K, Bij Plaatselijk Nieuws. IJmuiden. Velsen. Spoorwegongelukken. In korten tijd hebben we eenige min of meer ernstige spoorwegongelukken gehad. Onze spoorlijnen zijn gewoonlijk zeer vei lig en men voelt zich in een spoorwegcoupé even zeer buiten gevaar als in zijn stoel bij de kachel. Verscheidene menschen vinden een reis per autobus nog steeds waaghalze rij en maken daarom liever van den trein gebruik. Maar dit wordt thans een beetje anders. Als de trein maar wat schudt en stoot, ziet men al angstige gezichten hoort men al vragen: Er zal toch niets we zen? We hebben de ongelukken bij Voor schoten, Warmond, Haarlem, Zutphen en Zoetermeer gehad en men vraagt, waar hef volgende zal gebeuren. Er is angst en wan trouwen gekomen. De menschen zoeken weer coupé's niet te dicht achter de loco motief en ook niet achter in de steeds schommelende staart van den trein. Zij zitten te denken, hoe zij hun beenen zul len optrekken en in veiligheid brengen voor naar elkaar toeneigende en knellende banken, indien de wagon plotseling in elkaar gedrukt werd. Het staat thans vast, dat het ongeluk bij Voorschoten het gevolg is geweest van een constructie van de lijn. Men heeft te grof grind gebruikt, waardoor de baan te weinig vastheid verkreeg. Daar zijn ongetwijfeld ernstige fouten gemaakt. Het is goed ge weest, dat over dit geval een openbaar on derzoek is gehouden en de schuld ronduit is vastgesteld. Bij Warmond is men hoogst waarschijnlijk onvoorzichtig geweest met het verplaatsen van een wissel. De andere ongelukken schijnen door toevalligheden veroorzaakt te zijn. Er is geen reden om de betrouwbaarheid van wegen efi materiaal te gaan wantrouwen. Na deze ongelukken zal men nog wel wat nauwlettender zijn en ook wat meer acht geven op klachten en aanmerkingen van het lagere personeel. Wil echter de spoorwegdirectie het ver trouwen van het publiek, dat haar bedrijf het licht kan zien, ook al worden er wel fouten gemaakt en kunnen er wel ongeluk ken gebeuren, waaraan niemand eenige schuld heeft, dan moet men de pers niet tegenhouden, als zij op het terrein van een ongeluk alles in bijzonderheden wil zien en beschrijven. Bij het laatste ongeluk bij Zoetermeer zijn de persmenschen, alsof ze lastige en nieuwsgierige kwajongens waren, weggejaagd. Een hunner kreeg proces verbaal, omdat hij zich op de spoorbaan waagde, een ander, die een foto nam, werd uitgescholden en door spoorwegmannen met grind gebombardeerd Het publiek Lven van de totslandkoming ÏM het Noordree- Knjgt daardoor onvermijdelijk _den indruk, J kanaal en de ontwikkeling ervan. De samenvat- houden. Frankrijk wil zekerheid, dat Duitschland de Poolsche grens zal eerbie digen en zich niet met Oostenrijk vereeni gen en bovendien wil hel geld. In de laatste jaren is er in de gevoelens tusschen de beide naties, die elkaar zoo fel hebben vervlóekt en bestreden, heel veel veranderd. Beiden beginnen in te zien, dat het in beider belang is, als er een beter ver houding tusschen hen komt. En deze is ze ker al op komst. Vele Franschen dringen aan op een rapprochement, een toenade ring, vele Duitschers op een Ausgleisch, een schikking. Beide landen hebben gemeenschappelij ke belangen op het gebied van handel en industrie. Voor de rust van de geheele we reld is het noodig, dat Duitschland niet langer loert, om het verloren gebied terug te krijgen en Frankrijk niet steeds de wa pens in de vuist houdt uit vrees voor Duitschland. Duitschland heeft zich na den irlog ondanks groote moeilijkheden weer opgericht en Frankrijk zit nog steeds erg in finantieelen druk. Dat bevordert de toe nadering, die ook Engeland graag zou zien. De Volkenbond zou er zeker sterker door vorden, als drie groote mogendheden En geland, Frankrijk en Duitschland samen gingen. Natuurlijk is het dan nog niet alles pays en vrede geworden, Italië blijft een onrustig element in Europa en Rusland heeft een rood leger, dat voor naburige staten een gevaar is, ook al vreest niemand het meer als het instrument, dat de we reldrevolutie wil dienen. Oorlogen zijn al aan den gang, voordat ze zijn begonnen en ze duren meestal nog een poos voort, als de vrede reeds gesloten is. Dat laatste hebben we ook na 1918 on dervonden. Het is wel verstandig geweest, dat men geen vredesfeesten ging vieren, toen de wapenstilstand gesloten werd! Zachtjesaan begint het thans echter op vre de te lijken. behandelt men de roode en smettende plekken met 498 V'EREENIGING NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Causerie van ir. J, A. Ringers over den sluisbouw te IJmuiden, Voor de afdeeling Rotterdam der Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat heeft de heer J. A. Rin gers, hoofdingenieur van den rijkswaterstaat, be last met den bouw van een schutsluis e.a. te IJmuiden, Woensdagavond in de groote bovenzaal van het café Het Goudenhoofd, te Rotterdam, bij een aantal lantaarnplaatjes een causerie gehouden over den sluisbouw te IJmuiden, Alvorens ieis te kunnen mededeelen over den sluisboijjv te IJmuiden, is het noodig, zoo zeide de heer Ringers, een soort historisch overzicht te ui., iwauaai cu ut uiuwmiscuug eivau, c- saiutuvai- aat er iets te verbergen valt. En dat juist tinÉ daarvan kan kort zijn, omdat kort geleden moet voorkomen worden Niets verzwijgen'1^ het iubileum van bet Noordzeekanaal veel SL ,?ok Lrö' door he. ten erkennen, dat is in alle gevallen het beste middel, om vertrouwen te behouden of te herwinnen. Prof. Franco, chef van den constructie- dienst heeft erop gewezen, hoe bijzonder gelukkig het laatste ongeluk is afgeloopen. Een wagen loopt uit de rails bij een snel heid van 80 K.M., loopt dan nog 500 M. voort, hobbelt dus over de dwarsleggers en niemand krijgt een wonde, zelfs van den ontspoorden wagen is .geen ruit gebroken, de materiëele schade is maar gering. Dat alles bij een déraillement van een snel trein! Men zou kunnen zeggen, schrijft Prof. Franco, dat het pleit voor het spoor- wegmateriaal en ook voor den weg! De opmerking is te handig, om gerust te stellen. Een déraillement als bewijs, hoe goed alles eigenlijk in orde is! Een slimme advocaat had het kunnen bedenken! Maar een eenvoudige reiziger zal zeggen: Laat materiaal en weg dan maar wat minder prima zijn, als er maar geen ongelukken gebeuren. De snelle opeenvolging van ongelukken is nog geen bewijs tegen de soliditeit van ons spoorwegbedrijf. De weg den Haag Leiden, misschien RotterdamHaarlem is niet zooals het behoort. Die zal na het onderzoek zeker wel versterkt en verbe terd worden. Algemeene en ernstige mis standen zijn echter niet openbaar gewor den. Wel zal er ter dege gewaakt moeten worden tegen fouten, die allicht zeer ern stige gevolgen hebben. Er gaan eiken dag tienduizenden reizigers over honderddui zenden K.M. rails in vele treinen en er gaan anders maanden voorbij zonder eenig ongeluk van beteekenis. Men kan ook nu nog wel zonder hartkloppingen en sidderen een trein binnènstappen. in vollen gang, zooals spr. op een van de plaat jes liet zien. Bedriegen de voorteelcenen niet, dan mag ver wacht worden, dat de sluis einde 1928 of begin 1929 door de scheepvaart in gebruik kan worden genomen. Het werk zal dan tusschen de 18 en 19 millioen gulden hebben gekost, waarvan 2/3 door het Rijk, 5; 18 door de gemeente Amsterdam en 1/18 door de provincie Noord-Holland worden Er was voor deze bijeenkomst veel belangstel ling. grootte, werden metingen verricht om uit te ma ken, welke troskrachten optreden aan de sche pen van dezelfde schaal bij vulling volgens ver schillende systemen. Spr. gaf een korte toelichting over dit onderzoek, verduidelijkt door een paar opnemingen in het laboratorium. De uitslag van het onderzoek leerde, dat het niet noodig is diep iggende toevoerkanalen in de schutkolkmuren te bouwen, maar dat men deze kon beperken tot de hoofden. De muren kunnen daarom beperkt wor den tot muren op palen. Het onderzoek naar den bouw in den droge was niet minder omvangrijk. Het vereischte palen op een diepte van 130 M„ waarbij werd vastgesteld dat op een diepte van ongeveer 18 tot 100 M. N.A.P. uitsluitend zoet water, hetwelk duinwater aanwezig was, welk water rustte op zout wa ter dat op de diepte van ongeveer 120 M. dezelfde samenstelling heeft als zeewater. De oplossing van het vraagstuk is gevonden door isoleering van den sluisbouw van de omge ving, met behulp van lange ijzeren damwanden, welke met den onderkant reikten tot een toeval lig aanwezige kleilaag op 40 M. N.A.P, en welke de tot dusver nog niet uitgevoerde lengte kregen 'van 26 M, Daar zulke groote planken nog nimmer vervaardigd werden, is een grootsch opgezette proef gedaan om op die punten ervaring op te doen, welke proef geslaagd is. Nadat de proeven in het waterbouwkundig la boratorium hadden getoond, dat de riolen niet in de schutkolkmuren behoefden te worden ge bouwd, is besloten het bouwwerk in 3 deelen te verdeelen, en dat begonnen zou worden met het eenvoudigste deel, de schutkolkmuren. Deze zijn gebouwd in de jaren 19241925 en hebben ge kost ongeveer 1.6 millioen gulden. Tegen het einde van 1924 was het hydrologisch onderzoek voldoende, om te besluiten tot den sluisbouw in den droge, doch men besloot eerst hel binnenhoofd te bouwen, omdat dit de klein ste afmetingen heeft. Dat kan omdat de sluis wordt afgesloten met roldeuren en in ieder hoofd 1 deur voldoende zou zijn; er moest echter ook een reservedeur zijn, waarvoor een tweede deur- kas in het buitenhoofd gereed wordt gemaakt, zoodat het buitenhoofd ongeveer 2 maal zoo om vangrijk is als het binnenhoofd. Er moeten dus 3 deuren worden gebouwd, welke alle 3 gelijk kun nen zijn en welke uitbesteed zijn aan het einde van 1924. De bouw van deze deuren is voor on geveer f 310.000 per stuk opgedragen aan de Rot- terdamsche firma, de N.V. Burgerhout's Machine fabriek en Scheepswerf. Over deze deuren, welke 1250 ton per stuk wegen, deelde spr. o.m. mede, dat één deur gereed is en dat de voltooiing van de beide andere deuren in 1927 is tegemoet te zien. De eerste deur wordt begin Januari te wa ter gelaten en na nog eenige bewerking te hebben ondergaan den Nieuwen Waterweg uit en de ha ven van IJmuiden binnengesleept. Daar wordt deze deur dan gekanteld en in de deurkas van het binnenhoofd gebracht, ten einde te onderzoe ken of zij ook op reis heeft geleden. De deurkas wordt daartoe afgesloten met een afsluitcaisson, welke eveneens door dé firma Burgerhout is ge leverd. De deur zal worden bewogen met behulp van beugelstangen en gedreven worden door een electrisch bewogen Herwerk, dat wordt op gesteld op den achtermuur van de deurkas. De beugels verdwijnen in tunnels Van ongeveer 50 M, lengte, welke achter de deur worden ge bouwd. Het Herwerk zal ook zijn van Neder landsch fabrikaat v/h. Gebr, Figee te Haarlem. Het motorische gedeelte van deze levering is op gedragen aan de Electro-Technische Industrie v/h, Willem Smit te Slikkerveer; de schuiven, welke de riolen moeten afsluiten zullen worden gebouwd door Werkspoor te Amsterdam. De drie onderdelen van de schutsluis zijn alle gebouwd door Nederlandsche aannemers, na openbare aanbesteding. Het is haast overbodig te zeggen, dat het niet noodig was, buitenlandsche concurrentie te we ren. De Nederlandsche aannemers zijn voldoende j op de hoogte van hun vak om in hun eigen land de werken goedkooper uit te voeren, dan anderen kunnen doen. De schutkolkmuren zijn gebouwd door de Am- sterdamsche firma N.V, Aannemingsmaatschappij v/h. Hillen en Roosen en Betonbouw Trio, het binnenhoofd is aangenomen door de Hollandsche Maatschappij tot het maken van werken in ge wapend beton, voor pl.m. 3 millioen gulden, het buitenhoofd door de heeren Broekhoven en Van Zuilen voor 4.7 millioen gulden. Spr. Het nu een serie plaatjes volgen, welke aantoonen dat de Nederlandsche aannemers niet schuw zijn om het goede van andere landen te gebruiken. In het bijzonder is gebruik gemaakt van de ervaringen op het gebied van groote be tonwerken, opgedaan door de Amerikanen, het geen voldoende tot uiting komt in de beschrijving van den grooten giettoren, welke is geleverd door de Insley Manufacturing Company te Indianapolis U. S. A. Deze installatie met zijn 78 M. hooge toren heeft een reikwijdte van ongeveer 125 M., zoodat van een centraal punt uit alle beton voor het binnenhoofd kan worden gedistribueerd. Deze hoeveelheden bedroegen niet minder dan 62.500 M3 en het is den aannemer gelukt, deze hoeveel heden te verwerken binnen den. termijn van 1 April en heden. Het sluishoofd is daartoe ver-' deeld door rechte vlakken in groote blokken, welke als monolieten werden uitgevoerd. Deze blokken hadden een inhoud van 10003000 M3. De stortinstallatie heeft een capaciteit van ge middeld 50 M3 per uur. Er wordt in verband met den schafttijd 20 uur per etmaal gestort, zoodat het grootste stuk, dat 3000 M3 was, kon worden gemaakt in 50 uur, dat is ruim 2 etmalen. Het bouwen zou nog vlugger gegaan zijn, indien alle muren niet zwaargewapend waren. In de muren wordt echter niet minder dan 6.5 millioen K.G. staafijzer verwerkt, en ook de bekisting vereisch te groote zorg. Er werden b.v. stukken gemaakt van 7.5 M. hoogte in continu bedrijf, waardoor de beton aan de enderzijde nog niet verhard is als de bekisting bijna is gevuld, zoodat er een groote vloeistofdruk op den onderkant van de bekisting komt, M?t het afbreken van den ïnslytoren, jwelke zijn werk goed heeft gedaan, is jM. Maandag be gonnen. Het binnenhoofd moet nu nog worden aange vuld en daarna moeten wij onze aandacht beste zouden ondervinden. den aan het buitenhoofd. Het buitenhoofd is groo- 7 -------- - -Het eerste onderzoek heeft plaats gehad met ter dan het binnenhoofd, zooals reeds gezegd is. Rijnland, dat volgens het tractaat van ver- gebruikmaking van een waterbouwkundig labora- Daaraan moeten worden verwerkt 142.000 M3 sallies nog acht jaar bezet kan worden ge- torium, In een sluis op een 40ste van de ware beton met 10.700,000 K.G, staafijzer. Dit werk is jida [fl0« In jooi De leerlingen van de Julianaschool aan den Engelmundusweg hebben Dinsdag j.l. vacantie ge kregen tot 3 Januari. Zulks wegens het heerschen van roodvonk, waardoor ook een der onderwijze ressen is aangetast. Aan het gebouw der Nijverheidsschool aan de Kanaalstraat is weer een lokaal bijgebouwd door de leerlingen der school zelf. Dit lokaal zal dienen voor timmecwinkel, Ook een houtberg- plaats is bijgebouwd. De school breidt zich zoo danig uit, dat het tijd wordt, dat er een nieuwe school komt. rijk maar door de Amsterdamsche Kanaal Maat schappij, welke concessie kreeg voor het droog leggen van den IJ-boezem met het aanleggen van het Noordzeekanaal. Dit kanaal werd aan de zware Noordzijde afgesloten door zeesluizen, waarvan de grootste lang 110 M., breed ïo M. en diep 8 M. onderN.A.P. was. De maten van deze sluis waren in 1861 vastgesteld. De sluis werd eerst in 1876 geopend. In 1882 is het kanaal in eigendom en beheer overgegaan aan het rijk, In 1896 is de tweede zeesluis geopend, lang 225 M.f breed 25 M, en diep 10 M, Deze sluis heeft geen reserve en is ten opzichte van de toenemen de afmetingen der zeeschepen onvoldoende voor op de vaart naar Amsterdam gebleken. Hierbij vertoonde spr. een plaatje van de binnenkomst van het Duitsche stoomschip Cap Polonio, welk schip, 20,000 ton metende, slechts 35 c.M. ruim te openlaat in het sluishoofd. Een ander plaatje Het den groei der zeeschepen en den samenhang met den groei der zeesluizen zien. De regeering benoemde in 1909 de staatscom- missie-Kraus om een onderzoek ernaar in te stel len, welke verbetering aan den toegang tot Ne derland door het Noordzeekanaal zou zijn aan te brengen. Deze commissie adviseerde in 1911 tot den bouw van de nieuwe sluis, waarover dezen avond wordt gesproken. De regeering vergrootte de afmetingen van deze ontworpen sluis tot een lengte van 400 M., een breedte van 50 M. en een diepte van 15 M. N. A. P. Door deze sluis kun nen de grootste schepen der wereld geschut wor den. Eerst bij afmetingen van 100,000 register ton zal deze sluis te klein zijn. Om te laten zien, dat de ontwikkeling van het Noodrzeekanaal nog steeds een stijgende lijn op te merken is, Het spr. een grafiek van de scheepvaartbeweging zien, welke o.a. dit opmerkingswaardige heeft, dat de geweldige teruggang in de oorlogsjaren sinds dien geheel is ingehaald. In samenhang met den sluisbouw zal het Noord zeekanaal verruimd worden, waarmede binnen kort een aanvang zal worden gemaakt. Het te genwoordige profiel is 800 M2 doorsnee, biedt een vaardiepte van 9.80 M. en een bodembreed te van 50 M, In 1935 moeten deze profielen op 1350 M2 gebracht zijn, de bodembreedte op 75 M-, bij een vaardiepte van 12.50 M. De onteigening van de gronden voor deze uit breiding heeft op zoodanige schaal plaats, dat het profiel, dat overeenstemt met de schutsluis, kan worden gemaakt met een diepte van 15 M., een bodembreedte van 100 M. en een profiel van 1000 M2. Is deze uitbreiding gereed, dan is het kanaal het grootste der wereld, evenals de sluis de grootste ter wereld zal zijn. Thans is dit nog het geval met het Panamakanaal, wat de pro fielen betreft en met het Noord-Oostzeekanaal wat de sluisafmetingen aangaat. Het Panamaka naal heeft thans een bodémbreedte in de Cule Fransch-Duitsche toenadering. Welbegrepen eigenbelang drijven Frank rijk en Duitschland naar elkander toe. Ze hebben elkander noodig en voor heel Euro pa is een goede verhouding tusschen deze twee van groot belang. Maar stemmingen bra Cut, het nauwste gedeelte van 91.44 M., bij kan men niet dwingen en vriendschap laat j een diepte van 13.75 M. De sluizen van het zich niet gebieden. Briand en Streseman Noord-Ooslzeekanaa) zijn 45 M. wijd en laag 350 i i L i l i M. en hebben een diepte van 13.50 M. doen zeker hun best, om tot samenwerking i De sluisbouw is begonnen met het grondwerk, te komen. Maar er komt telkens een kink j dat kolossaal van afmetingen is. Het omvat pl.m. in den kabel. Het Fransche chauvinisme en ,20.000.000 M3. Het grootste gedeelte gaat naar het Duitsche nationalisme speculeeren op /Amsterdam; terwijl het grondwerk aan de gang i i i i i i i i L'tx - was, is de eigenlijke sluisbouw bestudeerd, waar- de slechtste hartstochten verbittering, bij J bi;zondefirc z'aI[en in het otl(, waren le hou_ wraakzucht, haat en. ZOO blijven Duitsch- den; le. de wijze van vulling van de schutkolk; land en Frankrijk nog steeds op een af- 2e., den bouw in den droge, zoodanig, dat de om- stand van elkaar I l'êéende watervoorzieningen daarvan geen hinder Duitschland wenscht bevrijding van het BOUWVERGUNNINGEN. Door Burgemeester en Wethouders van Velsen zijn de navolgende bouwvergunningen verleend: aan S, Tiesma, te Haarlem, tot het bouwen van twee woonhuizen-aan den IJmulderstraatweg, te IJmuiden; aan D. Koomen, te Santpoort, tot het bouwen van een dubbel woonhuis aan den Hagelingerweg, aldaar; aan P. Wijker, te Egmond aan Zee, tot het bouwen van een woning met autogarage aan de Marconistraat, te IJmuiden; aan E. Jager, te Amsterdam, tot het aanbouwen van een badkamer aan een woning aan den Drie- huizerkerkweg, te Driehuis; aan firma Lindhout de Waard, te IJmuiden, tot het verbouwen van een lunchroom tot winkel, aan de Kanaalstraat no. 65, aldaar; aan de N.V. Ijsfabriek voor de Vischhandel- vereeniging te IJmuiden, tot het verbouwen van den gevel van het perceel Prins Hendrikstraat no, 17, aldaar. toomlogger en 4 zeilloggers van de haringvl0o| vergaan, terwijl reeds een 11-tal zeilloggers jn den loop van de maand de visscherij beëindigd^ meerendeels door de schade aan schip, tuigj^ of vleet toegebracht. De gemiddelde vangst per reisdag van de stooc. motor- en zeilschep, bedr. resp. 2114 kg., 1483 W en 844 kg. (1499 kg., 837 kg. en 590 kg. in ()J 1925). De gemiddelde waarde hiervan was re» f 339, f 245 en f 139 f361, f 206 en f 142 in 0c( 1925). -- P*» Door den storm, waarbij de meeste schepen averij beliepen, kwam in October nagenoeg de ge. heele haringvloot binnen, verscheidene schept met bevredigende tot goede vangsten, enkele nagenoeg geen of in het geheel geen vangst. 0vet het geheel waren de vangstresultaten vrij goed veel beter dan in October 1925. De haringprijiejrj,'. waren echter onbevredigend, zoodat ondanks <jt J veel ruimere vangst, de besommingen over hel j. algemeen niet veel hooger kwamen dan in Oclo. t»r ber 1925. 3 De totale hoeveelheid en waarde der door Ned, vaartuigen, aangevoerde drijfnetvisch bedroeg L 15.319.800 kg. (waarvan 152.102 kantjes haring) en f 2.505.500 tegen 10.194.300 kg. (waarvan 101.559 kantjes haring) en f 2.461.200 in October 1925. Door 141 Engelsche en Schotsche drifters werd1 in 200 reizen nog 3.481.400 kg., hoofdzakelijk versche en lichtgezouten haring ter waarde vaj f 389.750 aangevoerd. DE DUITSCHE HARINGVISSCHERJ EN DE ONZE. Onder bovenstaanden titel schrijft de heer P. E, van Renesse in de NederL Merc, o.a, hel volgende: j Duitschland is een der voornaamste afzetgebie. lat den voor onze pekelharing, In de laatste jaren waj bijna 2/3 van onzen totalen uitvoer van dit artikel voor dat land bestemd. Wat daar ten aanzien de haring geschiedt, is dus voor ons haringvis- scherijbedrijf van zeer groot gewicht. Sedert J 1 eenigen tijd nu doen zich te dien opzichte ver. iHe schijnselen voor, welke onze volle aandacht via- X gen. j Nu sinds den oorlog in Duitschland meer at meening naar voren is gekomen, dat men daar zooveel mogelijk door eigen productie zijn be- hoefte aan voedingsmiddelen moet dekken, einde een gunstiger handelsbalans te verkrijgen, heeft ook het groote bedrag, dat Duitschland jaarlijks voor den invoer van haring moet uitge- ven, daar de aandacht getrokken, j Sommigen hebben in verband hiermede aange drongen op steun van overheidswege aan de Duif. sche drijfnetvisscherij op haring, een aandrang, spe '.wc WATERSTAND IJMUIDEN. Dec. 1926 H. water L. water Dagen v.tn. n.m. v.m. n.m. 19 V.M. 2.49 3.05 10.50 11.12 20 3 34 3 49 11.35 11.54 21 4.17 4 31 0.17 22 4.58 5 12 0.35 0 56 23 5.39 5.55 1.16 1.37 DE ZEEVISSCHERIJ IN OCTOBER 1926. Naar de afd. visscherijen van het departement van binnenlandsche zaken en landbouw ons mede deelt, namen in October j.l. .minder vaartuigen aan de zeevisscherij deel dan in October 1925. In den storm van 910 October zijn bovendien 1 stoomharinglogger en 4 zeilharingloggers ver gaan, terwijl verscheidene schepen met schade aan schip, tuigage en netten binnen kwamen. 66 men schen zijn bij dezen storm verdronken. Verschil lende opvarenden der vloot werden voorts tijdens dit ruwe weder gekwetst. Hoeveelheid en waarde der aangevoerde visch bedroegen volgens voorloopige opgave resp. 22.120.500 kg. en f 4.000.000 (18.164.2oo en f 4.019050 in October 1925). Door onze stoomtreilers werd in totaal 2.867.200 kg. visch aangevoerd, opbrengende f 976.700, te gen 3.560.700 kg, met een opbrengst van f 1,151.300 in October 1925, De vangsten der stoomtreilers bleven ruim. Ver geleken met die van October 1925 waren zij ge middeld vrij belangrijk grooter. De treilvischprijzen waren over het algemeen hoog in verband met de schaarschte op de Engel sche vischmarkt, als gevolg van de beperkte vis scherij wegens kolengebrek daar te lande. De be-1 sommingen waren tengevolge van genoemde gun stige omstandigheden over het algemeen zeer loo- nend. Een tweetal Engelsche stoomtreilers brachten in twee reizen 8300 kg. visch aan ter waarde van f 2600. Gemiddeld per reisdag vingen en besomden on ze hier te lande aanvoerende stoomtreilers in zoo ver zij Noordzee bevischten resp. 1138 kg. en f 388: (1024 kg. en f 331 in October 1925), In bedrijf waren 147 stoomtreilers, waarvan, er 13 uitsluitend en 27 gedeeltelijk hun vangsten in Engelsche havens markten. 1 stoomtreiler voerde uitsluitend in Duitschland aan (haring); in Octo ber 1925 waren 150 stoomtreilers in bedrijf waar van er toen 1 gedeeltelijk de vangst in Engeland aanvoerde. Te Zoutkamp werd in October j.l. door een 4- tal sleepboottrawlers in 21 reizen 70.200 kg. visch, hoofdzakelijk kleine schol, aangevoerd. Evenals in October 1925 was slechts 1 motor- kotter voor dè treilvisscherij in bedrijf. Dit vaar tuig strandde echter in den storm van 910 Octo ber, Eerst in November kon dit vaartuig weder worden vlot gebracht. In October 1926 nam geen enkele zeillogger aan de treilvisscherij deel (1 October 1925). De motorkustvisschers namen in grooter, de zeil- kustvisschers in kleiner aantal aan de treilvis scherij deel dan in October 1925. De geldelijke uitkomsten waren voor de motor kustvisschers geringer dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar, voor de zeilkustvis- schers vrijwel gelijk. De gemiddelde vangst per reis dezer vaartuig- soorten bedroeg resp. 338 kg. en 137 kg. (558 kg. en 143 kg. in October 1925). Visscherij met de zeevischzegen werd in Octo ber j.l. door een enkel Ned. vaartuig met matig resultaat uitgeoefend. Een- Deensche motorkotter welke met de zee vischzegen vischte, bracht in 2 reizen 4800 kg. visch ter waarde van f 3050 aan. Voor de beugvisscherij waren geen vaartuigen in bedrijf. Einde October jl. werd de drijfnetvisscherij op haring uitgeoefend met 57 stoom-, 41 motor- en 269 zeilloggers. (Einde October 1925 met 60 stoom-, 37 motor- en 331 zeilloggers). Zooals reeds vermeld zijn in October jl. 1 waaraan op bescheiden schaal is toegegeven. An deren evenwel hebben in de toekomst van dien bedrijfstak geen vertrouwen, omdat zij slechts gedurende ongeveer een half jaar uitgeoefend kan worden en dit in geen geval met voordeel kan geschieden. Gedurende zes maanden moet dtuj genoeg verdiend worden, om de kosten van ee: geheel jaar te dekken en dat is naar hun meeninj niet meer mogelijk. Een veel gezonder commer- cieelen grondslag heeft huns inziens de haring, treilvisscherij, daar deze in den zomer en herfst wordt uitgeoefend door dezelfde schepen, die ge durende het overige deel des jaars met succes v, de gewone treilvisscherij in de IJslandsche wate. ren en in de Witte Zee dienen, zoodat het bedrijl het geheele jaar normaal in gang blijft. Deze Heden zien in de haringtreilvisscherij het middel, om Duitschland in de toekomst voor zijn voorzie, ning met haring van het buitenland onafhankelijk te maken en willen daarom, dat dit bedrijf zoo veel mogelijk bevorderd wordt, In geen geval achten zij het in Duitschland's belang en het officiëele Duitschland schijnt het daarmede eens te zijn dat wegens de klachten der drijfnet- visscherij, welke zij overigens volstrekt onge grond achten, aan het haringtreilen eenigerlei belemmering in den weg wordt gelegd. Het feit, dat de haringtreilvisscherij in Duitsch land sterk in omvang toeneemt en de drijfnet visscherij op haring daarentegen een kwijnend be staan lijdt, schijnt degenen, die meer vertrouwen hebben in de haringtreilvisscherij, voor het oogenblik in het gelijk te stellen. Of dit ook zoo zal blijven, zal de toekomst moeten leeren. In ieder geval schijnt het niet erg waarschijnlijk, dat Duitschland er binnen afzienbaren tijd in zal sla gen, met behulp van den haringlreil, geheel in zijn eigen behoefte te voorzien. Toch zullen onze reeders goed doen de ontwikkeling van dat be drijf met aandacht gade te slaan. Ook is de bedenking tegen de drijfnetvisscherij, dat deze een seizoenbedrijf is en de schepen ge durende den tijd, dat deze niet uitgeoefend kan worden, niet met succes voor een ander doel kun nen dienen, niet ongegrond. EEN TREILNET, DAT KLEINE VISCH SPAART. Men schrijft aan de N. Rott, Ct.: Onlangs maakte ik melding van het b.esluit der jongste vergadering van den internationalen raad voor het onderzoek der zee, om, nu het plan tot sluiting van bepaalde gebieden van de Noordzee voor de treilvisscherij met stoom- en groote mo torschepen in het belang van de scholvisschefij ej te sluiten, mislukt is, een oplossing van het vraag- stuk in een andere richting n.l. door technisch Solt veranderingen van het Ireilnet te zoeken. Daarbj êp denkt men in hoofdzaak aan een verwijding de mazen van den staart van dit net. Óver hel bezwaar, dat ook de wijdere mazen door het trei len dichttrekken en de visch, welke zich daar, doorheen wringt, dit in den regel niet zal over leven en over de wijze, waarop men daaraan le gemoet wil komen, heb ik al geschreven. Eeoi andere bedenking is, dat een net met een zoo; wijdmazigen staart, dat te klein geachte schol er uit kan ontsnappen, ook rondviscb en tong zou doorlaten, welke goed marktwaardig is. Vooral voor Groot-Brittannië met zijn bloeiende visch- bakkerijbedrijf, dat voornamelijk kleine schelviscb verwerkt, is dit van veel belang. In het dezer dagen verschenen jaaverslag over 19251926, van de Britsche Developpment Com-L missioners die het Britsche ministerie van WW1 nanciën hebben te adviseeren over uitgaven behoeve van onderzoekingen in het belang van landbouw en visscherijen en ook de uitgaven voor, de Britsche proeven met kleine visch sparende! treilnetten financieeren leest men nu o.a.: n"®; moeilijkheid is, een net te bedenken, dat zoowel platvisch als rondvisch beneden een bepaatde rla maat laat ontsnappen, maar de in dit opzicht Ij®" e' nomen proeven zijn bepaald veel belovend' Gedurende de week van 9 t.m. 15 December e 1926, kwamen alhier de navolgende vaartuig*0 binnen: 83 Hollandsche-, 4 Duitsche Stoomtrawlers, 1 Motorharingloggers, 14 Engelsche Haringdrift®18 en 171 Kustvisschers. De besommingen waren als volgt: I Hollandsche Stoomtrawlers van f 1094.— tot f 4852,Duitsche Stoomtrawlers van f 10M-*L tot f 3247.Motorharingloggers van f 504.— w f 1235.Engelsche Haringdrifters van f tot f 4590.terwijl de Kustvisschers totaal f 15343.besomden. De aanvoer bestond uit 1.110.335 K.G. traW'} visch, 131 kantjes en 3025 manden haring. De totaal opbrengst bedroeg I 299.802.83, j|g Kot

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 2