Gemeenteraad Vergadering van 4 Januari 1927. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heeren Landeweert en Bosman. Voorloopige vaststelling c.q, goedkeuring de volgende rekeningen over 1925. De heer Vermeulen vraagt of B. en W. ov algemeen rekening willen houden met de door de Financieel© Commissie gemaakte opmerkingen. De Voorzitter zegt dat B, en W. dit over 't al gemeen doen. De rekeningen worden als volgt vastgesteld. a, van het Grondbedrijf; b. van bet Gasbedrijf; e. van de Waterleiding; d. van het bedrijf Openbare Werken; e. van het bedrijf Reinigings- en Ontsmetlings- dienst; f, van den Ophaal- en Stortingsdienst; g. van de Burgerlijke Instellingen van Maat schappelijk Hulpbetoon; h, van de Gezondheidscommissie; i, van de Commissie van Toezicht op het La ger Onderwijs; j, der Gemeente, Alle bescheiden zijn door den Verificateur der geiheente-financiën nagezien. De daarover door hem uitgebrachte rapporter. zijn bij de stukken gevoegd. De verschillende rekeningen wijzen he,t volgend*, aan, a. van het Grondbedrijf: Gewone dienst. Lasten Baten f 26008.14: 24588.52; Verlies f 1419.62 Kapitaaldienst: Lasten f 86780.98 Baten 86780.98 Saldo nihil b. vmi het Gasbedrijf: Baten f 252097.82 Lasten 157997.84-" Winst f 94099.9T c. van de Waterleiding: Balen f 110160.11" Lasten 98403.165 Winst f 11756.95 d. van het bedrijf Openbare Werken: Lasten f 88405.40 Baten 50776.93 Verlies f 37628.47 e. van het bedrijf Reinigings- en Ontsmettings- dienst: Lasten f 56081,61 Baten 45975.80 Verlies f 10105,81 f. van den Ophaal- en Stortingsdienst: Lasten f 1359.02 Baten 1251.83 Verlie f f 107.19 g. van de Burgerlijke Instellingen van Maat schappelijk Hulpbetoon: 1, van de Algemeen Burgerlijke Instelling van Maatschappelijk Hulpbetoon. Inkomsten Uitgaven Batig saldo 2. van de R.K. Burgerlijke Maatschappelijk Hulpbetoon. Inkomsten Uitgaven 58709.29 58534.60 f 174.69 Instelling van 33397.35 33244.42 Batig saldo h. van de Gezondheidscommissie: Inkomsten Uitgaven 1043.18 41043.18 204.255 112.65 Saldo nihil i. van de Commissie van Toezicht op het La ger Onderwijs: Inkomsten Uitgaven Batig saldo j. van de Gemeente: Gewone dienst; Inkomsten Uitgaven Batig saldo f 51024.143 Kapitaaldienst. Uitgaven f 1749107.09r' Inkomsten 1634550,21 f 2161329.76 2110305.613 b. d. N^deelig saldo f 114556.885 Ingekomen zijn de volgende voorstellen. Voorstellen omtrent de volgende onderwerpen: a. Benoeming van een viertal commissiën ad hoe; Motie nopens gemeentelijken woningbouw; uittrekken van een begrootingspost ter uit breiding van het openbaar en bijzonder voorbereidend onderwijs; verhooging van het aantal te heffen opcen ten op de hoofdsom der vermogensbelasting; e. wijziging van artikel 6 der verordening op de heffing van eene plaatselijke inkomsten belasting. a. Wij hebben de eer U hierbij te doen toe komen de navolgende voorstellen ter behandeling bij de a.s. begrooting: 1. tot benoeming van de oprichting van een commissie ad hoe tot onderzoek naar de moge lijkheid van de oprichting van een of meer wasch- huizen; 2. tot benoeming van een commissie ad hoe, tot onderzoek van de mogelijkheid van de stich ting van een bad- en zweminrichting; 3. tot benoeming van een commissie ad hoe, welke de mogelijkheid zal onderzoeken van de stichting van een volkshuis in het midden van het te bouwen woningcomplex tusschen den spoorweg Velsen-Driehuis en den Zeeweg; 4. tot benoeming van een commissie ad hoe, welke den Raad zal rapporteeren op welke wijze voor deze gemeente het best de nazorg voor vol wassenen zou kunnen worden ter hand genomen, Hoogachtend, (get.) P, F. C. Roelse, (get.) P. Schaar, (get.) W. F. Visser, (get.) J, A. Dalmeijer, (get.) W. Landeweert. b, Ondergeteekenden, leden van Uwen Raad, stellen U de volgende motie voor: (get.) J. A. Dalmeijer, (get.) W, Landeweert, (get). P. Schaar, (get.) P. F, C. Roelse, (get.) W. F. Visser, MOTIE. De Raad d, gem. Velsen, kennis genomen hebben de van 't overzicht, voorkomende op blz. 12 en 13 van de Memorie van Antwoord" van B, en W. der gemeente Velsen op het Rapport van het ver handelde in de afdeelingen van den Raad, betref fende het onderzoek der begrooting voor het dienstjaar- 1927", inzake den woningbouw in deze gemeente; spreekt als zijne meening uit, dat dit overzicht de conclusie van Burgemeester en Wethouders dat „in verband met dit overzicht, de verdere voorziening voorloopig aan de particuliere bou wers Le mogen overlaten", met niets wettigt; is daarentegen van meening, dat de particulie re bouwers niet voldoende in staat zijn, in de be hoefte aan woningen te kunnen voorzien, op wel ken grond de gemeente haar taak op dit terrein niet mag staken; noodigt B. en W. uit, hun standpunt ie herzien en zoo spoedig mogelijk bij den Raad le komen met voorstellen en plannen, tot verdere van ge meentewege te bouwen woningen, c. Ondergeteekenden hebben de eer U voor te stellen op cle begroöting een post van f 12000. uit te trekken ter uitbreiding van het openbaar en bijzonder voorbereidend onderwijs, ter dekking vanwelke uitgave, die bij den bestaanden opzet van de begrooting bezwaarlijk uit deze zullen kunnen worden bestreden, zij U hiernevens af- onderlijke voorstellen doen toekomen: a. tot verhooging van de opcenten voor de gemeente op de vermogensbelasting van 50 tot 100; b. tot voortzetting van de progressiescbaal voor de heffing van de gemeentelijke inkomsten belasting voor inkomens hooger dan f 10.000. Hoogachtend, (get.) P. F. C. Roelse, (get.) J, A. Dalmeijer, (get.) W. F, Visser, (get.) W, Landeweert, (get.) P. Schaar. d. Ondergeteekenden, leden van Uwen Raad, stellen voor, onder intrekking van het Raadsbe sluit van 17 Mei 1921, no. 11, het aantal te hef-1 fen opcenten op de hoofdsom der vermogensbe lasting te brengen op 100. (get.) W, F, Visser, (get.) J. A, Dalmeijer, (get.) W. Landeweert, (get.) P. F. C, Roelse, (get.) P. Schaar. e. Ondergeteekenden, leden van Uwen Raad, stellen voor artikel 6 van de „Verordening op de heffing en invordering van een plaatselijke in komstenbelasting" te wijzigen en als volgt ie lezen: ,,De heffing geschiedt volgens een progressief percentage van het belastbaarinkomen overeen komstig het aan den voet van dit artikel opge nomen tarief en wordt vermenigvuldigd met zoo danig' cijfer als noodig wordt geacht om ten naas ten bij de opbrengst te verschaffen, welke op de begrooting van de gemeentelijke inkomsten van het betrokken jaar wordt uitgetrokken. Dit vermenigvuldigingscijfer mag niet hooger zijn dan 2,30 en wordt jaarlijks door den gemeen teraad vastgesteld. Van de toeneming der belastbare inkomens, die grooter zijn dan f 40.000 blijft het belastingpercen tage tot 7.2 beperkt. De Voorzitter stelt voor deze voorstellen in handen van B. en W. te stellen voor advies, De heer Dalmeijer zegt daartegen te zijn, het doel der voorstellers is deze voorstellen bij de begrooting te behandelen. Daarom zijn, ze direct na de verschijning der Memorie van Antwoord in gediend. De heer Vermeulen zegt dat het niet opgaat de ze voorstellen dadelijk te behandelen. De andere raadsleden hebben daar niets van geweten en spr. komt er tegen op, deze voorstellen maar a bout portant te behandelen. De heer Schaar zegt dat de meeste voorstellen, niet nieuw zijn, alleen de finantiëele voorstellen zijn nieuw, omdat wij voor de andere voorstellen dekking moesten zoeken. De heeren Roelse en Dalmeijer bevelen mede be handeling aan. De heer Dunnebier zegt dat een advies van B. en W. noodig is. Men dient toch de consequenties der voorstellen, vooral in financiëel opzicht, on der de oogen te zien. De heer ten Broeke acht directe behandeling ook ongewenscht. Spr, wijst op het belangrijke voorstel inzake den woningbouw, het gaat niet aan hierover direct te beslissen. De heer Schuitenmaker heeft vooral bezwaar tegen directe behandeling, omdat men wijziging der progressieschaal van de gemeentelijke inkom- stenbeslasting wil en spr. meent dat het 't recht van B. en W. is, om deze voorstellen eerst goed te onderzoeken. De heer Groeneveld zegt dat het makkelijk is een aantal voorstellen en moties in te dienen, 't Viel spr. nog mee, dat,er niet meer kwamen. De heer Visser: Eerst hadden we er veel meer. De heer Groeneveld zegt dat hij de voorstellen even bestudeerd heeft en het komt er op neer. dat 7 menschen die zullen moeten betalen. Spr. zegt dat dit wel heel eenvoudig is, maar de soe. democratische heilstaat is er nog niet en genoem de 7 menschen kunnen vertrekken. De heer Nijssen vraagt of de soc, democraten het werkelijk ernstig meenen met hun voorstellen en of ze die aangenomen wenschen te zien. Spr, zegt dat er oude koeien bij zijn De heer Schaar: Die nog wel melk geven. De heer Nijssen: Maar er zijn er ook andere, nieuwe voorstellen, Spr, vraagt of de verkiezingen soms invloed hebben op het indienen der voor stellen, Spr. meent dat de soc, democraten niet graag zouden willen, dat deze voorstellen zouden worden aangenomen. De heer Sluiters zegt te hopen, dat de raads leden hier niet zitten om elkaar vliegen af te vangen of om politieke winst te behalen. Laten wij het belang der gemeente behartigen', waarvoor- wij hier zitten. Spr. hoopt dat de begrooting met ernst zal behandeld worden, Spr, meent dat het niet aangaat, al zijn er sym pathieke voorstellen bij, om deze dadelijk te be handelen. Deze eischen ernstige voorbereiding. De Voorzitter zegt een gemoedelijk woord met alle leden te willen spreken. Als spr, de voorstel len ziet, zegt hij, dat ze zeer grooten invloed zou den hebben op het aannemen der begrooting. Deze voorstellen zullen onherroepelijk belasting- verhooging tengevolge hebben. Er zijn er bij, die ook spr. sympathiek zijn, maar ze zullen verzwa ring der lasten brengen. Er is kans, dat we met de exploitatie vair het villapark Velserbeek dit jaar kunnen beginnen. Maar dan moeten we niet de belastingen gaan verhoogen. In de toekomst, zegt spr., krijgt u, wat u wenscht, als een gezonde politiek wordt gevolgt. De heer Dalmeijer zegt dat de voorstellen onder a en b nu best behandeld kunnen worden, ter wijl goedgevonden wordt, de andere in handen van B. en W. te stellen. De Voorzitter zegt tegen behandeling van a en b geen bezwaar te hebben! De heer Vermeulen zegt wel bezwaar te heb ben. De raadsleden zullen de voorstellen rustig moeten kunnen bestudeeren. Als men de voorstel len moet bestudeeren, zal men ze toch aangeno men willen zien. De heer Dalmeijer; Niet dit jaar. De heer Vermeulen: Als dit waar is, is er heele- maal geen haast, om nu te beslissen. De heer Dunnebier zegt dat er in September wel nieirwe raadsleden zullen komen, waarom spr. bezwaar heeft nu studiecommissies te benoemen. De heer Schilling zegt dat de raad toch best; studiecommissies kan benoemen. Dat er andere raadsleden komen is geen bezwaar, die kunnen zich weer inwerken. De commissies werken nooit zoo vlug, spr. 'denkt aan de ziekenhuiscommissie, die nu al 8 jaar 'werkt. De heer Schuitenmaker zegt geen bezwaar te hebben tegen het instellen der commissies. Een vorstel, om de voorstellen, onder a en b direct te behandelen, wordt met 136 stemmen verworpen. Vóór de 5 soc, dein. leden en de heer Schuitenmaker, Alie voorstellen worden dus in handen van B. en W, gesteld. De algemeene beschouwingen worden geopend door den heer Homburg. De heer Homburg spreekt als volgt: Het zij mij vergund in hel eerste jaar, dat ik aan de begrooting kan deelnemen, enkele woor den aan de Algemeene beschouwingen le mogen wijden. Ik hoop M. d. V. waar de A.R,-fractie een der kleinste fracties in den Raad is de beschei denheid niet uit het oog te verliezen. Met het beleid van College kan ook onze frac tie in veel gevallen wel accoord gaan al behoeft niet worden ontkend dat er ten aanzien van en kele genomen besluiten onzes inziens betere we gen te bewandelen waren geweest; al willen wij er aanstonds aan toevoegen, overtuigd te zijn van het streven van van het College onze Gemeente zaken zoo goed mogelijk t,e beheeren, Ook het jaar, dat nu staat beëindigd te worden en waarvan de herinneringen in de toekomst zul len vervagen, wekt thans in onze gedachte nog de herinnering op aan de Jubileumleesten, die met veel enthousiasme hier gevierd hadden kun nen worden; waarbij echter helaas de opmerking niet achterwege kan blijven dat de wijze waarop men gemeend heeft tot meerdere luister of om andere motieven het Amusement te moeten rege len van het grootste deel onzer Gemeentenaren niet de instemming mocht verwerven, Onze fractie heeft gemeend hieraan in geen geval te kunnen medewerken. Deze opmerking zouden wij ook wiilen maken ten aanzien van de film Potemkm e.d. welke naar ons inzicht uit etische en paedagogische overwegingen afkeuring verdienen. In dab verband verwondert ons ook het advies van B, en W. om tot opheffing dei- Keuringscommissie voor Bioscoopfilms over te gaan. Veeleer" zou onze fractie het op prijs stellen indien de Commissie naast de Rijkskeuring bleef beslaan en haar taak zoo serieus mogelijk opvatte. Uiteraard stelt zij er prijs op dat er een nauw lettend toezicht zij op inrichtingen van volksver maak. Aan het streven „IJmuiden Badplaats" werd in het afgeloopen jaar uiting gegeven o,m. door het inrichten van een gedeelte duinterrein voor kam peerders en als straks aan het besluit van den Raad, tot doortrekking van den verharden weg naar de Zuidpier uitvoering zal zijn gegeven en grootere plannen in afzienbaren tijd in vervulling zullen kunnen komen, dan zal dat van zeer groot belang voor de Gemeentelijke inkomsten in het algemeen, en voor de handeldrijvende midden stand in het bijzonder kunnen zijn. Echter mag hierbij niet uit het oog verloren, uit overwegingen van moreelen aard dat wijsheid en voorzichtigheid betracht mogen worden door .hen die hier leiding hebben te geven, gezien de gevaren die hier dreigen. Dat deze begrooting in het teeken der bezuini ging is komen te staan kan ons, gezien den stand der financiën, niet verwonderen. De sporen zijn in deze begrooting waar te ne men als wij b.v, zien dat o.a, bij Hoofdstuk 8 be treffende het voorbereidend onderwijs een voor stel van de Commissie van bijstand voor onder wijszaken door B. en-V. wel overwogen doch niet uitvoerbaar is v er kraai'd. Vermeed -mag- eshter, worden dat in den loop van 1927 te dezer zake wel aanvragen den Raad zullen bereiken, en dan zal ook onze fractie, zoo deze aanvrage op goede gronden berust en de wensckelijkheid blijkt, hare medewerking hieraan verleen en, wanneer de finan eiën dit niet beletten, B. en W, zullen in hun zoeken naar bezuinigingen desnoods niet moeten schromen die maatregelen te treffen waarbij zelfs, mils de noodzakelijkheid bleek, persoonlijke of fers het hunne «zullen moeten bijdragen, naar recht en billijkheid om tot het gewensehte resultaat te leiden. Voor wat -betreft de Gemeentebedrijven en de winst hieruit verkregen daar kunnen wij ons vrij\Vel bepalen tot het Gasbedrijf, dat laten wij het dankbaar constateeren voor onze Ge meente niet onbelangrijke baten afwerpt. Hoewel wij in het algemeen niet°gekant zijn tegen een matige winst uit de bedrijven, meen ik toch te mogen opmerken, er voor te gevoelen bij zeer belangrijke winsten de kostprijs voor de gebruikers te verlagen. Dit laatste dunkt ons ook uit een oogpunt van Gemeentebeleid'aanbevelens waardig. Ook de volkshuisvesting, hoewel naar onze in druk niet meer zoo nijpend is een zaak die cle aandacht van het bestuur onzer Gemeente nog niet zal kunnen onlbeeren, waarbij echter een streven naar Gemeentelijken woningbouw dient le worden vermeden en het bouwen door particu lieren behoort te worden aangemoedigd. Ook dient er voor gewaakt dat de huur der woningen een niet te hoog percentage van het inkomen vraagt en daardoor de financieele draagkracht der bewoners te bovengaat, terwijl het ook voorts- noodzakelijk is voor de grootere gezinnen be hoorlijke woongelegenheid te scheppen. Een en ander is zeer zeker eisch van goed gemeente beleid, Ten aanzien van de emeentelijke Arm verzorging, voor 1927 begroot op f 75500, wil if opmerken dat het toe te juichen zou zijn, wan neer deze subsidiën konden worden verminderd doordat de Kerk van Christus de roeping be tracht, die haar is opgelegd, namelijk om voor haar behoeftige leden te zorgen eti in hun stof- felijken nood te voorzien. Opdat de Kerk haar eervolle plaats, die ze mee door eigen schuld, moest afstaan, weer kan innemen en voortschrijden naar den meer idieelen toestand zooals ook in de wet 1912, art. 28 tot uiting komt, de Kerkelijke Barmhartigheid pri mair, de Burgerlijke Armenverzorging secondair. Of om het te zeggen met de woorden van Mr. de Wilde oud-voorzitter Burgei'l, Armbestuur te den Haag, n.m.: De Burgelijke Armbesturen door dringen er zich wel van dat de primaire positie die zij allengs hebben verkregen, in strijd is met de letter en geest van de Armenwet, dat het hun door de wet voorgeschreven plicht is er voor te waken, dat de taak der Kerk en der particulieren niet onnoodig verzwaard wordt. Geconstateerd mag worden, dat reeds enkele Kerken en diaconiën de dubbele bedeelïng hebben uitgeschakeld en het beginsel dat de Kerk de behoeftigen in haar midden zelf heeft te helpen zooveel mogelijk reeds ziet te verwezenlijken. Maar wanneer tusschen B. A., en de Kerkelijke e.a. instellingen van een goede verstandhouding gesproken mag worden, daar zal een richtig con tact tusschen b.g, het finantieel beheer slechts ten goede kunnen komen, Waar wij voorstanders zijn van productieve werkverschaffing daar juichen wij het o.a, toe dat ook door ons Gemeentebestuur getracht wordt tot plaatsing van werklooze valide arbei ders bij ondernemingen of bedrijven in onze Gem. Het blijve onder de voortdurende aandacht van B. en W. die hier een instituut als de ar beidsbeurs tot hun beschikking hebben, terwijl het hun niet belet z, n. door het verschaffen van nuttig werk in de arbeidsbehoefte lijdelijk te voorzien. Zoo hebben wij dan de arbeid over deze be grooting aangevangen in ons nieuwe huis, üok ueze wanden zullen de sirijdklanken opvangen en wat zal ik dan van vrede spieken aldus onze voorzitter bij de ingebruikneming der Raadzaal, ik geloof 'L mei u M. d. V. wij zullen de strijd hebben te aanvaarden en stellen haar dan ook boven een schijnvrede. Niet zelfs een politiek accoord maar een leven uit één beginsel dat in het Kruis van Christus zijn middelpunt vind, kan leiden tot beëindiging van de botsing der begin selen. Moge het echter zijn, dat wij bij alle verschil van inzicht, irots wij hier zitten (naar het woord van den Voorzitter) als nummers der partijen, toch bezield zijn met den ernstigen wil werkzaam te zijn tot den bloei dezer Gemeente. De heer Landeweert komt ter vergadering. Daarna is het woord aan den heer v. d. Steen, die als volgt spreekt: We zijn thans genaderd aan de behandeling van de laatste begrooting dezer vier-jarige peri ode, waarin het grootste deel onzer fractie voor het eerst zitting had in dezen raad, paar het hou den van algemeene beschouwingen tijdens deze samenstelling van den raad gewoonte is gewor den en onze fractie er prijs op heeft gesteld, deze gewoonie te bestendigen, gevoelen we ons ge drongen even de balans op le maken van hetgeen ook door onze medewerking lot stand is gebrachi of waarnaar is gestreefd. Veel is er in die periode geschied, waaraan wij de eer hadden onze mede werking te verleenen, ln deze periode is het wel eens hard, ja soms zeer hard tegen hard gegaan met het nemen vaii een of auder besluit, waardoor wij door onze politieke tegenstanders wel eens gegriefd zijn geworden, doch ook wij'gaan niet geheel vrij uit. Trots deze politieke verdeeldheid in den raad, -mogen we toch terug zien op besluiten, waarvoor eenstem migheid was en hierdoor groote zaken in het belang onzer gemeente tot stand zijn gekomen. Een der grootste zaken, in het belang der ge meenschap, die door eendrachtig samenwerken werd verkregen, is wel de aankoop van Veiser beek, Wij- allen waren doordrongen van het groote belang, dat in dezen aankoop was gelegen, wat ook mede door den energieken wil van den voorzitter is tot stand gekomen. Ook een der groote sociale maatregelen, welke tijdens deze zittingsperiode werd verwezenlijkt, is wel het besluit tot den bouw van 295 woningen. Al hebben we in het college stemmen kunnen beluis teren, die meenden dat het dringende van het woningvragstuk was verdwenen, toch zijn deze woningen tot stand .gekomen en we zijn er van overtuigd, dat de raad met dit besluit juist hééft gezien, daar thans blijkt, na de bezetting dezer woningen, in welke behoefte is voorzien. We verzoeken dan ook het college hun volle aan dacht te blijven schenken aan de voorziening van goede volkshuisvesting in onze Gemeente en zoo spoedig mogelijk de krotwoningen radicaal te la ten verdwijnen, waardoor mede de volgsgezond- heid bevorderd zal worden. Ook denken we aan het besluit, dat is genomen om den ophaal- en stortingsdienst in het leven te roepen. Deze dienst kan voor de burgers van groot belang ge acht worden en heeft zijn bestaansrecht al bewe zen. Terloops noemen we nog het besluit, hetwelk ons den goedkoopen gasprijs deed.bekomen. Ook denken we aan verschillende verbeteringen op onderwijs «gebied, .ook. al jz.ullgn._d.eze vèrbéleri-n- gen niet worden gezien of gevoeld. Onze arbeid in deze was ook een rem op de reeks verslechte ringen, van hoogerhand ons opgelegd. We den ken aan de pas geopende Hoogere Burgerschool den vooruitgang- van de Ambachtsschool, mede door de volle aandacht, aan dit onderwijs geschonken. Ook de verschillende besluiten, welke in deze periode weiden genomen, waardoor eenige nieu we schoolgebouwen zijn verrezen. Ook verschil lende verbeteringen aan onze wegen, waarvan thans nog wel aan het begin-stadium staan, doch waarvan we al groote verbeteringen kunnen op sommen, We zouden nog meer besluiten van groot belang in onze Gemeente kunnen noemen, elke in deze zittings-periode zijn genomen, doch e willen 'het hier bij laten, en ons meer bepalen tot de toekomst. Niet een onzer kan met zekerheid bepalen of men_ weer waardig wordt geacht de volgende periode in den raad mede te maken, er zal vee! onafgedaan blijven, dat we als erfenis achter laten aan de eventueele opvolgers. Toeh achten wij het in onze fractie niet van belang ontbloot, op eenige onvervulde wenschen de aandacht te vestigen. Wat de volkshuisvesting' betreft, hebben reeds onze wenschen te kennen gegeven, of zullen dit zoo noodig nog doen. Het wegennet ónzer Gemeente baart een dei- meeste zorgen. Reeds eerder wees onze fractie op noodzakelijke verbeteringen van bestaande, piet-verharde wegen, waarvoor als middel om daartoe te komen werd aangewezen een Better- menttax-belasting. Onze fractie wacht nog steeds j voorstellen van het college hieromtrent. Wat betreft het onderwijs, willen we er op wijzen, dat het voorbereidend onderwijs een der urgente zaken is, welke reeds langen tijd wach tende is op een regeling. Onze fractie acht hel niet noodig thans zelf met voorstellen te komen, hetgeen niet beteekent, dat zij in lijdelijkheid zal wachten, aangezien, het ons bekend is, dat er voorstellen daaromtrent in behandeling zijn. Mochten deze voorstellen echter achterwege blij ven, dan zal onze fractie niet schromen zelf voorstellen te doen, waarin we hopen te verwe zenlijken, gelijke rechten voor de verschillende groepen onzer bevolking. Wanneer cle reeds loo- pende voorstellen op dezen basis ons zullen be reiken, hopen wij, binnen de grenzen van bereik baarheid, onze loyale medewerking te geven. Indien onze gemeente een plaats wil innemen ir de rij der Nederlandsche Badplaatsen, zal noodig zijn dat nu reeds een uitbreidingsplan of wegen plan wordt samengesteld, waar langs de Gemeen te zich als zoodanig kan ontwikkelen. In ver band hiermede willen we wijzen op het officieel bezoek tijdens de feestelijke herdenking van het 50-jarig bestaan van het kanaal en IJmuiden en de perspectieven, welke op de officieele ont vangst zijn. geopend door verschillende autoritei ten, verbandhoudende ,m,et den bloei onze Ge meente, We vragen dan ook opnieuw de aandacht van het college voor de plannen, welke in het afge loopen jaar zijn besproken en onderzocht door den raad, n,l. den weg, dien IJmuiden zou ver binden met het zeestrand, welke ter bevordering om IJmuiden als badplaats te doen ontwikkelen, een eersten noodzakelijken stap zal moeten zijn. We spreken dan ook de wensch uit, dat dit jaar het plan verwezenlijkt zal worden en niet een der vrome wenschen zal blijven. We zijn van oordeel dat het tot stand komen van zulk een verkeersweg tevens verbindingsweg, een stroom van vreemdelingen naar onze gemeente zal trek ken, waardoor het denkbeeld, reeds door eenige leden het vorige jaar geopperd, niet van belang ontbloot is, dat door dezen trek de welstand onzer gemeente zal bevorderd worden. Ook vestigen we de aandacht op het werkloozen vraagstuk, hetgeen nog blijvende voorzorgsmaat regelen zal eischen, zoolang de stabiliteit in het visscherijbedrijf nog niet is terug gekeerd. Vooral wat betreft het afzetgebied van visch, dit is nog lang niet tot het normale terug gekeerd, hetgeen toch een der raderen is van het visscherijbedrijf. Thans willen we nog wijzen op de dringende be hoefte, welke er in oud-IJmuiden bestaat aan een speelplaats voor de jeugd; deze opmerking werd reeds het vorige jaar door onze fractie gemaakt, de behoefte is steeds meer toegenomen door het drukker verkeer en het steeds meer en meer af sluiten van Rijks-terreinen, De klacht, welke door de ouders Steeds wordt geuit in oud-IJmuiden, is ons inziens gewettigd en geeft ons aanleiding om met vollen ernst het college in overweging te ge ven, naar middelen om te zien, om in deze be hoefte te voorzien, Aan de volksontwikkeling wenschen we gaarne mede te werken, reden waarom wij een eventueele totstandkoming van een openbare leeszaal, mits plaats biedende aan alle geestelijke, stroomingen,, met belangstelling tegemoet zien. Wanneer we ten slotte eenige woorden wijden aan onze bedrijven, willen we vol staan met den wensch, dat de bedrijven zich in zulk een gunstigen zin mogen blijven ontwikkelen, als zulks in deze zittingsperiode het geval is ge weest. Ook een woord van dank aan al onze ambtena ren, die, van hoog tot laag in rang, hebben mede gewerkt aan het belang van onze Gemeente, waarop we nimmer tevergeefs beroep' hebben ge daan, te midden hunner toch al drukke werkzaam heden, om de noodige voorlichting. Ook nog een woord van dank aan ons - politie-korps, dat met het drukke verkeer tijdens het zomer-seizoen met een klein aantal veel werk heeft verricht en mocht U, mijnh. de Voorz, als hoofd van de Politie in het belang van de veiligheid en mede door de uitbreiding onzer Gemeente het noodig oordeelen, het corps uit te breiden, dan kunt U op onzen steun rekenen. We waardeeren het in U, dat U op dezen tak van dienst heeft weten te bezuinigen, rekening houdende met de draagkracht onzer fi nanciën. Thans mijnh. de Voorz, rest óns nog, U als hoofd onzer Gemeente een woord van dank te brengen voor hetgeen. U ili dezen Raad heeft we ten te presteeren, moeilijke oogenblikken hebt U in deze periode medegemaakt, ook van onze zijde werd het niet altijd even gemakkelijk gemaakt. Maar U hebt aangevoeld, dat, wat we hier ook naar voren brachten, hetzij in het openbaar, heizij in besloten zitting, dit van ons a'ls Raadsle den uit overtuiging kwam in het belang der ge meente, zooals wij het zagen. Met vaste hand wist U zich: steeds boven de partijen te stellen, Wij hopen altijd nochtans 'Uwe zienswijze te eerbiedigen, zooals U bet de onze 'hééft gedaan. Moge dan verder Gods zegen rusten op al onzen arbeid en moge die werkzaamheden, welke deze Raad achter zich moet laten, door onze opvol gers tot meerderen bloei onzer gemeente worden voortgezet. Het woord is thans aan. den heer Roelse, die de volgende rede houdt: Als we ons bij deze algemeene beschouwingen zouden moeten beperken tot een terugblik op het jaar -dat onmiddellijk achter ons ligt om daaraan de vooruitzichten voor de naaste toekomst te ver binden, zouden we wel heel spoedig klaar zijn. Want 1926 zal zeker later onder de rriageré jaren voor deze gemeente worden gerekend, wat be treft de genomen maatregelen ten algemeenen nutte. De vorige begrooting'deed zulks reeds vree- zén eh het is toen ook reedsonzerzijds uitge sproken. dat een zoo beperkte begrooting geen ruimte liet voor een behoorlijke politiek op. de toekomst gericht, hetgeen toch bij de zich zoo ge- statig uitbreidende gemeente van belang moet worden geacht. Erkend moet worden dat bet' bij het op een zoo bekrompen leest schoeien van de gemeente huishouding zeer bezwaarlijk wordt de noodige voorzieningen te treffen. Verwacht had echter mogen worden,' dat B, en W- de bij de behandeling der vorige begrooting genomen besluiten behoorlijk zouden hebben uit gevoerd. Het blijkt echter maar al te vaak, dat met wat de instemming van het college niet weg draagt, geen haast wordt gemaakt. De een of an- dere commissie kan in dergelijke gevallen als kap stok soms goede diensten bewijzen, We denken hierbij aan den woningdienst, aan den uitbouw van het voorber, onderwijs, aan het voorstel be treffende. studiebeurs voor hooger onderwijs e.d. De eenige lichtpunten in deze woestijn vormen den bouw van de nieuwe openb. school in IJmui den *'ën de aan de Drentsche kinderen verleende hulp. Maar wat niet al vinden we daarentegen op de debetzijde van de balans. Zoo de opheffing van de hum-commissie, door B. en W. voorbereid, de ondermijning van de openbare school met welwil lende medewerking van den wethouder van on derwijs ondernomen, de afbraak van het vervolg onderwijs, omdat de belangstelling ervoor in den bestaanden vorm te gering was, de afbraak van het nijverheidsonderwijs voor meisjes, hoewel de belangstelling ervoor groot, te groot was, voor standers van het part. initiatief op dit gebied kon den de zon niet in het water zien schijnen, peute rige beknibbeling op de salarissen van de gym- nastiek-onderwijzers en op dié van het onderwij- zend personeel bij het vervolg-onderwijs, daarte- genover verhooging der hoogste jaarwedden door onze gem. uitbetaald met niet minder dan f 1000 per j., rechtsverkrachtingen als ten opzichte-van de onderwijzeres Mej. van Dogterom en het hoofd der school Pleyler moesten worden geconstateerd, om ons nu maar tot het resumeeren kortelijks van de hoofdzaken te bepalen. Daarentegen groote bedragen beschikbaar voor raadhuisbouw en ju bileumfeesten. Een en ander wel getuigende van de reactionaire gezindheid van dit college. Het verheugt ons, dat is dan tenminste nog een licht puntje van de uitschakeling der S. D. uit het da- gelijksch bestuur, dat wij voor een dergelijk be leid niet mede de verantwoordelijkheid hebben te dragen. Dit college legt aldus in zijn daden en gezind heid wel duidelijk getuigenis af van zijn afkomst en van den band, die het aan de rechtsche meer derheid in dezen raad verbindt. Als het college dan nog gebrek aan homogeni teit wordt verweten, moet dat dan toch zeker niet worden opgevat betrekking te hebben op zijn politiek beleid. Het ,wil ons voorkomen, dat heeren Vermeulen c.s, daarover waarlijk geé gen hebben. En ook niet over de cou' dien opzichte, zooals ook wel uit de eL,..^ gende begrootingen blijkt. Een vaste lijK u daarbij niet te miskennen. Het richt zijn beleid ge heel naar de belangen der bezittende klasse. Haar goede gezindheid ten opzichte van de niet bezitters acht zij voldoende gedemonstreerd, en dat is dan nog als een grootste concessie te be schouwen, als zij de materieele positie der arbei dersklasse onaangevochten laat en her. zoo nu en dan eens een pleiziertje gunt, als bij het 50-jarig bestaan van IJmuiden, Zooiets als in het oude Rome: brood en spelen. Er wordt echter niet aan

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 2