ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN PUROL er op Woensdag 15 December 1926 Van den Wachttoren. Het verzacht Gemeenteraad en geneest Frans Naereboutstraat en den Zeeweg te IJmui- No. IS 12c Jaargang IJMUIDER COURANT Het Belgische verdrag Het is wel typisch, dat men over het al- neen spreekt van het Belgische verdrag, ■t is een Nederlandsch-Belgisch tractaat door overleg van de ministers van bui- jlandsche zaken der beide landen voor- is vastgesteld, door het Belgische rlement reeds aangenomen en hier ^hts wachtende op de bekrachtiging der rste Kamer. In deze maand valt de be- ssing; waarschijnlijk zullen de voorstan- in de Eerste Kamer in de meerderheid De strijd tegen het tractaat wordt il met groote kracht meer gevoerd, alsof tegenstanders reeds inzien, dat him ak verloren is. [et tractaat is zeker voordeelig voor Bei- Het kan öns land niet anders dan min meer groote nadeelen berokkenen, reekt men daarom wellicht bij voorkeur het Belgische tractaat? Maar hoe kan a er dan voor zijn? Al te goed is buur- sfls gek. De Belgen zullen ons eer voor m of bang dan voor edelmoedig houden, wij het tractaat aannemen. In de Twee- Kamer is dan ook gezegd, dat de goede rstandhouding tusschen ons en onzen tir er niet door gediend wordt. De Bei- zullen al spoedig meer willen hebben. iMaar we willen- niet allerlei argumen- en onderstellingen voor en contra het ictaat nog eens oprakelen. De voorstan- rs hebben een sterk argument. De aanne- zal de rust van Europa dienen; de rhouding tusschen Nederland en België in niet op den duur ongeregeld blijven, geest van welwillendheid, die al meer sschen de staten van Europa begint te erschen, zal er door versterkt worden. dat is groote winst. Beter dit tractaat in een ander, dat ons wellicht door de oote mogendheden zou worden opge- ongen. Een nieuwe beschouwing over het trac- it heeft Prof. Geyl gegeven in een le- ig in Londen. Hij wees er op, dat de Vla ngen aan de campagne om een deel van land te annexeeren niet hebben deelge- snen en zich er ten slotte krachtig tegen bben verzet. Het tractaat biedt juist aan aanderen groote voordeelen. Men ziet België niets dan een voorpost van ankrijk. België zou het kanaal zijn, lardoor de Fransche invloed en macht h naar het Noorden uitbreiden. Het is urom van belang, dat wij in de Vlamin- ii een pro-Nederlandsche element heb a. Hun vriendschappelijke gevoelens je- as ons land zullen door het tractaat ver- irkt worden. Een stamverwant volk aan ae zijde der grens wordt er door gebaat, it handelsverkeer tusschen onze Zuide- ke provincies en de Vlamingen zal toe- -iaien. In plaats van een kanaal van Fran ke macht en begeerte, wordt België zoo ior ons een muur, die ons tegen Frank- k beschermt. Dit acht Prof. Geyl een re- n, om het tractaat aan te nemen, ook al eft hij er groote bezwaren tegen. Van ons standpunt is er wel wat voor ze redeneering te zeggen. Ze is in de lijn .nhet bekende: Verdeel en heersch! Maar Belgen zullen zich aan haar ergeren. Jiiers zij is een speculatie op de tegen- ill.ing van Franschen en Nederlanders, fl Walen en Vlamingen in België. Ver werping van deze tegenstelling zou, aldus ichouwd, in ons voordeel zijn. Willen i echter goede buren met de Belgen blij- a, dan moeten we ons zoo weinig moge- bemoeien met de onaangenaamheden oneenigheden tusschen de beide volks den. Niets is dwazer dan zich mengen ruzies bij buren. En erger wordt het nog, men hoopt er voordeel uit te trekken. &t is wijs geweest, dat deze redeneering de behandeling van het tractaat in de tfeede Kamer niet is gehoord. Zij zou 'licht kwaad bloed gezet hebben bij dat d van het Belgische volk, dat ons al het inst welgezind is. En niet geheel ten on- ïhte. Het geheimzinnige land l^ij hebben stapels brochures en boeken [er Rusland en weten toch weinig over de planden onder de Sovj etregeering. Dele tes uit andere landen, die er voor on- jtzoek worden toegelaten, komen meest gunstige indrukken terug. Maar wie to weeshuis, een hospitaal, een gevange- s bezoekt en daar rondgeleid wordt door Scieele personen of hun handlangers, zal to indruk krijgen, dat er alles in orde is, ook al bestaan er erge misstanden. De meeste leden der delegaties kennen de taal niet en het onderzoek duurt meestal een week of drie, vier. Bovendien zijn deze de legaties meest op de hand der communis ten. Sympathie en ook antipathie beïnvloe den de berichten over Rusland heel sterk. We hebben in ons land drie communis tische groepen. Een daarvan geeft De Kom- munist uit. Daarin worden allerlei verkla ringen van gedelegeerden weergegeven met korte beschrijvingen over de toestanden, ontleend aan de officieele Sovjetpers, De vreemde bezoekers beweren, dat er geen dronkaards meer in Rusland zijn. Maar een Sovjetdagblad meldt: Wodka en alcohol zijn tegenwoordig bij ons wettige betaalmiddelen. Alles drinkt. Men speelt, zuipt, vecht. De handel en nijverheid heeten te bloeien volgens de gedelegeerden. Maar een Rus sisch blad deelt mee, dat het aantal werk- loozen voortdurend toeneemt, dat het in "de steden gestegen is tot over het millioen en dat er geen twee millioen meer in de staatsbedrijven werkzaam waren. De zuigelingenverzorging heet eenig op de wereld. Maar volgens de Troed, het blad der Russische vakbonden werd in een Moskouwsch zuigelingentehuis een kind door een rat doodgebeten. Het onderzoek wees uit, dat de kinderen soms urenlang zonder eenig toezicht waren. De daar heer- schende toestanden schreeuwen om open baarheid. Zijn dus de toestanden in Rusland gru welijk slecht? Wij moeten voorzichtig zijn met het tendentieus werken met citaten en maken van tegenstelling van de werkelijk heid en de berichten van onderzoekers. Het onderwijs is in Nederland goed, zal een vreemde bezoeker zeggen. Maar daartegen over kan men wel een uitspraak van .een onderwijsspecialiteit zetten, een veroor deeling van het absoluut onvoldoende on derwijs van het volkskind enz. Met citaten kan men alles bewijzen en daarom hebben ze geen bewijs. Een aartsverzamelaar. Ergens in een hoek van een kast hebben wij een pak liggen met allerlei paperassen uit den oorlogstijd, illustraties, kranten knipsels, geschriftj es, portretten enz. enz. Allerlei curiosa over den oorlog, de oor logsstemming en vrees en ellende. Zij zijn nog steeds ongeordend, we hopen nog al tijd, eens veel vrijen tijd te kunnen vinden, om alles rustig na te gaan en te rangschik ken en heel dien onrustigen, spannenden en vreeseiijken tijd zoo nog eens door te maken. Hoe langer het duurt, voordat we tot dit liefhebberijwerk overgaan, des te interessanter wordt de verzameling. Bijna iedereen heeft zoo wel een of andere col lectie, al zou het maar zijn van portretten en brieven van zijn familie, prentkaarten van mooie streken, waar hij voor en na ge weest is, prullige souvenirs uit zijn kinder en schooljaren. Deze liefhbberij is een ma nie geweest bij den man, die als aartsver zamelaar door het heele land bekend stond, de Amsterdamsche geschiedkundige Hart kamp. De Mij. der Ned. Letterkunde geeft ieder jaar levensberichten uit van verdiens telijke leden, die haar door den dood ont vielen en zoo heeft Joh. C. Breen over Hartkamp geschreven. Als kind al verzamelde hij de Nieuw jaars- en Kermisgeschenken, die aan zijn ouderlijk huis werden aangeboden. Ze had den een ruimen zolder en daar bracht hij uren door met zijn rommel. Die rommel werd langzamerhand een buitengewoon rijk iseum, waar door men het verleden en zijn groote mannen kon leeren kennen. Vooral het verleden van zijn woonplaats, Amsterdam heeft Hartkamp zoo weer doen herleven. Hij heeft alles bijeengebracht, dat betrekking had op den bekenden Dr. Sarphati, den man van het Paleis van Volksvlijt en het park. Ook over van Len- nep en Vondel. Allerlei paperassen, die betrekking hebben op Artis, wist hij tot een boeiende geschiedenis van onzen beroem den dierentuin te ordenen. Hij is terecht geprezen als de man, die een compleet ma teriaal in de volmaakste orde van histori sche kennis wist te regelen. Die verzame lingen zijn gelukkig niet verstrooid geraakt door verkoop maar in verschillende muse ums en instellingen bewaard gebleven, Breen zegt in zijn levensbericht, dat zij zoo vormen „rijke hulpbronnen voor de beoefe naars van onze hedendaagsche geschiede- Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen (Te behandelen aan het einde der agenda). Een proces-verbaal van de op 2 December 1926 gedane opname der boeken en kas van den Ge meente-ontvanger. De boeken bleken tot op den dag te zijn bijgehouden, terwijl het bedrag dat in kas moest zijn aanwezig was. Een adres van A. Henkes e.a. bewoners van woningen aan den IJmuiderstraatweg tusschen de (den, waarbij zij verzoeken verharding voor hunne perceelen aan te brengen (in handen van B, en W. om advies). Alsvoren van de Turnvereeniging „Santpoort", waarbij wordt ontkend, dat zij de turnartikelen niet gebruikt, zooals dat behoort. Alsvoren van den voorzitter en secretaris van den. Besturenbond „Eensgezindheid" te Santpoort, waarbij instemming wordt betuigd met het hier- voren onder letter t genoemde adres (in verband met deze adressen wordt punt 11 der agenda nog aangehouden), Alsvoren van het Bestuur der Schoolverecni- ging „Uw Koninkrijk Kome" te Velsen, waarbij vulling van de vacature van hoofd der openbare lagere school AI te IJmuiden ontstaan door de overplaatsing van het hoofd, in hun college een punt van bespreking heeft uitgemaakt. Hoewel het leerplan voor de scholen AI en All gelijkluidend is, bleek hun toch dat een zekere animositeit bestond omtrent de plaatsing van d^ leerlingen op de beide scholen. Het komt hun daarom gewenscht voor de vacature niet te ver vullen, doch beide scholen samen te voegen en voort te zetten onder de benaming van school AI. Deze inrichting wordt dan een school met 13 klassen, waarvan het zevende leerjaar uitsluitend zal opleiden voor II, B. S. en gymnasium, zoodat het karakter van de school geen verandering zal ondergaan. Dit zal ook niet het geval zijn, wanneer bij opening der aan de Hadleydwarsstraat te bouwen schooi een deel der leerlingen naar deze school zal moeten worden overgeplaatst. Alleen zullen daardoor eenige of alle paralielklassen der A- scholen komen te vervallen. Aan de school zouden kunnen worden werkzaam gesteld als hoofd het hoofd van school All en als Vergadering van 14 Dceember 1926. Voorzitter de burgemeester. Afwezig de heeren Dunnebier en Dalmeyer. De Voorzitter doet mededeeling van de ingeko men stukken. Een adres namens de Vereeniging tot instand- wordt verzocht voor 1927 voor de bewaarschool j jjc&nsiu ai houding der Maria Bewaarschool te Velsen, waar- een subsidie te willen verleenen tot een bedrag 1 onderwijzers het overige personeel van school bij verzocht wordt voor 1927 een subsidie te wil- van f 1500 (te behandelen bij de begrooting voor A II en de leerkrachten van de thans bestaande Ien verleenen van f 950. In handen van B. en W. 1927, evenals het adres der Mariabewaarschool). 'school AI. om advies. Verder is nog ingekomen een verzoek van het i B. en W. melden, dat de commissie van bijstand Een adres van J. Heeremans en J. v. d. Bos, bestuur der afd. Santpoort van de Vereeniging voor onderwijszaken zich met bovenstaande kan resp. voorzitter en secretaris van het Ziekenhuis- Volksonderwijs, om gebruik te mogen maken van vereenigen, terwijl omtrent de overplaatsing van fonds „Samenwerking" te Saptpoort, waarbij ver- een lokaal van school F voor een cursus in de het personeel overleg met den inspecteur van het zocht wordt voor een subsidie van f 250 per jaar Fransche taal. lager onderwijs is gepleegd. in aanmerking te mogen komen. Te behandelen bij In handen van B. en W, om advies. De heer Roelse acht het voorstel de overplaat- de begrooting voor 1927, Prae-advies op een verzoek van Joh. M .van sing van den heer Pleyler duur gekocht, maar Een schrijven van den Minister van Arbeid, dat Heyningen e.a,, om het scheppen van gezonder nu deze een voldongen feit is, moeten wij het voor de in de raadsvergadering van 16 November aan- toestanden bij de aanbesteding van gemeentewer- stel aanvaarden. Spr. zegt dat van de animositeit, genomen motie inzake het voortbestaan van de ken zooveel mogelijk te bevorderen. waarover wordt gesproken, weinig zal overblij- Huurcommissiewet in deze gemeente hem geen B, en W. zeggen zich te kunnen vereenigen met ven. aanleiding geeft, een terugkomen op de terzake de conclusie van het schrijven van de Commissie] Met het voorstel kan sprekers fractie zich ver genomen beslissing te bevorderen. Een adres van de N.V. tot aanneming van Elec- trotechnische en Loodgieterswerken v.h. G. Fris Jr, te Zaandam, waarbij verzocht wordt haar het alleenrecht te geven voor het in deze gemeente oprichten en in bedrijf brengen van een radio centrale, het distribueeren van radio-ontvangst onder de ingezetenen, welke zich wenschen te abonneeren en het aanleggen van de hiervoor noodige bovengrondsche leidingen, In handen van B. en W, om advies. Ingekomen zijn nog de volgende stukken. Een adres van de oudercommissie, namens den ouderavond van school AI, waarbij wordt ver zocht, de voordracht van ons college, inzake de beschikbaarstelling van 6 leslokalen van het ge bouw der A-scholen ten behoeve van de Neutra le Schoolvereeniging te ÏTmuiden, niet goed te keuren (te behandelen bij;';' punt 10 der agenda). Alsvoren van dezelfde, waarbij wordt verzocht, de uit de samenvoeging der scholen AI en All te vormen school AI te bestemmen tot opleidings school voor H. B. S, en Gymnasium (te behande len bij punt 8 der agenda). Alsvoren van het comité tot behartiging van de belangen van het openbaar onderwijs in de ge meente Velsen, waarbij wordt verzocht, de hiervo- ren genoemde voordracht van het college te ver werpen (te behandelen bij punt 10 der agenda). Alsvoren van J. de Nobel e.a., allen ouders van leerlingen die school All bezoeken, waarbij wordt verzocht, daar het nog niet is gelukt een ouder avond te beleggen, onze voordracht, hiervoren genoemd, aan te houden (te behandelen bij punt 10 der agenda). Alsvoren van het Bestuur der Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs in Kennemerland te Velsen, waarbij wordt verzocht een gedeelte van het z.g. „Hanenland", dat is gereserveerd voor den even- tueelen bouw van een school voor nijverheids- van Openbare Werken, waarin er op aangedron- eenigen en hiermede keert een toestand terug, ger wordt, om de onderaannemers te bescher- zooals die vroeger geweest is en waarvoor wij, men door het uitoefenen van een zedelij- zegt spr., alleen gestemd hebben om utiliteitsre ken dwang op den aannemer en zeggen voorne- denen, mens te zijn in dezen geest te handelen, waarom Spr. zegt dat alleen de wethouder bezwaar had B. en W, voorstellen overeenkomstig het advies tegen den vroegeren toestand en wij zijn dus ver der commissie te besluiten, heugd, dat hij bekeerd is van de dwaling zijns De heer ten Broeke zegt het inkomen van dit. weegs, adres te begrijpen, Spr, vraagt of B. en W. vooral i Spr. wijst nog op een adres van 30 ouders van op willen letten, dat de aannemers voldoende fi- leerlingen van school AI, die verzoeken van deze nanciëel krachtig zijn, om het aanbestede werk school een opleidingsschool te maken voor H. B. uit te voeren. S. en gymnasium. Spr. zegt dat hij overtuigd is, De heer Schilling is het daarmede eens, als het dat er steeds meer behoefte komt aan dit onder- groote werken betreft, maar niet bij een aanbe-wijs en dat daartoe weer gelegenheid moet komen, sleding voor het vervoer van zand enz, I Spr. heeft echter bezwaar tegen het verband, Het prae-advies wordt goedgekeurd. dat gemaakt wordt tusschen dit voorstel en het Praeadvies op een bezwaarschrift van A. J. verplaatsen van kinderen naar de nieuw te stich- Stoel te Bloemendaal tegen het aan den openba- ten school. ren dienst onttrekken van een gedeelte van den De heer Schuitenmaker zegt hier ook bezwaar Duinlustparkweg. tegen te hebben en vraagt waarom dit verband B. en W. stellen voor adressant in zijn verzoek wordt gemaakt, niet ontvankelijk te verklaren, daar hij in gebreke De heer Tusenius zegt daarop alleen in besloten is gebleven tijdig van zijn recht tot reclame ge- zitting te willen antwoorden, bruik te maken. I De heer Schuitenmaker: Neen, neen. Goedgekeurd. i De heer Tusenius zegt de vraag dan heeleraaal Onderhandsche verpachting van een gedeelte n»et te zullen beantwoorden. Zeestrand. De Voorzitter zegt dat de heer Tusenius den B. en W, stellen voor aan de Buffet Mij. E. Pleu- heer Schuitenmaker toch kan duidelijk maken, ribus Unum te Amsterdam voor den tijd van 2 waarom hij alleen in besloten zitting kan antwoor- jaar te verpachten een gedeelte zeestrand, groot den- 300 Meter vanaf de grens der gemeente Wijk aan °e Voorzitter schorst 5 minuten de vergadering. Zee en Duin, tegen een pachtsom van f 325 per Een papier gaat bij den heer Roelse en enkele jaar. Goedgekeurd. andere leden rond. Toekenning van voorschotten onder waarborg Na heropening stelt de heer Tusenius voor den van tweede hypotheek, voor den bouw van ar- Passus over verplaatsing van kinderen naar de herderswoningen. nieuw te stichten school te schrappen. B. en W. stellen voor de volgende voorschotten 1 Dit wordt goedgekeurd, toe te kennen: aan J. en H. J. Buis te IJmuiden De heer Vermeulen zegt dat het verzoek der f 4800 voor 7 woningen en een winkelhuis aan de °"ders van school AI om van de school een op- Lumeystr. en aan de N.V. Nederlandsche Bouw-, leidingsschool te maken, van verdere strekking is. onderwijs, ter beschikking van deze vereeniging Handels- en Exploitatie Mij, „Thirry" te Bloe- SPr- zeê* geacht te hebben, dat er van de over- te stellen (in handen van B. en W. te stellen om mendaal f 15000 voor 23 woningen en 2 winkel- ziide éeen voorstel is gekomen, om dit verzoek advies). Alsvoren van H. Troost e.a. ouders van leerlin gen, die de naaicursussen van volksnijverheids- onderwijs hebben gevolgd, waarbij wordt ver zocht de door de Santpoortsche Vrouwenclub en de S.D. Vrouwenclub te IJmuiden gevraagde sub huizen aan de Cederstraat, °Dennenstraat en ecrst te behandelen. Immers dan zou de neutra- Eschdoornstraat, le school overbodig zijn. Goedgekeurd. Tegen de heeren Roelse, Schaar, I De heer Roelse zegt dat hij heel duidelijk is Visser, Vermeulen, Schilling, Landeweert en Tu- geweest en dat hij gezegd heeft, dat waar er senius. steeds meer behoefte komt aan opleidingsscholen, Vaststelling van plan V tot herziening van het sPr en ziin partijgenooten willen medewerken, sidie toe te staan (te behandelen bij punt 12 der oorspronkelijk vastgestelde uitbreidingsplan voor om deze sta°d te brengen, agenda). de gemeente Velsen en van eene verordening, f beer Schuitenmaker is het daarmede eens, Alsvoren van W. van Heyst te Velsen, waarbi] houdende wijziging der verordening tot vaststel- raaar w"» dat scbool A de opleidingsschool blijft, hij verzoekt, de hem toegezegde 2e hypotheek der rooilijnen, °e heer Landeweert zegt dat er dus nu sinds voor den bouw van 32 woningen op een terrein j)e heer ten Broeke zegt te begrijpen, dat deze 1925 niets veranderd is, alleen sprekers partijge- nabij den Zeeweg te IJmuiden, aan derden te mo- wijziging van hoogerhand is opgelegd. Spr. zou nooten zijn veranderd. Spr. zegt zich te verheu gen overdoen (in handen van B. en W. te stellen j eehter gaarne meerdere inlichtingen ontvangen, om advies). 'De heer Nijssen begrijpt niet waarom een nieu- Alsvoren van F. Huisman te IJmuiden, waarbij we groote weg buiten Santpoort om is ontwor- hij verzoekt hem vergunning te willen verleenen pen gpr meent dat de bestaande weg best be- voor het oprichten van een radio-centrale (in h0U(jen hacj kunnen worden en dat de gemeente handen van B. en W. te stellen ter afdoening, er voordeeliger bij uit zou komen, evenals het adres sub f, op grond van art. 95 der i j}e ^ggj- Vermeulen deelt de bezwaren van de Algemeene Politieverordening), goedgekeurd. vorige sprekers. Spr. vraagt welk vooroverleg B. Een schrijven van C. de Pagter en W. P. Mets te en met de autoriteiten hebben gehad. IJmuiden waarbij wordt aangeboden voor de hi- j j)e Voorzitter zegt dat er in 't geheel geen storische verzameling dezer gemeente, een be- overleg heeft plaats gehad en dat is begrijpelijk wijs van lidmaatschap en een exemplaar der sta- want men heeft in stilte gewerkt, tuten van de in 1878 te IJmuiden opgerichte Re- j)e hgg,. Vermeulen vraagt of deze zaak nog niet derijkerskamer „De Duinroos (voorgesteld wordt, wa^ aangehouden kan worden, opdat er nog eenig deze geschenken te aanvaarden), goedgekeurd. j 0Verleg kan plaats hebben, Spr. wijst er op, dat Een schrijven van de Moeder-Overste van de roo;lijn nu pas js vastgesteld en nu komt er Maria-stichting te Haarlem, dat zij het schrijven, I verandering. nopens het te werk stellen van arbeidskrachten j ]}e f,eer Bosman gelooft niet dat aanhouding uit deze gemeente bij den verbouw der voormalige ;ets zaj geven, tuchtschool tot ziekenhuis, heeft doorgezonden j £je Voorzitter is het daarmede eens en wijst er aan den architect en aannemer van het werk,^ met 0p^ ja^ j-geds een deel van den weg is aanbesteed. verZoek om aan dezen wensch zooveel mogelijk te j}e foggr Sluiters gelooft ook niet, dat aanhou- voldoen (k.g.). ding iets zal geven, maar spr, acht wel noodig, Een schrijven van het lid, den heer D. F. G. ^at het Rijk den weg door Santpoort verbetert, Schilling, luidende als volgt: daar dit zeer noodig is. ,De ondergetekende, D. F. G. Schilling, ver- De Voorzi„er zegli dal daaraan wordt gewcrkl. Het voorstel wordt goedgekeurd. Tegen de heeren Homburg, Vermeulen en Nijssen. Onbewoonbaarverklaring van een woning te IJmuiden, B. en W. stellen voor de woning aan de Kal- verstraat 117 te IJmuiden vanwege haar onherstel bare gebreken onbewoonbaar te verklaren. Goedgekeurd. Samenvoeging van de scholen AI en All te IJmuiden, overplaatsing van het personeel van school All en wijziging van de verordening tot regeling van het lager onderwijs, uitgebreid lager onderwijs en buitengewoon lager onderwijs. B. en W. schrijven aan den raad, dat de ver zoekt beleefd in de eerstvolgende openbare zit ting van Uwen Raad de volgende vragen te mo gen stellen: Is het U bekend dat van werklooze arbeiders, bij aanmelding om werk aan de Hoogovens, een bewijs van goed gedrag moet worden overge legd? Is het U tevens bekend, dat bij ontvangst van zulk een bewijs ter secretarie door den werkloo- zen arbeider een gulden moet worden betaald, terwijl de kans op werk aan genoemde fabrieken gelijk nihil is? Zoo U zulks bekend is meent U dan niet, dat voor zulke menschen de legeskosten door de ge meente zelf moet worden gedragen? gen dat de partij veranderd is, maar zegt dat er heel wat ongenoegen zou voorkomen zijn, als men vroeger hetzelfde standpunt had ingenomen. De heer Visser zegt dat de partij van spr. niet veranderd is. De heer Tusenius wijst er op, dat het verzoek om een opleidingsschool niet is van de Neutrale Schoolvereeniging, maar van de ouderavond van school AI. Het voorstel wordt goedgekeurd. Goedkeuring en machtiging tot uitvoering van het gewijzigde plan voor den bouw eener open bare lagere school te IJmuiden. B, en W, vragen den raad thans goedkeuring en machtiging tot uitvoering van het gewijzigd plan voor den bouw eener openbare lagere school aan de Hadleydwarsstraat te IJmuiden, omvatten de 7 lokalen en een gymnastieklokaal. De heer Roelse zegt tegen bezuiniging geen be zwaar te hebben, als maar geen groote voordee len worden prijsgegeven. Spr. heeft gezien dat ook op de speelruimte bezuinigd is en waar de school hier in een drukbevolkte buurt komt, acht spr. een flinke speelruimte zeer noodig. De heer Tusenius zegt dat de bezuiniging op het bouwplan f 5600 is en daarom heeft spr. zich af gevraagd, of het gewijzigde plan wel uitgevoerd moet worden, Spr. acht ook een groote speelruim te noodig en voelt daarom weinig voor hel nieu we plan. De heer Vermeulen zegt dat f 7000 bezuiniging op grond en f 5600 op den bouw toch niet te ver smaden is. Waar deze school als voorbeeld zal dienen voor den bouw van andere nieuwe scho len, hoopt spr. dat dit nieuwe plan zal worden goedgekeurd. Bij den bouw zal er nog wel meer bezuinigd kunnen worden. De heer ten Broeke handhaaft zijn reeds vroe ger geuite bezwaren tegen verdiepingbouw, voor al met een plat dak. Spr acht de verkregen be zuiniging niet zoo groot, dat hij aan dit nieuwe

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1