Plaatselijk Nieuws. ij muiden Velsen. MIJNHARDT'S Hoest tabletten Ingezonden BEGRAFENIS A. BOONSTRA. Onder zeer groote belangstelling heeft Donder dagmiddag de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer A. Boonstra, in leven ambtenaar bij 's Rijks belastingen en boekhouder der Doopsgezinde Gemeente, Te 2 u. had in de Doopsgezinde Kerk een rouwdienst plaats. De kerk was overvol met belangstellenden en vrienden, waaronder we opmerkten den inspec teur der rijksbelastingen, de heer Volkmaars, vele ambtenaren der Rijks belastingen, de gemeente secretaris, de hr. J. Kostelijk. De kist met het stoffelijk overschot, gedekt met vele kransen, was voor den katheder geplaatst, die met rouwdrape riën was omhangen. Nadat gezongen was „Rust mijn ziel, uw God is Koning", las Ds. Luikinga eenige Schriftgedeelten uit het Oude en Nieuwe Testament. Ds. Luikinga zeide dat er ontroering is bij allen om het heengaan van den heer Boonstra. Spr. herdacht wat de overledene was voor zijn familie en schetste hem daarna als vriend. Hij was een man met een gouden en trouw hart, een man des vredes. Vervolgens herdacht Ds. Luikinga wat de over ledene voor de Doopsgezinde gemeente was ge weest. Naast zijn gezin en zijn ambtsplichten had zij de liefde van zijn hart. Voor de kerk waren de meeste vrije uren, hij verheugde zich in haar bloei. Hij was oprecht en trouw, onder de menschen, maar ook in de kerk. Hij was een man, die wars was van allen schijn en die geen onrecht kon dul den. Zijn geloof was er niet een van leer, maar van leven. Wij willen niet enkel treuren, zeide Ds. Lui kinga, maar den overledene danken voor alles wat hij deed voor den opbouw en bloei der Doopsge zinde gemeente. Wij willen ook God danken, zei de spr,, voor den zegen, aan velen door dit leven gebracht. En we zien over dood en graf heen het eeuwige leven, dat God óok aan zijn ziel zal schenken. Na deze rede werd gezongen: Dat de tijd hier 't al verover" Aan geen tijdperk hangt mijn lot. Gij, Gij blijft mij altijd over. Gij, mijn redder, Gij, mijn God. Hierna werd de baar uit de kerk gedragen en toog de lange stoet naar de Alg. Begraafplaats. Daar merkten we onder de vele belangstellenden ook Wethouder Tusenius op. Toen de kist in de groeve was neergelaten, nam de inspecteur der belastingen, de heer Volkmaars, het woord, die namens" de administratie der Rijks belastingen den overledene huldigde om zijn groo te plichtsbetrachting. Hij verrichtte zijn taak zeer nauwgezet, maar boette daarbij niet in zijn mooie menschelijke eigenschappen. Spr. dankte den overledene voor wat hij in dienst van den Staat deed en zeide dat hij bij de ambtenaren zal voort leven als een man van ware plichtsvervulling. Namens de ambtenaren bij de Rijksbelastingen sprak de heer W, H. v. d. Meer, die zeide dal men den heer Boonstra kende als een trouw er goed kameraad, wien men zoo gaarne een wel verdiende rust had gegund. Ds. Luikinga nam nog eens het woord en zeide dat het levensboek van den overledene voor de menschen eindigt met deze schoone bladzijde. Hel menschenwerk is geëindigd, maar het werk van God zet zich voort. Daarop dankte de zoon, Ir. G. C, Boonstra, na mens de familie voor de groote belangstelling. T. V. IJ. Op de laatst gehouden bestuursvergadering zijn weer verschillende plannen gemaakt en kom ik daar even een en ander van vertellen. Aller eerst onze intieme feestavond op hedenavond. Hoewel het plan tot dezen avond reeds eenigen tijd bestond moest het door omstandigheden nu echter toch nog vrij plotseling ten uitvoer ge bracht worden. Allen hebben de uitnoodiging Maandag of Dinsdag ontvangen en hopen wij van harte, denkende aan het spreekwoord: „Klakke dingen geschieden het beste", dat het een gezel lige intieme vereenigingsfuif zal worden. De be doeling is niet zoo'n deftige officieele soirée, de zen keer, maar een genoeglijk „onder onsje", vandaar dat ieder slechts één introducé mag meebrengen en er geen uitnoodigingen verzonden zijn. Voor muziek wordt gezorgd door de ,Sero- Band", waaraan wij allen prettige herinneringen hebben en die wel voor haar taak berekend is. Dus dames en heeren, allen present en we heb ben weer eens een prettige T.V.IJ.-avond, Het 2e plan is het organiseeren van openbare lessen of als ge het zoo liever noemt het houden van ouderavonden. Waar de gymnastieklessen niet alleen daar zijn voor ontspanning, maar ook tot ontwikkeling van het lichaam en opvoeding van den geest, verwacht het Bestuur dat deze lessen de volle belangstelling van alle ouders hebben en voelt zij het als haar plicht de ouders in de gelegenheid te stellen de manier van werken op onze oefe ningsavonden wat meer van nabij te kunnen be schouwen. Tot nu toe was dit slechts mogelijk op een uitvoering, waar dan goed ingestudeerde oefeningen zoo netjes mogelijk werden uitge voerd, wat eigenlijk nog heel weinig zegt. Voor deze ouderavonden wordt niets ingestu deerd, alles gaat zijn gewonen gang, zoodat er een juist beeld verkregen wordt van datgene wat op een oefenavond verwerkt wordt. Wij hopen dat vele ouders van deze gelegen heid gebruik zullen maken een stapje nader tol onze vereeniging te komen. De eerste openbare les zal gehouden worden op de beide jongensafdeelingen en wel op Woensdag en Donderdag 2 en 3 Maart, Verdere mededeelingen hieromtrent volgen nog. Onze meisjes hebben zich deze week flink ge weerd op hun onderlinge wedstrijden. Hoe zul len de uitslagen zijn? We zullen ze zoo gauw mo gelijk bekend maken hoor. En dan wordt het zoo langzamerhand tijd om aan den slag te gaan voor onze groote open luchtuitvoering. De voorbereidingen zijn al in vol len gang. Dus T. V, IJ.'ers aangepakt! Turnia, DAMCLUB „IJMUIDEN". Dinsdagavond j.l. werd in het clublokaal van bo vengenoemde vereeniging de 18e ronde gespeeld van de onderlinge conmpetilie. In groep I was de Boer in buitengewone conditie en heeft hij even als in de eerste halve competitie op schitterende wijze van Visser gewonnen. Hoewel laatstgenoem de speler zijn uiterste best deed om het tenminste nog tot remise te brengen kreeg hij daartoe van de Boer geen kans en moest hij na ean spannende partij beide puntjes aan hem afstaan. Door deze prestatie van de Boer is thans weer gebleken dat deze speler een plaats in de eerste groep ten vol le waard is. Kramer had het ook niet gemakke lijk en ondervond van Dukel geweldigen tegen stand en zou bijna nog één puntje verspeeld heb ben, wanneer laatstgenoemde wat beter had uit gekeken, Ook Kroonsberg speelde een flinke par tij, zoodat Muller alle moeite had om te winnen. Alleen wat meer routine in het eindspel zou Kroonsberg ongetwijfeld ten goede komen. Van Zanten slaagde erin om na een zeer mooie partij van Schager te winnen, waardoor hij thans een heel goede plaats op de ranglijst inneemt. In de tweede groep hebben Zonneveld en J. Wartenhorst de puntjes gedeeld. Boxman had van K. Schaap kunnen winnen daar hij veel sterker stond. Door een paar foutieve zetten van Boxman kreeg Schaap echter nog gelegenheid om zijn achterstand in remise om te zetten, waarvan hij natuurlijk dankbaar gebruik maakte. In een uitge stelde partij tegen van der Velde moest Boxman ook met één puntje tevreden zijn. Strijker deed het tegen van der Velde beter en had zelfs in het geheel geen moeite om van dezen speler te winnen. De uitslag van deze ronde is dus als volgt: Groep I. P, de BoerP. Visser. 20 P. SchaapL. Koetsier. xx Joh. KramerB. Dukel 20 G. van ZantenP. Schager 20 Joh. KroonsbergH, Muller 02 D. OttH. Schaap Jr. x-x Groep II, F, ZonneveldJ. Wartenhorst 11 L. WartenhorstP. v. d. Velde xx Chr. StrijkerG, Oldenburg xx W. de GraafTh. Vis xx J. SmitH. Schaap Sr. xx A, BoxmanK. Schaap 11 xx uitgesteld. Uitslag van uitgestelde partijen. P. v. d. VeldeChr. Strijker 02 A. BoxmanP. v, d. Velde 11 Wedstrijdprogramma voor a,s. Dinsdag. Groep I, D. OttP. de Boer H. Schaap Jr.Joh. Kroonsberg H. MullerG. van Zanten P. SchagerJoh. Kramer B. Dukel—P, Schaap L. KoetsierP. Visser. Groep II. A, BoxmanF. Zonneveld, K. SchaapJ. Smit H, Schaap Sr.W. de Graaf Th. VisChr, Strijker, G. OldenburgL, Wartenhorst P. v. d. VeldeJ. Wartenhorst. Damwedstrijden. As. Zondag 20 Febr. zal de Damclub „IJmui- den" I deelnemen aan de seriewédstrijden van de Castricumsche Damclub in verband met het 5-jarig bestaan dezer vereeniging. Voor deze wedstrijden zijn door genoemde vereeniging drie medaille's beschikbaar gesteld. Vertrek om 11.45 uur vanaf de Velserpont met de autobusdienst Haarlem Alkmaar. DE OPSTAND IN INDIE EN HET EENHEIDSFRONT. Door de afdeeling IJmuiden-Oost en de Fede ratie Noordholland der Communistische Partij Holland was Woensdagavond in de concertzaal Tivoli een openbare vergadering belegd, waarin de heer D. J. Wijnkoop, oud-lid der Tweede Ka mer,. sprak over bovenstaand onderwerp. De vergadering was vrij goed bezocht. De voorzitter, de heer van Renswoude, sprak een openingswoord, die zeide dat men het noodig had geacht ook hier voor de arbeiders den toe stand in binnen- en buitenland te doen belichten. De heer Wijnkoop, zeide dat de toestand in Indië, of beter Indonesië, zooals men tegenwoor dig zegt, aller belangstelling trekt, ook van het proletariaat. Vroeger zeide men: Indië en China zijn ver af en wat daar gebeurt, gaat ons niets aan. Maar die tijd is voorbij. De toestanden daar hebben ook veel belang voor ons proletariaat en voor den revolutionnairen strijd tegen het kapi talisme, Spr, herinnert aan het pas gehouden Interko- lcniaal congres te Brussel, waar de door het im perialisme onderdrukte volken vertegenwoordigd waren en waar spr. de Communistische Partij Holland vertegenwoordigde. Wat spr. op dit con gres vooral trof, was dat de niet-blanke rassen zoo talrijk vertegenwoordigd waren en een groo- ten invloed op het congres uitoefende. Spr, acht dit van zeer groot belang, omdat er alleen resul taat bereikt kan worden in den revolutionnairen strijd, als alle rassen en vooral de onderdrukten daaraan medewerken. Het is Lenïn geweest, die hierop aangestuurd heeft. Spr. zegt dat eerst na den wereldoorlog de overtuiging is opgekomen, dat de wereld één is. Dat de strijd der 500 millioen Chïneezen en 400 millioen Indiërs de strijd is van het proletariaat. Want deze honderden millioenen staan niet aan den kant van hen, die ze uitbuiten, maar aan onzen kant. Vroeger was het socialisme een ge loof, tegenwoordig is het dit niet meer, men kan het nu zien, vooral in Rusland, waar de grond, de fabrieken enz, de kapitalisten is ontnomen. Men spreekt van de beschaving der Wester- sche landen, maar spr, noemt het een slechte be schaving, die berust op roof. Wat voor honderden jaren is gebeurd en wat men als groote daden verheerlijkt, is niets anders geweest dan roof. i Spr. wijst op Piet Hein, Jan Pieterzoon Coen enz, Hun overmacht verkregen zij door de vuurwape nen, waarmede ze in verschillende landen de oorspronkelijke bewoners hebben uitgeroeid. Op het congres te Brussel is gebleken, dat de bewoners der Oostersche landen zich deze feiten bewust worden. En het inperialisme bestaat nog, waarbij spr. wijst op het optreden der Vereen. Staten in Midden-Amerika, En Nederland wil blijkbaar niet achterblijven, getuige een artikel van Prof, Treub, den voorzitter van den Indischen Ondernemersraad, voor een paar weken in het Alg. Handelsblad, De Zuid-Amerikanen op hel congres vreesden dan ook voor een Westersch imperium, Spr. zegt dat zelfs de Senegalnegers en de Zoeloekaffers ontwaken en zich aaneensluiten. In China laat men het niet meer bij het woord, maar is men in 1925 begonnen, veel meer met economische dan met militaire middelen heeft men de Westersche imperialisten geweldige klappen toegebracht. Zeer uitvoerig behandelt spr, den toestand in China, om daarna op Ned. Indië te komen. Spr, herinnert aan den opstand op 12 en 13 Nov, j.l. op Java en aan dien op 1 en 2 Januari op Sumatra. De kapitalisten hier juichen wel, dat ze een overwinning hebben behaald, maar ze juichen te vroeg, zegt spr. Deze opstanden beteekenen het begin van het einde. De communisten daar hebben het vertrouwen van alle Indische revolu tionnairen, ook onder de Mohammedanen. Spr. zegt dat deze opstand gelijkt op onzen 80-jarigen krijg tegen Spanje. Dat was een vrijheidsstrijd en dat is ook de strijd van de 55 millioen Indone siërs. En al zijn de eerste opstanden mislukt, spr, herinnert, dat ook in den 80-jarigen oorlog de eerste opstand tegen Alva is mislukt. Dezen op stand danken wij aan den wereldoorlog, waarin ook de volken van Azië en Afrika zijn gerecru- teerd. Toen men den Senegaleenen en Britsch- lndiërs granaten in de handen gaf, hebben deze met hun hersens alles begrepen en het respect voor de Europeanen verloren. Deze volkeren hunkeren er naar, zegt spr. om met dezelfde wapenen de blanke volkeren er onder te brengen. En dit is het einde van de macht van het Luropeesche kapitaal, wat wij zeer toejuichen, zegt spr. Spr, verdedigt dan uitvoe rig, dat het proletariaat tegenover het kapitalis tisch regime alleen met geweld de overwinning kan behalen. Wat het verband tusschen den strijd in hel Oosten en Westen betreft, zegt spr,, dat de orga nisaties der arbeiders in West-Europa wel krach tig zijn, maar dat ze bij een botsing zullen ver liezen. Spr. wijst op de verloren staking in Enge land. Dit is, zegt spr., te wijten aan het gebrek aan solidariteit. Dat is weer een gevolg van het individualisme, wat spr. vooral wijt aan het Christendom, bijzonderlijk aan het Protestantis me, dat ieder mensch plaatst tegenover God al leen. Als sterk voorbeeld van het gebrek aan solidariteit wijst spr. op de Engelsche mijnwer kersstaking, Spr. zegt dat Edo Fimmen op uitnemende wijze op het verband tusschen Oost en West en het gebrek aan solidariteit gewezen heeft. Door de geweldige slagen in het Oosten worden de kapi talisten zwakker en daarom moeten wij ons ge reed maken, om ze nog grooter slagen toe te brengen. Om een nieuwen wereldoorlog te voorkomen, is noodig dat er eenheid komt in de vakbeweging. Internationaal, maar ook nationaal. Daarom wekt spr. op de gelederen van de groote centrale, het i Ned. Vakverbond met zijn 200.000 leden te ver sterken. Er meldde zich niemand aan voor debat, waar na de voorzitter de vergadering met een opwek kend woord sloot, Het berichtje inzake de crediteurenlijst in Handelsbelangen betrof het faillissement van B. Frank en Zn,, manufacturiers te IJmuiden-Oost. De Ned, Herv. Evangelisatievereeniging be legt a.s. Woensdagavond een openbare samen komst in het Gebouw voor Chr. Belangen, waar in de heer J. G, Hofmann uit Haarlem als spreker zal optreden. De heer Hofmann is ouderling der Ned. Herv. Gemeente te Haarlem en staat bekend als een vlot en boeiend spreker. Wij hebben reeds gemeld dat na de invoe ring van de zomerdienstregeling op 15 Mei a.s. tusschen Haarlem en IJmuiden slechts met elec- trische treinen zal gereden worcfen. Van 6.32 's morgens tot 11,02 des avonds, ver trekt van Haarlem elk half uur een trein naar IJmuiden, Daarna vertrekt de laatste trein van Haarlem 11.05 's avonds. Van IJmuiden vertrekt van 's morgens 6.30 tot des avonds 11.30 elk heel en half uur een trein naar Haarlem. De treinen, die bijna alle stoppen te Bloemendaal, Santpoort. Driehuis, Zeeweg, Velsen, IJmuiden (Casem- brootstraat) en IJmuiden (Julianakade) leggen het traject af in 23 minuten. Een trein van Haarlem, die alleen in Bloemen daal, Santpoort en Velsen stopt doet er 17 minu ten, en een trein van IJmuiden, welke uitsluitend in Velsen stil houdt 14 minuten over. Nog enkele stoomtreinen zullen tusschen Velsen en IJmuiden blijven rijden, Tusschen Haarlem en Velsen zul len alleen nog stoomtreinen naar en van Uitgeest en verder rijden. Door het Instituut Arbeidersontwikkeling, afd. Velsen, was Woensdagavond eene vergade ring belegd in Bloemoord. De heer Dr. Th. v, d. Waarden, lid der Twee de Kamer van de Staten-Generaal sprak daar over Mensch en Machine, over de plaatsf die de machine inneemt in het tegenwoordige produc tiestelsel, over de verhouding van den mensch tot de machine, over wat de machine voor ons is en wat zij voor ons zijn kan in eene betere maat schappij. De bijeenkomst was slechts matig bezocht, een twintigtal heeren en dames. De heer Klimp opent de vergadering en uil zijn teleurstelling over de geringe opkomst, on danks het belangrijke onderwerp. Spr. begint met te wijzen op de groote uit breiding en verandering der techniek in den laatsten tijd. De menschen hadden een groote verwachting van de komst der machines, men hoopte op wegneming van tal van onaangenaamheden en men is daarin teleurgesteld. Vrouwen- en kinderarbeid waren het gevolg van de invoering der machines, denk maar eens aan de spinnerijen en weverijen. Mannen wer den werkloos door de vrouwen en kinderen, die te werk gesteld werden en de gevolgen daar van voor de lichamelijke gesteldheid van het geslacht waren afschuwelijk. Het gevolg was dus juist 't omgekeerde van wat men van de in voering der machines had verwacht. Bij de latere uitvinding der naaimachine om streeks 1850 was het weer hetzelfde. Het lot der vrouwen werd allertreurigst, van haar, die voor de groote magazijnen moesten werken. De uitvindingen op het gebied der electriciteit een 50 jaar later brachten weer dezelfde gevol gen, Men hoopte op tal van verbeteringen, maar helaas! En wat is er nu de oorzaak van, dat die verbe teringen den arbeiders niet ten goede kwamen? Het is het kapitalisme. Enkele bevoorrechten plukken er de zoete vruchten van, maar de arbeider werd het slacht offer. Bestaat er nu een onverbrekelijk verband tus schen het kapitalisme en de machine? Is het eer ste denkbaar zonder het tweede? De beantwoording dezer vraag, zegt spr. is zeer moeilijk. Hij werpt daartoe een blik op de industrie in den gildentijd, voornamelijk de laken industrie. Er was toen reeds in die lakenneering een vroeg kapitalisme te zien, Massafabricage en gesplitste arbeid waren de verwekkers daar van. De ontdekkingen van andere landen verruim den het afzetgebied en werkten de massafabrica ge in de hand. Spr. gaat nu na, hoe het met de meeste uit vindingen der machines is toegegaan. Men heeft daarover gewoonlijk het verkeerde denkbeeld, dat dit plotseling gegaan is. 't Was altijd een geleidelijke invoering van verbetering bij het vervaardigen van onderdee- len van voorwerpen, toen de arbeidssplitsing hoe langer hoe verder werd doorgevoerd. In 1767 werd de eerste spinmachine uitgevonden en kor ten tijd daarna werden allerlei verbeteringen aangebracht. Ongeveer denzelfden tijd werden de stoomma chine en de weefmachine uitgevonden en met elkaar in verband gebracht. In dien tijd volgde de eene uitvinding de andere in een korte span ne tijds. De kunstmatige bleek werd uitgevonden en de scheikunde werd dienstbaar gemaakt aan de in dustrie. Denk maar eens aan de papierfabricage, waar de chemie een groote rol speelt. De mecüaniscke technologie of verbetering der machines deed haar intrede gelijk met de cüemische technologie. Later werd de vervaardiging van machines voor een bepaald doel een wetenschap, d.w.z. wilde men bepaalde voorwerpen vervaardigen, dan legde men zich toe op de vervaardiging van daarvoor geschikte machines, Spr. licht zijn meening toe met de uitvinding der margarine. Spr. toont nu metvoorbeelden aan, dat de uitvinding der machines niet altijd uitschakeling van arbeiders ten gevolge heeft. Verbrijzeling der vakbekwaamheid is meest altijd het gevolg van de invoering der machines. Een enorme toeneming der productie is een der gunstige gevolgen, maar geestdoodende arbeid is eveneens een uitvloeisel van de invoering der machines. Wat is onze conclusie? Slechts de toepassing der uitvinding is ver keerd. De machines in dienst van den vooruit gang der arbeiders, dat is onze leuze. De heer Klimp dankt den spreker voor zijn leerzame en boeiende voordracht, --1 A-:-.- - I DE STATENVERKIEZINGEN. De definitieve volgorde der candidaten van de R.K, Staatspartij in den Statenkieskring Velsen is, na gehouden stemmingen in de kiesvereeni- gingen als volgt: 1. H, Bergkamp (aftr.), 2. dr. E, A, M. Droog (aftr.), 3. J. J. Nijssen, Santpoort, 4, P. Heilker, 5. A. J. Loerakker, 6, G. A. Verkade, IJmuiden, 7. P. G. v. Wees, 8, J. A. Straman, 9. J, J, Bis schop, - Behalve de reeds gepubliceerde lijst voor de kieskringen Hoorn en Zaandam zal in de kieskringen Amsterdam, Velsen, Hoorn en Zaan dam nog een vrijz.-dem, bijlijst worden ingediend met de volgende namen: 1, W. Balk te Alkmaar, 2, J. Bark Mz. te Middelie, 3, L. Glas te Hoog woud, 4. P. de Vries Tz. te Heemskerk. Doos 30c{ Kee|pjjntabletten 30 ©n 60d BIJ APOTH.EN DROGISTEN b75 Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie, DE NEUTRALE SCHOOL EEN STANDENSCHOOL 7 Geachte Redactie, In de veronderstelling dat de schrijver van het artikeltje „De Neutrale School" niet is een vos welke de passie preekt, maar wanneer dus J. L. Werkelijk meent wat hij schrijft, gevoel ik mij als voorzitter van de Neutrale Schoolvereeniging ver plicht hierop onmiddellijk te antwoorden. Zwijgen zou in dit geval ongetwijfeld toestemmen zijn of althans zoo begrepen kunnen worden. Ook ik hoop niet veel meer ruimte voor mijn antwoord noodig te hebben dan de geachte J. L. ïk zou willen aanvangen met een vraag en wel deze: Waarop baseert de inzender toch zijn veronder stelling dat hier een standenschool bedoeld wordt? Ziet de inzender nu werkelijk de oprich ters van deze school voor zoo dom aan dat zij niet begrijpen dat het oprichten van een standen school te IJmuiden, zooals men deze in Amster dam heeft en op andere plaatsen waar de met aardsche goederen gezegende inwoners wat groo ter in aantal zijn, onmogelijk zou zijn? Wij zouden nu een intressant debat kunnen beginnen of het in meerdere of mindere mate met aardsche goe deren gezegend zijn tevens het criterium is om bevorderd te worden in een zekeren stand. Blijk baar heerscht die meening bij de tegenstanders v. d. Neutr. School. Het is mij 'n genoegen te kun nen verklaren dat de voorstanders van de Neu trale School deze meening niet zijn toegedaan. Laat ik den inzender direct uit den droom helpen. Tegen ieder die het hooren wilde is verklaard dat het lidmaatschap van de vereeniging, dus de extra kosten, per kind op de nieuwe school in geen geval meer zou bedragen dan f 20.pe; jaar, dit is dus nog geen 2 kwartjes per week om het nu eens „democratisch" uit te drukken. Dit i: dus minder dan honderden oudera vrijwillig beta len voor het niet verplicht bewaarschoólonder- wijs. En voor deze kleine bijdrage zal dan Fransch worden onderwezen, handenarbeid en zoo moge lijk meer lichamelijke oefening dan gewoonlijk op de scholen geschiedt. Nooit zat voor, het onder wijs duurder te maken. Wel beter zoo mogelijk en uitgebreider. Het gemiddeld aantal leerlingen per klas bij het Openbaar Onderwijs in de gem. Velsen bedraagt 31,7. De Neutrale School heeft het plan slechts daar met 2 of 3 beneden te blij ven. Trouwens hoe zou dit ook anders kunnen gezien de bovenvermelde geringe bijdragen. Hoe komt men toch aan het verhaaltje van 70 kinde ren over 6 klassen verdeeld? Het zou toch al te dwaas en al te duur zijn. De school biedt ruimte voor 150 tot 180 kinderen; de deuren zullen open slaan van het begin af en niemand zal geweigerd worden zoolang er ruimte is. Bovendien zal er gelegenheid blijven om begaafde kinderen, waar van de Ouders zelfs de bovenstaande bijdrage niet kunnen betalen, toch toe te laten. Wij zijn het volkomen eens, in IJmuiden is geen plaats voor een standenschool. Een drijven, een bestu- in dezè richting zou zijn spelen in de kaart van de tegenstanders, zou het begin van het ein de zijn van deze school, maar ook de tegenstan ders weten beter, niet het verlangen naar een standenschool heeft gedreven naar de Neutrale School; de Neutrale School wil en zal zijn een Ouderschool, een school, waarvan de toekomst niet zal afhangen van een toevallige politieke sa menstelling van een of ander college, een school, waar met de gerechtvaardigde wenschen van de Ouders ten volle zal worden rekening gehouden, een school, geschikt voor kinderen welke van hun Ouders niets anders mee kunnen krijgen dan wat zij geleerd hebben, een school, waar de kin deren komen omdat zij wat moeten leeren en niet omdat de leerplichtwet hen daartoe dwingt, een school, waar het personeel benoemd wordt niet door politieke colleges maar door de Ouders, waardoor dus dit personeel zich verantwoordelijk zal gevoelen tegenover de Ouders en niet tegen over de toevallige meerderheid van een of ander politiek gezelschap. Met alle hooggestelde idealistische overwegin gen van den geachten inzender zal ook het over- groote deel van de voorstanders van de Neutrale School het zeker eens zijn. Vooral ook zal men het er over eens zijn dat het van het grootste be lang is voor een land dat de bevolking een een heid vormt. Wie lacht daar? De practijk is wel eens anders. Heeft de geachte inzender weieens gehoord van „klassenstrijd" en heeft de geachte inzender weieens overwogen wie de intellectueele aan voerders in den klassenstrijd zijn tegenwoordig? Heeft de geachte inzender er weieens van ge hoord dat de klassenstrijd aangehangen en be oefend wordt als een godsdienst en dat men het zich als een plicht rekent overal en ten alle tijde te getuigen, zooals het een goed aanhanger) een oi anderen godsdienst betaamt, Bij de i ting van ue Neutrale bcnool zat siechts eén voor, zonder bijoedoelingen, zonder nevt dacüte en zonder minder vriendelijke gevo tegen andersdenkenden heelt men gewild scnool met goed onderwijs, indien gewenscli;, riclit op een doel, zooals de Uuders dit vrt ontvingen en thans nog voor hun kindere: geeren. moeten voor- en tegenstanders van Net Bijzonder Onderwijs toen eigenlijk niet blijde dat thans de beslissing maar gevallen is. fit Upenbaar Onderwijs gezuiverd is van at, tenten, nu kan men daar rustig doorwerken i Kinderen geven wat men ze geven wil en wai Uuders mee tevreden blijken te zijn. Het was niet in het belang van het onderwijs dat er it roerd wordt zooals de laatste jaren. Laat nu de toekomst bewijzen ot de nieuwe school u gevoelde behoefte voorziet. Eijn er liethet die hun kinderen om idealistische redenen, vouwd door den geachten inzender, bij het li baar Onderwijs willen laten, welnu dit is nit leen hun goed recht, maar hun plicht, Zij daarentegen Ouders, welke om meer pracli redenen en misschien meer gedreven dooi belang hunner kinderen, zooals zij dit zietj voorkeur geven aan onderwijs waarbij zijzell) meer te vertellen hebben, welnu, laat ooki deze vrijheid. Binnenkort zal de Neutrale Schoolvereeu ongetwijfeld publiceeren het leerplan, de leet en al wat verder belangrijk kan zijn voor (Ju om te beslissen waaraan zij de voorkeur maar reeds nu zij geconstateerd dat de nii( school onder geen beding zal zijn een stat school, niet zoozeer omdat dit zoo'n verderft; onderwijs-inrichting zou zijn op zichzelf, maan sluitend omdat een standenschool, als gev;< door J, L., in IJmuiden totaal onmogelijk is, K. H. TUSENJlt HET NEDERLANDSCHE ROQDE KRUK Het „Roode Kruis" is de algemeene naam' verpleging van zieken en gewonden in den log, zooals deze bij Conventie van Genève v geregeld en speciaal voor het instituut va: vrijwillige ziekenverpleging, zooals dit zich gens de besluiten van atgevaardigden van Europeesche landen op de conferentie van G ve van October 1863 heeft ontwikkeld. Speciaal bedoelt men onder de „Vereeni van het Roode Kruis" die vereenigingen, li zich op grond van de besluiten van de convf van Genève ter ondersteuning van den ml ren gezondheidsdienst in den oorlog hebbetj vormd. De meeste vereenigingen verleenen ook hu- dringende gevallen waarin spoedige en regelt ge hulp wordt vereischt, zooals tij overstroom gen, enz. Een goed georganiseerde werkzaam) - in vredestijd is de beste leerschool voor dej schiktheid ten tijde van oorlog. In vele landen vormt het Roode Kruis een van het leger. In ons land staat de vereen; als zelfstandig lichaam naast het leger t er mede samen. Het Nederlandsche Roode Kruis werd inges bij Koninklijk Besluit van 19 Juli 1867 en vervangen door het Koninklijk Besluit van 2 1909, Het Hoofdbestuur zetelt te 's Graven! In vele gemeenten van het Rijk zijn afdeelii opgericht. In den tijd van haar bestaan heeft het Rcj Kruis meer dan 600.000 gulden besteed aan rit: en gewonden, in spijt van het feit dat haar Iea aantal aanmerkelijk terugliep. Behalve deze :j gaf het Ned, Roode Kruis den stoot tot opr ting van de cursussen voor Eerste Hulp bij gelukken, tot goede opleiding van verpleeg en tot oprichting van transportcolonnes in' schillende deelen van ons land met regelmi1 oefeningen en in volledige uitrusting. Het1 vooral Z. K. H. Prins Hendrik die daaraan een langrijk aandeel nam. Ook de africhting' Roode Kruis-honden werd niet vergeten. Een:- groote aanwinst van het Ned. Roode Kruis isj ambulancetrein met 24 volledig uitgeruste! gens, die kunnen vervoeren 240 zittende en' liggende gewonden. Het hooge nobele doel van de vereeniging tijden van oorlog, zoowel als in tijden van vil is zoo algemeen bekend en erkend, dat ieder zich wel geroepen zal voelen dit werk of do«; daad of finantieel te steunen. Wij IJmuidenaars hebben gezien tijdens dern log van 19141918 hoe opeens handen te kunnen komen om de verlangde hulp te ve nen. Onze afdeeling, want ook IJmuiden heef! afd, van het Ned. Roode Kruis, moet krat. en goed toegerust zijn. De ligging van IJmii kan ons voor mogelijkheden zetten, die wij hoofd moeten kunnen bieden. Daarom IJmuidenaren steunt en helpt ons feiten en in geld. Wij moeten alfljd klaar zij: daarvoor onze maatregelen nemen wanneer hulp nog niet noodig is. IJmuiden moet over mannen beschikken, dill tijd van nood, klaar zijn voor hun taak, die» ten, waar en hoe ze hulp moeten verleenen,j die als leiders kunnen optreden voor de gf«f massa, die wel wil helpen, maar zoo zelden v, ,hoe" dat te moeten doen. Voormannen van IJmuiden, laat U niet cc tuigd maar geeft U terstond op als lid van1 Ned. Roode Kruis, afdeeling IJmuiden, slf' met de daad en met geld. U behoeft U maar even op te geven bij secretaris, adres Julianakade 47, Telef. 275. De afdeeling IJmuiden staat onder de kractj en deskundige leiding van den heer W. van! selen, arts, alhier. Staat hem bij. "Het gaat om1 mooi, schoon doel: „HULP VERLEENEN, DA WAAR WORDT GELEDEN". Het Nederlandsche Roode Afd. IJmuiden VelsC WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, i» Chr, Nat. School te Velseroord moeders grati de gelegenheid raad te vragen omtrent de voe- aan haar zuigelingen. Het advies wordt gegc door den Consulent, Dr. Hanneman,

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 2