ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Ds arms kislos Amm Woensdag 5.Januari 1927 12e Jaargang Officiéél. Plaatselyk Nieuws. IJmuiden luflaenza en Griep Sanapirin-tablettea Velsen. Sport. Santpoort I|. Y. V. Stormvogels 1 af* No. 18 IJMUIDER COURANT DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. SCHOONHEIDSCOMMISSIE. Ter kennis ven belitifhebbenden wordt gebracht, dat de vergadering der s ch o o n- heidscommlssiezal worden gehouden op Donderdag 6 Januari 1927, v. m. 9.30 uur ten kantore van het bedrijf Openbare Werken te Velsen. Tijdens deze vergadering zullen belang hebbenden van 11—11.30 uur In de gele genheid worden gesteld de commissie te spreken. Schetsontwerpen, die zij aan 't oordeel der commissie wenschen te ontwerpen, wor den uiterlijk tot Dinsdag 4 Januari bij den •ecretaris ingewacht. De Secretaris, Velsen, 31 December 1026. J. ARENDS PUBLICATIE. De Burgemeester van Velsen, gehoord een advies van den gemeentelijken ge neeskundige, geeft den ingezetenen in overweging nu zich buitengewoon veel gevallen van Influenza voordoen dezer dagen zooveel mogelijk de plaatsen te mijden, waar veel menschen bijeen plegen te komen en waar het besmettingsgevaar derhalve zeer groot is. Besturen van vereenigingen, enz., zuilen wèl doen met in deze dagen zoo weinig mogelijk vergaderingen of bijeenkomsten uit te schrijven. De Burgemeester, Velsen, 4 Januari 1027. RIJKENS. Rijwielplaatjes De Commissaris van politie alhier ves tigt de aandacht van de ingezetenen er op, dat te beginnen met Vrijdag 7 Januari a.s. da controle op de nieuwe rijwielplaatjes zal plaats hebben. De directeur van het Post- en Tele- 1*<riafkantoor alhier maakt bekend, dat de ijdsbeptrking, tot dusverre geldend voor iet Nederiandsch-Tfjechoslovaaksch tele foonverkeer, (wat IJmuiden betreft het verkeer met Praag en Leitmeritz) is opge heven. Ds. W. Luikinga alhier heeft voor het beroep naar de Doopsgezinde Gemeente te Veendam-N. Pekela bedankt. Niet alleen de leden zijner gemeente en van den Ned. Protestantenbond zullen dit bericht met blijdschap vernemen, maar ook vele andere ingezetenen. Ds. Luikinga toch heeft zich in allerlei vereenigingsarbeid een vooraanstaande plaats verworven. We her inneren er aan, dat hij voorzitter is van het Nutsdepartement, van het Comité tot de bevordering der belangen van het openbaar onderwijs, van de afd. Volksonderwijs, de Afd. der Evangelische Maatschappij, de Vereeniging tot stichting van een niet-R.K. Ziekenhuis enz., zoodat deze op zijn arbeid zullen mogen blijven steunen. De Staatscourant bevat de statuten van de N.V. Stoomvisscherij Mij „Elnet" en van de N.V. Stoomvisscherij Mij. „IJmond I", beide alhier: De Staatscourant bevat de gewijzigde Statuten van de N. V. Zeevischhandel „Zaanstroom" alhier. Voor het praktijk examen Boekhouden zijn geslaagd onze plaatsgenoten de heeren Ch. J. de Vilder en F. P. A. de Vilder, beide leerlingen van den heer P. Grim bergen, alhier. Bij L. J. Harri te Amsterdam is ver schenen Halverhout Zwari's Guide to the Harbour of IJmuiden and the North Sea Canal voor 1027, bevattende de getij tafels, tarieven, seinen en andere gegevens betreffende de haven van IJmuiden, het Noordzeekanaal en de havens van Am sterdam en Zaandam. HET STOOMVISSCHERIJBEDRIJF. Maandagmorgen ontstond er een zekere onrust aan de visschershaven te IJmuiden, aangezien ve len der opvarenden, het contract voor 1926 thans afgeloopen zijnde, alvorens uit te varen, wilden weten waar ze voor dit jaar aan toe waren. Ten einde verwarring en conflicten te voorkomen, gaf het bestuur der IJmuider Federatie aan dezen aandrang gehoor en vroeg en verkreeg van de di rectie der V. E, M. een groot pakhuis in bruik leen. voor het houden van een spoedvergadering. Deze vergadering was door ruim 400 zeelieden bezocht en men luisterde vol aandacht naar de uiteenzetting van het hoofdbestuurslid, den heer F. Brandsteden Deze deelde mede, dat aan de reeders was gevraagd de gages der zeelieden met f 5 per maand te verhoogen, teneinde dit bedrag in een geheel door de vakorganisaties te behee- ren Fonds voor sociale voorzieningen te storten. Dit Fonds zou dan uitkeeringen verstrekken aan de visschers bij werkloosheid en tevens strekken voor het tot stand brengen van een aanvullende ziekteverzekering, aangezien de door de reeders ingestelde verzekering slechts 6 weken per ziek- tegeval en maximaal 13 weken per jaar uitkee- ring verstrekt. Verder voor een uitkeering bij overlijden, voorzoover daarin niet reeds bij de - wet is voozien. Voor een richtig beheer van het Fonds zal het Koortjwerend en genezend zijn Mijnhardt'i Apoth. en Drog. Buisje 75,40 en 25 ct. noodig zijn, dat de vakvereenigingsboekjes inge richt worden als vaarboekje, ter noteering der diverse mutaties in de dienstbetrekking van de opvarenden. Daardoor zal tevens worden bereikt, dat alle opvarenden lid van een der vakorganisa ties moeten zijn. Nadat deze uiteenzetting lot tevredenheid der zeelieden stemde, drong het bestuur der IJmuider Federatie er op aan, thans aan boord der sche pen en naar zee te gaan. Hieraan werd door al len gehoor gegeven en kort daarop verlieten ruim 50 stoomtrawlers de haven. Daarop volgde een gecombineerde besturenver- gadering, in verband met de te hóuden conferentie met de reeders. Daarop werden de tegenvoorstel len der reeders algemeen meer dan onvoldoende geacht. Het bestuur der IJmuider Federatie stel- zich op het standpunt, dat over deze voor stellen niet gesproken zou kunnen worden, alvo rens de reeders de loonsverhooging als grondslag voor het Fonds hadden aanvaard. De besturen der andere organisaties waren het daarmede niet eens en gingen wel naar de conferentie met di reeders. Het bestuur der IJmuider Federatie maakte ii een schrijven aan de reeders zijn standpunt ken baar. Hierdoor is, evenals in 1924, de samenwerking tusschen de vakorganisaties verbroken. Men deelt ons mede, dat de toestand thans in een tamelijk critiek stadium is gekomen, temeer I waar thans contractloos wordt gevaren. Men heeft echter nog hoop, dat bij verstandig en snel hande len een ernstig conflict zal kunnen worden voor komen. i Zondag a.s. komt een gezelschap Ti- rolers in Hotel De Prins te Velsen-Noord, om daar in nationale kleederdracht een zang- en muziekuitvoering te geven. Voor bijzonderheden daaromtrent ver wijzen we naar een advertentie in het nummer van Zaterdag a.s. De Harmoniekapel der Kon. Papier fabriek „De Eendracht", Directeur de heer K. H. Kerkhoff, geeft a.s. Zaterdag 8 Jan. een concert in het Gebouw Concordia. Medewerking zullen daarbij verleenen de heeren G. A. Spaan, solo-fluitist en P. Mohringer, pianist, beiden te Haarlem. Het programma ziet er veelbelovend uit en als laatste nummer prijkt er op: 1926- Marsch door K. H. Kerkhoff. Deze Marsch is gecomponeerd door den Directeur, met motieven uit de nummers, waarmede „De Eendracht" te Brussel en te Krommeiïie zooveel succes gehad heeft. Zondagavond j.l. heeft in Hotel De Prins een wielerwedstrijd plaats gehad. Op het tooneel was een Hometrainer opgesteld die door den heer A. Vermeer, handelaar in motorvoertuigen te Wijkeroog of Velsen-Noord, vervaardigd was. Voor een wedstrijd waren uitgenoodigd de heer Anspach, professional te Amster dam, de heer C. Bakker, professional te Halfweg en de heer N. Kat, rijwielhande laar te Velsen-Noord. Er werden drie wedstrijden gehouden waarin de heer Kat respectievelijk No. 1, 3 en 3 was, wat als amateur tegenover twee professionals nog een belangrijke prestatie was. In de plaats van den heer W. F. Vis ser is gekozen tot voorzitter der Federatie Velsen van de S. D. A. P. de heer L. van Hameien. De heer W. F. Visser is gekozen tot ad ministrateur van het Velser Weekblad, het orgaan der Federatie. Donderdag 6 Januari geeft het meis jes- en kinderkoor van „Zang Veredelt", Directeur de heer Leo Pielage, een uitvoe ring in Hotel De Prins, met medewerking van de dames GrimbrèreVan Delden, Sopraan, Go. Dekker, Alt en Dora Loots, piano, allen te Haarlem. Hedenavond wordt op initiatief van Volksonderwijs in de Bewaarschool een vergadering gehouden, waarin besproken zal worden de overbevolking van school F welke middelen kunnen worden be raamd, om hierin verbetering te brengen. Verder zal worden besproken of het ge- wenscht is in Santpoort een Ulo.-school op le richten en zoo ja, welken weg zal moe- ten worden ingeslagen, om tot dit doel te geraken. Tot deze vergadering zijn uitgenoodigd het hoofd en de oudercommissie van school F, het bestuur der Vrijz. Kiesver. Burgerplicht en van de afd. der S. D. A. P. Te Bergen (N.-H.) is op 69-jarigen leeftijd overleden de heer K. Boekei, de vo- rige eigenaar van den bekenden molen „De Zandhaas". De heer Boekei had indertijd ook zitting in den Raad der gemeente Vel sen. Burgerlijk* Stand Velsen. Oeboren: M. Wittebrood.Vreeken,z.;l J. W. Kebel-Schrama, z.; P. W. van Eerden - Houtkamp d.; O. W. Duin-van Susteren, d. A. J. W. Kempe-Kuijer d.; W. Braam-Dekker E. E. G. van Leeuwen-Compher d O. de Vroome-Scheffer d A. Hoogendijk-Ros, E. j. Oieysteen-Bijster z. Overleden: Matijs van Sambeek, 84 j., Wed. v. A. KrommerMaria Smit 81 jaar, Wed. v. J. Offerman; C. O.M. J.A. Risch 28 j. ongehuwd, d. v. Ph. A. Risch Abra ham de Ooede 7 j., z. v. A. de Uoede Chr. Wilh. Jansen, 3 m, d. v. O. Jansen. De Kiesvereeniging „Burgerplicht", afdeeling van den Vrijheidsbond, hield Maandagavond een vergadering waarin de voorzitter, de heer Jan v. d. Lijn, den overleden leider der partij, Mr. H. C. Dres- selhuys, heeft herdacht. Als candidaten voor de Prov. Staten ir de Kieskring Velsen zullen aan de Onder Centrale Haarlem worden opgegeven: 1 S. Rijkes te Heemstede, 2 Mr. C, H. Gué pin te Santpoort, 3 Mr. A. S, Miedema te Haarlem. In de bestuursvacature, ontstaan door het vertrek van den heer H. de Jong, werd gekozen Mevr. v. d. Eerste. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Uitslag j.l. Zondag gespeelde wedstrijd V. U.C.—STORMVOOELS 1- 3 A.s. Zondag wordt gespeeld STORMVOOELS I—R. C. H. te 2 uur. A. F. C. IISTORMVOOELS II te 2 uur V.S.V. II—STORMVOOELS III le 12 uur. (Dit aanvangsuur wordt aangevraagd). Gymnastiek, en Athletiekvereeniglng „Olympla". OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. De feestelijke algemeene jaarvergadering zal worden gehouden op Vrijdag 14 Januari a.s., des avonds 7.30 uur in iottl „Wi'.icin Barendsz. In verband met de belangrijke en uitgebreide agenda, welke zal worden toegezonden, wc.dt aller opkomst verzocht en om vooral tijdig aanwezig le zijn. KORFBAL. van den Zondag j.l. gespeelden wed- Uitslag strijd: G. S. D.Ulysses Voor a.s. Zondag 9 Jan. G S. D—KRAAIEN. vastgesteld In de week van 27 Decembe- 1926 tot 3 Januari 1927 zijn te IJmuiden dooi de Noordzeesluizen geschutuit zee 66 stoom schepen en 1 motorschip en naar zee 53 atoomschepen. VAN H. COURTHS—MAHLER UIT HET DUITSCH VERTAALD DOOR J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM 41 „Dat bewijst niets. Bergen vindt nu een maal alles voortreffelijk aan je." „Je moest met mij een partij spelen, dan zou ik het je bewijzen, dat het de schuld van juffrouw Sundheim was, dat ik niet goed sloeg." „Voor vandaag moet je mij verontschul- jdigen, ik heb nog het één en ander te doen" zei hij norsch. Marianne nam plaats op een der stoelen en sloeg de beenen over elkaar. „Nu ben je natuurlijk boos," zei zij, wat kalmer. Hij zag met een onverschilligen blik over haar heen. „Boos? o neen/ „Toch wel, Norbert, ik kan het aan je merken." Hij haalde de schouders op en wendde ~hen was Annie ook genaderd. Zij Ponverschilligen blik en dacht er Lj, ,e geheel anders hij haar placht aan te zien. Dit vervulde haar met innige vreugde en zij vergat het beleedigend op treden van Marianne. Een gevoel van me delijden kwam bij haar op met dit rijke meisje, dat zich tevergeefs moeite gaf, de genegenheid van Norbert te winnen. Norbert nam het allereerst afscheid van zijn tante. „Tot werziens bij de thee," zei hij en zij knikte hem toe. Voor Marianne maakte hij zwijgend een buiging en toen hij Annie voorh" bleef hij een oogenblik staan. „Ik bewonder uw zelfbeheersching, juf frouw Sundheim, en het spijt wij alleen dat ik, door mijn plichten als gastheer ge dwongen, u mijn werkdadige hulp moet ontzeggen," zei hij zacht, zoodat alleen Annie het kon verstaan. Daarna groette hij haar beleefd en verwijderde zich snel, voordat zij nog iets kon antwoorden. Annie liep nu kalm op Marianne toe. „Wenscht u nog te spelen?" „Neen, dank u," antwoordde deze lomp. Annie gaf haar raket aan den kleinen staljongen die de ballen had opgeraapt. Daarna richtte zij zich tot mevrouw von Saszneck. „U vindt zeker wel goed, dat ik in huis ga, tante Elisabeth." De oude dame stond op. „Wij gaan allen, kindlief, het wordt al wat koel buiten. Trek je jakje aan opdat je geen kou vat. Je bent nu warm van het spel. Jij moest je mantel ook aandoen, MarianneV zei zij, terwijl zij haar arm ver trouwelijk op dien van Annie legde. Als Marianne er bij was, toonde zij altijd nog sterker haar hartelijke gevoelens voor An nie. Vooral als Marianne onwellevend was geweest. Deze liep met koppig gelaat en achte- looze houding naast de beide dames en stak haar handen diep in de zakken van haar mantel. Zij was er zeer door ont stemd, dat Annie steeds in bescherming werd genomen tegen haar aanvallen. Dat ergerde haar steeds weer opnieuw, want, verwend als zij was, wilde zij, dat alles naar haar zin gebeurde. Mevrouw von Saszneck liet haar kalm mokken, dat duurde bij Marianne nooit lang. Even gauw als zij boos werd, was zij het ook al weer vergeten. Haar karakter bezat geen diepte noch in het goede, noch in het kwade. In den gezelligen, kiemen salon van me vrouw von Saszneck werd de thee gebruikt Een aardig hoekje bij het raam was er voor bestemd. Annie was bezig de thee te zetten en al lerhande in orde te brengen toen Norbert binnenkwam. Hij wist, dat tante Elisabeth en Marianne nog op haar kamers waren. Het was nog enkele minuten vóór vijf uur. „Juffrouw Sundheim," zei hij haastig, „ik wensch deze oogenblikken te gebrui ken om u te verzoeken de onbetamelijkhe den van mijn nicht met kracht tegen te gaan. Indien u alles zoo kalm verdraagt zal zij hoe langer hoe onaangenamer wor den. Zij is de gast van tante Elisabeth en mij, ik kan niet tegen haar optreden zoo als ik zou wenschen. Maar ik kan ook niet langer kalm aanzien, hoe u beleedigd wordt." Annie keek hem ernstig en kalm aan. „Barones Marianne kan mij niet belee- digen, mijnheer von Saszneck. Ik verzoek u dringend, u daar in het geheel niet boos over te maken. Het drukt mij te denken, dat u om mij verschil van meening met ba rones Hochberg zoudt hebben." „Maar ik verdraag 'het niet langer, dat men u beleedigt. Daarvoor daarvoor staat u in mijn oog te hoog. Ik kan het niet kalm aanzien, dat u met minachting wordt behandeld door iemand, die niet waard is uw schoenriemen los te maken," bracht hij opgewonden uit. Annie klemde bevend haar handen in el kaar. „Mijnheer von Saszneck, ik verzoek u dringend sla geen acht op de luimen van barones Marianne. Het zijn toch maar grillen, 'die misschien slechts daardoor ont staan omdat u zich moeite geeft mij er tegen te beschermen. Dat heb ik al meer malen opgemerkt. Het is ridderlijk van u, dat u een ondergeschikte van uw tante niet wilt laten beleedigen. Maar ik bid u, vergeet niet, wat uw nicht het recht schijnt te geven te handelen zooals zij doet: dat ik werkelijk niets anders ben dan de betaalde gezelschapsjuffrouw van uw tan- te". Norbert kromp ineen en keek met gloei ende oogen in Annie's bleek gelaat, waarin de oogen bijna zwart van onderdrukte op winding fonkelden. „Annie!" stiet hij uit, in zijn groote aan doening zichzelf niet meer meester. Zij kreeg een hooge kleur en greep be vend de leuning van een stoel vast. Een oogenbilk sloot zij haar oogen, daarna keek zij in hulpeloozen angst en verwarring naar hem op. Een oogenblik heerschte er stilte tus schen de twee. Beiden streden met moeite om hun opwinding te beheerschen. Zwaar baalde hij adem, hij balde de vuisten en klemde de tanden op elkaar. Wat zou hij er voor gegeven hebben, in dien hij dat overijlde woord had kunnen terugnemen. Eindelijk had hij zich weer in bedwang en zei zacht: „Vergeef mij, juffrouw Sundheim, ik ik had in de opwinding vergeten ik zag op dit oogenblik in u slechts de bescher melinge van mijn tante en noemde u on willekeurig met den naam, dien zij u geeft. Het was een vergissing; ik bid u, vergeet het." Annie beheerschte zich heldhaftig. Zij boog het hoofd en zei zoo kalm mogelijk: „Ik zal het vergeten, mijnheer von Sasz neck." Hij boog tot dank en dwong zich luchtig te spreken om den indruk van zijn onstui migheid uit te wisschen. „Nu heb ik in mijn ijver bijna een be- leediging gevoegd bij die, welke u van Ma rianne hebt ondervonden. Maar ik hoop, dat u gelooven zult dat dit mijn bedoeling niet is geweest." „Daarvan ben ik overtuigd, mijnheer von Saszneck", zei zij zacht. „U is zelf de schuld van mijn onhandig heid. Hoe kon u uzelf een „ondergeschik te" noemen?" zei hij schertsend. Nu glimlachte zij gelaten. „Ben ik dat dan niet?" „Neen, het is verkeerd van u als u u bier zoo voelt; u weet heel goed, dat tante Elisabeth van u houdt als van een doch ter." Diep ademhalend streek zij het haar van haar voorhoofd. Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1