Vervolg Plaatselijk Nieuws SJmuiden. Velsen. Santpoort. Sport. Visscherij Scheepvaart CHR. BESTURENBOND. De IJmuider Chr. Besturenbond had gisteravond een vergadering belegd in het gebouw Irene, waarin de heer ri. Wetseiaar van Dordrecht sprak over „De Christelijke vakbeweging en haar strijd om het recht. bij verhindering van den voorzitter, den heer A. Krijger, werd de vergadering geieid door den tweeden voorzitter, den heer ri, J. bidder. Ge zongen werd .ksalm 84 3 en gelezen Matth. 20 1 lo. Na een openingswoord van den voorzitter verkreeg de spreker het woord. De heer Metselaar zeide dat onze tijd meer dan ooit beginselvaste menschen vraagt, die ook op maatschappelijk terrein de eere Gods willen uit dragen, De Christelijke beginselen toch zijn de al lerbeste, omdat zij niet alleen rekenen met de tij delijke belangen v, d, mensch, maar ook met het eeuwig welzijn. Daarom heeft de Christelijke vakbeweging groote beteekenis voor het Konin krijk Gods, Spr. zeide dat het woordje recht in de Chr. vakbeweging steeds op den voorgrond staat. De Bijbel spreekt ons van dit recht, als wij lezen de woorden „Sion zal door recht gebouwd worden' en „Gerechtigheid verhoogt een volk". De Chr. vakbeweging is geboren uit der tijden nood, zei spr. De moderne en syndicalistische vakbeweging heeft ons daarom wel spelbrekers genoemd, maar waar de christelijke beginselen werden losgelaten en de naam van onzen Koning werd gesmaad, konden wij niet anders. Zij juist braken de krachi van een goede sociale organisatie, omdat zij Ge hechte fundamenten daarvan verwierpen. De leu ze van „godsdienst is privaatzaak" is voor ons verwerpelijk, daar God eischt, dat wij Hem in heel ons leven verheerlijken, Spr, acht de op komst der christelijke vakbeweging een gelukkig feit, daar zij ;'n tal van landen reeds tot onschat- baren zegen is geweest. Meermalen is erkend, dal mede door de christelijke vakbeweging de arbei ders in ons land niet tot verkeerde dingen zijn ge komen. Hier hebben wij een sociale verzekering, die aan de spits staat, Spr. wees er op, dat in den tijd, toen men sprak van geen God en geen meester, toen de verlichte rede zeide, dat gelooven te klein was, juist toen de sociale desorganisatie is gekomen, waaraan we nu nog met huivering denken. Ieder kent zijn eigen belang het beste, zeide Adam Smith, Het liberalisme, dat over geld en goed beschikte, heeft tegen de arbeiders zwaar gezondigd. Men sprak van vrijheid en gelijkheid, maar er kwam bij de vrijheid een schandelijke rechtsverkrachting. Er waren arbeidstijden van 1420 uur per etmaal en de vrouwen en kinderen moesten mee het brood verdienen. Het was zelf een liberaal, die in 1862 een boekje uitgaf, dat een consiëntiekreet was en schreeuwde van bescherming voor het ar beidende kind. Daarna hebben de arbeiders zich georganiseerd en begrepen, dat eendracht maakt macht. Maar toen is het verschil gekomen, omdat het moderne proletariaat strijdt om de macht en wij voor het van God gegeven recht, In de mo derne vakbeweging is de geest van Nietzsche meer en meer ingevaren. Wat verstaan we onder recht, zeide spr. Niet barmhartigheid, niet dat we in dagèn van moeite op het armwezen zijn aangewezen. Maar ook niet eigenbelang, het koude, harde egoïsme, We moe ten in den arbeid solidariteit beoefenen. Onder recht verstaan we ook niet de strijd om de macht, om anderer recht te krenken. Christenen moeten arbeiden, als ware het voor zichzelf, zij stellen zïchzelven hooge eischen. Maar dan ook mogen wij eischen recht, dat is een behoorlijk loon voor goeden arbeid. Met Mr. V, H. Rutgers zegt spr.. dat de arbeiders een behoorlijke woning mogen hebben, dat ze ook mogen genieten van kunst en in den zomer eenigen tijd van God's lieve zon door eenige vacantie. In ons streven naar recht willen wij den arbeider rijker en gelukkiger ma ken. Maar wij willen daarbij nooit vergeten Je zus' woord: Wat baat het dén mensch, zoo hij de geheele wereld gewint en lijdt schade aan zijn ziel?" Spr. besloot met een opwekking om trouw te blijven aan de Christelijke beginselen. Na de beantwoording van enkele vragen sprak Ds, H, J. Dijckmeester een slotwoord. Deze zeide, dat men vroeger wel gezegd heeft, dat de predi kanten zich- moesten bepalen tot het zuiver gees telijke, tot de zielzorg. Maar de maatschappelij ke vraagstukken zijn zoo brandend en zoo belang rijk geworden, dat de geestelijke leiders zich niet kunnen onthouden. Maar al de genoemde dingen hebben ook een geestelijken achtergrond. Vele arbeiders zijn helaas verblind voor het ware licht van God in Jezus Christus. Spr. herinnerde aan de wereldconferentie der Chr, kerken in 1925 te Stockholm, waar het juist over de sociale vraag stukken ging. Daar werd geleerd, dat de eisch van bekeerïng niet alleen geldt het geestelijke, maar ook het maatschappelijke. De oplossing in deze dingen is echter nooit gemakkelijk. Ook hier moeten we gaan den tveg van het kruis. Maar ieder Christen behoort wette lijk te strijden, dat is in het gelid, als christenen naast elkaar, Ds. Dijckmeester besloot met het lezen van een gedeelte van Psalm 72. Na 't zingen van Psalm 84 6 sloot Ds, Dijck meester de vergadering met dankzegging. Er is onder onzen middenstand gelukkig nog veel durf en animo, om mooie en degelijke zaken tot stand te brengen. Wij kunnen daar iedere week van getuigen. Nu weer is het de heer G. Ritskes, die zijn reeds jaren aan de Casembroot- straat gevestigde drogistzaak De Kennemer heeft overgebracht naar een geheel nieuw gebouwd pand aan de Frans Naereboutstraat. De heer Ritskes heeft dit perceel in eigen be heer doen bouwen en daardoor is het mede ge worden een degelijk gebouw, dat menschelijker- wijs gesproken, tientallen jaren mee kan. Het winkelhuis is groot en breed, de pui is ge heel van teakhout. Ter weerszijden van den in gang zijn geheel dichte etalagekasten. In den win kel is ruimte voor veel publiek en aan een toon bank van 7 meter lang kunnen heel wat menschen worden geholpen. Achter de toonbank zijn fraaie kasten, geheel gesloten, waarin alle artikelen in de nieuwste flesschen gesloten zijn, In de etalage kasten liggen de artikelen in hermetisch gesloten, stofvrije flesschen. De winkel is, «venals het ge heele huis, van centrale verwarming voorzien. Naast den winkel is een magazijn en achter den winkel- een kantoor, In het magazijn staan kasten met artikelen in voorraad, terwijl de vaten met verf en. olie in de kelders zijn opgeslagen, waar naast een kleine kelder is met de kachel voor de centrale verwarming. De winkeldeur is van een automatische sluiting voorzien en zoowel in den winkel als in de etala gekasten is moderne, electrische vèrlichting aan gebracht. Deze mooie en degelijke zaak zal zeer bijdragen tot de verfraaiing van deze straat en van geheel IJmuiden-Oost. En de oude reputatie van zijn zaak zal de heer Ritskes in de nieuwe wel hand haven. R.K. ZANGVEREEN. ZANG EN VRIENDSCHAP. IJmuiden. Deze gemengde vereeniging geeft a.s, Woensdag 16 dezer in het vereenigingsgebouw aan het Ken- nemerplein een concert;, aanvang 8 uur. Na de opvoering van het Kerst-Oratorium in begin Jan, 1926, welke opvoering een paar avonden een vol le zaal trok, heeft deze vereeniging door ver schillende omstandigheden een moeilijken tijd me degemaakt, echter thans weer een 50-tal le den tellend kan ze onder de rij der zangvereeni- gingen weer met eere genoemd worden. Niet het minst is dit een gevolg van de bekwame leiding harer directeur den heer Jan Nibbering te Haar lem. Wij kunnen niet anders dan een flink bezoek verwachten, Tot leden van de Ouder-commisie van school A werden op den gisteren gehouden ouderavond gekozen: Ds. W. Luikinga, Jac. de Nobel, J. ivooy, S, Hamburger, H, Lugti^ Mevr. Dekker en Mevr. Coppée. De lijst van den Vrijzmnig-Democratischen Bond in den Kieskring Velsen luid als volgt: 1. Th, M, Ketelaar, Amsterdam; 2. Dr. E. J. Abrahams, Amsterdam; 3. Mej, Mr, Ada Goud smit, Amsterdam; 4. Klaas de Vries, Amsterdam; 5. Mr, M, Slingenberg, Haarlem; H. van Leeu wen, Schoten; 7, A. G. Boes, Haarlem; 8. Jan Over Azn., Haarlem; 9. K, Steyn, Beverwijk; 10. A. F, C, Bückmann, IJmuiden; 11. A, A. de Win ter, Wijk aan Zee en Duin; 12, Jac. de Nobel, IJmuiden; 13, A. Koreman, Schoten; 14. K. Rui ter, Schoten; 15, E. van Eerde, Schoten. -Donderavond was het Casino op het terrein van het Hoogovenbedrijf nog na sluitingstijd open. Dit werd door een opzichter bemerkt, dit in het Casino een anderen opzichter aantrof. De zetbaas van het casino, B. genaamd, bleek zelf onder den invloed van sterken drank te zijn en deze heeft daarop als een razende tekeer gegaan, De man heeft in zijn huis den boel kort en klein geslagen, zijn vrouw de straat opgegooid enz, D< politie werd in de zaak gemoeid en B. zal e dan ook later wel meer van hooren, terwijl hij zich ook voor de directie van de Hoogovens moest verantwoorden. B, kreeg een proces-verbaal wegens het na sluitingstijd open houden der verlofzaak en een wegens dronkenschap, terwijl de opzichter van E. een bekeuring kreeg, wegens het zich na slui tingstijd bevinden in een verlofslokaliteit. De Harmoniekapel „De Eendracht*' geeft Zaterdag 19 Februari a.s. in het gebouw „Concor dia" een concert. Medewerking zullen hierbij verleenen de heeren G, A. Spaan, solo-fuitist en P, Mohringer, pianist beiden te Haarlem, Woensdagmorgen is een vrachtauto van den heer L, bij den algemeenen laad- en lossteiger nabij de stoompont in het kanaal gereden. De chauffeur had den auto op de remmen zet, toen hij hem verlaten moest om eenige werkzaamheden op den steiger te verrichten. Daar het nog al koud was had hij den motor laten draaien om bevriezen te voorkomen. Waarschijnlijk is door het trillen de belemme ring om te gaan rijden opgeheven en de auto ging op de vlucht, die echter maar kort duurde, want hij reed direct het talud af. Natuurlijk was zware beschadiging" het gevolg, 't Wil met het winteren niet gaan naar den zin van de menschen, die veel van ijsvermaak houden. De wind is in den goeden hoek en de hemel is onbewolkt en toch vriest het 's nachts slechts een paar graden, voldoende om het water met een korstje te bedekken, dat eed paar menschen dragen kan, maar onvoldoende om de ijsbaan te openen. Dit bleek Donderdagmiddag in den VelserpoL der. Toen er een paar jongelui op de schaatsen rondzwierden, lag het ijs al gauw in stukken. Voor Zaterdag is er een hardrijderij uitgeschre ven, maar als het niet harder gaat vriezen dan het tot nu (Vijd'agmiddag) gedaan heeft kan dat niet doorgaan. De ijsbaan in het dorp is op het oogenblik ook nog niet sterk genoeg. In de hoop, dat de vorst zal toenemen, wordt de electrische lichtgèleiding in orde gemaakt. - Woensdag jl. had in de Ned. Herv. Evange lisatie aan het Kerkpad een gezellig samenzijn plaats voor leden en belangstellenden, waarvoor zeer veel belangstelling bestond. De talrijke aan wezigen zullen zich hun gang zekér niet beklaagd hebben, want er viel van zang, viool- en orgel spel, alsmede van voordrachtkunst veel te genie ten, Begeleid op het orgel door den heer de Haas, zongen Mej, Cornegge en den heer Siegenhart een tweetal duetten, n.l, „In de Lente" van Dobbel steen en „Natuurgenot" van A, Mosman. Bij dit laatste nummer deed ook de heer Muntz (viool) zich hooren. Hadden deze nummers veel succes, ook „Panis Angeligus" voor zang', orgel en viool, mocht er wezen. Van de voordrachten, die door de heeren de Jonge en Zwanenburg verzorgd wer den vielen vooral „De oude vrouw" en „Stop woorden" in den smaak, De zangvereeniging „Vox Humana'*, direc teur de heer Joh, Brands, neemt deel aan het zangconcours, dat in Mei gehouden wordt te Zandvoort. naam verplicht zich flink in te spannen, opdat de zware 72 nederlaag zooveel mogelijk worde uit- gewischt. Het elftal der Vogels ziet er als volgt uit: Thyssen Haak Koster Visman Struys v. d. Velde Oldenburg, Blinkhoff, Houtkamp, v. Pel, de Jonge u/v. S.—V. S. V. Morgen kau V. S. V. kampioen zijn. En 't lijkt ons heelemaal geen „heksenwerk" het zoo ver te brengen. Een club, die er niet tegen opziet, Hilli- nen met 130 te kloppen, moet ook in staat zijn van U. V. S, te winnen, al is 't dan ook niet met zulke cijfers. Echter den wedstrijd niet te licht opgevat, V, S. V.'ers. Het groote gevaar aan een overwinning als Zondag jl', behaald, verbonden is, dat men zoo licht overmoedig wordt. Van het be gin tot het einde aangepakt, als gold het reeds een promolïe-wedstrijdl In de 4 voorloopige Olympische elftallen, niee- rendeels samengesteld uit jonge spelers, hebben 2 Stormvogels een plaatsje gekregen, nl, Thyssen en Haak, wat bij ons natuurlijk geen verwonde ring wekt, overtuigd als we zijn, dat hun deze on derscheiding ten volle toekomt. Wat ons wel ver wondert, is het feit, dat Oldenburg voor geen der elftallen is aangezocht. En hierin staan we niet alleen. Zoo schrijft de Sportkr. hierover o.a,: „De niet opneming van Oldenburg heeft ons verwon derd. Deze Stormvogels-man is o,i, de meerdere van Elfring en dus vermoedelijk ook van de beide anderen, al kennen wij Witlox en Schipper niet van eigen aanschouwen". Voorts viel het ons op, dat geen enkele E.D.O.- speler waardig gekeurd is, zijn „kunnen" in Rot terdam te toonen alsook geen enkele Hilversum mer hoewel beide clubs in haar afdeeling toch lang geen slechte plaats innemen. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat 32 der geko zenen 1n Westelijke clubs spelen. OFFIC1EELE MEDEDEELING, GYMN. EN ATHLETIEK-VREEN. „OLYMPIA". Op den Donderdagavond gehouden bestuursver gadering is besloten het besiuur eenigszins te wijzigen. Zoodat het nu als volgt is samengesteld: Alg. voorzitter, J. H. Kroonsberg; penningmeeste- resse, mej, G. de Koning, alg, seer,, P. Smit; voorz, Athl, Aid., J. H. Jonker, secr. Athl. Afd,, G. v. Wijngaarden, commissaris, P, Oort, Dinsdag 1 Maart zal de vereeniging haar zaal- uitvoering met bal na, in Thalia geven, prijzen der plaatsen zijn vastgesteld op 75 en 50 cent. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de ad vertentie in het Zaterdagnummer van den volgen de week. De propaganda-comm. zal binnenkort de eerste clubavond organiseeren in de balzaal van Thalia; alleen leden en donateurs zullen toegang hebben tot dezen avond, waar gelegenheid tot dansen zal zijn, afgewisseld door muziek, voor dracht en zang. P. S. KORFBAL. IJ. K. C.—G. S. D. G. S, D.—S, V. 2—6. De wedstrijd. Het is j.l. Zondag een groote teleurstelling ge worden voor de G. S, D.-supporters. G. S, D. speelde van begin tot eind een slappe partij. Reeds na 10 min, gaf Kok met een fraai schot S. V. de leiding (01), Rust kwam met (0-3). Na de rust pakte G. S, D. steviger aan, doch kon niét verhinderen dat S, V. den stand opvoer de tot (05). Na mooi samenspel had G. S, D, eindelijk succes met een fraai schot van mej, Loendersloot (15). Kort hierop maakte K, Kuné er (25) van, waar na de gasten den stand opvoerden tot (26), Hier mede kwam het einde. De heer Wulf horst leidde op prettige wijze dezen wedstrijd. Voor a,s. Zondag is geen wedstrijd vastgesteld. GSDer, IXe OLYMPIADE AMSTERDAM 1928. Het ^Concours d'Art". Zooals men weet, zal aan de Olympische Spe len ook een „Concours d'Art" worden verbonden, dat in een apart gebouw op de Stadion-terreinen tl worden ondergebracht. In verband hiermede is de heer C, W. H. Baard, directeur van het Stedelijk Museum te Amster dam, uitgenoodigd door het Comité 1928, om met. de verschillende genootschappen en vereenïgin- -gen op het gebied van schilderkunst, architec tuur en literatuur, beeldhouwkunst en muziek, be sprekingen te voeren, waarmee inmiddels reeds een begin is gemaakt. WASEKSTASSB IJMÜISgM, VOETBAL. STORMVOGELS—EXCELSIOR. De club, welke Stormvogels dit seizoen de grootste nederlaag toebracht, komt morgen op bezoek. Wat zullen de blauw-witten doen? Wraak nemen? Zeker weten wij het niet, maar het komt ons voor, dat onze plaatsgenooten momenteel niet zoo bijster wraaklustig zijn aangelegd. Wat knip oogden zij bijv. de vorige week, vooral in de eer- te helft, niet uiterst vriendschappelijk tegen den van deze grapjes wel gedienden Wassenaarschen Leeuw! Het lijkt wel, of na de inspanning, van de laatste maanden sinds den wedstrijd tegen Ajax een zekere reactie is ingetreden, waardoor de ploeg zoodanig is achteruitgegaan, dat zij, die en kele weken geleden, o.a. nog vóór den wedstrijd tegen H. V. V, in den Haag, beweerden, dat de Stormvogels heusch zoo'n sterk elftal niet had den, dreigen gelijk te krijgen. Zooals er tenminste den vorigen Zondag gespeeld werd, leek het naar niets. Hetzelfde elftal zal het nu tegen Excelsior nóg eens probeeren. Belangrijk is deze wedstrijd niet, j want aan een toewijzing van het door Stormvo gels ingediende protest kunnen we moeilijk geloo- j ven. Toch zijn de Stormvogels o.i, aan hun goeden Febr. 1927 H. water L. Dagen v.m. n.m. v.m. 13 0.49 1.15 8 38 14 1.49 2.07 9.41 15 2.38 2.51 10.29 16 V.M. 3.20 3 31 11.12 17 3.55 4.04 11.52 18 4.28- 4.37 0 08 19 5.00 5.08 0.40 20 5 31 5.40 1.12 n.m. 9.13 10.06 10.51 11.31 1.10 0 27 1 01 1.30 DE NOORDZEEHARINGVISSCHERIJ. Bij de behandeling van de begrooting van Bin- nenlandsche Zaken werd het vorig jaar door den heer Knottenbelt in de Tweede Kamer gepleit voor bescherming der haringvisscherij op de Noordzee, In dit verband wees hij op de z.i. fnui kende gevolgen van de bliekvangst op het Hol- landsch diep, waardoor aan den haringstand be langrijke schade zou worden toegebracht. Er is la ter door minister Kan een commissie in 't leven geroepen die het vraagstuk wat ter verbete ring van den haringstand gedaan kan worden ter onderzoek is opgedragen. Het opvallend verschijnsel van de verminderde vangsten der haringloggers in de laatste jaren, niettegenstaande vele reederijen beter uitgerust zijn, hebben wij onlangs nog in een onderhoud met een der bekendste Scheveningsche reeders naar voren gebracht. Ook deze meende een der oor zaken te zien in de bliekvangst en het feit dat speciaal de Duitsche treilvisscherij zich de laat ste jaren op groote schaal met de haringvangst bezig houdt. Zoo werden in 1926 alléén door Duit sche trawlvisschers 40 millioen KG. versche ha ring aangevoerd op de Duitsche markten. Met den expert op zeevisscherij-gebied dr, J. J, Tesch v, de Rijksvisscherij-inspectie te 's Gra- venhage hebben we, aldus lezen wij in „De Tel.", deze .verschijnselen uitvoerig besproken, Het bleek dat zijn onderzoekingen van den laatsten tijd een vroeger tot geheel andere conclusies heb ben geleid aan de lieerschende meening in ree- derskringen, en ook door den heer Knottenbelt in dé Earner verkondigd. Ten eerste het vangen van bliek in de Zeeuw- sche ^stroomen. Dit geschiedt zoo goed ais uit sluitend voor de scnubben, de visch zelf heelt weinig waarde en wordt hoogstens voor eenden- voer gebruikt. De schubben der bliek worden per mand verkocht aan opkoopers voor de paarl- industrie in Earijs en Brussel. Brak-water-haring. Nu meent men dat door deze vischvangst groo te hoeveelheden jonge Noordzeeharing liet leven laten tot schade üer haringvisscherij. Naar hei onderzoek heeft uitgemaakt betrett de gevangen visch hier voornamelijk brak-water-haring, die •zich in de Noordzee niet ophoudt. Bovendien kon clit toch niet van eenigen in vloed zijn op den zeeharingstand, ln de monden van de Theems en de Elbe bestaat dit soort visscherij al vele jaren en de daar ge vangen hoeveelheden zijn tientallen malen groo- ter dan in de Zeeuwsche stroomen worden opge haald, Zoodat men moeilijk zal kunnen volhouaen dat de bliekvangst ongunstig werkt op de resul taten der Noordzeeharingvisscherij. Het verschijnsel dat van de haring niet meer zoo de groote soorten van vroeger gevangen worden, noemde dr, Tesch slechts tijdelijk. Lht is toe te schrijven aan geringer voedsel dat de haring eenige jaren geleden blijkbaar kreeg, waar door zij slechter gegroeid zijn. Haring voedt zich met het z.g", Noordzeeplankton en dit wordt nog al eens door het water van den Atlantischen Oce aan dat bij Noord-Schotland ten gevolge van golf- slroomingen binnendringt weggedrongen. Dit Atlantische oceaanwater dat soms bij 't Noorden van de Doggersbank wordt aangetroffen brengt andere organismen mee. Men vermoedt nu dat de haring hierdoor wel eens naar andere plekken in de Noordzee trekt, waar het wel haar plankton vindt. Een plausibele verklaring voor de dikwijls slech- tere vangsten. Als men echter de haring door de treilvisscherij gevangen, rekent bij die der ha ringvisscherij dan komt nïen tot een resultaat dat voor de vroegere vangsten nu niet zooveel onder doet. Gebruik van sleepnetten. Anderzijds moet toegegeven worden dat door het gebruik der sleepnetten der treilvisscherij aan de haringteelt wel schade wordt toegebracht. In tegenstelling met andere Noordzee-visch rust de kuit der haring op den bodem, vooral te gen de Engelsche kust waar deze steenachtig- is. Ongetwijfeld worden hier door de sleepnetten heel wat jonge haringlevens vernietigd. Daar ech ter één haring gemiddeld 50.000 eieren per jaar schiet behoeft men echter voor uitroeiing niet bevreesd te zijn. Als men ziet hoe scherp er ge- vischt wordt op de Zuiderzeeharing en jacht ge maakt wordt op de jonge visch, dan zou voorze ker de Zuiderzee allang dood gevischt moeten •zijn, .IjAi Destijds toen de eerste stoomtrawler aan de vischvangst gingen deelnemen, werd ook reeds voorspeld dat het nu wel gauw gedaan zou zijn met de visch en nog krioelen de zeeën, Resumeerende was dus de conclusie van onzen zegsman dat vóór de verminderde gemiddelde angsten der haringloggers niet als oorzaak moet worden gezocht de jacht op bliek in 't Hol- landsch Diep en elders, doch meer een tijdelijk verschijnsel. Van uitroeiing van den haringstand kan dan ook niet gesproken worden. Te Ostende werden dezer dagen op initiatief van minister Anseele proeven genomen met het verkennen van vischbanken door middel van vliegtuigen, ten einde daardoor de visscherij te leiden. Op diverse plaatsen werd uit de aanwezigheid van groote zwermen meeuwen de ligging van vischbanken afgeleid. De proeven worden zeer bemoedigend geacht en zullen worden voortgezet in samenwerking met stoomtreilers, die de waar nemingen der vliegers zullen controleeren. Men hoopt bij slagen signaleeringsmethoden te kun nen toepassen, die de visscherij snel zullen ver. wittigen, waar de visch „zit", DE BULGAARSCHE VISSCHERIJ. Men zal zich herinneren, dat de maatschappij „Het Noorderlicht" in opdracht van de Bulgaar- sche Regeering door zijn motortreiler „Knikker een onderzoek heeft doen instellen naar de mo gelijkheden om in de Zwarte Zee een op moderne leest geschoeide visscherij uit te oefenen. Omtrent dit onderzoek verschenen in de N.R. Crt. verschillende optimistische berichten. The Fishing News deelt thans echter mede, dat de uit oefening der treilvisscherij in de Zwarte Zee uit commercieel oogpunt niet mogelijk is gebleken, daar de hoeveelheden visch, welke gevangen wer den, niet groot genoeg waren om de exploitatie kosten te kunnen dekken en de verkoop niet ge organiseerd is. Er zouden thans proeven worden genomen met drijfnetten. Daarvan zouden gunsti ger uitkomsten verwacht worden. IJmuiden. Aangekómen 8 Febr.: Rijnstroom, st., Amsterdam, Hoogovens, om te laden; 9 Febr.: Clytha, st., Melilla, ijzererts, Hoogovens. Vertrokken 9 Febr,: Rijnstroom, st,, Huil, ijzer en stukgoed, Brabant en Drente, zeesleepbooten, Vlaardingen. Het stoomschip Lynntown vertrok 9 dezer van Meilila met een lading ijzererts naar IJmui. den, j Het stoomschip Rijswijk is niet 3, maar 7 de zer van Bilbao vertrokken. Het Zweedsche stoomschip Wiksten, met een lading houtstof van Zweden, via Ronneby naar Velsen, heeft in de Oostzee door aan den grond loopen schade bekomen en is te Cuxhaven binnen gesleept. Het stoomschip Ruurloo vertrok 7 dezer van .Narvik met een lading erts naar IJmuiden. De Raad voor de Scheepvaart heeft een on derzoek ingesteld naar de oorzaak van de stran ding van den stoomtreiler „Pieter" IJM, 144 van de N.V, Visscherij Mij, „Pieter" te IJmuiden op 14 November j.l. in de Vliesloot. Als getuige werd gehoord de schipper van den treiler de heer L, van der Steen uit IJmuiden. Deze verklaarde dat hij met zijn schip op weg was naar IJmuiden, Het weer was stormachtig. Het vaartuig liep zeven mijl in drie uur tegen acht negen mijl per uur bij goed weer. Daar de kolen opraakten, besloot de schipper naar Ter schelling te varen om kolen te laden. Ongeveer vier uur 's morgens werd het vuurschip Terschel- lingerbank gepraaid. Er werd nu een loods ge vaagd, waaop van het vuurschip geantwoord werd naar de brulboei van het Stortemelk in Zuid-Oostelijke richting te varen. Toen de ter" nabij de brulboei was gekomen, was van loodsboot evenwel niets te zien. Er- is toen l kwartier gestakeld, Daar getuige in verband n hc het slechte weer met zijn vaartuig niet duridcj blijven liggen, is hij ongeveer een uur in Nooido westelijke richting gestoomd. Daarna keerdetja; naar de brulboei terug. Nu zag getuige de lóóf boot bij de „Trof, Buys", welk schip naar bi^ii geloodsd werd. Aan boord van de loodst;, scheen men de „Pieter niet te hebben opgemei;jn De schipper besloot daarna zelf binnen te ren. Nadat hij aan stuurboordzijde drie roode k nen was gepasseerd, is zijn vaartuig gestra tweemaal gelukte het op eigen kracht vlot komen, doch het schip strandde steeds opnij Na ruim twee uur vastgezeten te hebben, ki 6 de loods aan boord, ln den middag is de „Pie door twee sleepbooten vlotgebracht en behou b in de haven van Terschelling gebracht. De Inspecteur voor de Scheepvaart merkte dat getuige met zijn vaartuig niet lang genoeg de boei was blijven liggen, daar de loodst toch tijd noodig heeft om naar buiten te koe nadat het bericht van Terschellingerbank ontvangen. Daarna werd als getuige gehoord de 1 t Schenk, commissaris van het Loodswezen op 1; schelling. Deze verklaarde niet te kunnen bej;. t pen, dat de loodsboot, indien de „Pieter" bijt boei was, deze niet zou hebben gezien. Eerst- 1 7 u, 10 min, na binnenkomst is de loodsboot,» ontvangst van de boodschap, dat er een sto schip voor het Stortemelk was met de vla top, dadelijk weer uitgestoomd en ontdekt! een kwartier de IJM, 144, die aan den grond De Inspecteur voor de Scheepvaart meende de verklaringen te mogen concludeeren dat op de leiding van het loodswezen niets te zefi valt, .1 De Raad zal later uitspraak doen. i DE NEDERLANDSCHE KOOPVAARDIJVL& IN 1926. Een toename met 26 schepen en 49344 bruto li Het jaar 1926 is een goed jaar geweest voort ze Nederlandsche koopvaardijvloot. Verscheid nieuwe schepen werden aan de vloot toegevo; terwijl vele schepen in het buitenland w«: aangekocht, zoodat hét aantal schepen een IL vermeerdering onderging. De volgende nieuwe schepen kwamen in in de vaart: P. C. Hooft, 'Stoomv, Mij, Nederland, Any. dam, bruto inh, 14642 ton, gebouwd in Franl' Van Heutsz, Kon, Packet vaart Mij,, Amst?r(.'. br. inh, 4650 ton, gebouwd te Vlissingen, Cremer, idem, idem, br, inh, 4559 ton, gebc- te Amsterdam. Rooseboom, idem, idem, br, inh. 1035 ton,t bouwd te Rotterdam. Merak, idem, idem, br, inh, 1754 ton,, idem,' van Diemen, idem, idem, br. inh, 1035 ton,j- van Goens, idem, idem, br. inh. 1032 ton, te Schiedam, Duymaer van Twist, idem, idem, br. inh. idem. Rengat, idem, idem, br, inh. 513, gebouw! Kinderdijk, -■ Retch, idem, idem, br. inh, 513 ton, idem, Speelman, idem, idem, br, inh, 1035 ton, ge Rotterdam. Phrontis, Stoomv, Mij, Oceaan, Amster. br. inh. 6617 ton, gebouwd in Engeland. Alcinous, idem, idem, br. inh. 6621 ton, i Groenlo, Stoomv. Mij, Noordzee, Amsterj br. inh. 2011 ton, gebouwd te Bolnes. Woensdrecht, Stoomv, Mij. De Maas, R(('- dam, br. inh, 4648, gebouwd te Rotterdam, Emmaplein, Scbeepv. Mij, Millingen, idea1 inh. 7000 ton, idem. Westland, Scheepv. en Steenkolen. Mij., br, inh, 1500 ton, gebouwd te Alblasserdam,; Seine, Wm. H. Müller en Co., idem, br. inkt ton, gebouwd te Groningen. Meuse, idem, idem, br, inh, 175 ton, jdeia Oise, idem, idem, br, inh, 175 ton, idem. f Marne, idem, idem, br. inh. 175 ton, idem Tjisarvea, Java-China-Japan-Lijn,, Amsle| br. inh, 7089 ton, gebouwd te Amsterdam. Matilda, Curaoaosche Scheepv. Mij,, 's Ga hage, br, inh, 2698 ton, gebouwd te Rotterfc Frasca, idem, idem, br, inh. 2698 ton, gek te Schiedam, Marpessa, Petr. Mij. La Corona, idem, br/ 7000 ton, gebouwd te Rotterdam. Phobos, Bataafsche Petr. Mij., idem, br,| 7000 ton, gebouwd te Amsterdam, Margrietha, U, Deen, Groningen, br, iniij ton, gebouwd te Hoogezand, Adriana, J. Karssies, idem, br, inh. 261: gebouwd te Hoogezand. Sursum Corda, J, Drijfhout, idem, br, inh) ton, idem. Klasina, A. Steenstra, idem, br. inh, 225; gebouwd té Groningen. Orion, A. Rozinga, idem, br, inh. 250 ton,) te Foxhol, Colysto, Mij, Zeevaart, Rotterdam, br' 4408, ton, gebouwd te Rotterdam. Ambulant, B. Vellinga, Groningen, br. int ton, geb, te Vierverlaten, Vertrouwen, S, Karssies, idem, br, inh. I0i gebouwd te Groningen, Hendrika Johanna, Westers en Everarduj br. inh, 240 ton, idem. Johanna te Velde, Joh, te Velde; Delfzi; inh, 475 ton, gebouwd te Delfzijl. Johanna, Salomons' Shipping Cy., RotlF br, inh. 203 ton, gebouwd te Groningen. Marsdiep, Texel's Eigen Stoomb. Ou; Texel, br, inh. 242 ton, gebouwd te Hardifl In totaal dus 38 schepen, met een inhou' 94490 bruto_register ton. Bovendien werden door aankoop uit het b land de volgende schepen aan de koopv; vloot toegevoegd. Iris, Kon. Ned. Stoomboot Mij., Amsfi- br, inh. 905 ton, gekocht in Duitschland. Titan, idem, idem, br, inh. 1Ö65 ton, iden Mars, idem, idem, br, inh, 1662 ton, gektf Engeland. Midas, idem, idem, br. inh. 985 Ion, gekof Duitschland. Pallas, idem, idem, br, inh. 1192, idem, Hofplein, Scheepv. Mij, Millingen, Roti® br. inh. 6689 ton, gekocht in Griekenland. Calandplein, idem, idem, br, inh,. 4664 to: kocht in Engeland. Oostcapelle, idem, idem, br. inh.. 907 to kocht in Duitschland. ex Vertauen, Soetermeer, Fekkes en CoJ terdam, br, inh, 424 ton, idem, Groningen, idem, idem, br. inh. 400 te! kocht in België, Reina II, idem, idem, br, inh. 236 ton, iy in Denemarken, Thea, H. Oldenburg, Groningen, br. inh. 11 gekocht in Litauen, Gazelle II, Oosting en Vellinga, Delfzijl, ij 210 ton, gekocht in Duitschland, ex St. Glave, idem, idem, br. inh. 364 to' kocht in Engeland, Absia, Petr, Mij. La Corona, 's Gravenha|. inh, 5218 ton, idem. Totaal dus 15 schepen, met een inhoi' 25060 bruto register ton,

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 6