Imuider Courant Plaatselijk Nieuws IJmuiden Officieel. Velsen. Driehuis. Ingezonden Steenfabriek til. Butzer, Hoogoven.- IJmuideiï. erdig 22 Jinuiri 2c blad PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. uur: Dl. Erdman. uurDs. Dijckmecitcr. Heid. Cal. Zon- I 2. BUGDKERX (Koning WUlemabuIi). uur: Ds. Dijckmeesler. Doofsgo. Gom. AM. Piot. Bond. .30 uurProf. B. D. Erdmans te Leiden. OEREF. KERK. uurde heer de Boer, cand. te Amster dam, uur: Dezelfde. CHR. "1REF. KERK. i uur: Ds. T. A. Bakker i uurDezelfde. EVANGELISATIE HOOGEBERG. 10uur en 7.30uur:samenkomsten.Spre- :r B. Jenninga. 3.30 uur: Lichtbeeldensamenkomst voor nderen. Maandag 17 Jan. n.m.7 .30 uurLichtbeel tnsamcnkomst voor volwassenen. Donderdag 20 Jan. n.m. 8 uur Bijbelbespre- ng. oegang vrij Allen welkom NED. HERV. KERK (Kalverstraat). 9 uur: Ds. J. C. Helders, van Bilthoven. S uurde heer van Kempen, van Amsterdam. OEREF. KERK (WiUebrordstraat). 0 uur: Ds. Haspers, van Heemstede. 3 uur: Dezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 0 uur: Ds. W. S. van Leeuwen, S uur: Dezelfde OEREF. KERK (Koningsweg). 0 uur i Ds. J. D. Eoerkoel, 5 uur: Dezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uurProf. Dr. O. A. van den Berg van Eysinga. NED. HERV. EVANOELISAT1E 10 uur: Ds. M. O. Blauw, Schoten. 5.30 uur: Ds. P. J. de Jong, Amsterdam. GEREF. KERK (LOKAAL BETHEL). 9.45 uurDs. B. van Schelven, van Overvcen. 5 30 uuri Dezelfde. BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, 10 uur: Ds. van Calcar Hnw.UfkMaoliit.il. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Velsen brengt ter kennis van belang hebbenden, dat bet noodig is, dat bij de huwe lijksaangifte de etukken worden overgelegd, die voor bet huwelijk vereischt worden, teneinde onjuistheden of teleuratellingen ten aanzien van de huwelijksafkondiging of kuwelijksroltrekking te voorkomen. Inlichtingen betreffende de vereischte stukken kunnen verkregen worden aan de afdeeling Bur gerlijke Stand op eiken werkdag tusachen 9 uur v.m. en 1 uur n.m. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand voornoemd, SUWERINK. Een der meest bekende en gevierde'Nuts- sprekers Mr. A. W. Kamp uit den Haag zal Don derdag 27 Januari voor het Nuts-Departement IJmuiden een voordrachtavond geven in de groote Schouwburgzaal van Thalia. Tot nu toe hadden wij Mr, Kamp hier nog nooit in ons midden en toch is hij misschien wel de meest aantrekkelijke onder de Nutssprekers, die steeds in de Nutsdepartementen in de groote steden een uitgelezen en toegewijd gehoor weet saam te brengen en. te boeien door zijn veelzijdige voordrachtkunst. Het programma dat Mr. Kamp het Bestuur heeft aangeboden is zeer aanlokke lijk, Het bevat niet één onderwerp, maar verschil lende stukken, die naar vorm en inhoud bij inge wijden reeds bekend zijn en ongetwijleld het ge hoor zullen boeien; wij noemen slechts de Ratten vanger van Hameln en het Heksenlied van Wil- denbruch, welke alleen reeds het bezoek aan dezen avond waard zijn. Daarbij komt nog, dat de heer Kamp niet alleen optreedt, maar verge zeld wordt van mevrouw De KidderSpaan, die den vluegel zal begeleiden, zoodat het tevens een avond van veelzijdig genot.beloofd te worden, Het aanleggen van straten, rioleering en trottoirs op de terreinen van de N.V, Exploitatie Mij. Oosterduin bij den Watertoren alhier, is op gedragen aan de la. F. Beenhakker alhier. Ue Arbeiders Jeugd Centrale belegt a.s. Woensdagavond een bijeenkomst waarin de film van het internationale Kamp, gehouden tijdens de Pinksterdagen van het vorig jaar te Amster dam, zal vertoond worden. De voorzitter van het hoofdbestuur der A, J. C., de heer K. Toornstra, zal als spreker optreden. Ter herdenking van het 40-jarig bestaan van den Algem, Ned. Metaalbewerkersbond orga niseert de afd. IJmuiden heden, Zaterdagavond, een feestelijke bijeenkomst in de zaal Flora, waarbij de Arbeidersmuziekvereeniging Voor waarts hare medewerking zal verleenen. vallen en bezeeren zich vaak, terwijl de kleineren dikwijls last hebben van roode of gesmette huid. Dit verzacht en geneest men met Doos 30ct.,Tube 80ct. In de Herv. Kerk aan de Kalverstraat wordt Zondagavond een bijeenkomst gehouden, waarin de heer van Kempen, werkzaam bij de Hervormde Stadszending te Amsterdam, zal spreken over „Licht en donker Amsterdam," A.s. Maandagavond houdt de Chr. Jonge Mannen Vereeniging een propaganda-bijeenkomst in het Gebouw voor Chr, Belangen, waarin het spel „Hel Geweten" van Ds. A. K. Straatsma wordt uitgevoerd. Dinsdagavond heeft een op voering voor genoodigden plaast, Als leider van het Kerkkoor der Ned. Herv. Gemeente treedt niet op de organist der kerk, maar de heer J. E, Falk. De repetities worden Dinsdagsavonds gehouden in de Insinger Bewaar school HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis dat ter ge meente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van F Cobelens, timmerman, te Santpoort, om vergunning tot het oprichten van een inrich ting voor machinale houtbewerking, waarin o.a. gebezigd zullen worden 4 electromotoren, t.w. 2 van drie, 1 van vier en 1 van twee P.K., tot het aandrijven van diverse werktuigen, in het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, Sectie F No. 2183, plaatselijk bekend wijk A, Bloemendaalsche- straatweg 122. Op Donderdag, den 3 Februari 1927, des voor middags te elf uren, zal ten Gemeentehuize gele genheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Velsen, den 20 Januari 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. KENNISGEVING, inzake tijdelijke afsluiting van een weg. Burgemeester en wethouders van Velsen bréngen ter openbare kennis, dat de spoorwegovergang bij de halte IJmuiden-Oost, op Dinsdag 25 Januari a-s., voor alle verkeer zal zijn afgesloten. Velsen, 20 Januari 1927. Burgemeester en wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Vel sen, brengen ter openbare kennis dat ter ge meente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J, Bobeldijk, bakker, te IJmuiden om vergunning tot het oprichten van een bakke rij, alwaar geplaatst zal worden een heetenlucht- oven en een electromotor van 3 P.K. tot het aan drijven van een deegmachine in het perceel kada straal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmui den Sectie F No. 2138, plaatselijk bekend wijk C, Bloemstraat no. 3. Op Vrijdag, den 4 Februari 1927, des voormid dags te elf uren, zal ten gemeentehuize gelegen heid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Velsen, den 21 Januari 1927, Burgemeester en wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. LEGER DES HE1LS. Woensdagavond werd voor een goedgevulde zaal een belangrijke lezing over de Reclasseering gehouden door Luitenant-Kolonel Schuurman. Onder de aanwezigen merkten wij ook op wet houder Dunnebier en echtgenoote. Nadat staf kapitein Vermeulen in korte trekken het doel dezér lezing had uiteen gezet en den Kolonel bij de aanwezigen had ingeleid, werd eerst door het zangkoor een toepasselijk lied ge zongen. De Kolonel, hierna het woord verkrijgende, verklaarde dat het hem niet mogelijk zou zijn in één avond een totaal overzicht van den Reclas- seeringsarbeid te geven, daarom zou hij zich tot het voornaamste beperken. J Reeds meer dan een eeuw geleden is men be- gonnen, aandacht te schenken aan hen, die met de gevangenis kennis maakten. Eerst in 1910 jwerd de Reclasseering wettelijk geregeld en toen in 1912 het Leger des Heils een geopende deur jvond, heeft het onmiddellijk de kansen aange grepen en is, hoewel met primitieve middelen en zwakke krachten, den arbeid begonnen. Thans telt het Leger echter 13 brigades en 5 zangkoren, die dezen arbeid steunen. Achtereenvolgens bepaalde spreker de aanwe zigen bij drie soorten van menschen, waar de Reclasseering mede te doen heeft. In de eerste plaats met hen, die hun straftijd hebben uitgeze- en, in de gevangenis bezocht zijn en nu hun ont slag onder nazorg blijven. Dan de voorwaardelijk veroordeelden, dje zich onder toezicht moeten stellen en daarna de voorwaardelijk m vrijheid ge stelden. Duidelijk stelde de spreker in het licht, hoe voor dezen arbeid flinke toegewijde krachten noodig waren. Mannen die bereid waren om de gevangenen in hun cel te bezoeken en ook man nen en vrouwen, die zich willen belasten met het toezicht over hen, die voorwaardelijk veroordeeld of in vrijheid gesteld zijn. Een ernstig beroep werd gedaan op de aanwezigen, om zich voor dezen ongesalarieerden arbeid beschikbaar te stel len. Met feiten uit de praktijk werd bewezen, hoe groot het loon kan zijn, als een, die verloren! scheen, aan huisgezin en maatschappij terug gege ven wordt. Hierna zong een kwartet nog een mooi lied en ;prak Ensigne van Eeche nog over de geestelijke resultaten van den arbeid, verkregen in vele ge vallen. J 'lV. j Stafkapitein Vermeulen sprak hierna namens de aanwezigen een woord van dank tot den Ko lonel, voor de prettige en duidelijke wijze, waarop deze de dingen uiteengezet had en dankte ook de toehoorders voor de onverdeelde aandacht. Bij den uitgang stelden enkelen zich beschik baar voor dezen arbeid, zoodat in alle opzichten een welgeslaagden avond was. Het geweldig drukke verkeer stelt telkens nieuwe eischen. Nu heeft men goedgevonden, dat op het Willemsplein de autobussen aan den kant van het politiebureau op het plein rijden, waarvan een op_ en afrit is gemaakt. Daar de straat hier zeer smal is, is dit voor het verkeer wel een verbetering. Aan de andere zijde staan de Beverwijksche- en Brockway-bussen echter nog op den weg, die daar even ;smal is. Bij de gisteren ten overstaan van Notaris Dolleman gehouden verkooping werd het woon huis aan de Wilhelminakade 70 gekocht door den heer Th. Lub alhier voor f 6100; het woonhuis met bovenwoning aan de Zeestraat 17 werd ge kocht door de N.V, Exploitatie Mij. Bronstee te Heemstede voor f 4550. Drie tot winkel en magazijn ingerichte percee- len en een woonhuis aan de Prins Hendrikstraat, benevens een pakhuis met erf van den heer M. G. van Praag, werden opgehouden. Een perceel grond te Driehuis werd gekocht door den heer J. J. Glas te IJmuiden-Oost voor f 3325, Een ander perceel grond te Driehuis werd opgehouden. Nader vernemen wij, dat de heer J.' H. de Groot niet op 1 Februari, maar op 8 Februari a.s. 40 jaar bij het onderwijs werkzaam is. Als men langs den Driehuizerkerkweg gaat, ziet men daar het aanleggen van een spoorbaan. Deze baan wordt gelegd van achter het buiten goed Schoonenberg en gaat dan door Beecken. steyn naar den Rijksstraatweg. Langs dit spoor moeten 28000 M3. zand vervoerd worden voor den aan te leggen nieuwen weg naar de stoom- pontveren. Het zand wordt van de gronden van Schoonenberg gehaald. Daardoor zullen weer heel wat aardige heu veltjes verdwijnen. Vroeger was het van Velser- oord door de Ratels, den spoorweg over en langs den Tolsduinerweg en Driehuizerkerkweg een geliefde wandeling naar Velsen, langs het lage hout en de heuvels. Nu wordt alle hout gekapt en alles vlak gemaakt. Ook aan den Zeeweg te Driehuis nabij het Crematorium gaat de vernie. ling van het natuurschoon steeds verder. In de week van 916 Januari is in deze ge meente één geval van roodvonk voorgekomen. De Winterlezing op a.s. Dinsdag, waarop Ds. J. Ph. Eggink van Delfshaven zou spreken over het boek „De steen der wijzen" van den Deenschen schrijver Larsen, is wegens het heer- schen der griep uitgesteld tot 15 Maart. Vóia 1 Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school no. 3 te Beverwijk is benoemd mej. A. S. Scholtz alhier. Voor het machinistenexamen is in 's-Gra- venhage geslaagd de heer P. Timmerman alhier. |ÜB*W «4- Si' De candidatenlijst van de R. Kath. Staats partij voor de Prov. Statenverkiezingen in den Statenkieskring Velsen is naar alphabetische volgorde als volgt: H. J. Bergkamp, J. J. Bis schop, Dr. E, A. M. Droog. P. Heilker, Chr. Jan sen, J. G. van Kessen, A. J. Loerakker, J. P. Nijssen (Santpoort), A. J. M. Primus, J. A. A, jStraman, J. W. Sieverding, G. A. Verkade '(IJmuiden) en P. G. van Wes. Donderdag was de heer M, Koster 50 jaar in dienst der Ver. Kon. Papierfabrieken der fa. Van Gelder Zonen. Des morgens 11 uur werd de jubilaris ten kantore der directie ontvangen, waar aanwezig waren de procuratiehouders, de heeren J. Smit, L. van 't Kaar en N. H. de Wolff. De heer J. H. A. Kruymel, lid van den Raad van Commissarissen, heeft den heer Koster in zeer waardeerende woorden gehuldigd en hem de ge bruikelijke enveloppe met inhoud overhandigd, be nevens een diploma van de Maatschappij van Nijverheid, waarbij nog een zilveren legpenning zal gevoegd worden. Verder werd het jubileum dien dag ifi den familiekring gevierd, terwijl des avonds de hul diging door het personeel enz. in Concordia zou plaats hebben. Ten huize van den jubilaris werden vele bloem stukken bezorgd, o.a. van het Velser Zieken fonds, waarvan de heer Koster reeds jarenlang penningmeester is en van de doctoren van dit Fonds. Vlak voor de R.K..Kerk alhier is men bezig met het maken van een soort ondergrondsch huisje voor de telefoongeleiding. Daarbij moet men ge regeld water uit den grond pompen. Deze week bleef een werkman met een zijner handen tus- schen de pomp bekneld zitten. De man, die kreunde van pijn, moest wachten tot er voorbij gangers kwamen, om hem uit zijn benarde posi tie te bevrijden. En hij kon niet eens dadelijk naar een dokter gaan, omdat anders de punt on der liep. De heer K., die hier stil leeft, maar liefheb berij heeft in boeren, hield in een boerderij aan j 't eind van het Heiletje vier koeien. Deze week is j hij daar door den zolder gevallen en er daarbij ernstig afgekomen, daar hij vermoedelijk zwaar inwendig werd gekneusd. Dr. de Weerdt verleen de de eerste geneeskundige hulp en liet den heer K. nadat dezen eerst de laatste sacramenten wa ren toegediend, onmiddellijk per ziekenauto naar een ziekenhuis in Haarlem vervoeren. DE ELECTRIFICATIE VAN HET BAANVAK AMSTERDAM—ROTTERDAM en HAARLEM—IJMUIDEN. De stand der werkzaamheden. De Utrechtsche correspondent van het Han delsblad schrijft: Te bevoegder plaatse informeerend naar den stand der werkzaamheden op het baanvak Am sterdamRotterdam, werd ons het volgende medegedeeld. De verrichtingen voor de electrificatie van de lijnen AmsterdamRotterdam en Haarlem IJmuiden hebben dezen winter goeden voortgang gehad. De bovenleiding is behoudens het uitvoeren j van kleinere werkzaamheden hier en daar gereed van de Westergasfabriek te Amsterdam tot i Schiedam; men is thans druk bezig aan de boven- leiding op de baanvakken HaarlemIJmuiden en j SchiedamRotterdam, terwijl op het Centraal- station daarmede over eenige weken zal worden aangevangen. Van de verbindingslaan om Rotterdam wordt het gedeelte Rotterdam Delftsche Poort—Schie- broek geëlectrificeerd om de electrische treinen, waarvan het onderhoud aanvankelijk in hoofd zaak te Leidschendam zal geschieden, vandaar via Pijnacker en bchiebroek naar Rotterdam Deiftsche koort en vice versa te kunnen rijden. Dok de bouw der onderstations voor de om zetting van den stroom is vergevorderd, terwiji door de Pegem, die den electrischen stroom zal leveren voor de baanvakken AmsterdamLisse en HaarlemIJmuiden, met kracht aan de tot standkoming van de daartoe noodige verbindingen wordt gewerkt, 'Van het vroegere materieel op de Z. H. E. S., waarvan zooals men weet de electrische inrich ting in verband met de invoering van het gelijk- stroomstelsei moest worden gewijzigd, zal een groot gedeelte in den loop van Tebruari weder om voor den dienst op de Z. H. F. S. beschikbaar zijn, terwijl het benoodigde materieel voor de baanvakken Amsterdam Kotterdam en Haarlem IJmuiden in den loop van de volgende maanden gereed komt. Terwijl aanvankelijk het voornemen bestond den geheelen electrischen dienst in tc voeren met den aanvang van den zomerdienst 1927, heelt men thans om verschillende redenen besloten tot geleidelijke vervanging van stoom door electri sche treinen, zoodat nu omstreeks 15 Maart eeni ge der z.g. snelstoptreinen tusschen Haarlem en Rotterdam, die op alle tusschengelegen stations stilhouden, worden verwisseld met electrische treinen, die dezelfden rijtijd zullen hebben als de te vervangen stoomtreinen. Met den aanvang van den zomerdienst op 15 Mei a.s. zullen deze treinen dan met verhoogde snelheid gaan rijden en zal gelijktijdig de elec trische dienst tusschen Haarlem en IJmuiden be ginnen. Tusschen 15 Mei en 2 October zullen succes sievelijk stoomtreinen op het traject Amsterdam- Rotterdam vervangen worden door electrische treinen, die aanvankelijk nog dezelfde rijtijden zullen hebbed als die stoomtreinen, terwijl op 2 October met den aanvang van den winterdiensv 1927/'28 de volledige electrische dienst met ver korte rijtijden zal beginnen. Klachten en materieel. Waar nog steeds geklaagd wordt over het schommelen op de banen der Zuid-Holland- kdectrische, hebben wij ook hierover eenige in lichtingen gevraagd. Gedeeltelijk moeten deze klachten schromelijk overdreven worden geacht, gedeeltelijk zijn ze gegrond. De oorzaak ervan ligt voornamelijk in de baan, die indertijd voor locaalspoor werd aan gelegd en zooveel bochten bevat dat snelrijdende treinen onmogelijk stijf gekoppeld kunnen wor den. Gevolg van het smeren der buffers, waar door meer speling tusschen de rijtuigen ontstaat, is dan ook, dat de wagens spoediger een slinge rende beweging aannemen, die echter voor de veiligheid niet het minste gevaar oplevert. Ook, het lichte spoor en de kortere railafstartd op dit traject werken een schommelenlen loop van het materieel in de hand. Intusschen heelt men eeni. ge technische vindingen op de truckstelsels toe gepast, waardoor althans aan de ergste schom melingen een eind is gekomen. Momenteel zijn op de Zuid-Holland-Electrische 23 motorwagens in dienst, die alle bestémd zijn voor het traject Am sterdamRotterdam. Eenzelfde aantal komt na de wijziging in de electrische installatie weer op de Z. H. E. terug. De 23 motorwagens, die tusschen Amsterdam Rotterdam zullen loopen, worden aangevuld met nieuw materiaal, zoodat tenslotte op de hoofd- baan 65 motorrijtuigen den dienst zullen onder, houden. Het nieuwe materiaal is geleverd door Werkspoor, Beynes, Görlitz en de Hannoversche Wagenfabriek. De electrificatie werd opgedragen aan Heemaf, Vickers en Westinghouse. In spoorwegkringen verwacht men dat de rij tuigen op de baan AmsterdamRotterdam, die wat type betreft volkomen gelijk zijn aan de wagens bestemd voor de Z, H. E. S., veel rustige: zullen loopen, daar deze baan recht is en een straffe koppeling hier dus geen bezwaren op levert. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. PRIMA Eirect leverbaar in groote eri kleine partijen Geschikt vöor alle - Bouwdoeleinden - Forschc, lichte en spijkerbare Steer. OOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Vertegenwoordiger: J. EiJKINO, Alk :naarscheweg (74, Eeverwijk. op vele schepen geen gelegenheid en wordt er nog wel eens een enkele keer vergund, om in den salon op de bank te liggen, dan gaat na kor ten tijd de verwarming uit eri wordt men dus door de koude van zelf de straat opgejaagd. Wat het naar zee loodsen betreft, zooals reeds boven vermeld staat, wordt deze gedaan door twee binnenloodsen, aangevuld met 4 zeeloodsen. Deze twee binnenloodsen hebben geregeld dienst en om de 14 dagen een vrijen Zondag en om de 14 dagen ook nog een avond vrij. De zeeloodsen hebben nog lang niet iedere veertien dagen een oZndag vrij, want een week zijn zij buiten eri de Zondag, die in hun binnen- beurt valt, is nog maar voor een klein gedeelte vrij, want bij drukke vaart of bij stagnatie door slecht weer, wordt een ieder geroepen, zoowel binnen-, als zeeloodsen. Zoo is het onlangs voor gekomen, dat er van het uitbrengpersopeel men schen waren, die 32 uren en 28 en 27 uren ach tereen dienst hebben gedaan en komt men inet deze klachten bij het bestuur, dan bestaat daar schijnbaar een geijkte term van: „Ja, dat is force majeure". Deze dienst wordt in Amsterdam dan op het bureau in elkaar gezel, waar de directeur te 9.30 uur aankomt en te 12 uur weder verdwijnt, om dan nog eens van 2 lot 4 terug te komen. Waar de administratie zoo zwaar is, zoodat op het bureau le Amsterdam aanwezig zijn een di recteur, plus burèauschrijver of misschien ook wel betiteld als bedrijfslijder, plus een scrijfster, plus een schrijver en kantoorlooper. Op het bureau van den Loods-commissaris zijn de Commissaris en 2 schrijvers en een schrijfster, die allen ten, 9 uur komen en ten 5 uur of 5.30 uur naar huis gaan. Zoodat ik wel geloof, dat de bezuiniging aan den verkeerden kant is begonnen. OPMERKER. REORGANISATIE VAN HET LOODSWEZEN. Op 1 Juli 1925 werd bij het loodswezen alhier een reorganisatie ingevoerd. Deze reorganisatie beoogde een bezuiniging op de uitgaven van den loodsdienst. Daarvoor moesten de zeeloodsen gaan leeren op het Noordzeekanaal en in de havens van Am sterdam. Dat dit met eenige duizenden guldens gepaard ging, spreekt van zelf, zooals b.v. reis- en verblijfkosten voor de bterokken personen. Er werden 10 van de veertien binnenloodsen te IJmuiden overgeplaatst naar Amsterdam. Deze ontvingen daarvoor 5 procent van hun salaris voor verhuizing, plus de transportkosten van hur inboedel. De zes alhier geplaatste vaste zeeloodsen, die de schepen van uit de sluizen loodsten naar zee werden ingedeeld op de twee loodsbooten, zooda' de loodsbooten elk werden bemand met 12 lood sen. De vier oudste binnenloodsen bleven te IJmui den en moesten nu die schepen voortaan naar zee loodsen, met aanvulling varr twee zeeloodsen, die- de rustbeurt hadden. De booten varen week om week, dus één boot was er steeds buiten en één binnen. Amsterdam kreeg op dat tijdstip 26 loodsen. Op 1 Januari 1926 werd er een gepensioneerd or in Juli 1926 werden er vandaar 6 loodsen over geplaatst naar Terneuzen. Dat gaf weder onkosten, 5 procent plus vrij transport. Op 1 Januari 1926 werden twee van de oudste, der 4 binnenloodsen alhier gedwongen om hun pensioen te nemen. Ze waren inmiddels 55 jaren oud geworden, al weder moesten er van de aan de rustbeurt zijnde zeeloodsen twee meer mede deri dienst doen, met de nog tvree overgebleven bin nenloodsen. Dat deze dienst voor h<st personeel lang niet Ogemakkelijk is, mag blijken uit het volgende. Dezer dagen waren er van de zeeloodsen, die den dienst buitengaats dedeoi, die in geen twee en drie nachten in hun bed zijn geweest. Dat de diensttijden bij dag en nacht soms veel te lang zijn, komt doordat er geen gelegeinheid is, om wanneer ze te Amsterdam met bun schip aanko men, b.v. des nachts twee a 3 umr daar te rusten. De eerste gelegenheid on^ terug te k.eeren is ten 6.10 uur, aankomst te IJmuiden 's moergens 7 uur. Zoodat wanneer die menschen. om 2 of 3 uur 's nachts te Amsterdam aankom «en, 2 :i) hun ver blijf dan maar zoolang op de s traat moeten op slaan, want om ten twee of drie uur naar het ho tel te gaan en om 5 uur weer -op te staan, loont niet de moeite en blijft men dcis maa r rond loo pen. Nu zal wellicht worden g( dacht: beslaat er dan geen gelegenheid, om zoo lang 01 3 het schip te blijven? Maar dit zijn uitzon deringi m, want bij de meeste Nederlandsche schept n gaat de beman ning naar huis en gaat de boel op slotEn ook is Enquete over de pagekopjes. Het aantal körtharigen neemt onder de vrouwen toe, dat der langharigen af. Men kan het verschijnsel betreuren, maar het is een feit. Niet alleen jonge meisjes maar ook getrouwde vrouwen leggen de lange haren af, niet alleen meisjes uit de hoogere kringen maar ook dienstmeisjes en kinde ren der volksscholen. Het is niet alleen een kwestie van smaak maar ook van gemak. De smaak is veranderlijk en de mode gril lig als het weer, maar het gemak blijft en die eenmaal het pagekopje heeft, houdt het haar kort, omdat zij door een weken lange periode van halflange haren heen- moet, voordat zij het oude sierraad in vol le lengte terug heeft. Een Parijsch blad heeft een enquette ge houden naar het korte haar. Ook stelde het de vraag, of het lange haar zal terug- keeren. Sommigen maakten een grapje met het antwoord. De schilder van Dongen zei, dat zijn ideaal een vrouw geheel zon der haar is. Een andere kunstschilder Do- mergue meent, dat het korte haar zal blij ven. Het hoofd der vrouw is over het alge meen te groot en lijkt dit door het lange haar nog grooter en bovendien staat kort haar jong en dus De schilder Bertrand is maar matig ingenomen met het korte haar; het hoort niet bij het vrouwenli chaam. De tooneelspeler Dranem acht te rugkeer van het lange haar onwaarschijn- I lijk, vooral voor hemzelf. Hij is al een oude heer! De schrijfster Rachilse gelooft, dat de lange haren weer mode zullen worden en de kappers goede zaken maken, dooi de vrouwen de haren te verkoopen, die ze haar eerst hebben afgeknipt. Zij vindt het korte haar een dwaze nabootsing van het mannenras, dat toch al zoo verminderd is en dus geen voorbeeld voor de vrouw mag wezen. Een huisvrouw is voor erg korl haar, omdat dat zoo praktisch is voor de werkende vrouw. En mevr. Catulle-Men- dés meent, dat de vrouwen niet meer te rug zullen keeren naar valsch hqar, hoeden met groote bollen, hoofdpijn en allerlei plagerijen. Parijs is dus voor het blijven van het korte haar; ongetwijfeld neemt de mode nog toe en is er van terugkeer tot het lange haar geen sprake, Maar wellicht herhaalt zich ook hier de geschiedenis. Dit is niet de- eerste tijd van mannenhoofd op vrouwen lichaam. En de mode leeft bij en van ver andering. Wellicht zullen de vrouwen er weer op gesteld raken haar natuurlijk' .kroon te dragen.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 5