Umuider Courant Van den Wachttoren. Plaatselijk Nieuws IJmuiden Veer Allen die Sukkelen Mijshardt's Laxeertabletten Vehen. Gevonden voorwerpen &dieren Politierapport Scheepvaart Nieuwe uitgaven Sport. Ziterdag 5 Februari 2e blad predikbeurten VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. ned. herv. kerk. 10 uur: Ds. Erdman. 5 uurDs. Dijckmeester. Held. Cat. Zondag 4. JEUGDKERK (Koning Willsmslmls). 10 uurDe heer Tismeer. Doopsgaz. Gun. Aid. Prot. Bond. 1030 uur: Ds. W. Luikinga. geref. kerk. 10 uur: Ds. S. van Leeuwen. 5 uur: Dezelfde. Donderdag 4 30 uurDs. S. v. Leeuwen, Huwelijksinzegening. chr. :ref. kerk. 10 uurDs. t. A. Bakker S uurDezelfde. evangelisatie hoogeberg. 10 uur en 7 30 uurSamenkomst. Spreker 8. Jenninga Donderdag Bijbelbespreking. Vrijheid van gedachtenwisseling. Toegang vrij. Komt allen. NED. HERV. KERK (Kalverstraat). 10 uurDs. W. Kfoe.se. Doopsbediening. 5 uur: Dezelfde. OEREF. KERK (Wlllebrordstraat). 10 uur: Ds. H. Holtrop. 5 uurDezelfde. VELSEN, ned. herv. kerk. 10 uur: Ds. W. S. van Leeuwen, i uurDezelfde OEREF. KERK (Koningsweg). 10 uurOodsdienstoefening. S uur: Hetzelfde. SANTPOORT. ned. herv. kerk. 10 uurProf. Dr. O. A. van den Berg van Eysinga. NED. HERV. EVANGELISATIE 10 uur: De heer C. J. Morra, te Utrecht. 5 uurDs. Westenburg te Beverwijk. geref. kerk (LOKAAL BETHEL). 9.45 uurDs. A. de Qeus, em. pred. van Lemmer. 5.30 uur: Dezelfde. BEVERWIJK. doopsgezinde gemeente. Oeen. dienst. Zondagschool van 12—1 uur. De doodstraf in Indië. Zullen de voormannen der communis tische en nationalistische onlusten in ons Indië, die wel ter dood veroordeeld zullen worden, gratie ontvangen van den nieuwen landvoogd, Mr. de Graeff? Zijn beide voorgangers hebben steeds een executie verhinderd en het vonnis veranderd in le venslange gevangenisstraf. De tegenwoor dige gouverneur-generaal1 heeft onlangs ook de doodstraf voor drie roofmoorde naars vervangen door gevangenisstraf voor leven. Zal hij tegenover de oproerma- anders handelen? Zeker zal ieder aarzelen, voordat hij een vonnis tot dedoodstraf onderteekent. Hoe vreeselijk een levenslange gevangenisstraf ook zij, een iepexecutie op het schavot of door de kogel stuit het menschelijk gevoel toch nog meer. ck,De levenslange heeft toch nog altijd eeni er,ée hoop, dat zijn straftijd verminderd zal Ecworden. De dood blijft de ergste straf. Als zijmaatregel van afschrik heeft de doodstraf niets voor boven gevangenisstraf. In lan den, waar de beul nog is en werkt, is het' zware misdaden volstrekt niet klei dan in andere landen. Bij de doodstraf alleen de wet der vergelding; zij geheel de zachtere strekking van in- oflkeer en verbetering. De dood der oproer lingen zal bovendien verbittering wekken, het^j worden daardoor tot slachtoffers voor hielde zaak der inlanders, tot heilige martela- staten, Er zal meer invloed van hen uitgaan uit111 ^en dood dan in de gevangenis. Het is ïjook uiterst moeilijk in het eene geval het eerrecht van gratie wel en in het andere niet le gebruiken. Het O. T, eischt wel den hjdood van hen, die het bloed van den naaste noj^goten hebben; alleen zij, die onwetend doodslag plegen, mogen trachten te naar de z.g.n. vrijsteden, waar ojZij veilig zijn. Maar deze wet wordt ner- toegepast. Alleen de allergevaarlijk- misdadigers wil men door het zwaard der Overheid dooden. Maar zelfs tegen over hen is de straf door strop, kogel of electrischen stoel in strijd met ons gevoel. Zachtere zeden hebben zich tegen de dood straf verzet en in meerdere staten ook af geschaft. In Indië bestaat ze nog in de wet, maar is ze sinds lang niet toegepast. De meuwe landvoogd zal zeker een moeilijk oogenblik hebben, als hij met de pen in de hand zit voor een doodvonnis. De dood straf is afschuwelijk niet alleen voor den misdadiger, maar ook voor hem, die ze vol trekken moet en hen, die het vonnis vellen en bekrachtigen. Genade behoeft het recht niet te verzwakken, maar moet het wel zijn wreed karakter ontnemen. De dappere Mussolini. Wij vinden Mussolini een der gevaar lijkste mannen der wereld: een gevaar voor de vrijheid en voor den vrede. Maar een man is hij. Een sterke, een dappere man en een geweldige werker. Drijft hem de liefde voor zijn volk of de eerzucht? Waarschijnlijk beiden. Hoewel zijn leven voortdurend gevaar loopt, want hij heeft ook in Italië vele vijanden, wil hij toch niet van bijzondere bescherming weten. Ja hij heeft zich millioenen nieuwe vijanden gemaakt, door in een persgesprek te ver klaren, dat hij bij zijn werk geen vrouwen wil zien. Die hebben geen begrip voor het zakelijk karakter van het werk. Zij eischen maar onnutte hoffelijkheidsbetuigingen! Waarschijnlijk vereeren de vrouwen Mus solini echter zoo vurig, dat zij deze belee- diging zullen verdragen en hem niet den oorlog verklaren. De weldadigheidszegels. De opbrengst is meegevallen: ruim een ton. Daar kunnen verschillende vereenigin- gen, die voor het kind werken, een flinke subsidie van krijgen. Het is gebleken, dat de menschen wel willen geven, indien ze maar gevraagd worden. In Amsterdam, Rotterdam en den Haag hebben commis- siën zich met den verkoop belast: de op- brenst in die drie steden was ruim f 52000. Dat is ruim f 14000 meer dan het vorige jaar. Als alle kleinere steden en dorpen hun vorobeeld eens volgden. De meesten denken niet aan de zegels. Zij worden hun ook niet speciaal aangeboden. Op ieder postkantoor was een kleine voorraad voor hen, die erom vroegen. Een kleine, zachte drang zou ook hier wonderen doen. Wij zijn op weg naar de twee ton. Een volgen de keer weer eenige duizenden vooruit! Voor de Haarlemsche rechtbank stond te recht de visscher P. Kn. wonende te Amster dam, die beschuldigd was van diefstal gepleegd te IJmuiden in den nacht van 30 op 31 Decem ber, Hij zou toen hebben weggenomen uit een vlet van de gouden ploeg der vletterlieden te IJmuiden, welke vlet lag bij de oude sluis, drie roeiriemen. Voorts uit een houten gebouwtje bij; die sluis kachelpijpen, een kacheltje en een dom mekracht. Verdachte bekende het eerste. Hij had de rie men weggenomen. „Maar niet om te stelen", verklaarde hij met nadruk „maar om ze tijdelijk te gebruiken. Ik moest maken dat ik mijn „net jes" ophalen kon. De politie te IJmuiden weiger de mij mijn eigen riemen af te geven. Toen nam ik die maar zoo lang van een ander. Het werd tijd. Anders zouden de netjes vergaan," Uit hetgeen verder volgde en uit de opmer kingen, die de president maakte, kwam, zoo lezen we in Hl. Dbl., vast te staan, dat verdachte in preventieve hechtenis was geweest, maar dat hij daaruit op 30 December was ontslagen. Hij was daarop naar IJmuiden gegaan om die „netjes" trachten op te halen. Te IJmuiden had men van hem nog riemen op het politiebureau. Maar die wilde men mij niet teruggeven, aldus verdachte. Geen wonder als je daar midden in den nacht om 12 uur om komt vragen, zeide de President. Maar wat wilde "je dan doen met die roeiriemen en heb je nog je „netjes" kunnen ophalen? vroeg de President den verdachte verder. Het was mijn voornemen, de riemen te laten terugzenden aan den eigenaar, antwoordde ver dachte, En wat aangaat, die netjes, die heb ik niet kunnen ophalen omdat ik er met zoo'n groote sloep niet bij kon. Toen kwam de ondervraging ter zake van den tweeden diefstal, die van de kachel en kachel pijpen die aan verdachte was ten laste gelegd. Die onkende verdachte pertinent. Maar hoe ben je dan aan die voorwerpen gekomen, vroeg de President. Ik vond dat alles in mijn bootje liggen ant woordde verdachte. Had je ze dan niet aan wal kunnen bren gen, informeerde de President. Ja, maar dat gaat zoo gemakkelijk niet, antwoordde verdachte, Als je dan eens de hulp van den sluiswach ter had ingeroepen, zoo vroeg weder de President. Ja hernam verdachte, indien ik dat had gedaan had ik misschien wijzer gedaan. Maar wat wilde je dan met dien kachel en pijpen doen vroeg de President den verdachte. Wilde je die ook later terugbrengen? Neen, antwoordde verdachte. Ik had ze een maal in mijn boot. Maar ik had ze misschien weg gegooid als ik er last van had gehad. Het O.M, deed in zijn requisitoir opmerken dat het dom van den verdachte was om zoo spoedig terug te keeren naar de plaats waar hij verdacht is het eerste misdrijf te hebben gepleegd. Het vorderde tegen verdachte 5 maanden gevangenis straf met aftrek van preventieve hechtenis. De verdediger Mr. Van Dam voerde aan dat het ten laste gelegde niet was bewezen. Ver dachte beweerde dat hij de voorwerpen alleen in bruikleen had genomen en het oogmerk tot we derrechtelijke toeëigening was niet bewezen. Daarom vroeg de verdediger vrijspraak. Op de vraag van den president of verdachte nog iets had op te merken antwoordde deze: „Zooals de advocaat het heeft gezegd is het pre cies gegaan". De President zeide nog tegen verdachte dat hij toch wel tot den volgenden ochtend had kunnen wachten en dat hij dan om een stel riemen had kunnen vragen, Neen dat ging niet, bracht verdachte in het midden. De afspraak met mijn vrouw was dat ik dien ochtend thuis moest zijn. Toen maakte de President maar geen verdere opmerkingen tegen den verdachte, die overal wat op had getracht te vinden en werd de ver dere behandeling der zaak gesloten, met Verstopping of moeilijken, tragen en onregeimatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. Op het wetsontwerp tot wijziging van de grenzen der gemeenten Haarlem, V eisen, Bloe- mendaal, Heemstede, Haarlemmerliede en Spaarn- woude en opheffing 'der gemeenten Schoten en Spaarndam, is een tweede nota van wijziging in gediend. Blijkens de toelichtingen houden de aange brachte wijzigingen in de eerste plaats verband met de bepalingen van den datum van ingang op 1 Mei 1927, vervangende dien van 1 Januari 1927. De 'regeling van de schadeloosstelling, thans in art. 22 opgenomen, stemt overeen met de over eenkomstige regeling in de annexatiewet Dok- Icum, behoudens de maximale begrenzing in het artikel voorgesteld. Art. 31 is aangevuld met de herziening van de tabel, bedoeld bij art. 5 der wet op de personeele belasting, die in verband met de voorgestelde wij ziging van het gemeentelijk grondgebied ver- eischt wordt. In het gewijzigde art. 30 is aansluiting gezocht met vroegere wettelijke regelingen van soortge lijken aard, terwijl het artikel tevens overeen stemt met de overeenkomstige voorziening in het wetsontwerp betreffende de grenswijziging van Breda, i WAT ER IS EN KOMEN MOET VOOR DE WITTE KRUIS BAZAR. Er komen mooie, heele mooie dingen binnen voor de bazar. Er is een verzameling kussens om van te watertanden, en een inzending artis tieke platen achter glas, waar al heel wat be- geerige blikken op geslagen zijn, en een partij fleurig aang'ekleede poppen, en er komt mooi raffiawerk, en er is toegezegd chocolade en kinderboeken, en Velsensch aardewerk, en er moet nog veel worden opgehaald met de auto's, die op 7 en 9 Februari zullen rondgaan. Laten de goede gevers en geefsters hun gaven aanreiken aan de Wijkgebouwen van het Witte Kruis te IJmuiden, bij Zuster de Beurs (Tromp straat 96) voor IJmuiden-Oost, en aan de auto's, die op 7 en 9 Februari in de geheele gemeente zullen rondgaan. Dus allen, die 't Witte Kruis willen steunen brengen hun voorwerpen aan bovengenoemde adressen of geven ze aan de auto mee op 7 en 9 Februari en komen op 18 en 19 Februari koo- pen, veel koopen op de bazar in Café Zomer- lust te Santpoort. IJmuiden, Bureau Willemsplein, Een beige handschoentje, een portemonnaie met inhoud, een rozenkrans, een portemonnaie met inhoud, een: haarspeld, een huissleutel, een rijwiel-belasting- merk, een huissleutel, een portemonnaie met in houd, een Fordsleutel, een portemonnaie met; 'inhoud, een halsketting, een portemonnaie met! inhoud, een zilveren ring; een portemonnaie,; twee paar dameskousen. V Bureau Engelmundusweg. Een koperen sleu tel, een Duitsche herdershond, een heeren-onder- pantalon, een handschoen, een rijwiel-belasting- merk, een flanellen overhemd, een kerkboekje. Velsen, Bureau Wijkerstraatweg. Een porte- Imonnaie met inhoud, een lipssleutel, een vulpen houder, een rijwiel-belastingmerk, een porte monnaie met inhoud. IJMUIDEN. Woensdag werd bij de politie aangifte ge daan, dat een jongen, S. genaamd, in de Koning straat was gebeten door een hond van den heer G. De jongen werd door Dr. Bekker behandeld. De politie stelt een onderzoek ïn. Door de rijksveldwacht werd aangehouden zekere J. K., die gesignaleerd stond in het Alg. Politieblad en die nog tezamen 40 dagen rijks- logies had op te knappen. De man werd naar Haarlem overgebracht. Door D., wonende aan de Zuidzijde der Visschershaven, werd aangifte gedaan, dat door zekere H. huisvredebreuk was gepleegd bij hem. Tegen H, werd proces-verbaal opgemaakt. De autobushouder S. deed aangifte, dat van een zijner autobussen een band was vernield. De politie stelt een onderzoek in, Door R. werd aangifte gedaan, dat in een aan hem toebehoorende vlet, liggende aan den Zuidelijken oever van het toeleidingskanaal een gesloten kist was verbroken en daaruit 25 pak jes met sigaretten waren ontvreemd. Door Z. werd namens den heer V. aangifte gedaan, dat van een terrein aan de Prins Hen-1 drikstraat 8 ledige olievaten zijn ontvreemd. Door drie autobuschauffeurs, S., B, en K„ werd aangifte gedaan, dat uit hun vischauto's, staande nabij de Visschershaven, een jas was ontvreemd, Gistermorgen is een monteur van de Heemaf, welke maatschappij het ondergrondsche electri- sche net legt, met een houten paal gevallen, op den hoek van Briniostraat en Willebrordstraat. De monteur was bezig met het verwijderen der draden. Het ongeval gebeurde, doordat de houten paal, die blijkbaar vermolmd was, afknapte. De man, H. genaamd, viel op de straat en bleef lig gen, Hij werd binnengedragen in den winkel van Mej. G, en de politie van den post Engelmundus weg werd gewaarschuwd, die met een verband- kist verscheen. Ondertusschen was Dr. Ooster- wijk reeds gekomen, die geen verwondingen con stateerde. De geneesheer achtte rust echter noo- dig, waarom de man na eenige uren naar zijn woning werd vervoerd. De politie in de Rijksvischhallen blijkt streng de hand te zullen houden aan de verleden jaar ingevoerde bepaling, dat men alleen bij den vischafslag mag tegenwoordig zijn, als men een kaart of insigne zichtbaar draagt. Deze week werden op een morgen 4 personen, die niet van een kaart of insigne voorzien waren, verbali- seerd, Door de politie te Beverwijk werd Zaterdag aldaar een rijwiel in beslag genomen, dat bij een opkooper aldaar te koop werd aangeboden. Het rijwiel bleek afkomstig van diefstal te IJmuidenwOost, u i De Raad voor de Scheepvaart heeft onder zocht de zaak van de aanvaring op den avond van 14 Januari in het Noordzeekanaal bij het Zaandammergat tusschen het stoomschip Stella van de Kon. Ned. Stoombootmij. en het stoom schip Schieland van de Kon, Holl, Lloyd. De loods van de Stella verklaarde, dat de Schie land, die evenals de Stella naar Amsterdam op- stoomde, zóólahg voor hem de sluis te IJmuiden verlaten had, dat hij haar uit het gezicht had verloren. De Stella stoomde volle kracht het ka naal op, om bijtijds aan de Hembrug te zijn, die geopend zou zijn van 10,16 tot 10.25, Bij het Zaandammergat zag hij de Schieland liggen en heeft toen vaart verminderd, om daarna het Zaandammergat in te draaien. Getuige heeft toen het roer „steady" gezet en volle kracht achter uit geslagen. Daardoor draaide hij s.b. uit en kwam zoodoende weer in het kanaal, gestrekt daarin liggende, maar hij moest toen weer hard b.b.-roer geven om niet de Schieland te raken. De Stella kwam met de Schieland mede te liggen, Zij was naar schatting 40 M. achter de Schieland, aan den noordkant van het kanaal. Get, riep naar de Schieland: Ga wat vooruit, waarop het ant woord luidde: Ik ga al! Getuige kon niet achter uitslaan omdat hij dan teveel stuurboord zou gaan. Intusschen ging de Schieland niet voldoen de vooruit. Getuige heeft toen een paar slagen volle kracht vooruit moeten doen om vrij te blij ven. Intusschen naderde men, terwijl het roer hard bakboord lag, hoe langer hoe meer de brug. Ongeveer 200 M, van de brug, toen de Stella den voorsteven ter hoogte van den bak had, heeft, ge tuige iets geroepen als: Zou ik je nog niet voor bij kunnen varen? Daarop werd van de Schie land geantwoord: Dat gaat niet! Daarop heeft ge. tuige, een aanvaring vreezende met het oog op de zuiging, het bakboord-anker laten vallen. De Stella heeft de Schieland aan stuurboord bij de brug geraakt. De inspeceur was van meening, dat er voor den loods geen verontschuldiging is voor de haast welke hij gemaakt heeft om het open zijn van de brug te halen, terwijl hij wist dat er een schip voor hem was, De loods van de Schieland verklaarde, dat van dit schip af duidelijk geroepen is. dat het in de gegeven positie onmogelijk was voor de Stella om voorbij te loopen. Het vurenzicht was zeer goed. Uitspraak volgt later. Nijverheid en handel. Maandblad van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, heeft in het Januari-nr., behalve de rubriek „Uit de Kamer", waarbij de Nieuwjaars rede van den voorzitter, den heer E. H. Krelage, een kort verslag van de inleiding, gehouden voor de ingeschrevenen in het Handelsregister der Kamer op 10 Januari j.l. over de vraag: „Is wijzi ging van de Nederlandsche handelspolitiek wen- schelijk en, moet daarbij de mogelijkheid van retorsiemaatregelen worden geopend?" Voorts artikelen over „Verkeer en Vervoer" en uitvoerhandel. Ons werd toegezonden door de N.V. Druk kerij Ten Hagen in Den Haag een serie van haar uitgaven, bestaande in het Centraal Orgaan voor Jiandel en Industrie; Nieuwsblad voor de Bouw- industrie en aanverwante vakken, met als onder- deelen: De Houtwereld en De Betonwereld. Handelsoverzicht Nederland-België, het orgaan der Nederlandsche Kamer van Koophandel in België, heeft behalve de Berichten uit Nederland en België een verslag van een lezing over de droogmaking der Zuiderzee, op 6 November ge houden door den heer L. T. v. d, Wal, eerst aan- wezend ingenieur bij de Zuiderzeewerken. Van de Kalender-Commissie van de Vereeni- ging van Raden van Arbeid ontvingen wij den kalender „Onze sociale verzekering in woord en beeld". Deze veertiendaagsche kalender bedoelt te ge ven in aantrekkelijken vorm een exposé van het nut en de noodzakelijkheid van onze sociale ver zekering in haar vollen omvang, schadeloosstel lingen, voorkoming van ongevallen, bevordering van hygiene). Voorop gezet was, dat het propagandistische doel in geen geval in botsing mocht komen met de eischen van artisticiteit en sierlijkheid, die aan een goeden wandkalender mogen worden ge steld. Daarin is men uitnemend geslaagd. Ieder blad heeft vaak mooie foto's en het schild is in mooie kleuren uitgevoerd. Deze fraaie kalender is beter te apprecieeren dan het smakelooze product van het Bureau voor vrijwillige Rijkspensioenverzekering te Haarlem, Dien kalender hebben wij ook ontvangen, maar wij hebben ons geergerd over die afschuwelijk- leelijke platen. Wij begrijpen niet, hoe men zoo iets de wereld heeft kunnen insturen, Boerenjaarboek 1927. Van Nijgh en van Dit- mar's Uitgevers Mij. te Rotterdam ontvingen wij het Boerenjaarboek voor 1927, Dit boek staat onder redactie van zeer bekwame mannen, als Dr. L, N. Deckers, secretaris van den R.K. Ned. Boeren, en Tuindersbond; Prof. Mr. P, A. Die penhorst, voorzitter van den Chr, Boeren- en Tuindersbond: J. Hovens Greve, alg, secretaris der Mij, tot Nut van 't Algemeen: Dr. H. Mol- huysen, secretaris van het Kon, Ned. Landbouw- Comiéj F. V. Valstar, voorzitter van de Vereen. „Groep Veilingsvereenigingen" uit den Ned, Tuinbouwraad en Dr. K. H. M. v. d. Zande, in specteur van het Landbouwonderwijs. Dit Boerenjaarboek bevat een schat van arti kelen, verlicht met vele foto's; deskundige arti kelen, wetenswaardigheden en ook bellefrie en kost maar f 2.50. Boeren en tuinders zullen dit jaarboek een kostelijk bezit vinden. De Noordzee. De firma P. Noordhoff te Gro ningen zond ons „De Noordzee', aardrijkskundig leesboek voor de hoogste klasse der lagere school en de eerste klasse van het voortgezet lager on derwijs, door J. M. de Feyter, Als je' van de zee houdt (en welke kinderen houden niet van de zee?), is dit een heerlijk schoolboek. De leerlingen zullen dit leesboek zeker niet vervelend en droog vinden. Wanneer wij volwassenen dit boek ter hand nemen, komen We dadelijk onder de bekoring en lezen verder. De Noordzee wordt ingeleid met een plaatje naar een schilderij van Hobbe Smith en een versje van C, S. Adama van Scheltema. En dan komen er hoofdstukken over „Wat er leeft en zwerft in de Noordzee", over de haring vangst, het reddingswezen aan onze kust, de beugvisscherij, de helden der zee, 's winters op de Noordzee, 's nachts op de Noordzee en een boeiend verhaal over een reisje met de Insu_ linde naar Southampton. Dit is een leesboek om bij te genieten. Het is voorzien van talrijke aardige plaatjes en als onze' dieren beschermen is MENSCHEN BESCHAVEN! Wordt dus lid van de afd. Velsen en Omstr., der Ned. Vereen, tot bescher ming van dieren! Min. contr. f 1 -25 per jaar. Secretariaat: Stationsweg K 86, Velsen. kinderen niet reeds in 't bloed hadden het ver langen en de liefde voor de zee, zouden ze het door dit boekje zeker krijgen. De iilm ten dienste van onderwijs en volks ontwikkeling. Aldus luidt de titel van een fraai uitgevoerde brochure, die ons werd gezonden door den heer B. D. Ochse, directeur der N.V. Filmfabriek Poly goon te Haarlem en der N.V. Nederl. Indische Film Mij. In deze brochure wordt propaganda gemaakt voor het gebruik der film ten dienste van het onderwijs en de volksontwikkeling. Er wordt in verteld van de bekende onderwijsfilms: ,,Nèer_ lands volksleven in de Lente"; „De Rijn van Lo- bith tot aan zee en „Naar Tropisch Nederland". Ook van andere als „De Nederlandsche Noordzee. visscherij" en „De Bijenwereld". Uit het boekje blijkt, dat er is een Polygoon's reizende bioscoop, die nu geregeld in S4 plaat sen van ons land komt. De gemeente Velsen is Jaar niet bij, wel kleine plaatsen als Sluis, Goor, Slochteren enz. Ook bij de vele plaatsen, waar de Lentefilm werd vertoond, komt onze gemeen te niet voor. Ons werd toegezonden het eerste nr. van „Het Kompas", Maandblad gewijd aan het „auteursrecht in Nederland", onder redaciie van M. Moresco te 's Gravenhage, expeditie Huize Buma, Jacob Obrechtstraat 51, Amsterdam, DORUS RIJKERS 80 JAAR. Een grootsche huldiging. De tachtigste verjaardag van Dorus Rijkers, oud- schipper der Heldersche reddingboot is, tot een schier nationale gebeurtenis geworden. Reeds in den morgen van Donderdag kwam een stroom van brieven, briefkaarten, telegrammen en geschen ken de woning van den tachtigjarige binnen. Wij hebben reeds gemeld, dat de Noord- en Zuid- Holl. Reddingmaatschappij een complete radio installatie had gezonden. Alleraardigste brieven waren er bij, berijmde gelukwenschen van heinde en ver, ook uit het buitenland. Het plaatselijk co mité ontving zeer vele giften, die trouwens nog dagelijks bij den penningmeester binnenstroomen. Van het hoofdbestuur van het Roode Kruis is een belangrijke gift ingekomen, eveneens van Edward Bok uit Philadelphia. De heer Bok is te Helder geboren en heeft bij zijn bezoek aan ons land ook zijn geboorteplaats bezocht. De officieele huldiging van Rijkers was door liet comité aanvankelijk op Zaterdag gesteld met het oog op den vrijen Zaterdagmiddag, Hiervan moest worden afgezien, daar voor dien dag geen zaal beschikbaar was. Zoodoende werd zij bepaald op Vrijdag. De bedoeling was, in Rijkers ook zijn ka meraden te huldigen, mannen, die met hem de red dingboot bevolkten en van wie er thans nog om streeks 130 te Helder wonen. Dit is trouwens ook geheel in Rijkers' lijn, die steeds weer er op wijst, dat de anderen evenveel hebben gedaan als hij. Nadat Vrijdagmiddag het bestuur van de Noord en Zuid-Holl, Reddingmaatschappij den jarige te zijnen huize had gecomplimenteerd, werd de feestavond ingezet met een lichtstoet, waarin een volbemande en opgetuigde reddingboot meege voerd werd. Rijkers en zijn kameraden troonden, in de volledige uitrusting van oliegoed en zuid wester, in die vlet. Omstuwd door een ontzaglij ke menigte menschen bereikte men de feestzaal. De burgemeester van Helder was de eerste, die den 80-jarige toesprak. Na hem hebben de voor zitter van het huldigingscomité, wethouder^ Ver stegen, de secretaris der Noord- en Zuid-Holl. Reddingmaatschappij, de heer de Booij, en de hr Henri ter Hall, namens het Dorus Rijkersfonds, het woord gevoerd. Voorts werden namens een groep inwoners van Hoek van Holland felicitaties overgebracht en verschillende inwoners voegden er hun gelukwenschen aan toe. Onder de geschenken, die werden overhandigd, was een nieuw rijwiel van de Gazellefabriek te Dieren (op zijn tachtigste jaar begint hij nog aan een nieuwe fiets!) Van het comité kreeg hij een divan van het Dorus Rijkersfonds een crapaud, van Rijswijksche dames een rookstel, enz. VOETBAL. STORMVELD—E. D. O. Dl 6—0. Als scheidsrechter Twilk beginnen blaast, stelt Storm veld zich als volgt op: Rossier de Wolff Sr. v. d. Griendt J, v. Rijn Heiligers Buis G. v. d. Kolk Kaldenbach de Wolff Jr. Schippers v. Rijn tegen een zeer versterkt E. D. O—elftal. Direct na de aftrap neemt de thuisclub het spel in handen, maar het wil nog niet erg goed in de voorhoede. Doch na 10 minuten wordt Schippers binnen de beruchte lijnen genomen en de arbiter geeft penalty, welke v. d. Griendt in een doelpunt omzet 1O, Dit geeft Stormveld moed, kort hierop maakt de Wolff Jr. uit een voorzet het 2de doel punt 20. De E.D.O-aanvallen worden door slecht schie ten en misverstanden niet benut. Eens denken we hen toch te zien scoren als Heiligers viermaal over de bal heentrapt, doch dezelfde speler weet nog net te redden. De rest van de eerste helft wordt -op de E.D.O.-helft gespeeld, doch gedoel punt wordt er niet. Rust gaat in met 20, Na de thee gaat .het spoedig op het E.D.O.- doel af en v. Rijn heeft ook spoedig succes 30. De midhalf van E.D.O, III, de ex-V.S.V.-er Zandstra, zal het nu eens in de voorhoede gaan probeeren, doch de achterhoede van Stormveld is safe, waarbij Rossier en v. d. Griendt uitblin ken. Een corner op het E,D,0—doel wordt door van Rijn schitterend ingekopt 40, Weer wordt de E.D.O.-ploeg verandert, doch niets mag baten. Stormveld neemt van dit gehar- war gebruik en dezelfde speler maakt er 5-0 van. Nog geeft E.D.O. de strijd niet op en werkelijk er wordt gedoelpunt, maar de scheidsrechter had al reeds voor buitenspel gefloten. Dit ont moedigt hun heelemaal, het wordt nu een spel van kat en muis, waarbij de Wolff Jr. nog eens keihard doelpunt 60, met welke .stand het einde aanbrak. Goed zoo Stormveld zoo gaat het de goede kant op naar het kampioenschap, we staan nog 3 punten voor op onze concurrent Schoten II. A.s, Zondag op ons terrein tegen Haarlem IV om 2 uur, denk er om jongens er moet gewon nen worden, allen present. Een speler.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 5