ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Handwondjes Opening der nieuwe Raadzaal. Plaatselijk Nieuws. IJmuiden No. 10 Woensdag 8 December 19S6 12e Jaargang IJMUIDER COURANT Van den Wachttoren. Het communisme in Indië. De communistische onlusten in Indië (rekken ook in de buitenlandsche pers de aandacht. Het bekende liberale Engelsche dagblad, Manchester Guardian schrijït ze (oe aan het verlichte despotisme, door onze regeering in Indië uitgeoefend. Inderdaad heeft ons bestuur gewoonlijk meer van vastheid, soms zelfs hardheid dan van rechtvaardigheid blijk gegeven. Er wordt op Java armoe geleden, er is ondervoe ding, de belastingen zijn er hoog, er is be zuinigd niet alleen op het nuttige maar ook op het noodzakelijke en tevens is er een goudstroom uit Indië naar ons land ge vloeid. Er zijn door allerlei Indische on dernemingen zeer groote winsten gemaakt. Tabak, koffie, rubber suiker, enz. hebben ons millioenen voordeel gebracht. Boven dien wordt de inlander nog steeds als min dere behandeld. Dat de geest van verzet tegen ons bewind daardoor gewekt en ge sterkt is, kan toch niemand verbazen. Het communisme heeft het vuurtje aangebla zen, totdat de vlammen eruit sloegen. In Duitschland en ook in Nederland :eft het communisme zijn besten tijd ge had, toen de nood het grootst was. Honger en werkloosheid zijn de beste propagan disten voor het Bolsjewisme. Niet omdat men het politieke en economische stelsel van het communisme als juist aanvaardde, maar omdat men wanhopig en verbitterd was, is menigeen ook in ons land commu nist geworden. De ellende der massa is het succes van het communisme. Daaruit volgt, dat het communisme niet door politiemaatregelen, straffen en ge weld gekeerd moet worden, maar door welvaart en recht te doen. Een regeering kan geen onlusten toelaten, maar moet zij krachtig tegengaan. Maar ze mag het daar- j niet laten; ze moet meer doen. In de voorjaarszitting van den Indischen Volksraad, waarin verschillende stemmen ook van inlanders gehoord worden, is ook gesproken over het toenemende commu nistische gevaar. Het werd door niemand verdedigd, maar er werd op gewezen, dat veel communisme heet en zich ook zoo noemt, dat gerechtvaardigde ontevreden en verklaarbare verbittering is. Mr. Wiessing wees op treiterend optreden der politie. Wie zich aangesloten had bij de In- landsche vereeniging, Sarekat Rajang kreeg van de politie èen kaart, die op ver zoek getoond moest worden. Het is ge keurd, dat de politie om de paar uur in den oacht deze menschen opklopte, om hun kaart te laten zien. Dit werd volgehouden, totdat zij, om te kunnen slapen en niet meer geplaagd te worden, dan maar voor deze vereeniging bedankten. Het inland- sche lid van den Volksraad Djajadiningrat dat het vergaderverbod voor commu nisten ook wel toegepast werd tegen in wezen loyale politieke en vakvereenigin- gen. De heer Engelenberg, oud-resident merkte op, dat het communisme in Indië alle verschijnselen van onbehagelijkheid, alle ontevredenheid, zoowel van naticna- listischen als van economischen aard bij een vergaderde. Dr. Kramer waarschuwde, dat men er met hardheid alleen niet komt, maar dat de gezindheid der bevolking zelf tiet communisme moet stuiten. Die gezind heid kan slechts goed gemaakt worden door vermeerdering der welvaart en een hetere houding van het Europeesche tegen let inlandsche volksdeel. Men kan een brand blusschen met wa ter. Men kan onlusten neersabelen en schieten. Maar in het laatste geval wordt het vuur nog niet gedoofd. Er is zelfs ge- raar, dat de bitterheid en de geest van ver zet toeneemt, hoewel een opstand volko men mislukt is. De onlusten zijn een ge- folg. De oorzaken moeten opgespoord en weggenomen word. Het heet nu, dat de on lusten onderdrukt zijn. Wij zijn den inlan ders de baas gebleven. Maar daarmee zijn wij er nog niet van af. Na het betoonen ran kracht komt thans de beurt aan de wijsheid en de rechtvaardigheid. Schiet ze leer? Als we niets anders weten te zeggen •egen deze onlusten, loopt het op den duur mis. Richt ze opl Dat zal de taak zijn van staatsmanbeleid, waardoor de nieuwe Jouverneur-generaal moge uitmunten. Portugeesche bankbiljetten. De kranten geven ellenlange verslagen den letterlijken zin van de rechtszaak iver vervalsching van Portugeesche bank biljetten tot een bedrag van millioeneiL Slechts enkelen zullen de zaak kunnen be grijpen en volgen. Daartoe moet men in de wereld der hooge finantiën beter thuis zijn dan het groote publiek. Alleen ziet men duidelijk, dat gelukzoekers en misda digers in deze zaak als intimi omgaan met hooggeplaatste staatsmannen, regeerings- personen, gezanten en dergelijken. We leeren hier avonturiers kennen, die een f 100.000 weggeven als wij een dubbel tje, die niet alleen een bank oprichten maar ook daarvoor het geld weten te krij gen, die pok als een bewijs van vriendelijk heid een auto cadeau geven en daarvoor een Ford veel te min achten. Menschen, die het leven tot een groote gokpartij ma ken en anderen, die een naam te verliezen hebben, daarin weten te betrekken en die als groote heeren leven en royaal zijn, even makkelijk geven als zij wisten tè krij gen. Daarbij munten zij uit door groote ge slepenheid en handigheid. Wie zou ge dacht hebben, dat deze rijke voorname menschen zoo spoedig uit een paleis naar de cel zouden verhuizen! Er is een Nederlandsche koopman bij be trokken en zijn zaak wordt alleen in ons land berecht. Als een bewijs, hoe vriend schappelijk niemand minder dan de presi dent van Portugal eens met hem omging liet zijn advocaat een portret zien, waarop hij afgebeeld is in rok en getooid met een groot aantal sterren en een breed com mandeurslint over de borst en een ordeke ten om de hals staande tusschen den pre sident en den minister van finantiën van Portugal en vele andere Portugeesche rijksgrooten. Wie hoog klimt, laag valt! Ondanks zijn groote vrijmoedigheid, zijn geslepenheid en zijn onkunde, (hij weet van geen kwaad!) zal hij wel schuldig bevonden worden en in de gevangenis kunnen naden ken over de kans, om te winnen en te ver liezen, als men in goud zijn levensdoel en geluk zoekt. doen pijn bij den arbeid en leiden vaak lol verzwering of bloedver giftiging. Reinig ze altijd dadelijk en behandel ze verder met Doos 30-60-90 ct. PüiiOL ken weet ik eigenlijk niet wat ik zeggen zal. Ja, als we nog een dertigtal jaren terug leef den, dan zou ik zeker niet in gebreke zijn geble ven aan U enkele goedbedoelde raadgevingen toe jte voegen. Ik zou een soort toast kunnen houden met regels als: „De heilige Ecudracht is het zout, Dat huis en stad in wezen houdt," Gistermorgen heeft de plechtige ingebruikne ming der nieuwe raadzaal plaats gehad, in tegen woordigheid van tal van genoodigden, waaronder de leden van den gemeenteraad met hunne da mes; voorts velen hunner, die geschenken voor de nieuwe raadzaal hebben aangeboden, waar onder Jhr. Mr, H, Hoeufft van Velsen en Sant poort, ambachtsheer en Mevr, Hoeufft van Velsen- Coblijn; Jhr, Mr. J. W. G, Boreel van Hogelanden en Mevr, C, M, Boreel van Hogelandenvan Weide;; Mej. J, L, Enschedé, Mej. J, G, Fontein, de heer H, H. del Court van Krimpen, de heer en mevr, P. W, Janssen, de heer en mevrouw Ir. G, A, Kessler, de heer en mevrouw Ir, A, H. Ingen Housz, de heer en mevrouw W. A. Dolle man, de heer en mevrouw W, P, de Vries, de heer en mevrouw G. D. Boerlage, mevr, A. S. J. Rijkensvan Slooten, de heer P, Smidt van Gelder, de heer G. A, Groote Haar, inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, de heer Maarten de Vries, voorzitter der Reedersvereeniging te IJmuiden, de heer E, Brader, directeur van open bare werken, de heer H. J. Zeeman, directeur der Nijverheidsschool en eenige leeraren dezer school, het bestuur der Vereeniging v. Nijverheidsonder wijs in Kennemerland enz. Nadat de genoodigden hadden plaats genomen, nam de burgemeester het woord, die de volgende rede uitsprak: Dames en Heeren, „Daar zijn we dan in 't nieuwe huis." Even als bijna alles in de gemeente Velsen, die door haren groei met sprongen, daartoe aanlei ding geeft, was ook de oude raadzaal te klein ge worden, voor zij eigenlijk versleten was. We hebben voor de keus gestaan, öf een ge heel nieuw Raadhuis stichten, óf in de dringen de behoefte voorzien, door een nieuwe raadzaal te bouwen en tevens enkele vertrekken, waardoor dan voor eenige jaren de bouw van een nieuw Raadhuis kon worden verschoven. 's Raads meerderheid koos dit laatste en hechtte hare goedkeuring aan de plannen door den Directeur van Gemeentewerken, den heer Brader, ingediend en onder opzicht van de hee ren Schwartz en Koopen, thans uitgevoerd door de firma van Deursen te Haarlem. Deze heeren bied ik mijn gelukwenschen aan, want ik kan de woorden van de Génestet tot de mijne maken: „We zijn heusch! aardig onder dak, En 'k prijs dit nieuwe huls." Van buiten is de stijl in harmonie gebleven met het bestaande en hier van binnen is het een aangenaam geheel geworden door de van bur gerzin getuigende geschenken. De namen der milde gevers zullen in de Raadszitting van Dinsdag 14 Dec, a.s. worden bekend gemaaktmaar daar de meesten hunner hier aanwezig zijn, wil ik hun alvast den hartelijken dank van het Gemeentebe stuur overbrengen. Het is ons aangenaam U hier te zien, opdat ge U kunt overtuigen, hoe goed alles hier tot zijn recht komt. En thans een enkel woord tot U, heeren leden van dén Raad. Ik doe dit niet, omdat ik veel aan drang tot spreken in mij gevoel, maar omdat ik begrijp, dat ge verwacht iets van mij te hooren. En dan het moge U eenigszins vreemd klin- Maar, de Raad is sindsdien veranderd. Hier zit ten geen mannen meer, die, om een paar geijkte termen uit verkiezingsaanbevelingen uit die da gen te gebruiken zoo bizonder gezien zijn" „de rechte mannen op de rechte plaats blijken te zijn" en dergelijke uitdrukkingen meer, maar par tij-mannen, nos. zóó-en-zooveel van de lijsten der verschillende politieke partijen. De politiek heeft haar intrede in den Raad gehouden. Wat zal ik daar van vrede spreken en den be middelaar spelen? Neen, ik maak mij in dit op zicht geen illusies. De wanden van deze nieuwe Raadzaal zullen gelijke strijdklanken terugkaatsen als in de oude hebben weerklonken. Het eenige wat ik wenschen mag, is, dat gij den taak van Uwen voorzitter zult vergemakkelijken, door zelfbeheersching Uwerzijds en wat ik ho pen mag en dan ook als mijn hoop uitspreek, dat alle hier te nemen besluiten mogen strekken tot heil van de gemeente Velsen, De burgemeester betreurde dat wethouder Dun nebier door ongesteldheid deze plechtigheid niet kon bijwonen. Hij had zich juist zooveel van de zen dag voorgesteld. Spr, hoopte dat de heer Dunnebier weer spoedig hersteld zou zijn en zijn werkzaamheden zal kunnen hervatten. Jhr. Mr. J. W. G, Boreel van Hogelanden ver kreeg, nadat de eerewijn was aangeboden het woord. Deze zeide, dat het niet in zijn voornemen had gelegen, hier het woord te voeren, maar voor ide genoodigden, die belang stellen in alles wat de gemeente Velsen wedervaart, wilde spr. een woord zeggen. I Spr, wilde namens hen het gemeentebestuur geluk wenschen met den dag van heden en zeide er van overtuigd te zijn, dat in deze nieuwe raad szaal wijze en verstandige besluiten zullen worden genomen, die bevorderlijk zullen zijn aan den bloei der gemeente. Als oudste der aanwezige ge noodigden zeide spr. zeker wel den wensch voor d. bloei der gemeente Velsen te mogeh uitspreken. i Daarna sprak de heer F, P. Vermeulen namens den raad. Onze voorzitter, zeide spr., heeft in enkele goedgekozen woorden de moeilijkheden, waarmede de raad (en iedere gemeenteraad in welke gemeente ook) te kampen heeft, geschetst. Het is juist, dat wij hier teveel zitten als vertegen woordigers van politieke partijen. En veel woor den, in de raadsvergaderingen gesproken, hadden anders gezegd kunnen worden. Gelukkig zijn er oogenblikken, waarin het anders is en thans bele ven we één van deze oogenblikken. De raad was unisono en verlangde dat een der zijnen ook iets zou zeggen. Nu de raadzaal grooter geworden is in kubieke meters, hoopt spr. dat straks zal blijken, dat de raadsleden, nu ze meer ruimte hebben, ook meer ruimte zullen geven. Ook is de raadzaal hooger eft spr. hoopt, dat de discussies ook op hooger peil zullen staan. Wij hebben, zeide spr., veel geschenken gehad. Spr, wijst op het prachtige portret van H. M. de Koningin als de verpersoonlijking van de macht, die ons regeert. Spr. hoopt dat de raad bij de discussies ook daaraan steeds zou denken, f Spr, wijst op de mooie zonnekloïc, die herinnert aan de Zonne der gerechtigheid en op de prach tige kroon, die licht geeft en die herinnert aan het licht der waarheid. Spr, hoopt dat de leiding van den voorzitter steeds zal herinneren aan dit licht der waarheid en de Zonne der gerechtigheid en zoo steeds het ware belang der gemeente zal een kwartier duurde. Toen het scherm voor goed viel, was het wederom een ovatie. En de criticus laat zijn pen zakkken voor deze Hollandsche Sa rah Bernhardt, die bovendien nog Theo is, en die boven zijn critiek staat, omdat zij die machteloos heeft geslagen. HENRI BOREL. Nieuwe Rotterdamsche Courant. Nog slechts enkele jaren geleden trad de groot vorstin der Nederlandsche tooneelspeelkunst, Theo Mann-Bouwmeester, hier op en wij hebben haar onnavolgbare spel toen geestdriftig geprezen Thans verrukte zij ons opnieuw en er was van het klimmen der jaren geen spoor te bekennen. Het was weer prachtig, diep doorvoeld en meesterlijk weergegeven. Geen onzer actrices weet als Mevrouw Mann- Bouwmeester een sfeer om zich heen te schep pen, het tooneel te beheerschen met haar senti ment en temperament. Zij bezit ook, als géén an der, het geheim-van de eeuwige jeugd op de plan ken. Na den lof, haar vroeger in deze rware rol ge- Het maken van stopplaatsen bij den Zeeweg (Villapark), bij de Casembrootstraat en te IJmui- den-Oost met bijkomende werken is door de directie der Ned. Spoorwegen opgedragen aan de heeren J. H. van Berghem Jr. ie Noordwijk aan Zee en J. M, Strijland te Uithoorn voor f 46360. Bij de Vrijdag door den Rijkswaterstaat te Haarlem gehouden aanbesteding voor het aan leggen van een gedeelte aarden baan van den om te leggen Rijksweg van Amsterdam naai Amersioort, onder de gemeente Muiden, met bij komende werken, was laagste inschrijfsler de N.V. Amsterdamsche Ballast Mij. met f 73000. De Staatscourant bevat de statuten van de Patroonsvereeniging IJmuiden en omstreken al hier. Aan den aannemer L. H. van Essen te Half weg is opgedragen het leggen van telefoonkabels tusschen Haarlem-IJmuiden-Beverwijk, en tus schen Haarlem en Zandvoort, als zijnde de laag ste inschrijver. Dezer dagen heeft het werk een aanvang genomen. Ongeveer 40 grondwerkers bracht, kunnen wij thans kort zijn. Ook "nu weer hebben daarbij werk gevonden. [rerrukte zij haar publiek met haar tot in de De heer Albarda, leider der S. D. A. P. zal Reinste détails verzorgd en toch zoo natuurlijke Vrijdag a.s. des avonds 8 uur, in l'halia spreken SP®|< me* haar mooie en rake intonaties, met haar over het onderwerp „De politieke verhoudingen schitterende uitbeelding van wat de voorgestelde en ontwapening. persoon innerlijk beroert. En hoe weergaloos knap was ook nu weer haar stille spel. tot in de klein- KOSTELOOZE RIJWIELBELASTINGMERKEN. sle kleinigheden en toch steeds met een geniaal Men deelt ons mede dat ter bekoming van vasthouden van de groote lijn. Dat is tooneelspe- kostelooze rijwielbelastingmerken het kantoor len in de prefectie! van den Ontvanger der Directe Belastingen gedu- Het publiek heeft mevr. Mann bij haar opkomen rende het tijdvak 13 December 1926 tot 8 Januari welkom geheeten met een langdurig geestdriftig 1927 op Dinsdag en Donderdagavond van 7 tot 9 applaus, dat zich later telkens herhaalde. Vóór uur geopend zal zijn. de pauze werden haar bloemen aangeboden. Na TTMTTir.i7D rcnvD.Tiir hct Prachtige door mevr. Mann met doorvoelde IJMUIDER FEDERATIE. I soberheid gespeelde slot scheen er geen eind te Gisteren weigerden de kolenwerkers van de komen aan het enthousiaste applaus en een schat .Firma Groen, aangesloten bij de IJmuider Fede-1 van bloemen werd opgebracht. ratie, aan het werk te gaan. De oorzaak van dit I Telegraaf conflict was het aan den werkbaas J, Oldenburg, welke gedurende 26 jaar in dienst der Firma- Welk een groot kunstenares bleek onze trage- Groen is, gegeven ontslag. i dienne nog steeds te wezen. Bij het Nederl. too- 1 Bij het uitbetalen van het loon op Zaterdag neel gelooven we niet een actrice te kennen die 20 November ontstond n.I. een geschil tusschen zulke ontroerende accenten weet te leggen als genoemde werkbaas en diens firma. Mevr. Mann dat deed. En hoe detailleert ze een De directie betaalde tenslotte dat waarop de {iguur door allerlei fijne, kleine stukjes, die juist betrokkene recht meende te hebben, maar voegde aan een rcd zooveel relatief weten te geven. Het hem tegelijkertijd toe geen orders meer voor hem was meesterlijk. En met welk een jeugd stond ze te hebben, waarop de betrokkene antwoordde dan n°g °P het tooneel. Hoe wist ze haar prachtige per 1 Januari zijn ontslag te zullen nemen. De costumes te dragen als bijna geen ander dat kan Firma Groen ontsloeg hem echter per *4 DecemberMevr. Mann werd bij haar optreden met een schriftelijk. 'u'd applaus, dal aan het slot der voorstelling 1 Het - Bestuur der IJmuider Federatie confe- I vrijwel in een ovatie overging, begroet. Zij heeft 'reérde, mede op verzoek van de Bazenvereeniging door kushanden haar dank aan het publiek ge- gevestigd, te Rotterdam, waarvan Oldenburg lid bracht. :enige malen met de firma, welke echter niet bereid was verandering in hare beslissing te brengen. Ontstemd hierover legden de kolen- werkers het werk neer. Een nieuwe bespreking, waaraan ook de heer OUDER-AVONDEN EN ST. NICOLAASFEEST AAN DE GEM. BEWAARSCHOOL TE IJMUIDEN-OOST. Woensdag- en Donderdagavond van de vorige Polderman deelnam, had tengevolge, dat hel (week werden aan deze school ouderavonden ge- j voorstel der IJmuider Federatie, n.I. dat het door organiseerd, in hoofdzaak, om de ouders te ver- Oldenburg genomen ontslag per 8 Januari 1927 tellen, op welke wijze dit jaar het St. Nicolaas- door de Firma Groen zal worden geaccepteerd en feest gevierd zou worden; de omstandigheid n.I. dat de betrokkene dus vijf weken loon zal worden dat de scl10ol zoo lang gesloten is geweest, heeft uitbetaald, werd aanvaard. het onmogelijk gemaakt, het feest op de gewone het j wijze voor te bereiden. Het hoofd der school, Mej. Woerlee, deed om- De kolenwerkers hebben Dinsdagmiddag werk hervat, AFSCHEIDS-VOORSTELLING VAN MEVR. THEO MANN-BOUWMEESTER. Irent de plannen uitvoerige mededeeling, vertelde, [hoe dit jaar voor de kinderen een kermis of ba- worden gezocht. Hiermede was de plechtigheid geëindigd, waar na men nog eenigen tijd bijeen bleef. 1 Wij kunnen nog melden, dat de door de N.V. Vereenigde Ijsfabrieken geschonken zonneklok thans een der wanden siert, voorts dat de licht kroon is ontworpen door den heer Chr. Bartels, leeraar aan de Nijverheidsschool en onder leiding van een der leeraren vervaardigd is door de leer lingen-machinebankwerkers dezer school. De aanwezigen hebben hunne namen gezet in een guldenboek. BIBLIOTHEEK. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Wij verwijzen naar de advertentie fn dit no., waarin ter kennis wordt gebracht dat de Biblio theek voortaan geopend zal zijn des Donderdags avonds van 8 tot 9.30 uur. Ds. W. Luikinga alhier heeft beroepen ont vangen naar de Doopsgezinde gemeenten te Veen- JamWildervank en te Nieuwe Pelcela, Het betonwerk voor den bouw van het Zie- kenhuis der Mariastichting aan den Zeeweg is op- '-J—aan de N.V. Meesters' Betonbouw te gedragen ai Amsterdam. zar gehouden zou worden, waaraan ook verbon- [den een ECHTE MELKSALON; een der speelza- len zou in een dergelijke gelegenheid herschapen worden, waarvoor het materiaal als stoeltjes en tafeltjes van -de ouders in bruikleen werd ge vraagd, hoe verder de kinderen met zelf gemaakt geld blijkbaar niet bij de wet verboden ter kermis zouden gaan en daar hun vermakelijkheid, als visschen, touwtje trekken, grabbelton kunnen genieten, tegen betaling. Verder kregen we enkele lantaarnplaatjes met toelichting van Mej, Maatman, "n vergelijking in beeld der „kinderbewaarplaatsen" van vroeger met de goede en fraaie scholen van dezen tijd. Ook had Mej. Maatman hierbij de gelegenheid het een en ander te vertellen omtrent de verschil lende methodes van onderwijs, hoe nu eens in z.g.n, vrijen arbeid gewerkt wordt en dan weer het classicaal werk wordt verricht en knoopte hieraan nog enkele beschouwingen vast over het 1 leven en werken van Fröbel, den grooten paeda- jgoog en kindervriend uit de vorige eeuw, wiens portret werd vertoond, Daarna las mej. Woerlee twee zeer mooie kin- j derverhalen voor, welke om inhoud en de wijze, waarop ze werden voorgedragen, den ouders zeer Mevrouw Theo Mann-Bouwmeester, de groote 'boeiden, 76-jarige Nederlandsche tooneelspeelster zal op I Zaterdagmorgen 9 uur nadat veel ouders van Dinsdag 21 December a.s. in Schouwburg Thalia, de gelegenheid gebruik gemaakt hadden, het alhier haar afscheidsvoorstelling geven met het „feestterrein" te bezichtigen, arriveerde tot groo- tooneelspel „Het Kind van de Liefde" van Henri te vreugde der kleinen St. Nicolaas met zijn Bataille. j knecht, werd als altijd met gejubel ontvangen en Wij laten hieronder eenige persbeoordeelingen de verstandhouding tusschen St. en de zwarte volgen: i Piet ter eene en de kleinen ter andere zijde was ook nu weer voortreffelijk, j Het Vaderland. jn een zaal waren alle kinderen ongeveer 250 Het is prachtig en prachtig wat Theo Mann- bijeengebracht, hier werd St. Nicolaas toege- Bouwmeester daar weer verrichtte, zij doet won- zongen, daar werd ook voor de klassen gestrooid; deren, de groote Theo. j daarna gingen de kinderen naar eigen lokaal te- I Het heilige in haar is nog even j'ong, evenals'rug, namen daar hun geschenken in ontvangst en het in la divine Sarah bleef, en nog steeds is zij het geld, om ter kermis te gaan; gingen vandaar de' grootste vanal haar zusteren, zóó zelfs, dat de naar de melksalon, waar gegeten en gedronken Fakkel der kunst, die zij draagt, als zij haar ééns werd naar hartelust. Iaat vallen, door niemand kan worden overgeno-Ook bracht St. Nicolaas alle klassen nog een men> bezoek en betuigde zijn tevredenheid over al Maar sinds" ik, nu ruim 30 jaar geleden, deze hetgeen hij hoorde en zag; vooral de wand- en vrouw om haar prachtige kunst, als een piepjong bordteekeningen werden zeer geroemd, studentje heb zitten aanbidden, met tranen in de j Drukke dagen van voorbereiding zijn het zeker oogen, is er geen vonkje van dat heilig vuur in geweest voor het schoolpersoneel, doch het mooie haar 'verloren gegaan en is zij de Koningin der en in alle opzichten zeer goed geslaagde feest der diepe ontroeringen en huiverende verrukkingen kleinen moge allen, die daartoe bijgedragen heb- gebleven. hen, een, groote voldoening zijn. Ik kan geen andere critiek schrijven. Het was j Fröbel's wel oude, levensleus „Laat ons voor de weer even geweldig van spel vooral ook van kinderen leven" is nog niet verouderd en uit den stil spel, zelfs met den rug naar het publiek toe tijd; vindt hier nog altijd haar toepassing; Mej. van dictie, van gebaar, van intonatie en deze Woerlee en haar personeel mogen zfch bij voort- wonderbare vrouw, die buiten den tijd om schijnt during overtuigd houden van de erkentelijkheid en te leven, heeft weer met mijn hart gedaan wat zij waardeering der ouders, voor de wijze, waarop de v/ilde en mij vastgehouden tot het einde. Toen zij kinderen hier bezig gehouden worden en de eer- verscheen, in het le bedrijf, stond het publiek ste beginselen van leeren, - kennen en kunnen, eerbiedig 'op en bracht haar een hulde, die bijna worden bijgebracht

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1