ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 28 Woensdag 9 Februari 1927 12e Jaargang Officieel. Plaatselijk Nieuws IJmuiden Mjjnhardt's Geneesmiddelen Velsen. Santpoort Sport. IJMUIDER COURANT DIENSTPLICHT. Inspectie. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal in -Juni a.s. het jaarlijksch onderzoek plaats hebben voor de gewone dienstplichtigen der landmacht van de lichtingen 1915 en 1918. Plaats en tijd van het onderzoek zulLen nader Worden bekendgemaakt. Velsen, 5 Februari 1927, De Burgemeester van Velsen, •i RIJKENS. BEKENDMAKING. DRANKWET. Burgemeester en wethouders tfer gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 5 Februari 1927 bij hen is ingekomen een verzoek schrift van Jacob Scholder van beroep vischhan. delaar, wonende te IJmuiden, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank in de navolgende localiteii: benedenvoorkamer van het perceel, plaatselijk' gemerkt C 24 en gelegen aan de Oranjestraat al- Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij burge meester en wethouders inbrengen, Velsen, den 7 Februari 1927, Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELUK. RIJKENS. BEKENDMAKING. DRANKWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Vel sen brengen ter openbare kennis, dat op 1 Febr. 1927 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van het Bestuur der St, Fidelisvereeniging te IJmui den, om verlof voor den verkoop van alcoholhou- denden drank anderen dan sterken drank in de navolgende looalitelten: vergaderzaal en kleine vergaderzaal van het perceel, plaatselijk gemerkt no. 10 en gelegen aan den Willemsbeekweg al- I daar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij burge meester en wethouders inbrengen. Velsen, den 4 Februari 1927, Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. LEZING NED. PROTESTANTENBOND. Vrijdagavond was vanwege de afdeeling van den Ned Protestantenbond een samenkomst belegd in de Doopsgez. Kerk, Ds, W. Luikinga. sprak namens het bestuur een openingswoord, waarin hij meedeelde, dat deze soort samenkomsten den laatsten tijd achterwege zijn gebleven, maar deze is dan ook het begin van een herleving, In een steeds groeiende plaats als de onze, moet er ook meer belangstelling komen voor het werk van den Protestantenbond en spr. was dankbaar, dat een zoo deskundig man, als Ds, D. Drijver van Haarlem, voorzitter van het hoofdbestuur van den Ned. Protestantenbond, daarover dezen avond zou spreken. Ds. Luikinga deelde mede, dat van het Mannen- kwartet, dat voor dezen avond zijn medewerking had toegezegd, alle leden ziek waren, maar dat in de plaats daarvan de heeren Beider en Los zich op orgel en viool zouden doen hooren. Nadat deze op verdienstelijke wijze een aria van Bach hadden vertolkt, verkreeg Ds, Drijver het woord. Deze herinnerde aan het bekende lied uit den bundel van den Protestantenbond, ge maakt in den bloeitijd van de vrijzinnige richting. Daar ruischt door alle hemelstreken Eén zucht, éen klacht, éen bede, éen lied. Het geeft, zeide spr, in 't kort weer, dat er overal is uiting, van godsdienst. Als we naar verre landen en volken gaan zien we overal het gods dienstig verlangen der menschen. Het uit zich in een rijke priesterschaar, of in primitiviteit, maar het verlangen is overal. Spr. zegt dat dit een na tuurlijke behoefte is, In den dagelijkschen sleur- v gang des levens gaat wel veel van het godsdien stige verloren, maar als we voor groote dingen staan, voor groote smart of groote blijdschap, gaat er toch iets anders roeren in het menschenhart. Ook als de natuur haar geweldige machten toont en de mensch daardoor aangegrepen wordt, drijft i vaak. tot God, Wie zonder godsdienst door het leven gaat, ont houdt zich het beste, wat hij noodig heeft voor wijsheid en levensrijkdom. Maar die onthoudt ook rijn gezin, zijn kinderen, het beste. Met den kin deren godsdienst te onthouden, berooven we hem reeds van een groote mate van ontwikkeling, Hoe menig jongmensch staat in het leven verlegen, als hij van godsdienst nooit heeft gehoord, Spr, ver telt van drie Hollandsche zeelieden, die in Afrika een Engelsch zendeling tot de negers een gelijke nis hoorden vertellen. Toen de zendeling der ne gers zeiden, dat de Europeanen, die uit het Chris tenland kwamen, ook wel- een verhaal zouden kunnen vertellen, stonden ze alle drie met den mond vol tanden, want hun opvoeding was zoo perfect geweest, dat ze van godsdienst niets wis ten, En ze werden door de negers uitgelachen. Spr. vraagt welke vroomheid de goede is. Moe ten we het zoeken bij Rome, Spr. meent van niet. Rome is wel de groote en machtige organisatie, maar men gelooft daar niet in de eerste plaats aan God, maar aan de Kerk, De Kerk is een en alles en daaraan moet men zich onderwerpen. Om haar te dienen, moet ,raen slaafschen zin hebben, Roomsch kunnen we niet worden, zei spr,, omdat het geloof zich daar uit in uiterlijke vormen., in zijn goed en billijk. Alle bereid in eigen fabriek onder toezicht van een apotheker goede werken, als offers, voorgeschreven gebeden, processies bijwonen, naar Rome gaan enz. Maar er is ook een Protestantisme, dat het on. j ze niet is, zeide spr. Dat is het starre Gerefor- meerde Protestantisme. Zeker, zeide spr., we kun- nen begrijpen, dat in de tijden der Hervorming men leefde bij de H. Schrift, Alle hervormers be- j riepen zich voor ieder woord op die Schrift, En daaraan danken wij ook ons Protestantisme, zeide j spr. Maar dat is 400 jaar geleden en wie zou een j zieke thans toevertrouwen aan de geneeskunde van vier eeuwen geleden. Er is echter een kerk in ons land, waarin men in allerlei opzicht zeer mo dern doet, maar waarin men vasthoudt aan den letter van vierhonderd jaar terug. Spr. zegt dat hiermede vaak gepaard gaat een zeer uiterlijke moraal. Hoe dan wel vroomheid, vraagt spr. Langs vrije re wegen en opvattingen, Spr, zegt dat er altijd strijd zal blijven tusschen het ideaal en de werkelijkheid. Maar in onzen strijd dulden wij geen inmenging, geen gezag. Wij zeggen met Paulus: Een ieder zij in zijn eigen ge moed overtuigd, Spr. zegt dat de Ned. Protestantenbond de vrij zinnigen van vele kerken samenhoudt. Hervorm den, Doopsgezinden, Lutherschen, Remonstranten. Het is een voorrecht dat de 'Doopsgezinde ge meente met haar kerkgebouw en leeraar het werk van den Protestantenbond zoo steunt, Spr, doet mededeeling van al het werk, dat door dsn Ned. Protestantenbond wordt verricht. Zóó wil len wij ons godsdienstig leven uiten, zeide spr., niet in gebondenheid en knechtschap, maar in vrijheid. De heeren Beider en Los hebben met nog een drietal nummers zeer bijgedragen, om dezen avond tot een van schoonheid te maken. Ds. Luikinga bracht aan het slot een woord van dank aan den spreker, die op zoo boeiende wijze heeft gesproken en aan de heeren Beider en Los voor hunne muzikale medewerking. De heer J. W. van der Laan, techn. ambte naar bij de Rijks Waterstaat, werkzaam bij den sluisbouw alhier, wordt met ingang van 1 Mei a.s. overgeplaatst naar Sittard, teneinde te worden belast met de dienstkring aldaar, Door den Kerkeraad der Geref, Kerk van IJmuiden-Oost is een commissie benoemd, met opdracht plannen uit te werken voor den bouw eener nieuwe kerk en hoe deze financiëel te ver wezenlijken zijn. In de aommissie zijn benoemd de heeren W, Verhoef, voorzitter; J, Arends, secretaris-pen ningmeester, G, v. d. Pijl, H. Post, J, Riedijk, J, Steenhoek en H, Stork, Bij de Vrijdag te Haarlem door dén Rijks waterstaat gehouden aanbesteding van de voor ziening der boorden van het Noord-Hollandsch kanaal in drie perceelen, waren voor de massa laagste inschrijvers de heeren J. Jongsraa en J. Poel alhier met f 18899, De liederavond, georganiseerd, door het In stituut voor Arbeidsontwikkeling j.l. Zaterdag avond in Tivoli was niet druk bezocht. Mevr, Jo hanna Bakker van Amsterdam hield een causerie over Nederlandsche en Vlaamsche volksliederen. Zij behandelde geestelijke-, volks- en minnezan gen en vertolkte daarbij een aantal liederen, waarbij zij zichzelf op de piano begeleidde. Het was een mooie avond. Zaterdag zijn door de politie te Beverwijk aangehouden twee beruchte personen, K. en de H., verdacht van verschillende diefstallen. De aanhouding van K, was door den commissaris te IJmuiden verzocht. K. gaf eerst voor, niet de ge zochte te zijn, doch viel later door de mand en bekende zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van 5 rijwielen, waarvan 4 in de gemeente Velsen en 1 in Krommenie. De H, had 2 rijwie len gestolen, eveneens te Velsen, benevens ver schillende belastingplaatjes en een jas. Zij zijn op het bureau te Beverwijk vastgehouden en worden Maandag ter beschikking van den commissaris te IJmuiden gesteld, Bij de regeling van werkzaamheden in de zitting van de Tweede Kamer op 15 Februari a.s. zal de voorzitter voorstellen, een aanvang te maken met de beraadslaging over de volgende onderwerpen: Wetsontwerp wijziging van de grenzen der ge meenten Haarlem, Velsen, Bloemendaal, Heemste de, alsmede Haarlemmerliede en Spaarnwoude, en opheffing der gemeenten Schoten en Spaarn- dam; conclusie van het verslag der commissie voor de staatsuitgaven omtrent de rekening van ink, en uitg. van het staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden over 1925; Het verbouwen van een perceel in de Bloemstraat tot woon- en winkelhuis met bakke rij, voor rekening van den heer J. Bobeldijk, is opgedragen aan de fa, Gebr. Wijker en van Duyn te IJmuidenEgmond aan Zee. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Februari uit 17486 mannen en 16935 vrouwen, tó taal 34421 zielen. Zij is dus in Januari toegenomen met 586 zie len,. Zaterdagmiddag j.l, reed een vrachtauto, be geleid door een muziekcorps, over Wijkeroog rond om giften te verzamelen voor een weldra te houden bazar, waarvan de opbrengst komt ten bate van 3e kas der Vereeniging „Kindervreugd"'. In het gebouw „St. Bavo" te Haarlem verga derde Zaterdagmiddag de R.K, Kiesvereeniging in den Provincialen Kieskring Velsen, onder voorzit terschap van den heer J, J. Bisschop* ter vast stelling van het politiek advies voor de verkie zing van leden der Provinciale Staten. Na opening met den Christ, groet sprak de voor zitter zijn goedkeuring uit over de flinke belang stelling; op voorstel van den voorzitter werd be sloten de reglementair voorgeschreven jaarverga dering te houden tegelijk met de vergadering, welke na de verkiezingen voor de Provinciale Staten gehouden moet worden, dus in Mei, Na enkele mededeelingen van internen aard werd besproken de samenstelling van het poli tiek advies voor de Prov, Statenverkiezing in den R.K, Kieskring Velsen. Na gedachtenwisseling werd naar de N. Hl. Ct. meldt, het volgend advies vastgesteld: 1, H. Bergkamp, Nieuwer-Amstel; 2, Dr. E. A, M, Droog, Heemstede; 3, J. P. Nijssen, te Velsen; 4. P. Heilker, Hoofddorp; 5, A. J. Loerakker, Scho ten; 6. G. A. Verkade, IJmuiden; 7. P, G. van Wees, Bovenkerk; 8. J, A, Straman, Ouderkerk aan den Amstel; 9, J, J. Bisschop, Beverwijk. Maandagavond hield de Ringrijderijvereeni- ging „De Prins" in Hotel „De Prins" een alge- meene ledenvergadering. Daar de behandeling der agenda afgewisseld en ten slotte gevolgd werd door dansen, droeg de vergadering een feestelijk karakter. De opkomst der leden was met dat al toch niet groot te noemen, zoodat er velen in de boete van 25 cent zullen vallen. De voorz., de heer Hannema, dierenarts te Wijk aan Duin, opende de vergadering met een woord van welkom in het bijzonder tot de dames. De Vereeniging bestaat nu 1 jaar, zegt spr., en hoewel zeer velen bij de oprichting enthousiast waren en beloofden zich aan te sluiten en hunne vrienden en kennissen zouden aansporen hun voorbeeld te volgen, is het bij beloven gebleven. Toch blijft het sprekers meening, dat er behoef te aan een dergelijke vereeniging is en hij zal zijn uiterste best doen om haar tot bloei te brengen, 't Is Ook daarom, dat hij het voorzitterschap, dat hij voorloopig voor 1 jaar op zich genomen had, nog 1 jaar zou blijven bekleeden, ofschoon hij minder aangename ervaringen had opgedaan met betrekking tot de harmonie die onder de leden moest bestaan. Werd dit niet beter, dan zou hij het volgend jaar zijn functie neerleggen. Hierna las de heer I. S. Hagen, secretaris, het jaarverslag voor, dat met applaus beloond werd door de vergadering en niet een woord van dank door den voorzitter. Er werd een commissie van onderzoek benoemd voor de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer A. van Zadel, De commissie bestond uit de heeren A. W. Brugman en P. Koster, welke laatste meedeelde, dat de zaken in orde waren. De rekening slool met een baiig saldo van ruim f 113. De voorz. bedankte commissie en penningmeester en stelde punt 5 der agenda aan de orde, n.l, een voorstel van het bestuur om het met een vijftal commissarissen uit te breiden en het alzoo van 10 op 15 leden te brengen. Dit voorstel werd bestreden door den heer Hoffschlag, die vond, dat dit onnoodig was, daar het reglement een artikel bevatte, waarin aan het bestuur vrijheid gegeven werd, zoo noodig in tij den van veel werkzaamheden zich van tijdelijke hulpkrachten uit de leden te voorzien. Met 30 tegen 10 stemmen werd besloten hel bestuur uit te breiden en gekozen werden de hee ren J. Kuiper met 34 st., A. W. Brugman met 30, P, Koster met 23, M, J. Post met 22 en P. de Boer met 12 stemmen. Bij deze stemming werd tevens besloten, dal dames ook het stemrecht hebben, welke quaestie door den heer A, Vermeer ter sprake werd ge bracht. Wegens periodieke aftreding van de Bestuurs leden I. S, Hagen, K- de Boer en M, Zwanenburg moesten weer verkiezingen plaats hebben. Bij acclamatie werden alle aftredenden herkozen verklaard. Alsnu opende de voorz. de bespreking van de plannen voor de aanstaande feestelijke winterbij- eenkomst. De voorstellen, die dienaangaande door enkelen gedaan werden, zullen door het Bestuur in over weging genomen worden, Daar de rondvraag weinig opleverde, sloot de voorz., na nogmaals een beroep gedaan te hebber op de krachtige medewerking der leden, met een woord van dank de vergadering, waarna men zich met nieuwen moed aan den dans wijdde. HET ST, JOSEPH-ZIEKENHUIS TE VELSEN. Er begint teekening te komen in het werk van de ombouwing tot ziekenhuis van de voormalige Tuchtschool te Velsen. De noodzakelijke vleugels zijn reeds onder de kap, terwijl de vleugels aan den zuidkant snel omhoog rijzen. Ook aan de ach terzijde vorderen de werkzaamheden snel, De ka pel ,is reeds zoover gevorderd, dat binnenkort de groote kapbogen zullen kunnen worden opgesteld. Een paar bijzonderheden over de inrichting van 't nieuwe ziekenhuis zullen onze lezers daarbij ze ker wel interesseeren. Het voormalige Tuchtschoolgebouw, later ge bruikt voor de huisvesting van de Rijks H, B. S. bestond oorspronkelijk uit een hoofdgebouw, waar aan beide zijden vleugels waren gebouwd, zonder verdieping, welke verbinding hadden met de aan de achterzijde liggende vleugels. Het hoofdge bouw is althans uitwendig intact gebleven, de flankeerende vleugels zijn thans tot de hoog te van het middengebouw opgetrokken en hebben daarbij twee verdiepingen gekregen. Het geheel vormt een groot frontgebouw dat ongeveer meter breed is. De achterliggende vleugels hebben allen een verdieping gekregen, Het reeds bestaande gebouw heeft ook inwendig een ingrijpende wijziging ou dergaan. Daarbij stond men voor het bezwaar, dat de vloer van het hoofdgebouw op 5 Meter lag, terwijl de vleugélgebouwen slechts 3,60 meter hoog waren. Zulk een verschil in vloerhoogte kan in een ziekenhuis niet gebruikt worden; intus- schen kostte het heel wat arbeid om de geheele verdieping op 5 meter te brengen. Wat nu de bestemming betreft, welke de on derscheidene gedeelten van het gebouw zullen krijgen, daarover kan reeds het volgende worden medegedeeld. Beneden in het hoofdgebouw blijft de indeeling vrijwel ongewijzigd. Hier vindt men ter weerszij- den van de vestibule, ontvangkamer en de por tierskamer. Daarachter ligt een lange gang, welke rechts toegang geeft tot een aantal patiëntenka mers en een ziekenzaal en links tot de zuigelin gen afdeeling, waarin, behalve de open boxen, een aantal gesloten boxen worden gebouwd, wel-1 lce door glazen wanden van elkaar zijn geschei- den. Op de eerste verdieping (we bevinden ons nog steeds in het frontgebouw) blijft de indeeling van het middengebouw wederom ongewijzigd. De kamers welke hier liggen, zullen bestemd worden voor de klasse-patiënten. Links en rechts hiervan liggen de ziekenzalen en de patiëntenkamers. De bovenste étage wordt ingericht voor slaapzalen, eenerzijds voor de religieuzen-verpleegsters en anderzijds voor de leeken verpleegsters. Achter de vestibule liggen een dokterskamer, badkamers, etc., met aan beide zijden twee ruime trappenhuizen. In het linkertrappenhuis komt te vens de lift. In den noordelijken vleugel, achter het front- gebouw, wordt de polikliniek gevestigd, met eei. afzonderlijken ingang en een wachtkamer voor dc patiënten en verder eenige kamers, bestemd vooi den inwendigen dienst. Hierboven liggen de zalen voor operatie's. In den parallelvleugel aan den zuidkant worden ziekenzalen ingericht, terwijl de westelijke vleu gel voor een groot deel bestemd is voor dienst gebouw. Beneden liggen de ruime keukens. Van de bovenverdieping wordt een gedeelte ingericht als slaapzaal voor het dienstpersoneel. Hiernaast is men thans bezig de kapel te bouwen. De twee gebouwen, welke aan de voorzijde, af zonderlijk van den hoofdbouw liggen, hebben ool< reeds een bestemming gekregen. Het gebouw ter rechterzijde wordt de woning van den genees heer-directeur; Ijet gebouw ter linkerzijde van den ingang zal ingericht worden als Zusterhuis. Tenslotte ligt het in de bedoeling, om op hel terrein aan de voorzijde een ketelhuis met was- scherij te bouwen. We hebben hier maar in grove trekken hel nieuwe St, Jozesziekenhuis beschreven. Wij mo gen en kunnen natuurlijk geen oordeel uitspreken, doch \vel mag de verzekering gegeven worden, dat bij dezen bouw, van al de ervaringen, welke de ziekenhuispractijk de laatste jaren bijbracht, profijt is getrokken, om hier een doelmatige en practische inrichting te verkrijgen. De bouw vordert snel, al zal de inrichting er van nog geruimen tijd vragen. In het najaar zal het gereed komen en dan zal de gemeente Velsen haar ziekenhuis hebben, waarop zij trotsch mag zijn, De nonnetjes staan daar börg voor! Bij de zusters van het Rust- en Herstellings oord „Lichthoeve", aan den Biezenweg te Sant poort, zijn weer de volgende giften ingekomen: Van Jhr. en mevr. Q. van U. een groote zen ding, bestaande uit deken, schoenen, linnen en katoen, keukengereedschap twee fietslantaarns en pompen, naaitafeitje, luiermand, kleeren en on dergoed. Van een oude dame uit Bloemendaal voor de tweede maal vier aardige, zelfgehaakte practische baby-rokjes; drie kleine truitjes en broekjes, van mevr. K. eigengemaakte meisjes jurken; van mevr. V. een prachtig kinderfornuis (waarop de kinderen reeds eenige dinertjes zelf hebben klaar gemaakt), croquetspel, tafels, waschtafelstellen, boekenkastje, tule voor wiegen, prachtige kleedingstukken, kousen, van mevr. L. geb. S, kleertjes, schoenen en speelgoed; van mevr. S, een mooie kinderwagen; van mej. J, een ligstoel; van mevr. D, een kinderbedje, matrasje, kussentjes; van de dames van den Moederkrans, jasjes en kleertjes; van Jhr. T. van B. en mevr. kleederen en ondergoederen, schoenen en regen jasjes en cape, speelgoed, mooie boeken, kinos- cope en muziekdoosje, van mej. K. maandelijk- sche gift van f 25; mevr, v. Z. jaarl, gift f 10; K. f 4; mevr. S. v. D. f 25; mevr. L. geb. S. f 25; mevr. T. f 10; mej. v. d. W. jaarlijksche giftf 2.50; van de dames v_an den krans f 4,10; „Opoe" v, d, H. maandelijksche gift f 0.25; totaal f 105.85. Mevr. S. geb, v. D, zond een alleraardigste Kerst- mand met chocolade, versieringen en mooie baby kleertjes. De oude „Opoe" v. d. H. is een vrouwtje uit de buurt met zulke een warme liefde voor de kinde ren, dat zij iedere maand van haar armoede een kwartje komt brengen. Verder ontvingen de zus ters van de totaal onbekende Frau Hofrathin von Kogge uit Doorn (behoorende tot de hofhouding van den ex_keizer van Duitschland) een heerlijken tulband, met een aardige kaart er bij: Einen Gruss für Suster Kuyk und ihre stumperds". Na een dankbetuiging daarvoor is zuster Kuyck uitgenoodigd aldaar een bezoek te brengen. Door déze dame wordt ook kindergoed gebreid. Het liefdadigheidsconcert zal plaats hebben in April, in het gebouw van den Protestantenbond te Bloemendaal, waar mevr, Hanna Verbona zal zin gen, Een violiste en een celliste laten zich hoo ren, Deze middag belooft er een te worden van hoog kunstgenot. De aanvrage tot verkrijging van de Koninklijke toestemming op de statuten van de Vereeniging „De Lichthoeve" is, meldt Hl. Dbl., naar Den Haag. Het bestuur, dat Donderdagavond voor het eerst vergaderde, is samengesteld als volgt: Jhr. Mr. E, H. E. Teding van Berkhout, voorzitter; Dr. de Groot uit Santpoort, mevr. C, Kaiser-de Graeff, Zr. Verkerk, secretaresse-penningmeeste- resse; Zr. Dolleman, Zr, J. Th, H. Kuyck, direc trice. Het nieuwe huis nadert zijn voltooiing. Het oude huis wordt ook opgeknapt. - Verleden Donderdagavond te omstreeks 8 uur verliet de bewoner van perceel no. 5 aan de Hageveldstraat zijn woning om even bij zijn bu ren thee te drinken. Hij sloot de huisdeur en liet zijn hond in huis achter waar een petroleumsche merlamp brandend stond. Een korten tijd daarna passeerde aldaar de beer Brugman het juist verlaten huis en zag daarin een vreemd lichtschijnsel, hij overtuigde zich van de oorzaak en merkte dat de beneden-woonkamers in brand stonden. Hij riep de buren en ook de bewoner die te samen het vuur wisten te blus- schen door middel van aangedragen emmers wa ter. De brandweer is niet gewaarschuwd gewor den. Gelukkig kwam die heer daar voorbij, an ders zou zeker de woning en de daaraan gren- zenden in vlam zijn geraakt ook al doordat de brandweer aldaar, van ver moet komen. De oorzaak van de brand moet zijn, dat de achtergebleven hond de brandende lamp omver heeft geloopen. Verzekering dekt de schade. VOETBAL. STORMVOGELS—H. V. V. 3—3. Een geweldige teleurstelling hebben de Storm vogels hun supporters bereid door het tegen H.'V.V. slechts tot een gelijk spel te brengen. 'I Dient erkend, dat hiermede hun prestaties van den raiddag afdoende beloond waren, want wal de blauw-witten voor de rust vooral te zien ga ven, was zoo weinig bijzonders, dat elke derde klasser het hun verbeterd zou hebben. Alle ver band in het elftal was vrijwel zoek, zoodat de verdediging gaten vertoonde, zóó groot, dat de H.V.V.-aanvaT zich uiterst gevaarlijk toonde Want per slot van rekening staat de zaak toch zoo, dat het Haagsche quintet zoo goed speelde, doordat de Stormvogels-verdediging aan elkaar hing als droog zand en niet, dat de Stormvogels verdediging keer op keer faalde, doordat de H.V.V.-aanvallers over zulke uitstekende en veelvuldige capaciteiten beschikten. Een speler als Snouck Hurgonje bijv. moest wel goed zijn, omdat men hem gewoonweg allen tijd en gelegen, heid gaf om kalmpjes voor te zetten. Alle en- thusiasme was voor de rust ver te zoeken, mis- trappen of half raken was aan de orde van den dag. Blinkhoff en Oldenburg, die in den Haag zoo'n uitstekenden vleugel vormden, en daar keer op keer Campioni passeerden, konden thans niets tegen dezen uitrichten. Na de thee kwam tenminste het enthusiasme terug en dit alleen want technisch werd er niet zooveel beter gespeeld bleek voldoende om de 13 achterstand in te loopen. En een overwinning was het zeker geworden, als de heer Vuycl^ niet een tweetal penalty's over het hoofd had gezien, In zekeren zin was dit echter een vergoeding voor H.V.V., daar aan het eerste Stormvogels-doelpunt een sterk buitenspel-luch tje zat. Het was opmerkelijk, dat de Haagsche linker vleugel, die in den Haag zoo weinig gevaarlijke dingen deed, thans voor de 3 doelpunten zorgde. Ook Snouck Hurgonje we zeiden het reeds speelde, vooral voor de rust, een goeden wed strijd. In de achterhoede heeft Campioni goed werk verricht, terwijl de Haagsche middenlinie, hoe wel geen openbaring, toch altijd nog beter speel de dan die van Stormvogels, Neen, Stormvogels, jelui's laatste optreden smaakt niet „naar meer". DE WEDSTRIJD. Ruim twee uur stelden de volgende ploegen zich op Thyssen Haak Koster Visman Struys v. <t Velde Oldenburg Blinkhoff N. N. v. Pel de Jonge O Jansen Sodderland Neuenburg Adam Sn. Hurgonje Van Heel Vis Roelfsema Campioni de Granada Kremer Direct neemt H. V. V. het spel in handen. Sn. Hurgonje geeft, zonder gehinderd te worden, een paar prachtige voorzetten, waarvan Sodderland er één tegen de lat schiet. Een slecht door de Stormvogels-verdediging weggewerkte bal komt, wonder boven wonder, bij Houtkamp, die aan den buitenspel staanden Blinkhoff overgeeft. Kremer loopt uit zijn doel, doch Blinkhoff is zoo verstandig niet tégen hem aan te schieten, maar aan Van Pel over te geven, waarna deze onge hinderd kan scoren. (10). H.V.V, is niet van plan om op te geven, in tegendeel, de heeren gooien er nog een schepje op en waar de Stormvogels-verdediging zoo mo gelijk nog onzekerder gaat speelen, worden de Haagsche aanvallen in dezelfde mate gevaarlijker. Snouck Hurgonje heeft het al zeer gemakelijk, daar er meestal in geen velden of wegen een Stormvogels-bewaker is te bekennen. Vele mooie voorzetten van zijn voet Icomen voor 't Storm vogels-doel. Eén er van kopt Neuerburg mooi in, doch Thyssen staat op de juiste plaats. Men voelt 't echter: Er hangt een doelpunt in de j lucht. Dit komt ook, als Sodderland een voorzet van Snouck netjes in het hoekje schiet (11). We zijn nu vol goeden moed, dat de thuisclub zal gaan aanpakken. Edoch,hoe vergissen we ons! Men blijft hetzelfde lustelooze spelletje spelen, systeem „Ze maken ons toch niks". Gevolg: Een mooi doelpunt van den voet van Jansen (12). Struys, die 't in 't midden niet bolwerken kon. wisselt dan met Visman van plaats, 't Schijnt te helpen, want als deze naar de Jonge plaatst, loopt laastgenoemde op Kremer af. Wel weet de Haagsche doelman het schot te keeren, maar ver wegwerken kan bij den bal niet, waarna Blinkhoff een goede kans krijgt, maar hoog over schiet. Dit is voorloopig weer 't voornaamste Storm vogels-wapenfeit. Slecht wegwerken en een dito verband tusschen halfbacks en backs is oorsaak.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1