ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. SO Woensdag IS Januari 1987 Officieel. Plaatselijk Nieuws. Ijmuiden. Van den Wachttoren. Inlloenza en Griep Sanapir in-ï bietten Vellen. Santpoort 12e Jaargang IJMUIDER COURANT HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Vel- sen, brengen ter openbare kennis dat ter gemeen te-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bij lagen van F. Cobelens, timmerman, te Santpoort, om vergunning tot het oprichten van een inrich ting voor machinale houtbewerking, waarin o.a. gebezigd zullen worden 4 electromotoren, t.w. 2 van drie, 1 van vier en 1 van twee P.K., tot het aandrijven van diverse werktuigen in het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, Sectie F No. 2183, plaatselijk bekend wijk A, Bloemendaalsche straatweg 122. Op Vrijdag, den 21 Januari 1927, des voormid dags te elf uren, zal ten Gemeentehuize gelegen heid bestaan om bezwaren legen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. VELSEN, den 7 Januari 1927, Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK, RIJKENS. BAKKERSNACHT ARBEID. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat hij de aanvraag van G. J. W. Mathot om ver gunning tot het verrichten van bakkersarbeid tus- schen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormid dags, in het perceel G Hagelingerweg 219 te Drie huis, op 8 Januari 1927, tot 8 Januari 1928, heeft toegestaan. Lj j Velsen, 8 Januari 1927. De Burgemeester voornoemd, RIJKENS. BEKENDMAKING. Aanvulling der voorwaarden, verbonden aan vergunningen tot het houden van bioscoopvoorstellingen. De Burgemeester van Velsen brengt ter alge- meene kennis, dat door hem, in verband met de opheffing der commissie van toezicht op lichtbeel- denvertooningen is besloten, de voorwaarden, waaronder vergunning is verleend tot het geven van bioscoopvoorstellingen, aan te vullen met het volgende: le. van elk program der filmbeelden moet op verzoek der politie vertoond worden het bewijs van keuring der Amsterdamsche keuringscommis sie of der Zuidelijke keuringscommissie; 2e. tot de voorstellingen mogen niet worden toegelaten de personen, beneden de leeftijden, die in de goedkeuringsbewijzen zijn vermeld. 3e. aan den ingang van de bioscoopzaal of het bioscooptheater moet in het daartoe leidende ge val op duidelijke wijze worden vermeld, onder welken leeftijd personen niet tot de voorstellingen mogen worden toegelaten. Velsen, 10 Januari 1927. i De burgemeester voornoemd, RIJKENS. opleggen. Inderdaad is er alles voor te zeggen, om ook de andere staten te gaan ontwapenen, nu men in het belang van den vrede Duitschland daartoe gedwongen heeft. Zal dat lukken? Zeker; dat is een stap in de goede richting. En wellicht heeft de ontwapeningconferentie, die in het voorjaar in Genève gehouden zal worden, toch wel eenig resultaat, al zijn de ver achtingen niet groot. Tusschen de voormalige vijanden, de geallieerden en de centralen, om nog eens de namen der oude tegenstelling te noe men, is de stemming zeker veel verbeterd en daarmee het oorlogsgevaar geweken. Maar Italië, de Balkanstaten, Rusland, de Randstaten zijn zeker nog geen blijvende woning voor den vrede; integendeel schijht men daar er telkens aan te denken, om den oorlog als vriend binnen te halen en den vrede zijn afscheid te geven. West-Europa is zeker vredelievender dan Oost-Europa. Zal de ontwapeningsidee hier het eerst verwezenlijkt worden? In Denemarken schijnt men het: Alle goede dingen komen langzaam, toe te passen. In ons land wordt over eenige weken het ontwapeningsontwerp der soc. democraten in de Kamer behandeld en verwor pen. Niemand verwacht iets anders. Toch zal het aantal tegenstemmers dat der voor stemmers niet zoo buitengewoon sterk overtreffen: we voorspellen een stemmen verhouding van een tegen drie. Onder de tegenstemmers zullen er ook nog eenigen zijn, die om politieke redenen tegenstem men maar in beginsel er voor zijn. Het Volk" merkte dezer dagen op, dat men eerst ook het algemeen kiesrecht en den achturendag een verwerpelijke dwaas heid vond, maar dat de tegenstand er tegen steeds zwakker werd, totdat beide hervormingen tot stand kwamen nog wel op voorstel van hen, die kort daarvoor tegenstanders waren. Zal het zoo wellicht ook niet gaan met de ontwapening? Er zal zeker eerst nog heel wat gestre den worden tusschen voor- en tegenstan ders, voordat het tot ontwapening komt. De strijd gaat om het winnen der publieke opinie. Op den langen duur toch beslist deze. Als die strijd dan maar zonder gif gassen gevoerd wordt en de tegenstanders niet voorgesteld worden als vrienden van menschenslachting en de voorstanders als drijvers naar nationale schande en onder gang. Er zijn door beide kanten wel edeler en krachtiger wapenen te vinden en te voeren. Als men een der beide Kerstdagen dan eens tot een internationalen vredesdag maakte? De stemming van vrede is er dan toch en de boodschap van den vrede wordt dan gepredikt. Men kan te veel van betoo gingen en propaganda verwachten, maar ook te weinig. Zeker zou de afkeer van den oorlog algemeen versterkt worden, door zulken dag, waar allen en overal de witte vredesvlag geheven en voor den wereld vrede gepleit werd. SPREEKUUR WETHOUDER VAN ONDERWIJS. De Wethouder van Onderwijs is wegens onge steldheid verhinderd op Vrijdag a.s, zijn gewone spreekuur te houden. Naar de Tel. verneemt, heeft de commissa ris van politie te IJmuiden reeds twee maanden geleden aan de gemeentebesturen van Velsen, Haarlem, Bloemendaal, Schoten en Beverwijk het denkbeeld in overweging gegeven, om een ver- keerscommissie te benoemen, met de bedoeling, regelend op te treden in de kwesties van de auto bussen, die rijden tusschen HaarlemIJmuiden, HaarlemVelsen en HaarlemBeverwijk. Alle gemeenebesturen, behalve Haarlem, heb ben hun instemming daarmede betuigd. Bij de Haarlemsche politie heeft zich aange meld J. van S., die bekende zich aan verschillen de inbraken te hebben schuldig gemaakt. Zoo had hij de inbraak bij de Draadnagelfabriek aan den Phoenixweg op zijn kerfstok. Voorts had hij een inbraak of een poging daartoe gepleegd in een tweetal voetbalclubhuisjes aan den Oudenweg en was hij debet aan inbraak in een ververschings- huisje te Wassenaar en een kiosk aan de Span jaardslaan alhier. Ongeveer acht weken geleden verschafte hij zich toegang tot het R.K. Volkshuis aan de Jan Gijzenvaart te Schoten, waar hij o.a. een alpacca sigarettenkoker meenam, welke de Schotensche politie later te Amsterdam op spoorde. Verder is de man schuldig aan inbraken in ver schillende^ plaatsen des' lands o.a. te Apeldoorn, Bloemendaal, Hillegom, Schoten, Leiden, IJmui den, Haarlem (drie maal minstens), Santpoort en Overschie. Verschillende voorwerpen van diefstal afkomstig en inbrekerswerktuigen werden op hem bevonden. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. j-. Een vriendelijk begin. Januari begint in ons land met bijna groene weiden. In het buitenland heerscht de winter als een bar en streng heer. Maar hier hebben we nog bijna geen vorst ge had. De winter heeft alleen maar de bestu ren van ijsvereenigingen, schoolkinderen en ook wel ouderen een beetje voor den gek gehouden. De schaatsen waren juist van zolder en het dooide weer. Tot nu toe is het een zachte winter. Ook in de menschenwereld heerscht een vriendelijke stemming. Den 1 Jan. hebben gewone menschen elkander heil en zegen en de diplomaten elkander vrede toege- wenscht. President Hindenburg kreeg het corps diplomaten bij zich op visite; de oudste ^vrees er in zijn toespraak op, dat die vredesidee en de internationale samen werking in het vorige jaar groote vorderin gen hebben gemaakt. En Hindenburg zelf sprak de hoop uit, dat hij met alle kracht aan de verzoening tusschen de volkeren zou kunnen meewerken. Ook Briand is over 1926 goed te spre ken. De overeenkomst van Locarno is van kracht geworden. De vrede maakt steeds dieper wortels bij alle volken en de open bare meening is in Frankrijk ook op hand having van den vrede gericht. Ook presi dent Doumergus heeft in een toespraak op den Nieuwjaarsdag erop gewezen, dat de geteisterde volken in '26 een groote ver wachting van den vrede hebben gekregen. Van der Velde, de minister van buiten- landsche zaken in België, maakte een ver rassende opmerking. Hij zeide, dat het ongerijmd is, met de toekenning aan Duitschland van gelijke rechten ïn den Volkenbond de algemeene vrijheid van wapening te laten bestaan en alleen aan iiet Duitsche volk ontwapening te blijven Hoorden wij verleden week, dat de stoom trawler „Dorothea" IJM. 93" huiswaarts keerde, omdat eenige manschappen ziek waren, Zondag kwam de stoomtrawler „Poseidon" van de Mij. „Praxis" met een zieken stuurman binnen, af komstig uit Noordwijk, waarheen de zieke dan ook per auto werd vervoerd, In de Geref. Kerk aan de Willebrordstraat werd Maandagavond een Zendingsbijeenkorast ge houden. Als spreker trad op de heer J. Dols, ex-missionaris in China, die ingeleid werd door Ds. Holtrop, De heer Dols vertelde bij lichtbeelden van de zeden en gewoonten der bevolking in China en daarna van de leiding van God in zijn leven, die hem bracht tot het Protestantisme en nu doet arbeiden onder zijn vroegere geloofsgenoten in het Zuiden des lands. Met groote belangstelling hebben de vele aanwezigen den heer Dols ge hoord. ernstiger, daar bedoeld Fonds, naar het oordeel van de fjmuider Federatie, niet beneden de f 5.- per man en per maand zal kunnen iunctioneeren. Het invoeren van de vaarboekjes had niet de instemming van de Reeders, echter, alle voor het beheer van het honds noodige administratieve gegevens zullen zij de organisaties verschatten van uit hun Centr. Adm. Bureau, Hoewel er nog zeer belangrijke verschillen be staan, is, zoo verzekerde men ons, de kans op staking door bovenbedoelde conferentie belang rijk verminderd. DAMCLUB „IJMUIDEN". WEDSTRIJDEN TE HAARLEM. Maandagavond j.l, speelde de Damclub „IJmui den 1" in het clublokaal der „Haarlemsche Dam club een medaille-wedstrijd tegen de „Haarlem sche Damclub 111". Tevens had er dien avond een vriendschappelijke wedstrijd plaats tusschen Damclub „IJmuiden 11" en de „Haarlemsche Damclub V", Door uitstekend spel slaagden de Haarlemmers er in deze beide wedstrijden te winnen. In den medaille-wedstrijd moesten twee partijen wegens het late uur afgebroken worden, tn deze wedstrijd heeft tot nog toe alleen van Zanten zijn partij gewonnen, terwijl P. Schaap het nog juist bijtijds tot remise kon brengen. In den anderen wedstrijd werd gewonnen door Zonneveld, Boxman en Vis. Remise speelden de Graaf en K. Schaap, De gedetailleerde uitslagen van deze wedstrij den laten wij hier onder volgen: Om de medaille. H. D. C. III. D. C. IJ. I. P. MollemaJoh, Kramer 20 J. C. v. WaardP. Visser MatlaP. Schaap d. EyndeG. van Zanten MertsH. Schaap Jr. GarstelaarsD. Ott W. J. BosmanP. Schager OtterJoh. Kroonsberg OttolineP. de Boer GarderenB. Dukel Li.*J—I—I.,.,- Voorloopige uitslag 13- (voor Haarlem III). De met xx gemerkte partijen worden arbi trair beslist. Vriendschappelijk. H. D. C. V. D. C. IJ. II. HartgerinksJ. Smit RoestF. Zonneveld v, d. KoddeH. Schaap Sr. BalkK. Schaap VersteegW. de Graaf W. BosmanG. Oldenburg A. KoremanP. v. d." Velde K. v. d. VeenA. Boxman G. v. d. Wel—Th. Vis T. MoerbeekA, Schager Koortiwerend en genezend zijn (lVettig beschermd tegen vervalsching). Bij Apoth. en Drog. Buisje 75,40 en 25 ci Briefkaarten Binnenland. 9. A. en G. Broerse, Amsterdam. 10. Glibbeek, Amsterdam. 11, Hoogstraten, IJmuiden. 12. Joh. de Koning, Rotterdam. 13. Willem Lova, Haarlem. 14. Wim van Os, Amsterdam. Brieven Buitenland. 15. A, C. Zomies, Buenos Aires. Briefkaarten Buitenland. 16. Adr. Krijger, Boulognesurmer. Gelijk we reeds vroeger meldden, is er ten oosten der stoomponten een diepe geul van oever tot oever door het kanaal gebaggerd ten behoeve van een kabel. De uitgebaggerde grond is tijdelijk bij IJmui den opgeslagen en toen de kabel gelegd was, werd de aarc(e weer van IJmuiden gehaald en de geul mee gedicht. De 4 M. onder de aarde liggende kabel zal nu zeer waarschijnlijk van daar ankerende schepen geen last ondervinden. ARBEIDSBEMIDDELING VELSEN. Als werkloos ingeschreven 8 Jan. 1927: 1 letterzetter, 10 metselaars, 28 timmerlieden, 16 schilders, 1 wagenmaker, 2 kuipers, 7 bank werkers, 2 loodgieters, 1 chauffeur, 3 stokers, 3 machinisten, 1 voorslaander, 1 vuurwerker, 2 bakkers, 3 matrozen en 103 los arbeiders. Een internationale Vredesdag. Het Duitsche 8-Uhr Abendblatt heeft ver- schillende mannen van naam gevraagd Inaar het plan, om in alle landen een paar dagen van het jaar aan den wereldvrede te wijden. De meesten voelen veel voor het idee. Löbe, de voorzitter van den Duitschen Rijksdag acht den tijd er niet geschikt voor. Er kunnen in Europa nog allerlei conflicten losbreken en dan zou zoo'n in ternationale vredesdag een bespotting we zen. Camille Huysmans vindt den dag niet noodig; 1 Mei is zijn Vredesdag. Prof. Uu den en Einstein juichen echter het plan toe.! Schenk"ondêr couvert aanbood. Ook Lord Cecil voelt er voor en eveneens j Namens het stationspersoneel sprak de waar- Painleve. Prof. Becker, een Duitsche minis- nemende stationschef, de heer Reuring, die in ter zou in zoon vredesdag een zinnebeeld 1 Jartelijk bewoordingen de loopbaan van den h i n i heer v. d. Mey herdacht en als souvenir een ge- zien van den wensch naar vrede aller vol- brand zilveren horIoge met ketling „verreikte. Van de IJmuider Vischhandelvereeniging was Totaal 12—8 (voor Haarlem V). De returnwedstrijden worden gespeeld op Dins dag 25 Januari in de groote zaal van het Koning Willemshuis. f 287.129.58 Zondag j.l. was de heer Th, v. d. Mey, ladingmeester alhier, 25 jaar in dienst der Ned. Spoorwegen, Dit feit werd Zaterdag herdacht op het Havenstation, vanwaar de driekleur wapper de. De heer v. d. Mey, wiens echtgenoote en zoon ook aanwezig waren werd namens de directie der Ned. Spoorwegen geluk gewenscht door den in specteur van het vervoer uit Alkmaar, de heer Wolterbeek, die daarbij het gebruikelijke ge- keren; een politiek Kerstfeest. Briand voelt j veel voor iedere poging, om de volkeren nader tot elkaar te brengen. Prins Hendrik acht het plan niet uitvoerbaar. De neutra le landen zullen volgens hem geen feestda gen willen, alleen om niet te moeten terug denken aan den vreeselijken oorlog. Dan zou men echter in het geheel niet meer voor den wereldvrede moeten ijve ren, want altijd zal het schitterende ideaal geplaatst worden tegen den somberen en een deputatie aanwezig, bestaande uit de heeren K. van Pel, vice-voorzitter, P. Verwoerd, A. F. C. Bückmann en C. Janzen, administrateur. De heer K. van Pel bracht de gelukwenschen der visch- handelaren over en constateerde dankbaar, dat de ambtenaren der Ned. Sporowegen alles deden, om een snelvervoer der visch te bevorderen. Spr. bood den jubilaris als blijk van waardeering een enveloppe met inhoud aan. Mevr. v. d, Mey ont ving een mooi bloemstuk. De jubilaris dankte voor al deze blijken van waardeering. In het R.K. Vereenigingsgebouw op donkeren achtergrond van den oorlog. De Kennemerplein werd daarna receptie gehou oorlog en de oorlogsellende moeten in de herinnering blijven als de slagen van de jgQ R.K Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel roe! St. Raphaël ontving de jubilaris als souvenir een Het plan lijkt ons in vele opzichten goed leunstoel, toe. Wilden we ondeugend zijn, dan zou den we zeggen: Niet twee dagen maar het geheele jaar moeten wij wijden aan den wereldvrede. Inplaats van twee stellen we echter een dag voor, waarin in alle landen getuigd en propaganda gemaakt wordt voor den vrede: een dag, waarop alle tribunes, kansels, kranten, voormannen in dienst streden van den vrede, een dag, waarop school en werkplaats geloten wordt, waar in de groote steden de vlaggen van alle landen wapperen en sprekers van over de grens de groote menschheidszaak, den vrede aanbevelen. Lord Cecil maakt het bezwaar, dat er al zooveel wettelijk bepaalde feestdagen zijn. NUTSSPAARBANK IJMUIDEN. Op 1 December 1926 bedroeg het te goed der inleggers Gedurende de maand December werd ingelegd: Kantoor Julianakade f 10.283.56 b. Kantoor Willebrordstr. f 4.178.99 f 14.462.55 f 301.592.13 Gedurende de maand December werd terugbetaald: Kantoor Julianakade f 5.221.06 b. Kantoor Willebrordstr. f 1.123.77 Op 31 December werd aan rente bijgeschreven f 9.346.10 DE LOONACTIE IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. Men deelt ons mede, dat in de Maandag ge houden conferentie tusschen de Reeders en de IJmuider Federatie belangrijke vorderingen zijn gemaakt in de richting van een collectieve ar- beidsovereenkomts, voor wellicht twee jaren. Het grootste geschilpunt, n.l. het beheer van het Fonds voor sociale voorzieningen, is uit den weg geruimd, daar de Reeders de opvatting der IJmuider Federatie hebben aanvaard en be doeld Fonds, althans indien over de verdere onderdeelen overeenstemming wordt bereikt, ge heel en uitsluitend beheerd zal worden door de vakorganisaties. Over de hoogte van de in het Fonds te stor ten bijdragen bestaat, ondanks de Reeders hun aanvankelijk aanbod vrijwel verdubbelden, ech ter nog zeer ernstig verschil van meening, te Zoodat het tegoed der inleggers op 1 Januari 1927 bedroeg f 304.593,40 Uitgegeven werden 6 spaarbankboekjes. Ingetrokken werden 3 spaarbankboekjes. Het laatste uitgegeven boekje droeg het num mer 832. - De Directeur van het Post- en Telegraafkan toor te IJmuiden brengt het volgende ter alge meene kennis: le de post-, telegraaf- en telefoondiensten van het hulpkantoor IJmuiden-Oost zullen ingaande Zaterdag 15 Januari a.s. worden uitgevoerd in het nieuwe hulpkantoor aan het Velserduinplein; 2e. de hangbrievenbus aan de Plancusdwars- straat vervalt; die aan den Willemsbeekweg wordt verplaatst naar het perceel Zeeweg 148 hoek Beukenstraat bewoond door den heer J. H. J. Cottaar. De bus aan de Lagersstraat blijft gehandhaafd, doch deze wordt geplaatst vóór het perceel.-van den hr. W. Gelderman Lagersstraat 14. Vóór het nieuwe hulpkantoor aan het Velserduinplein komt een standaardbrievenbus; 3e. het kantoor IJmuiden 'is toegelaten tot het telefoonverkeer met Schmiedeberg (in Tsje- cho-Slowakye). Prijs voor een gewoon enkelvou dig gesprek van 3 minuten f 3.45. POSTKANTOOR IJMUIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Terug ontvangen in de 2e helft der maand De cember 1926: Brieven Binnenland. 1. H. Boontje, Amsterdam. 2. J. Brant, Sluis. 3. Electrische Drukkerij, IJmuiden. 4. H, Lasch, Rotterdam. 5. Prins, Rotterdam. 6. Nwe Utrechtsche Inleggerij, Amsterdam 7. J. Vlietstra, den Bosch. 8. Jacob v. Lennepkade 154, Amsterdam. Vrijdagavond hield Ds, A. R. de Jong uit Bussum een lezing in de Ned. Herv. Kerk voor Ver. voor Vrijzinnig Hervormden. Als onder werp had Ds. de Jong gekozen: „Is er nog le vensdurf?" „Er is eens een tijd geweest", aldus de spr, op het einde van de Middeleeuwen, dat men op een buitengewone wijze coquetteerde met den dood. Men sprak ten allen tijde en overal van den dood als de groote geleider naar 't graf. Uit deze dagen dateeren de bekende doodendansen, die werden voorgesteld op tooneel en straat. Met allerlei typen van menschen voerde de dood een laatste dans uit. In Parijs werd het kerkhof der .Onnoozele Kinderen" het concentratiepunt van t godsdienstig leven van Parijs. Dat een en ander tot gevolg had een verslapping in 't denken, is te begrijpen. Onze hedendaagsche tijd is nog niet zoo heel veel beter. Wij roepen elkaar nog zoo graag het „Memento mori" toe en hooren den predikant zoo gaarne over den^ dood spreken. Een ramp, als die van de „Titanic" bijv., geeft ons, predikanten, ja ren lang stof om onze menschen te bevredigen op geestelijk gebied. Ook voor onzen tijd goldt dit als een teeken van geestelijke inzinking. Spr. is er van overtuigd, dat er heel wat „geloovigen" minder zouden zijn, als men niet hoopte op een leven na dit leven. „Geloovig" zijn er dus velen uit een soort van zelfzucht. Dit is de duistere kant van 't leven. Maar er is ook een leven, dat hier lijnrecht tegenover staat, waarin de mensch bedenkt, dat hij mensch is. Dan vraagt hij: „Zou de wereld alleen maar chaos zijn? En waar komen dan de dingen van daan, die mij spreken van liefde, geluk enz.?" Durf hebben wij noodig in 't leven, 't Begint al bij 't kind, als 't leert loopen en 't moet durven den stoel los te laten. En wat grooter geworden, zegt de eene jongen tegen den anderen: „Durf jij" De durf is een ingeschapen kracht of drang, om ons zelf te ontwikkelen. Langzamerhand gaan wij vragen naar de mo tieven van 't durven, m.a.w. komen wij tot de overtuiging, dat je maar niet alles mag durven, doch dat er zedelijke motieven voor aanwezig moeten zijn. De mensch van tegenwoordig heeft niet veel durf meer. Hoe weinigen durven eerlijk voor hun meening uitkomen, zelfs al zou het hun alles kos ten? Hoe gauw redeneert men niet: „Wat zullen de menschen, mijn chef enz. er van zeggen?" In deze wereld heerscht niet de-durf maar de vrees. Uitzonderingen zijn er natuurlijk ook, Spr, denkt aan Musolini, welke een levenskracht en een levensenergie heeft, welke wij hem benijden. Al leen vinden wij het jammer, dat hij ze op de ver keerde wijze gebruikt. Spr. denkt ook aan den Franschen onderwijzer, die, toen de oorlog uit brak, niet naar het front, maar naar zijn school ging en, wetende, dat hij gefusileerd zou worden, op 't bord schreef: „De oorlog Is een monster, dat de beschaving verslindt." Hier tegenover staat weer, dat niemand er voor durft uit te ko men, dat hij de schuld van den oorlog draagt. Wel is er veel verkeerde durf in de wereld. Spr. denkt hierbij aan 't drinken van sterken drank door jonge menschen, het rooken van dames, het lezen van onzedelijke lectuur enz. Hij noemt dit durfachtigheid of gedurfdheid. Onder levensdurf echter verstaan we echter wat anders. Bezitten we die, dan zullen we trachten sterk te zijn. Dan durven we ons zelf en onze medemenschen aan, dan durven we de sa menleving aan, die omkomt door de zakenwereld, doch die roept om den geest. Kruipt niet in een hoek aldus eindigt spr. Daar wordt niets mee bereikt. Alleen met wils kracht komt men verder. Overgave aan het lev is de weg om een waaghals te worden naar den geest

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1