ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 30 12e Jaargang Officieel Plaatselijk Nieuws. IJ muiden Ingezonden Sport. 1912 V. S. V. 1927 IJMUIDER COURANT BEKENDMAKING, De Burgemeester van Velsen brengt ter alge- meene kennis dat aan: ARIE SCHOTVANGER dienstplichtige der gemeente Velsen van de lich ting 1927, bij beschikking van Z.Ed, den Heer Mi nister van Marine a,i,, dd. 10 Februari 1927 Afd. Personeel No. 155, met ingang van 28 Februari 1927 vrijstelling is verleend van den dienstplicht wegens kostwinnerschap voor den tijd van één jaar. Velsen, den 14 Februari 1927. De Burgemeester voornoemd, RIJKENS. Op 1 Januari jl. kwam in het lokaal van den verlofhouder H, alhier, een wachtmeester der ma. réchaussée, om de naleving der drankwet te con troleeren, De vrouw van v, H, stond achter het buffet, met een flesch in haar hand. De maré- chaussée riep „Drankwetinspectie" en gelastte haar hem de flesch te geven. De vrouw gaf geen gevolg aan het bevel en liep met de flesch naar buiten, waar zij den inhoud nagenoeg uitstortte De vrouw zeide dat zij niet gehoord had, dat de wachtmeester haar beval de flesch te geven, of schoon zij wel wist, dat hij voor inspectie kwam. Den vorigen avond had zij gasten gehad, waar een en ander was geschonken. De drank in de flesch wa9 er het overschot van. De Officier van Justitie vond de uitvlucht nog al gezocht en vroeg f 20 boete subs, 10 dagen. Overeenkomstig den eisch werd zij door den poli tierechter veroordeeld. Het conflict, dat bestond tusschen den aan nemer van het schilderwerk en de schilders, werkzaam aan de woningen nabij de Kalverstraat te IJmuiden-Oost, is bijgelegd. De schilders heb ben er in toegestemd, het werk af te maken voor het restant van het bedrag, dat zij te vorderen hebben. Daarenboven zal de aannemer de helft van het weekloon, dat hij niet uitgekeerd heeft, zijnde een bedrag van f 17.50, uitbetalen. Dit neemt niet weg, dat de schilders toch een gedeel te van hun loon inboeten, „Handelsbelangen" no, 1964 zal de crediteu- renlijst bevatten in bovengenoemd faillissement, De crediteurenlijst telt 52 namen, met een totaal bedrag aan vorderingen van f 16,282,71, De baten zijn nog niet volledig bekend. Het Zaterdag 1.1, van hier naar Huil vertrok ken s.s. „Vechtstroom" keerde Zondagmorgen weer uit zee terug aangezien de kapitein, toen het schip zich 40 mijl uit de Hollandsche kust be vond, overleden is. Het schip meerde aanvankelijk hier in de bui tenhaven, doch is Maandag naar Amsterdam te ruggekeerd, aangezien er zich waarschijnlijk smeulende lading in het voorruim bevindt. Op het lijk van den kapitein, hetwelk in IJmui- den aan den wal is gebracht, zal een sectie wor den verricht tot vaststelling van de doodsoorzaak. Maandagmorgen om 9 uur heeft de Amsterdam- sche havenpolitie de brandweer in kennis gesteld van het gebeurde op de Vechtstroom, welke op weg was naar Hull. Van de hoofdwacht aan de Nieuwe Achtergracht werd een manschappenwa- gen naar de De Ruyterkade gezonden. Een boot der havenpolitie nam dit gezelschap op, waarna naar de Vechtstroom werd gevaren, die inmiddels het Amsterdamsche havengebied was binnenge- stoomd. Het bleek, dat boven een lading houts kool smeulde, welke onder normale omstandighe den gemakkelijk te blusschen zou zijn. Doch bene den lag carbid, zoodat men uiterst voorzichtig met bluschwater zou moeten zijn. Des middags om één uur is de drijvende stoomspuit „Jason", onder bevel van den hoofdbrandmeester Brunet de Rochebrune, met een aantal manschappen naar de Vechtstroom, die bij de Coenhaven ligt, uitge stoomd. De kapitein van de Vechtstroom was onze vroe gere plaatsgenoot, de heer P. Krijnen. Deze was op 17_jarigen leeftijd nog bakkersknecht bij den heer P. V, alhier, maar zijn hart trok naar de zee. Hij heeft zeer snel promotie gemaakt en was al *ele jaren kapitein en bij de Hollandsche Stoom boot Mij. zeer gezien. Het lijk is naar de ouderlijke woning alhier overgebracht. De afdeeling der Nat. Chr, Geheelonthouders. Vereeniging had Maandagavond In het Gebouw voor Chr. Belangen lichtbeelden Samenkomsten belegd. Eerst om 5 uur voor kinderen, waarbij het bezoek zoo groot was, dat een aantal kinderen teruggestuurd moest worden. Des avonds was de samenkomst niet druk be. ïocht. Slechts een honderd personen waren aan wezig. Na opening door den voorzitter vertoonde de heer A. J. Visser van Apeldoorn eenige mooie films, waarbij vooral de film in vier acten „Het Lidteeken" zeer boeide. De schets uit het leven nBakker Verlinden" was er een met stille platen en de heer Visser wees den hoorders hierbij op gevoelige wijze op de gevolgen van het alcohol gebruik. In het verslagje der jaarvergadering der Ver eeniging voor Chr. Volksonderwijs te IJmuiden- Oost is vergeten te vermelden, dat de heeren D. van Rooyen en L. H, Erenst als bestuurslid werden herkozen. Voorts, dat door het hoofd der school, de heer A. Kool, een voordracht hield, getiteld „Een moeilijk geval", waarin de moei lijke problemen bij de opvoeding der jeugd dui delijk werden uiteengezet. Door den directeur van Publieke Werken te Amsterdam is aanbesteed het uitvoeren van {rondwerken in Plan-Zuid, Van de 18 inschrij vers was laagste de Amst, Ballast Mij, met f 26779. -r-j De minister van Waterstaat heeft benoemd tot buitengewoon opzichter bij de werken voor den bouw der nieuwe schutsluis alhier de heer T. Hakkeling te Groningen. De vierde Winterlezing heeft a.s. Vrijdag avond plaats in het Gebouw voor Chr. Belangen. Als spreker zal optreden Dr. J. G. Geelkerken van Amsterdam, met het onderwerp „Het be staan van God". Maandagavond hield Ds. G. B. Westenburg van Beverwijk een lezing met lichtbeelden voor de Chr, Jongem. Ver, Immanuël te IJmuiden-Oost in de Ned. Herv. kerk. Het kerkgebouw was geheel gevuld, als de voor zitter, de heer A. van Nierop, op gebruikelijke wijze opende en allen hartelijk welkom heette, in 't bijzonder Ds. Westenburg. Deze ving hierna aan, en kreeg men achtereen volgens verschillende afgodsbeelden op 't doek, n.l, de Astarten (de z.g. vrouwelijke Baals) en de Baalsbeelden, waartegen God het Israëlitische volk zoo nadrukkelijk waarschuwde door Zijn profeten. Verder werd men verplaatst in ver schillende landstreken van Palestina en Egypte, zag men woestijnvlakten, alsmede de oasen, 't Galilesche meer met de visschersbootjes, zooals zij ook nu nog, gelijk vroeger, werden gebruikt, de vlakte van Endor waar Koning Saul bij de waarzegster komt, Patmos, waar Johannes zijn openbaring ontving, de Olijvenhof enz. Was dit alles zeer interessant om te zien, vooral de uitlegging ervan maakte het bijzonder duidelijk. De verschillende bijbelbeelden kwamen helder voor ons te staan; noemen we slechts de ossen- stok in verband met: „het is U hard de verzenen tegen de prikkels te slaan" en een verstandig bouwer bouwt zijn huis niet op zand doch legt een goede fundeering. De manier waarop Ds, W. dit alles ons bijbracht verdiende zeker de woor den van dank die de voorzitter aan 't einde tot hem sprak. Noemen we nog enkele muziekstuk jes, door jonge vrienden gegeven en een zeer aan dachtig gehoor van ruim 300 aanwezigen, dan kan men spreken van een uitstekend geslaagden avond, De Ned. Herv. Evangelisatïevereeniging houdt hedenavond in het Gebouw voor Chr, Be langen een samenkomst, waarin de heer J. Mak- kelie, zendeling onder de zeelieden te Amster dam, zal vertellen van zijn arbeid. Wij hebben den heer Makkelie daarover al eens gehoord en kunnen verzekeren, dat hij is een vlot en boeiend spreker. Het is trouwens een ar beid, die zeker ook velen in IJmuiden zal inte resseeren, daar ook onze plaats zeer nauw bij de scheepvaart is betrokken en ook vele IJmuidena- ren zwerven op de wijde wateren. Naar we vernemen, hebben de drie samen werkende vakorganisaties in het visscherijbedrijf, n.l. de Centrale Bond van Transportarbeiders, de Chr. Zeeliedenbond en de Ned, Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders zich thans neer gelegd bij het te stichten Fonds voor sociale voorzieningen, zooals dit door de IJmuider Fede ratie was voorgesteld en door de beide Reeders- vereeriigingen was aanvaard. De voorbereidingen voor de stichting van het Fonds worden thans genomen. Op den hoek van Kalverstraat en Velserduin- weg staat een dertiental oude, kleine huisjes, waarvan verscheidene onbewoonbaar verklaard zijn. Deze 13 huisjes behooren aan de gemeente en zijn indertijd door den raad aangekocht met het voornemen hier verbetering te brengen. Naar we vernemen heeft de aannemer M. J. Rolvink aan het gemeentebestuur aangeboden deze huisjes met den daarbij behoorenden grond te koopen. De heer Rolvink wil dan deze oude huisjes sloopen en den Wijk aan Zeeërweg doortrekken. Zooals men weet, zal de Wijle aan Zeeërweg doorgetrokken worden naar den Zee weg en daarbij den Engelmundusweg kruisen. De heer Rolvink, die aan de andere zijde van het Velserduinplein het nieuwe Hulppost- en Te legraafkantoor heeft gebouwd en daarnaast, op den hoek Wijk aan Zeeërweg, een mooi winkel huis, wil dan op den hoek van het nieuwe ge deelte Wijk aan Zeeërweg een groot winkelhuis of ander groot gebouw zetten. Het is te hopen, dat dit plan zal slagen, daar dit zeer tot de verfraai ing van IJmuiden-Oost zal bijdragen. Wij verwijzen naar de advertentie van het Dames-Comité voor den bazar van het Witte Kruis te Santpoort op a.s. Vrijdag en Zaterdag. Er is hard voor d,en bazar gewerkt en het comité hoopt, dat ook uit IJmuiden en Velsen velen den bazar zullen bezoeken, We willen er tevens op wijzen, dat men tot Don derdag nog geschenken voor den bazar kan inzen den bij de Wijkzusters van het Witte Kruis en aan het Wijkgebouw van het Witte Kruis alhier. In het bericht in ons blad van Zaterdag over de vergadering der Communistische Partij Holland hebben wij vergeten te melden, dat deze vergade ring gehouden wordt in de Concertzaal Tivoli. Men zie verder de advertentie in dit blad. PATRIMONIUM. Voor de jonge afdeeling van Patrimonium te IJmuiden-Oost sprak Maandagavond Ds. J. Voer man van Joure. Als onderwerp was gepubliceerd: „Een ruk aan de rem", waarmee spreker bedoelt, dat we nu, bij het 50-jarig bestaan van het Ver bond eens even stil moeten staan en ook moeten letten op den afgelegden weg. De spreker behandelt eerst historisch het ontslaan van Patrimonium en wijst er op, dat het hierbij niet allereerst ging om stoffelijke nooden, maar dat het was een geestelijke strijd. Het ging om het erfgoed der vaderen te bewaren vandaar ook de naam Patrimonium, die „Vaderlijk erfdeel' beteekent. In dit verband houdt spreker een warm pleidooi voor vaderlandsliefde. Daarna wordt een vergelijking gemaakt tusschen den toestand van 50 a 60 jaar geleden en nu. Er is veel veranderd. Toen werd Patrimonium door 9 mannen opgericht en nu telt het 13000 leden; toen begon Groen van Prinsterer en Feninga een vereeniging voor Chr. Onderwijs en nu zijn er 1100 Chr. scholen enz. enz. Maar nog is de strijd niet uit, ook niet op maatschappelijk gebied. Pa trimonium heeft nog ontzettend veel te doen. Er zijn wel eens menschen, die meenen dat Patri monium wel kan opgedoekt worden, nu de Chr. Vakbeweging is opgekomen. Spr. bestrijdt dit zeer beslist, De Chr, Vakorganisaties moeten doorgaan met hun meer practisch werk, maar de Chr. Soci ale Vereen. „Patrimonium" blijve, We zouden deze niet willen missen. Ja, de onmisbaarheid en de groote ledigheid zouden we pas voelen, als dit Verbond eens plotseling verdween! Wanneer Patrimonium opgeheven kan worden? Als het gebouw der Chr. Maatschappij is opge trokken op de grondslagen, waarvan Art. 1 der Statuten spreekt: „Gods woord en de tradities onzes volks". Maar zoover is het nog niet, nog lang niet. Ernstig wekt spr. alle Christenen op niet al leen de arbeiders dus om zich aan te sluiten. God moet gediend worden niet alleen in Kerk en School, maar op alle terrein van het leven. Jakob zag God in zijn droom te Luz, midden in de we reld, ja, daar was God ook. En daar ook moeten wij Hem dienen. De spreker, die de vergadering met gebed be gonnen was, eindigde met dankzegging. Er werd gecollecteerd voor het Jubileumfonds van Patrimonium. EEN NIEUWE VINDING OP RADIO-TECHNISCH GEBIED. Belangrijke verbetering voor het radio-verkeer met schepen op verre afstanden. Naar wij vernemen heeft de heer G, J, Muusze, commies-titulair bij 's Rijks Radiodienst op het Post- en Telegraafkantoor alhier, op radio_tech- nisch gebied een vinding gedaan, welke een be langrijke verbetering beteekent voor het radio verkeer met schepen op verre afstanden. Het is niet algemeen bekend, dat de groote passagiersschepen, die we hier uit de sluizen naar Indië en Z._Amerika zien vertrekken en ook die van de Holland-Amerika-lijn en de Rotterdamsche Lloyd, welke uit de Rotterdamsche' havens ver trekken, tot op afstanden van twee tot driedui zend zeemijlen en meer in radio-telegrafische ver binding blijven met het kantoor alhier. Tot in de nabijheid van Amerika, tot ver voorbij Las Pal- mas, tot aan den ingang van den Indischen Oceaan worden die schepen hier gehoord en worden tele grammen daarmee gewisseld. Behalve de gewone antennes van een radiostation, zien we hier op het Sluisplein(?) en boven de huizen aldaar een drie tal gesloten figuren vau draden in de lucht han gen, Dat zijn groote iaam-antennes, bestemd om de seinen van die verre schepen op te vangen. Dat gaat het beste, als het schip zich bevindt in de richting, waarin zoo'n raam-antenne gespan nen is, zoodat men er drie gespannen heeft, zoo goed en kwaad dat boven huizen en straten mo gelijk was. De richting van die antennes klopt niet altijd met de richtingen, waarin de verschillende schepen varen; de heer M, heeft een middel ge vonden, door een handgreep op het kantoor die antennes zóó te combineeren, dat ze als 't ware een aantal zwenkingen in de goede richtingen maken. Een pas door den heer M. gevonden ver betering van dit systeem komt nu neer op het vol gende. De radiogolven van de verre schepen, waarmee de verbinding wordt onderhouden, wor den hevig gestoord door veel sterker golven van gelijke lengte, afkomstig van naburige landstations in Engeland, Duitschland en Frankrijk, die ook zoover mogelijk met hun, schepen verbinding hou den. Andere golflengten zijn niet meer beschik baar, omdat het radio-telegraafverkeer reeds alle mogelijke golflengten bezet, zoodat onderling sto ren van gelijktijdig werkende stations onvermijde lijk is. De raam-antennes ontvangen van twee kanten, zoodat heel dikwijls aan den eenen kant zwakke seinen van een ver schip en aan den an deren kant sterke storingen van een landstation binnenkomen, waardoor het verre schip onhoor baar wordt, In zoo'n geval is de verbinding met het schip verbroken zoolang het storende station blijft sei nen, zoodat men hier in sterke mate afhankelijk is van de buitenlandsche stations. Door de vinding is het mogelijk een raamantenne slechts van één zijde te doen opvangen en de andere zijde voor radio-ontvangst volkomen te „blindeeren". Daar dit in tegenstelling met een reeds bestaan de, zeer ingewikkelde en daarom in dit scheeps verkeer practisch «onbruikbare éénzijdige radio- ontvangmethode, uiterst eenvoudig is toe te pas sen, is deze vinding van veel belang voor een on gestoord radio-verkeer met onze groote oceaan- stoomers en hun passagiers; het systeem is direct in praktijk gebracht. standenschool m.a.w. men wil de kinderen gaan scheiden. Zij wier ouders stoffelijk beter gesitueerd zijn dan anderen, of zij wier ouders meenen op grond van een betere of htinsinziens hoogere positie in de maatschappij, moeten gescheiden worden van het kind der heel gewone burgers en indien dit zoo is ligt hier juist het zwaartepunt, het verkeer de van dit plan. Als principiëel tegenstander van alle bijzonder onderwijs, gegrond op de overtuiging dat de school er is om de jeugd de noodige kennis bij te brengen voor de haar wachtende taak in de maat schappij, de strijd om 't bestaan, en de kerk en catechisatie om de christelijke deugden te ontwik kelen, maken genoemde scholen nog geen onder scheid tusschen arm en rijk, hooger en lager ge plaatsten; doch met een neutrale school zooals hier waarschijnlijk de bedoeling voorzit is dit wel het geval. Is, zoo vraag ik mij af, het volwassen deel van het Ned, volk èn door de politiek èn door gods dienst al niet te veel verdeeld, om nu onder de jeugd, de voor indrukken zoo vatbare kinderen, ook de splijtzwam te gooien. Wanneer hier werkelijk voorzit het stichten van een z.g. standenschool, op grond van welke over tuiging wil men zooiets dan rechtvaardigen? Zijn er werkelijk wèldenkende menschen die meenen op grond van stoffelijke welvaart of een bereikte hoogere sport op de maatschappelijki ladder, een ander, beter mensch te zijn als hun medeburgers die die welvaart niet genieten of een lager gerangschikte positie bekleeden, waar. door het hun niet wenschelijk voorkomt dat hun kinderen omgang hebben met die van armere of lager geplaatste medeburgers? Tot dezulken moet toch de gedachte doordrin gen dat de menschen allen voor God gelijk zijn en dat er geen uebermenschen bestaan, dat verhoo- vaardiging op een bereikte hoogere positie of stoffelijk bezit een belachelijke dwaasheid en ijdelheid is, door niets te rechtvaardigen, dat de man of vrouw in de nederigste positie er even goed moet zijn en even nuttig en noodig is in zijn (haar) werkkring als degenen die een hoogere positie bekleeden en daaraan dus niemand op geen enkele grond eenig recht ontleenen kan om zijn medemensch als van een lagere, mindere orde te beschouwen, dat dus, wanneer met de stich ting van een neutrale school voorzit het stichten van een standenschool, niet alleen de bloeiende openbare school A wordt uiteengerukt, doch wal nog erger is, de eenheid van een volk of zooals in dit geval de eenheid der burgerij niet wordt be vorderd doch benadeeld. Stelt men prijs op de grootst mogelijke eenheid van een volk, stelt men prijs voornamelijk op de eenheid van het toekomstige volwassen deel van dat volk en welk wèldenkend Nederlander zal dat niet, begint dan niet de jeugd uit elkaar te rukken, laat het standsverschil, dat monster, niet opleven en voortwoekeren ten nadeele van den opbouw der maatschappij en de vooruitgang der mensch- heid. Laat van degenen die het wél meenen met het volk, die het wél meenen met de jeugd, stemmen weerklinken om te protesteeren tegen het stichten van een neutrale school, zooals hier oogenschijn- lijk bedoelt wordt. Op voor de openbare school, waar arm en rijk, hoog en laag met elkaar omgang heeft, die elkaar opvoeden, die elkaar leeren kennen en begrijpen en wederzijds indrukken opdoen, die op later leeftijd ten goede kunnen komen aan opbouw. Als zoo de jeugd wordt opgevoedt kan het niet anders of land en volk varen er wél bij. Met vriendelijken dank voor de plaatsing. J. L. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie, DE NEUTRALE SCHOOL. Geachte Redactie, Mag ik U een klein plaatsje in Uw blad verzoe ken voor bovenstaand onderwerp, omdat het op richten van een z.g, neutrale school oogen- schijnlijk z.g. standenschool - hier ter plaatse zoo zeer in strijd is m, i. met het belang der inwoners van IJmuiden. Wat toch is 't geval: Bij het op richten van een neutrale school, hoe onschuldig is de naam wat bij meerderheid door den Raad der Gemeente Velsen is aangenomen zit het plan voor om voor 70 kinderen 6 klassen van school AI daarvoor disponibel te stellen en de kinderen die momenteel die aangewezen klassen bevolken te doen verhuizen naar de Hadleystraat, Is die verhuizing voor dat doel al niet goed te keuren en zullen de ouders van de daarvoor in aanmer king komende kinderen dat hopelijk niet zonder protest laten plaats hebben, erger is de zaak nog wanneer men de oogenschijnlijke bedoeling van dit plan nagaat. Onder het mom van de onschul- digklinkende naam „neutrale school", zit hier klaarblijkelijk vóór het oprichten van een z.g. VOETBAL. STORMVOGELS—EXCELSIOR. Deze wedstrijd vond geen doorgang, doordat de consul de groote fout had begaan het terrein in de ochtenduren af te keuren. Nu willen we graag ge- looven, dat op het tijdstip, waarop de consul het veld keurde, de grond vrij hard zal zijn geweest, doch bij een weinig nadenken en gewapend met de resultaten, inzake hetgeen de zonnewarmte op beide voorafgaande dagen had tot stand gebracht, had hij toch gevoeglijk kunnen aannemen, dat het terrein des middags bespeelbaar zou zijn. Nu deed zich het vreemde geval voor, dat om 2 uur het veld officiéél onbespeelbaar was, terwijl er van 122 uur een wedstrijd voor den H.V.B. op werd gespeeld. Wat dit voor ons al reden genoeg om aan te nemen, dat de N.V.B.-consuI in dezen mis getast had, ten overvloede hebben we zelf, zij 't WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot drie uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in de Chr. Nat. School te V eiseroord moeders gratis in de gelegenheid raad te vragen omtrent de voeding aan haar zuigelingen. Het advies wordt gegeven door den Consulent, Dr. Hanneman. Geachte Redactie! Ter gelegenheid van zijn 80sten verjaardag heeft Dorus Rijkers uit alle deelen van ons land blijken van belangstelling en de meest hartelijke gelukwenschen ontvangen. Van heinde en ver kwamen brieven, kaartjes, telegrammen, cadeaux. Uit Groningen koek, uit Limburg Limburgsche vla, ja wat niet al. Daar het ondoenlijk is alle gevers persoonlijk te bedanken ook al hier om wijl velen hun gelukwenschen anoniem zon den neemt het Huldigingscomité de vrijheid langs dezen ongewonen weg alle gevers namens Dorus Rijkers hartelijk dank te zeggen voor de overstelpende blijken van belangstelling. Het comité zelf zond aan de gevers van gelde lijke bijdragen, voor zoover hun adressen bekend waren, bericht van ontvangst. Het maakt van deze gelegenheid gebruik nogmaals aan ieder, die door een geldelijke bijdrage ons in staat stelde op zoo grootsche wijze de oude redders te huldigen, hartelijk dank te zeggen en de ver zekering te geven, dat het gezonden geld goed is besteed. U, geachte redactie, dankend voor Uwe mede werking. Hoogachtend, Het Comité tot huldiging van Dorus Rijkers. Helder, Februari 1927. dan ook een minder officiéél onderzoek ingesteld, moeten bekennen, dat het" Stormvogels-terrein uitstekend bespeelbaar was. Wanneer de bezoe kende club een verre reis moet maken en de kans, dat 's middags het terrein bespeelbaar zal zijn, is zeer gering, dan kunnen we ons voorstellen, dat een consul die vereeniging een vergeefsche reis wil besparen en daarom het terrein reeds bijtijds afkeurt. Dit geval is echter op Zondag jl. van geen toepassing. Dat de meeste consuls in dezen geest gedacht hebben, blijkt wel uit het feit, dat alle andere vastgestelde eerste klasse-ontmoetingen doorgang vonden. De Sportkroniek vond dit geval zoo merkwaardig, dat ze schreef:.... „Alleen het veld van Stormvogels werd afgekeurd; is dit geen vergissing?" Enfin, we zullen maar denken: „Het Stormvo gels-terrein behoeft zoo weinig gekeurd te wor den, dat den consul voor dit terrein de noodige routine ontbreekt. Bekleedde hij dit baantje in Amsterdam (Ajax), Zaandam (Z.F.C.), Dordrecht (D.F.C.) enz., dan zou hij hoogstwaarschijnlijk meer geroutineerd en minder veeleischend zijn. 16 Februari* Heden is het juist 15 jaar geleden, dat de Vel- seroorder Sportvereeniging werd opgericht. Wij hadden gehoopt, dat we op dezen dag de rood- witten niet alleen met hun 15-jarig bestaan, maar ook met het behaalde kampioenschap van de 3de klas A hadden kunnen gelukwenschen. Nu de wedstrijd tegen U. V. S. echter geen doorgang vond, moeten we, wat dit laatste betreft, nog even geduld hebben. Met hun 15-jarig bestaan echter feliciteeren we hen van harte. Want het wil wat zeggen een ver eeniging, welke het niet altijd naar den vleeze is gegaan, 15 jaar lang in het rechte spoor te hou den. Ja, wel heeft V. S. V. „ups and down" ge kend. Het begin was zoo hoopvol: Reeds het eer ste jaar van haar optreden in den N, V. B., werd V, S. V, kampioen van de 3de klas en stonden het volgend seizoen de deuren van de 2de klas voor Zwanenburg en zijn makkers open. Toen kwam echter reeds de eerste teleurstelling: De andere clubs dezer afdeeling trapten meer punten bij elkaar dan V.S.V., zoodat degradatie volgde. Zou dit voor menige andere club een reden ge weest zijn bij de pakken te gaan neerzitten, niet alzoo voor V.S.V. Met nieuwen moed werd in 't volgend seizoen weer in de 3de klas begonnen en 't succes bleef niet uit: V.S.V. werd weer kam pioen, echter geen tweede-klasser. Van opgeven was ook nu weer geen sprake en na eenige maan den van hard werken, was de V.S.V. weer kam pioen. Tenminste, dat dacht men en wel op vrij goede gronden: De kampioensmedaille had men immers reeds in zijn bezit? Door het Amsterdam sche Neerlandia was echter een protest ingediend en toen dit den Amsterdammers was toegewezen, promoveerden zij en stonden de V. S. V.'ers in hun roode (sport) hemd. Toch zou hun volharding beloond worden. In t seizoen 19201921 werd wederom het 3de klas kampioenschap behaald. Twee huidige steunpila ren van de roodwitte verdediging n.l. v. d. Wint en v. d. Pieterman hadden ook toen reeds heel wat aanvallen op de V.S.V.-veste afgeslagen en in den roodwitten-aanval was Wout Zwanenburg „de" man, hoewel ook Jan Traksel met eere ge noemd mag worden. Jammer geneeg kon V.S.V. het ook nu niet in de 2de klas volhouden en na een eenjarig verblijf volgde weer degradatie. Men ziet het: De „downs" bleven V.S.V, niet bespaafd! Hierna speelden de roodwitten onafgebroken in de 3de klas. Behalen ze Zondag echter een over winning op de Kennemers, dan kunnen ze weer een aanval op het tweede klasschap doen. En dan de tanden extra op elkaar, V.S,V.'ers! Het woordje „sympathiek" wordt ten opzichte van een voetballer of voetbalclub nog al eens gauw gebruikt. Als het echter iemand toekomt, dan is het zeker aan Zwanenburg, den bekenden V. S. V.-rechtsbinnen, die nu reeds 15 jaar voor zijn club achter het bruine monster aan holt. Als „Bug" indertijd gewild had, dan had hij zeker in een „hoogere" vereeniging een plaatsje gevonden. Zijn liefde tot de roodwitte kleuren was echter sterker dan het denkbeeld van mogelijk schitteren in een hooger afdeeling. En zulke menschen heeft een vereeniging noodig. En voor V.S.V, èn voor hem zelf hopen wij dat hij nog menigmaal het vij andelijk net zal doen trillen. Hedenavond recipieert het V.S.V.-bestuur in „Het Wapen van Velsen" van 810 uur. We ho pen en verwachten, dat het den-roodwitten be- stuurderen niet aan de noodige belangstelling zal ontbreken. DIEREN BESCHERMEN IS MENSCHEN BESCHAVEN! Wordt dus lid van de afd. Velsen en Omstr., der Ned. Vereen, tot bescher ming van dieren I Min. contr. f 1-25 per jaar. Secretariaat: Stationsweg K 86, Velsen. WENKEN VOOR VEILIGHEID EN VOLKSGEZONDHEID. V. Motorrijder en automobilist. Rijd niet hard en rijd niet onvoorzichtig. Gij hebt anderer recht op veiligheid te eerbiedigen. Denk nimmer, dat Gij door een signaal te geven, geheel Uw plicht hebt gedaan: uitkijken en voor zichtig rijden, blijven toch geboden. GEZONDHEIDSRAAD.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1