ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Werkhanden Da antia kleine Annie Plaatselijk Nieuws IJmuiden Velsen. No. 86 Woensdag 2 Februari 1927 12e Jaargang IJ MUIDER COURANT Voor den dienst in Ned. Indië is bestemd Mr, K. G. T, G, J, Westerling alhier, als ambte naar ter beschikking bij den belastingdienst. Zooals men weet, is Mr. Westerling secretaris der Vereeniging IJmuiden's Bloei en van de Neu trale Schoolvereeniging IJmuiden en Omstreken. Wegens vermindering van werkzaamheden hebben Zaterdag bij de Amsterdamsche Ballast Mij. alhier 50 arbeiders ontslag gekregen, DE NIEUWE SCHUTSLUIS. Over de tewaterlating van de eerste groote deur voor de nieuwe schutsluis alhier op Zater dag j.L te Rotterdam lezen wij in de bladen het volgende; De weersgesteldheid was Zaterdagmorgen niet erg geschikt, om iemand te verleiden, de be schermende binnenstad te verlaten en zich te wagen op den vlakken Kreekweg, die voert naar de scheepswerf van de firma Burgerhout. De toch al stormachtige Zuid-Wester woei met orkaankracht. Het was niet het van stapel loo- pen van een vreedzamen koopvaarder of slanke torpedoboot, die de autoriteiten en belangstel lenden de elementen deed trotseeren, om zich naar Rotterdam's Zuid-Oostelijken uithoek te begeven. Het gold hier den van stapelloop van een massaal, plomp gevaarte, de eerste van 's werelds drie grootste sluisdeuren, bestemd voor 's werelds grootste sluizen te IJmuiden, een magnifiek staaltje van Hollandsche techniek en ondernemingsgeest. Tegen half één, het uur, bestemd voor de te waterlating, verzamelden zich op de officieele met oranje-kleuren versierde tribune de auto riteiten en genoodigden; onder hen bevonden zich, behalve de leden van de directie van Bur- gerhouts Machinefabriek en Scheepswerf, mr. H. van der Vegte, minister van Waterstaat, met mevr. van der Vegte-Visser, de heer J. A, Rin gers, hoofdingenieur aan den Waterstaat, be last met den sluisbouw te IJmuiden, benevens verschillende autoriteiten van den Waterstaat uit de residentie en uit IJmuiden. De doop werd verricht door mevrouw van der Vegte-Visser, en na het knallen van de cham- pagneflesch, die de deur tot een allervoorspoe- digsten waterkeerder moest bestemmen, gleed het gevaarte, onder het gillen van sleepboot- j sirenes en het gejuich van het werfpersoneel, te water. Zooals gezegd, is hiermede een van de drie te bouwen sluisdeuren voltooid. Om een indruk te krijgen van de enorme afmetingen van de deuren, diene het volgende. De lengte is 53.50 M., de breedte 8.40., de hoogte 20 M. Het totale gewicht bedraagt 1.200.000 K.G. Het gevaarte is horizontaal ge_ bouwd en ook zoo te water gelaten. Het drijf- vermogen werd verkregen door in de deur een gedeelte als luchtkist te construëeren en wel zóó, dat er zelfs nog een ruim reserve drijfver- 1 mogen overblijft. Om den diepgang bij de tewa- terlating niet te groot te doen zijn, werden er nog extra houten bekistingen rondom aange bracht. Hierdoor is de diepgang tot eenige me- ters teruggebracht. Onmiddellijk na de tewater lating werden door de met vlaggen getooide kranen de eerste platen gelegd voor ,de volgende deur. j' Hedenmorgen circa 9.15 uur is het gevaarte bij lagen waterstand door vier sleepbooten van Piet Smit Jr. onder de bruggen doorgesleept naar het gemeentedok 4, waar de extra-bekistingen 1 weer verwijderd zullen worden en het gevaarte gereed gemaakt wordt voor het transport naar IJmuiden, In den vroegen morgen had dit ongewone sleepconvooi, waarbij de sleepbootkapiteins hun vaardigheid in manoeuvreeren konden toonen, veel bekijks. Als de deur te IJmuiden is gekomen, zal zij in haar oorspronkelijken stand worden terugge bracht, waarna ze ingevoerd wordt in de deur- kast van het binnenhoofd, ter onderzoek, of zij tijdens de reis ook geleden heeft. De aanbesteding van de deuren, welke plaats had op het einde van 1924, was voor f 310.000 per stuk, Voor de Nijverheidsschool alhier, uitgaande van de Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs in Kennemerland, hebben zich 60 nieuwe leerlingen aangemeld. Tot 7 Februari kunnen zich nog leerlingen bij den directeur der school aanmel den. De vorige week heeft de firma J. J. Glas, het bekende manufacturenmagazijn „De Vlijt" in de Kalverstraat, haar 25-jarig bestaan her dacht. De firma mocht daarbij van vele zijden groote belangstelling ondervinden, in den vorm van tientallen bloemstukken en schriftelijke en telefonische gelukwenschen uit binnen- en buiten land. Voor het candidaatsexamen in de handelswe tenschappen is aan de Universiteit te Amsterdam geslaagd Mej. C. M. J. van Lierop alhier De afdeeling der Nat. Chr, Geheel-Onth. Vereeniging alhier geeft Maandag 14 Februari twee bioscoop-voorstellingen in het Gebouw voor Chr. Belangen, n.l. te 5 uur voor kinderen en te 8 uur voor grooten. DE LOONACTIE IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. De IJmuider Federatie heeft Maandag alhier en te Egmond met de bemanningen der binnen- zijnde schepen vergaderd. Beide vergaderingen waren door ruim 300 leden bezocht en hechtten, evenals alle vorige vergaderingen, hunne volle goedkeuring aan het te stichten Fonds voor so ciale voorzieningen en machtigden het bestuur op dien basis het contract voor 2 jaar af te slui ten. Het bestuur der IJmuider Federatie acht thans verder vergaderen niet meer noodig en heeft den besturen der beide Reedersvereenigingen meege deeld, dat het machtiging heeft het contract af te sluiten. ruw, rood of beschadigd worden weer spoedig gaaf en zacht met Doos 30 ct. PUROL Onder zeer groote belangstelling werd Vrij dagmorgen op de R.K. begraafplaats alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den vorigen Maandag j.l. zoo noodlottig om het leven gekomen schipper D. Kee. De Requiem-Mis werd opgedragen door den Zeer Eerw. heer D. Bont, Professor van het Semi narie Hageveld en neef van den overledene. De kerk was geheel bezet. Op het kerkhof merkten wij op vertegenwoor digers van de directie der Papierfabrieken zeer vele leden van het personeel der Papierfabr. en voorts eenige Paters van de H.H. Harten, uit Gin- neken, van welke Orde een broeder van den over ledene het vorige jaar naar de Missie is vertrok- l^n. De lijkkist werd door kameraden naar de groeve gedragen. De baar was gedekt door een aantal kransen, n.l. van de directie der Ver. Kon. Pa pierfabrieken, van de schipperscollega's; van hel personeel der pakkamer en van het personeel der smederij. De beaardingsplechtigheden werden verricht door den Zeer Eerw. heer pastoor. De droeve plechtigheid maakte op alle aanwe zigen een diepen indruk. Donderdagavond hield het Ondersteunings fonds „Eendracht is Macht in „Bloemoord haar jaarvergadering. Na de opening door den voorzitter, de heer C. J, van Heyst Pz., die in zijn inleiding gewaagde van de vele zieken die de vereeniging thans heeft en waardoor de kas een groote aderlating onder ging, werden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester uitgebracht. Hieruit bleek, naar Hl. Dbl. meldt, dat de Ver eeniging in 1926 was gegroeid van 380 tot 421 leden. In kas was op 1 Januari 1926 f 2536.58. Ontvangen f 3402.07. Uitgaven f 2685.04. Batig saldo f 717.03, terwijl het geheele bezit van het fonds f 3253.61 bedraagt. Hierbij is een dubieuse post van f 341.91 nl, hei tegoed bij de Zaanland- sche Bank. De aftredende bestuursleden, de heeren C. J. van Heyst, voorzitter, G. J. van Gulik, penningmeester, W. Boot en F. Bremer kamp werden herkozen, terwijl als nieuwe be stuursleden zijn aangewezen de heeren F. v. d. Zwet, Meinem3 en J. Metselaar De Voetbalvereeniging „Kinheim"', die ver leden jaar het kampioenschap in de hoogste klasse van den Haarlemschen Voebalbond ver- overde en daardoor in de vierde of laagste klasse van den Nederlandschen Voetbalbond (N. V. B.j bevorderd werd, heeft het Zondag j.l. door hare overwinning op „D, I. O." met 30 tot het kampioenschap gebracht. Dit is een kranige prestatie en dat hare sup porters daarover in de wolken waren, behoeft geen betoog. Ze wilden hieraan op het veld reeds uiting geven en hadden botje bij botje gedaan, waar voor niet alleen een boeket, maar ook een zil veren beker was aangeschaft, die met een harte lijke toespraak door den heer D. werden over handigd, De bedoeling was voor dezen beker neder laagwedstrijden te .óiganiseeren. Als het nu met „Stormvogels" ook eens op het eind niet zulk een verkeerde richting was uitge gaan, dan had onze gemeente 3 voetbalkampi oenen geteld. Maandagavond heeft de S.D.A.P. een groote openbare vergadering gehouden in Hotel I De Prins, waar de heer A. F. Muller van Amster dam, secretaris der Ned. Vereen, van Fabrieks arbeiders, als spreker optrad. Zijn onderwerp was „Voor de onwapening, medezeggingschap en verdere doorvoering van den acht-urendag". Medewerking werd verleend door de Arbei- derszangvereeniging „Morgenrood", Directeur Nico de Zwager. De voorzitter, de heer W. F. Visser, opende de bijeenkomst en sprak er zijn teleurstelling over uit, dat de opkomst slechts matig genoemd kon worden, vooral in verband met het groote wicht van het onderwerp, dat besproken werd. Dat het Nederlandsche volk veel voelt voor de ontwapening, is verleden jaar bij de groote De monstralie ten duidelijkste gebleken,toen het in groote drommen naar Den Haag trok. Meent men daarmee al genoeg gedaan te heb ben? Er is meer noodig dan demonstreeren, er moet kracht gezet worden achter het stellen van dien eisch en als de aanwezigen bij het einde dezer vergadering daarvan door den spreker doordrongen zijn en dientengevolge allen propa gandisten in fabrieken en werkplaatsen en bijeen komsten worden, dan acht hij toch het doel be reikt. Hierna werden twee zangnummers gegeven „Vereenigingslied" van C. Kreutzer en „Nimmei Nacht" van N. H. Andriessen, welke luid applaus verwierven. De spreker, de heer Muller, begon zijn rede met de mededeeling, dat de strijd tegen het mili tairisme al zoo oud is als de sociaal democrati sche partij, al is die strijd ook niet van den aanvang af op dezelfde wijze gevoerd. Aanvan kelijk meende die partij al genoeg te doen door aan te sturen op de vorming van een volksleger. Als dat er was, dan zou het gevaar voor het uitbreken van een oorlog veel verminderd, zoo niet geheel geweken zijn, meende men en dan zou het leger in de handen van de kapitalisti sche klasse een minder gevaarlijk instrument worden bij eventueele binnenlandsche beroerin gen. Van die meening zijn de arbeiders teruggekomen, ze hebben de oveftuiging, dat ook nu nog geen voldoende waarborgen bestaan tegen het uit breken van een oorlog, wat in de jaren 1914 tot 1918 ten duidelijkste gebleken is. Door yalscht voorlichting in de Pers kon de volkswoede nog voldoende opgezweept worden om tegen de be_ woners van naburige Staten in vuur en vlam te geraken. j Neen, alleen de ontwapening kan redding bren gen, slechts de leuze van „Geen man en geen cent" biedt voldoende waarborg. Over de heele lijn moet de strijd tegen hel mililairisme aangebonden worden. Een uitstekend strijdmiddel ziet men in de opheffing van het matcriëel en geestelijk peil der arbeidersklasse. j De moderne arbeidersbeweging is daarop dan ook in den laatsten tijd meer dan ooit gericht en er is in dat opzicht al heel wat bereikt, j Verbetering van het onderwijs en invoering van sociale wetten tot verbetering van den toestand der arbeiders, waarin de 8-urendag en betere 1 loonen, een belangrijke plaats innemen, zullen het volk op een zoo hoog standpunt brengen, dat een intense afkeer van het militairisme het gevolg zal zijn. Dat ziet ook het kapitalisme in en daarom i wordt van die zijde alles 'aangewend om den j voortgang in die richting stop te zetten en zoo mogelijk ongedaan te maken wat reeds bereikt is i De kapitalisten der heele wereld vereenigen I zich tot machtige trusten op handels- en indu- striëel gebied, waardoor tengevolge van de in- I gevoerde productiebeperking werkloosheid op 1 groote schaal ontstaat, die natuurlijk weer de inzinking van de arbeidersbeweging tot nasleep moet hebben. Laten de arbeiders hieraan zich spiegelen en zich organiseeren tot een machtig verbond. Een- dracht maakt 'macht, dat ziet men aan de betrek- j kelijk weinig leden tellende Duitsch nationale J partij, die een zeer groote rol speelt, i Het militairisme in de hand van het kapitalis- me is een zeer gevaarlijk wapen tegen de arbei- dersklasse en daarom ten strijde daar tegen! Bovendien is het in ons land een groote dwaas heid, zooveel geld voor oorlogsdoeleinden te be- steden, daar het toch niet verdedigd kan wor- DIEREN BESCHERMEN IS MENSCHEN BESCHAVENI Wordt dus lid van de afd. Velsen e, Omstr., der Ned. Vereen, tot bescher ming van dieren! Min. contr. f 1-25 pe jaar. Secretariaat: Stationsweg K 8f Velsen. den tegen die groote oorlogsmachten van dei tegenwoordigen tijd. En in de groote landen levert een groot lege een voortdurend gevaar op voor het uitbreke; van een oorlog, als gevolg van verwikkelinge: met naburige Staten, die zonder het bezit va; een leger gemakkelijk door besprekingen to oplossing gekomen waren, Wij hebben gelegenheid gehad om van nab kennis te maken met de ontzaglijke oorlogsram pen. Wie heeft in de dagen van 14 tot '18 nie gerild van afschuw! Nog leeft de wereld onde de verschrikkelijke gevolgen van dien oorlog e zou men dan niet meewerken om dergelijke ram pen te helpen voorkomen? Streeft dus met ons mee naar het omhoo brer.gen van het levenspeil en uitbreiding de sociale wetgeving, want zooals we reeds zeidei zijn dat strijdmiddelen tegen het militairisms En uw hulp is zoo noodig, want na 1920 waai er een stevige wind uit den hoek der reactii onder allerlei voorwendsels wordt getracht d onder revolutieangst verleende concessies aan hc volk terug te nemen, waarvan spr. een paa voorbeelden aanhaalt. Minister Slotemaker d Bruijne geneert zich volstrekt niet te handele lijnrecht in tegenstelling met vroeger gedan toezeggingen. Gebrek aan geld is er volstrel niet, daarvan haalt spr. een zeer sterk spreken staaltje aan. De reactie zou niet zoo brutaal den kop op steken, als niet zooals nu, slechts één vijfd deel der arbeiders georganiseerd was. De Pers is ook een zeer krachtig wapen in d hand onzer tegenpartij en daarom wekt sprekt allen op om de twee arbëidersbladen de „Vooi waarts" en „Het Volk" krachtig te steunen. Een luid applaus dankte den spreker. Lust t< debat was er niet. Het Mannenkoor zong nu „Mutter Segen" va A. Opladen en „Morgenrood" van Otto de N< bel, waarna de heer Visser met dank aan sp en zangkoor de vergadering sloot. BEURTZANG. „BLONDE ELSKE". Elske lieve blonde Elske, Met je klare wire oogen, Met je guitig vragemondje En je zieltje zonder logen. Elske weet je wel mijn kind. Dat ik jou zoo aardig vind? Elske lieve kleine Elske, Met je zachte blonde lokken, Met je blanke rozewangen En je kijkers die zoo jokken. Elske weet je beste meid Dat een ieder naar je vrijt? Elske lieve blonde Elske, Elske boven oh zoo velen, Met je kleine trippelvoetjes Ben je waarlijk om te stelen. Heusch ik wou om dit of dat, Dat je mijals vrijer had! Uit „mijn jonge jaren" GEORGE HAAK VAN H. COURTHS—MAHLER UIT HET DUITSCH VERTAALD DOOR J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM 49 Fred von Bergen werd zeer benijd, maar ten slotte gunden allen hem de rijke ver loofde liever dan aan een ander, want Bergen was zeer bemind. Zijn ouders en een neef van hem, assessor Kurt von Ber gen, hadden een verre reis afgelegd om zijn geluk met eigen oogen te aanschou wen. De ouders van Fred, eenvoudige, maar voornaam en achtenswaardig uit ziende lieden genoten door het geluk van him eenig kind, en hadden slechts oogen voor Fred en zijn verloofde, die zich van de liefste zijde liet zien. Maar Kurt von Bergen, zijn neef, die op hem geleek alsof hij zijn broer was, was verrukt over de schoonheid van Annie Sundheim. Hij was een man met artistiek gevoel, en werd door de schoonheid van het jonge meisje, dat door mevrouw von Saszneck werd behandeld als haars gelij ke, met een oprecht rein gevoel gevuld. Maar hij was niet zoo onverstandig ver liefd te worden op Annie. Hij genoot van haar schoonheid als een kunstkenner, als of zij een kostbaar kunstvoorwerp was. Kurt von Bergen toonde zich een op- vroolijkend, levendig element, dat zich te meer kon doen gelden, daar Fred te veel door zijn meisje in beslag genomen werd, om zich aan de gasten te kunnen wijden. Baron Hochberg was zijn nicht zeer dankbaar, dat zij dadelijk bereid was ge weest het verlovingsfeest op Saszneck te doen plaats hebben. Zoo behoefde hij niet veel naar voren te treden en kon zich nu èn dan een uurtje terugtrekken. Overigens voegde de baron zich geheel naar de wenschen zijner dochter. Marianne wilde reeds vóór Kerstmis trouwen. Toevallig was in de garnizoen plaats een mooie, nieuwgebouwde villa te koop. Dadelijk kon met de inwendige in richting begonnen worden. Fred von Ber gen zou al het verdere regelen en toezicht op alles houden. Dadelijk na het huwelijk wilde Marianne met haar man voor twee maanden naar de Riviera gaan. Daarna wilden zij hun villa betrekken. Baron Hochberg besprak de geldquaes- tie ook met Bergen, en stelde een vaste rente vast, die den armen kleinen luite nant deed duizelen. Marianne vond de rente heel gewoon, zij was immers aan een andere levenswijze gewend. Fred was Marianne van harte dankbaar, dat zij hem door zijn vrouw te worden, alle zorgen ontnam. En Hochberg ging in deze dagen van Bergen houden. Hij was immers zelf een arme luitenant geweest, en begreep hem maar al te goed. Dat hij Marianne hartelijk lief had was duidelijk. Daarom kon hij met een gerust geweten het lot zijner dochter in zijn han den leggen. Het is waar: nog liever zou hij Norbert als schoonzoon hebben gehad, maar daar deze het niet kon zijn, was ook Fred hem goed. Toen de verlovingsfeesten voorbij waren en de gasten vertrokken, werd het wat rustiger op Saszneck. Men kon nu weer een gezellig praatuurtje houden. Baron Hochberg zat alleen met zijn nicht in haar kleinen salon. Zij hadden allerhande onderwerpen behandeld; daar na had baron Hochberg het gesprek op Annie Sundheim gebracht. „Je zult mij misschien uitlachen, Elisa, maar ik was blij, dat de verloving van Ma rianne mij eenige dagen vroeger dan mijn voornemen was naar Saszneck riep. Ik heb er naar verlangd het meisje weer te zien, dat mij zoo levendig aan mijn verlo ren geluk herinnert, en het mij' opnieuw voor de ziel heeft getooverd, Ik heb dag en nacht aan juffrouw Sundheim moeten denken. Menigmaal stond ik op het punt al mijn werk te laten liggen, en naar hier te komen om te genieten van haar aan blik. Het is en blijft een wonder, zoo sterk als zij op mijn Maria gelijkt. Soms vloeien de twee beelden ineen. Het is mij soms alsof ik weer vroolijk en gelukkig zou kun nen worden, als ik Annie Sundheim altijd om mij heen had," zei hij opgewonden. Mevrouw von Saszneck keek hem onder zoekend aan, daarna zei zij aarzelend: „Ik weet niet Rolf, hoe de aard van je gevoelens voor Annie zijn, of je dat, wat je voor je vrouw hebt gevoeld, ook voor haar kunt voelen. Stellig ben je nog flink en kras genoeg om nog eens te trouwen. En het is je goede recht je nog een later geluk te scheppen. Maar ik weet niet hoe Annie er over zou denken. Het zou zeker een groot geluk voor haar zijn, als jou vrouw in goede omstandigheden te komen. Maar afgezien van jelui groot verschil in leeftijd, is Annie een eigenaardig per soontje en ik geloof niet, dat zij gedreven door uiterlijke beweegredenen er in zou toestemmen je vrouw te worden, als haar hart er haar niet toe dringt," Baron Hochberg had kalm geluisterd. Nu schudde hij met een weemoedig lachje het hoofd. „Neen, neen Elisa, je hebt mij geheel verkeerd begrepen. Ik voel voor dit jonge meisje een zeer. sterke sympathie maar niet zooals jij schijnt te denken. Mijn ge voelens voor haar zijn meer als die van een vader. Zij zou, wat den leeftijd be treft, ook eer mijn dochter kunnen zijn. Ik zou er nooit aan kunnen denken dat jonge, opbloeiende schepseltje aan mijn afnemenden leeftijd te binden. Maar als ik geen dochter had dan Elisa, zou ik An nie aannemen, zou haar dan, als mijn lief kind, in mijn huis en aan mijn hart nemen. Ik zou haar zeer, zeer lief kunnen hebben, liever dat moet ik tot mijn smart be kennen en tot mijn schande, dan mijn eigen kind. Ik zou gelukkig zijn dat mooie, jonge schepseltje, het evenbeeld van mijn Maria, steeds om mij heen te kunnen heb ben. Maar daarvoor bestaat, helaas, geen mogelijkheid. En daarom moet ik mij be perken je heel dikwijls op Saszneck te be zoeken en mij aldus in den aanblik van Annie Sundheim te verheugen. Maar niet waar, Elisa, dit alles blijft onder ons. Ik heb Marianne niets er van laten merken, dat Annie zoo op haar moeder gelijkt. Het besef, dat zij mij toch niet zou be grijpen, hield mij terug. En nooit hindert mij het gevoel, niet door haar begrepen te worden zóó, dan als er sprake is van haar moeder. En behalve Marianne kan nie mand er toch belang in stellen." Mevrouw von Saszneck knikte. „Wees gerust Rolf, ik spreek er niet over en heb er ook tegenover Marianne niets van laten merken, ofschoon ik haar dikwijls graag zou hebben gezegd, dat Annie zoo op haar moeder gelijkt." Baron von Hochberg haalde diep aden „Zij zou het ook weinig belangrijk hel ben gevonden. Marianne heeft mij nc nooit gevraagd: „Hoe zag moeder er ui hoe was haar aard?" Zij heeft noc aan iemand anders gedacht dan aan ziel zelf en het verbaast mij, dat zij oogei schijnlijk tegenover haar verloofde ze< lief en hartelijk is, vooral daar zij toch b slist oog op Norbert had." „Laat ons hopen, dat zij von Berge werkelijk lief heeft, dan kan nog vei goeds in haar tot ontplooiing komen, w; tot nu toe veschrompelde," zei mevrou von Saszneck op haar goedhartige manie De eerstvolgende dagen zocht bare Hochberg zooveel mogelijk het gezelscha van Annie, 's Middags vergezelde hij ha< op haar wandelingen door het park, ondi den maaltijd sprak hij steeds levend en opgewekt met haar, bewees haar alle: hande kleine beleefdheden op de hei eigen beschaafde manier van den edelma en wendde zijn blik niet van haar af. Zij stem had een heel bij zonderen klank a hij met haar sprak en zijn oogen een eigei aardige uitdrukking. Marianne merkte dat heel goed op, o schoon Bergen, zooveel als hem ma* mogelijk was, beslag op haar legde en el uur dat hij vrij had, op Saszneck dooi bracht. En ook zag zij hoe Norbert's ooge vol onrust en kwelling op haar vader e Annie Sundheim waren gericht. Op zekeren dag stond hij in de hal va het slot en keek met sombere oogen to hoe deze twee zich gereed maakten vo( een wandeling. Op dat oogenblik kwaï Marianne naar hem toe. Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1