuur zal worden voorgelegd. Be doeld raport is door eerstgenoemden directeur van openbare werken toegezonden. Een groote moeilijkheid in deze materie is het vinden van een geschikte plaats voor het abat toir. Het spreekt vanzelf, schrijft Hl. Dbl., dat oor een dergelijke inrichting een plaats dient te worden gevonden buiten de bebouwde kom. Voor het oogenblik is dat niet zoo moeilijk, maar rekening dient te worden gehouden met de steeds veranderende grenzen der bebouwde kom, als gevolg van den steeds toenemenden woning bouw. Er zal dus moeten worden uitgezien naar een terrein, dat is gelegen buiten het uitbrei dingsplan. In verband hiermede zal men wel zijn aange wezen op een terrein in den polder, waar tevens, eventueel door het bouwen van een haven, voor- loopig op bescheiden schaal, een goede losplaats te maken zal zijn. HET GEVAAR VAN DEN WEG. Er is al vaak gewezen op het gevaar dat ont staat door de verschrikkelijke concurrentie on der de autobushouders. Hard gaat dan nog niet hard genoeg als het er op aankomt elkaar een passagier afhandig te kunnen maken. Op den Wijkerstraatweg nabij „Schulpen", trachtten Maandag 2 groote autobussen, komen de van Beverwijk, een blauwe en een gele, el kaar voorbij te komen, waarbij niet alleen ont zettend hard werd gereden, maar men zelfs op dit smalle gedeelte van den weg, geruimen tijd naast elkander bleef rijden. Alleen door met fiets en al op het trottoir te springen, ontkwamen wij, en met ons nog iemand, aan een ernstig ongeluk. Verschillende menschen waren getuigen van deze „race" en spraken onomwonden hun af keuring uit over zulk een manier van concur rentie. Er werden namen genoemd van twee on dernemers, een uit Velsen en een uit Beverwijk, doch wie het zijn geweest, wij kunnen het wel gissen, doch niet met zekerheid zeggen. Kan, vraagt Kenn. in zulke gevallen de politie, daar er toch voldoende getuigen zijn, tegen deze woestelingen geen proces-verbaal opmaken? dieren beschermen is menschen beschaven! Wordt dus lid van de afd. Velsen en Omstr., der Ned. Vereen, tot bescher ming van dieren! Min. contr. f 1-25 per jaar. Secretariaati. Stationsweg K 86, Velsen.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1