Sport. Gevonden voorwerpen ftdieren Politierapport ervoig Plaatselijk Nieuws ijmuiden. Voor den Raad Velsen. Santpoort Scheepvaart Ingezonden Laatste Berichten. VOETBAL. STORMVOGELS-—AJ AX. Overzicht, 't Is waar: Lest heugt 't best! Maar toch, a! zou de ontmoeting tegen H. V. V, reeds eenige weken achter ons liggen, ze zou door ons nu nog 'als voorbeeld aangehaald worden, als we het wilden hebben over een goed door Stormvogels gespeelden wedstrijd. Nu de eerstvolgende wedstrijd tegen Ajax gaat, zal voor velen het in-goeden-vorm-zijn van- Slormvogels.tegen-H. V. V. een gunstig voortee ken zijn. En inderdaad het moet voor de Storm vogels een heele geruststelling zijn te weten, dat het elftal, in zijn huidige samenstelling iets goeds kan presteeren. Dat zal de ploeg het noodige zelfvertrouwen schenken. Wanneer Stormvogels op' dezelfde wijze speelt als tegen H, V. V., dan zal Ajax het heel wat zwaarder te verantwoorden hebben dan indertijd in de Watergraafsmeer, Natuurlijk sluit dezelfde speelwijze niet in zich, dat het Ajax-doel ook zesmaal doorboord zal worden. Daarvoor is de Ajax-achterhoede te goed. Maar in 't veld kan precies hetzelfde spel gedemonstreerd worden. De Ajax.middenlinie mag" goed zijn, ook die van H. V. V. speelde lang geen slechten wedstrijd. En toch werd er uitste kend gecombineerd. In ons verslag van den wed strijd gaven we daarvoor reeds een reden op, n.l, dat Blinlchoff den afstand tusschen Houtkamp en Oldenburg wat beter verdeelde. Stelde hij zich anders veel te dicht bij Houtkamp op ge makkelijk voor de verdediging der tegenpartij -zoodat Oldenburg maar in z'n eentje moest ploe teren, thans vormde hij werkelijk met „Colckie een wing. Wanneer de rechterwing tegen Ajax op de zelfde wijze speelt, v, d. Velde Jr. zorgt present ie zijn, als er voorzetten van rechts voor 't doel komen en de Jonge 't klinkt vreemd wee; de oude is, dan Laten we echter niet op den uitslag vooruit- loopen. Voetbal is nog altijd.... voetbal, dus een spel vol verrassingen en Ajax is momenteel ook zeer goed op dreef. Vooral van het linker deel der Stormvogels-verdediging, dat tegenover de wing VolkersHamel komt te staan, zal veel gevergd worden. Maar ook het rechterdeel zal niet werkeloos blijven, aangezien Twelker een snelle handige links-buiten is. Bij de ontmoeting op het Ajax-terrein school het groote verschil in de middenlinies. Dit van A.jax zat enthusiast op den bal en plaatste goed, dit alles in tegenstelling met die van Stormvo gels. Sinds dien heeft de Storravogels.midden- linie meermalen goede wedstrijden gespeeld en,... hebben de zware spelers als Snoeks en Struys, om maar bij de middenspelers te blijven, het veld niet zoo tegen zich. In dit opzicht zijn we du. ook optimistischer gestemd. Zeer waarschijnlijk komt Stormvogels met haar volledige ploeg in 'l veld. Het elftal ziet er dan aldus uit: Thyssen Haak Koster Struys Snoeks v. d. Velde Sr. Oldenburg Blinlchoff Houtkamp v. d. Velde Jr. de Jonge. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. IJmuiden. Bureau Willemsplein. Een rijwiel- belastingmerk in étui, een kinderportemonnaie, een damessjaal, twee handschoentjes, een pakje werkgoed, een portemonnaie met inhoud, een werkjas, een heerenparapluie, een gordijnenroede, een zilveren heerenhorloge, een klein zwart hond je, een damesportemonnaie met inhoud. Bureau Engelmundusweg, Een voetpomp, een kinderhandschoentje, een kalenderboekje, een bruin-lederen portemonnaie met inhoud, een lote rij-briefje, een kinderportemonnaie, Velsen, Bureau Wijkerstraatweg". Een huis sleutel, een kinderportemonnaie met inhoud. STORMVOGELS—AJAX. Ajax komt met haar volledige ploeg naar IJmui den, «dus met de Boer H. Andriesen Van Kol Schetters W. G. Andriesen Martens Hamel, Volkers, Hordijk, Iseger, Twelker In deze opstelling klopte Ajax Zondag j.l. Bl.-Wit met 50, zoodat onze plaatsgenooten een sterk team tegenover zich krijgen. Zooals uit deze opstelling blijkt, is de Vlieger als rechts-back vervangen door Andriesen, terwijl diens^ plaats wordt ingenomen door Schetters. Groot enthusiasme en veel overleg zal van onze plaatsgenooten geëischt worden, om dit elftal een nederlaag toe te brengen. Velsen De schipper B, van de aak uit Dor drecht, liggende met zijn schip 111 de Binnenhaven der Hoogovens, die deze week aangifte deed, dat hij f 300 vermistte uit de roef van het schip, blijkt een valsche aangifte te hebben gedaan en het geld, dat aan zijn patroon behoorde, te hebben verduisterd. De politie heeft den man in Amster dam aangehouden en hem voor den commissaris te iJmuicten geleid. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Wegens het los laten loopen van een hond werd bekeurd de Z. alhier. IJmuiden Donderdagavond werden door den veldwachter Bosman te Velsen aan het bureau Willemsplein gebracht twee minderjarige jongens, J. D. G. en J. van H., die van Zaandam naar Vel sen waren komen loopen. De jongens hebben 's nachts onderdak gekregen op het politiebureau en zijn Vrijdagmorgen onder politiegeleide naar Zaandam teruggebracht. De voerman M. V. uit Wijk aau Zee deed gis termorgen aangifte, dat hij van zijn wagen, ter wijl deze op het Willemsplein stond, een zweep vermistte. Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van handen en Gelaat, dan 30-60-60 ct. Gisteravond kwam de Mannenvereeniging „Gideon" der Chr." Geref. Kerk xn jaarvergade ring bijeen, xJe voorzitter, de heer A. v. d. Woude, opende op de gebruikelijke wijze, liet Psalm 106 1 en 2 zingen en las daarna Psalm 80. In zijn openings woord zeide de voorzitter, dat God de vereenni- ging rijkelijk he^ft gezegend, er op wijzende de leiding Gods in 's menschen leven steeds uitkomt en hoe de leden in dezen slappen, geesteloozen tijd geroepen worden, bezield te zijn met den Gi- Onderzoek gemeentewoningen. Door de hee- ren Roelse, Visser, Schaar en Landeweert werd d.d. 17 September j.l. een voorstel ingediend, om voor te stellen, naar aanleiding van klachten, die hun daaromtrent hebben bereikt, de commissie van openbare werken op te dragen, een nader on derzoek in te stellen naar ernstige tekortkomingen in de uitvoering van de 113 van gemeentewege te IJmuiden gebouwde woningen." Dit voorstel werd bij besluit van 5/12 October 1926, in handen van B. en W. om prae-advies ge steld. B, en W. kunnen thans mededeelen, dat vanwe ge het bedrijf openbare werken een onderzoek naar gemelde woningen is ingesteld en dat het resultaat daarvan is opgenomen in een rapport, dat voor de leden ter inzage is nederg^legd. Van „ernstige tekortkomingen" is, zooals uit het j eu iu rapport valt op te maken, daarbij niet gebleken, dacht en de Paus wordt de heersoher over de Ro Wel zijn eenige gebreken geconstateerd, doch de De verslagen van secretaris en penningmeester waren optimistisch gestemd. Waar alles aan te korten lijdt, kon hier van „over" gesproken wor den. Na het zingen van Psalm 103 1, werd het onderwerp „Genesis 50" ingeleid, als voorbeeld van het leven door het geloof. Als onderwerp van Kerkgeschiedenis werd behandeld „De afscheiding door de doleantie tegengestaan." Daarna werd nog ■n voordracht „De Levenstrein" gegeven. De heer van Leeuwen eindigde dit gezellig sa menzijn met dankgebed. In het Gebouw voor Chr. Belangen had gis teravond vanwege de Chr. Jonge Mannen Ver- eeniging een samenkomst plaats, waarin Ds. H. J. Dijckmeester alhier bij lichtbeelden sprak over „Rome". Ds. Dijckmeester herinnerde aan het vele, dat we aan Rome te danken hebben. B.v. veel in onze taal, als locomotief, radio enz. Italië bracht de we gen en kanalen over dte wereld en de rechter ont leent zijn bestaan aan Rome, ,De politiek wortelt in de Romeinen en ook het regeeren hebben de volken van hen geleerd. De kunstenaar vindt in Italië de groote schatten van scmiderkunst en beeldhouwwerk. Voor de R.-Katholieken is Rome de stad van den St. Pieter, waar leeft de stede houder van Christus, de Paus. En de Protestan ten? Zij zien in de kerk van Rome één groote strijd, de strijd tusschen hoog en laag. Wij oordee- len niet, zeide spr., want wij zien in on£e omge ving hetzelfde, Rome, zeide spr., trekt ons aan door de be schrijving van Paulus aan de Romeinen, Zijn laat- sten brief schreef hij te Rome en zeer waarschijn lijk stierf hij daar. Spr. schetste- de heerlijke reis over de Alpen naar Rome, hoe Rome is ontstaan, dat in oude tijden een klein herdersdorpje was, dat na een paar eeuwen reeds groot was geworden en half Italië beheersclite. De tijdens van Julius Caesar en Augustus werden geschetst, van Nero, die het Christendom trachte uit te roeien. Constantijn werd christen en bracht de glorie naar Constan- tinopel ovei*f Rome werd een verlaten keizerstad in dien tijd krijgt de bisschop van Rome groote daarna een diefstal van lood ontdekt. Niet min der dan 55 Kg. - lood bleek gestolen bij het Sul phaatgebouw en die zware vracht lood hebben de dieven langs struiken en over hekken moeten vervoeren. De daders zijn echter door de marechaussee reeds geknipt. Het zijn twee Beverwijkers die den diefstal hebben bekend. Zij hadden het lood in Haarlem verkocht voor 26 cent per K.G, Bij het onderzoek bleek, dat de eene dief den ander nog had voorgelogen en voor eenige guldens had afge zet. Voorts dat een der twee kort voor den dief stal op het terrein der Hoogovens nog bekeurd was wegens het loopen op verboden grond. De daders zijn naar Haarlem overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Een dochtertje van den heer L. in de Frans Naereboutstraat alhier werd Donderdag door een hond vrij ernstig gebeten, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De politie is in dit geval gemengd, De schipper van den Urker botter no. 72 is op" zijn schip met een zijner handen tusschen de motorlier bekneld geraakt, waardoor een der vin gers werd afgeknepen en een andere vinger ern stig gekwetst. Geneeskundige hulp werd door een dokter alhier verleend, Men verzoekt ons te verwijzen naar de ad vertentie van Dr. Büller waarin ter kennis wordt gebracht, dat, zoolang de ziekenhuizen te IJmui- den-Oost en te Beverwijk niet gereed zijn, bok pa- tienten door hem behandeld worden die in parti culiere ziekenhuizen te Haarlem zijn opgenomen. Zaterdagavond 8 uur zal de Vereeniging Vel- sens Ziekenfonds in Hotel De Prins haar dertig jarig bestaan feestelijk herdenken. Met den verbouw van den tunnel aan het Spoorwegstation Velsen is reeds een aanvang ge maakt, Het sintelpad langs het kanaal tusschen de stoompont en de spoorbrug is langen tijd voor de wielrijders een aangename weg gewees. Toen is de tijd gekomen, dat de gewone stations weg zijn klinkerbestrating in een .met bazaltblok- ken zag veranderen en het verkeer tijdelijk langs den kanaaloever geschiedde. De zware vrachtauto's hebben toen het pad in een desolaten toestand gebracht en deze toestand iS" helaas zoo gebleven. .Wat zouden de wielrijders verheugd zijn, als de vroegere gesteldheid van het sintelpad terugge geven werd. Het uitbreiden der Chr. school te Wijk aan Duin met een leslokaal, een fietsenbergplaats enz., onder architectuur van de heeren Meyran en ten Broeke te IJmuiden, is opgedragen aan den laag- sten inschrijver, den heer H Oudshoorn alhier. 4 BURGERLIJKÉ STAND VELSEN. Geboorten: H. Huigende Jong, z.; G. de GreefPloeger, d.; A. TaatSchonenberg, z.; K. d. VijverStrating, z.; D. Brakenhoffde Blauw, d.; E, v. VeelenRob, z. Ondertrouwd; G, Havenman en S. Roze- a: H. Castricum en E, Groot; W. G, Scheeres en J. v. Dijk. j Gehuwd: J, Bruinink en C. Stolk; D. J. Slot boom en G. J. Hildering. Overleden Johanna Christina Allbrecht, 85 j,, wed, van C. B. Pogge; Maria Nieuw;enhuizen, 62 .j,, echtgen. van M. van Geelen; Herman Jac ques 'Hart, 64 j., echtgen. van W. E. Brumsen, te IJmuiden aangekomen visschersvaartuigen wa- 19 JANUARI 1927. IJM. 18 Azalea 1JM. 37 Maria Elisabeth IJM, 41 Roode Zee IJM, 48 Gesina IJM, 326 Hibernia IJM, 64 Penelope IJM. 150 Kamperduin IJM. 61 Frisia IJM. 6 Polaris IJM. 32 Zeemeeuw IJM. 101 Gerbrig IJM. 176 Holland II IJM, 365 Holland VI IJM, 81 Lt. Gen, de Beer v. Poortg, IJM. 103 Dolfijn IJM. 183 Liesbeth Betty IJM. 104 Annie IJM,. 34 Anna IJM. 28 Walrus IJM. 120 J. F. Cremer S.D. 56 Fischindustrieler HH. 44 Simon v. Utrecht HH., 94 Hansa H.H, 45 Kersten Melie 20 JANUARI 1927. IJM. 195 Azimuth IJM. 374 Derika VIII IJM, 23 Alcmaria IJM, 153 Ada IJM, 47 Tubantia IJM. 405«Derika II IJM. 56 Groningen IJM. 290 Avanti IJM. 149 Victor IJM. 161 Elie Chenevière IJM. 331 Holland V IJM, 168 Odin IJM. 179 Holland III IJM, 57 Friesland IJM. 46 Helga IJM. 190 Henr. Jacoba IJM. 175 Trio N.G. 53 Deen, motorkotter 21 JANUARI 1927. IJM. 22 Ita IJM, 42 Flamingo IJM. 203 Derika XVI IJM.' 501 Flora IJM. 53 Derika VI VL. 103 Stoombeuger f 3259 3590 2661 2490 2151 1798 3469 2475 2133 2768 3506 1477 2162 2605 2198 3337 1607 3263 2091 3141 4930 5640 1983 3291 2083 2748 2359 1974 1812 2613 1849 1695 2147 2612 1682 3902 2094 1923 1772 3682 2147 951 f 2445 1877 1873 1591 2277 1608 IJmuiden. Aangekomen 18 Jan.: Spinel, st,, Newhaven, Hoogovens, om te laden; De Hoop, motorvrachtlogger, Yarmouth, haring, Visschers- haven; Rijnstroom, st., Amsterdam, Hoogovens, om te laden; 19 Jan.: Sagenite st., Amsterdam, Hoogovens, id.; 20 Jan.: Commercial, st., Bremen, cement, haven bij Fort; Wenning, st., Goole, stuk goed, Hoogovens-/ Cornelia Clasina, motorvracht logger, Boulogne sur Mer, haring, Visschershaven. Vertrokken 19 Jan.: Havur, st., Port-Talbot, le dig; Spinel, st., Boston, met ijzer; Rijnstroom, st., Huil, ijzer- en stukgoed; 20 Jan,: Sagenite, st., Glasgow, met ijzer; 21 Jan.: Wenning, st., Goole, via Amsterdam, stukgoed eu ijzer. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie, DE ACTIE IN HET VISSCHERÏJBEDRÏJF TE IJMUIDEN. Geachte Redactie! Zonder de moeite te nemen bij de belangrijkste partijen, o,a. de IJmuider Federatie, zijn licht óp te steken, oordeelt en veroordeelt uwe medewer ker „J." er lustig öp los in de IJmuider Courant van 19 Jan. j.l. M.i, heeft het publiek en in het bijzonder de lezers Uwer courant met betrekking tot hetgeen in het visscherijbedrijf voorvalt recht op objectieve voorlichting van de zijde der Pers, Voorop stel ik dat ik bereid ben Uwen mede werker inzage te geven van alle officiëele stukken, Donderdagavond gaf het fanfarekorps „Wil- j ten bewijze van: helmina" een welgeslaagd concert voor donateurs ie, hoezeer hij er naast is en ten 2e. de juist- en kunstlievende leden in „Zomerlust", waarvoor heid van hetgeen hieronder volgt, groote belangstelling bestond. j )(J," schrijft smalend over den loonstrijd als „een De avond werd. geopend door den heer Krom epidemie erger dan de griep." Bij feestelijke gele den voorzitter van „Wilhelmina". Deze stelde genheden en bij stormrampen weet men altijd zoo den nieuwen directeur, den heer C, J. Hagemeyer recht hartelijk en ontroerend te schrijven over aan de aanwezigen voor, daarbij tevens mededee- 1 nde helden der zee" enz., maar als die zelfde „hel lende, dat de directeurs-wisseling «oorzaak was den" blijk geven, aanspraak te maken op een be- geweest, dat dit concert eerst heden kon plaats hoorlijk bestaan, dan blijkt maar al te dikwijls, vinden. Voorts verzocht hij den aanwezigen zich dat er krokodillentranen gehuild werden, even van hun zitplaats te willen verheffen, om 1 Men moet zeer zeker groote geringschatting' op die wijze de nagedachtenis te eeren, van den koesteren voor den door de bemanning van d< ze zijn sedert hersteld, terwijl voorts nog enkele ontluchtingskokers op de rioleering zullen worden aangebracht. B. en W. stellen dan ook voor, bedoeld rapport voor kennisgeving aan te nemen, In de commissie van bijstand in het beheer der openbare werken werd, in verband met deze aan gelegenheid, de vraag gesteld, of het wellicht aan beveling zou verdienen om, evenals dat in ande re gemeenten plaats vindt, voortaan de oplevering van woningen .geheel bewoonbaar, dus mede voorzien van water, te doen geschieden door den aannemer aan den architect en vervolgens door beiden aan de gemeente, waardoor een dubbele controle wordt verkregen. Gemelde commissie zou gaarne zien, dat deze wijze van handelen voor eventueel volgende gevallen werd overwogen. Ten aanzien hiervan kunnen B, en W, mededee len, dat aan dezen wenk gevolg zal worden gege ven. Vervolgonderwijs. B. en W, stellen den raad voor de bijdrage in de kosten van het bijzonder vervolgonderwijs over 1924 vast te stellen voor de R.K, Jongensschool te Velsen op f 787.50 en voor de Chr. school te Velsen op f 1059.10. Verder stellen zij voor een voorschot te ver- leencn op de gemeentelijke bijdrage in de kosten van hei bijzonder vervolgonderwijs over 1925 en wel aan de R.K. Jongensschool te Velsen, .groot f 740 en aan de Chr, school te Velsen, groot f 1000 Overplaatsing onderwijzeres. Bij raadsbesluit van 28 December j.l. werd tot onderwijzeres aan school D te IJmuiden benoemd Mej. J. Melgerd, thans tijdelijk onderwijzeres aan school H, B. en W, achten het gewenscht, dat deze onder wijzeres aan school H werkzaam blijft en stellen den raad daarom voor, haar met ingang van 1 Fe bruari a.s, over te plaatsen van school D naar school H. trawlervloot verrichtten arbeid, om te durven, be weren, dat door de vakorganisaties in hunne loon acties werd „overvraagd"! In 1924 werd gevraagd en verkregen dat het nenvereeniging bracht. Ds. Dijckmeester hartelijk dank STAATSVISSCHERSHAVEMBEDRIJF TE IJMUIDEN. eere-voorzitter van „Wilhelmina", wijlen den heer Wynoldy Daniëls. Wat den nieuwen dirigent betreft, we gelooven vast en zeker, dat 't aan hem niet zal liggen, of Spr. liet ook zijn hoorders in gedachten een der „Wilhelmina gaat wederom den goeden weg be- eenigen tijd daarvoor afgenomen kwart-procent 7 heuvelen van Rome beklimmen en den blik wei- wandelen. Hij dirigeert pittig en toch rustig en had teruggegeven werd. Toen was het loon f 80, plus den over het kapitool, het Forum enz. Hij vertel- zijn nieuwe korps reeds aardig in zijn macht. AL 3/4 in de praktijk zeker niet meer dan gemid- de van de heerlijke kunst van Rafaël en Michel leen in nummer drie van het programma „Paque- deld 90 a 95 gulden per maand, na aftrek der voe Angelo enz. jrettes" dreigde de leiding hem even te ontglippen, j d}ng en het heeft, zooals ieder weet, nog al wat De schoone rede werd door 40 mooie plaatjes doch 't bleef bij dreigen. Dit nummer werd trou- j voeten in de aarde gehad, eer deze loonen met verduidelijkt. Het groote gehoor volgde met sti.j- .wens toch niet gelukkig uitgevoerd, want ook de 5._ per maand verhoogd werden, gende aandacht deze boeiende lezing, waarvoor stemming liet te wenschen over. Meer hebben we j Het zal ieder duidelijk zijn dat ook het tegen- de heer L. P. Tismeer namens de Chr. Jonge Man- genoten van „Sur les Montagnes in welke com- -vvoordig loon ten eenenmale ontoereikend is om 'positie door enkele solo's tevens uitkwam, dat het korps over werkelijk goede krachten heeft te be schikken. Ook in ,ACarmen" vielen vele uitste kende gedeelten te beluisteren. Wat vrijwel den geheelen avond opviel, was, dat de nieuwe dirigent er blijkbaar naar gestreefd Ingediend is een ontwerp tot vaststelling van de had fanfare-mUziek ten gehoore te brengen, die begrooting van inkomsten en uitgaven van hei ook een zaaj ajg dje yan ^Zomerlust" te genie- Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden vpor 1927, was q Klonk lang,niet zoo ruw, als wij het wel sluitende met een tekort van f 136.900. De omzet eeng gehoed hebben. van visch wordt over 1927 geraamd op wjj bedenken, dat dirigent en korps elkaar f 15.000.000. 1, nog maar zoo kort kennen, en de bezetting nog De minister deelt mede, dat hij piet zijn ambt- jieej wat grocder zou kunnen zijn, dan kunnen wij genoot van financiën is te rade gegaan over de in- gerust van een welgeslaagd concert spreken. Wat stelling van een commissie, we ke een onderzoek dit laatste punt betreft hopen wij mét den heer zal instellen naar de mogehjkheicl om voor het KrQm< da{ de plaatselijke muzikanten, die thans bedrijf tot een sluitende rekening te komen. Hij vaak bun krachten aan muziekvereenigingen bui- hoopt bij de voortgezette behandeling van de ten de Iaatg ge tot „Wübeiniina" terugkee- grooting in de gelegenheid te zijn, nadere mede- rgn deelingen te doen omtrent de juiste opdracht ^n gen dame) een drietaj heeren en een heer-in de samenstelling van de commissie. j den_dop voerden een dramatische schets in één cTADMvorrro a tav j bedrijf op „De Militaire Willemsorde" genaamd. STORMVOGELS-AJAX. j Te, niet onaardij, maar mel tooMel. j speel-kunst had het weinig gemeen. -AJAX. Naar wij vernemen zal de extra trein die mor gen Zondagmiddag, wegens den wedstrijd Storm- -Ajax, van Amsterdam naar IJmuiden zal loopen, hier qm 12,37 arriveeren. De vorige week Woensdag op den dag, dat op het terrein der Hoogovens het droevig onge- De inspecteur van het lager onderwijs kan zich jval plaats had, waardoor twee Duitsche monteurs} .hiermede vereenigen. 'door gasverstikking het leven verloren, werd» - De besommingen -der aan den rijkavischafslag om daarvan wekelijks zooveel op zij te leggen, dat pe rioden van werkloosheid of ziekte, finantiëel ge sproken met zekere gerustheid tegemoet gezien kunnen worden. Eiken zomer, ook in de beste jaren, wordt een groot aantal booten gedurende langen tijd opge legd, als gevolg-waarvan eenige honderden sche pelingen werkloos worden. De Regeering verbiedt de werkloozenkassen van alle vakorganisaties tusschen 1 Mei en 1 Decem ber. uitkeeringen te verstrekken aan opvarenden van de trawlervloot, maar eischt desniettemin dat deze arbeiders het geheele jaar hun wekelijksche bijdragen aan de kassen afdragen. Het is duidelijk, dat de opvarenden in het algemeen gesproken van dit soort „verzekering" niets moeten hebben en dat is dan ook de reden, dat de IJmuider Fede ratie de Regeeringswerkloozenkas niet wenscht te aanvaarden. Voor zoover men aan boord of binnen twaalf uur na binnenkomst ziek wordt, ontvangt men van de reeders gedurende zes weken per geval en maxi maal 13 weken per jaar een uitkeering. Ook dit is natuurlijk onvoldoende. Ten slotte bestaat het feit, dat indien een opvarende door ziekte komt te overlijden, de nabestaanden zonder meer naar het Burgerlijk Armbestuur worden verwezen en daar in het beste geval en onder de meest onaangena me .omstandigheden met een paar gulden worden IJmuider Federatie geboren. Daarom vroegen oi de reeders bereid waren gezien het feit, 0 de bestaande iooiien niet de geringste reduci toelaten t 5.per man eu per maand in een ion te storten, waaruit in bovenbedoelde gevallen a de opvarenden steun verleend kon worden. „Uen prachtidee, indien inderdaad geen and oogmerk wordt beoogd zegt „J.' en voegl er t gelijk insunieerend aan toe „dat het heet te b aoelen steun bij ziekte, ontslag, overlijden eni en voorspelt op grond waarvan is ons een raa sel dat dit fonds „binnenkort een tweesnijcl» zwaard tegenover de werkgevers kan zijn." Wij kunnen Uwen medewerker volkomen rust stellen; op hetzelfde moment, dat in de ondt handelingen deze mogelijkheid werd geoppe heeft hei Bestuur van de IJmuider Federatie vi klaard, te dien opzichte bereid te zijn den r; ders wettelijke waarborgen te geven. Een andere op niets gegronde mededeeling dat de IJmuider Federatie het alleenzeggingsch over het Fonds zou hebben, We hebben als eisch gesteld, dat de opvarend middels hunne respectievelijke vakorganisaties 1 geheel zelfstandig en rechtspersoonlijkheid bei tend instituut zeli zouden beheeren en wij vera gen niet te begrijpen, wat daarin „exorbitan Duitensporig of ongerijmd is. Wij gronden dei eisch op de overweging, dat dit collectieve be der opvarenden, n.l. het Fonds, zijn tegenpresta1 vindt in de door die bemanning in dienst der rt ders verichtten arbeid. Wij achten het ten eene male onjuist, hierbij aan een geschenk te denki het geldt hier eenvoudig een ruil van arbeid tege over andere waarden. En zoo min als een wer gever er aan denkt, medezeggingschap op te vi deren over het door hem, voor in zijn dienst vi richlten arbeid, uitbetaalde loon, zoomin best; er hier eenige reden, om den werkgevers e recht van zeggingschap toe te kennen over gel middelen, die in den grond geen ander karakl dragen dan de uitbetaalde gages. Wij zijn zoo gewend aan het als onmondige ki deren behandelen van de arbeiders door de wet gevers, dat Wij het op eigen beenen willen sta en gaan der arbeiders als buitensporig kwalifict ren. Die tijd raakt uit! De arbeiders willen en zullen hun eigen zak. leeren behartigen en nemen daarbij gaarne de kt van fouten maken op den koop toe. En hoe wonderlijk het ook menschen als „J," de ooren moge klinken, de reeders hebben, na fc hoorlijke toelichting onzerzijds, inderdaad begr pen, dat ons standpunt juist was en dit aanvaa: Zij hebben daarmede getoond nieuwe begrippen zich te kunnen opnemen en de mentaliteit van 1 thans in hun dienst wefkende arbeiders te vi staan. Zonder deze bekwaamheden is o.i.. goe, bedrijfsleiding ondenkbaar. Dat zij zich dekk. tegen de mogelijkheid, dat eeniger tijd de raidd len van het Fonds tegen hunne belangen zoud orden aangewend, is aangezien zij, en volk. men terecht, hunne medewerking bij het instan houden van het Fonds zullen verlecnen - volt men vanzelfsprekend. Over het principe bestaat dus geenerlei v; schil meer en wat de hoogte van het in het Fob te storten bedrag betreft, kunnen wij hier med deelen dat de reeders, op grond van de in de co ferentie van Maandag 17 Jan, door de vertege woordigers der IJmuider Federatie aangeyoeri argumenten hun aanvankelijke bijdrage van f 2. per man en per maand hebben verhoogd tot f 3/ voor het eerste jaar en f 5.voor het tweede ja;. Het heele verschil beperkt zich dus tot f 2. voor het eerste jaar. Wij zijn de Iaatsten, om i waarde van dit verschil t.e ontkennen, maar d op grond van dit verschil een arbeidsconflict z( kunnen ontstaan, achten wij uitgesloten,-Men mo ziende blind of hoorende doof zij'n, of wel v; heel kwade wil om, kennende de feiten van c - laatste vier jaren, de reeds langen tijd zieltogei de legende, n,l. dat de IJmuider Federatie er staak-maar_raak-bende is, steeds opnieuw leve in te blazen. Er is hier noch van dokters, nóch van een ziei tegeval sprake. De van weerszijden met de groc ste tact en geduld gevoerde onderhandelingc welke thans vrijwel als geëindigd beschouwd kir nen worden, hebben een débacle als van 1924/i volkomen uitgesloten. Over de houding van de besturen der ande organisaties, welke inderdaad zooals „J," terec opmerkt, in het bedrijf weinig of geen invloi uitoefenen, zelfs niet als zij zich zooals steeds voor de opvarenden belangrijke momenten, gez menlijk tegen de Federatie richten, wensch ik hi niets te zeggen. Als „J." van „zieltjes winnen" spreekt, dan daarmede hun geste volkomen juist èh volled getypeerd. De IJmuider Federatie was van den beginne bereid en ik ben bereid ook dit ,,J." te bew. zer. met .de andere organisaties in dezen loya1 samen te werken en heeft hen dan ook herhaa delijk daartoe uitgenoodigd. Het verzet dezer b-. sturen tegen het door ons voorgestelde Fom krijgt een bijzonder karakter voor allen, die w ten, welk een overdreven waarde door die richt» in dé vakbeweging overal elders in Nederland alle bedrijven aan dergelijke instellingen wor.' gehecht. AJleen hier verzetten zij zich er tege' waar het meer noodig is dan in welk ander bedr ook. Dat zij den democratischen weg willen vo oen, is een eerbiedwaardig voornemen en t IJmuider Federatie zal niet anders doen en het nooit anders gedaan. Wij hebben geregeld h nauwste contact met ruim twee derden van de oj varenden, hebben hen mondeling, zoowel a schriftelijk herhaaldelijk en reeds gedureni maanden volkomen ingelicht en binnen enkele d; gen zullen de opvarenden in de gelegenheid gi steld worden volkomen zelfstandig hunne besli: sing te nemen. Wij twijfelen er niet aan of de overgroote mee; derheid zal aan het plan zijn onverdeelde goei keuring hechten. Minder goed zal men „echter 1 spreken zijn over de handelingen van bovenbi doelde bestuurders en dat is het eenige punt, d; o.i. nog eenige moeilijkheid zal kunnen opl.evere hetwelk echter, zoo van twee zijden daartegf wordt gewaakt en de billijkheid niet uit het 00 verloren wordt, vermoedelijk ook wel te ove: winnen zal zijn, Geschiedt dit, dan is daarmede de katste kar dat de zaken een minder gunstige wending nemei te niet gedaan, U, dankzeggend voor de verleende plaatsruiml voor de IJmuider Federatie, BRANDSTEDEI Uit deze overwegingen werd het plan van de GARAGE ZENITH, Hedenmorgen is de garage Zenith in de Frai Naereboutstraat 4 geopend. Deze garage welk reeds eenige jaren bestaat en waarin voorheen d autobussen van de firma Schoone een plaats von den, is thans geheel gemoderniseerd. De firma ex porteert de Berliet 10 P.K, en verschillende chas sis. Wij wenschen dé firma veel succes toe ei verwijzen verder naar de advertentie in het eersb blad.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 6