ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Schrale Huid Purol 9e arms kieios Annie IJMUIDER COURANT Nieuwjaarsgroet Officieel. Plaatselijk Nieuws. IJmuiden No. 14 Woensdag 32 December 1926 12e Jaargang IJMUIDER COURANT Wtgeni de le KERSTDAO zal de IJMUIDER COURANT Vrijdag verschijnen. AdvertentiSn kunnen aangenomen worden let uiterlijk 0 uur. verschijnt de Advertentlën en Nieuwjaarsgroeten kunnen sangenomen worden tot uiterlijk VRIJDAO- MORQEN (Oudejaarsdag) 9 uur. In het nummer, dat VRIJDA0 31 DECEM HER a.s. verschijnt, kan ieder die dit wenscht, aan Familie, Vrienden en beken den zijn brengen. De prijs van zulk een advertentie, liet grooter dan 5 regels, bedraagt 50 cent. Elke regel meer 10 cent. Men wordt beleefd verzocht er voor le rergen dat deze advertentlën zoo spoedig ■agelijk In ons bezit zijn. DIENSTPLICHT. Uitspraken in zake vrijstelling. Dé Burgemeester van Velsen, brengt ter ilgemeene kennis, dat aan Leendert van Ier Gaag, dienstplichtige uit de gemeente felsen van de lichting 1923, bij beschik- dag van den Minister van Oorlog dd. 15 Jecember 1926 Vile Afd. No. 180 V, voor- oed vrijstelling is verleend wegens kost winnerschap. VjAsea, den 18 December 1926. De burgemeester voornoemd, RIJKENS. om vergunning tot het uitbreiden hunner smederij, door het bijplaatsen van een boormachine, aangedreven door een elec tromotor van 2 P.K., in het perceel kada straal bekend gemeente Velsen, Afdeeling IJmuiden, Sectie M, No. 1713, plaatselijk bekend wijk E, Velserduinerbuurtweg no. 248; van J, P. Schelvis, te Beverwijk om vergunning tot het plaatsen van een .mor telmolen, aangedreven door een electro motor van 5 P.K. in een kalkloods, nabij de in aanbouw zijnde woningen, op het perceel kadastraal bekend gemeente Vel sen, Sectie B, No. 2235 (ged.) plaatselijk bekend terrein gelegen tusschen den Groo- te Hout- of Koningsweg en den Wijker- straatweg. Op Donderdag, den 30 December 1926, des voormiddags te elf uren, zal ten ge meentehuize gelegenheid bestaan om be zwaren tegen deze verzoeken in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Velsen, den 16 December 1926. Burgemeester en wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. verzacht en geneest men met Doos 30, Tube 80 ct. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der ge- leente Velsen, brengen ter openbare ken- is dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ggen twee verzoeken met bijlagen van Gebroeders Van Rijn, te IJmuiden, Sociëteit Onder Ons. Dinsdag 4 Januari a.s. zal door het Schouwtooneel voor de leden van de Socië teit Onder Ons opgevoerd worden het spel van blijheid en ernst in 3 bedrijven „Als de jonge wijn bloeit/' door Björnstjerne Björnson. De Directeur van het Post- en Tele- groofkantoor IJmuiden maakt bekend, dat de openstelling voor het publiek van het kantoor te IJmuiden en die van de Hulp kantoren Velsen, Velsen-Noord en IJmui- den-Oost op de Kerstdagen en den Nieuw jaarslag geregeld zijn als op Zondagen; het hulpkantoor te Velsen-Noord zal op 1 Ja nuari voor den Telegraafdienst echter ge opend zijn van 8 tot 9 v.m. Op den lsten Kerstdag vindt één post en één pakketpostbestelling plaats, welke te ongeveer 9 v.m. van de kantoren uitgaat In afwijking van den dienst op Zondagen zullen op 1 Januari a.s. wel postwissels kunnen worden behandeld en rijwielmer- ken verkrijgbaar zijn. A.s. Vrijdagavond zal de organist der Herv. Kerk, de heer J. Falk, in de kerk een orgelbespeling geven, waarbij oudere en nieuwere Kerstliederen ten gehoore zullen worden gebracht. De film „Wat de dieren ons te zeggen hebben." De vereeniging „Dierenvrienden", Eer ste Ned. Bond voor Dierenbescherming, heeft de te Brussel op het Internationaal Congres van dierenbescherming met goud bekroonde film: „Wat de dieren ons te zeggen hebben", Woensdagavond 16 Dec. in de groote Aula van het Koloniaal In stituut te Amsterdam doen vertoonen. 't Was een groot succes! Geen plaats was onbezet en met veel belangstelling volg den de toeschouwers de fraaie rolprent, door den hr. D. de Clercq, toegelicht. De film geeft een duidelijk beeld van de kwellingen waaraan, zoowel onze huisdie ren, als de in het wild levende dieren dik wijls blootstaan en van wat door den mensch gedaan kan worden, om het lijden der dieren zooveel mogelijk te verzachten. Dat schrijft het Octendblad van het Al gemeen Handelsblad over de film, die -de afd. Velsen en Omstreken van de Vereen, tot bescherming van dieren heden Woens- f dag zal vertoonen. De Vereen. Euphonie heeft welwillend hare medewerking aan- geboden, 't Zal een schitterende middag 'en avond worden: een beschaafde, film van groote cultureele waarde voor kind en vol wassene, toegelicht door een ontwikkeld, fijngevoelig mensch als de heer de Clercq, begeleid door muziek van een zoo hoog staand muziekgezelschap als Euphonie, laat toch niemand verzuimen daar heen te gaan. De entree 15 ct. voor kinderen en 30 ct. (belasting inbegrepen) voor de grooten kan zeker niemand een bezwaar zijn! Zie de advertentie in dit blad. De volledige uitslag der aanbesteding voor het maken van een paar ijzeren deu ren voor de oude Noordzeesluizen alhier is als volgt: Frans Smulders, Utrecht, f 18480; Holl. Constructiewerkplaatsen, Leiden, f 17567; De Nederl. Staalindustrie, Rotterdam f 17145; „Werkspoor'', Amsterdam, 'f 16350; Penn en Bauduin, Dordrecht jf 15840; Mach Fabr. Braat, Rotterdam, j f 15000; F. Kloos en Zonen's werkplaatsen, Kinderdijk, f 13765. De raming bedroeg f 16700. De volledige uitslag van de Vrijdag door den Rijkswaterstaat te Haarlem ge houden aanbesteding voor het bouwen van een werkplaats en magazijn bij de Nieuwe' Berghaven alhier, behoorende tot de Wer ken van het IN oordzeekanaal, is als volgt: fa. V, Ph. Braun en Zn., Beverwijk, f 51000; R. K. Koppen, Alkmaar, f48300; G. Lastdrager, Helder, i 47835; P. Boer- rigter, Haarlem, f 46985; P. Doorn, St.- Maartensbrug, f 46800; Gi de Graaf, Half weg, f 45495; A. Koper Hzn., Zandvoort, f 44300; R, Bijker, Haarlem, f 43650; Doe- dens en Schilder, 't Zand N.H., f 43500; O. Kok Mzn., Utrecht, f 43434; S. ten Broe- ke, Zandvoort, f 43200; Th. Merbis, Nieu- werkerk a./d. IJsel, f 42608; J. Splinter, Leiden, f 42500; C. J. v. Dort, Amersfoort, f 41779; H. Oudshoorn, Velsen, f 40950, fa. P, Heere en Zn., Urn., f 40100; N.V. Geel's Aann. Bedrijf, Utrecht, f 39960; Volker en Bos, SliedrechtDordrecht, f 39100. Twee biljetten waren ongeldig. De ra ming bedroeg f 39500, De directie der Nederl, Spoorwegen bracht gisteren te Velsen en hier haar ge wone jaarlijksche inspectiebezoek. De Julianakade heeft een veel min der mooi aspect gekregen, door het kappen van het lage hout, dat langs den spoorweg stond. Vooral des zomers leverde dit be- bladerde hout zulk een fraaien aanblik op en het maskeerde den spoorweg geheel, lerwillen van de electrificatie is dit hout nu omgehakt en de berm is nu een dorre vlakte. Het ware te wenschen dat men er iets op kon vinden, om hier wat verfraaiing aan te brengen, b.v. door het planten van een klein soort boomen dicht bij de omheining. Het nieuwe Hulppost- en telegraaf kantoor in IJmuiden-Oost zal '15 Januari in gebruik worden genomen. Zooals men weet komt dit postkantoor aan het Velser- duinerbuurtplein, dat 1 Januari zal heeten Velserduinplein. Eenige brievenbussen zullen, omdat ze nu te dicht bij het nieuwe postkantoor zou den staan, verplaatst worden. De bus op den hoek van den Willemsbeekweg wordt verplaatst naar den Zeeweg en die in de De Weerdstraat komt nabij de Rijks H. B. Velsen. Velen hebben gebruik gemaakt van de geboden gelegenheid om de nieuwe raad zaal te bezichtigen. In totaal zijn er 400 bezoekers geweest, waarvan een bedrag van f 65.70 is ontvangen, dat ten goede komt aan de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, Nu wij het over de nieuwe raadzaal heb ben kunnen wij nog als een aardige bijzon derheid vermelden, dat de door leerlingen der Nijverheidsschool vervaardigde licht kroon niet minder dan 170 K.G. weegt. Naar we vernemen, is de nieuwe raad zaal op den middag van den Tweeden Kerstdag ook nog te bezichtigen. In de Vrijdagavond gehouden verga dering van de afdeeling Velsen der R.K. Volkspartij, is voor de groslijst ter verkie zing van leden der Provinciale Staten in Noord-Holland, candidaat gesteld de heer Jac. Zuurbier, alhier. De vereenigde kieskringen dezer partij in Noord-Holland, zullen met één gelijk luidende lijst uitkomen. Omtrent het jubileum van het. raads lid Visser als voorzitter van de afdeeling Beverwijk van den~Alg. Ned. Sigarenma kers en Tabaksbewerkersbond, verneemt Hl. Dbl., dat de viering hierVan is vastge steld tot Januari van het volgende jaar, daar dan de afdeeling Beverwijk haar 30- jarig bestaan herdenkt'en dan tevens de huldiging van haar voorzitter zal plaats vinden. De volledige uitslag van de Vrijdag door den Rijkswaterstaat te Haarlem ge houden aanbesteding voor hei maken van asfaltverhardingen, rijwiel- en voetpaden op den Rijksweg van Haarlem naar Benne- broek, in de gem. Bennebroek en,Heemste de en op den Rijksweg van Haarlem naar Velsen, in de gem. Schoten en Velsen, met verbreeding van de aardenbaan van een gedeelte van laatstgen. weg, met bijkomen de werkzaamheden. Firma D. Spijker, Amsterdam, f 262000; K. en W. Blankevoort, Haarlem, f 259850; N.V. Aann. bedrijf v. h. H, J. te Slepe, Winterswijk, f 249800; Holl. Maatij. tot het maken van Werken in Gewapend Beton, den Haag, f 248500; Ned. Basalt-Maatij., Zaandam, f 237580; firma H. B. Jaartsveld, Lichtenovorde, f 233200; Maatij. „Wegen bouw", Utrecht, f 217400. De raming bedroeg f 257000. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 18 Dec. 1926: 1 wagenmaker, 21 timmerlieden, 4 met selaars, 9 schilders, 8 bankwerkers, 1 loodgieter, 2 chauffeurs, 3 stokers, 1 voor- slaander, 1 smid, 2 bakkers, 70 los arbei ders. DIEREN BESCHERMEN IS MENSCEEN BESCHAVEN! Wordt dus lid van de afd. Velsen en Omstr., der Ned. Vereen, tot bescher-, tiling van dieren! Min. contr. f 1-25 per jaar. Secretariaat; Stationsweg K 86, Velsen. VAN H. COURTHSMAHLER UIT HET DUITSCH VERTAALD DOOR J, P. WESSELINK—VAN ROSSUM I „Best zooals u wilt ik zal de j onge ïme respecteeren. Maar zegt u eens tante •Vindt u het niet zeer gewaagd, zulk een gallende schoonheid hier in huis op te i „Wat bedoel je daarmee?" ■j „Nu, ik bedoel, dat er behalve u nog een j age man op Saszneck woont". I ,0, zoo, je bedoelt dus voor Norbert?" „Ja, dat bedoel ik". Norbert is geen hofmaker en wordt niet elk mooi gezichtje verliefd". „Op elk mooi gezichtje zou wat veel zijn ■aar als hij het nu op dit werd?" „Dat zal hij niet, hij weet toch, dat hij fcn burgerlijke vrouw kan trouwen", tv Marianne glimlachte wat minachtend. „Daar denk ik ook niet aan, maar als inu met haar een minnerijtje begon?" De oude dame keek haar ernstig en rus- laan. Je kent Norbert toch te goed om niet weten, dat hij niets eerloos zal begaan ik ken juffrouw Sundheim genoeg, dat met niemand een minnarijtje zal aan- n," iarianne lachte spottend, ■Mijn God, tenslotte zijn zij beiden toch ar menschen. Ondanks al hun voor lijkheid, die ik beiden- volstrekt niet betwist, zon ik in uw plaats toch niet zoo heel zeker zijn. Neem het mij niet kwalijk, maar ik vind het gewaagd, Norbert dage lijks in aanraking te brengen met dit mooie meisje." „Je zult er je zelf van kunnen overtui gen, dat er tusschen Norbert en Annie een onschuldige, vriendschappelijke toon heerscht." „Hij ziet al haar goede hoedanigheden en heeft groote achting voor haar, maar daar om behoeft hij haar niet lief te hebben." „Nu, ik zal blij zijn als u gelijk hebt. Maar vergeet niet, dat ik u gewaarschuwd heb." „Ik heb je waarschuwing niet noodig," 'zei mevrouw von Saszneck kalm. Marianna's woorden hadden haar mis schien ongerust kunnen maken, indien Norbert en Annie hun gevoelens niet zoo sterk in toom hadden gehouden. Zelf had zij er vroeger ook aan gedacht. Maar zij was geheel gerust geworden. Al voelden Annie en Norbert sympathie voor elkaar, meer dan dat was het toch zeker niet. Marianne was naar het raam geloopen. „Daar komt Norbert terug. Zie toch eens, tante, hoe prachtig hij te paard zit. U heeft Diana toch zeker nog in den stal. Ze ver draagt het dameszadel zeer goed en ik verheug er mij al op met Norbert te gaan rijden." „Diana staat tot je beschikking," ant woordde de oude dame. „Heerlijk, maar vertelt u eens tante, hoe staat het met de huwelijksplannen van Norbert. Heeft hij nog altijd even weinig lust tot het huwelijk?" „Ja kind nog altijd." Marianne keek nadenkend voor zich en mevrouw Yon Saszneck liet haar blik treu rig en ernstig op haar rusten. Zij kon haar neef begrijpen, dat hij niet warm voor zijn dochter kon voelen. Ook op haar had Marianne een verkoelenden en afschrikkenden invloed, ofschoon zij zich moeite gaf haar nader te komen. Hoe heel anders warqji haar gevoelens voor Annie. Hoe gemakkelijk was het haar geweest het meisje een plaats in haar hart te geven. Wat was Annie vergeleken met Marianne een lieftallig schepseltje. En toch kon de oude dame Marianne niet zoo heel streng beoordeelen, daar het haar innige meening was, en zij het zichzelf steeds weer zeide, dat het meisje zonder moeder was opgegroeid en betaalde op voedsters niet den noodigen invloed op haar hadden gehad. De tafel in de eetkamer was dien dag met buitengewone zorg met bloemen ver sierd. Annie had zelf evenals zij het vroe ger in het huis van den senator had ge daan, de bloemen geschikt. Zij had een ge lukkige hand en een artistiek oog voor der gelijke bezigheden. Men was vereenigd rondom de versier de tafel. Norbert -zat naast Marianne, ter wijl haar vader aan de andere zijde tus schen mevrouw von Sasznec en Annie zat. De Slik van Hochberg gleed met welge vallen langs de met smaak versierde tafel. „Lieve Elisa, ik moet je mijn compli ment maken. Ik heb zelden een tafel zoo artistiek en met zulk een harmonie van tinten versierd gezien," zei hij tot zijn nicht. Deze glimlachte, „Dit compliment komt mij niet toe, Rolf, daarmede moet' je je tot juffrouw Sund heim wenden." Tot ergernis van Marianne, wendde haar vader zich met een warmen blik tot Annie. „Mijn lieve juffrouw Sundheim, ik ben werkelijk oprecht verrukt. U moet beslist een zeer fijn artistiek gevoel hebben." Annie neeg bescheiden. „Als alles wat men voor zulk een deco ratie noodig heeft ter beschikking is, en men de bloemen slechts heeft uit te kiezen, is het werkelijk zoo'n kunst niet, mijnheer Hochberg." Marianne nam haar lorgnon weer en bekeek de versiering met een aanmatigend air. Daarna liet zij haar oogen met dezelf de uitdrukking een poos op Anpie rusten. Norbert bemerkte het, het ontstemde hem en 't bloed steeg hem naar het hoofd. Het liefst zou hij Marianne haar lorgnon heb ben afgenomen, maar hij bedwong zich. „Juffrouw Sundheim heeft zeker een cursus gevolgd in het tafeldekken," zei zij zeer zakelijk. Tegenwoordig leidt men de menschen ook in deze kunst op. Tegen woordig is het devies „de kunst in huis". Annie voelde even goed als de anderen de beleedigende, kwetsende bedoeling der barones. Zij kreeg een kleur maar door stond kalm Marianne's blik. „Ik heb mij in deze kunst, zooals u het noemt, in het huis mijner ouders kunnen oefenen," zeide zij zonder eenige opwin ding. „In het huis uwer ouders? O u be doelt in dat van uw pleegouders. Ik heb het toch goed begrepen, dat senator Sund heim uw pleegvader was?" Zelfs Annie's oogharen trilden niet, maar de beide heeren keken haar aan, alsof zij er naar verlangden haar tegen al wat on aangenaam was te beschermen. Ook me vrouw von Saszneck keek onrustig naar Marianne. Deze was: zoo onberekenbaar, dat men nooit kon wete/i hoe ver zij zou gaan. „U hebt goed begrepen, senator Sund heim was mijn pleegvader. Ik heb dat ech ter pas gehoord toen ik twintig jaar was en had mij zoo volkomen als het kind mij ner pleegouders gevoeld, dat ik het ook daarna nog moest doen, daarom noem ik hen ook nu nog mijn ouders." „En met vollen recht, lieve Annie," zei mevrouw von Saszneck beslist. Maar Marianne liet haar slachtoffer nog niet vrij. „Wat was uw eigen vader eigenlijk en hoe heette hij?" vroeg zij onbeschaamd. „Marianne, dat zijn toch dingen, die je niet aangaan. Je laat juffrouw Sundheim een geregeld verhoor ondergaan. Daar heb je geen recht toe," zei de baron op duide lijk afkeurenden toon, hij keek haar daar bij streng aan. Norbert herademde alsof een zwaren last van hem was genomen, toen de baron An nie op deze wijze te hulp kwam. Hij had zich ternauwernood meer kunnen beheer- schen. Marianne wierp koppig haar hoofd naar achteren. „Hemel, als juffrouw Sundheim haar af stamming verborgen wenscht te houden, behoeft zij mij eenvoudig niet te antwoor den," zei zij als een pruilend kind. Dat in haar woorden een nieuwe belee- diging lag, scheen zij in het geheel niet te bemerken. Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1