Vervolg Plaatselijk Nieuws IJmuiden V eisen. Ingezonden Politierapport Sport. V. S. V. 'Jr Visscherij WIN TERLEZING 18 FEBRUARI. „Indien men mij bewees, dat er een God was, zou ik Atheïst worden. Zoodanige God zou voor mij geen God zijn." Als laatste spreker voor de winterlezingen in het gebouw voor Christelijke belangen trad Vrij dagavond op Dr. J. G, Geelkerken van Amster dam met het onderwerp „Het bestaan van God". Reeds Cicero heelt gezegd, aldus de spreker, dat alle volken geloofd hebben aan een God of aan Goddelijke machten. Aan het godsbestaan is veel studie gewijd. Men heeft van den godsdienst wetenschap gemaakt. Onder alle volken, reeds onder de oudste natuurvolken heeft het begrip God bestaan. Spreker wil een stoute stelling poneeren: „Er zijn geen atheïsten, er zijn geen godloochenaars. Misschien zijn er wel praktische atheïsten, heei veel misschien, zelfs in de kerk, omdat zij zich zoo noemen of zoo zijn, daar zij leven alsof er geen God bestaat. Zij voeren een soort struisvo gelpolitiek, omdat zij Godsbestaan ontkennen, omdat zij hem niet zien, Philosophische atheïs ten beredeneeren het niet bestaan van God, doch bij en door de verwerping van den eenen Goa scheppen zij zich er een van eigen vinding. Dh soort atheïsme wordt kunstmatig aangekweekt, bijzonderlijk in de groote steden, waar mei. slechts oog en hart heeft voor het grofste mate rialisme, Het is een gevolg van de tegenwoordig!, overbeschaving; een ziekteverschijnsel dat echtei hoe lang zoo meer en hoe lang zoo luider om genezing roept. Het is een verblijdend verschijn sel in de 20e eeuw, dat weer een sterke drang naar godsdienstig leven opborrelt. Het hijgend hert dat naar de frissche waterstroomen schreeuwt. Dit openbaart zich niet alleen in de diepe volkslagen, doch ook in de beter gesitueer de kringen. Spreker schetst dan uitvoerig, hoe de zich noe mende atheïsten of ongeloovigen steeds vragen om het bewijs van Gods bestaan. Hij acht het een bewijs van Godsbestaan, dat zijn Zijn niet door redeneeren is aan te toonen. Er is een zedelijke, geestelijke macht, dien wij God noemen. Zou men mij bewijzen, zooals men een wiskunstige of rekenkunstige stelling bewijst, dat er een God was, dan zou die God mijn God niet zijn. Dan zou ik atheïst worden. Op deze overtuiging is heel het geloof in Gods bestaan van spreker en zijn medegeloovigen ge baseerd, dat men Gods bestaan niet kan bewij zen, doch dat men in het diepst van het raen- schelijk zieleleven moet voelen dat God er is. Niet op wetenschappelijk betoog, doch op ge tuigenis van het hart berust de overtuiging van Gods bestaan. Dwazen zijn het, die beweeren nieL te kunnen gelooven zonder te zien. Geloof eerst, zegt spreker en het bewijs komt tot U, dan vindl ge in alles de bevestiging, dat God in en om U leeft. Vervolgens stond de begaafde spreker uitvoe rig stil bij de openbaring van Godsbestaan in het zedelijke en zieleleven des menschen, In de be wustwording van goed en kwaad; In het zielele ven van de natuur, in de grootsche en wonder baarlijke scheppingen. Wat de ziel is in den mensch, is God in het heelal. Met een dankgebed sloot spreker zijn met groote aandacht gevolgde rede. rjjgj i Begrijpelijkerwijs was de belangstelling voor de rede van dezen redenaar buitengewoon groot. Dr. Geelkerken heeft den laatsten tijd te veel van zich doen hooren en spreken, dan dat bij deze belangstelling ook niet een zekere mate van nieuwsgierigheid tot dit overgroote bezoek heeft bijgedragen, CHR. ZANGVEREENIGING „HALLELUJAH". Evenals vorige jaren zal bovengenoemd koor op Dinsdag 23 Febr. a,s, een kunstavond organiseeren in het gebouw voor Chr, Belangen, Steeds komt Hallelujah op zgilke avonden met iets nieuws, en pok dit jaar staat op het program ma een bijzondere attractie, want het Meisjeskoor, opgericht 9 Nov. j.l. zal voor het eerst optreden. Ook Hallelujah zal enkele nummers zingen en daarna kunnen de aanwezigen genieten van decla matie, waarvoor speciaal de heeren Dogger uit Amsterdam zullen overkomen. Steeds bleek het gebouw voor Chr. Belangen te klein voor Hallelujah en thans zal dit zich nog erger doen gevoelen, doordat het Meisjeskoor op treedt. Hallelujah staat evenals het meisjeskoor onder leiding van den bekenden dirigent-componist Theo van Zutphen. Den bezoekers(sters) wacht dus voorzeker een genotvollen avond, De Harmonie Kunst na Arbeid, directeur de heer H. Amse, geeft a.s. Dinsdagavond een con cert voor leden en donateurs in de zaal Flora. Het nieuwe perron bij het station IJmuiden- Oost is thans gereedgekomen' en in gebruik, ge nomen, Dit perron is gelegen aan de Noordzijde en westelijk van de spoorboomen. Aan dit per ron stoppen de treinen, die van Velsen komen, terwijl aan het andere perron aan de zuidzijde alleen de van IJmuiden 'komende treinen stoppen. Dit is een"groote verbetering, want als de treiner. nu bij de perrons staan, kunnen de spoorboomer. direct geopend worden en behoeven menschen er autobussen niet meer te wachten, tot alle reizi gers hun kaartje hebben afgegeven. CONCERT EUPHONIE, Het Symphonie-Drkest „Euphonie", directeur de heer Mar. Adam, gaf gisteravond zijn tweede donateursconcert. De zaal Tivoli was overvol; eigenlijk veel te vol, Euphonie heeft dezen avond een mooi pro gramma gegeven en het eigenaardige was, dat de directeur verschillende leden met hun instrument ten naar voren bracht. Er waren vier nummers, v/aarin solisten optreden en waardoor we meer speciaal hoorden de blaasinstrumenten. De direc teur gaf een verklaring van de instrumenten, van hun oorsprong en ouderdom en zoo vernamen we, dat de trombone ontstaan is uit de bazuin, de hobo uit de schalmei enz. Voorts deden de cla rinet, de fluit en de cornet en piston zich hooren. Het publiek heeft deze afwisseling zeer op prijs gesteld, dc solisten hebben dan ook alle hun bes te beentje voorgezet en we willen dan ook den een niet boven den ander stellen. Het was heel mooi, vooral met de begeleiding van het orkest. Euphonie speelde eerst Suite de Ballet van Moszkewski, althans drie deelen daarvan, n.l. Passepied, een oude Bretonsche dans, een Spa schè sarabande en de Entr' acte. Alle drie deelen bekoorden zeer, de lichte Fransche dans, de slee- pende en vurige Spaansche-dans en het voorspel. Daarna volgde een brillante uitvoering van de ouverture Egmont van Beethoven, waarbij de di recteur meedeelde, dat hij het voornemen heeft, dit muziekdrama van den grooten meester, ge schreven naar het historisch werk van Goetiie, het volgend jaar geheel te doen uitvoeren, met zang en declamatie. Dat belooft dus wat! Na de pauze werd behalve de solonummers een zeer goede vertolking gegeven van Rossini s Sta- bat Mater, terwijl met de Athaiia-marsch van Mendelssohn Bartholdy dit mooie concert beslo ten werd. Het was een prachtige avond, maar het was verre van aangenaam in de zaal. Het was er vol en benauwd door de dichte rookwolken en erg koud. En dat men de lichten uitdeed tijdens de uitvoering gaf de zaal een nog minder gezelligen aanblik. Naar Hl, Dbl. uit goede bron verneemt, wordt oij het jfrovinciaai h-lectriciteitsbedrijf zeer ern- sng' een vrij belangrijke taneisveriagmg overwo gen. De basis voor het vastrechttarief (nu 32 cent) zou tusschen 15 en 20 pet. lager worden. En voor ue niet op het vast recht aangeslotenen zou de prijs van 42 cent per KYVU. met 6 cent worden verlaagd en dus 3t> cent worden. Deze voorstellen moetennog den Raad van Toezicht en het College van Ged. Staten passee- ren. Er is intusschen geen reden om aan te ne men dat deze colleges er afwijzend tegenover zullen staan, DE GRENSWIJZIGING. De Tweede Kamer heeft deze week het wets ontwerp inzake de uitbreiding van Haarlem aan genomen. Hierdoor krijgt, tenminste als de Eerste Kamer net wetsontwerp eveneens aanneemt, onze ge meente den Spaarndammerpolder bij baar gebied en wordt ons aantal inwoners met een klein ge tal vermeerderd. En inplaats van 21 zullen we dan straks 23 raadsleden moeten kiezen. Tot hoofd der hier te stichten Chr, Nat. school nabij de Hoogovens is benoemd de heer M. J. Griiter, thans hoofd eener Chr, school te Bar- neveld. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Geachte Redactie. - Naar aanleiding van de verschillende ingezon den stukken, wellce, in verband met mijn optre den als V. D. raadslid, in U w blad een plaats vonden, wilt U wel zoo vriendelijk zijn óók aan dit schrijven een plaatsje te geven. Thans, in het bezit zijnde der officiëele notulen van de Raadsvergadering van 4 Januari j.L, mag ik constateeren, dat mijn woorden, welke aan leiding" hebben gegeven tot een breuk met de V.D. Kiesvereenigmg, tamelijk juist zijn weel- gegeven. Door mij is in dat verband het volgende ge zegd: „Dan' heeft de heer Homburg in zijn sym pathieken speech o.a. gezegd, dat bij de ope ning van deze zaal heeft uilgelaten, dat de Raads leden nummers zouden zijn op de lijst en als zoo danig van hun partij. Misschien heeft die uitla ting aanleiding gegeven tot eenige critiek. Wat mij betreft; heb ik daarin ook nog iets anders gelézen. U hebt bij die geleg'énheid, zoo onge veer, dit tegen mij gezegd: Kijk, je wordt ais nummer één op de lijst geplaatst en bent het nummer - van die partij. De kopstukken uit dié partij maken het gemeente-program. Dat is voor alle partijen gelijk, maar de belangen van alle plaatsen zijn bij lange na niet gelijk en in 't bij zonder die van de gemeente Velsen wijken veel van die van de andere gemeenten af. De gemeente Velsen neemt in ons "land een af zonderlijke plaats in. Onze plaats is zoo, dat het noodig is, dat de menschen, die afgevaardigd worden om te arbeiden voor de gemeentelijke zaak, over hun partij heen het algemeen belang dienen". Inderdaad ben ik die meening ook toe gedaan, Ik onderschrijf dit geheel en wil wel ver klaren, dat U met die woorden niets tegen mij hebt gezegd, waaraan ik aanstoot zou - kunnen nemen, als iets minderwaardigs in vergelijking met vroeger. Integendeel, ik meen ook, dat, hoe groot de verbetering ook is, die het verkiezings stelsel heeft ondergaan, dit, in deze niet zoo goed is als het vorige. Ik hoop in het belang van de ontwikkeling van onze gemeente, dat de jongeren, die in de toekomst naar den Raad zullen worden afgevaar digd, hoog genoeg zuilen staan, om over de par tijen heen elkaar de hand te reiken, als het de belangen der gemeenschap betreft. Als bewijs, dat ik het met U eens ben wil ik zeggen, dat, wat mij betreft, ik mij niet meer za! laten afvaardigen door een politieke partij, Ik zal dus waarschijnlijk hier niet meer terug kee- ren en zoo mag ik verwachten, dat men uit mijn woorden niet de conclusie zal trekken, dat ik in een verkiezings reclame bui heb gesproken, want ik begeer langs dien weg niet weer terug te kee- ren. Het is voornamelijk aan de verklaring te dan ken, dat ik mij niet meer door een politieke partij zal laten afvaardigen, dat de V.D. Kiesv.: mij per grootscheepsch ultimatum verzocht, nu .naar dadelijk het bijltje neer te leggen. Ofschoon dergelijke grootdoenerij op mij weinig indruk maakt,-daravoor heb ik bijzondere redenen, moet ik toch erkennen, dat mijn verklaring een con- curreerende tendenz beeft. De mogelijkheid n.l., datik in den raad terug zou keeren door een neutrale groep kiezers, is door mij open gelaten, Maar hoewel die mogelijkheid zeer vaag is en niet door mij zal worden bevorderd, heeft deze aanleiding gegeven tot ongekende activiteit der Vrijz. Democr, Kiesvereeniging, Wanneer men meent werkelijk objectief tegen over een zaak te staan, dan werkt zoo'n opfris- schertje inderdaad verkoelend. Tot dusver meen de ik, dat de Vrijz. Democr, Bond een politieke instelling was waarin men beide, Vrijzinnigheid en Democratie naar de eischen der practijk kon uitleven. De vitale belangen onzer gemeente ver- eischen een bijzondere behandeling. Vele dezer vraagstukken zijn nu eenmaal zeer kwetsbaar voor politiek partijbelang. De partijen staan met hun strijd voor idealen niet altijd op den bodem der werkelijkheid. De werkelijke toestand onzer gemeente is zoo, dat men de handen vol heeft, om het heden binnen het rechte spoor te houden. Dat is een nuchtere waarheid, die men onder de oogen dient te zien. Ook de partij-idealen zal dat tenslotte ten goede komen. Een- der meest actueele vraagstukken is het steeds groeiende aantal werkzoekenden; waar voor in onze gemeente geen werk is. Naar buiten krijgt men den indruk, dat deze sterke toename van het aantal onzer inwoners op rekening komt van onze plaatselijke welvaart, Maar inderdaad neemt onze draagkracht daardoor meer af dan toe. De politieke partijen, wier kracht het aan tal is, zijn daardoor ran of meer gehandicapt. De een, kan tegenover deri aiKter, dé groei zijner organisatie niet slop zetten. Daarom is het, in het wei begrepen algemeen belang, noodig, dat in een raad als de onze, ook eenige mannen zitting hebben, die volkomen vrij staan. De V.D, Kiesvereen. verwijt mij gebrek aan politiek inzicht. Inderdaad neem ilt aan dat, dat zoo is. Want de ondervinding heelt mij geleerd, dat politiek, in deze materie, voor ons een slechte leidsvrouwe is. Maar toch wil ik tegenover de meening der V.D.K.V. stellen, dat mijn inzicht in het gemeentebelang nooit helderder was dan op hel oogenblik. Daarom zal het mij niet mogelijk zijn deze meening prijs te geven. En waar deze strijdig is, bet Vnjz. Democr. politiek, kan ik natuurlijk geen Vrijz, Democr, nóch raadslid blij ven. Van beide zal ik dan ook zoo spoedig mo gelijk ontslag nemen. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, B. G. SCHUITENMAKER. DE NEUTRALE SCHOOL. Geachte Redactie! Daar hei ingezonden stuk, voorkomende in de courant d,d. lö dezer, uitgaande van den voor mij onbekenden heer J. L,, zoo ten volste in alle opzichten mijn persoonlijke overtuiging bevat, wii ikï hoewel ik zelf geen kinderen bezit, niet zwij gend blijven toezien, ook mede in verband met de woorden van den heer J, L., laat van degenen die het wel meenen met 't volk (ik schrijf daar voor -'t menschdom), die het wel meenen met de juegd, stemmen werklinken om te protesteeren tegen het stichten van bedoelde school. lot mijn spijt heb ik voorafgaande stukken hierover niet gelezen, maar ik vraag waraom? uit welke bron spruit deze opzet voort, bij de lei dende personen? Waarom een muur opgebouwd tusschen de juegd? de jeugd die zoo nauw aan elkaar verbon den is, en die -in de toekomst ais volwas sen menschen, bij 't aanvaarden en volbrengen van de taak die voor hun is weggelegd, samen moeten gaan, en elkaar zeer zeker zoo noodig zullen krijgen. Meer hierover schrijven zal ik niet doen, doch ik hoop dat mijn schrijven ook anderen er toe zal brengen niet zwijgend toe te zien, het gaat hier m.i. om een algemeen maatschappelijk belang, dat wij -niet gering mogen schatten, en waar niet naar willekeur mee gespeeld mag wor den. i ul Met beleefden dank voor de plaatsing, Wed. A. HET DRENTSCHE VEENKIND. Bij de propaganda-eommissie is tot 14 Februari ingekomen netto rond 25000 gld. De onkosten waren zeer'laag en bestonden in hoofdzaak uit druk-, schrijf- en frankeerkosten der circulaires aan de girohouders. Het onderwijs-comité had vóór de fusie reeds rond 15000 gld, in kas.. Van de vereeniging „Hy giëne voor Moeder en Kind" kwam nog '2000 gld. en van bevriende zijden samen rond 3000 gld. lo- taal had dus de propaganda-eommissie te be schikken voor verpleging van het Drentsene Veenkind van eind September 1926 tot 14 Fe bruari 1927 over rond 45000 gld. Inmiddels zijn uit dit bedrag alle onkosten be streden van de verpleging in 4 koloniehuizen en is bovendien nog voor «en paar weken verpleeg- geld in kas. De afrekening tot 8 Februari is te vinden in het e.v. nummer van het „Hoefijzer", orgaan van het Centraal Genootschap, s De resultaten der. verpleging zijn volgens alge meen oordeel der vakmenschen uitnemend te noemen. Het bezwaar, dat de kinderen na 6 we ken of langer weer in de schamele huisjes of krotwoningen terug komen is niet weg te nemen, doch na de verpleging staan ze veel gezonder, krachtiger en opgewekter tegenover den strijd des levens. Dit laatste wordt al te vaak vergeten. Een direct gevolg van de verpleging en een factor van verstrekkende beteekenis is, dat over heel behoeftig Drente met volle handen het zaad der sociale hygiëne wordt gestrooid. Een deel van dat zaad komt spoedig of eerst na jaren tot ontkieming, maar dan draagt het ook honderd- er. duizendvoudige vrucht! De kinderuitzending is zonder twijfel een stuk volksopvoeding in groote stijl en terecht wordt dit werk door den heer Commissaris der Koningin van Drente en door de Rijksinspectie voor de Volksgezondheid voor de Hygiëne van het Kind met kracht gesteund. De kinderuitzending is dus geen lapmiddel, maar een saneeringsmiddel, althans wanneer ook de verpleging groot werkzal worden. Vele duizenden hebben hun gulden of meer ge offerd, Vele tienduizenden moeten echter nog volgen, want nog steeds rekenen we om zoo te zeggei; bij den dag. Ook wordt het nu.tijd, dat de groote giften gaan inkomen en dat eindelijk heel de natie door daad werkelijke steun tot uiting brengt, hoezeer z: door de nood in de venen getroffen is. De zwar te vlek op de kaart moet en kan verdwijnen, Dt bij uitstek deskundige en toegewijde. Commissa- -is der Koningin heeft immers gezegd: „De toe stand is ernstig, maar niet hopeloos." Het bestuur van de Propagandacommissie be gaat uit Th. M, Ketelaar, voorzitter; Ds. H., C. Hogerzeil, vice-voorzitter, Mr. A. J. M, Lees berg te Alkmaar, penningmeester, gironummer 44418 en A, C. Bos te Egmond aan Zee, secre> taris. BURGERLIJKE STAND VELSEN. Geboorten: A. Aardenburg—Verdikt, z.; G, de Boerde Jong, d,; B. ClotsTijms, z.; A. Streeflandvan Engelen, d.; A. v. der Hoff— Asjes, d.; K. GulikersGorter, d,; A. Tervoort Kooge, z.; J. A. G, GroenRiesenbeck, d,; Th, SteenhuizenRpoker, d,; P, C. SchenkDekker, z.; W. FrankeKuiper, d.; D, JansenOverslui- sen, z.; F, MeyerSlinger, z. Ondertrouwd: L. Koper en M. A, Ho- man, J, Keur en K. Kramer; J. v. d, Hert en M. Olyrhook; G. Lettemeyer en M, K, Wijngaard; H. R. Stoop en P. Koppelman, Gehuwd: Th. J. Franken en A. M. Kint; W, Rademakers en A, Visser; J, M. Jimmink en E. P. J, Gutteling; H. Dekker en N. Wolbers, Overleden: Pieter Krijnen, 40 j\, gehuwd; Roelof Starreveld, 47 j., echtgen, v. M, Kabel; Neeltje Cornelia Langbroek, 72 j,, echtgen. van K. Groen; Sijtske Fokkema, 73 j\, wed. van J, Postma. BOUWVERGUNNINGEN. Door Burgemeester en Wethouders van Velsen zijn de navolgende bouwvergunningen verleend: aan de N.V. Aannemers Mij. „Velsen", te IJmui den, tot het bouwen van 18 woningen en 2 wooil- winkelhuizen, nabij den Velserduinweg, aldaar; aan L. F, J. Fransen, te Santpoort, tot het aan bouwen van een serre aan het perceel H. Biezen- weg 96, aldaar; aan de N.V. Vereenigde Ijsfabrieken, te IJmui den, tot het bouwen van koelhuissuimte nabij de Trawlerkade, aldaar; aan de N.V, Bouw- en Exploitatie Mij, „Ileeren- duin", te IJmuiden, tot het bouwen van 29 wonin gen en 1 woon-winkelhuis, nabij den Velserduin weg, aldaar. VELSEN. Door de politie werd aangehouden de woon wagenbewoner J, PI, J,, die gesignaleerd stond in het Alg. Politieblad en die. nog f 15 of 10 dagen te verelfenen had. De man betaalde de boete en is toen weer vrijgelaten. Wegens openbare dronkenschap werd door de politie opgebracht IT, M, te Beverwijk. Wegens het rijden met een auto zonder ach terlicht werd bekeurd H, T, van E, te Wijk aan Zee en Duin. P. G. te Uitgeest werd door de politie al hier bekeurd wegens overtreding der Arbeids wet en P, S, alhier wegens het los laten loopen van een hond. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos mgeseftreven 19 Febr. 1927 3 letterzetters, 7 mei,sdö&rë, 22 timmerlie den, 10 schilders, 1 wagenmaker, 2 straten makers, 3 stucadoors, 2 kuipers, 7 bank werkers, I koperslager, 2 loodgieters, 2 voorsisanders, 1 cbauüeur, 5 stokers, 5 machinisten, 1 metaaiöraa«er, 2 ketelmakers, 1 electricien, 1 bakker, i sigarenmaker, 8 visschers. 1 kantoorbediende, 131 los ar- oeiders. VOOR DEN RAAD. Nieuwe straten. Ofschoon het raadsbesluit reeds is'gevallen, nemen wij om de belangrijkheid over, wat B, en W. in het eerst na de raadsvergade ring hierover verschenen gemeenteblad schrijven. Machtiging tot den aanleg van straten en rio- leering op en in het gedeelte van „Velserbeek", genaamd „de Ratels" en verleening van het daarvoor noodige crediet. Ten aanzien van het opgemelde onderwerp werd in de vergadering van den 16 November 1926, besloten, het noodige crediet te verleenèn vóór uitvoering van de rioleering, welke reeds was aanbesteed, en ons college uit te noodigen, een plan met kostenbegrooting in te''dienen, be treffende het gedeelte van het werk, dat in aan sluiting daarop het eerst zal worden uitgevoerd. Naar aanleiding daarvan bieden B. en W, aan, de bij de stukken gevoegde begroótingen, waaruit blijkt, dat de kosten van uitvoering van het opgemaakte plan, voor den aanleg van straten en rioleering op en in de bovenbedoelde bouwter reinen, worden geraamd in totaal op f 362,869,28, waaronder een bedrag van f 37.869.28 is begrepen voor de reeds verrichte werken. B, en W. stellen thans voor, hen te machtigen, het bovenbedoelde plan ook verder, telkens voor zoover dit naar ons oordeel, In overleg met de commissie van bijstand in -het beheer der openbare werken, wordt noodig geoordeeld, ten uitvoer te brengen en ons het noodige crediet van f 362.869.28 toe te staan. Gemelde commissie kan zich hiermede vereeni- gen. De commissie van bijstand voor de financiën heeft tegen de uitvoering van het plan geen be zwaar, doch verzoekt, telkens wanneer tot aan besteding van een gedeelte moet worden over gegaan, het benoodige crediet aan te vragen en daarover haar advies in te winnen. Zij acht het voorts ongewenscht, dat de wer ken onderhands worden aanbesteed en dat de materialen door de gémeente worden geleverd, doch meent, dat het financiëel belang der ge meente medebrengt, dat de aanbesteding der werkzaamheden, met bijlevering der materialen, in het openbaar geschiedt. Verder is zij van oordeel, dat de aanleg van de trottoirs dient plaats te hebben voor zoover de bebouwing vordert,. Ten slotte geeft zij als hare meening te ken nen, dat de Raad destijds met recht bezwaar heeft gemaakt tegen de h. i. onschuldige vraag tol het verleenen van machtiging voor de uit voering der werken, zonder dat bekend was hoe veel de kosten zouden bedragen, aangezien thans blijkt, dat een bedrag van ruim f 362.000.noo dig is. Tegen inwilliging van het in den aanvang ge stelde verzoek dezer commissie bestaat bij B. en W, bedenking. Indien telkenmale, als weder een 'gedeelte zal worden aanbesteed, het advies dei commissie moet worden ingewonnen en aan den raad het noodige crediet moet worden aange vraagd, zal veel lijd verloren gaan, wat weer tol gevolg zal hebben, dat aan de verplichtingen tegenover den bouwer, om te zorgen, dat, zoodra de woningen, te stichten op den van de gemeente gelcochten grond, ongeveer gereed zijn, de om het bouwblok geprojecteerde straten, voorzien van rioleering, zijn aangelegd, niet tijdig kan worden voldaan, B, en \V. achten de bovenbedoelde han delwijze bovendien overbodig, aangezien het plan, zoowel als de begrooting den raad thans volledig bekend zijn. Overigens zijn B. en W. bereid aan de wenschen der commissie tegemoet te komen. Wat de aan het slot gemaakte opmerking be treft, zij er op gewezen, dat, hoewel indertijd geen uitgewerkte begrooting was opgemaakt, om trent de kosten toch eene duidelijke aanwijzing kon worden gevonden in de door de Raadscom missie voor „Velserbeek" aangenomen Bereke ning I inzake de exploitatie van „Velserbeek". STORMVOGELS 11—V. V. A. II Stormvogels II ontvangt V.V.A, II, welke ont moeting alleen voor V, V, A. van belang is, door dat ze nog steeds een klein kansje heeft om niet als nummer laatst te eindigen. Hoewel de Storm vogels-reserves den laatsten tijd niét veel bijzon ders presteèren, gelooven we toch wel, dat ze er V. V A. onder zullen houden, OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. DE DERBY. Eindelijk krijgen wij dan Zondag a.s, den zoo lang v'érbijden wedstrijd V.S.V, IDe Kennemers,] Deze wedstrijd is voor beide partijen niet van - De scheepvaart heeft desïe week veel bi?1 belang ontbloot. Daar toch De Kennemers, hoe- ondervonden van de mist. De Londen-boot 1 wel gering, toch nog een kansje hebben op Kampioenschap, zullen zij zich zeker gedut?00® noen gelden en zullen zij zich zeer zeker trach||B wreken op den 4U nederlaag op hun eid terrein geleden. Doch daar V.S.V, door Zondag a.s. te winnt? deiinitief kampioen is, gelooven wij wel dat speler, ieder voor zien persoonlijk voor wedstrijd ten volle zal geven, liet laat zich dan ook aanzien dat deze wtfc* strijd lang niet van spanning ontbloot zal zijnl1'^ het a.s. /.ondag zeker niet aan publieke belar stelling zal ontbreken, Het Bestuur heeft dan ook besloten om dezen wedstrijd voorverkoop van kaarten ]e< houden bij de navolgende adressen: Jb. Hoogerduijn, Kanaalstraat, IJmuiden;. a Postma, sigarenmagazijn „Het Anker", Lageri^0' en bij J, Anepool, Tuindersstraat 71, IJmuide Oost, liet elftal ziet er als volgt uit: v, d. Wint C. v. d. Pieterman A. v, d. Griendt J, Böhm B. Bruidschaar P. Weij A. de Bakker, J, Heijerinan, W, Zwanenbm A, W. Horeman, E. Hillekatt Aan U mannen zij het gegeven om ons 3e 1® trum nog meer luister bij te zetten door a.s. dag het kampioenschap te behalen. Voor het tweede elftal is uitstel gevraagd vefkregen. Een onzer spelers, de heer P. v, Heijst is kozen voor het proefelftal der N.V.B., dat Zo; dag om 10.30 tegen Haarlem 2 speelt, Het bestuur verzoekt beleefd doch dringel^n, Zondagavond op de feestavond zooveel mogelSj 0 op tijd te zijn. Zaalopening 7 uur, aanvang .7$ j. Leden die eventueel niet in het bezit van ei d uitnoodigingskaart gekomen zijn, gelieven et uiterlijk Zondagmorgen te melden aan den heerijhe S, Zegel, secr. Feest-Commissie, Kalverstri ÏJmuiden-Oost, j V. S. V-KENNEMERS. Mórgenmiddag speelt V.S.V. een uiterst langwekkenden wedstrijd tegen de Kenneme uit Beverwijk. Uiterst belangrijk, niet alleen, oi dat deze ontmoeting er altijd eene is met een p kant smaakje, maar ook, omdat V.S.V. bij ei iet— till pis afdeeling heeft, behaald,. De kans op een overwinning der jubileereur roodwitten lijkt ons vrij groot. Werd 21 Novct ber van het vorig jaar niet reeds een spreken!' D 40 overwinning behaald? En wie zal durven lien weren, dat de V.S.V.'ers er sinds dien tijd op riv achteruitgegaan? Neen, als de IJmuiden-OosliE.' •hun gewone spel spelen, 't hoofd koel en 't'.hip droog houden, dan zullen ook nu de Kennemf C weer aan 't kortste einde trekken. En dan zailf3 vreugde zijn in de V.S.V.-gelëderen. i - De besommingen der aan den rijksvischafsljl aangekomen visschersvaartuigen waren: f' 16 FEBRUARI 1927. ,.2 IJM. 16 Bergen - '131». IJM. 92 Oeeaan II 22#" IJM. 50 Simon 21ï'„ IJM, 127 Derika XIII 2|G. IJM. 134 Lewiti 2£ IJM, 74 Poseidon 1®- IJM, 37 Maria Elisabeth 2%e, IJM, 124 Derika XI 2ÓL. IJM, 143 Balder 7$£. IJM. 129 Shamrock 2Si£, IJM. 150 Kamperduin HfÜ. IJM. 43 Nelly Gezina .1%. IJM. 29 Zeeleeuw IJM, 65 Ürania IJM, 4 Gelria IJM. 94 Peter D. IJM. 330 Zuid-Holland IJM. 491 Timor IJM, 327 Victoria IJM. 151 Hilda IJM, 27 Zwarte Zee IJM, 136 Lobelia IJM, 120 J, T, Cremer SD. 56 Fischindustrieler SD. 130 Lotti E, 78 Deensche motorkotter KW, 116 zeillogger KW. 147 zeillogger KW, 129 zeillogger KW. 45 zeillogegr - KW, 74 zeillogger KW, 170 zeillogger 17 FEBRUARI 1927. 40 de Hoop II 192 Pelikaan 165 Martha IJM. 503 Holland VII KW. 1^23 Robert William IJM, 187 Derika IX IJM. 176 Holland II IJM, 324 Amalia IJM, 104 Annie IJM, 52 Dordrecht 135 Begonia 60 Cath, Duyvis 232 Westland 152 Paris 118 Oevelgönne IJM. IJM. IJM. IJM. IJM. IJM. IJM. SD. VL. 199 stoombeuger VL. 190 stoombeuger KW. 132 zeillogger KW. 67 zeillogger 18 FEBRUARI 1927. 158 Inviërno 203 Derika XVI 70 Zeehond IJM. 271 Derika XIV IJM. 154 Protinus 84 stoombeuger 39 zèillogger 62 zeillogger 20 zeillogger 76 zeillogger IJM. IJM. IJM. VL, KW. KW. KW MA. «i Gedurende de week van 10 t/m. 16 Febr, kwamen de navolgende vaartuigen aan den afsfi 95 stoomtrawlers, 8 Duitsche stoomtr,, 3 molr loggers, 10 zeilloggers, 1 Deensche motorkolt 6 stoombeugers, 2 motorkotters en 73 kuslri schers. De besommingen waren als volgt: Stoomtrawlers van f 531 tot f 5053; DuHtfjJ stoomtrawlers van f 2004 tot f 6770; motorloj$| van f 948 tot f 1404; zeilloggers van f 7~" f 845; Deensche motorkotter f 1241; stoombeuf van f 1532 tot f 3427; motorkotters van f 187" f 714, terwijl de kustvisschers f 3747 bésonwj De aanvoer bestond uit 919.350 Kg, traivlvii en 20125 Kg. beügvxsch. De totaal opbrengst droeg f 309.455.30. Scheepvaart

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 6