NUTSSPAARBANK Jalianakade Ziekenfonds „Yelseroord ENGELSCH. ADMIRAAL ,Frlc8che Koffiehuis' Been zitting op 31 iscsmber N.V. CENTRALE BAKKERIJ IJMUIDEN" Gemengd Nieuws, Dankbetuiging, Dagdienstbode Nette Jongeman Wasschen Pracht Orgel Woning een Woonhuis Voer "den Üütói'jssrhavend meet u zyn in de 8LIJTEBÏJ vêb ends het Kanaal weg 1 ÏJmniden-Oost J. T. d. BOOGAARD. Kanaalweg 1, Ijmuiden-Oost. Dagdienstbode. Pianist Een net Jongmensch Les aai geboden prachtig Huis Huis te huur Huis ie huur, Burgerwoonhuizen Winkelhuis Is verband met de jaariyksche controle, zullen onze Kantoren op 51 December na twaalf imr gesloten zfju. Meubileerinrichting Commensaals Gemeubil Kamers Ruim Pakhuis Op de BRILLEN PINCE-NEZ BESTELT VROEGTIJDIG Uw Appelbolles», Saueqsenbroodjep, Appelbeignets en verder Gebak. I on. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken Hiermede berichten wij, dat de prijs der parelkooks vanaf 27 Dec. wordt verlaagd tot f 18.- per 1000 KG. afgehaald aan fabriek. d,. |f Vermeulen voor de openbare school hoorde '0/ fcotnen, dacht aan het woord van Nelson: Be- gt. me voor mijn vrienden, met mijn vijanden zal «a mezelf wel helpen, 0e heer Vermeulen: Welke Nelson was dat? ie. 0e heer Schuitenmaker zegt dat de nieuwe jool aan de Hadleydwarsstraat voor het open- a onderwijs moet behouden blijven, daar deze iet jool spoedig bevolkt zal zijn. it. jpr. houdt een pleidooi als in eerste instantie vijst de soc.-dem. fractie op het standpunt van ioj j partijleider Albarda, die zich niet tegen op- inj dingsscholen verklaarde. 61e De heer Roelse zegt dat hij de vorige maal heel ge. jdelijk is geweest. Spr. was het eens met de u. «ren Visser en Schuitenmaker en zegt dat de ati geen opleidingsscholen kent, dan alleen voor n )ierwijzers. Spr. is niet tegen differentiatie, als dj; van de ouders uitgaat. ier Spr- zegt dit het grootste bezwaar te achten, en jt min of meer onoprechte bij de voorstanders ate (r neutrale school, dat ze zeggen een opleidings ei hooi te willen uit een oogpunt van onderwijsbe- a|( ng, terwijl men bedoelt een standenschool. ls het voorstel wordt aangenomen, zal men de )le lutrale school de beste plaats geven en de kin- )ei ;ren der openbare school zullen er de dupe van in. orden. :hl De heer. Landeweert wil na alle getheoriseer so. jggen, dat ons openbaar onderwijs op hoog peil er,aat en den toets der critiek met alle andere ge- ec eenten kan doorstaan. Het is nooit gewoonte ge ilt test om de kinderen in 6 jaar klaar te stoomen M »r het middelbaar onderwijs. Dit \yil men bij de le.jeutrale schoolvereeniging en bij 30 leerlingen per li, |j| zal dit wel gaan, maar het Fransch zal men jn niet in de dagschool kunnen verzorgen. Spr. ia, jtwikkelt bezwaren tegen het voorstel van B. en rj-f. Spr. acht ook geen twee nieuwe scholen over {brug noodig, er is daar geen behoefte aan, te il, «er niet waar het openbaar onderwijs in Sant- Is jort haast verwaarloosd wordt. Maar spr. zegt, s.;it men alleen lokalen kan geven, als ze beschik- 1, 3ar zijn en dat zijn ze niet. Spr. gelooft dat de aderbrenging der neutrale school in de A-scholen oote verwarring zal scheppen en tot animosi- jit aanleiding zal geven, die niet te voorzien is. Spr. zou het bestuur der neutrdle schoolver- iniging in overweging geven nog een jaar te rachten en te zien, hoe de toestand is, als de itjeuwe school klaar is. De heer Bosman dringt er op aan de neutrale fhool in school B onder te brengen. De heer Dunnebier zegt dat school B niet let Haat, daarin is.de school voor achterlijke kindi >B ondergebracht. De situatie is bij deze school ecl moeilijker, heer Tusenius zegt dat de heer Roelse wel jn beetje opleiding wil. Spr. zegt dat men tevre- en is met de A-scholen, maar er komt steeds eer ontevredenheid. Spr. citeert een ingezonden uk in de N. Rotterdamsche Courant, waarin de- ontevredenheid uitkomt en zegt dat het ook ier zoo gaat. Spr. zegt in de termen van het Velser Week lad: Laat Tusenius en zijn kornuiten maar moel éren. Als de school niet gaat, heeft men zijn zin n als het wel gaat, voorziet de school in een be- oefte. Spr. zegt dat de school wel zal gaan. Het voorstel van B. en W. wordt met 138 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Dalmeijer, Roelse, Schilling, Schaar, Visser, Landeweert, Schuitenmaker en Bosman. Voorloopige vaststelling c.q. goedkeuring van de rekeningen over 1925 van de gemeente, de bedrij ven enz. De Voorzitter zegt dat dit punt moet worden aangehouden. Grondovername voor wegverbreeding. B, en W. stellen den raad voor, strooken grond over te nemen voor aanleg van geprojecteerde straten en ter verbreeding en verruiming van den Wijkerstraatweg te Velsen, den Zeeweg en Wil- lemsbeekweg te Umuiden en den Bloemendaal- schenstraatweg, Biezenweg en Hagelingerweg te Santpoort. Goedgekeurd. Prae-advies op een adres van de N.V. Exploita tie Mij. „Velserduin" te IJmuiden, om vergunning tot het aanleggen van straten aldaar. Naar aanleiding van het nieuw-ingediende plan van de N.V. Exploitatie-Mi^. Velserduin te IJmui den tot het aanleggen van straten, berichten B. en W., dat dit plan eenige wijziging van het uitbrei dingsplan ten gevolge zal hebben. Zij stellen voor, het plan goed te keuren en de gevraagde vergun ning te verleenen. De heeren ten Broeke en Vermeulen vragen meer zekerheid inzake de verplichting van beplanting en bestrating der trottoirs. Het voorstel wordt goedgekeurd. Verhuring van tuingrond, B. en W. stellen voor aan A. Katel te Sant poort voor 5 jaar in huur uit te geven een per ceel tuingrond, tegen een huurprijs van f 580.65 per jaar en aan P. G. Bierman te Santpoort een perceel tuingrond, eveneens voor den tijd van 5 jaar, tegen een huurprijs van f 600 per jaar. Goedgekeurd, Toekenning van een voorschot, onder waarborg van tweede hypotheek. B. en W. stellen den raad voor, aan P. v. d. Berg te Amsterdam een voorschot, onder waar borg van tweede hypotheek, groot f 19.800, te verleenen voor den bouw van 33 arbeiderswonin gen aan de Cederstraat, Fazantenlaan en Berken straat te IJmuiden, Goedgekeurd. Tegen de heer Vermeulen. Verleenen van machtiging en toekenning van het noodige crediet voor het beharden en rioleeren van den Engelmundusweg. B. en W. deelen mede, dat de eigenaren van gronden aan den Engelmundusweg te IJmuiden be reid zijn gevonden, ten behoeve van de beharding en rioleering van dezen weg den ondergrond van den weg kosteloos af te staan en een som van f 6373 bij te dragen in de kosten, Zij vragen den raad machtiging en het benoodigde crediet om tot deze beharding en rioleering over te gaan. De heer Vermeulen heeft bezwaren tegen het voorstel, omdat het een precedent zal scheppen en men ook later de dingen op de gemeente zal af schuiven. De heer Roelse zegt dat deze weg niet langer een lijdensweg mag zijn en ook de heer ten Broeke dringt op spoed aan. Het voorstel wordt goedgekeurd. Tegen de heer Vermeulen. Wijziging der Algemeene Bepalingen, toepasse lijk op de werken van den dienst van het bedrijf openbare werken der gemeente Velsen. B. en W. stellen voor par. 3, al. 3 (cement) der bovenstaande bepalingen te wijzigen in dien zin, dat voor de woorden ,,Gewapend-Beton-voor- schriften van 1910" wordt gelezen „Gewapend- Betonvoorschriften van 1918 met de daarin aange brachte wijzigingen en aanvullingen. Goedgekeurd. Vaststelling van de vergoeding, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, uit te keeren aan de besturen der bijzondere scholen, over de jaren 1923 en 1924, B. en W. stellen voor deze bedragen vast te stellen als volgt: voor de lagere scholen op resp. f 17.04 en f 15.58 en voor de mulo-scholen (waar voor alleen de Groen van Prinstererschool te IJmuiden in aanmerking komt) op resp. f 18.76 en f 1S.54. Goedgekeurd. Wordt vervolgd. Landhouder. Onze landbouw staat in het buitenland best bekend. Weinig volken halen zooveel uit den bodem als wij. Buitenlandsche des kundigen, die ons land bezoeken, zijn vol lof voor onze veeteelt en landbouw. Onze producten hebben over het algemeen ook een uitstekenden naam. Ook op het gebied van landbouworganisatie mogen wij er zijn en ook onze landbouwwetenschap staat in de voorste rij. Mij heeft stal en schuur wel eens de studeerkamer van den boer ge noemd, deze leest echter in zijn huiskamer ook zijn vakbladen en geschriften; de meeste jonge boeren hebben niet alleen het bedrijf van hun vader geleerd en over genomen, maar ook landbouwonderwijs ge noten. Dat wordt allang niet meer als een moderne modefrats beschouwd maar een noodzakelijke voorbereiding tot het vak. En toch hebben de landbouwers hel moeilijk. Koopman en fabrikant verdienen al spoedig tweemaal zooveel als de land bouwer. Dat hangt niet alleen samen met de tijdsomstandigheden, die het laatst den landbouw met een ernstige malaise getrof fen hebben, want ook in normale omstan digheden geeft de landbouw niet meer dan een matig bestaan. Zich rijk boeren komt bijna nooit voor. Voor de Overijsselsche Landbouwmaat- schappij heeft de heer G. W. Stroink deze tegenstelling tusschen den bloei van den landbouw en de vaak moeilijke positie van den landbouwer verklaard uit den heer- schenden landhonger. Er is een te sterke concurrentie tusschen de 1 andgebruikers; daardoor worden de koop- en pachtprijzen te hoog. Daartegen kan men volgens den heer Stroink maar twee dingen doen: de vraag verminderen of het aanbod vergrooten. Het is thans regel, dat de boerenzoon ook boer wordt. De strijd wordt daardoor ver zwaard en al is het niet makkelijk een an der beroep te vinden, de eenvoudige waar heid van de vele varkens en de dunne spoe ling mochten boerenjongens bij het kiezen van een beroep wel eens beter bedenken. Landverhuizing zal niet veel baten; want het is niet te verwachten, dat er zoovelen heengaan, dat de vraag naar land daardoor aanmerkelijk kleiner zal worden. Men kan echter ook den cultuurgrond uitbreiden Staat en provincie werken daartoe tegen woordig mede en er wordt de laatste ja ren veel woeste grond in cultuur gebracht. Ook moet men niet vergeten, dat de ma laise zeker een tijdelijk karakter draagt. Door pers en organisaties komen de klach ten uit de wereld van den landbouw tegen woordig spoedig en krachtig tot uiting. Daardoor geeft een jaar van depressie al licht een te somberen kijk op den toestand. De bloei van den landbouw zal, naar de heer Sproink meent, ten slotte den land bouwers zelf ook ten goede komen. On- dertusschen geldt thans van den veel groo- tere opbrengst en den bloei van den land bouw: Een ander, die zaait, een ander, die maait. Niet de landarbeid, ook niet de huurboer, die het bedrijf leidt, maar de grondbezitter profiteert van de rijkdom men, die door wetenschap, overleg en ar beid uit onzen bodem gehaald worden. DE TREKHOND. Een bal van vet, een ronde welgedaanheid, Zit op zijn kar, te paard, een dikke boer, En of hij zwaaiens-vlug, de smalle paan berijdt, T-och treft den rappen hond zijn wilgenroer! Zijn zware, plompe lijf weegt op den wagen, De trekhond zwoegt en zwicht in 't klein gareel, Toch zal en moet hij rustloos verder jagen, Al hangt de tong hem druipend uit de keel! Al staat de zon te schroeien aan den hemel, En steekt een dolheid in zijn raadloos oog, En schroeft zijn strot te zaam, waar een gewemel Van stof zich brandend aan de wanden zoog. Maar lustig blijft des voermans pijpje smoken. - Het schijnt geschapen in den breeden mond - En lustig danst het zweepjen op de knoken, En 't zwikkend achterlichaam van den hond! Tot plots de wagen willoos rolt ter zijde, Stoot aan den berm en staat.... Het beest ligt neêr; De kop, dien het als afgestreden vlijde Zacht in het dorre gras, beweegt niet meer! De bek is weinig open, maar de lippen, Zijn wit van schuim; de oogen gaan iar.gzaam dicht. een al te drieste vlieg doet z' even knippen, Dan zijn ze toe van 't felle zomerlicht! Zijn lijf, dat nog verward zit in de touwen, Wordt van een krampend stuipen wreed door- schokt, Een reut'len komt als in een laatst benauwen Van uit den buik hem naar de keel geklokt! Maar rustig staat de dikke boer te kijken, De kleine pijp in de vereelte knuist. En rustig stapt hij naar het boerderijken, Waar juist het water uit een pompje bruist! Nu rilt het beest aan al zijn maag're leden,, Een vrieskou schudt zijn poovere karkas; Bij middagzon, steeds heeter afgegleden, Wordt het hem winter in het warme gras! Maar dan, ineens vangt weer 't amechtig hijgen, Als in een plotselinge gloeikoorts aan En d'angstig wijd heropend' oogen krijgen Weer dolheid in hun bruinen glinster staan! Pas als de boer hem giet het weldoend water Dat koel en helder uit den emmer vloeit, Een groezelig en héél klein meisje staat er Bedremmeld bij schijnt het of langzaam bloeit Zijn oude kracht en moed weer in hem open, Hij richt den kop een weinig, en zijn tong Likt aan het plasje bij hem neergedropen, Terwijl zijn lijf zich even zijwaarts wrong! Maar op dit blijde teeken wordt de wagen Met éénen ruk weer op den weg gebracht, Hij staat en zijn onvaste beenen schragen, De al te zwaren last met zwakke kracht! En duchtig komt het nijdig zweepjen sporen Tot vlug hervatten van den langen tocht. En duchtig klinkt hem schreeuw en vloek in d'ooxen, Waaruit zijn angst een wilde koenheid wrocht! Dan zwaait de boer, reeds onder 't eerste rijden, Zich op zijn kar met een tevreden lach En rolt weer voort langs de verzengde weiden: Ik zie zijn botten grijns den ganschen dag! Uit: ,,de Nieuwe Gids". Francois Pauwels. Hiermede geven wij kennis van de geboorte van onze dochter JANSJE. D. van Noordenne. J. van NoordenneScholder. IJmuiden, 28 December 1920. Marconistraat 112. Ondergeieekenden betuigen hun hartelijken dank aan allen die hun hulp verleend hebben bij hetonge- val ons zoontje overkomen. Familie OLDENBURO. IJmuiden, December 1926. Jacob van Heemskerkstraat91. /V. V. Uiig. Maatschappij UMUIDEN. Alg. Vergadering van Aandeel houdtrsop VRIjDAQ 14 ]AN. 1927, nam. 3 uur, in een der bovenzalen van Hotel Nornmer Een ie IJmuiden. Punten van behandeling alsmede balans en verlies- en winstrekening liggen vanaf heden ten kantore der VennootschapWilIemspieinll IJ m u i d e n voor aandeelhouders ter inzage. De Raad van Beheer In een gezin van drie personen een nette gevraagd. Aanmelding Donderdag Kanaalstraat 39 bovenhuis. 23 24 jaar, wenschi kennismaking met net jong meisje. Brieven onder No. 2911, bureau van dit blad. 1 OF 2 NETTE gevraagd. Adres bur. van dit blad TE KOOP voor spoikoopje, voor den prijs van 80 gulden, met kniezwelling, in goeden slaat. Te bevragen: Prins Hendrikssraat 58. Te koop of te huur gevraagd, een flinke ruime op drukken stand. Brieven onder No. 2909, bureau van dit blsd. TE HUUR Zee we? 98 te IJmuiden Oost. Huur prijs f 6.75 per week. Te bevragen Horn, Hagelinger weg 193 D, Driehuis. waar verkrijgbaar zijn vierksnle Literfl, OUDE JENE VE R f 3.90, 1 COGNAC f 4.per liter, en verder PRIMA WIJNEN vanaf 90 cent per flesch, alles legen scherp concurreerer de prijzen. Aanbevelend, OEVRAAOD een flinke Kennemerlaan 38 IJmuiden. OEVRAAOD een bekwaam genegen om met bekend Humorist samen te werken. Brieven onder letter H bureau van dit blad. zoekt zoo spoedig mogelijk een NET KOSTHUIS bij weduwe,om geving Santpoort of Bloemendaal, geen beroepskosthuis. Br. onder No. 2912, tmreau van dit blad. Zeer billijk. Vlugge methode Weerditraat 40 Ijmuiden-Oost, Te huur een en PAKHUIS, mooi pand voor vischhandeiaar of zakenman, Sluis plein 38, bij de Vischhal, naast Rietdijk. Ook Woonhuis, alleen te huur. Adres PIET VERWOERD. Rijksstraatweg 17, Ijmuiden-Oost. Te bevragen Zeestraat 2. Kennemerlaan 82, f 12.—per week. Kamers, suite met serre, keuken, boven 4 kamers. Te bevragen Ka naalstraat 50. te huur. Te bevr. bij O. BLEEKER, Zeeweg 19. TE HUUR gevraagd mooi Winkel huis, liefst centrum Ijmuiden-Oost. Spoed gewenscht. Br. met Prijsop gaaf huur, onder letters L W, aan bureau van dit blad. HA. RLEMSCHE B \NKVSB.Ef NIGISG BIJKANTOOR IJMUIDEN. EERSTE KLAS levert aan solide personen op ge makkelijke condities. Gewone win kelprijzen Br. onder no. 2800, bureau van dit blad. TWEE NETTE gevraagd, liefst P. O Bevr. Oude en Nieuwe Boekhandel, Kalversir. 17, IJ muiden-Oost. met PENSION gevraagd, te Sant poort of Driehuis. Brieven metuitv. inl. onder No. 294, aan Boekhandel P. F. C. Roelse. te huur, Z. Z. Visschershaven. Te bevragen ZIJP HAMBURG. is en blijft het goedkoopste adres voor en Ook voor recepten van Doctoren en Oogartsen. Vraag prijs om u te overtuigen. Aanbevelend, bericht aan de leden dat vanaf 30Dec. Dr. OOSTERW//K is gevestigd in de nieuwe woning aan de Frans Naerebontstraat waar levens iederen Donderdagavond het Bestaar sitting houdt van 7—8 uur voor hel verstrekken van inlichtingen. HEI BESTUUR. VïSCHSTRAAT 6 TELEFOON 17 BESTELLINGEN WORDEN OOK AANGENOMEN IN ONZE WINKELS, BIJ ,ONZE FILIALEN EN ONZE DEPOTS EN BIJ ONZE BEZORGERS

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 3