ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. #7 Zaterdag 5 Februari 1927 12e Jaargang Vergch^nt Woensdags Zaterdags r Officieel. Van den Wachttoren. Plaatselijk Nieuws IJmuiden Geschikt voor sile - Bouwdoeleinden - Steenfabriek H. Butzer, Hoogoven IJmuideB. Velgen. Santpoort IJMUIDER COURANT fooneaantepriji: I 1.— per 3 maanden, franco per poat f 1.35. Abonnamen- m worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. ;jTartenti<n 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, !orden koetelooe nog een derde keer opgenomen in het eeretvolgend Jm'tmt"™Toor 4, Adra.Uj.I 6 plaat.injen T»n d.i.lfde t.k.t lonv.rsD- ..ji 4,—, 13 plaatsingen (due 3 maanden achtereen) f 8.—. ^rertentiën uiterlijk in te lenden WOENSDAG tot 9 uur y.m. en fRlJDAGS tot.4 uur n.m. fot plaatsen van advertentiln van Buiten de femoenta VELSEN in dit blad uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelae, IJmulden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN'' Adres Toor Etdaatli tn Admlalitratla N.V. DRUKKERIJ SINJEWED WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 cte. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1,25, iedere regel meer 25 ets, Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75 iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewoDe prijzen berekend. Advertenties ,,adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht, Bovenstaande regelprijzen worden met 5 een' xerhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen i,ii nummer bestaat uit twee iiaden. eerste bead. OPENBARE VERGADERING t den Raad der gemeente Velsen, op Dinsdag 8 Februari 1927, des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize, AGENDA: Belastingzaken. Ingekomen stukken. Machtiging tot uitbreiding van de speel plaats bij de o.l. school H, te IJmuiden, toestaan van het daarvoor noodige crediet en bestemming van een naastgelegen ge- meenteterwein, Prae-advies omtrent een voorstel van de leden, de heeren P. F, C, Roelse c.s, om trent instelling van een nader onderzoek naar vermeende ernstige tekortkomingen in de uitvoering van de 113 van gemeente wege te IJmuiden gebouwde woningen. Als voren op een verzoek van W. van Heyst te Driehuis om een voorschot, verleend on der waarborg van tweede hypotheek, voor den bouw van arbeiderswoningen, over te schrijven ten name van de koopers dier woningen. Alsvoren op een adres van de afdeeling Santpoort van de vereeniging „Volksonder wijs", waarbij wordt verzocht, gratis een lokaal van school F met verlichting en ver warming in bruikleen af te staan tot het geven van een cursus in de Fransche taal. Alsvoren op een verzoek van het bestuur der Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs te IJmuiden om de benoodigde gelden toe te staan voor aanschaffing van nieuwe schoolmeubelen ten behoeve van de Juliana- school aldaar. Alsvoren op een verzoek van het Bestuur der Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Velsen, Stationsweg E no. 16 te IJmuiden, om de benoodigde gel den uit de gemeentekas beschikbaar te stel len voor het aanschaffen van een volledige serie Bijbelsche platen. Vaststelling van de gemeentelijke bijdrage in de kosten van het bijzonder vervolgon derwijs over 1924, Verleenen van een voorschot op de gemeen telijke bijdrage in de kosten van dat onder wijs over 1925. Overplaatsing van de onderwijzeres J. Mei. gerd van school D naar school H. Uitbreiding der commissie van toezicht op het lager onderwijs, wijziging van de betrek kelijke verordening en benoeming (eventu- eele herbenoeming) der leden. Machtiging tot het sluiten van eene over eenkomst betreffende de levering van gas op het terrein van de Visschershaven te IJmuiden. Intrekking van artikel 41 der Algemeene Politieverordening. Prae-advies op een verzoek van de N.V. „Ons Gemeenschappelijk Bezit" te Utrecht om ontheffing van het bepaalde in artikel 68r alinea 7, der bouw- en woningverordening. Vaststelling van een straatnaam. Verleenen van een crediet voor het ver nieuwen van de ketels en het repareeren van het leidingnet en de radiatoren der centrale verwarmingsinstallatie van school G. Principiëele beslissing omtrent wijziging van plan I tot herziening van het oorspronkelijk, bij raadsbesluit van 15 Juli 1924, no. 3 vastgestelde uitbreidingsplan. Machtiging tot den aanleg van straten en rioleering op en in het gedeelte van „Vel- serbeek", genaamd „de Ratels" en verlee ning van het daarvoor noodige crediet. Verhooging van don huurprijs der woning Driehuizerkerkweg, wijk K, no. 9. Machtiging tot onderhandsche verpachting van het hotel-pension met theeschenkerij „Velserbeek". Idem tot onderhandsche verhuring van de woning, wijk K, Kerkweg no. 23a. Aanvragen om voorschotten onder waar borg van 2e hypotheek voor den bouw van arbeiderswoningen. Benoeming van drie commission ad hoe; een commisise, welke een onderzoek zal instellen op welke wijze voor deze ge meente het best de nazorg voor volwas senen ter band zou kunnen worden geno- nomen; een commissie, welke de mogelijkheid zal onderzoeken van de stichting va rt een volkshuis in het midden van het te bcru- wen woningcomplex tusschen den spoor weg VelsenDriehuis en den Zeeweg; eene commissie, welke zal onderzoteken het vraagstuk der oeververbinding te IJmuiden. Benoeming van een lid der R.K, burgerlijke instelling van maatschappelijk hulpbetoon (vacature P. Keet). Benoeming van een onderwijzer aan de o.l. schooi E t* Velgen. De Volkenbond in '26 een 5. De Volkenbond is nog een jongen in 't opgroeien. Er bestaat een goede kans, dat er een ferme kerel uit groeit. Maar hij is nog in zijn leerjaren en dan kan een jon gen plotseling flink gaan aanpakken maar ook wel eens tegenvallen. Ouders zien wel eens met verheugd en verrast gezicht maar ook wel eens teleurgesteld en boos het rapport, waarmee hun zoon thuis komt. Het valt soms erg mee, soms ook erg tegen. Wat vlijt betreft, heeft de Volkenbond 't het vorige jaar goed gemaakt, maar zijn gedrag liet te wenschen over. Wat hebben we toch een gebrekkig geheugen, niet al leen ten opzichte van de geschiedenis van het verre verleden, maar ook van de din gen van gister en eergister. Wat heeft de Volkenbond ook alweer het vorige jaar gedaan en doorgemaakt? We lezen onze krant geregeld, we spreken ons woordje mee, we stellen belang in de groote wereld gebeurtenissen en we zitten met zoo'n een voudige vraag al dadelijk leelijk verlegen. Prof. Mr. Dr. van Eysinga heeft daar om ook geen overbodig werk gedaan, door een kort overzicht te geven van het werk van den Volkenbond in '26 in de Januari aflevering van „De Volkenbond", tijd schrift voor internationale vraagstukken, orgaan der Ver. voor Volkenbond en Vre de. Prof. van Eysinga is een der groote mannen op het gebied van het internatio nale recht en hij brengt in zijn artikel een soort jaarrapport uit over het werk en de vorderingen van den Volkenbond. Hij wijst op de afbrekende en opbouwende krachten, die in den Bond aan het werk zijn geweest. Commissies uit den Bond hebben het herstel der Oostenrijksche en Hongaarsche zaken voltooid. De Bond heeft verder de twee groote programpun ten; de economische zaken en verminde ring der bewapening voorbereid. Het Hof van Justitie kreeg twee geschillen ter op lossing: het Fransch-Turksche Lotusge schil en de opzegging van het tractaat met België door China. De Raad van den Vol kenbond, de regeering van wat eens de Ver. Staten der Wereld moet worden, heeft goed werk gedaan door het scherpe Grieksch-Bulgaarsche geschil en ook het heftige Britsch-Turksche Mozoel-geschil uit den weg te ruimen. Het heeft verder Ethiopië gerustgesteld inzake het geschil, dat tusschen dit negerrijk en zijn groote buren Italië en Engeland was ontstaan. Dat alles is van beteekenis. Men mag wel zeggen, dat de Volkenbond in '26 een, wellicht twee oorlogen voorkomen heeft. Maar er is een geweldige strijd in den >Bond geweest tusschen het Bondsbelang en het eigenbelang. Het was de strijd over de zetels in den Raad. Spanje en Brazilië hebben zich daarom zelfs uit den Bond teruggetrokken. Duitschland is toegetre den en heeft een vasten Raadszetel ge kregen en het aantal leden is uitgebreid tot veertien. De nieuwe zetelregeling be vredigt lang niet allen en er zullen nog wel opnieuw oneenigheden over de zetel kwestie komen. Over de Bondsvergadering is Prof, van Eysinga slecht te spreken. Zij is volgens hem niet veel anders dan een saaie afroffelpartij geweest. We meenen het niet ver mis te hebben, wanneer we voor den zevenjarigen knaap als gemiddeld cijfer van het eindrapport over '26 een 5 stellen. Het kan erop door, maar het kan en moet beter worden. Het is in de wereldgeschiedenis nu een maal zoo, dat groote en goede dingen nooit plotseling tot stand komen, maar eerst veel tegenstand overwonnen en veel teleurstelling ondergaan moet worden. Maar we mogen ook zeggen; Alle goede dingen komen langzaam, maar zij komen dan toch! Zoo zal de Bond ook zeker eens voldoende autoriteit bezitten, om de staten te brengen op den weg van het recht en af te houden van den weg van geweld. Maar de jongen zal zijn best moeten doen en nog veel leeren. Geen Partijman De eerste schermutselingen voor den strijd om de Gemeenteraden en Prov. Staten zijn reeds begonnen. Het werk voor de candidaatstellingen is in vollen gang. Zeer velen staan daar lauw en zelfs af- keerig tegenover. Zij doen niet aan poli tiek en zij willen tot geen enkele partij behooren. De bezwaren worden heel popu lair weergegeven in het Geïll. Volksblad van van Sijn Zonen. Daar staan gere geld gemoedelijke praatjes in briefvorm Daarin wordt geklaagd over hen, die alleen een bepaalde klasse willen beko ren en niet hun best doen, om voor men- schen van anderen aanleg of stand iets te zijn. Verder wordt de partijman getee- kend, die er nauwelijks een eigen meening op na mag houden en die liefst onder stoelen en banken moet steken. De neu- zentellerij beslist en daardoor brengen ve len tegen hun eigen overtuiging hun stemj uit. Men wordt haast wel gedwongen mee te doen; wie niet georganiseerd is, telt eenvoudig niet mee en heeft geen stem in; het kapittel. Met de georganiseerden ne-j men de partijmenschen steeds meer toe. De partij groepeering en partij-tyrannie worden op de spits gedreven. De brief schrijver eindigt met eèn aardig versje van Beets van 1867, waarvan het3 eerste cou plet luidt; Partijman wezen wil ik niet, 'k Wil aan geheel mijn volk behooren. Mijn ernstig woord, mijn vroolijk lied, Moet zijn voor aller hart en ooren. Partijzucht is zeker een groot kwaad en het is goed, ertegen te waarschuwen. Maar daarmee is het partijwezen nog niet af te keuren. Wie erkent plichten te hebben te gen den staat en verantwoordelijk te zijn ook voor het staatsleven, wie bepaalde in zichten en beginselen in dezen bezit, die hij in een of andere partij terugvindt, hij is verplicht om die partij te dienen en in haar te strijden tegen afwijking van begin sel en overheersching van succesbejag en partijzucht. Politiek is niet een particuliere liefhebberij, waaraan men zich onttrekken mag, zooals men misschien ook tot geen enkele sportvereeniging behoort. Het gaat in de politiek om groote dingen. Het kan zijn, dat men tegen alle partijen zoo groo te principiëele bezwaren heeft, dat men po litiek een daklooze moet blijven. Maar de vrees voor partijzucht mag van een partij niet verre houden. Men zou ook om die zelfde reden zich ver kunnen houden van de kerk. Ook in de kerk kan men licht on verdraagzaam, bekrompen en partijdig worden. Er zijn partijmannen, maar ook kerkmannen. Een kerkelijke strijd is al even weinig verheffend als een politieke strijd. Toch sluit men zich bij een kerk aan, als men de kracht van het gemeen schapsleven voor het geloof erkent. Door de kerk kan men eigen geloof versterken en tevens verbreiden. Men kan uit fijn ze delijk gevoel, ook wel uit eigengerechtig heid of onverschilligheid zich buiten alle partijwezen en arbeid houden, maar het is beter een partij te sterken en te zuive ren dan haar al mopperend en hekelend aan het bederf over te laten. Men kan, om het kort te zeggen, van een partij zijn. zonder partijman te worden en juist daar door haar en haar beginselen de beste diensten bewijzen. Het gevoel Van volks eenheid behoeft niet verloren te gaan, ook al staat men in eene en tegenover andere partijen. Het liedje van Beets klinkt wel aantrekkelijk, maar men kan nu eenmaal niet voor allen zijn, voor Roomschen en Protestanten, Vrijheidsbonders en Soc.- Dem., Christ.-Hist. en Communisten! Eer hoop op verrijking dan vrees voor verarming. De bevolking der aarde neemt toe, de voorraden van olie, steenkool en andere grondstoffen nemen af: dus dreigt in de toekomst een ontzettende verarming, de ondergang der menschheid wellicht. Wij behoeven voor dit gevaar, dat sommige pessimisten teekenen, niet bevreesd te zijn. Immers de menschheid vindt voortdurend nieuwe krachten en schatten op en in de aarde. Welke enorme diensten bewijst ons thans niet de electriciteit! De onuitputte lijke voorraden stikstof in de lucht zijn ge opend I Zwitserland en Oostenrijk hebben geen zwarte kolen, maar ze kunnen het er ook zonder redden, want de waterkracht,1 de witte steenkool drijft daar de machine- ïn. Thans heeft de Opsporingsdienst van den Dienst van Mijnbouw in Ned. Indië het mo gelijk gemaakt, om gebruik te maken van den stoom onder hooge spanning, die in de diepere aardlagen werkzaam is. De vul- canen zijn reuzen, die niets dan kwaad doen en onberekenbaar veel kracht ver spillen. Zou het niet mogelijk zijn, om hen te temmen en als een wild paard bruikbaar te gaan maken? In een sprookjesland maar niet in werkelijkheid, zijn wij geneigd te zeggen, iin toch is het gelukt, om den on- dergrondschen stoom op den krater Ka- modjan bij Garoet door een boorgat naar boven te leiden. Op een diepte van 160 meter vond men den stoom, die luid brul lend door den stoompijp ontsnapte. Men heeft er echter een stoomleiding met ma nometer aangebracht. En daar heeft men nu de levende en werkende ziel voor een fabriek, ja een geheele industrie. De stre ken rondom de vulcanen zullen wel spoe dig eert bosch van fabrieksschoorsteenen dragen. Hier is kracht in overvloed en zon der moeite en kosten dienstbaar te maken in ons belang. We hebben nog de krachten der getijden van de zee, van de zon, de groote centrale in de wereldruimte en nog meer natuurkrachten, die eens geleid voortdurend aan onze verrijking werken zullen. Indien wij van die rijkdommen maar een goed gebruik maken en ze aan wenden ter voorziening der behoeften van allen, zullen wij waarlijk niet bang behoe ven te zijn, dat er eens voor allen niet genoeg zal wezen. In het stukje over de jubilea van de heeren J. A. van Beelen en F. de Vries, is tot onzen spijt uitgevallen de zin, dat de weth. van onderwijs, de heer K. H. Tusenius, persoonlijk aan de scho len G en A verscheen, om de jubilarissen zijn gelukwenschen aan te bieden. In de zaal Flora gaf Dinsdagavond de Har monie „Kunst na Arbeid" een volksconcert, dat goed bezocht was. De verschillende nummers verwierven veel succes. Ter afwisseling trad di pianist-humorist Leo Norder op, wiens nummer een groot applaus verwierven, „Kunst na Arbeid" zal op den Tweeden Pink sterdag deelnemen aan het Nat. Muziekconcours te Blaricum. NOTARIS G. A. VERKADE. Bij Koninklijk besluit van 31 Januari 1927 is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Alkmaar, ter standplaats de gemeente Alkmaar, de heer G. A, Verkade, candidaat-notaris alhier. Hoewel het niet zeker is, dat de heer Verkade zijn benoeming aanneemt schrijft de N, Hl. Ct., biedt zij toch een ongezochte gelegenheid te wij zen op de vele verdiensten van den hr. Verkade voor de katholieke zaak. De heer Verkade heeft veel voor het openbare katholieke leven gedaan. O.m, was hij voorzitter van de R.K, Kiesvereeniging, voor welker weder, oprichting hij zeven jaar geleden zeer geijverd heeft. Veel heeft hij ook gedaan voor de stich ting van het R.K. Vereenigingsgebouw. Eerst nam hij een groot aandeel in de organisatie van de loterij, met het doel te komen tot stichting van een gebouw en was vervolgens 3 Jaar lid van het comité voor de stichting, In dit comité heeft hij ook zijn beste krachten gegeven. 15 Juni 1918 kwam de heer Verkade op het kantoor van notaris Boerlage en thans bekleedt hij er een leidende positie. Voordien was hij werkzaam op de notariskantoren van den heer Van Klarenbeek en van de heeren Schrameier en Verbrugge, beide te Rotterdam. De heer Verkade heeft zich gedurende de toch nog betrekkelijk weinige jaren, welke hij hier was, zeer veel vrienden verworven, niet het minst ook door zijn aangenamen omgang. Zijn leiderschap op vergaderingen wekte steeds be wondering. Hij wist de discussies steeds zakelijk te houden, doch wist ook immer een opgewekten geest te bewaren. Zijn heengaan is ongewijfeld een verlies voor de katholieke zaak alhier. Wat betreft de opmerking der N. Hl. Ct., dat hét niet zeker is, dat de heer Verkade zijn benoeming aanneemt, kunnen wij melden, dat de heer Verkade juist de vorige week zijn sollicita tie voor Alkmaar had ingetrokken, om naar een notarisplaats in een andere plaats te solliciteeren. Nu de regeering hem echter in Alkmaar benoemd heeft, zal hij deze benoeming wel aannemen. De heer Verkade is ook Kerkmeester der paro chie van St Gregorius alhier. PRIMA Direot leverbaar in groote en kleine partijen Porsche, lichte en spijkerbare Steen OOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Inlichtingen en prijzen bij den bedrijfs leider F. HöVIO, Troirpstraat 122, Ijmui den-Oost en bij den vertegenwoordiger J. EIJKINO, Alkmaarscheweg 74, Beverwijk DE HAVEN VAN IJMUIDEN EN HET NOORDZEEKANAAL. Wij ontvingen Halverhout en Zwart's Guide to the Harbour of Ymuiden and the Noth Sea-Canal for 1927. Deze Gids verscheen reeds voor de 44ste maal en is voor allen, die bij de scheepvaart en vis- scherij betrokken zijn, een zeer betrouwbare raadgever. De Gids bevat alle gegevens over de betonning en bebakening, over de verlichting van de haven en het kanaal, over het semaphore- station, tijdsignaals, waterstanden, de spoor bruggen, den loodsdienst, quarantaire, storm- seinen, de haven van Amsterdam enz. Een aantal tot op den laatsten tijd bijgewerkte en duidelijke kaarten maken dezen Guide tot een werkelijk on_ misbaren Gids. NUTSSPAARBANK IJMUIDEN. Gedurende de maand Januari 1927 werd ingelegd: a. Kantoor Julianakade f 22,133.21 b. Kantoor Willebrordstr, f 18.575.86 f 40.709.07 Gedurende de maand Januari 1927 werd terugbetaald: aKantoor Julianakade f 15.510.20 b. Kantoor Willebrordstr. 10.398. f 25.908.20 Meer ingelegd dan terugbetaald f 14.800.87 Het tegoed der inleggers op 1 Jan. 1927 bedroeg f 304.593.40 Alzoo op 1 Februari 1927 f 319.394.27 Uitgegeven werden 33 spaarbankboekjes. Ingetrokken 0 spaarbankboekjes. Het laatste uitgegeven boekje droeg het num mer 864. Zondag a.s. houdt de Vereeniging „Vrienden kring" een feestvergadering in Hotel De Prins. Op Zaterdag 12, Zondag 13, Zaterdag 19 en Zondag 20 Februari a.s. zullen Kegelwedstrijden gehouden worden in de kegelbanen van Hotel De Prins. Ten bate der kas van het Centraalgenoot- schap van Kinderherstellingsoorden en Vacantie- kolonies, afdeeling Kennemerland zal een Lief dadigheids-concert gegeven worden op Dinsdag 8 Februari a.s. 's avonds 8 uur in het Gebouw „Concordia", daartoe welwillend afgestaan door de Directie der Kon. Papierfabrieken. Dit concert wordt gegeven door het Meisjes- en Kinderkoor „Zang Veredelt", Directeur Leo Pielage. Welwillend zullen hierbij hare medewerking verleenen de dames Mevrouw M. Gimbrère van Delden, Sopraan, Mej. Go Dekker, Alt en Mej, Dora Loots, pianobegeleiding. De Gymnastiekvereniging „Sparta" te Vel sen, zal op Zaterdag 5 Februari a.s. 's avonds half 8 eene uitvoering geven in het Gebouw „Concordia". De Staatscourant bevat de afkondiging van ihet Staatsblad, bevattende het besluit van den 15en Januari 1927, tot nadere wijziging van het Koninklijk Besluit van 2 December 1918, houden de reorganisatie van het Provinciaal Ziekenhuis, nabij Santpoort,

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1