IJmuider Courant Plaatselijk Nieuws IJmuiden Zachte Huid Velsen. Gevonden voorwerpen ftdieren Visscherij Politierapport Ingezonden iterdag 15 Januari 2ö blad b PREDIKBEURTEN 4 VOOR ZONDAG A.S. j IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. - uur: Ds. Dijckmeester. i uur: Da. Erdman. Heid. Cat.ZondagI. IEUGDKERK (Koning WUlemshnls). L uurDe heer Arends. Doopsgez. Gun. Aid. Pzot. Bond. ).30 uur: Ds. W. Luikinga GEREF. KERK. uurDs. S. van Leeuwen uur: Dezelfde. CHR. IREF. KERK. uurDs. T. A. Bakker 5 uurDezelfde. EVANGELISATIE HOOGEBERG. 10 uur en 7.30 uursamenkomsten. Spre- ;r B. Jenninga. 3 30 uurLichtbeeldensamenkomst voor r nderen. Maandag 17 Jan. n.m.7 .30 uurLichtbeel- ensamenkomst voor volwassenen. e Donderdag 20 jan. n.m. 8 uur Bijbelbespre- ing. oegang vrij Allen welkom 1 NED. HERV. KERK (Kalverstraat). 0 uurDs. W. Kroese. 5 uurDezelfde. GEREF. KERK (Willebrordstraat). 3 uurDs. H. Holtrop. 5 uurDs. Dezelfde. VELSEN. NEB. HERV. KERK. D uur: Ds. W. S. van Leeuwen, 5 uurDezelfde GEREF. KERK (Koningsweg). 0 uur: Ds. J. D. Boerkoel. 5 uurDezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 0 uur: Prof. Dr. O. A. van den Berg van Eysinga. NED. HERV. EVANGF LISAT1E 3 uur: Ds. C. A. Terlinden, Amsterdam Avonds 6'/2 uurBijbelbespreking. GEREF. KERK (LOKAAL BETHEL). .45 uur 30 uur BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. 0 uur: Ds. van Calcar 2 uur; Zondagsschool. A-s. Woensdag 19 Januari 's avonds 8 ur zal Luit.-Kolonel P. H. Schuurman, laatschappelijk Secretaris van het Legei es Heils in Nederland in de za£ïl van het eger des Heils, Prins Hendrikstraat 13, Ihier, belangrijke mededeelingen doen ver den Rec/asseermgs-arbeid in de ge- angenissen en voor de met straf bedreig en- De Kolonel zal vergezeld zijn van en- ele Officieren, verbonden, aan dezen ar- eid. Vrije toegang voor personen boven de S jaar. Woensdagavond vergaderde in het ereenigingslokaal boven de Zusterschool e R.K. Kiesvereeniging van IJmuiden. Door den voorzitter, den heer G. A. erkade, werd deze bijeenkomst geopend iet den Christel ij ken groet. Hij heette al- dames en heeren van harte welkom en eelde vervolgens mede, dat drie bestuurs- iden wegens ziekte afwezig waren. De notulen van de secretaresse werden oorgelezen en tevens het jaarverslag, het- 'elk zeer keurig was samengesteld en on er dankzegging door den voorzitter werd oedgekeurd. Door den penningmeester werd even- ens verslag omtrent de financiën uitge- racht met een batig saldo, groot f 96. Door eenige leden werden de boeken agezien en in orde bevonden. Aftredend waren: mej- Lobry en mej. larcusse en de heeren Lubbers en Osen- arp. Mej. Lobry en de heer Lubbers stelden ich weer herkiesbaar. Gekozen werden lej. Lobry, mej. Groen en de heeren ubbers en Kooiman. Tot afgevaardigde naar de Kamercen- ■ale en Provinciale Staten werden geko- 2n de heeren Lobry en Osendarp en als laatsvervangerso de heeren Lubbers en wager. Als volgend punt kwam aan de rde de candidaatstelling voor de gros- jst der Provinciale Staten. Na een kleine sspreking werden de stemmen op de rigende heeren uitgebracht: n.l. G. A. erkade, E- M. A. Droog, J. P. Nijssen, Heilker en A. J, Loerakker. Vervolgens was er naar de N. Hl. Ct. meldt, gelegenheid om vragen te stellen aangaande gemeente-politiek, waarvan door eenige leden werd gebruik gemaakt, welke door den hr. J. Zwanenburg (raads lid) tot een ieders tevredenheid werden beantwoord. Ten slotte dankte de voorzitter alle da mes en heeren voor hun opkomst, in het bijzonder de heeren Geestelijken van de parochie IJmuiden en sloot de vergadering met den Christelijken groet. Naar ons nader wordt medegedeeld, is in het bericht van de Vrijz.-Dem- Kies vereeniging onjuist, dat de brief van den heer B, Schuitenmaker, meldend zijn be danken als lid en secretaris der Kiesver eeniging, niet voor kennisgeving aangeno men door het bestuur, maar aangehouden ter bespreking op de e.v. ledenvergade ring. Naar we vernemen zal het Comité Ier behartiging der belangen van het openbaar onderwijs, in de gemeente Vel sen bij Gedeputeerde Staten in beroep gaan van het raadsbesluit, waarbij aan de Neutrale Schoolvereeniging „IJmuiden en Omstreken" zes lokalen van het gebouw der A-scholen werden beschikbaar ge steld. De electrische installatie van 8 woon huizen aan de Lumeystraat, voor rekening van de heeren H. en J. Buis, is opgedra gen aan den heer J. Prins, Electro-Tech- nisch Bureau, Zeeweg 47. Woensdagavond vergaderde de R.K. Kiesvereeniging IJmuiden-Oost in het Pa tronaat- Te circa 8 uur opende de Voorzit ter met den Chr. Groet en wenschte allen nog een Zalig Nieuwjaar. De notulen wer den voorgelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Het Jaarverslag was kort, doch daarom niet minder mooi, terwijl de penningmeester eveneens verslag uitbracht- met als slot een batig saldo groot f 74.91. Door een Commissie werden de boeken nagezien en in orde bevonden. Voor de groslijst voor de verkiezing leden Provin cialen Staten werden aangewezen de heeren J. P. Nijssen, G. A. Verkade, A. J Loerakker en G- Heelker. Tot afgevaardigde naar de Kamercen trale en Provinciale kieskring werden bij enkel candidaatstelling gekozen de heeren C. P. J. Maas aftredend en Ch. de Vilder en tot plaatsvervangers de heeren De Rooy, aftredend en Tieman. De beide aftredende bestuursleden werden weder om gekozen verklaard. De contributie werd vastgesteld op 60 ct. per jaar. Bij de rondvraag werd. in het kort door den heer Maas, Gemeenteraadslid, geantwoord op een vraag betrekking hebbende op het verhandelde bij de begrootings-debatten. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter deze vergadering op de gebrui kelijke wijze. Er is' hier wel animo voor den zang. Behalve de vele gemengde- en mannenko ren die er al zijn, is er een zangkoor van de Evangelisatiever. der Ned. Herv. Kerk en werd onlangs door bezoekers van de Jeugdkerk der Ned. Herv. Gemeente een koor opgericht. Nu is er nog een derde Hervormd koor bijgekomen, n.l. een kerk koor, dat zich zal toeleggen op verbetering van den kerkzang en dat in de kerkdien sten op bijzondere feestdagen liederen zal zingen. Het voorloopig bestuur is als volgt samen gesteld: H. J. Dedeclcer, voorzitter; J. Krijger, secretaris; G. Vogel, penning meester; mej- J. de Groot en Mej. A. Riet dijk. Bij de te 's Gravenhage gehouden examens voor radio-telegrafist slaagde de heer G. Blok alhier. -Woensdag is op het terrein van de Hoogovens nog een ongeval gebeurd- De arbeider H. is van een hoogte gestort en een ertsbunker gevallen, waarbij hij zich zeer ernstig aan het hoofd verwondde Na verbonden te zijn, werd hij naar zijn woning te Beverwijk vervoerd. Op het oogenblik is zijn toestand vrij gunstig. Door verschillende winkeliers alhier is een adresbeweging op touw gezet ten gunste van vervroegde winkelsluiting. Aan den raad zal daartoe een adres worden gezonden. Zoowel door winkeliers, als door winkelbedienden wordt op het adres druk geteekend. Door de Vrijz. Dem. Kiesvereeniging alhier zijn voor de Prov. Statenverkiezin gen in den Statenkieskring Velsen als candidaten opgegeven de heeren A. F. C- Bückmann en Jac. de Nobel alhier. Door de Vrijz. Dem. Kiesvereeniging te Beverwijk is opgegeven de heer K. Steijn aldaar en door die te Wijk aan Zee en Duin de heer A. de Winter te Beverwijk. Het onderhoud van de werken van het Noordzeekanaal gedurende de jaren 19271929 is voor perceel I opgedragen aan de fa. P. Heere en Zn- alhier voor f 28160 per jaar, voor perceel 2 aan den heer H. Oudshoorn te Velsen voor f 18000 per jaar en voor perceel 3 aan J. L. van! Vopr Behoud van een Qa\'0 en van Handen en Gelaat gebruik ik altijd 492 Houweliqgen te Amsterdam voor f 21212 per jaar. Het openmaken der straten geschiedt voor het leggen van een telefoonkabel van Haarlem naar IJmuiden. Het aanleggen van een gedeelte aar den baan van den om te leggen Rijksweg van Amsterdam naar Amersfoort, onder de gemeente Muiden, met bijkomende werken, is opgedragen aan de Amst, Ballast Mij voor f 73000. Zondag 9 Januari jJ. hield de R.K, Kiesvereeniging haar jaarvergadering. De opkomst was, zooals gewoonlijk, niet schitterend, slechts 21 van de 334 leden waren verschenen. De penningmeester bracht zijn jaarverslag uit, dat met 'n ba tig saldo van f 145.64 sloot. Naar aanlei ding van het jaarverslag van de secreta resse, bracht de voorz. een woord van hulde aan de ijverige propaganda-club, en spoorde tevens allen, die konden, aan, lid te worden, daar wij nog zooveel propagan disten kunnen gebruiken. Ais candidaten voor de Prov. Staten worden door de vergadering naar de N. Hi. Ct. meldt, genoemd de heeren Berg kamp, Nijssen^ Dr- Droog, Loerakker en Heilker. Daarna had de bestuursverkie zing plaats. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer H.H. Meijer, terwijl de heer L. Harsveld onder applaus van de vergadering zijn herkiezing als bestuurs lid en daarna ook als voorzitter, weer aanvaardde. De verkiezing van een dame in het be stuur werd uitgesteld tot een volgende ver gadering, wanneer ér misschien meer dan 2 dames aanwezig zullen zijn, zooals nu. Wanneer de heeren echter prijs stellen op de aanwezigheid van dames, kunnen zij misschien een volgenden keer hun rook- lust een ietsje matigen. Bewierookt te worden is wel prettig, maar niet door dik ke wolken tabaksrook. Bij de rondvraag klaagden verschillen de leden over den onhoudbaren toestand van den Rijksstraatweg. Voor verschillen de winkels, staan bij slecht weer enorme plassen van. bijna meter diep. Eén keer heeft de gemeente in de grootste kuilen kolengruis laten storten doch dit maakt den toestand niet beter! De heer Meijer vraagt den heer Langendijk, er bij den raad op aan te dringen, dat er grint gestort wordt, in afwachting van den tijd, dat de gemeente met alle grondeigenaren tot overeenstemming gekomen is, tot af staan van hun grond, en er dus 't trottoir kan komen. Door andere leden wordt er op gewezen, dat de toestand van den straatweg naar den overweg toe, al even slecht is, de rio- leering is verstopt en de groote kuilen maken het berijden van den weg bijna on mogelijk. Er zullen nog eens slachtoffers vallen- Op 'n vraag omtrent verhooging van het maximum-watergebruik voor groote gezin nen, antwoordt de heer Langendijk, dat het waterleidingbedrijf dit niet kan toe staan. Ook de P.E.N. wil geen reductie toestaan op de electr. tarieven. Nadat de rondvraag geëindigd was, werd de verga dering gesloten met den Chr. groet. De cursusavonden en spreekbeurten van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling in deze gemeente, gaan, in verband met de vele ziektegevallen, voorloopig niet door. Zooals wij reeds meldden, is voor eenig'en tijd een aanvang gemaakt met de verbreeding van den Rijksstraatweg, n-1. van het gedeelte tusschen het voormalige Tolhuis en „Meervliet". Het voor het nieu we tracé benoodigde zand zal worden ver kregen door afgraving van een terrein na bij „Schoonenberg", welk zand met een door de Boschweg te leggen zandspoor- naar de plaats van bestemming zal wor den vervoerd. Voor het aanleggen van dit zandspoor is reeds vergunning gevraagd aan het gemeentebestuur. Naar Hl. Dbl. verneemt, zal de aanbe steding' van het gedeelte van den weg van Meervliet1' af naar de pont, welk gedeel te buiten het dorp Velsen om komt te lig gen, nog dit jaar plaats vinden. De ver breeding zuidwaarts van het thans onder handen genomen gedeelte zal eerst latei- ter hand worden genomen. De hiervoor benoodigde gronden zijn nog niet alle in eigendom van het rijk. - Van het personeel dér papierfabriek zijn o.g. 80 personen door influenza afwe zig. In de week van 28 Januari zijn in deze gemeente 8 gevallen van roodvonk voorgekomen. IJmuidenBureau Willemsplein Een portemonnaie met inhoud, een roode roos van damesmantel, een hondenhalsband, een gummi jas, twee nieuwe rijwielbelas- tingmerken, een damesportemonnaie met inhoud, een schaartje. IJmuiden Maandag had de politie van het bureau Engelmundusweg den autovai weer eens uitgezet, waarbij elf bestuurders bekeurd werden wegens te snel rijden. A. H. uit de Keizer Wilhelmstraat deed aangifte, dat zijn nagenoeg nieuw rij wiel, dat hij in die straat even had neerge zet, vermist wordt. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Door de politie werd aangehouden ze kere S. H., die gesignaleerd stond in het Alg. Politieblad, daar hij nog f 5 boete moest betalen. De man betaalde de boete en werd toén weer vrijgelaten. Bureau Engelmundusweg Een beugel van carbidlantaarn, een postduif, een sleu teltje, een ring met sleutels. Velsen, Bureau Wijker straatweg donkergrijze jongensjas. Een WATERSTAND UMUXBEH. jan. 1927 H. water L. water Dagen v.m, n.m. v.rn. n.m. 16 1.53 2.09 9.57 10.15 7 V.M. 2.41 2 55 10.44 11.01| 18 3-25 3.37 11.27 J4^ 19 4.06 4.17 0.06 4.45 4.56 2 ^2 0 45 5.21 5.53 5.58 6.08 1.04 1.20 1.36 1.53 Stcrt. no. 254 bevat de statuten van de naamlooze vennootschappen „Elnet1 en ,,IJmond I", gevestigd te IJmuiden- Oprichters: de heeren J. N. Barneveld, reeder, en W. P. Mets, scheepsagent te IJmuiden, Doel: de uitoefening der zee- visscherij in haar vollen omvang, het ver- koopen van de opbrengst daarvan, enz., met dien verstande, dat de vennootschap pen ieder nooit meer dan één vaartuig grooter dan 10 last, tegelijk in eigendom mogen hebben. Duur: 40 jaren.-Kapitaal: van elke vennootschap f 5000.verdeeld aandeelen van f 1000.welke aan- deelen door de oprichters zijn volgestort. Ook voor de te Katwijk wonende na gelaten betrekkingen van de in den stormramp van 9 en 10 October omgeko- visschers, heeft H.M, de Koningin f 500, beschikbaar gesteld uit het Sophiafonds- De Reederif-Maatschappij heeft de vorige week al haar personeel ontslagen, waarna de onderneming gesloten is. De maatschappij beschikt over vijftien sche pen, waaronder vier motorloggers. De slechte uitkomsten der haringvisscherij in 1926 en vorige jaren moeten tot dit besluit aanleiding zijn geweest. Het zou in de be doeling liggen alles te verkoopen. Een Urker visscher heeft aan den heer Hakvoort, te Monnikendam, opdracht gegeven, om voor hem een nieuwen botter te bouwen. Sedert 10 jaar is te Monniken dam geen nieuwe botter meer gebouwd. Gedurende de week van 6 t/m. 12 Januari 1927 kwamen alhier de navolgen de vaartuigen binnen: 92 Hollandsche-, 3 Duitsche stoomtraw lers, 1 zeillogger, 1 stoombeuger, 2 motor - haringloggers en 84 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van f 80 tot f 5413; Duitsche stoomtrawlers van f 3433 tot f 5036; zeillogger f 255; stoombeuger f 825; motorharingloggers van f 299 tot f 328, terwijl de kustvisschers totaal f 1714 besomden. De aanvoer bestond uit 473.989 K.G. trawlvisch, 775 K.G- beugvisch en 31 kant jes haring. De totale opbrengst bedroeg f 250.225.47 De stoomvrachtlogger Dirk Jacobus IJM. 267 bracht van Lowestoft alhier 812 tonnen haring aan voor de V.E.M. en de motorvrachtlogger De Hoop KW. 41 van Yarmouth 1030 tonnen haring voor de IJm. Hering Export (fa. Job Gouda). De door den heer Reygersberg aan gekochte stoomtrawler Urania KW. 14 blijft varen onder denzelfden naam, doch» met de merken IJM. 65- 1 DIEREN BESCHERMEN IS MENSCHEN BESCHAVEN! Wordt dus lid van de afd. Velsen -n Omstr., der Ned. Vereen, tot bescher ming van dieren! Min. contr. f 1*25 per jaar. Secretariaat: Stationsweg K 86 Velsen. Velsen Op verzoek der politie alhier is aangehouden zekere J. E. G„ die ver bleef in een volkslogement te Beverwijk ei- verdacht wordt van rijwieldiefstal, alhier gepleegd. De man werd voor den commis saris te IJmuiden geleid. In den nacht van Woensdag op Don derdag zijn alhier verschillende inbraken gepleegd. Zoo werd een bezoek gebracht bij den heer van A. aan den Groote Hout- of Koningsweg, waar ruim f 100 aan geld werd gestólen. De dieven, want zeer waar schijnlijk zijn het er twee, hebben een ruil van de keukendeur uitgesneden en toen de ze deur geopend. In de kamers benede werd alles onderstboven gehaald en ock d. gasmeter werd gelicht. De heer v. A. slies boven en heeft van de inbrekers niets ge hoord. Ook bij den heer J. aan denzelfden weg werd ingebroken. Daar werd alleen een jas meegenomen. Verder zijn bij verschillende andere bewoners diefstallen gepleegd- Zoo werd bij een bewoner van den Schulpweg een rijwiel ontvreemd, terwijl bij 5 bewo ners van den Nieuwe Zeeweg rijwielplaat jes werden gestolen van de in de schuurt jes achter de huizen staande rijwielen. Door de politie werd een uitgebreid on derzoek ingesteld. Verschillende personen werden reeds aangehouden, maar moesten worden vrijgelaten, omdat zij hun alibi konden bewijzen, of wegens gebrek aan be wijs. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Ingedommeld. De storm beukt het vaartuig onophoude lijk. Zware zeeën gaan op en over het klei ne vaartuig heen, dat loodsboot heet. En te midden van dien storm zijn ze in gedommeld tot, opeens, een breker over komt en alles doorheen smakt en slaat. Ja, dan, dan ontwaakt men weer eens uit de dommeling. Voor een oogenblik maar, want als straks de zee haar schijnkalmte heeft her nomen, is het leidende onrust, die de bre ker heeft veroorzaakt, weer vergeten en men dommelt weer in. Maar aan de andere zijde van dit be staan, zij, die gewend zijn aan stilte en droogte en warmte, zij dommelen niet. Zij hebben klaar gestaan op de plecht. Maar niet op de plecht van het vaartuig, dat voor hun broodboot heet, doch op de plecht van het vaartuig, van hun vaartuig, dat eigenbelang heet- Zij die dikwijls met gevaar voor eigen leven een ander moeten helpen en niets anders heben dan een on- noozel klein houten jolletje en tot eenig lijfsbehoud niets dan een vest van kurken. Zij dommelen in, waar hun bestaan wordt bedreigt. Maar zij, dat werkers in de stilte en droogte en warmte, zij gaan rusteloos voort, niet voor anderen maar voor zich zelf. Zij breken af van de ingedommelden en bouwen hun bootje, op van het afgevoerde materiaal. Totdat van de ingedommelden niets meer over is. Dan, ja dan zullen ook zij zien, dat hun bootje is afgetimmerd, maar door gebrek aan bemanning niet kan uitvaren, en dat zij met de ingedommelden moeten worden afgevoerd. Wat was het loodswezen alhier voor heen? Het bestond voor IJmuiden uit 18 loodsen, voorts op de loodsboot 6 uit- brengloodsen, 13 binnenloodsen,, 20 lood sen op de kanaalschoeners, drie loodskot- ters voor Texel met 15 loodsen, 18 te Am sterdam en 3 loodsen te Zaandam, is totaal 93 loodsen. En thans bestaat dit uit 24 loodsen op de loodsboofen te IJmuiden, 2 loodsen te IJmuiden, 8 op twee schoeners voor Texel te Amsterdam 18 loodsen en 1, te Zaan dam, is totaal 53 loodsen, aldus een ver mindering van 40 loodsen. De scheepvaart is sindsdien voortdurend toegenomen, de vaartafstanden zijn gelijk gebleven, zoodat de arbeidstijden zooveel langer zijn geworden en rust niet meer be staat. Maar aan de andere zijde: zij, de stille werkers aan eigen boot, zij hadden voorheen arbeidstijden van des voorm. 9 uur tot des avonds 9 uur, hun arbeidstijd is verkort, hun personeel vergroot, hun sa laris voorheen beneden of gelijk met de ingedommelden, thans er ver boven uit. Een andere titel en de standplaats een nummer hooger- Dommel in, dommelenden, totdat de staat van het water u misschien een beter levenspositie schenkt. OPMERKER.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 6