ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN MIJMHARDTS jGsxeg* Zaterdag 15 Januari 1927 Verschijnt Woensdags Zaterdags Officieel. Van den Wachttoren. Plaatselijk Nieuws. IJmuiden. Velsen. Santpoort. No. 31 12e Jaargang IJMUIDER COURANT Ab^nnaaiantaprlja; 1.par 3 maanden, franoo per poat l 1.35. Abonnemen ten worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. AdrertentiCn 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, worden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend Woensdagnummer. Advertentiin voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran. derd) f 4.—, 13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. Advartentiën uiterlijk in te eenden WOENSDAG tot 9 uur. y.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden. UitgM-e van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN'' Adres Yoor RataaHa en Administratis N.V, DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot er met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties .van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75 iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties .adres bureau van dit blad" 10 ets. extra-, voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Vclsen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. KENNISGEVING. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de vergadering der Schoon heidscommissie zal worden gehouden op Donderdag 20 Januari 1927, des voorin. 9.30 uur, ten kantore van het bedrijf Open bare Werken te Velsen. Tijdens deze vergadering zullen belang hebbenden van 11 tot 11-30 uur in de gele genheid worden gesteld de commissie te spreken. Schetsontwerpen, die zij aan t oordeel der commissie wenschen te onder werpen, moeten uiterlijk Dinsdag 18 Jan., 's middags 12 uur, bij den secretaris zijn ingeleverd. i Velsen, 15 Januari 1927. De secretaris der commissie, J. ARENDS. De gifgassen. Door den Volkenbond zijn ze tot een' verboden" wapen verklaard. Maar de stater- afzonderlijk moeten nog beslissen, of ze die verklaring al dan niet zullen ondertee kenen. Zoolang nog een staat dit weigert, heeft de verklaring geen waarde. In een oorlog kan immers die eene staat de ande ren dwingen, om ook met het meest mo derne en meest barbaarsche wapen te strij den. Maar is het inderdaad zoo bijzonder wreed? Over die vraag wordt thans heftig ge streden in Amerika. De minister van bui- tenlandsche zaken Kellogg en generaal Pershing zijn tegen de gifgassen. De laat ste heeft de Amerikaansche troepen aan gevoerd aan het West-front en kan dus spreken bij ervaring. Zijn oordeel is, dat het geoorloofd gebruik van oorlogsgassen onvermijdelijk zal leiden tot het gebruik van de meest gevaarlijke gassen en een mogelijke vergiftiging der geheele bevol king. Het oordeel van een deskundige als Pershing heeft indruk gemaakt. Maar een militair deskundige uit den Senaat Wads- worth merkte daartegen op, dat het gebruik van gas wreed is, maar zoo zijn alle oor logswapenen. Als men wapenen verbieden wil om hun wreedheid, waarom zal men er dan juist het gas uitpikken en niet de sterkste springstoffen en shrapnel en ba jonet? Het is merkwaardig, dat juist de schei kundigen over het algemeen voorstanders zijn van de oorlogsgassen. Zij wijzen erop, dat het percentage aan tuberculose bij sol daten, die een gasaanval doorstaan heb ben, niet hooger is dan bij anderen. Zij noemen den chemischen oorlog zelfs den meest humane. Zou er geen verband zijn tusschen de meening over het gifgasge- bruik en het zakenbelang bij de scheikun digen? Toch hebben ze gelijk met hun vraag: Waarom is het gas alleen wreed en moet het verboden worden? De vrijgezellen-belasting. Mussolini gaat de vrijgezellen belasten, tenzij ze kunnen bewijzen, dat zij tegen wil en dank ongehuwd zijn gebleven. Een blauwe scheen is dus een vrijstelling van belasting. Een gebroken hart wegens ver smade liefde evenzeer. En ook stotteren, waardoor het onmogelijk is een aanzoek te doen. Daar dit tegenwoordig echter niet alleen meer van den mannelijken kant ge daan wordt, moet het stotteren al heel erg zijn, zoodat men er binnen vijf minuten niet een behoorlijk ja uitbrengen kan. De finantieele draagkracht van den vrij gezel is grooter dan van den gehuwden man. Als hij Sinterklaasavond een ca deautje krijgt, weet. hij tenminste, dat hij later daarvoor geen rekening krijgt te betalen. Ook heeft hij niets te maken met dameskleeding, die tegenwoordig wat kor- werken zonder kramp of pijn. Doos 6 O cent. ter zijn maar toch even duur, ook al omdat ze niet langer gedragen worden. Maar Mussolini schijnt den ongehuwden staat niet alleen te belasten, omdat de vrij gezel meer kan missen. Zijn doel met deze eigenaardige belasting is vooral het huwe lijk aantrekkelijker te maken. Hij gebiedt er de ooievaar mee, om met grooter vracht Italiaantjes uit Egypte te komen. Hoewel er in Italië al te veel Italianen zijn en de drang naar expansie op den Balkan, in A.zië en Afrika ook daardoor verklaard moet worden, schijnt Mussolini een talrijke Italiaansche jeugd te willen hebben, want wie de jeugd heeft, heeft de toekomst en ook materiaal voor het leger. Zwartluier- tjes worden later zwarthemden. Voortaan is het in Italië: Trouwen of betalen! De meeste vrijgezellen zullen zich de redenen van vrijstelling wel schamen en er geen gebruik van maken. Of zit er achter de vrijgezellenbelasting nog een andere reden? Een grappenmaker heeft het vermoeden geuit, dat Mussolini door den ongehuwde met het belasting biljet tot den huwelijksstaat te dwingen, daarmee den strijdlust bij het mannelijke deel wil aanwakkeren. Het huwelijk düs een oefenschool en voorbereiding tot den oorlog. Waarom is het huwelijk toch zoo'n dankbaar onderwerp voor grappen ook met een bitteren nasmaak? Er zijn nog voetgangers. In een Amerikaansch spotblad was on langs een standbeeld afgebeeld, opgericht voor den laatsten voetganger. Deze was zijn natuurlijken dood gestorven, natuur lijk door aanrijding van een auto. Het ras der voetgangers is nog lang niet uitgestor ven, maar het vermindert wel. En zeker wordt er met zijn belang weinig rekening gehouden. De weg is er niet meer voor de menschen maar voor de wagens. Door eenige ingenieurs zijn op het Ned. Wagen- Congres enkele algemeene conclusies ge steld en verdedigd. Aan voetgangers is daarbij weinig of niet gedacht. Men gaat uit van de waarschijnlijkheid eener zeer snelle toename van personenauto's, auto bussen en vrachtauto's. De weg zal er vooral voor dezen zijn. Ook de wielrijders worden niet vergeten. In ons land dient in het bijzonder rekening gehouden te worden met de belangen der wielrijders, zoo luidt een conclusie. De voetgangers, zoo luidt het verder, zullen behalve bij de stads straten, slechts op paden kunnen rekenen bij de wegen met voorstadsbebouwing en bij wegen, welke wegens hun natuurschoon of om andere redenen door voetgangers gezocht zijn. Dat is ten minste iets. Maar erger is het bij de voorgestelde re gelen in zake de wegen binnen de stede lijk bebouwde kommen. Het verdient ern stige overweging drukke straten, welke niet dan met zeer groote kosten kunnen worden verbreed, eventueel op bepaalde uren te sluiten voor het langzame verkeer en het laten stilstaan op die wegen te ver bieden. Alleen hardloopers zullen die we gen op bepaalde uren kunnen gebruiken, de gewone voetganger zal er niet worden toegelaten. En juist die drukke, minder breede wegen heeft hij vooral noodig. De ingenieurs, die de conclusies stelden, heb ben hier zeker in het geheel niet aan voet gangers gedacht. Zoolang een auto nog een twee duizend gulden kost en het nog goed- kooper is, om zijn schoenen dan een auto bus of tram te gebruiken, zullen er nog wel voetgangers blijven; die hebben de oudste rechten op den weg en daarom mag er voor hen daarop wel eenige plaats en veiligheid blijven. Het ongeluk aan de Hoogovens. Over het ernstig ongeval aan de Hoog ovens kunnen wij nog het volgende melden. Op het terrein van de Hoogovens worden bouwwerkzaamheden uitgevoerd, die door de Outehoffnungshutte te Oberhausen zijn aangenomen. Daaronder behoort ook de aanleg van een zware, leiding voor het transport van hoogovengas naar de nieuwe kooksovenbatterij, dis nog in aanbouw is. In een der windverhitters bij Hoogoven II waren Woensdagmorgen 10 uur vier Duitsche monteurs, in dienst van dfc Oute hoffnungshutte, aan den arbeid. Ter voor kóming van het komen van gas in den windverhittrr, had men voor het verbin dingsgat een asbestscherm geplaals', wat ook de vorige dagen was gebeurd. Op zeker moment hoorde men schreeuwen, waarop arbeiders toesnelden. De smelt- meester v. d. K. is ia den windverhitter gegaan sn heeft twee der monteurs die het dichtst bij den uitgang lagen, naar buiten gesleept en daarna ook de andere twee monteurs, die verderop lagen. Dadelijk hebben de verbandmeesters R. en v d.M. hulp verleend, waarbij later kwamen de doktoren Boon en Büller uit Beverwijk en Rutten uit IJmuiden. Het mocht gelukken van de twee mon teurs, die 't eerst buiten werden gebracht, de levensgeesten op te wekken, maar de beide andere moeten reeds ges orven zijn geweest, toen ze buSiera gebachi werden. De omgekomen monteurs zijn genaamd Becker en Wessel en waren woonachtig in Oberhausen. Zij laten vrouw en kinderen achter. Als een tragische bijzonderheid kunnen wij nog melden, dat hst werk door de Gutehoffnungshütte juist dezen dag zou worden opgeleverd, la de 6 weken, die het werk geduurd had. was er niet het kleinste ongeval gebeurd en nu kwam dit vreeselijke slot. De werkbaas, die het werk heeft geleid, was door dit ernstig ongeval dan ook zeer onder den indruk. Een der geredde monteurs deelde latei- mede, dat hij bemerkte, dat er gas in den windverhitter stroomde. De man begaf zich naar den uitgang, maar is daar dichtbij bedwelmd neergevallen. Bij het onderzoek bleek het asbestscherm nog steeds voor de opening te staan. De smeltmeester v. d. heeft zich bij het reddingswerk zeer moedig gedragen Vanwege de politie waren spoedig op het terrein aanwezig de hoofdinspecteur Kipp en de brigadier majoor der Rijks- veldwacht, die een onderzoek hebben ii'gestcld. Voor 't examen Boekhouden, afge nomen door de Federatie (diploma Mercu- rius) slaagden de heeren L en H. Kleyn en M. de Boer, allen opgeleid door den heer K. Veuger, Leeraar Boekh. M.O. al hier. Door den heer Commissaris der Ko ningin in de Provincie Noord-Holland is aan de leiders der Vereenigde Noord-Hol- landschen Part, Bew. en Recherchedienst alhier, de heeren Edcius, v. d. Wal en van Dantzig, wederom verlenging van be voegdheid verleend tot het dragen van wapens enz., op grond hunner bewaking en toezicht op gebouwen en terreinen rondom de Visschershaven te IJmuiden- Thans zijn in het nieuwe gedeelte over de brug ook de palen voor de on- dergrondsche verlichting geplaatst- Het wordt tijd, dat er nu eens een eind komt aan het voortdurend opbreken der straat, want dat is den laatsten tijd in on ze gemeente wel wat al te bar. Nu weer is men in ÏJmuiden-Oost aan den Velserduinerweg enz. de straten aan 't opbreken voor het leggen van een kabel, ofschoon men daar de ijzeren palen reeds heeft staan. Het bouwen van een werkplaats en magazijn bij de Nieuwe Berghaven alhier, behoorende tot de werken van het Noord zeekanaal, is opgedragen aan de firma Volker en Bos voor f 39500. Het maken van een paar ijzeren deu ren voor de oude Noordzeesluizen alhier is opgedragen aan F. Kloos' en Zonen's Werkplaatsen te Kinderdijk voor f 13765, Zooals wij reeds eerder berichtten, schrijft Hl, Dbl., laat de politiebewaking aan de Z.Z. van de Visschershaven sedert de opheffing van den door het rijk betaal den politiepost veel te wenschen over. Door gebrek aan personeel kan de ge meentepolitie geen voldoende aandacht aan de bewaking geven. Meermalen werd hierover geklaagd, doch zonder succes. Wel surveilleert er af en toe een beamb te der gemeentepolitie en is er geregeld een rijksveldwachter aanwezig, doch het eerste gebeurt zeer zelden en de rijksveld wachter heeft geregeld zijn handen vol met het uitreiken van beteekeningen. Naar het blad verneemt, heeft de Ree- dersvereeniging zich gewend tot den mi nister van Justitie, met het verzoek, van Rijkswege politietoezicht te doen uitoefe nen- Omtrent het resultaat hiervan is nog niets bekend, maar naar het blad ver nam, is de kans groot, dat de te Beverwijk gestationeerde marechaussee's met het toezicht belast zullen worden. Wij vroegen den secretaris der Ree- dersvereeniging of dit bericht juist was, waarop deze ons meedeelde, dat werkelijk een adres gezonden was inzake het politie toezicht, niet het verzoek, zooals hier ge meld wordt. Damclub „IJmuiden'. In het clublokaal van bovengenoemde vereeniging werd voor de onderlinge competitie Dinsdagavond de 14e ronde gespeeld, In groep I speelde Dukel een beste partij, waardoor het hem gelukte om tegen H. Schaap Jr. remise te spelen. Eerstgenoemde speler komt er langzamer hand wat beter in. Ook met Koetsier is dit het geval- Ott had het dan ook lang niet gemakkelijk en moest zijn best doen om de beide puntjes te behouden. De partij van ZantenP. Schaap werd wegens het late uur afgebroken. In groep II is de spanning nog grooter geworden, doordat Strijker weer verloren heeft. In deze ronde was het Zonneveld die hem na een spannende partij de punt jes ontfutselde. Daar J. Wartenhorst hét tegen Smit niet verder dan remise bracht staat Zonneveld thans met dezen speler op de tweede plaats- Ook H. Schaap Sr. houdt zich goed. Deze kan, wanneer hij de uitgestelde partij tegen Oldenburg nog wint ook op de tweede plaats komen. Verder zijn het de Graaf en K. Schaap die den laatsten tijd geweldig komen opzetten. Ditmaal waren het L. Wartenhorst en Ol denburg, die door hen verslagen werden. De uitslag van deze ronde is dus als volgt: Groep P. de BoerJoh. Kramer xx G. van ZantenP. Schaap xx Joh. KroonsbergP. Visser xx D. OttL- Koetsier 20 H. Schaap Jr.B. Dukel 11 H. MullerP. Schager xx Groep 11. F. ZonneveldChr, Strijker 20 W. de GraafL. Wartenhorst 20 J. SmitJ. Wartenhorst 11 A. BoxmanP- v. d. Velde xx K. SchaapG. Oldenburg 20 H. Schaap Sr.Th, Vis 20 xx uitgesteld. Wedstrijdprogramma voor a.s. Dinsdag. Groep I. H. Muller—P. de Boer P. SchagerH- Schaap Jr. B. DukelD. Ott, L. KoetsierJoh, Kroonsberg. P. VisserG. van Zanten. P. SchaapJoh. Kramer. Groep II. H. Schaap SrF, Zonneveld. Th. VisK. Schaap G. OldenburgA. Boxman P. v. d. VeldeJ, Smit J. WartenhorstW. de Graaf L. WartenhorstChr. Strijker- is aldus: Groep I gesp. gew. rem. verl. pnt. Joh. Kramer 11 10 1 0 21 P. Visser 12 8 2 2 18 H. Muller 10 7 1 2 15 P. Schaap 12 7 1 4 15 G. van Zanten 11 5 3 3 13 H. Schaap Jr. 11 4 3 4 11 D. Ott 12 5 1 6 11 P. Schager 9 4 0 5 8 Joh. Kroonsberg 12 3 1 8 7 P. de Boer 8 1 l2 5 4 B- Dukel 11 1 1 9 3 L. Koetsier 9 Groep II. 1 0 8 2 gesp. gew. rem. verl. pnt. Chr. Strijker 14 9 2 3 20 J. Wartenhorst 14 8 3 3 19 F. Zonneveld 14 9 1 4 19 J. Smit 14 8 2 4 18 H. Schaap Sr. 13 7 3 3 17 W. de Graaf 14 6 4 4 16 K. Schaap 14 7 2 5 16 P. v. d. Velde 12 3 3 6 9 G- Oldenburg 12 4 1 7 9 A. Boxman 13 3 1 9 7 L. Wartenhorst 14 2 2 10 6 Th. Vis 14 2 2 10 6 Blijkens een verschenen Provinciaal Blad van Noord-Holland is door Ged. Staten de definitieve datum der stemming voor de verkiezing van leden der Prov, Staten bepaald op Woensdag 6 April a.s. Reeds eerder was de dag der candidaat- stelling vastgesteld op 22 Februari. Eenigen tijd geleden reden op d. Wij- kerstraatweg in de gemeente Velsen twee autobussen, een gele en een blauwe. Bei den reden met groote snelheid, zelfs daar een kromming in den weg was. Ze pro beerden ook elkaar voorbij te snellen. Ge volg was dat de veiligheid van het verkeer in gevaar werd gebracht. Een was er bijna aangereden-En de menschen gilden van angst. Woensdagochtend hadden de bestuur ders der beide autobussen, onderscheiden lijk de J. en V. zich voor den kantonrech ter te Haarlem te verantwoorden. Het O. M. vorderde tegen ieder van hen f 120 boete of 1 maand hechtenis met ontzegging van het recht om een motorrijtuig te be sturen voor den tijd van een jaar. De kantonrechter veroordeelde ieder der verdachten tot f 40 boete of 5 dagen hech tenis met ontzegging van het recht om met een motorrijtuig te rijden voor den tijd van 6 maanden. Op de j.l. Maandag gehouden jaar vergadering der R.K. Kiesvereeniging werden als candidaat gesteld voor de Pro vinciale Staten de heeren J- P. Nijssen, Santpoort, Dr. Droog, Heemstede en A. J. Loerakker, Schoten. De aftredende bestuursleden der kies vereeniging, de heeren Maarschalk, Ja broer en Dijkman, werden allen herkozen. Bij de rondvraag memoreerde de voorzit ter de weinige belangstelling der leden voor de politiek en wees op het gevaar daarvan, waar een voorbeeld van gezien wordt inMexico, een land van overwegend katholieke bevolking, die door haar slappe houding thans onderhevig is aan een be wind van roode minderheid. Met den wensch, dat alle aanwezigen hun lauwere broeders wat meer zullen op wekken tot deelname aan de politiek, werd de vergadering op gebruikelijke wij ze gesloten. N. Hl. Ct.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1