Vervolg Plaatselijk Nieuws. Ijmuiden. Velsen. isscherij Scheepvaart Voor den Raad Gemeenteraad Gisteren slaagde te 's Gravenhage onze vroe gere plaatsgenoot, de heer P. Tijssen voor de ak te Iioogere Wiskunde (M. O. K. 5) DE LOONACTIE DER HAVENARBEIDERS. Door de besturen van den Centralen Bond van Transportarbeiders, den Ned. Chr. Bond van Fa- brieks- en Transportarbeiders, den Christ. Zeelie denbond en den R.K. Bond van Transportarbei ders zijn aan de beide Reedersvereenigingen wij zigingsvoorstellen gezonden voor een eventueel aan te gaan collectief contract voor de vischlos- sers. De navolgende voorstellen werden in een zeer druk bezochte gecombineerde vergadering aangenomen: le. Het thans geldende garantieloon van f 4.5U wordt met f 1.verhoogd. 2e. Art. 6 als volgt te lezen: voor de vangst van een normale reis tot en met 200 manden wor den 12 lossers te werk gesteld (pakkers inbegre pen); voor een vangst van 200—400 manden 15 man, voor de vangst van 400600 manden 18 man; voor een vangst van 600800 manden 21 man, voor een vangst van 8001000 manden 24 man en voor boven 1000 manden 2 ploegen van 14 man. 3e, Wanneer schepen twee of meer achtereen volgende reizen in het buitenland markten, zul len bij het markten te Ijmuiden even zooveel maal, als in het buitenland werd gemarkt, de bui- tenlandsche tarieven gelden; 4e. voor schepen, welke haring trawlen, zal de bestaande regeling in het contract worden opge nomen. j^ï 5e, Als regel zal met de lossing der schepen, welke aan de markt liggen, op zoodanig tijdstip worden aangevangen, dat men om 7 uur 's mor gens daarmede gereed is. Waneer op last van de reederij op zoodanig uur met de lossing wordt aangevangen, dat men om 7 uur niet gereed kan zijn, zal voor de uren na 7 uur f 1 per uur wor den betaald. Voorts is nog besproken, om bet uurloon van 50 op 60 cent te brengen, maar ofschoon dit niet als eisch is gesteld, zal men er in de gevraagde con ferentie met de besturen der Reedersvereenigingen sterk op aandringen, om ook dit verzoek in te wil ligen. Van genoemde vier organisaties (de IJrauider Federatie neemt aan deze actie geen deel) hebben de Centrale Bond en de Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders het collectief contract op È^egd. j j i j ..I j l.iteJ* Bij het spoorstation is lijdelijk een houten trap geplaatst, omdat de bestaande steenen trap zal worden verbreed. Met de werkzaamheden daarvoor is men reeds begonnen en met het bete gelen van het rechtsche trottoir is op deze ver breeding gerekend. Het is met onze electrische straatverlichting, ook waar reeds ondergrondsche geleiding is, nog vaak treurig gesteld. Zoo was gisteravond den ganschen avond de Willebrordstraat in het duister gehuld en later ook een groot deel van de Tromp straat. Voorts brandden aan den IJmuiderstraat- weg eenige lantaarns niet en ook op den Stations weg bij Velsen en aan den weg tusschen het raad huis en den Stationsweg waren lantaarns, die niet brandden. En dit is niet één avond zoo, maar bij kans alle avonden mankeert er wat aan. k I Men deelt ons mede, dat de extra-uitkeering op Kerstmis aan de werkloozen niet is geschied te geven bezwaren in le brengen tegen aanvragen tol het in werking houden van autobusdiensten. De heer J. Vos, te Velsen, vroeg vergunning voor het traject BeverwijkIjmuiden voor een dagelijkschen dienst van 36 ritten. Van de directie der Nederlandsche Spoorwe gen waren nog geen bezwaren ingekomen. Maandag is een vischauto, op weg van Ijmui den naar Utrecht, bij het uitwijken voor een met stroo beladen vrachtauto van den Kanaalweg na bij Kanaal B in de wegsloot gereden. De mannen die op den auto zaten, konden zich bijtijds in vei ligheid stellen. De auto is later op den dag door een hulp-auto uit Beverwijk uit de sloot getrok ken. Het door Mej. J. G, Fontein te Bentveld ge schonken, door den beeldhouwer P. J. Gabriël vervaardigde marmeren Mercuriusbeeld is ge plaatst in de vestibule van het nieuwe gedeelte van het raadhuis, dicht bij de trap, die toegang geeft tot de raadzaal. Het is een ntooi beeld, vol vorm en lijn, dat een fraaie versiering van ons raadhuis is. WATEKSXAMD iJMUIBEN. Dec. 1926 Dagen 30 31 Januari 1927 1 2 3 4 5 N.M H, v.m. 11.45 0.20 I.U 1.55 2.34 3.16 3.58 water n.m. 0.43 1.28 2 08 2.48 3.30 4.12 4.41 4.55 5.24 5.41 6.12 6.34 L. v.m. 7 05 8.09 9.03 9.53 10 34 11.15 11.58 0.21 2.13 1.06 3.06 1.48 3.47 water n.m. 7.32 8 29 9.18 10.07 10.51 11.37 0 43 1.28 2.14 Van de IJmuider haringvloot kwam binnen de stoomlogger IJM. 266 met 16 last pekelharing. De Raad voor de Scheepvaart heeft Maan- een onderzoek ingesteld naar de stranding van den stoomtreiler „Hilda" Ym. 151 op 26 No vember op de Engelsche kust. Ais getuige hoorde de Raad den schipper, die verklaarde, op 25 November de vangst naar Grimsby wilde brengen; hij voer in westelijke rich ting, op het lichtschip Spurn, de wind was Z.W., het weer was goed, nevelachtige lucht, kalme zee, goed zicht. De schipper had niet met den stroom gerekend: na 100 mijl gevaren te hebben, loodde hij 20 vaam water, waarop de machine van volle kracht op halve kracht gezet werd. Omstreeks 2 uur in den nacht werd het dik van mist en om het uur werd gelood: te 7 uur 's ochtends peilde men 9 vaam. Er werd meer in Zuidelijken koers geva ren om dieper water te vinden, doch een uur la ter strandde het schip, om bij vloed weer los te komen. De schipper erkende, dat er niets ge op initiatief van den IJmuider Bestuurdersbond, beurd zou zijn als hij voor anker was gegaan om maar geheel is uitgegaan van de raadscommissie het optrekken van den mist af te wachten, voor de werkloozen. Een der matrozen verklaarde vervolgens, dat toen het niet gelukte het schip vlot te krijgen het volk begon te mopperen, hij gevraagd heeft ol hij het eens probeeren mocht. De schipper stond dit toe en na eenige pogingen gelukte het hem het schip vlot te brengen. Daarna is de schipper weer op de brug gekomen. De schipper ontkende dit alles; juist toen het schip vlot kwam, was hij weer op de brug. Een an dere matroos verklaarde, dat de schipper achter op het schip was toen het los kwam. Uitspraak volgt later. CENTRAAL DRANKWEER COMITÉ. Dinsdagavond heeft bovengenoemd Comité in de gemeente Velsen, een kunstavond doen geven in de schouwburgzaal Thalia met de bedoeling eeni ge propaganda te maken voor het hoog mensche- lijk streven van den bond voor drankbestrijding. De heer F. J, Meeken, vice-voorzitter van het comité; die bij ontstentenis van den heer Reitsma, dezen avond inleidde, herinnerde er aan dat pro- pagandaavonden, die niet anders dan de drankbe strijding predikten, belaas te dikwijls weinig be langstelling trokken en dat men daarom gemeend had ditmaal de kunst dienstbaar te maken in den strijd tegen koning Alcohol. Bijzonderlijk stond spreker stil bij het groote nut van drankbestrij ding in visschersplaatsen en onder de visscherij- bevolking, die van zee thuis varende, wel met het schip in veilige haven kwamen, doch dikwijls grooter gevaren dan ter zee te trotseeren hadden op hun weg naar huis. Spreker betreurde het dat nog een aantal stoelen onbezet was, al mocht dan, de omstandigheden in aanmerking nemende, de belangstelling bevredigend genoemd worden. Be langstelling die naar hij hartgrondig hoopte, niet alleen de kunst, doch ook een gedeelte het mooie doel der drankbestrijding gold. De kunst werd dezen avond geboden door het Symphonie-orkest „Euphonie" onder directie van den heer Adam en IJmuidens Mannenkoor, onder leiding van den heer Arisz. 't Is met hernieuwde aandacht geweest, dat we de verrichtingen en de vorderingen van Euphonie onder de zeer bekwame leiding van den heer Adam hebben gevolgd, We hoorden de Marsch Militair en Unvollendete Symphonie van Fr. Schu bert. Beide hebben ons veel voldoening geschon ken. De rustige beheersching van den directeur, het correct aangeven, de ingetogenheid van hel koper- en slagwerk waardoor de violen volkomen tot hun recht konden komen waren boven allen lof en bijzonderlijk trok het ruivere rythme, waarmede de strijkstokken over de snaren gleden en niemand uit de maat geraakte, de aandacht. Wat wel als bewijs dient van ernstige en ijveri ge studie. Het klankvolume, doch vooral de klankzuiverheid winnen daardoor veel. Ook nu heeft Euphonie getoond, dat het tot de beste symphonieorkesten van dilettanten gerekend kan worden. Van IJmuidens Mannenkoor mochten we weder een tweetal liederen hooren, die we onlangs kort bespraken bij haar uitvoering in Thalia n.l. Mor genzang van N. Hoogerwerf en Tempelzang van Budelman. Beide werden weder onberispelijk gezongen,, ja, we zouden haast zeggen, beter, rustiger, dan on langs. Tijdens de pauze hield de heer van Eikeren, van Haarlem, Alg. Secretaris van den Bond voor drankbestrijding een korte, doch geestdriftige en bezielende causerie over de ellende van het drankgebruik en misbruik, die met groote aan dacht werd aangehoord en zeer zeker niet zal na gelaten hebben indruk te maken. We meenen zeker, dat het Centraal drankweer Comité haar doel, propaganda te maken voor de geheelonthouding, met dezen kunstavond, wel be reikt zal hebben, De daarvoor aangewezen commissie uit Ge deputeerde Staten is voortgegaan met gelegenheid De stoomtrawler Urania KW, 14 van de ree derij Gebr. Taat te Katwijk is onderhands ver kocht aan den heer L. Reygersberg e.a, alhier. De stoomlogger IJM. 33 Jhr, C. H. van den Brandeler en de logger KW. 41 De Hoop kwamen van Great Yarmouth binnen met resp. 918 en 1000 vaten haring. 1 In de week van 20 tot 27 December zijn tc Ijmuiden uit zee binnengekomen 42 stoomsche pen en 2 zeelichters en naar zee vertrokken 5; stoomschepen, 1 motorschoener en 2 zeelichters Ter vervanging van de in de vorige weel weggedreven en bij Katwijk gestrande lichtbrui- boei is door het gastransportvaartuig een nieuwe iichtbrulboei voor de pieren alhier uitgelegd. Het stoomschip Vliestroom is van Londen aangekomen om bij de Hoogovens een deel ijzer- te laden en vertrok later naar Amsterdam om bij tc 'laden. Het Zweedsche stoomschip Louis de Geer is van Stockholm te Velsen aangekomen met eene lading houtstof voor de papierfabriek. - Na de lading erts bij de Hoogovens gelost te hebben vertrok het stoomschip Naaldwijk in ballast naar Rotterdam. - De hier weinig geziene vlag van Panama werd hier dezer dagen getoond door het stoom schip Ereno, dat van Casa Blanca naar Amster dam passeerde met eene lading fosfaat. - Aan het rapport van de afdeelingen uit den Gemeenteraad betreffende het onderzoek van de jrootilngen voor den dienst 1927 ontleenen wij het volgende: ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Een lid gaf zijn ontevredenheid te kennen, over het gemis aan voorlichting van B. en W. bij deze begrooting. De gemeente Velsen is ontgroeid aan de practijk van een klein dorp, waar men uitslui tend met de opgave van financieele posten kan volstaan. Naar de meening van dit lid, moeten B. en W. bij de begrooting hun algemeene opinie omtrent de verschillende bemoeienissen van een gemeente kenbaar maken, ,ten einde den leden van den Ge meenleraad een inzicht te doen krijgen in den geaachtengang van het college. Het zeilde lid betreurde het, dat B. en W. zoo weinig gevolg geven aan door raadsleden naar voren gebrachte wenschen. Bi) de behandeling van de begrootingen voor 1926 zijn in de afdee lingen verscheidene zaken naar voren gebracht, waaromtrent spoedige voorziening noodzakelijk was. De memorie van antwoord heeft zich er toen echter zeer gemakkelijk van afgemaakt, terwijl men tot nu toe niet heeft kunnen bemerken dat uitvoering is gegeven aan de in genoemde memo ne gedane toezeggingen. Spreker wilde niet punt voor punt herhalen wat liet vorig jaar door ver scheidene leden is naar voren gebracht en waar aan thans nog geen uitvoering is gegeven, maai- wilde toch nog enkele aangelegenheden ter sprake brengen, ten einde daarop in het bijzon der de aandacht van hei college te vestigen. Met hel uitgebreid lager onderwijs en het voor bereidend lager-onderwijs slaat het nog even ver, als hel vorig jaar. In de memorie van toelichting der begrooting treft men alleen de mededeeling, dat de post voor de stichting van een bewaarschool te Ijmui den kan vervallen. Naar de meening van dit lid behoorde in een begeleidende nota bij de begrooting door het college te worden medegedeeld, waarom niet tot stichting van een dergelijke school wordt over gegaan. (Ook andere leden betreurden het ten zeerste dal bij deze begrooting geen enkele nieuwe post voor het bewaarschoolonderwijs is uitgetrokken). Wel kon spreker uil deze begrooting lezen dat het bijzonder-onderwijs een steeds grooter, het openbaar-onderwijs een steeds kleiner bedrag wordt toegekend. Hieromtrent werd door een ander üd echter opgemerkt, dat het bijzonder- onderwijs nog niet voor de volle 100 van zijn rechten heelt gebruik gemaakt. Wanneer dus het bijzonder-onderwijs zich in deze gemeete beter oriënteert, is dit geen bevoordeeling, maar alleen achterstand inhalen. De post „subsidiën aan leeszalen" was bij de begrooting voor 1926 pro memorie geraamd. Met recht had thans verwacht kunnen worden, al heelt misschien de commissie voor de leeszaai niet veel van zich laten hooren, dat B. en W. nu met een voorstel waren gekomen. Ook wat de kinderspeelplaatsen, de schoolbaden, de herstel lingskampen enz. betreft, blijkt, dat van het col lege geen initiatief uitgaat. Het werk van een raadslid tegenover een welwillend college, dat echter steeds negatief in zijn daden is, wordt hierdoor zoo onbevredigend. Het gevolg hiervan is, dat een lid van den Raad zich gaat afvragen, waarvoor zit ik nu eigenlijk in den Gemeenteraad. Is dit alleen om uiting te kunnen geven aan wat er in de kringen die men vertegenwoordigd, leeft? Ook gebeurt het, dat het college opdrachten van den Raad krijgt en deze dan niet uitvoert. Spreker had hierbij op het oog de instelling van een woningdienst en de wijziging van de ver ordening op de pensionneering van Wethouders. Voorts betoogde dit lid, dat het doordrijven van een belastingverlaging van ruim f 42.000.een van de belangrijkste oorzaken Is, dat B. en W. thans kunnen zeggen, dat voor vele noodige za ken, geen geld is. In dit verband wilde spreker nog even vastleg gen, dat de meening van de tegenstanders van deze belastingverlaging nog steeds als de juiste moet worden beschouwd en dat de volle verant woording voor deze verlaging aan Burgemeester en Wethouders wordt gelaten. Tevens vroeg dit lid of men wel veilig gaat met deze begrooting, waarop een hooge winst van het gasbedrijf is geraamd ondanks de steeds stijgende kolenprijs en terwijl deze begrooting feitelijk reeds een tekort van f 10.000.aangeeft. Voor de kosten van bestrating van den Stati onsweg wordt immers in den kapitaaldienst f 10.000.geraamd. Dit lid kan met deze post niet accoord gaan. Voortgaande wees dit lid er op, dat door B. en W. f 75.000,-is uitgetrokken voor onderhoud van straten en pleinen, terwijl f 76.000.ge raamd is als ontvangst van de straatbelasting en vroeg in verband hiermede waar nu het begrip „billijke bijdrage" blijft. Het voorstel van de Commissie voor openbare werken om voor onderhoud van straten en plei nen f 100.000.te voteeren, leek dit lid niet kwaad, vooral omdat de politiek van B. en W. met de bestrating naar de meening van dezen spreker zeer gevaarlijk is en zich later zal wre ken. Deze gemeente breidt zich immers zeer snel uit en nu zal 't bekrimpen op de uitgaven voor de be strating tengevolge hebben, dat men over enkele jaren voor zeer groote uitgaven zal komen te staan. Verder vroeg dit' lid waarom het college niets heeft medegedeeld omtrent den stand der woningvoorziening. De Raad had dan geweten of er nu voldoende gebouwd is, of dat er nog een tekort aan wonin gen is en wat dan in de toekomst zal worden gedaan. Ook is men al meer dan een jaar wachtende op een definitief voorstel omtrent de exploitatie van de 295 woningen. Dat al deze opmerkingen moesten worden ge maakt, was naar de meening van het lid, dat aan het woord was geweest, een bewijs dat het col van B. en W, niet voortvarend is en zeker niet geacht kan worden veel te voelen voor de sociale nooden in deze gemeente. Een ander lid kon zich geheel in deze beschou wingen vinden en bepleitte nog eens, dat het budget voor deze gemeente ontoereikend is. Aan wat voor een groeiende gemeente noodzakelijk is, kan niet gedacht worden; zelfs heeft men nog op de noodzakelijkste uitgaven moeten beknibbelen. Verder vestigde het aan het woord zijnde lid nog in het bijzonder de aandacht op: a. De stichting van waschhuizen in deze ge meente. Vooral voor de kleine woningen is voor ziening noodzakelijk, terwijl ook uit hygi ënisch oogpunt bezien, hierop moet worden aangedrongen. b. Het aanbrengen van kinderspeelplaatsen (vooral ook bij school H.), c. De wenschelijkheid dat het Gemeentebe stuur rechtstreeks onder de oogen ziet de komst van volksgebouwen in deze gemeente. Deze gebouwen, waarin bijv. een afdeeling van een openbare leeszaal kan komen en waarin aller lei cursussen kunnen worden gehouden, zullen dan een centrum worden voor de ontwikkeling van de arbeidersbevolking. Tevens zullen deze gebouwen het cafébezoek beperken. Een ander lid echter betuigde zijn instemming met het streven van B, en W. Hadden we de winst van het Gasbedrijf niet noodig, dan kon ze den consumenten ten goede komen. De gas- prijs in deze gemeente is zeer laag en de belan gen der lagere klassen worden niet verwaarloosd. Daarom kan in dezen op de medewerking dit lid worden gerekend, indien maar voortdurend aandacht blijft geschonken aan sociale maatrege len. Een post op de begrooting voor concerten in het park „Velserbeek" werd door een der leden wenschelijk geacht, Spreker betoogde, dat de gemeente hier een taak heeft en in den zomer moet worden gezorgd, dal zoo nu en dan een goed concert wordt gegéven. Wegens overvloed van copie konden deze raadsstukken niet tijdig meer gedrukt worden. Vergadering vau 28 December 1926. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter doet mededeeling vau de ingeko men stukken, ken verzoek van het Bestuur van de Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs te ijmuiden, Engeimun- dusweg E 2 om voor de aanschaiting van nieuwe sciioolmeubelen (4b zitplaatsen) de benoodigde gelden toe te staan (in handen van B. en W, om advies). Een adres van de N.V, „Ons Gemeenschappelijk Bezit" te Utrecht, waarbij wordt verzocht onthei ling ie verleenen van het bepaalde in art, 68, al. 7 der bouw- en woningverordening, ten behoeve van den bouw van twee woonhuizen op een terrein aan den Kerkweg te Santpoort (in handen van B. en W. om advies). Vervolg ingekomen stukken. Een adres van G. Wijnschenk e.a. namens een groep ouders van kinderen, welke school A II te ijmuiden bezoeken, waarbij wordt verzocht, de voordracht van B. en W. inzake het beschik baarstellen van 6 leslokalen aan eene bijzondere neutrale school te Ijmuiden niet aan te nemen. Als voren van J. Deinum e.a, inwoners der ge meente Velsen, ten noorden van bet Noordzeeka naai, waarbij wordt verzocht: ie. de aldeeling Velsen, ten- noorden van het Noordzeekanaal, voor de personeeie belasting in de 3e klasse te brengen; 2e. in 1927 de bijzondere aandacht te wijden aan de wegen en de verlichting in die afdeeling (in handen van B. en W. om advies). Als voren van A. en K. Schermer te Uitgeest, waarbij zij verzoeken hun het alleenrecht toe te kennen tot het oprichten en in bedrijf brengen van een radio-centrale in het gedeelte der ge meente, gelegen ten Noorden van het Noordzee kanaal (in handen van B. en W. ter afdoening, op grond van art. 95 der Algemeene Politieverorde ning). Goedkeuring en machtiging lot uitvoering van het gewijzigd plan voor den bouw eener openbare lagere school te IJmuiden, omvattende 7 lokalen en een gymnastieklokaal. De heer Maas zegt zich, gezien het kleine ver schil, af te vragen, of Openbare Werken niet te duur werkt. Spr. meent dat voor den prijs van pla. 3 een goede school te bouwen is. Spr. vraagt of de commissie voor openbare werken, alvorens de aanbesteding plaats heeft, de bestekken nog eens goed mag nazien. De heer ten Broeke vraagt nog eens te mogen hooren de cijfers, die genoemd zijn voor den bouw eener bijzondere school te Velsen. De heer Bosman zegt aan plan 2 nog steeds de voorkeur te geven. De heer Visser zegt, dat wanneer de school op tijd, d.i. op 1 September a.s. gereed zal zijn, er voor een onderzoek, als door den heer Maas ge vraagd, geen tijd meer zal zijn. De heer Sluiters zegt dat met zulk een onder zoek de school zeker niet op tijd klaar zal zijn, hetgeen de heer Schuitenmaker onderstreept. De heer Dunnebier zegt te meenen, dat de heer Maas twee dingen bedoelt, n.l. dat de commissie voor openbare werken voor de aanbesteding het bestek nog eens zal nazien en voorts, dat de com missie onderzoekt, of openbare werken den hoog bouw niet te duur heeft opgezet, opdat het ver schil zoo klein mogelijk zou blijken. Spr. zegt het laatste zeer toe te juichen en dan zal men zien, dat er niet opzettelijk hoog geraamd is. Ook tegen het eerste deel van het gevraagde heeft spr. geen bezwaar. Aan den heer ten Broeke zegt spr., dat voor de bijzondere school te Velsen per lokaal f 1000 hco- ger geraamd is dan voor deze openbare school. Wat sprekers meening aangaande de plannen, waar het verschil tusschen hoog- en laagbouw slechts f 5500 is, stelt spr. toch meer prijs op laag bouw. De heer Vermeulen zegt, dat het niet in de eer ste plaats ging om hoog- of laagbouw, maar om bezuiniging. Het ging om een goed type school, dat beduidend minder zou kosten dan volgens het ge raamde bedrag. Spr. zegt dat te IJmuiden-Oost een school met verdieping met 7 lokalen is gebouwd voor f 5700C en le Beverwijk is door een van onze raadsleden een school met 8 lokalen gebouwd voor gelijk be- Spr. meent dat voor f 73000 een goede school met 7 lokalen en gymnastieklokaal kan worden gebouwd. Bij goed onderzoek zal men dan nog den laagbouw kunnen behouden. Spr. wil het echter geheel aan B. en W. over laten en dit onderzoek aan hen opdragen als een motie van vertrouwen. De heer Dunnebier zegt geen kans te zien op den laagbouw f 5000 te bezuinigen. Spr. zou wil len, dat het vertrouwen van den heer Vermeulen wat verder ging en dat B. en W. volmacht kregen tot laagbouw over te gaan. Spr. meent dat echter de raad over hoog- en laagbouw moet beslissen. De heer Roelse onderstreept dit laatste en zegt wegens het geringe verschil voor te stellen plan 2 uit te voeren, waarop B. en W. dan zoo moge lijk nog kunnen bezuinigen. Het voorstel-Vermeulen wordt met 1110 stem men verworpen. Vóór stemden de heeren Hom burg, Nijssen, v. d. Steen, Maas, Zwanenburg, Handgraaf. Tusenius, Vermeulen, Groeneveld en Langendijk, Het voorstel-Roelse, om plan II uit te voeren, wordt met 129 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Sluiters, Homburg, Nijssen, v. d. Steen, Maas, Zwanenburg, Handgraaf, Vermeulen en Langendijk. Beschikbaarstelling van 6 leslokalen van het ge bouw der A-scholen en medegebruik van een gymnastieklokaal ten behoeve van de door het be stuur der Neutrale schoolvereeniging „IJmuiden en omstreken" voorgenomen stichting van eene bij zondere school. De heer Roelse zegt dat dit hem heelemaal geen geschikte oplossing lijkt, Het lijkt wel, of B, en W. een goedkoope oplossing willen en spr. kan dit begrijpen, waar deze aanvrage best had kun nen worden voorkomen, zoodat het hier een on nutte uitgave betreft. Spr. zegt dat de consequenties van het raads besluit echter eischen, dat de schoolvereeniging schoolruimte krijgt. In verband met de ook in de vorige vergadering besproken samenvoeging van de A-scholen en het verzoek der 30 ouders tot (uk Sp (ad handhaving van den bestuanden toestand, had.d, wethouder van onderwijs toen een yerklarïa-1 i0m kunnen alleggen, maar deze heelt in alle talen V - n zwegen. Uaarcloor kwam uit, dat het toch gaa; flIt fiez het cachet. pe Spr. zegt dat d»l toch een groote verantwoorde. (jj lijkneid op den wethouder legt, vooral waar ileze voorzitter is der neutrale schoolvereeniging. r 0 JJe Voorzitter verzoekt den heer Koelse ojtl Lol meer van den heer iusenius te spreken als voor. Spr. zitler der Neutrale schoolvereeniging. wjj; Ue heer Roelse vraagt oi een andere oplossing j p; niet mogelijk was geweest, bv. door onderbreng^ jjing van de neutrale school in school B, Een algeheel [)e 1 verdeeliug der kinderen was ook gewenscht gs„ fal weest. t>pr. zegt dat de neutrale schooi nu 6 lok», ^en len krijgi voor 58 kinderen, terwijl school Al.n»t[ fl g< 353 kinaeren het met 7 lokalen zal moeten doen, wlen bpr. zegt dat de nieuw te bouwen school over t va brug besleind moet blijven voor den aanwas dei Spr. bevolking. Maar dit zal nu wel anders worde:. m riet gevolg van het onderbrengen der neutrale nc school in de A-scholen zal tot gevolg hebben, da; iool de openbare school ten koste van de neutra^ ng, schoot benadeeld zal worden, ^ls opr. wijst er voorts op, dat deze vestiging groou tulf* animositeit tusschen leerlingen en leeraren motoren tengevolge hebben. En waar de Ulo-school nu iD orde cie A-scnool bij het lager onderwijs ondergebrachi Dc wordt, zal dit ook groote moeilijkheden opleveren, iggei Een groot bezwaar acht spr., dat wanneer over jat de brug een nieuwe openbare school moet worde; e«nt gebouwd, deze beschikbaar moet worden gesteld test voor de neutrale schoolvereeniging. De meu»e jor school aan de Hadleydwarsstraat zal spoedig be. eutr; volkt zijn en als er dan een nieuwe school noodig las is, komt deze aan een bijzondere school. jo r Spr. zegt dat de oplossing, als B. en W. willen, ilwi niet gewenscht is en dat dus naar een ander», f. S] moet worden uitgezien. e bi De heer Schuitenmaker zegt het grootendeeb eer met de argumenten van den heer Roelse eens lt jort zijn. Spr. zegt dat wanneer straks de schutting tus.: it n schen beide scholen zal worden opgetrokken, er ij aar de kinderzielen iets zal breken, dat niet meer ge.odei heeld kan worden. oot Spr. zegt dat hij met verwondering heeft kea- it nis genomen van een verzoek der oudercommissie, Spi om school AH in stand te houden. Dit adres waj «lig geteekend door Ir. J. A. Ringers en, onleesbaar, ach door den secretaris. Spr, heeft gehoord, dat dit de ieuv heer Tusenius is. De Spr, zegt dat er nog een daad gedaan kan wor- :ho( den, nl. het voorkomen der stichting van de neu- De trale school. Als men de differentiatie aanvaard^ laat is dit mogelijk, Spr, hoopt, dat het vanavond nog eo zoover zal komen, t®| De heer Vermeulen zegt met belangstelling de De bespiegelingen van den heer Roelse te hebben ge- ;d hoord. Deze herinnerden hem aan het meisje, dal w in een winkel stond en haar keus niet kon vinden, jeer En toen haar werd gevraagd, of ze dan alles wil. de hebben, antwoordde ze: Neen, twee allessen. Ook dacht spr., dat de heer Roelse precies deed als Koning Willem I, die zesmaal dezelfde troe- pen langs Quatre Bras liet marcheeren. De heer Schilling: Die is goed. De heer Vermeulen zegt dat de vorige maal hel verlossende woord had kunnen worden gesproken- oei en als de soc.-dem. fractie de differentiatie aan- vaardde, was de neutrale school overbodig. Maar dat is niet gebeurd, Laat men nu niet meenen, dat de neutrale school straks maar 58 kinderen zal houden. Er-ii voor deze school al zooveel reclame gemaakt, dal men straks niet netjes is, als men daar zijn kinde ren niet heenzendt. Spr. zegt dat de nieuwe school over de brug eigenlijk nog niet noodig is. Op de scholen iu Oud-IJmuiden zijn nog 220 plaatsen. Zoo groot zijn de afstanden in IJmuiden nog niet. Spr. acht de oplossing van B. en W. de beste en de goedkoopste. Wat het adres der ouders be: treft, die bezwaren hebben tegen deze oplossing, als men deze niet wil, laat men de neutrale school dan onderbrengen in de nieuw te bouwen school. Stemmen: Daar komt de aap uit de mouw. De heer Vermeulen; Die aap zat er niet in en als hij er in zat, hebben de heeren van links hem in gegooid. Spr. vraagt wat er tegen is, om, als men de neutrale school niet in de A-scholen wenscht, deze onder te brengen in de nieuwe school. De heer Visser zegt dat de linksche leden er te- gen waren, om de Chr. school op Wijkeroog te huisvesten in de openbare school. Daarom zijn wij tegen huisvesting der ngutrale school in de open bare school, waarin alreeds twee scholen zijn on dergebracht. De heer Sluiters zegt niet te begrijpen waar men de kinderen uit de 6 lokalen zal huisvesten. Die kunnen toch niet direct naar de nieuwe school. Spr. vraagt zich nogeens af, of er wel gebrek aan schoolruimte is op IJmuiden. Toen men met hel plan voor de nieuwe openbare school kwam, zeide spr.: Dat wordt de neutrale school en spr. gelooft dat, gehoord het gesprokene door den heer Ver meulen, dat daarop wordt aangestuurd. Maar dit zou spr. geen zaken doen achten en ook niet eer lijk, Laat men dan liever zeggen waarom het gaat, De heer Nijssen zegt dat er verschil is tusschen wat de heer Visser noemde en dit voorstel. Hel bestuur der Chr. School tè Wijkeroog was tegen onderbrenging in de openbare school, terwijl hel bestuur der neutrale school juist in de openbare school wil gehuisvest zijn. De heer Dunnebier zegt, dat er geen directe be hoefte was aan schoolruimte te IJmuiden. Maai met het oog op de uitbreiding en de kleine kinde ren, die over de betonbrug moeten, bouwen we de nieuwe school. Spr. acht de voorgestelde oplossing ook de bes te en de ouders, die het zoo zeer betreurden, dal de heer Pleyler werd overgeplaatst, kunnen dan straks hun kinderen naar school C zenden. De heer Tusenius herinnert aan het gevraagde in de vorige vergadering, n.l. een opleidingsschool. Toen is er geen antwoord gekomen en spr. zegt dat hij nog altijd een antwoord wacht. Reeds voor twee jaar werd een opleidingsschool gevraagd, maar men wil die niet. Alleen zijn eenige leden der soc.dem, fractie overstag gegaan, behalve de heer Visser, die zeide dat de wet dit niet toeliet. En de wet laat dit niet toe, maar oogluikend kan hel wel. - De heer Roelse: Spreekt u als wethouder? De heer Tusenus: Och, ik kan uw functies ook niet allemaal uit elkaar houden, maar u weet wel waar Abraham de mosterd haalt. Spr. zegt dat hij de bezwaren der ouders begrijpt. Maar er zijn ruim 300 plaatsen op de openbare scholen te IJmuiden over, waarvan 200 op de A* scholen. Maar geef ons een school als er in Amsterdam zijn en zooals ze te Deventer op twee na allemaal zijn. Maar men wil dit niet en spr. wijst op defl tegenstand van den kant van den Bond van Ne- derl. onderwijzers, in welks orgaan er op gewezen wordt, dat de A-scholen steeds minder opleidings scholen zijn geworden en waarin de heer Roelse geprezen wordt. Spr. erkent dat de Bond gelijk heeft, er is daarvoor een voortdurende propagan da gemaakt. Maar de praktijk geeft ons gelijk, dat wij een school kunnen hebben, als wij gaarne wenschen. De heer Schuitenmaker zegt dat hij, toen de

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 2