ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Verschijnt Woensdags Zaterdags Officieel. Van den Wachttoren. So. 17 Vrijdag 81 December 1926 12e Jaargang IJMUIDER COURANT Jooneaentaprija: f 1.per 3 maanden, franco per poet i 1.35, Abonnemen- 3 tforden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten, jrertentiën 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, «deo kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend foensdagn timmer. Jrertentiln voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran.. ird) i 4.13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. rsrtenüëa uiterlijk in te Eenden WOENSDAG tot 9 uur v,m. en )AGS tot 4 uur n.m. u plaateen van advertentiln van Buiten de gemeente VELfsEN in dit blad uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F, C. Roslse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN'' Adres voor Radactie en Adminlitratle N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN ill NUMUER BESTAAT UIT TWEE IADEN. EERSTE BLAD. OPENBARE VERGADERING ia den Raad der gemeente Velsen, op Dinsdag 4 Januari 1927, des voormiddags 10 uur, ten gemeentehuize. AGENDA: jl, Voorloopige vaststelling, c.q, goedkeuring in de volgende rekeningen over 1925. a, van het Grondbedrijf; b, van het Gasbedrijf; ■c, van de Waterleiding; d, van het bedrijf Openbare Werken; t, van het bedrijf Reinigings- en Ontsmettings- icnst; L van den Ophaal- en Stortingsdienst; g, van de Burgèrlijke Instellingen van Maat- •Jnppelijk Hulpbetoon; h, van de Gezondheidscommissie; L van de Commissie van Toezicht op het La- tr Onderwijs; j. der Gemeente. 2. Behandeling van de volgende begrootingen »r 1927 met de hierboven behoorende stukken. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente ïlsen brengen ter openbarekennis, dat de ver- ~«ken van: de N.V. American Petroleum Company, te -Gravenhage, om op het perceel, kadastraal he md Gemeente Velsen, Sectie F, No, 1824, plaat- iijk bekènd wijk G, Rijksstraatweg no. 46, te jgen oprichten eene benzine-installatie met idergrondsche reservoir en bovengrondsche af- pinrichting door hen is toegestaan onder voor- larden; Charles J. de Vilder, te IJmuiden, om op het ireeel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, Reeling IJmuiden, Sectie M, No. 3211, plaatse ik bekend Tusschenbeksweg, te mogen oprichten ia inrichting voor machinale houtbewerking, ■iiarin o.a. gebezigd zullen worden twee electro- fltoren van 5, één van 3 en één van l1/., P.K, :or hen is toegestaan, 'Velsen, den 27 December 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ie secretaris, de burgemeester, 1 KOSTELIJK. RIJKENS. BURGERLIJKE STAND, vreaa-uren op 1 Jan. 1927 Nieuw jaarsd.) |De ambtenaar van den Burgerlijken tand der gemeente Velsen maakt bekend, jat op 1 Jan. 1927 (Nieuwjaarsdag) het kreau van den Burgerlijken Stand op irzoek van een belanghebbende zal wor- >opend tusschen 9.30 en 10 uur voormid- 3gs, indien de verzoeker aantoont, dat e te verrichten werkzaamheden, in ver- n and met de bij de wet gestelde termij- n in, niet kunnen worden uitgesteld. n Velsen, 28 December 1926. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand voornoemd, SUWERINK. 1 Huwelijksaangiften. Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der aeente Velsen brengt ter kennis van belang- ibenden, dat het noodig is, dat bij de hnwe- 'uangifte de stukken worden overgelegd, die or het huwelijk vereischt worden, teneinde juistheden of teleurstellingen ten aanzien van i huwelijksafkondiging of huwelijksvoltrekking voorkomen, Inlichtingen betreffende de vereischte stukken anen verkregen worden aan de afdeeling Bur- «lijke Stand op eiken werkdag tusschen 9 uur i en 1 uur n.m. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand I oraoemcL SUWERINK. Dansregeling van overheidswege. gaat een danswoede door de beschaaf- wereld heen. Of een brandende vulcaan rbij de dansvloer is, laten wij in het len. Dansen de menschen uit zorge- 5 sheid of om him zorgen te vergeten? I dit zij, er zijn nooit zooveel dansge- enheden geweest als thans, nooit zooveel sleeraren en leerlingen. Vele ouders hun kinderen liever niet naar de dan igs gaan; jongelui kunnen daar in 'n ze- «ijk niet onbedenkelijke sfeer komen; ze *en in elk geval, om te laat thuis te ko- en naar bed te gaan. De waardeering van den dans is heel verschillend. Een klein deel van ons volk ziet in den dans in het algemeen zondè. Anderen keuren alleen de moderne schuifel- en trildansen af, of ma ken althans tusschen geoorloofde en af- keuringswaardige moderne dansen onder scheid. De overheid moet hier regelend op treden en staat daarbij voor een moeilijke taak. Moet een anti-revolutionaire burge meester het dansen in zijn gemeente ge heel verbieden? De Amsterdamsche ver geet niet, dat hij als burgemeester rekening moet houden met andere inzichten dan zijq eigene. Mag hij het dansen echter op den Zondag toelaten? De overtreding van het Sabbathgebod is een ontoelaatbare zonde, die hij niet in de hand mag werken, ook al is hij nog zoo ruim van opvatting. Moet hij de dansvergunningen beperken? Het ge beurt in verschillende gemeenten. Mag hij voorwaarden stellen, om het kwaad, dat uit het dansen kan voortkomen, te verhin deren? Ook dat doet de Amsterdamsche burgemeester. Hij stelt zelfs als eisch het uitsluitend geven van zacht-klinkende mu ziek. Wie moet het echter uitmaken of het geluid te sterk is? Het Raadslid Mr. G. v. d. Bergh stelt nu een uitgewerkte dansver- ordening voor. Alleen tusschen vier en twaalf uur mag daarnaar gedanst worden, de dansvloer moet minstens 50 M2 groot zijn en personen beneden de 18 jaar mogen niet aan het dansen deelnemen. Dit zijn een paar der voornaamste bepalingen. Hij wil het dansen niet verbieden of beperken maar regelen en zooveel mogelijk in goede banen houden. Uniforme regeling voor alle gemeenten is gewenscht maar nu eenmaal niet mogelijk. In de eene gemeente wordt vergund, wat in de andere verboden is. Evenals elke manie zal de danswoede ook wel weer luwen; toch is het goed, dat de overheid hier regelend r,optreedt en zooveel mogelijk daarbij verkeerdheden en buiten sporigheden voorkomt. Aanval op het Sionisme. Het Sionisme wil de verarmde, verdruk te en geplaagde Joden vooral uit Oostelijk Europa een nieuw vaderland geven in het oude vaderland en zoo Palestina weer ma ken tot een Joodschen staat, zij het dan onder de Britsche vlag en opperhoogheid. Er zijn na den oorlog reeds eenige tiendui zenden Joden daarheen vertrokken, die zich in het bijzonder op land- en tuinbouw toeleggen. Ten onrechte meent men, dat het Sionis me bedoelt alle Joden der wereld in het oude, heilige land te hereenigen. Dat wil len de Israëlieten zelf ook niet; een deel van hen zal in de verstrooiing moeten blij ven lieven. Er is in Palestina geen plaats voor de ruim 12 millioen Joden, die over vele landen verdeeld zijn. Maar ook het kleinere doel van het Sio nisme is volgens Dr. H. S. Pritchett, be stuurder van Carnegies stichting voor Int. Vrede, een man, die in het Oosten goed be kend is, een ongelukkige dwaasheid. Er wonen volgens hem thans in Palestina 800000 menschen, waarvan er 700000 Ara bieren zijn. Wat moet er van hen worden, als Palestina tot een tehuis voor Joden wordt? Zij laten zich ook niet verdrukken en verdringen en de verhouding tusschen Arabier en Jood is dan ook vijandig en slécht. Maar ook al lukte het, om van Pa lestina een Joodschen staat te maken, acht Dr. Pritchett dit verkeerd. Bij de Joden leeft nog steeds sterk het gevoel, dat zij het uitverkoren volk zijn. Nationaal egoïsme moet daarvan het gevolg wezen. Voortdu rende wrijving en onrust kunnen daardoor niet uitblijven. Tegen deze beschouwingen van Dr. Prit chett heeft Dr. Chaim Weizmann, voorzit ter van den Sionistischen Wereldbond po sitie genomen. Hij wijst erop, dat Palestina in het Oosten thans het eenige land is, dat met geen militaire macht van beteekenis bestuurd wordt; de verhouding tusschen Arabier en Jood wordt voortdurend beter; de Joodsche politiek houdt zorgvuldig re kening met de rechten der inlandsche Arabische bevolking. Het ongunstige oordeel van Dr. Pritchett staat echter niet op zichzelf. Henry Mor- genthau, gewezen gezant in Turkije noemt i het Sionisme in beginsel verkeerd en on mogelijk te verwerkelijken, het is ge zond in zijn economie, fantastisch in zijn politiek en onvruchtbaar in zijn geestelijke idealen. Het is een wreed spelen met de hoop van een volk, dat blindelings een uit weg zoekt uit eeuwenlange ellende. De zaak zal wel niet zoo slecht, als de een en niet zoo mooi zijn, als de ander be weert. Waarom zou de poging, om een mil lioen sober levende en hardwerkende Jo den in een dunbevolkt land, dat genoeg economische hulpbronnen heeft, moeten mislukken? Men bedenke, dat het plan ge steund wordt met groote giften van Joden uit alle landen. Maar niet zonder gevaar lijkt ons het verderreiken.de doel, om Pale stina weer te gaan maken tot een Joodsch land. Groote moeilijkheden en botsingen kunnen daarbij niet uitblijven. Van onder drukte tot onderdrukker is maar een kleine stap en de Joden met hun overmatig natio naai zelfgevoel zouden dien stap allicht doen. Te veel winkeliers. Jhr. J. C. Mollerus heeft voor de afd Den Haag van de Mij. voor Handel en Nij verheid gesproken over de beperking var het aantal handeldrijvende en industrieek middenstanders; vooral het aantal der eer sten is te groot. Men kan dat euvel overal opmerken. In België zijn er van de tien huizen een kroeg. Er zijn plaatsen in ons land, waar men dit haast van de winkels zou kunnen zeggen. Men maakt des noods voor het venster der woonkamer een uit stalling, men koopt een kar, een paar kor ven en begint daarmee een zaakje. Men loopt alle huizen af om klandizie. Wanneer men nergens werk kan vinden, zijn be trekking verliest of als de kostwinner sterft, begint men met een winkeltje. Zelfs in een stad als Amsterdam met haar hooge huren voor winkelhuizen be vindt zich, naar de heer Mollerus mee deelde, op de 52 inwoners een kruideniers winkel en op de 55 inwoners een groenten- winkel en aardappelwinkel. Dat is dus ook al zoo ongeveer een op de tien gezinnen. Dit leidt tot verzwakking van den mid denstand. Men kan hier zelfs niet wijzen op de voordeelen van zulke groote concur rentie voor de koopers. Immers van een kleinen omzet moet de winkelier leven, zijn bedrijfsuitgaven zijn daarnaar eer hoo- ger dan lager,vergeleken bij die van de groote zaken, het publiek krijgt waar niet goedkooper, naar mate er meer winkels zijn. Als oorzaken van dit te veel aan winkels noemde de heer Mollerus de makkelijke manier, waarop in de laatste jaren aan middenstanders crediet is verleend. De le verancier-grossier waagt het al gauw met een nieuwen afnemer, een maand of drie crediet wordt gewoonlijk wel verleend. Dan is een oorzaak van dé vestiging van winkels de werkloosheid. Uit wanhoop be gint menigeen maar een zaakje.'Misschien lukt het; het is in elk geval beter dan niets. Flinke winkels gaan door de vele kleine winkeltjes in omzet achteruit, vele faillis sementen blijven niet uit, de mogelijkheid ontstaat, om minderwaardige kwaliteit te leveren en men vervalt makkelijk tot min derwaardige praktijken. Men zal dit kwaad wel moeten laten uit zieken. Jhr. Mollerus wist er ten minste eigenlijk geen raad mee. De overheid zou kunnen meewerken, door het aantal ta baksvergunningen te beperken. Thans rich ten bouwondernemers in de steden bene denhuizen vaak als winkel en de boven verdiepingen als woonhuizen in. Dat zou men door bouwverordening kunnen beper ken. Met dwang zal men hier echter niet veel kunnen doen. In de maatschappelijke ontwikkeling zullen de zwakke en kleine zaken ondergaan, als ze geen mogelijkheid van groei en ontwikkeling in zich bezitten. DIEREN BESCHERMEN IS MENSCHEN BESCHAVEN! Wordt dus lid van de afd. Velsen en Omstr., der Ned. Vereen, tot bescher ming van dieren! Min. contr. f 1-25 per jaar. Secretariaat: Stationsweg K 86, Velsen. Vergadering van 28 December 1926. (Vervolg). Uitbreiding der commissie van toezicht op het lager onderwijs, wijziging van de betrekkelijke srordening en benoeming der leden. B. en W. deelen mede, dat de commissie van toezicht op het lager onderwijs adviseert het aan tal leden der commissie uit te breiden met 10 en te bepalen op 20. Het weder ingevoerde school bezoek gaf haar aanleiding tot het doen van dit voorstel, B, en W, zeggen zich hiermede te kunnen ver eenigen en stellen voor aldus te besluiten. Zij dienen de volgende aanbevelingen in: Groep: Ouders van kinderen op openbare scho len. Vacature Mevr. R. de Vries-RoblesMincken- hoff: 1. Mevr. R. de Vries Robles—Minckenhoff, IJmuiden; 2. A. de Waal, IJmuiden. Vacature W. H. van der Meer: 1. C. Luchsinger, IJmuiden; 2. Ds. W. Luikinga, IJmuiden. Uitbreiding: 1. Ds. W. Luikinga, IJmuiden, 2. D. Klay, Santpoort, Uitbreiding: 1. D. Klay, Santpoort; 2. Mevr. J. M. v. KralingenOpzoomer, Driehuis. Groep: Ouders van kinderen op bijzondere scholen. Uitbreiding: 1. Mevr. E. J. H. KroeseRuiter. IJmuiden; 2. P. Verhoog, IJmuiden. Uitbreiding: 1. G. Verkade, IJmuiden; 2. W. van Lochem, IJmuiden. Groep: Meerderjarige onderwijzers openbar< scholen. Vacature J. Kleefstra: 1. K. Faber, IJmuiden; 2. J. Kooi, IJmuiden. Uitbreiding: 1, J. de Vries, Santpoort; 2. G. J. Brenierkamp, Santpoort, Uitbreiding: 1, G. J. Bremerkamp, Santpoort; 2. J. W. K. de Jager, Driehuis. Groep: Meerderjarige onderwijzers bijzondere scholen. Uitbreiding: 1, P. de Jong, Velsen; 2. J. Feit- sma, IJmuiden. Uitbreiding: 1. Mej. M, C. H. Hoeveneers, IJmui den: 2. Mej. M. A, C. van Dalen, IJmuiden, Groep: Overige meerderjarige inwoners. Vacature F. de Vos: 1. F. de Vos, Velsen; 2. K, Wassenaar, Driehuis, Vacature H. de Jong: 1. K, Wassenaar, Drie huis; 2, Mevr. A. C, Duyckink SanderMetze- laar, Velsen, Uitbreiding: 1, Mevr. R. BaakKrenning, IJmuiden; 2. Mevr, Chr, F. J. Hedermanvan Rijn, IJmuiden. Uitbreiding: 1. W. A, Groenondaal, IJmuiden; 2. Mevr. E. PoldermanLuchsinger, IJmuiden. De heer Roelse zegt dat op de aanbevelingen voor de uitbreiding slechts één lid zijner partij voorkomt. Spr. noemt eenige namen. De Voorzitter stelt dan voor dit punt aan te houden. Aldus wordt besloten. Machtiging tot verhuring van de tennisbaan in het park Velserbeek. B. en W. stellen den raad voor hen te machti gen om over te gaan tot een nieuwe verhuring en wel in perceelen, met dien verstande, dat alle overeenkomsten niet langer gelden dan tot 1 Januari 1928. Goedgekeurd. Aanschaffing van een stofzuiger voor het gemeentehuis, B. en W. stellen voor hen te machtigen, om in verband met de uitbreiding van het gemeentehuis over te gaan tot de aanschaffing van een Hoover- stofzuiger, waarvan de kosten f 260 bedragen. De heer ten Broeke vraagt of de ingezetenen mede voor de leverantie in aanmerking komen. De heer Dunnebier antwoordt bevestigend. Het voorstel wordt goedgekeurd. Aanvaarding van eene schenking. Mej. J. G. Fontein te Bentveld heeft, ter op luistering van den toegang tot de nieuwe raads zaal aan de gemeente ten geschenke aangeboden een door den beeldhouwer P. J. Gabriël ver vaardigd marmeren Mercurius-beeld op hard- steenen voetstuk. B. en W. snellen den raad voor, deze schenking onder dankbetuiging te aanvaarden. Aldus wordt besloten. Aan de agenda wordt toegevoegd. Punt 17, Wijziging van het Raadsbesluit van 5/12 October 1926, No, 9 II, inzake verkoop van grond aan de N.V. Nederlandsche Bouw-, Handel en Exploitatie-Maatschappij „Thïrrxj", In Uw bovenaangehaald besluit is de volgende voorwaarde gesteld: „dat J. H, Gottmer, te Bloemendaal, binnen den door Burgemeester en Wethouders te bepa len tijd, verklaart, zich tot borg te stellen voor 3e richtige nakoming van de verplichtingen, welke voor genoemde Naamlooze Vennootschap uit deze transactie voortvloeien". De directeur van bovenvermelde N.V. heeft thans verzocht, de aangehaalde voorwaarde te wijzigen in dien zin, dat inplaats van J. H. Gott mer te Bloemendaal, wordt gelezen F. D. Gott mer te Amsterdam, zoodat laatstgenoemde als borg zal optreden. Hiertegen bestaat bij ons college geen bezwaar, waarom wij U voorstellen dienovereenkomstig te besluiten. Benoemingen. Aan de orde zijn de benoemingen, a. Twee onderwijzeressen, één aan school D en één aan school H. Ingezonden mededeelingen 40 ct«. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regela f 1,iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenlies uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75 iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties ,,adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. De voordrachten luiden als volgt: a. school D. 1. Mevr. J. L.i H. RemptDoglerom, tijdelijk onderwijzeres aan de o. 1. school D; 2. Mej, M, J. A, van Nieuwenhuize, tijdelijk onderwijzeres aan de o, 1. school H; 3. Mej. J. Melgerd, tijdelijk onderwijzeres aan de o. 1. school H. b, school H. 1. Mevr. C. G, van HameienBol, tijdelijk onderwijzeres aan de o. 1. school H; 2. Mej. M. J. A, van Nieuwenhuize, tijdelijk onderwijzeres o. 1. school H; 3. Mej. M. C. Mars, te Zaandam, De heer Tusenius zegt dat bovenaan de voor dracht staan twee gehuwde onderwijzeressen. Spr. is geen voorstander .van de benoeming van gehuwde onderwijzeressen, maar waar zij zeer lang in tijdelijken' dienst zijn, beveelt spr. aan thans op de eerst voorgedragei.en te stemmen. De heer Bosman vraagt of er dan niet nog lan ger in dienst zijn. De heer Tusenius zegt dat er nog meer vaca turen zijn. Maar de lange tijdelijke dienst en de geschiktheid spreken hier mee. De heer Roelse vraagt of het niet beter is, dat de raad zich eerst uitspreekt, opdat de voorge dragenen niet voor het hoofd worden gestooten. De Voorzitter acht het beter dat over het prin cipe bij de begrooting wordt gesproken. De heer Vermeulen wil er nu ook niet over discussiëeren, vooral niet nu er voordrachten zijn en dus over gesproken wordt. Spr. wil het prin cipe ook in een volgende vergadering behandelen. De heer Schilling zegt voorstander te zijn van de gehuwde onderwijzeres op school, wat niet beteekent, dat spr. steeds voor een als no. 1 ge plaatste gehuwde onderwijzeres zal stemmen. Benoemd wordt aan school D Mej. J, Melgerd en aan school H Mej. M. J. A. van Nieuwenhuize, b. een tijdelijke leerkracht aan de Handels avondschool. Bij gemeenteblad no. 172 van 1926 is voorge steld, dat het vak Nederlandsche taal gedurende de afwezigheid wegens ziekte van C. E. Coppée zal worden waargenomen door W. Renes. In verband met het herstel van C. E, Coppée stellen B. en W. voor, hen met ingang van 1 Jan. 1927 voor den verderen duur van den cursus 19261927 te benoemen tot tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal en handelscorrespondentie voor 5 wekèlijksche lesuren. Goedgekeurd. c. twee leden van de Algemeen Burgerlijke instelling van Maatschappelijk Hulpbetoon, Aftreding: C, SinjewelBussing en T, Tismeerde Waard. Voordrachten: 1. C, SinjewelBussing. 2. T. Doevendansde Bruin. 1. T. Tismeer—de Waard. 2. N. LastdragerSmit. Herbenoemrd worden Mevr. SinjewelBussing en Mevr. Tismeerde Waard, d. één lid der commissie van toezicht op de Rijks Hoogere Burgerschool. Aftreding: G. D. Boerlage, Aanbeveling: 1. G. D. Boerlage te Velsen. 2. Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eijsinga te Santpoort. Benoemd wordt de heer G. D. Boerlage. e. één lid der commissie van toezicht op de Handelsavondschool, Aftreding: J, IJzerdraat. Aanbeveling: 1. J. IJzerdraat. 2. S. Baarda. Benoemd wordt de heer J. IJzerdraat. i. één lid der commissie van toezicht op de VisscherijschooL Aftreding: D. F. G. Schilling. Aanbeveling: 1. D. F. G. Schilling. 2. C, van der Plas, Wilhelminakade, IJmuiden. Benoemd wordt de heer Schilling. g. stembureaux voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad. Eene aanbeveling, die tevens als stembiljet kan dienen, zal ter vergadering aan de leden worden uitgereikt. De voorgedragenen worden benoemd. Rondvraag. De heer Roelse deelt mede, dat de soc, dem. fractie bij Gedep. Staten in hooger beroep zal gaan van het raadsbesluit tot beschikbaarstel ling van 6 lokalen der A-soholen aan de Neutrale Schoolvereeniging, als zijnde in strijd met de be langen van het openbaar onderwijs. Daarna wordt de vergadering gesloten. WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot drie uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in de Chr. Nat. School te Velseroord moeders gratis in de gelegenheid raad te vragen omtrent de voeding aan haar zuigelingen. Hf.t advies wordt gegeven door den Consulent, Dr. Hanneman, Voor kraamverzorging, welke ook door boven genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereeniging Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 11 te Velseroord j Tarief naar draagkracht f 5—1 15,

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1