ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Yerschjjnt Woensdigs Zaterdags JMUIDER COURANT Nieuwjaarsgroet Officiéél. Van den Wachttoren. Geschikt voor alle Bouwdoeleinden - Steenfabriek H. Butzer, Hoogovens IJmuiden. flo> 16 Vrijdag 21 December 1926 12a Jaargang IJMUIDER COURANT goocmantaprija: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonnemen- vforden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten, rertentiSn 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, fiea koatelooa nog een derde keer opgenomen in het eeratvolgend (sadagnummer, jtirtentiën voor de Adreslijst 6 plaataingen van dezelfde tekat (onveran- d) f 4.13 plaataingen (dua 3 maanden achtereen] f 8. [rertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur y.m. en i JJDAGS tot 4 uur n.m. plaateen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad jitiluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelae, IJmuiden, IT NUMMER BESTAAT UIT TWEE [ADEN. EERSTE BLAD. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ? „IJMUIDEN'' Adres voor Xfdaitli en Administratis N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 cta. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1,iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties üit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75 iedere regel meer 15 cta. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt, 10 ets. in rekening gebracht, Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. verschijnt de ivertentiën en Nieuwjairsgroeten kunnen i «genomen worden tot uiterlijk VRIJ DAG OROEN (Oudejaarsdag) 9 uur. het nummer, dat VRIJDAG 31 DECEM- !R a.s. verschijnt, kan ieder die dit inscht, aan Familie, Vrienden en beken- n zijn ttigen. De prijs van zulk een advertentie, tl grooter dan 5 regels, bedraagt 50 cent. Ike regel meer 10 cent. Men wordt beleefd verzocht er voor te (jrgen dat deze advertentiën zoo spoedig «gelijk in ons bezit zijn. Inschrijving voor den Dienstplicht. De burgemeester van Velsen maakt be- end, dat in Januari a.s. voor den dienst- licht moeten worden ingeschreven perso en die geboren zijn in 1908. Voor de aangifte ter inschrijving zal in bijzonder gelegenheid worden gege- en ter gemeente-secretarie op 4, 7, 8, 10, 1, 14, 15, 17, 18, 21; 22; 24; 25; 28 en 29 anuari 1927 van des voormiddags 10 tot es namiddags 1 uur. Betrokkenen moeten het trouwboekje unner ouders medebrengen. Velsen, 21 December 1926. De burgemeester voornoemd, RIJKENS. BURGERLIJKE STAND. bureau-uren op 25 Dec. 1926 (le Kerstd.) m op 1 Januari 1927 (Nieuwjaarsdag). De ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Velsen maakt "bekend lat op 25 December a.s. (le Kerstdag) en 1 Januari 1927 (Nieuwjaarsdag) het Jureau van den Burgerlijken Stand op rerzoek van een belanghebbende zal wer- fcopend tusschen 9.30 en 10 uur voormid- 3ags, indien de verzoeker aantoont, dat 3e te verrichten werkzaamheden, in ver end met de bij de wet gestelde termij - pen, niet kunnen worden uitgesteld. Velsen, 21 December 1926. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand voornoemd, SUWERINK. c.l. school G te Velsen; aldaar terug voor nazien der vaccinatie Dinsdag, 11 Januari a.s,, des namiddags 2 uur; d. de afdeeling Santpoort op Dinsdag, 4 Januari a.s., des namiddags 4 uur, in de o.l. school F te Santpoort; aldaar terug voor nazien der vaccinatie Dinsdag, 11 Januari a.s., des namiddags 4 uur; e. de afdeeling Velsen op Woensdag, 5 Januari a.s., des namiddags 2 uur in de kamer Geneeskundigen Dienst Gemeente huis te Velsen; aldaar terug voor nazien der vaccinatie Woensdag, 12 Januari des namidags 2 uur; De in te enten personen behooren stipt op de aangegeven uren ter vermelde plaatse aanwezig te zijn, zoowel voor de inenting als voor het nazien der vaccinatie. Voor een juiste vermelding in de vacci ne-bewijzen van de namen en geboorte datum der kinderen is het gewenscht, dat .bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of geboortebewij zen der kinderen. Velsen, 20 December 1926. Burgemeester en wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. HINDERWET Burgemeester en wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare ken nis, dat de verzoeken van de Bataafsche Import Maatschappij, te 's Gravenhage om op het perceel, kada straal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie L, No. 1647, plaatselijk bekend wijk C, Kennemerplein, te mogen oprichten een benzine-installatie, met on- dergrondsche resservoir en bovengrond- sche aftapinrichting door hen is toegestaan onder voorwaarden; de N.V. „Hollandia" Zeepfabriek, te IJmuiden om op het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie L No. 1162, plaatselijk bekend wijk C, Haringkade no. 32, te mo gen uitbreiden hare fabriek door het bij plaatsen van een roerketel met een in houd van 10.000 L. en een stoomketel met een verwarmend oppervlak van 16 M2, door hen is toegestaan. Velsen, den 21 December 1926. Burgemeester en wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. Kostelooze Inenting en herinenting. Burgemeester en Wethouders van Vel sen maken bekend, dat de gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting zal zijn opengesteld in: a. de afdeeling IJmuiden op Maandag,. 3 Januari a.s., namiddags 2 uur, in de Q.L.O. school A te IJmuiden; aldaar te rug voor nazien der vaccinatie Maandag, 10 Januari a.s., namiddags 2 uur; b. de afdeeling IJmuidenop Maandag 3 Januari a.s. des namiddags 4 uur, in 3e o.l. school D te IJmuiden; aldaar terug voor nazien der vaccinatie Maandag, 10 Januari a.s., des namiddags 4 uur; Misverstand en onkunde oorzaak der internationale onrust. Als straks in alle talen gezongen en ge sproken zal worden van: Vrede op aarde, i zal daarmee een wensch en hoop uitgespro- ken worden, de werkelijkheid is nog steeds 'Onrust op aarde. Italië heeft zijn voet stevig geplant op den Balkan. Rusland heeft zijn rood leger niet alleen, om er pa rades mee te houden. Het ontwapende Duitschland heeft telkens nog vlagen van de oude bewapeningskoorts. Amerika en Japan zijn twee groote jongens, die elkaar nu en dan eens een douw geven en drei gend brommen: Je blijft van me af! Ik ben niet bang voor je! Amerika en Mexico als een groote dog, die de tanden laat zien en een kleine terriër, die staan durft blijven en vinnig keft. China heeft meer van een helsch dan van een hemelsch rijk. En in vele koloniën gist en woelt het. De vrede zetelt waarlijk nog niet in zijn paleis in den Haag, om vandaar uit een milde, recht vaardige, zegenrijke heerschappij over heel de aarde uit te oefenen. De gewezen Japansche minister Yukio Ozaki schrijft de onrust en het oorlogsge vaar in de wereld grootendeelts toe aan internationale onkunde en domheid. Hij meent, dat het oordeel der pers hier veel kwaad doet. De massa schreeuwt wel maar denkt niet en ze laat zich opwinden door c, de afdeeling Velsen op Dinsdag, 4' Januari a.s., des namiddags 2 uur in de 1 de pers. Zoo ziet thans de Japanner Ame rika als een zelfzuchtige natie, die zich be wust van haar kracht over de geheele ove- jrige beschaafde wereld wil heerschen. En l Amerika kent niet de moeilijkheden van Japan, dat om te leven en te bloeien plaats moet vinden voor de te talrijke bevolking en dus gegriefd en geprikkeld is door het verbod, om zich in de Ver. Staten te vesti gen. Azaki dringt erop aan, dat de Amerikaan- sche pers met kennis en welwillendheid over Japan en omgekeerd ook de Japan sche bladen aldus over Amerika zullen schrijven. Men moet elkander begrijpen, ook elkanders bezwaren en vooroordeelen. Aan de universiteit te Cincinnati (Ohio) is een Japansche hoogleeraar Dr. Tashiro, die poogt te begrijpen, waarom men er te gen is, dat Amerikaansche meisjes met Ja panners huwen. Men vindt den Japanner niet minderwaardig, maar men kent hem niet zoo goed, de ziel van beide volken is elkander vreemd, en men vindt het daar om een waagstuk geluk en toekomst zijner dochters toe te vertrouwen aan een man van een ander volk en een ander ras, daar om min of meer een geheimzinnig wezen. De pers kan veel kwaad maar ook veel goed doen voor de internationale verhou ding. Er zijn ook wezenlijke verschillen en ernstige geschillen, maar in deze verhou ding geldt zeker ook het: Onbekend maakt onbemind. De volken weten weinig van elkaar en kunnen door de pers tot onder linge waardeering komen. Het Britsche rijk een leeuwennest. Punch, een der geestigste humoristische bladen heeft Engeland met zijn koloniën eens geteekend als een leeuwennest. Op den voorgrond de moederleeuw, Engeland en in een kring om haar heen de jongen, geen kleine welpen echter meer maar bijna volwassen met geweldige manen en klau wen. Dat geeft de verhouding tusschen En geland en zijn dominions goed weer. Britsch-Indië, Soedan, Egypte, Palestina en andere bezittingen over de zee in ande re werelddeelen zijn echter nog geen jonge, sterke leeuwen geworden, nog niet de ge lijken van den Britschen leeuw en ze wor den dan ook anders behandeld. De eerste f ministers van Newfoundland, New-Zealand I Australia, Canada, South-Africa en Ire land, om de Engelsche namen te gebruiken, kwamen eenige weken geleden in Londen samen met de Engelsche regeering en we derom is de band tusschen moederland en dominions wat losser geworden. De bezit tingen worden steeds meer zelfstandige rij ken .De kleine leeuwen steeds meer aan de groote gelijk. De Engelsche koning heet thans Geor ge V, bij de gratie Gods Koning van Groot- Brittannië, Ierland en de Britsche bezittin gen over de zee, Verdediger des Geloofs en Keizer van Indië. De dominions werden op de laatste Rijksconferentie verklaard tot zelfstandige gemeenschappen binnen het Britsche rijk, allen gelijk en de een niet aan de ander onderworpen wat betreft hun binnen- en buitenlandsche aangelegenhe den. Het zijn dus staten, die saamverbon- zijn. Door den nadruk te leggen op de vrij heid, hebben wij de eenheid verzekerd, zeide de Engelsche minister Chamberlain, Hij sprak ook de overtuiging uit, dat in tijd van strijd en moeite de zeven zichzelfbe- sturende naties van het Britsche rijk een en onverdeeld in de wereld zullen staan. Deze zeven naties zijn naijverig op hun zelfstandigheid maar ook trotsch op de eenheid van het rijk. Koning George drukte het op de conferentie zoo uit: Wij zullen allen voelen, dat we aan een groot plan samenwerken. Britsch-Indië wordt nog als een gewone kolonie behandeld. En het Indische blad „The New India" klaagt dan ook: Voor taan zal Indië ondergeschikte zijn in een gezin met zes in plaats van een meesteres. Maar ook andere koloniën zullen steeds meer zelfbestuur en vrijheid krijgen, als ze aan kracht winnen. Indië, Nigeria, Soedan en anderen zijn nog vrij hulpelooze wel pen. De moeder zal ze anders gaan behan delen, als ook hun klauwen sterk en scherp zijn geworden. Met veel staatsmansinzicht en beleid weet het Britsche rijk te waken voor zijn eenheid en macht. Het gevoel van saam- hoorigheid als het eene, groote rijk gaat niet verloren, maar groeit veeleer, naar mate de Britsche regeering de dominions meer vrijheid verleent. Men kan het para doxaal aldus zeggen: Hoe losser de Brit sche regeering de banden met de koloniën maakt, des te sterker worden zij. Het Brit sche rijk zal al meer een Britsche Volken bond worden maar een hechte bond. Het moederland behoudt gezag en wat meer waard is de gehechtheid van de bezittingen, die geen bezittingen meer zijn. Zoo alleen is het mogelijk, dat er een Britsch wereldrijk blijft, waarover de zon niet ondergaat, ook de zon van eenheid en samenwerking niet. Engeland past alleen maar de opvoedkundige wijsheid toe, dat men de kinderen niet te lang bij de hand moet houden, maar ze vrij laten gaan, als de tijd daartoe gekomen is, niet langer moet regeeren, als ze oud en wijs genoeg zijn geworden, om dit zelf te doen. De oude en de nieuwe wereld. De nieuwe wereld slaat tegenwoordig een vaderlijken toon aan tegen de oude. Staatslieden en kranten van de overzijde vermanen ons, dat we zuinig moeten zijn en hard werken en geen domheden uitha len, En het is dom, dat wij den internatio nalen handel door hooge tarieven allerlei hinderpalen in den weg leggen. Het mani fest, waarin financiers en zakenlui uit vele landen, zich uitspraken voor vrijhandel, is ook door Amerikanen van naam geteekend. Maar Coodigde heeft dadelijk verklaard, dat Amerika zijn hooge invoerrechten blijft handhaven en de Amerikaansche onder PRIMA Direct leverbaar in groote en kleine partijen Forsche, lichte en spijkerbire Steen QOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Vertegenwoordiger: J. EIJKINO, Alk- maarscheweg 74, Beverwijk. van Amerika. Als Engeland zich afwendde van het vasteland en zich bij Amerika aan sloot of Engeland raakte in verval, dan zou Europa al spoedig niet veel meer zijn dan „klein Aziatisch schiereiland." Dat klinkt al te dol, maar een blik op de we- redkaart toont, dat het er geografisch wel ..cuiuun.ci vu -v. -- Z"~Z' iwa* °P ]iikt en economisch zoo zou kun- teekenaars hebben verklaard, dat zij bij het nen worden, indien het vasteland met zijn manifest alleen maar aan Europa en niet schulden en malaise zich niet krachtig aan Amerika dachten. Zij bevelen medi wist te herstellen. cijnen aan, maar wenschen ze zelf niet te staat wel vast, dat Amerika niet van gebruiken. [plan is de weldoener en redder van Europa Men vleit de Amerikanen niet, is eens fe worden maar tegenover ons in zuivere gezegd, door hun te zeggen, dat zij zoo zakenverhouding wenscht te staan en daar- tiro arvan co cJoB hiteónfler bij van zijn overmacht gebruik te maken. Ook als uncle Jonathan preekt, denkt hij aan de dollars. rijk zijn, waarvan ze zich ook bijzonder klaar bewust zijn. Maar men vleit hun, door te zeggen, dat zij zonder den oorlog nog veel rijker zouden zijn dan thans. De Amerikanen wenschen hun buitenge wonen voorspoed niet te beschouwen als een buitenkansje, 'n soort oorlogswinst na den oorlog maar als de vruchten van hun knapheid, hun finantieele genialiteit, hun helderen commercieelen kijk. Het gaat hun als den eierzoeker, die toe vallig bijna in het nest met eieren trapte en nu beschouwd wil worden als de man, die uit de geluiden en de vlucht der vogels Tegen bedelarij. Bedelarij is een plaag, die bijna overal heerscht. Telkens wordt men naar de deur geroepen, telkens geeft men een kleinig heid met de gedachte: Ik moest het eigen lijk niet doen. Maar men wil brutale woor den voorkomen, of laat zich telkens weer door het beklag van woord en uiterlijk in palmen en men geeft maar weer. In het ge- kan opmaken, of en waar en zelfs hoeveel heel worden zoo groote sommen lederen eieren er zijn! dag gegeven, die zooveel beter konden i De Fransche econoom, Prof. André worden aangewend, om armoede te lenigen Siegfried heeft een studiereis door Ameri- Men heeft in Praag een origineel middel ka gemaakt en hij verzekert, dat de ver- bedacht, om te waken, dat aalmoezen geen houding tusschen Europa en Amerika niet weggegooid geld worden. Men behoeft den 'goed is, een huwelijk, waarbij de een den bedelaar niet te weigeren en heeft toch jbaas speelt en het doen kan ook wegens vrij groote zekerheid, dat^het geld nuttig vooral geld noodig. Amerika heeft Europa het algemeen zwervers, die een afkeer heb- jniet noodig. De oude wereld is een klant ben van werken en een geregeld leven. De van de nieuwe. Maar een verarmde klant, aalmoezen komen voor een niet gering deel 'die het dubbeltje omkeert, voordat hij in den kroeg terecht. Er zijn er bij, die al- j koopt. Waarschijnlijk zullen Zuid- Ameri- lerlei kwalen voorwenden. De politie heeft ^ka, Azië en Afrika op den duur veel bete- pas vijf blinden ontmaskerd, die goede 're klanten worden. Amerika en Europa zijn oogen hebben en zelfs een, die beide voe- 1 geen gelijken maar schuldeischer en schul-ten heette te missen en best loopen kan denaar en wat de verhouding bepaald on- j enz. enz. aangenaam maakt, de schuldeischer meent j Men heeft nu in Praag bedelbons inge- het recht te hebben, om te preeken. Europa voerd. De bedelaar kan van inrichtingen moet de bewapening beperken; Amerika'van maatschappelijk hulpbetoon voor die zegt het maar geeft het voorbeeld aller-bon geld krijgen. Maar dat lukt alleen, in- minst. Vele Amerikanen vinden Europadien hij den steun noodig heeft. Dergelijke een krankzinnigengesticht vol onrust en t inrichtingen kunnen veel beter de werke- kabaalvele financiers beschouwen Europa lijk noodlijdenden van de bedelaars van als een zaak, die luquideeren moet. de afhankelijkheid van de ander. Europa besteed wordt. Ook door Praag trekt iede heeft Amerikaansche tarwe, katoen en ren dag een leger bedelaars. Het zijn over Prof. Siegfried vindt het gelukkig, dat Europa door Engeland nog met de overige wereld verbonden is. De nog steeds groote macht van het Britscbe wereldrijk is er een 'vergoeding van de gloeiende wereldmacht beroep en de bedriegers onderscheiden en zoo heeft men zekerheid, dat de aalmoes op de goede plaats komt. De listen der bedelaars zijn echter on uitputtelijk en zij zullen ook wel een mid del vinden, om hun bons te „verkoperen",

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1