ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Verschijnt Woensdags Zaterdags Officieel. Van den Wachttoren. Eén Bon geeft recht op deelname aan het Sf. Nicolaas-kinderfeest Vier Bons geven recht op mededinging aan den Raadselwedstrijd met geldprijzen van f 5 - f 100. Voor de Kinderen. Hoe Jan Bergers voor Pietermanknecht speelde No. 9 Zaterdag 4 December 1926 12e Jaargang IJMUIDER COURANT ^onneoientapriji: f 1.per 3 maanden, franco per po«t f 1.35. Abonnemen- 0 worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. iJvertentiën 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, gorden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend jfoensdagnummer. Adrertentiën voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran. jerd) f 4.13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. Idvertentiën uiterlijk in ie zenden, WOENSDAG tot 9 uur v.m. en fRlJDAGS tot 4 uur n.m. |ot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad gitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN'' Adres voor RsdastU en Administratie N.V, DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75 iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. dit nummer bestaat uit twee maden. eerste blad. OPENBARE VERGADERING den Raad der gemeente Velsen, op Dinsdag December 1926, des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize. AGENDA; Ingekomen stukken. Prae-advies op een verzoek van Joh. M. van Heijningen e.a. om het scheppen van gezon der toestanden bij de aanbesteding van ge meentewerken zooveel mogelijk te bevorde ren. i Alsvoren op een bezwaarschrift van A. J. Stoel te Bloemendaal tegen het aan den openbaren dienst onttrekken van een gedeel te van den Duinlustparkweg. I Onderhandsche verpachting van een gedeel te zeestrand, j, Toekenning van voorschotten, onder waar borg van tweede hypotheek, voor den bouw van arbeiderswoningen. i Vaststelling van plan V tot herziening van het oorspronkelijk, bij Raadsbesluit van 15 Juli 1924, no. 3, vastgestelde uitbreidings plan voor de gemeente Velsen en van eene verordening, houdende wijziging der verorde ning tct vaststelling der rooilijnen. Onbewoonbaarverklaring van eene woning te IJmuiden. L Samenvoeging van de schoten AI en All te IJmuiden, overplaatsing van het personeel van school All en wijziging van de verorde ning tot regeling van het lager onderwijs, uit gebreid lager onderwijs en buitengewoon la ger onderwijs, I. Goedkeuring en machtiging tot uitvoering van het gewijzigd plan voor den bouw eener openbare lagere school te IJmuiden, omvat tende 7 lokalen en een gymnastieklokaal. Beschikbaarstelling van 6 leslokalen van het gebouw der A-scholen, en medegebruik van een gymnastieklokaal, ten behoeve van de door het bestuur der Neutrale schoolvereeni- ging „IJmuiden en Omstreken" voorgenomen stichting van eene bijzondere lagere school. Intrekking van het Raadsbesluit, dd, 9 Fe bruari 1926, no. 15, voor zoover aan de turn- vereeniging „Santpoort" vergunning is ver leend tot het medegebruik van het gymnas tieklokaal der o.l. school F. Prae-advies op een verzoek van de Sant- poortsche Vrouwenclub en van de S. D. Vrou wenclub te IJmuiden om de volksnijverheids* cursussen voor meisjes met subsidie der ge meente voort te zetten. Aanvaarding van schenkingen ter opluiste ring van de nieuwe raadzaal. Verhuring van een stukje grond te Velsen. Onderwijs voor ouderen. Lonneker is beroemd geworden om het mderwijs, aan ouderen gegeven. De zaak daar niet alleen goed aangepakt, maar zijn vooral de menschen met geestdrift gemeenschapszin en ijver, die haar heb- en doen gelukken. Er is geen enkele reden, om aan te ne- ra, dat de bevolking te Lonneker zoo cel leergieriger is dan elders. De eetlust il ook daar wel al etende opgewekt wor- in. Dat geldt van geestelijke spijs toch iel meer dan van snert of bruine boonen! laar er zijn daar mannen van aanpakken i doorzetten en vandaar de schitterende sultaten te Lonneker met het onderwijs ouderen. Die ouderen zijn de rijpere 0d en volwassenen. Ongeveer 5 der 'niking volgt het onderwijs. Zij, die er vorige winterhaljaar mee begonnen, iven het over het algemeen ook trouw igen. Menschen voor een goede zaak anen is niet zoo moeilijk, maar hen iarvoor te houden, valt gewoonlijk tegen. De nieuwe cursus is begonnen met ruim izend deelnemers, waaronder er zijn i 30, 40, 50 jaar, een zelfs van 66 jaar. Er zijn onder de cursisten heel wat, die 'Weinig geleerd, ook wel, die te veel ver aten hebben. Het is niet makkelijk voor ?ze oudere en oude leerlingen onderwijs ontvangen, maar ook niet, om het hun te ven. Ook het leeren verleerd al spoedig. :n kind kan makkelijker een rijtje jaar- Hen uit zijn hoofd leeren dan een der- IjarigeEen kind houdt het langer vol, oplossing van een som te vinden dan die in tien, twintig jaar alleen maar beetje eenvoudig gerekend hebben werk en huishouding. Maar de cursis- leeren ernst maken met het werk, ze moeten zich inspannen, ze krijgen zelfs eenig werk mee naar huis. Dan moeten zij verschillend behandeld worden. Een deel heeft inhalingsonderwijs, een ander deel voortgezet onderwijs noodig. De knapste onderwijzer staat verlegen tegenover een klasse, waarvan een deel nauwelijks lezen' en schrijven kan, een ander deel op het peil staat van een zesde leerjaar en enke len zich na de school door veel lezen aar dig verder ontwikkeld hebben. Er moet scheiding gemaakt worden tusschen de leerlingen. Ook zijn er cursussen voor de vakken afzonderlijk. Er zijn cursussen in Ned. taal, rekenen, boekhouden, Duitsch, Engelsch, wiskunde, teekenen. Men is ook begonnen met cursussen in handenarbeid, o.a. houtarbeid, waarvoor veel belangstelling is. Datzelfde geldt voor de „naaldvakken": maatkriippen en ver stellen. Een groot aantal moeders neemt daaraan deel. Een huisvrouw, die met de naald niet kan omgaan, heeft allicht voor haar gezinnen ieder jaar een honderd gul den meer noodig aan kleeding dan de vrouw,"die de naald kan hanteeren en de kunst verstaat, om van oud nieuw en van een overjas van haar man een manteltje voor haar meisje en een jasje voor haar zoontje te maken. Men is van plan, ook nog korte cursussen te geven voor men schen met weinig schoolsche ontwikkeling. Een is reeds begonnen over: Lezen en lec tuur. Het doel is het lezen van goede, ont wikkelende lectuur te bevorderen. Ook in andere gemeente wordt wel het een en ander van dien aard gedaan.* Maar Lonneker staat aan den spits. Bij den ar beid, in het vereenigings- en gezinsleven, ook in den maatschappelijken omgang zal dit onderwijs goede vruchten afwerpen. Kennis is niet alles maar toch een van de groote volkskrachten, die beschaving en vooruitgang dienen. Minister de Geer over echtscheiding. Beter een echtscheiding dan een onge lukkig huwelijk, wordt vaak gezegd. Men moet van twee kwaden het minste kiezen. Voor de kinderen is het ook beter, vader of moeder te moeten missen dan in een sfeer van voortdurende oneenigheid groot gebracht te worden. Er zijn zoovele echt scheidingen, omdat er zoovele ongelukki ge huwelijken zijn. Maar minister de Geer heeft in een toespraak voor de vergadering der Ned. Middernachtzending deze uit spraak omgekeerd en aangetoond, dat niet de echtscheidingen een gevolg zijn van de ongelukkige huwelijken, maar dat zooveel Vraagt uw BONS in winkels^ kenbaar aan bovenstaande plaat* huwelijken ongelukkig zijn, omdat echt scheiding zooveel voorkomt. Dat schijnt het paard achter den wagen gespannen, maar de redeneering van den minister is logisch en juist. Het huwelijk voor het leven tusschen man en vrouw noemt hij den grondslag van ons huwelijks- en gezinsrecht. Echt scheiding als een uiterste noodzaak, als een zeldzame uitzondering is dus te be schouwen als een jammerlijke mislukking, als een betreurenswaardige ramp. En zoo is ze nog voor een groot deel van ons volk. Maar niet voor allen en vooral niet voor allen in de „toonaangevende kringen'1. Daar spreekt men over scheiding met het zelfde gemak als over geboorte, sterfgeval of bruiloft. Het huwelijk wordt zoo tot een instelling, die even goed tijdelijk als voor het leven geldt. Men vindt het hoogstens interessant een gescheiden man of vrouw te zijn. Minister de Geer vertelde, dat in ernst van menschen, die kort geleden ge* trouwd waren, werd gevraagd: Zijn ze nog niet uit eikander? Wat is nu het gevolg van die vele echt scheidingen, die men al meer gewoon en natuurlijk gaat vinden? Dat men lichtzin niger althans luchthartiger tot den grooten stap overgaat. Het is immers geen stap voor het leven meer. Het zal net zoo lang duren, als men zelf wil! Het huwelijk wordt een soort pension, dat men verlaat, als het niet meer bevalt. Daardoor mislukt menig huwelijk. Bovendien wijst minister de Geer er te recht op, dat in elk huwelijk de hemel wel eens bewolkt is en man en vrouw elkaar moet leeren verdragen, begrijpen en lief hebben. Er is een heilig moeten, dat toe nadering kan brengen, misverstanden weg nemen, de booze stemming verjagen. Be schouwt men de echtscheiding niet langer als een kwaad, een leelijke breuk van een scheur, die niet te dichten viel, dan g; men al gauw van elkaar, zonder het met het heilige moeten te probeeren. Daarom zullen er steeds meer ongelukkige huwe lijken komen, als het aantal echtscheidin gen toeneemt. Een ernstige beschouwing voor gehuwden en aanstaanden! De beteekenis van adverteeren. Coolidge staat bekend als een zwijger. Hij spreekt weinig en kort. Hij is ook niet een schitterende figuur als president der Ver. Staten, wat nog niet zeggen wil, dat hij onbeduidend is. Maar nu heeft hij hel hart van de Amerikaansche zakenwereld gestolen door een lofrede op het advertee- .en, die een agent in advertenties hem niet zou kunnen verbeteren. Hij zeide o.a.: Het adverteeren maakt de lezers bekend met het bestaan en den aard van allerlei goederen door te wijzen op de voordeelen van het gebruik ervan en schept daarmee een grootere vraag ernaar. Zoo gaat er de grootste invloed vanuit op onze gewoon ten en wijze van leven; het bepaalt, wat wij eten, wat wij dragen, het werk en het ver maak van de geheele natie. Vroeger stond het vast, dat de concurrentie de ziel van den handel is. Men mag thans eer het ad verteeren zoo noemen. Het is niet genoeg, dat goederen voortgebracht worden, er moet ook een vraag ernaar gemaakt wor den. Het adverteeren vergroot de vraag, waardoor de productie uitgebreid kan wor den en daarop rijst grootendeels het suc ces der Amerikaansche industrie. Er zijn niet veel naties, die door heel de wereld heen hun producten zoo advertee ren als de Amerikaansche. Men vindt over al Amerikaansche schrijfmachines, auto's, veiligheidsscheermessen, vulpenhouders enz. enz. aanbevolen. Zonder advertenties zou men thans niet in bijna elk Ameri- kaansch huis een stofzuiger, gramofoon of radiotoestel vinden. De kranten zijn meer advertenties dan nieuws. De groote Amerikaansche zakenmannen hebben de lofrede van hun president op het adverteeren met groote instemming aange hoord en velen hebben er een woordje aan toe gevoegd. We lazen in een Ameri- kaansch tijdschrift een groot aantal van deze uitspraken. Armstrong Cork Cy. schrijft: Sinds '17 hebben wij het oordeel van het Amerikaansche volk ten opzichte van linoleum veranderd, zoodat het dit niet meer als een tijdelijke vloerbedekking maar als een blijvend bestanddeel van den vloer beschouwt. Buick: Het adverteeren verhoogt den prijs niet. De verkoop wordt er door vermeerderd en dat brengt een be- 't Was Zondagavond, een paar dagen voor Sint-Nicolaas. In 't huis van Bergers zaten vader en moeder en de kinderen bij de lekker snorrende kachel, behalve de 15- jarige Jan. Die was uit. De kinderen waren vol verwachting, want Sinterklaas zou vanavond komen. Moeder had het gezegd en vader zei ook, dat hij 't gehoord had. 't Licht was nog niet op, alleen brandde een kleine sche merlamp op het orgel. De 7-jarige Henkie en de 9-jarige Piet tuurden voor 't raam, of Sinterklaas nog niet kwam, „Waarom is Jan niet thuis, moe?" vroeg Henkie, „O, die is met zijn vriendjes mee," jokte moe. ,,'t Is net, of ik achter aan de poort wat hoor," zei vader. „Zou Sinterklaas achter om komen?" „Dat kan best zijn," antwoordde moeder. „Ja, ik hoor al wat aan de achterdeur." De jongens en de 5-jarige Bertha verroer den zich niet. Vol blijde verwachting ke ken ze naar de deur^ die toegang gaf tot den gang. „Ik zal maar eens gaan kijken", zei va der. En hij opende de deur. Even later hoorde men een diepe stem. „Is de familie Bergers thuis?" „Ja, Sinterklaas," antwoordde Bergers, „komt u maar,.binnen. Wij hadden al van uw komst gehoord." De kinderen keken met stralende oogen naar den gang en ja, daar kwam St. Nico- laas, prachtig gekleed en met de staf in zijn linkerhand. „Goeden avond, mijnheer Bergers, me vrouw Bergers. Waar zijn de kinderen? O, ik zie ze al. Zoo, lieve kinderen, Sint-Nico laas komt eens bij jullie kijken." Alle kinderen waren blij en gaven Sin terklaas een hand. Maar toch keken ze ook steeds naar de deur, want daar stond Piet de knecht, met zijn zwarte gezicht en zwarte handen en met den zak. Sint-Nicolaas sprak met de kinderen, vroeg of ze goed oppasten en goed leerden op school en toen de ouders nogal tevreden bleken over de kinderen, zei de goede Sint tot Pietermanknecht: „Nu, Piet, nu moest je maar eens strooien en de kinderen wat lekkers geven." En Piet de knecht opende den zak en gooide handen vol lekkers over den grond, zoodat de kinderen over den vloer huppel den en veel lekkers verzamelden. Dat was toch een pret. Vader bood Sinterklaas een stoel aan en weer vroeg de Sint aan de kinderen het een en ander. Pietermanknecht was in de deur blijven staan en keek maar toe, „Moe, ik zal ook wat lekkers voor Jan be waren," zei Henkie. „Dat is braaf van je, vent" zei St. Nico- laas. „Is Jan niet thuis?" „Nee, Sinterklaas," zei Henkie vrijmoe dig, „Jan is met zijn vriendjes uit." „Je bent een beste jongen, Henk", zei Sinterklaas goedkeurend. Daarop raakte vader en moeder met Sint Nicolaas in gesprek. Ze vroegen hem of hij allang op reis was en waar hij nog alle maal heen moest. Onderwijl dacht Henkie na, waar hij het lekkers voor Jan goed zou kunnen opber gen. Hij vond het orgel een geschikte be waarplaats, klom op de orgelkruk en depo neerde er de pepernoten, bruidsuikers 'enz. Op het orgel lag een mooie fluit. Die was van de 15-jarige Jan en had deze voor eenigen tijd voor zijn verjaardag gekregen. En Jan was er erg blij mee. Hij kon mooi spelen en wie weet, zou hij later nog niet eens lid worden van Kunstkring of Eupho- nie. Jan, oftewel Pietermanknecht, keek aandachtig naar de bewegingen van Henk. Sinterklaas praatte nog steeds" met vader en moeder en had zich zelfs een kopje thee laten inschenken. Opeens gebeurde er iets, waardoor het geheele gezelschap verrast werd. Kleine Henkie had de fluit gegrepen, had zich op de orgelkruk gezet en wilde nu een deuntje ten beste geven. Toen viel Jan uit zijn rol, hij snelde naar Henkie toe, trok hem de fluit uit de hand en zei boos: „Daar blijf je af hoor." Kleine Henkie was niet geschrokken, hij was hoogelijk verrast, want hij riep: „O, Jan is Pietermanknecht, Jan is Pie termanknecht." Piet de knecht wist niets beters te doen dan met de fluit de vlucht te nemen. Sinter klaas zei, dat hij nog verder moest en nam ook spoedig afscheid, na Henkie vermaand te hebben, toch vooral een zoete jongen te zijn. Vader deed aan de kinderen een heel verhaal, waarom Jan voor Pieterman knecht had gespeeld. Piet, de echte knecht van den Sint, was ziek geworden en lag in het ziekenhuis. En omdat vader van het be zoek van Sinterklaas wist, had hij gezegd, dat Jan dan voor dezen avond wel Pieter manknecht kon zijn. Toen moeder een poos later Henkie naar bed bracht Jan was nog niet thuis vroeg Henkie: „Moe, mag Henkie, als ie groot is, ook Pietermanknecht zijn?" „Als Piet de knecht dan ziek is, mag je misschien ook wel", antwoordde moeder. „Dan zal Henkie niet boo« worden, als kleine broer de fluit pakt, zei de kleine boy. En moeder had echt schik in dien leu ken krullebol en gaf hem een dikken zoen. „Misschien krijg je nu zelf wel een fluit van Sinterklaas", zei moeder. En in dit blij vooruitzicht ging Henkie gelukkig slapen. g. v.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1