N.V. van Keulens Motorbootriienst Firma Leeuwin L. de Beurs en Zonen LJmuidens Toiletclub Firma P. Goedhart „Klein maar Dapper" Vervolg Plaatselijk Nieuws. IJmuiden. Voor den Raad Velsen. Nieuwjaarsgroeten. Scheepvaart Gevonden voorwerpenft dieren Vleeschhonwsrg Een.in alle opzichten gelitfekii 1927 Yisscherij IJmuiden - Rotterdam R FEDDEMA Magazijn „De Faain" ei plsttif Nietijiar. A'dams Kledingmagazijn W. Mareusse Dankbetuiging. Dankbetuiging Dankbetuiging Dankbetuiging. Dankbetuiging. VERKOOPING Het Woonhuis 2. Het Woonhuis Burgerwoonhuizen zonder uit, zijn koppen en toespelen beviel heden goed, alleen zijn schot was niet zeker, wat bij de Nederlandsche gasten wel het geval was. Holl in 't doel heeft heden een gelukkigen dag. bijzonder in de tweede helft. Kellings speelde 5 goed overlegd en van Wageningh was weinig te overkomen. De beide buitenspelers Muller en Krause waren goed op hun plaats_ De midden- spelers waren eenigszins goed, Heidkamp was in de tweede helft beter dan in 't begin. In het geheel genomen was bij de Düsseldorfers de combinatie en het varieeren interessant, en goed overlegd spel, waartegen bij onze Nederland sche gasten het koppen en het schot beter en ze kerder was. Ca, 2500 toeschouwers waren op het terrein aan de Brehmstrasse aanwezig, toen de beide elf tallen zich voor scheidsrechter Dr. Bouwens op stelden: Thyssen (Stormvogels) Bul van Dijke (Feijenoord) (Feijenoord) Van Gelder v. d. Zalm Van Heel (N. V. V.) (V. U. C.) (Feijenoord) Petterson, Oldenburg, v. Reenen, Barendregt, (Feijenoord) (Stormvogels) (N. V V.) i/JFeijenoord) Van Gelder (V.U.C.) Zimmerman, Heidkamp, Besgen, Nahle, Albrecht Müller Degens Krause Kellings Wageningh Holl D. S. C. 99. Het spel begon zeer vlug en krachtig en gaf direct interessante momenten te zien, en het eer ste doelpunt werd gemaakt na verloop van 22 minuten uit een strafschop, door Nahle, maar ook de Nederlanders hadden eenige kans doch het bleef bij 10. Na de pauze ontwikkelt zich wederom een vlug spel en spoedig was het 20 voor Düsseldorf. Toen zetten onze Nederlandsche gasten geweldig op en hadden geruimen tijd de leiding geheel in hun handen; de doelwachter werkte veel harde schoppen weg maar kon een doelpunt voor de Nederlanders niet verhinderen, doch de gelijkma ker bleef uit. Maar in zijn geheel genomen, was het een dag waarop het op hoog peil staande spel als voorbeeld genoemd kan worden. Aan de verschenen Memorie van Antwoord van B. en W. op het afdeelingsrapport der gemeente- begrooting ontleenen wij het volgende: Als punten van algemeenen aard meent het col lege, dat de volgende hoofdzaken nader te bezien zijn: I. Het gemis va.n voorlichting bij deze begroo ting; II. de algemeene finantieele positie en de be- lastingpolitiek der gemeente; III. de taak van den Raad, van het college van B. en W. en van de commissiën; IV. het vergaderen in besloten zitting', V. het gestand doen van toezeggingen en hel uitvoeren der besluiten van den Raad; VI. het beheer van Openbare Werken; VII. de woningvoorziening; VIII. het oprichten, uitbreiden, of subsidieeren van sociale instellingen als badhuizen, waschhui- zen, volksgebouwen, e.d.; IX. het onderwijs; X. het georganiseerd overleg; XI. het bevorderen van IJmuiden tot bad plaats; XII. het uitoefenen van invloed op maatrege len, door andere autoriteiten te nemen. Achtereenvolgens worden deze punten door het college behandeld. Bij I zeggen B. en W. dat de grond van de klacht zal moeten worden gezocht in de afwezig heid van een financiëele nota dis bij de begroo ting 1924 was toegevoegd. De aanleiding hiertoe was gevonden in de nieuwe begrootingsvoorschrif- ten van Gedeputeerde Staten. Over de waarde van financieele beschouwingen kan men echter van gevoelen verschillen. B. en W. bepalen zich liever tot de werkelijkheid. Bij II zeggen B. en W. dat zij er met genoegen kennis van namen, dat een der leden aan het col lege het compliment niet wilde onthouden, dat thans de financiën dezer gemeente op een gezon- deren basis zijn gekomen. Het vertrouwen is ge wettigd, dat de gevolgde gedragslijn ook in de toekomst, het gemeentelijk financlëel beheer zal kenmerken, opdat de schuldenlast niet hooger wordt opgevoerd dan strikt noodzakelijk is. De drang naar beperking van kapitaalsuitgaven brengt mede, dat tal van wenschen, die in de af- deelingen naar voren zijn gebracht, onvervuld moeten blijven, hoezeer ook het nuttige van ve lerlei voorziening moet worden erkend. Met betrekking tot de bekende Ministerieele circulaire zeggen B, en W,, dat een handelen naar geest en strekking van dit rondschrijven ongetwij feld kan bijdragen tot eene voor de gemeentelijke geldmiddelen heilzame werking. B. en W, meenen, dat een verlaging van het vermenigvuldigingscijfer noodig was, wilde men met eenig succes streven naar „het opheffen van de belemmeringen, waardoor kapitaalkrachtige menschen zich niet in deze gemeente vestigen". Er is becijferd, dat aangeslagenen in de Rijks inkomstenbelasting met een inkomen van f 2360 het gemiddelde plaatselijke belastingcijfer per aangeslagene in meerdere of mindere mate doen dalen. Het overgroote deel der nieuwe bewoners behoort tot deze groep; -het andere deel is niet bij machte het nadeel op te heffen. Het is dus van belang, de bezitters van hooge- re inkomens naar deze gemeente te trekken. Het sub III genoemde, wordt vrij uitvoerig be antwoord, B. en W. zeggen ook hoogen prijs te stellen op een goede voorbereiding van alle za ken, waarover de raad heeft te beslissen. Sub VI zeggen B. en W. dat zij niet kunnen on derschrijven, dat de begrootingen van openbare werken vaak het karakter vertoonen, van niet goed bekeken te zijn. Dat O. W, duur is, is een klacht in elke gemeente. Omtrent de woningyorziening wordt aan de hand van een statistiek aangetoond, dat het wo ningtekort op 1 December 1926 bedroeg 234 wo ningen. Er waren dien datum bouwvergunningen loopende voor 501 woningen, waarvan 301 in uit voering. Met betrekking tot het onderwijs zeggen B. en W., dat met het oog op de financiën van uitbrei ding op onderwijsgebied geen sprake kan zijn. De nieuwe verordening, regelende het openbaar en het bijzonder voorbereidend onderwijs, is in con cept gereed en zal den Gemeenteraad ter behan deling worden aangeboden. B en W. verwonderen zich over de bewering, dat bij den tegenwoordigen wethouder van onder- wijs het onderwijs „het loodje moet leggen**, Woensdag kwam een der loggers, die dit jaar hebben deelgenomen aan de harïngvisscherij, in het Kanaal, hier binnen met een matroos minder aan boord dan toen zij uitging. Daar het lijk van dien man reeds eerder was aangekomen en naar zijn woonplaats, Katwijk aan Zee, vervoerd, wis ten we reeds iets en begaven ons naar een der opvarenden, om het tragische verhaal te hooren. Terwijl men op de Fransche kust aan het vis- schen was, kreeg een der matrozen, een jonge man van 23 jaren, longontsteking in hevigen graad. Men liep te Dieppe binnen, waar de zieke in een ziekenhuis werd - opgenomen, doch 2 dagen later overleed. Daar de familie er prijs op stelde het lijk in het vaderland te hebben, werd dit met de snel varende motorlogger KW. 130 naar hier getrans porteerd, terwijl de betrokken logger, de KW. 29, volgde en hier juist tijdig genoeg aankwam, om de mannen in de gelegenheid te stellen de begra fenis van hun makker bij te wonen. De visscher J. K., die in het quarantaine station ingebroken en een vlet vol goederen ge stolen had, heeft in de cel van het politiebureau alhier danig huisgehouden. De man sloeg eerst het ledikant stuk_ Hij trachtte voorts met de brokken de deur te forceeren, wat hem niet gelukte^ La ter heeft hij vermoedelijk de stroomatras en de kens in brand gestoken, daar deze geheel ver schroeid waren. Toen een agent kwam kijken, stond de cel vol rook, - Het opslaan van gegoten stalen cen gegoten ijzeren bolders, behoorende tot de werken voor den bouw der nieuwe schutsluis alhier, is opge dragen aan de fa, Penn en Bauduin te Dordrecht, 'zijnde op een na laagste inschrijfster, voor f 14860, De levering van leermiddelen en schoolbe- hoeften voor de openbare scholen over 1927 is opgedragen aan den heer C. J. Snooy te IJmuiden en de levering van handwerkbenoodigdheden aan de fa, J, J. Glas, te IJmuidenOost, De levering van bureaubehoeften voor 1927 opgedragen aan de fa. C. J. Snooy en die van drukwerken voor de gemeentelijke bedrijven en diensten aan de N.V. Drukkerij Sinjewel t IJmuiden, De Kamermuziekvereeniging Kunstkring zal haar eerste uitvoering geven op Dinsdag 11 Ja nuari a.s. a&k i Het bekende electro-technisch- en loodgie- tersbedrijf in de Oranjestraat van de N.V. v.h. G. Fris Jr. is overgedragen aan den heer Jb. van den Broek, voorheen filiaalhouder. Men leze verder de advertentie In dit blad. Dönderdag 6 Januari a.s. geeft het Meisjes- i Kinderkoor „Zang Veredelt" 's avonds 8 uur een concert in Hotel De Prins. Medewerking daarbij zal verleenen Mej, Dora Loots met pianobegeleiding. De menagerie van het park Velserbeek is uitgebreid door een cadeau van het personeel der Hoogovens, Dit heeft een roofvogel levend gevan£en_ Deze vogel is de muizenbuizerd. Hij is 6 d.M. lang, don kerbruin op den rug en grijs aan borst en buik, Hij leeft van muizen en allerlei kleine dieren, maar valt ook bij voorkomende gelegenheden ad ders aan, die hij daarna verslindt. Hij behoort tot de valkenfamilie. In de week van 1925 December zijn in de ze gemeente 4 gevallen van roodvonk voorgeko men, Woensdag is op den hoek van Wijkerstraat- weg en Corverslaan een wegwijzer van den Alg. Ned. Wielrijders Bond omver gereden door een motorwielrijder. Deze reed door en is onbekend gebleven_ Voor het Instituut voor Arbeidersontwikke ling, Afd. Velsen zal de heer B. Premsela, arts, op Woensdag 5 Januari a.s. in de zaal van Bloemoord te Velsen-Noord, een lezing houden over „Kwak zalverij". van eigenaar maar bleven in hef register alhier ingeschreven. Uit het -buitenland werden vijf stoomtreilers één motortreiler aangekocht. Deze laatste soort vaartuig oefende het bedrijf tot heden hier niet uit en met belangstelling zal men hare bestaans mogelijkheid moeten afwachten. De eenige in Katwijk thuisbehoorende stoomtreiler werd dezer dagen naar hier verkocht, Naar Frankrijk werden twee stoomtreilers ver kocht, terwijl één reeds een paar jaren uit de vaart getiomen zeillogger naar het binnenland ver kocht werd om te worden gesloopt. Nam de vloot dus eenerzijds met zes van el ders gekochte stoomtreilers en één motortreiler toe, anderzijds werd zij door verkoop van twee stoomtreilers en één zeillogger met drie schepen verminderd. Zij telt op heden 161 stoomtreilers, 1 motortreiler, 6 motor- en 37 zeilloggers. Tot dekking van het door de BremenVe- gesacker Fischerei-Gesellschaft geleden verlies van 331.516 Mark zal het reservefonds van 150.000 Mark worden gebruikt en voorts het aandeelen kapitaal van 1 1/2 millioen tot 1,2 millioen Mark worden teruggebracht. De Raad voor de Scheepvaart stelde een on derzoek in naar de klacht van den hoofdinspec teur voor de Scheepvaart tegen den schipper van den zeillogger „Landbouw en Zeevaart" KW. 15. De schipper had n.l. op 15 September op zee va rende de wacht overgelaten aan slechts één ma troos, terwijl niet minder dan twee personen de wacht hadden moeten waarnemen. De schipper, ter zitting gehoord, zeide, dat het op visschersschepen een ingeworteld gebruik is, de wacht overdag aan één man over te laten; hij was niét bij machte aan deze gewoonte een einde te maken en deed hij het, dan, zoo verklaarde hij liep hij de kans met zijn volk ongenoegen te krij gen. De schipper, zoo bleek verder, was 's och tends 8 uur van^dek gegaan en aan den matroos die de wacht had, had hij in het bijzonder de op dracht gegeven te zorgen dat hij een bepaalde logger, die in de buurt voer, vrij te varen. De matroos was echter in zijn plicht te kort gescho ten en om 9 uur was met dezen logger, de „Arie" SCH. 312, een aanvaring ontstaan, waarbij de schepen licht beschadigd werden. De schipper, die pas een oogenblik voor dit ongeval gewaar schuwd was, had na de aanvaring niet gevraagd of de SCH. 312 schade had en evenmin had hij de zaak onmiddellijk bij de Scheepvaart-inspectie aangegeven. Uit het verhoor bleek verder, dat volgens get, de weinige verdiensten een belem mering waren om de bemanning aan boord van de visschersschepen uit te breiden. De inspecteur merkte op, dat blijkbaar de schipper niet genoeg macht heeft om een oude gewoonte aan boord den kop in te drukken. Hij wees op hetgeen in dit geval de schippersver- eenigingen kunnen doen en hoopte dat de Raad zou medewerken, om aan het gebruik om overdag de wacht door één man te laten waarnemen, een einde te maken. Het onderzoek werd hierna gesloten. Het Fransche vaartuig Melutine, dat de vo rige maand door eene Fransche sleepboot naar Amsterdam gebracht werd, is aldaar van een Kromhout-motor voorzien en ligt hier nu zee klaar om bij gunstig weer naar Frankrijk in zee te steken. Het Zweedsche stoomschip Louis de Geer, dat te Velsen houtstof loste, vertrok met de rest- lading stukgoederen naar Rouaan. Na bij de Hoogovens eene hoeveelheid ijzer voor Zweden te hebben ingenomen vertrok het Zweedsche stoomschip Ardemia via Rotterdam naar Gothenburg. -Het via Rotterdam naar Afrika .vertrokken stoomschip Heemskerk passeerde het Noordzee kanaal uitgaand met een diepgang van 81 d.M, Teneinde eene lading cellulose aan de pa pierfabriek in te nemen vertrok het Britsche stoomschip The Marchioness in ballast van Lon den naar hier. P.f- A. BORGART, Scheepstimmerman. CORRESPONDENTIE. Eenige stukken moeten tot bet volgende nummer blijven liggen. IJmuiden. Bureau Willemsplein. Een zeemans uitrusting, een kinderportemonnaie met inhoud, een kinderhandschoentje, een rozenkrans, een ulpen, een portemonnaie met inhoud, een kin derhandschoentje, een wiel van auto met band, een handschoen, een rozenkrans, een deken, een manchetknoop, een fietsmand, een parapluie, een paar kinderhandschoentjes, een rijwiel, een hand schoen. Bureau Engelmundusweg Een vloerraat, een portemonnaie met inhoud, een kinderhandschoen tje, een zak met inhoud, een damesportemonnaie met inhoud, een paar nieuwe schaatsen, een her dershond, een broodzak met toebehooren. Velsen. Bureau Wijkerstraatweg. Een rijwiel- belastingmerk, een parapluie, een zijden sjaal. - De Grieksche vloot telde op 31 October van dit jaar 447 stoomschepen met 933.516 en 737 :eilschepen met 59.705 bruto reg, ton. Het Nederlandsche stoomschip Deucalion kwam Woensdagmorgen hier van Bremen binnen met duidelijk waarneembare teekenen van een brand, welke aan boord gewoed -had. Naar wij vernamen waren de salon, de hut van den kapitein en de officiersverblijven vrijwel geheel uitgebrand, vermoedelijk door kortsluiting in het electrische licht. Het stoomschip Lingestroom heeft zijne, door aanvaring op het Noordzeekanaal geleden, schade te Amsterdam hersteld en is weder in den geregelden Londendienst: gebracht. W, NEDERLOF en Echtgenoote, Loodgieter Willemsbeekweg A. DE RONDE en Echtgenoote, Bode IJmuidenAmsterdam - Bloemstraat 53. p.f. S. KORVER en Echtgenoote, Rijwielhandel Zeeweg p.f. C. FRANKEN en Echtgenoote, Brandstoffenhandelaar Schoolstraat J. HOFMAN en Echtgenoote, Rijwielhandel Rijksweg 138. p.f. Tabak- p.f. J, DRIES en Echtgenoote, en Sigarenhandel Rijksstraatweg 105. G. BIJL Mr. Schilder en Behanger, wenscht zijn cliëntèle een voorspoedig Nieuwja; Trompstraat 67, IJmuiden-Oost. N. J. B. v. EGMOND, Brood-, Koek- en Banketbakker, Willebrordstraat Pf. Wed. P. p.f. DE FEBER Kalverstraat 83. p.f. SAM. VLESSING en Echtgenoote. p.f. N. GONLAG MUZIEKLEERAAR MEJ. K GLAS HUIJGENSSTRAAT 36 Gedipl. Coupeuse, Costumière en Leerares, wenscht hare cliëntèle, vrienden en bekenden een gelukkig Nieuwjaar, p.f. H. PEEK en Echtgenoote wenscbi geachte Clientèle een gelukkig Nieuwjaar. O. MOOY en Echtgenoote. De plaatselijke visschersvloot, welke op 1 Januari van dit jaar 157 stoomtreilers, 6 motor- loggers en 38 zeilloggers telde, was behalve de haringvloot vrijwel het geheele jaar in bedrijf omdat door verschillende oorzaken zeer goede re sultaten behaald werden. Vooral door de kolen- staking in Engeland, waardoor ginds een bijzonder groot aantal schepen tot stilliggen gedwongen was en men de behoefte aan visch door aankoop op het vaste land moest dekken, werden hier zeer hooge prijzengemaakt. Ook de schepen, welke direct in de Britsche havens hunne vangsten marktten, profiteerden van de hooge prijzen. Deze goede uitkomsten moedigden verschillen de ondernemende personen aan eene reederij te vormen om één of meer schepen in bedrijf te brengen en bestaande reederijen om haar vloot te vernieuwen door in het buitenland schepen aan te koopen en hare oudere schepen van de hand te doen.' Gelukkig konden deze laatste bijna alle door verkoop aan bestaande of nieuwe reederijen ter plaatse voor onze haven behouden blijven. Op deze wijze veranderden zestien stoomtreilers p.f. Agent W. TROMP, Kanaalstraat 33. Telef. 149 en 413 AGENT Z. H. B. wenscht vrienden en begunstigers een Gelukkig Nieuwjaar. p.f. De geachte cliëntèle die ons steeds aan bevelen wenschen wij bij elkaar een BARREVOETESTRAAT 21 HAARLEM, lste zaak vanaf de Botermarkt. Bedden en Meubelmagazijn ANEGANG 46 HAARLEM, wenschen hun geachte cliëntèle en begun stigers een voorspoedig Nieuwjaar. BAKKERSTRAAT 33 - Nieuw-IJmuiden. Agent der Spaarkas wenscht al zijn spaarders een voorspoedig Nieuwjaar. B. A. DAMMERS SCHILDER EN BEHANGER, wenscht Clientèle en Vrienden een. gelukkig. Nieuwjaar. JOHAN VAN WESTEROP Grossier in Aardappelen en Groenten, wenscht zijn geachte Cliëntèle een gelukkig Nieuwjaar. D, DE WAARD en Echtgenoote, Koopman Kalverstraat P-f. G. RITSKES en Echtgenoote, Drogisterij „De Kennemer", - Casembrootstraat p.f. LINDHOUT EN DE WAARD, Aannemers. P-f. A. TEN BROEKE, Architect IJmuiden. Aan cliëntèle en vrienden voor 1927 de beste wenschen. G. VOET en Echtgenoote Kennemerlaan 40 O. h. Den 1 Iden Januari a.s. hopen onze geliefde Ouders JACOB WIJKER en NEELTJE WIJKER—ZWART hunne 25 jarige Echtvereni ging te herdenken. Dat God hen nog vete jaren moge spa ren is de wensch van hun liefhebbende kinderen en klein kinderen. Castricum, December 1926. Schoutenboscb 236. De bemanning van de Stoom trawler .Jacqueline" betuigt haar hartelijken dank aan de Commissie Kerstmis op Zee, voor de ontvan gen geschenken. Ondergeteekende betuigt zijn har telijken dank aan het Comité Win kelweek voor de aan hem uitge keerde prijzen van den gehouden wedstrijd. Tevens wenscht hij be stuur en leden een gelukkig Nieuw jaar en hoopt dat het Comité nog veel goeds zal tot stand brengen. M. MERTENS Zeeweg E 40, Ijmuiden-Oost. De bemanning van de Stoom trawler „Vlclor" betuigt haar harte lijken dank aan de Commissie Kerstmis op Zee, voor de ontvangen geschenken. De bemanning van de Stoom trawler „Derika 5" betuigt haar harteiijken dank aan de Commissie Kerstmis op Zee, voor de ontvan gen geschenken. De bemanning van s. s. „Uranla" betuigt haar hartelijken dank voor de ontvangen kerstgeschenken. OPENBARE te IJMUIDEN, op Vrijdag 21 Jan. 1927, namiddags 2 u,ur (precies), in Hotel „Nummer Een", ten over staan van W. A. Dólleman, Notaris te IJmuiden, krachtens art. 1223 B.W., van MET ERE, te IJmuiden, aan de Wilhelminakade No. 70, groot 87 c.A. Eigendom van den heer C. J. Hof, alhier. En wegens sterfgeval m. vrijopgaande BOVENWONINO en ERF, te IJmuiden, aan de Zee straat No. 17, groot 1.19 Are. Behoorende tot den boedel P. Smit Sr. Perceel sub 2 is verhuurdboven voor f6.— 's weeks, beneden eigen gebruik. Perceel sub 1 is In eigen gebruik. Kijkdagen 11, 17 en 18 Jan. a.s., van 2—4 uur. Nadere inlichtingen ten kantore van gen. Notaris. te huur. Te bevr. bij O. BLEEKER, Zeeweg 19.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 6