i RECLAME-OPRUIMING Joh. do Waard's Nog kort duurt onze groote Scheepvaart Hoest, Keelpijn. Gemengd Nieuws. Net Dagmeisje Dienstbode Flinke Dienstbode Hulp in de huishouding Voorschotten Planeetkandige. Gevraagd Huis te huur, ongemeub. Kamer, 'Meubileerinrichting TJialla-Theater - Uiïioldcis Variété- en Cabaret-Voorstelling 500 a 1000 gulden Opticien Vink, Spekstraat no. I Vrijgezellenclnb „De Nachtpit" ïïeeren Modes - Hoeden en Petten Magazijnen Kanaalstraat C 46 48 - - Telefoon 171 Adverteeren in dit blad is voor Uw zaak van groot belang P rich» haringvangst in 1926 cn dc vooruitzichten voor ztillet het volgende seizoen. >itrag?n ^er Fischerbote van 15 dezer doet dr, pzet Heil- '^ith Lissner mededeelingen over de resultaten 'n onderzoekingen, welke in opdracht van de Sdtsche wetenschappelijke commissie voor zee- °'.derzoek onder leiding van prof. dr. Ehrenbaum éew i.tre^en^e de haring zijn ingesteld. .e Op grond van deze onderzoekingen was in 1925 i er'eds vastgesteld, dat toen een betrekkelijk klei- 0Dj gewichtshoeveelheid haring bemachtigd werd, zoozeer omdat het aantal gevangen exem- ?.aren zoo gering was, als wel, omdat de haring U'ngevolge van ongunstige voedingsomstandig- i..,ïden slecht gegroeid was en daardoor per stuk V ïmiddeld veel minder woog dan normaal. Het in *>26 voortgezette onderzoek heeft dit resultaat j evestigd. Nog altijd bleek de jaargang 1921, die h^en dus 5 jaar oud was, een grooten invloed op ,e samenstelling van de haringscholen te hebben. T66 jeze jaargang moest dus wel buitengewoon tal- ten jk zijn. De lengte der daartoe behoorende ha- nrSVejngen was altijd nog te klein, de vetheid en het riewicht waren thans echter normaal. In '25 werd °V dus weinig gevangen, omdat deze overheer- -hende en zeer talrijke jaargang gemiddeld te - L lein en te licht was, en in 1926 was de vangst isscni •1 beter, gewicht had verkregen, Ultgl - L. ndat die jaargang inmiddels het Op grond van den in 1926 bevonden toestand welke, schrijft men aan de N. er jaargangen, lott. Ct., voor 1927 van belang zullen zijn (di B We*an 1921, maar vooral die van 1922) wordt voor- me'peld,dat, wanneer de voedingstoestanden niet al ongunstig uitvallen, op een bevredigende teelt ijn di udelit 927 gerekend kan worden. DE DUITSCHE TREILHARINGVISSCHERIJ. Eenigen tijd geleden vestigde ik; aldus schrijft hlijveuen aan de N. Rott. Ct.: de aandacht op de vangst van haring door de Duitsche itoomtreilers gedurende het jaar 1926, een vangst ïr ni(ran niet minder dan 81 1/2 millioen pond, tegen >1.7 millioen pond in 1925 en 58 millioen pond in plaatt924. Uit nadere berichten in de Duitsche valc- >ers blijkt intusschen, dat de geldelijke uitkomsten niet in overeenstemming zijn geweest. Op ER lagen van groote aanvoeren waren de prijzen aamelijk zeer onbevredigend en het maandgemid- """""delde der prijzen op de vischmarkfvan Cuxha- ven bedroeg b.v. in September slechts 9 pfennig per pond, tegen 14 pfennig per pond in Septem- 5'er ber 1925. Men is in Duitschland dan ook van mee- n,niping, dat in het afgeloopen jaar de hoeveelheden versche haring, welke de stoomtreilers daar 5l4aa nbrachten, op bedenkelijke wijze de hoeveel- 6 2(jheden nabij kwamen, welke de Duitsche markt n .„maximaal van dat artikel kan opnemen. De ster- '•™ke prijsdaling, welke daardoor veroorzaakt werd, 8.4/had tengevolge, dat verscheidene reizen niet loo- q 4!nend waren. Men spreekt er in Duitsche vakkringen thans over, hoe dit euvel kan worden weggenomen, en oimen blijkt hoe langer hoe meer tot de overtuiging te komen, 'dat men daartoe een deel der vang- moet conserveeren door haring te zouten. 1.10 Sommigen denken daarbij in hoofdzaak aan het zouten van de versche haring, welke na aanvoer alleen tegen te lage prijzen in verschen staat af zet zou kunnen vinden, dus van het kaken en zou ten aan den wal. Het is echter duidelijk, dat het o _.0 hierdoor verkregen product te minderwaardig zou I delijk terwijl zij zich bevond op het ondiep! 1 15 zijn, om met succes tegen de drijfnetharing te deelte van de Noordzee (de Doggersbank). kunnen concurreeren. Anderen meenen daarom, j Voor zoover kan worden beoordeeld, was de dat op ruimer schaal aan boord van de haring- j IJsel VI bij het vertrek naar zee volkomen zee- treilers gezouten dient te worden. In bescheiden waardig; weliswaar had het schip platte luiken mate geschiedt dit reeds. In 1926 werden n.l. aan j en zijn deze, daar zij niet geheel waterdicht zijn, boord van haringtreilers uit Wesermünde 5443 j minder wenschelijk, maar aan de zeewaardigheid tonnen haring ingezouten. Verzekerd wordt, dat van het schip wordt hierdoor niet te kort gedaan. deze pekelharing, bij goede bereiding, van even De sluiting van de onderhavige luiken door mid- goede kwaliteit is, als die, welke door de drijf- del van een touw aan de onderzijde is zeer pri^ netvisschers geproduceerd wordt. Wordt de ha- mitief; naar de raad vernam, wordt deze wijze ring aan boord van de haringtreilers, evenals op van sluiting thans terecht door de scheep- de drijfnetvisschersvaartuigen, onmiddellijk na de vangst gekaakt en gezoufen, dan vindt zoo re_ 32? deneert men het Duitsche haringtreilvisscherij- '21 bedrijf in Duitschland zelf een onbeperkte afzet mogelijkheid, omdat de invoer van pekelharing in dat land verre de eigen productie overtreft. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. De Raad voor de Scheepvaart heeft de volgen de uitspraken gedaan: Inzake het verloren gaan van den zeillogger Agatha Maria KW. 152 in de nabijheid van de lichtbrulboei voor de haven van IJmuiden, tij- Mijnhardt's rtoesttabletten. boos 30 ct. Mijnhardt 's Keelpijntabletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. In de week van 17 tot 24 Januari zijn te iJmuiden uit zee binnengekomen 53 stoomsche pen en 1 zeelichter en naar zee vertrokken 57 stoomschepen. Tengevolge van den dikken mist geraakte Maandag de passagiersboot „Koningin Wilhelmi- varende van Amsterdam naar IJmuiden ter dens het zware stormweer van 9 op 10 October hoogte van het Nederlandsche Dok aan den grond. 1926,i?w, raad T oordcel' dal de Agatha Ma- De passagiersboot Prinses Juliana van denzeliden ria KW. 152 in den storm, welke van 9 op 10 dienst, die de passagiers zou overnemen zag zich October woedde bij de lichtbrulboei van IJmui- een zelfde lot beschoren. den, met man en muis is vergaan. Over nadere £en sloomboot van den Havendienst wist de 0 3<ï oorzaken zijn slechts gissingen te maken. Zeker heid is in dezen niet te verkrijgen, maar de raad acht hier in elk geval alle aanleiding aanwezig om met den meesten nadruk den schippers voor te houden, dat zij ter wille van de veiligheid van schip en bemanning de grootst mogelijke zorg moeten besteden aan het behoorlijk gesloten houden van de luiken. De raad is voorts van oordeel, dat de schip per van den stoomtrawler Holland VI IJM. 365, tijdens het zware stormweer van 9 op 10 October 1926 op de Noordzee bij de tweede stortzee, zon der dat iemand er iets van heeft bemerkt over boord is geslagen. Toen de schipper werd ver mist, was het al te lang geleden om van pogingen tot redding nog eenig succes te verwachten. Tot bijzondere opmerkingen inzake de navigatie geeft deze zaak geen aanleiding. Tot dezelfde conclusie komt de raad voor de scheepvaart inzake het over boord slaan van een der opvarenden van den zeillogger Vriend schap KW. 137, tijdens het zware stormweer van 9 op 10 October 1926 op de Noordzee en inzake het over boord slaan van een der opvarenden van den zeillogger Katwijk 2 KW. 134, tijds het zware stormweer van 9 op 10 October 1926 op de Noordzee. Voorts heeft de raad uitspraak gedaan be treffende het vergaan van het zèilvisschersvaar- tuig Arie KW. 148 in de Noordzee. De Arie zal tijdens den hevigen storm, welke van 9 op 10 October 1926 in de Noordzee heeft gewoed, met man en muis zijn vergaan, vermoe delijk terwijl zij zich bevond op het ondiepe ge deelte van de Noordzee (de Doggersbank). Voor zoover kan worden beoordeeld, was de Arie bij het vertrek naar zee volkomen zeewaar dig; ook de luiken en de wijze van sluiting lieten niets te wenschen over. Waarschijnlijk waren de luiken niet goed gesjord, tengevolge waarvan het schip is vergaan Betreffende het vergaan van het zeilvis- schervaarluig IJsel VI VL. 25 in de Noordzee, concludeerde de raad voor de scheepvaart het volgende: De IJsel VI zal fijdens den hevigen storm, welke van 9 op 10 October in de Noordzee heeft gewoed, met man en muis zijn vergaan, vermoe- 441 22f 23! 24i 19f 191 26; 201 23! 13! 17? 281 40! 28t 29; 191 18E 27? 221 21: 19 IS 4: 73 20f 19! 20: 18! 17 23 23 21! 18! 57! 21 51' 30. 41 23!' 24' 49 29 26: 24r 27 19 21! S 4' 4' 7! vaartinspectie verboden. Onvoldoende gesjorde luiken kunnen zeer licht oorzaak zijn van hi vergaan van het schip. Prinses Juliana vlot te sleepen, waarna het schip de reis voortzette. De „Koningin Wilhelmina" werd door een sleepboot afgebracht en keerde naar Amsterdam terug. Ten gevolge van den mist ondervond het scheepvaartverkeer veel vertraging. Schepen, Zondagavond 7 uur van IJmuiden vertrokken, kwamen pas Maandagochtend voor de stad, daar zij geruimen tijd hebben moeten vastmaken. IJmuiden Aangekomen 22 Jan.: Johanna, st., St. Nazaire, ijzererts, Hoogovens; 23 Jan,: Trito, st., Belfast, om ijzer te laden, Hoogovens; 24 Jan.: Danae, st., Caen, ijzererts, Hoogovens; Margare- tha Cornelia, motorvrachtlogger, Lowestoft, ha ring, visschershaven; Cornelia Clasina, motor vrachtlogger, Boulogne sur Mer, haring, id.; Lord, st., Bilbao, ijzererts, Hoogovens; Jhr. Mr, C. H. v. d. Brandeler, stoomvrachtlogger, Peterhead, ha ring, visschershaven; Albert, zeilvrachtlogger, Lo westoft, haring, id.; 25 Jan.: A. Rose, stoom vrachtlogger, Briseham, haring, visschershaven; 26 Jan.: Rijnstroom, st., Amsterdam, om te laden, Hoogovens. Vertrokken 22 Jan.: Graslin, st., Rotterdam, ledig; 24 Jan.: Trito, st., Belfast, via Amsterdam, ijzer en stukgoed; 26 Jan.: Rijnstroom, st., Hull, ijzer en stukgoed. - Het stoomschip Havur arriveerde 22 dezer, van hier te Port-Talbot. Het stoomschip Fraucillon, van IJmuiden naar Napels, passeerde 22° dezer Penicke. Geheugenzwakte Een beter in, om te onthouden en hun geheugen blijft daardoor sterk. Hetzelfde kan men opmerken bij tooneelspelers, die vaak in korten tijd een grooten rol moeten lecren en tegelijk eenige rollen in hun hoofd heb ben. Dat gaat hun vrij gemakkelijk of, ter wijl het ons onmogelijk zou zijn. Wat niet Het stoomschip Rijswijk ga; lading voor de Hoogovens alhier. te Bilbao ia IXe Olympiade Amsterdam 1928. De prijzen. Op de bijeenkomst van het Uitvoerend Comité van het C. I. O. ie Brussel is be sloten, om buiten officieele prijzen (me dailles met oorkonden), welke in het pro tocol der Olympische Spelen zijn voor zien, geen extra prijzen in welken vorm ook, uit te reiken. het merkwaardige verschijnsel doet zich voor. dat de meesten de dingen van he': heden gauw vergeten, maar daarentegen van het verleden alles in bijzonderheden weten. De terugwerkende kracht van hel geheugen schijnt toe te nemen, terwijl hot minder geschikt wordt, om het heden te verwerken. Terwijl een vorige eeuw de natuur doov- vorschte en daar inderdaad veel, licht heef1 ontstoken, houdt deze eeuw zich maor bezig met de geheimzinnige wereld van menschelijken geest en een der raadselen daarvan is wel het geheugen, zijn werk zaamheid, zijn kracht en zijn zwakte. Er zijn ook geestelijke epidemiën. geval van zelfmoord wordt vaak door voldoende gebruikten onderhóuden wordt! meerderen gevolgd. Een afschuwelijke, slijt en vermindert. Natuurlijk werkt de veel besproken moord blijft ook vaak niet ouderdom ook hier verzwakkend Oude alleen. De gedachten der menschen schij- menschen vertellen vaak hetzelfde: Maar nen er door opgericht te worden en de weg tusschen gedachte en daad is wel lang maar er is een weg tusschen beiden. Na een oozienbarend geval van geheugenver lies van een Engelsche dame, Mevr. Chris tie, die niet meer wist, wie ze was en ge- ruimen tijd vruchteloos gezocht werd, heb ben zich een paar soortgelijke gevallen voorgedaan. Door een plotselingen schok komt dit verschijnsel meer voor. In den oorlog hebben sommigen ook alle vermo gen, om zich te herinneren, verloren. Het verleden leek wel geheel voor hen verdwe nen te zijn. Alles was hun vreemd en nieuw. Door een volgenden schok keerde dan soms het geheugen geheel terug. Bij Mevr. Christie kan men echter geen oor zaak vinden van het merkwaardige ver schijnsel. Bij de anderen heeft de zucht tol navolging onze twijfel suggestief gewerkt. Een Londensch blad merkt naar aanlei ding hiervan guitig op, dat vooral ten op zichte van geleend geld vele geheugens plotseling bij meerderen weigeren te wer ken. Alles is vergeten maar niet afbetaald. Men weet er niets meer van, maar het ge heugen van den geldschieter werkt in volle kracht. Er zijn vele dingen, die we graag willen vergeten en dat lukt dan ook wel. Maar we kunnen onzen wil ook gebruiken, om te onthouden en hebben daarvoor de hulp van onzen zakdoek of het zakboekje niet noodig. Wanneer we ons vast en zeker voornemen, niet te vergeten, dan gebeurt dit gewoonlijk ook niet. Maar de meeste menschen zijn in het onthouden erg laksch en slap en lijden een tikje aan de kwaal van Mevr. Christie. Vooral in Amerika wordt veel gedaan aan oefening en versterking van het geheu gen. Geheuéen-gymnastiek wordt als een vak onderwezen en er zijn daarvoor allerlei methodes. Dat men het geheugen evenzeer als de spieren sterker kan maken, ervaart het schoolkind reeds.: Immers het leerer. van lange reeksen namen en getallen valt hoe langer hoe minder zwaar. Na de schooljaren gebruiken we ons geheugen wel, maar oefenen het weinig of niet meer. Vandaar dat menigeen al jong opmerkt: Mijn geheugen wordt er niet beter op! Dat dan echter nog geen ouderdomskwaal; De toer van Arne Borg. Zooals bekend, zal dank zij de be moeiïngen van het Y-lid Albert de Leeuw immers de spieren verslappen ook, als men te Amsterdam de beroemde Zweedscheop den leeftijd van dertig jaar niet meer zwemmer, Arne Borg, eind Februari of j aan gymnastiek en sport doet. Er komt begin Maart a.s- een tiendaagsch bezoek j ook gemakzucht bij. We werken veel meer aan ons land brengen. Het ligt in de bedoe ling om 2 der netto-winst van dezen toer te doen toekomen aan het Comité 1928, als extra-subsidie voor het trainings fonds van den Nederlandschen Zwembond. Meer belangstelling voor het schaken. Het schaakspel is in Rusland regeerings- zaak en zorg en het Bolsjewisme heeft wei minder verstandige dingen gedaan dan de bevordering van de sport, die het denken scherpt en verheldert. Maar mogen wij hei schaken een sport noemen, is het niet veel eer een kunst of wellicht een wetenschap? Het is van alle drie wat. Velen hebben hun- vreugde in schaakclub en avondjes. Zij ge nieten van het prachtige spel. De schaak meesters maken door geniale, verrassende zetten het spel tot een kunst; er worden dan ook wel prijzen uitgeloofd voor de schoonste partij. En eindelijk is de beslu- deering van de schaaktheorie, waarvan- dikke handboeken geschreven zijn, een wetenschap, die nog telkens nieuwe vor deringen maakt. De belangstelling in dit edele spel neemt in ons land ook toe. Men heeft nu in den Haag een eigen schaakgebouw, in vele steden en grootere dorpen beschik ken clubs voor bepaalde avonden over een eigen localitiet. Er worden vele wedstrij den gehouden. De strijd tusschen Aljechin en onzen landgenoot Dr. Eeuwe heeft de liefde tot het schaken bij velen verleven digd. Leelijke hartstochten worden door dit spel niet opgewekt. Het geeft uren vol spanning en afleiding en is een uitsteken de hersengymnastiek. Er is maar een be zwaar a. h. schaken verbonden. Voor den niet-schaker is 't uiterst vervelend; zoo snel als de tijd omgaat voor de spelers, zoo lang duurt hij voor hen, die erbij zitten en het Spel niet kennen. Maar dit bezwaar met agenda- en notitieboekjes als onze kan makkelijk door het schaken zelf over- voorouders. Zij, die lezen noch schrijven j wonnen worden. Ieder moet het spel lee- kunnen, er zijn maar enkelen meer, hebben ren en zal er geen spijt van hebben. Mis- vaak een verbazend goed geheugen. Zij schien, dat er zoo ook heel wat sluimeren- moeten er meer op steunen, spannen zich de schaakgeniën aan het licht komen. 8 gevraagd, niet beneden 15 jaar. AdresMevr. van Leeuwen, Haven kade 1. Qevraagd voor direct: een flinke Dienstbode voor dag en nacht. V. ff- g- v. Aanmelden tusschen 7—8 uur bi] Mevrouw Bakker, Kennemerlaan 66 Ifmuiden. terstond gevraagd. Adres: Mevrouw Nagelschmidt, Zeeweg 209, Ijmu'den-Oost. gevraagd, in een gezin van twee personen, waarvan de vrouw rust moet houden. Br. onder No. 2921, bureau van dit blad. (lage rente) voor iedereen. O. C.V. Den Haag, Prinsestraat 83. HELDERZIEND Spreekuur 10—10 uur a.s. Zaterdag NIET. Kennemerlaan 37, IJmuiden. door onderwijzeres, Kamer met volledig pension, tegen uiterlijk 1 Februari a.s. Brieven te richten aan den directeur van het Burger Wees huis te Amsterdam. Kennemerlaan 82, f 12 per week. Kamers, suite met serre, keuken, boven 4 Kamers. Te bevragen Ka- naaistraat 50. TE HUUR gevraagd in IJMUIDEN geschikt voor pianolessen. Brieven no. 23, Van Meurs' Bockhandel, ■Santpoort. EERSTE KLAS levert aan solide personen op ge makkelijke condities. Oewon?. win kelprijzen Br. onder no. 2800, bureau van dit blad. Telefoon 136. r HEDENAVOND BESLIST LAATSTE OPTREDEN VAN HET ZOO OUNSTIO BEKENDE REVEU-QEZELSCHAP OEBR. SCHAKELS IN HUN Zij brengen u weer iels bijzonders, iets buitengewoons. Zie biljetten. Bespreekt tijdig uw plaatsen, want wij voorspellen uitverkocht. gevraagd, door soiied Zakenman, aflossing tien gulden per week door vaste huur, rente 10 procent. Er. letter H.W. K., bureau dezer Courant. Wanneer uw bril de uitdrukking van uw gelaat en de levendigheid van uitdrukking uwer oogen niet verhoogt, heeft u niet de juiste bril gekozen. De juiste bril kiest u gemakkelijk uit de groote sorteering van de nieuwste, elegante brillen die OPTICIEN VINK u ten keuze biedt. HAARLEM VANAF VRIJDAG vertoonen wij de groolste Fox film die ooit is vervaardigd Als bijzondere attractie op ons Tooneel THE 3 ENOLISCH CfRLS. „Mens sana, in corpore sano", gezonde geest in gezond lichaam is een der spreuken waarin de oude Romeinen hunne wijsheid hebben vastgelegd. Zonder twijfel zijn wij het eens met deze Romeinen. De gezonde geest raadt het gebruik aan van FUNKE'S ROGGEBROOD op elke boterham, waardoor het lichaam zal toenemen in gezondheid en het „mens sana in corpore sano" dus toepasselijk wordt op alle gebruikers van FUNKE'S ROGGEBROOD. U kunt het bij eiken bakker koopen, ook in halven broodjes. Het Is altijd lekker en altijd gemerkt M. FUNKE, de halve broodjes M. F. M. FUNKE HAARLEM. Wij willen het a s. Seizoen met geheel nieuwe collectie openen en ruimen daarom al onze artikelen met belangrijke korlingen op. Niet alleen de Winterarlikelen I Ook o.a. HEEREN ONDERKLEEDINO, PYJAMA'S, WITTE en OEKLEURDE OVERHEMDEN, BOORDEN, FRONTS, MANCHETTEN, HOEDEN, PETTEN, REOENJASSEN ETC. ETC. Aanbevelend,

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 3