VERSLAG der IJmuider Vischhandelvereeniging over het jaar '26 De omzet in de Rijksvischhallen bedroeg in 1926 f 12.777.303,80 tegen f 12.835.600.02 in 1925, dus een achteruitgang van f 58.296.22. Deze achteruitgang zou nog meer tot uiting zijn gekomen, indien in Januari 1925 het grootste gedeelte der IJmuider stoomtrawlervloot wegens staking niet was opgelegd geweest, zoodat 1925 den omzet aangeeft van ruim 11 maanden tegen 1926 dien van een geheel jaar. De specificatie van den omzet van beide jaren is als volgt: VISCHSOORT 1926 1925 Noordzee Trawlvisch f 10.550.046 47 f 10.564.129 90 Beugvisch 161.826 22 268.345 09 Versche Haring 886.204 75 672.439 71 Pekelharing 644.984 34 744.999 01 IJslandsche Trawlvisch 254.761 34 325.833 09 Wittezee 24.254 42 Atl. Oceaan 5.978 60 21.905 05 Faröer 28.555 01 Consignatiezendingen 244.947 07 213.693 75 TOTAAL f 12.777.303 80 12.835.600 02 De gemiddelde vischprijzen van alle aangevoerde Noordzee- trawlvisch waren 0.8 cent per K.G, lager dan in 1925, welke prijsvermindering hoofdzakelijk het gevolg was van ruimen aanvoer van goedkoope kleine vischsoorten, waardoor het prijs- gemiddelde van alle trawlvisch ongunstig werd beïnvloed. Het aantal stoomtrawlers vermeerderde dit jaar met 4 en bestond de geheele vloot op 31 December 1926 uit 160 stoom trawlers, 4 motorloggers, 31 zeilloggers en 31 kustvisschers. De gemiddelde vangst per reisdag der stoomtrawlers bedroeg in 1926 869 K.G., tegen 826 K.G. in 1925, zijnde een vermeer dering van 43 K.G. Deze vermeerdering wordt toegeschreven aan het meedere gebruik van het Vigneron Dahlnet. Het aantal ingeschreven kooplieden bedroeg einde van dit jaar 225, tegen 224 in 1925. Als afnemers van versche visch per spoor verzonden kwamen in aanmerking: 1926 1925 Nederland 47,5 Jo tegen 49,4 Jo Belgie 21,1 Jo 24,7 Frankrijk 3,8 4,7 Jo Engeland 12,9 7,6 Duitschland 14,5 13,3 Zwitserland 0,2 0,3 Jo Deze opgaven werden welwillend verstrekt door den Heer Directeur van het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden. Achtereenvolgens zullen wij bovenstaande afzetgebieden aan een korte bespreking onderwerpen, doch komt het ons wensche- lijk voor deze te doen voorafgaan door eenige algemeene be schouwingen. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. De verwachte opbloei van den vischhandel te IJmuiden ge durende het verslagjaar bleef helaas achterwege. Verschillende factoren waren daarvan oorzaak. In de eerste plaats het meerdere markten tijdens de mijn werkersstaking van de IJmuider trawlers op Engeland, waar door de IJmuider vischhandel onvoldoende van visch werd voorzien en waardoor ook de omzet in de Rijksvischhal ongun stig werd beïnvloed. Verder leed de binnenlandsche handel onder sterke onder linge concurrentie. Behalve de handel op Engeland gaf de export naar de overige landen als Belgie, Frankrijk, Duitschland en Zwitserland veel teleurstelling. De oorzaken, die daartoe aanleiding gaven, vinde men onder de rubriek van elk land hieronder afzonderlijk ver meld. Overigens mogen wij niet nalaten nogmaals de aandacht van reeders en bemanningen der trawlervloot er op te vestigen, dat meer aandacht behoort te worden geschonken aan de kwaliteit der aan te voeren visch. In het verslag van 1922 en in dat van het vorig jaar werd daarop reeds met klem gewezen en moeten wij onze klacht nogmaals herhalen daar dagelijks kwesties in de vischhal ontstaan over de kwaliteit der visch, tengevolge van onvoldoende behandeling op zee door te weinig ijsgebruik. Het is in het belang van reeders en bemanningen den vischhandel daarin tegemoet te komen. De handelaar geeft gaarne meer voor de visch als de kwaliteit naar genoegen is; zulks werkt aan genamer met zijn afnemers en iedereen is daarmede gebaat, reederij, handel en publiek. Het met een kruis verkoopen der visch in de hal, m. a, w, „Let op de kwaliteit'' behoorde in den tegenwoordigen tijd slechts sporadisch voor te komen. Het conserveeren van levens middelen, ook visch, door kunstmatige koude neemt in binnen- en buitenland hoe langer hoe meer toe en is het in het eigen belang der reeders de visch zoo versch mogelijk aan te voeren, met de wetenschap, dat zij eerst één of meer dagen na aanvoer in consumptie in binnen- en buitenland wordt gebracht. Het buitenland staat niet stil in zijn streven tot verbetering van de kwaliteit der visch en uitbreiding der vloot en wordt daarin op allerlei wijzen van regeeringswege gesteund. In het jaarverslag van de „Deutsche Fischereiverein'' over 1925'26 worden reeds proeven gelanceerd de zeevisch direct na de vangst §an boord der schepen te bevriezen, waardoor bij zaakkundige bewaring de visch niets aan smaak of voedings waarde verliest en de smaak van levend aangevoerde visch evenaart. Zoolang echter de rentabiliteit der verhoogde exploitatiekosten van een dergelijke behandeling op zee nog niet vaststaat, zij men bedacht met de thans aanwezige goedkoope middelen, d. i. een ruime ijsvoorziening een goed product te leveren. Ook zij den reeders in overweging gegeven zoo min mogelijk in Engeland te markten, tenzij onverhoopt de IJmuider markt blijken mocht geven de ten verkoop aangeboden visch niet tot voldoende prijzen te kunnen plaatsen. Zulks zal wel zeer zelden het geval zijn, daar de plm. 225 handelaren te IJmuiden overal hun afnemers hebben, zoowel in het kleinste hoekje van ons land als in de aangrenzende landen. IJmuiden heeft zijn natuurlijke ligging op vele visscherij- havens voor. Behalve den grooten afzet in het binnenland zelf heeft het zijn snelle spoorverbindingen met Frankrijk, Belgie, Duitschland en Zwitserland en bovendien een snelle boot verbinding met Engeland. Het markten in Engeland zij daarom hooge uitzondering. Men steune onze vischmarkt! Verder bespoedige men in de vischhal „snel recht" bij geble ken miskoopen. De handelaar heeft geen tijd van het „kastje naar den muur'' te worden verwezen bij eventueele geschillen en is de halchef de aangewezen persoon een spoedige en snelle beslissing te nemen. Wij sluiten hiermede onze algemeene beschouwingen om over te gaan tot eenige opmerkingen omtrent den handel met ieder land afzonderlijk. NEDERLAND. Het vervoer van versche visch bedroeg 47,5 °/o van de totale verzending per spoor. Voegt men hierbij nog het percentage, dat per boot en vrachtauto wordt verzonden, dan is het een geruststelling voor de reederijen, dat ons land zelf zoo'n groote afnemer is en men minder afhankelijk wordt van het buitenland dan vroeger. Alle aangevoerde visch vindt haar weg en indien het jaargetijde of omstandigheden zich niet leenen voor directen afzet in verschen toestand, wordt ze hetzij gezouten, gerookt of gebakken ter gelegenertijd aan den man gebracht. Wat gebakken visch betreft wijzen wij er op dat in Engeland de „Fried Fish Trade'' of de gebakken-vischindustrie een zaak van zeer groote beteekenis is geworden. Ook in Duitschland neemt deze handel allengs toe en hopen wij dat ons land daarin niet zal achterblijven, Amsterdam blijft een groote steun voor onze markt. De vischhandelaren van buiten, die hier hun inkoopen doen of laten doen en de visch per lastauto vervoeren, drukken de toch reeds groote concurrentie in niet geringe mate, doordien zij met veel minder onkosten hun bedrijf kunnen uitoefenen, dan de te IJmuiden gevestigde handelaren, die op hooge lasten zitten. BELGIE EN FRANKRIJK. De handel op deze landen was minder dan dien van het vorige jaar tengevolge der lage valuta der Belgische en Fransche francs, eigen vischvoorziening en wat Frankrijk nog in het bij zonder betreft mede tengevolge van beschermende maatregelen. Beide landen verbeteren -en vergrooten gaandeweg hun vis- scherijvloot. Wij hebben hoop dat de valutaconcurrentie spoedig tot het verleden zal behooren. DUITSCHLAND. De handel in versche visch op Duitschland gaf een kleine stij ging te zien, doch is nog slechts een schaduw van hetgeen hij voor den oorlog was. De handel werd zeer bemoeilijkt door de veel lagere Duitsche speciale spoortarieven en niet in het minst door de groote aan voeren in Duitsche havens van goedkoope IJslandsche-Noord- kaap- en Wittezeevisch, De oprichting van vele „Fischbackstuben" en vischrestaurants naar Engelsch model in de groote steden, bevordert tevens den afzet van die goedkoope vischsoorten. Bovendien werden van Wesermünde speciale visch-exprestreinen ingelegd naar ver schillende groote steden in Rheïnland en Westfalen, waardoor de visch een dag eerder in consumptie kan worden gebracht. De vroegere Hollandsche groote- en grootmiddelschelvisch ziet men helaas veel minder in de groote vischwinkels in Duitsch land aangeboden, daar het prijsverschil met de mindere kwali teit visch van hun eigen visscherijhavens al te groot is om daarmede met succes de concurrentie aan te binden. Vele „Delicatessen en Feinkost"zaken houden er daarom het artikel schelvisch en kabeljauw niet meer op na. De fijne vischsoorten als tong en tarbot vinden echter nog altijd bij concurreerende prijzen aftrek, zij het ook in kleinere hoeveelheden dan vóór den oorlog. Bevroren zalm wordt in groote hoeveelheden direct van Ame rika in Duitschland ingevoerd; dit gevoegd bij de groote afname van eigen vischaanvoeren en vischcomestibels doet ons niet ver vrachten, dat onze Hollandsche handel op Duitschland spoedig zijn vroegere belangrijkheid zal herwinnen, tenzij het land meer kapitaalkrachtig wordt. In het jaarverslag der Berlijnsche Kamer van Koophandel werd intusschen met voldoening geconstateerd, dat het Duitsche bedrijfsleven zich langzamerhand begint te herstellen en het af- geloopen jaar aanzienlijke vorderingen heeft gemaakt, hoewel echter tevens werd erkend, dat de koopkracht van de breede massa des volks nog altijd blijft beneden het peil van voor den oorlog. De handel in pekel- en versche haring van uit IJmuiden mocht op bevredigende resultaten wijzen. Men blijve indachtig op leve- ring van goede kwaliteit, sorteering en gewicht. Tengevolge van de gröote ansjovisvangsten in de Zuiderzee en de gevoelige prijsdaling van het artikel werd veel ansjovis uit ons land en van eenige IJmuider handelaren betrokken. Zl ENGELAND. De handel op Engeland was van belangrijken omvang, eensdeels!' tengevolge der mijnwerkersstaking, waardoor vele Engelsche| trawlers opgelegd moesten worden en een tekort aan visch ont- 10 stond, anderzijds, doordat te IJmuiden dagelijks groote hoeveeh 5 heden tong werden aangevoerd, welke visch te Londen gereedea afzet vindt. Het aantal kisten visch naar Engeland verzonden is dan ook belangrijk grooter dan dat in het voorafgaande verslagjaar. 1® Engeland wordt door onze exporteurs op energieke wijze be werkt, waarbij de uitstekend werkende telefoondienst met dit 10 land groote diensten bewijst. 10 ZWITSERLAND. 10 5 De handel op Zwitserland was van geringe beteekenis, daar de visscherijhavens in Belgie en Frankrijk tengevolge hunner valuta goedkooper konden leveren. Snellere spoorwegverbindingen van gp die havens maakten het onzen handelaren onmogelijk tot zaken D< van eenigen omvang te komen. }Kc Er is daar een groot vreemdelingenverkeer en is het te betreu ren, dat IJmuiden daar zoo weinig visch kan plaatsen. 10 IJSFABRIEKEN. De resultaten der gezamenlijke Ijsfabrieken lieten een kleine reductie toe op den gecontracteerden ijsprijs. Het bevriezen van visch volgens het systeem „Ottesen'' maak te eenige vroeger. vorderingen, Ook wordt er meer visch gekoeld dan 10 10 5 VISCHHALAANGELEGENHEDEN. De proef om de visch te verkoopen in een apart afslaglokaal na vooraf de visch te hebben beoordeeld, werd in Maart her- haald, doch bleek niet te voldoen. De kans op invoering van een electrisch afmijntoestel is daardoor zeer verminderd. Noodgedwongen gaat men met de ouderwetsche wijze van afslag jvoort, hetwelk vaak tot oneenigheid aanleiding geeft en V< bij een eventueel electrisch afmijntoestel ondervangen zou zijn. Nl Deze aangelegenheid worde ter verdere bestudeering aan de betrokken belanghebbenden met klem aanbevolen. 0.' Ook dit jaar hadden weer eenige conferenties plaats tusschen den Directeur van het Staatsvisschershavenbedrijf, den Halchef en het Bestuur der IJmuider Vischhandelvereeniging ter verbete- I ring van eenige toestanden in de vischhal. Als uitvloeisel daarvan is, op voorstel van ons bestuur, thans bepaald, dat alleen die handelaren tot de afslagruimten in de hal worden toegelaten, aan wie vanwege den Heer Directeur van het Staatsvisschershavenbedrijf een kaart of insigne wordt uitgereikt, ten bewijze dat zij als handelaar bij den rijksvisch- afslag zijn ingeschreven. L CREDIETEN. Over de regeling der credieten aan den handel bereikten ons geen bijzondere opmerkingen en nemen wij aan dat de crediet- da aanvraag door de banken individueel zal zijn geregeld, naar he gelang van het onderpand, dat kan worden gegeven of in uitzicht gesteld en het criterium van moraliteit en soliditeit, dat de credietnemer geniet. de VERVOER. De Nederlandsche Spoorwegen kwamen den handel dit jaar tegemoet door een herziening der tarieven voor ijl-, bestel- en vrachtgoed. Naar verlaging van vracht voor pekelharing als ijl- goed wordt verlangend uitgezien. Het bestelgoedtarief is in navolging van het tarief voor postpaketten verlaagd, doch be draagt toch nog het dubbele van vóór den oorlog. Voor kleine zendingen direct aan particulieren is zulks nog te hoog om dat vervoer, hetwelk door de hooge spoortarieven gedeeltelijk verlo* ren is geraakt, tot de vroegere hoogte op te voeren. De N.V. Expeditie voor de Vischhandelvereeniging, blijkt tel ken j are opnieuw in een groote behoefte te voorzien en vindt zulks zijn terugslag ten goede op de reederijen. ALGEMEENE ZAKEN. Nu de Nederlandsche Spoorwegen hunne tarieven in het be lang van den handel hebben herzien, meenen wij den wensch te moeten herhalen dat de Posterijen spoedig daarin mogen volgen. Onder meer is het binnenlandsche briefport nog te hoog, terwijl het port voor prijscouranten als drukwerk DRINGEND verlaging vereischt. Overigens zuchten de exporteurs nog steeds onder den rompslomp verbonden aan de invulling van buitenlandsche vrachtbrieven, douaneverklaringen, paspoorten enz. Verlichting van lasten voor den handel blijft urgent. JUBILEA. In November van dit verslagjaar werd het 50-jarig bestaan van het Noordzeekanaal en IJmuiden feestelijk herdacht en mag er met voldoening op worden gewezen, dat IJmuiden zich in dien tijd heeft opgewerkt tot een der grootste visscherijplaatsen van het vasteland van Europa,

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 4