ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Purol bij Ruwe en Schrale Huid. Doos 30 ct. Officieel Plaatselijk Nieuws. IJmuiden. Velsen. No. 8» Woensdag 23 Februari 1927 12e Jaargang IJMUIDER COURANT HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis dat ter ge- oeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N,V, Visscherij Maatschappij IJjnond", te IJmuiden om vergunning tot het 'oprichten van een smederij waarin een electro motor van 5 en van 0,25 P.K. tot het aandrijven van diverse werktuigen in het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, Afdeeling IJmuiden, Sectie L, No, 376, plaatselijk bekend wijk C, enhavenstraat no, 35, Op Dinsdag den 8 Maart 1927, des voormid- te elf uren, zal ten gemeentehuize gelegen- bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in brengen en deze mondeling en schriftelijk toe lichten, Velsen, den 22 Februari 1927, Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. |lJmuiden-( De school voor Chr. Volksonderwijs te i-Oost, die verleden jaar op 1 Mei werd 1, blijkt wel in een behoefte te voorzien. Bedroeg het aantal leerlingen bij de opening 109, op 1 Januari jl, bedroeg dit 130. Zooals men weet is deze school, die Julianaschool genaamd is, on dergebracht in de voormalige Burgeravondschool Bun den Engelmundusweg. Daar de school zich wel verder zal uitbreiden, ral een nieuwe school straks noodzakelijk wor den, waarom het bestuur thans 1800 M2 grond heeft gekocht aan den Engelmundusweg, om daarop de nieuwe school te bouwen. Deze grond is aan denzelfden kant van den weg gelegen, ■aar even verderop. Het uitbreiden der manufacturenzaak van de fa, Spruyt in de Kanaalstraat is opgedragen aan de fa, Lindhout en de Waard alhier. Tengevolge van den mist zijn Maandagmor gen twee schepen van de „Alkmaar Packet" in aanvaring gekomen. De „Prinses Juliana", op weg naar IJmqiden heeft nl, bij den Westerdoks- dijk zijn kracht&n beproefd op de' „Zaandam I", die van Zaandam kwam. De „Prinses Juliana" beliep eenige schade, de „Zaandam I" ondervond Weinig uiterlijk waarneembare gevolgen van de botsing. Veiligheidshalve heeft de „Prinses Juliana" na Je aanvaring aangelegd, maar na onderzoek bleek er geen bezwaar te bestaan, de aangevan gen reis voort te zetten. Het schip werd echter ter reparatie tijdelijk uit den dienst genomen. In een dezer dagen gehouden vergadering der onlangs opgerichte winkeliersvereeniging Werd een voorloopig bestuur gekozen, bestaan de uit de heeren H. Homburg, voorzitter, G. van Telgen, secretaris eo S, van Dorp, penningmees- Na de Julianakade heeft nu ook de Wille- brordstraat een straatverlichting gekregen, waar bij de lampen in het midden van de straat han gen, waardoor de draden aan de huizen zijn be vestigd, Ook op het beruchte kruispunt Wille- brordstraat—Trompstraat is een lamp aan een draad gehangen. Waar de Wille'brordstraat een dicht met hoo rnen beplante straat is, doet die verlichting in het midden der straat het heel goed, wat vooral des zomers zal uitkomen. Morgen, Donderdagavond wordt vanwege de Groen van Prinstererstichting een openbare sa menkomst gehouden in de Geref. Kerk aan de Wilhelminakade, waarin Ds. J. A. Verhoog van Klazinaveen zal spreken over „De nood in Z.-O. Drente", waarbij lichtbeelden vertoond zullen worden. De heer K. Brouwer Jr. zal eenige nummers op het orgel ten beste geven. De toegang is vrij. De heer P. Verhoog heeft in het perceel Willebrordstraat een boekhandel en handel in .teeken- en schrijfbehoeften geopend. Hierdoor is Willebrordstraat weer een winkelzaak rijker geworden. Wij hebben den winkel bezichtigd en kunnen «ggen dat déze er keurig uitziet. Het interieur ®a*kt een eenvoudigen, maar smaakvollen en de- gekjkea indruk. En wat hier voor hoofd en hart te verkrijgen alles degelijk en goed. Prikkellectuur e.a, men hier tevergeefs zoeken. En de heer Ver- °°g is er de man naar, om bij voortduring er oor te zorgen, dat de naam van zijn nieuwe zaak Worden hooggehouden. Toen wij Zaterdagmiddag langs den Stations weg reden, sagen wij tot hoogte van de boer derij van den heer v. Schinkel een vrachtauto tan oen bierhandel Greve te Halfweg, die met de voorwielen in het park Velserbeek stond, ere vrachtauto vervoerde een aantal arbeiders, ie hier werkzaam zijn aan de electrischen ge- S1 jg en was daar aan gereden door een luxe ord van den heer K. uit Beverwijk, die achter- P «Wam, maar waarvan de bestuurder uitweek _oor een wielrijder, waarbij toen de vracht-Ford pj"' werd. Deze vloog het trottoir op en door het hek van vlechtwerk heen met de oorwielen, maar bleef toen steken, e bestuurder en de inzittende arbeiders kwa- "f1 ®r goed af, maar de auto werd ernstig be- adigd, vooral de stuurinrichting. De luxe Ford wam geen schade en kon haar weg vervol- JUBILEUM P. VAN MEURS. Zaterdagmidag is de heer P, van Meurs gehul digd, ter gelegenheid van zijn 12 1/2 jarige werk zaamheid ter gemeente-secretarie. In de raadzaal waren alle ambtenaren ter secre tarie saam gekomen. De jubilaris en zijn familie weid door eenige dames en heeren binnengeleid. Als altijd heerschte er bij een jubileum ter secre tarie een prettige en opgewekte stemming. De gemeentesecretaris, de heer Kostelijk, sprak de jubilaris toe. Deze herinnerde er aan, hoe de heer van Meurs al eerder bij afwisseling ter sec retarie werkzaam was, maar sinds 19 Augustus 1914 is hij dit onafgebroken. Die tijd herinnert ons aan de mobilisatie met de vele beslommerin gen. Spr, mag zeggen dat de heer van Meurs zijn taak loffelijk vervuld, ook later, toen de heer van Meurs aan de afd. Burg. Stand werkzaam was, heeft hij zijn taak steeds met nauwgezetheid verricht. Namens het personeel ter secretarie bood spr, een souvenir aan, bestaande uit een klok met coupes, waarbij spr, hoopte, dat de slag van de klok den jubilaris steeds zou herinneren aan de vriendschap, die er gelukkig ter secretarie be staat, Spreker hoopte, dat de jubilaris ook zijn zilveren jubileum zou mogen vieren. De chef-commies der afd. Burg. Stand, de heer W. Chr, Suwerink, sprak daarna den jubilaris toe en memoreerde hoe deze bekend was als een jo viaal en vriendelijk man. Maar hij is een goed collega, die altijd opgewekt is en de goede toon weet te bewaren. De jubilaris nam daarop zelf het woord en dankte in welgekozen woorden voor de hem ge brachte hulde en de prettige samenwerking. Daarop sprak de heer E. W. de Boer, de chef commies der afd. onderwijs, die voorheen 7 jaar de chef van den jubilaris was, die ook het werk van den heer van Meurs prees. Na deze huldiging was er een gezellig samen zijn in Hotel „De Prins", DE GRENSWIJZIGING. Inzake de aanneming van het wetsontwerp tot uitbreiding der gemeenten Haarlem en Velsen, kunnen wij nog melden, dat in dit wetsontwerp de volgende bepalingen voorkomen inzake de verkiezingen voor den gemeenteraad: „De candidaatstelling en de eventueele stem ming voor de verkiezing van leden van de Raden der vergroote gemeenten Haarlem en Velsen en der verkleinde gemeenten Bloemendaal, Heem stede en Haarlemmerliede en Spaarnwoude ge schieden op de dagen door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland te bepalen. 2. De candidaatstelling in die gemeenten heeft plaats uiterlijk op den 7den Juni 1927, Tot deel neming aan deze verkiezing zijn bevoegd de per sonen, voorkomende op de volgens artikel 17 dezer wet geldende lijsten" van kiezers voor den gemeenteraad. 3. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, de op 1 Mei 1927 bestaande Raden van Haarlem en Velsen gehoord, regelen vóór 1 Juni 1927 de verdeeling van deze beide vergroote gemeenten in kieskringen, 4. De op 1 Mei 1927 bestaande Raden van Haarlem en Velsen stellen vóór 1 Juni 1927 bij plaatsèlijke verordening de verdeeling der ver groote gemeenten in stemdistricten vast, 5. De op 1 Mei 1927 bestaande Raden van de gemeenten Haarlem, Velsen, Bloemendaal, Heem stede en Haarlemmerliede en Spaarnwoude be noemen de hoofdstembureaux en (of) stembure- aux voor deze verkiezing en onderzoeken de ge loofsbrieven der leden van de nieuwgekozen Ra den vóór den 15den Augustus 1927. 6. De nieuw gekozen Raden houden hun eerste vergadering op den eersten Dinsdag in Septem ber 1927. 7. De leden van deze Raden en de door dezé Raden te kiezen wethouders hebben zitting tot den eersten Dinsdag van September 1931. 8. Terzake van candidaatstelling krachtens artikel 7 der Gemeentewet, op den tweeden Dins dag der maand April 1927 in de gemeenten Haar lem, Velsen, Bloemendaal, Heemstede, Haarlem merliede en Spaarnwoude, Schoten en Spaarn- dam, geschiedt geen stemming, terwijl de candi daatstelling geacht wordt niet te hebben plaats gehad". Tenslotte kunnen wij nog melden, dat indien het aantal inwoners onzer gemeente op 1 Mei 35000 bedraagt, wat zeer waarschijnlijk het geval zal zijn, het aantal raadsleden met 4 moet wor den vermeerderd, daar onze gemeenteraad dan 25 leden zal tellen. De kegelwedstrijd, uitgeschreven door de Club D.O.V.O. te Beverwijk en gehouden in de banen van Hotel De Prins alhier heeft een zeer bevredigend verloop gehad Gedurende de vier wedstrijddagen hebben de ballen bijna voortdurend gerold en een goed aan tal kegels omver geworpen. De kampioenswedstrijd heeft tot resultaat ge had, dat de heer E. Gakenholz te Beverwijk met 77 houten den kampioenstitel verwierf. Aan den corpswedstrijd hebben vijftallen deel genomen met den volgenden uitslag: „Velsen I" te Velsen, 550 houten, 1ste prijs een zilveren lauwerkrans; „Velsen II" te Velsen, 510 houten, 2de prijs, een alp. zilv, lauwertak; „Ex celsior" te Velsen, 508 houten; „D.O.V.O. I" te Beverwijk, 478 houten; „D.O.V.O. II" te Bever wijk, 475 houten; ,,R, A, N. G." te Beverwijk, 458 houten. De hoogste werper in een corps ontving een gouden hangmedaille. Winnaar werd de heer D, Bus te Velsen met 131 houten. De heer H. de Vries, die de meeste negens wierp, n.l. 5, veroverde daarmee een verguld zil veren hangmedaille. Een zilveren hangmedaille was beschikbaar l voor hem, die de meeste treffers had, f Alle 20 ballen waren treffers bij de heeren D. i Bus, L. J, van het Kaar, J, A. Welsink en J. P, M. Tabois, allen te Velsen, Onder hen zal de winnaar bij loting worden aangewezen op den avond der prijsuitreiking, Woensdag 23 Februari, De vrije-baanwedstrijd voor heeren had den volgenden uitslag: 1. E. Gakenholz te Beverwijk 4139 een rooktafel-standaard. 2. A, Modderman te Beverwijk 4039 een schemerlamp, 3. H, Post te IJmuiden 4038 een kistje met likeuren. 4. C, de Liefde te Velsen 393939, een fruitschaal met kunstvruchten, 5. E, Gaal, te Beverwijk 393937 een inkt- stel (Plateel), 6. C. G, Luyt, te Haarlem 3937, 'een rook stel. 7 J, Coppens te Beverwijk 39, een kruik oude Bols, 8. J. P. M. Tabois te Velsen 3837, een bu reauklokje, 9. G. Frohe te Beverwijk 3736 een blaker. 10. Y, Deden te Beverwijk 3735 een asch- balcje, De vrije-baanwedstrijd voor dames had tot re sultaat: 1. Mevrouw Luyt, te Haarlem 32, een kaas stolp, 2. Mevrouw De Vries te Velsen 30, een zuur- stel. 3. Mevrouw Stuivenberg te IJmuiden 23, een Eau de colognespuit. De prijsuitreiking zal plaats hebben Woensdag avond 23 Februari 's avonds 8 uur in hotel De Prins, Alle deelnemers aan den gehouden wed strijd hebben vrijen toegang met ééne dame, ter wijl de feestavond bok toegankelijk is voor niet- kegelaars tegen betaling van 50 cent per persoon. Het bestuur van „D.O.V.O." zal alle pogingen aanwenden om er een recht gezelligen feestavond van te maken. De Vereeniging „Kindervreugd" zal 23, 24, 25 en 26 Februari a.s. een bazar houden in het gebouw „Concordia" daartoe welwillend afge staan door de directie der Kon. Ned, Papierfa briek alhier. Het gebouw zal geheel in Indischen stijl worden versierd. Aan den Bazar is een loterij verbonden, goed gekeurd door B, en W, der gemeente. Ter opluistering zijn inzendingen van huisvlijt ingekomen van het Ned. Jeugd-Instituut te Am sterdam welke gratis te bezichtigen zijn. Voor nieuwe attracties en allerlei verrassingen zal gezorgd worden. Het welbekende Concordia-strijkje zal voor het muzikale gedeelte zorgen. De toegangsprijzen zijn zeer laag gesteld, voor volwassenen 10 cent en voor kinderen 5 cent. De Bazar is op genoemde dagen toegankelijk 's middags van 3 tot 5 uur en 's avonds van 7 tot 10 uur. HARMONIE „DE EENDRACHT". Zaterdagavond gaf de Harmonie „De Een dracht", directeur de heer K. H, Kerkhoff, een concert in het gebouw „Concordia" De opkomst van het publiek viel dezen keer niet mee, wat te onbegrijpelijker is, daar een prachtprogramma werd uitgevoerd, op de manier, zooals wij dat van „De Eendracht" gewend zijn. Het concert werd geopend met Weber's ge weldige .Ouverture Oberon", een werk, dat aai. de uitvoerenden enorme eischen stelt, doch waarin de moeilijkheden glansrijk werden over wonnen. Ook „Au Camp des Triganes" van Blumentrit, dat zoo duidelijk weergeeft de stemmingen in een „Zigeunerlager" genoot een prachtvertolking. Het programma vermeldde voorts, twee werken van onzen plaatsgenoot den heer Vlessing n.l. „Ouverture Simphonie" en „Balletmuziek uit Marion", die beiden, wat uit de geheele uitvoe ring viel te constateeren, met liefde waren inge studeerd en zeker lang op het repertoire zullen blijven gehandhaafd. Alle nummers werden luide toegejuicht. De heeren K. Hollander, solo-clarinettist en C. Sluimer, hoboïst der vereeniging, lieten zich als solist hooren, de eerste in de Romance (in F) van Beethoven, de tweede in een Aria uit „Ri- naldo" van Handel, Beiden hebben hierin bewe zen, dilettanten van meer dan gewone bekwaam heid te zijn. Verder verleenden hunne medewerking de hee ren G. A. Spaan, fluit en P, Möhringen, piano, die met de door hen uitgevoerde werken, niet weinig tot het slagen van dit concert hebben bij gedragen. N. O. G. Zaterdagnamiddag 19 Fehr. vergaderde de Aid. Kennemerland van het Ned. Onderwijzers Ge nootschap in Hotel De Prins alhier. Op tijd opende de voorzitter, de heer Kleef- stra van (Velsen-Noord), de vergadering, die door vijf leden werd bezocht. Dat aantal, wel niet groot, gaf toch een bewijs, dat er meer leven in de Afd. komt. De penningmeester had bericht gezonden, dat hij door ziekte verhinderd was de vergadering te bezoeken. De notulen der vorige vergadering werden ge lezen en goedgekeurd De aftredende secretaris, de heer J. Wuis, werd met algemene stemmen op één na, herkozen. Stilzwijgend werd aangenomen, dat hij zich deze herbenoeming liet welgevallen, Door absentie van de penningmeester moest de rekening en verantwoording over 't beheer gedu rende 1926 en de begroting voor 1927 tot een vol gende vergadering uitgesteld worden. Van 't H. B. was ingekomen een circulaire be treffende de propaganda. Aan de wens van het H.B. zal voldaan worden. Daarna werd behandeld een stel vragen be treffende de Werkwijze, Rechten en Plichten van de Ouder Commissiën, Deze vragen gaven stof te over om van ge dachten te wisselen en tot de algemene slotsom te komen: het instituut der Ouder-Commissiën heeft zeker zijn nut. Het heeft bewezen op som mige plaatsen goed gewerkt te hebben, waar een maal belangstelling in het openbaar onderwijs be staat, Maar het moet groeien, en dat kan alleen, wanneer het gemeentebestuur zooveel mogelijk die commissies steunt, en de leider een persoon is, die hart voor z'n zaak heeft. Jammer dat de afwezigheid van sommige le den en 't niet lid zijn van zovelen, die buiten de organisatie staan, schuld zijn van het niet uit voerig genoeg kunnen beantwoorden der gestelde vragen. Komt, buitenstaanders, komt binnen en helpt Uw zaak en de openbare school steunen naar Uw krachten! De omvraag behelsde een paar vragen over verplichte vergaderingen en over de ressorten van de commissies tot wering van schoolverzuim. De voorzitter sloot daarna de geanimeerde vergadering met een tot ziens in groter getale, In de week van 14 tot 21 Februari zijn. te IJmuiden uit zee binnengekomen 64 en naar zee vertrokken 56 stoomschepen. De besommingen der aan den rijksvischaf- slag aangekomen visschersvaartuigen waren: 22 FEBRUARI 1927. IJM. 103 Dolfijn f 1506 IJM. 44 Pieter 1533 IJM, 48 Geziena 1305 IJM, 4 Gelria 1344 IJM, 130 Eendracht I 3089 IJM. 44 Plejaden 3411 IJM. 323 Walvisch 2063 IJM, 61 Frisia 1588 IJM. 253 Sumatra 2629 IJM, 21 Corrie 2332 IJM. 244 Delfland 1611 IJM. 2 Christine 2634 IJM, 8 Annie - „825 IJM. 374 Derika VIII 2574 IJM. 26 Witte Zee 1373 IJM. 5 Inïe 1111 S.D. 49 Othmarschen 2567 VL. 114 Stoombeuger 2890 KW. 44 zeillogger 406 21 FEBRUARI 1927. IJM. 432 Raaf f 469 IJM. 67 Orion 1469 IJM. 46 Helga 1668 IJM, 161 Elie Chenevière 1694 IJM. 47 Tubantia 1766 IJM. 149 Victor 2010 IJM. 28 Walrus 1840 IJM. 326 Hibernia 1 i j 1861 IJM, 119 Mies en Truus 3061 IJM. 331 Holland V „2112 IJM. 118 Beatrice M 3222 IJM, 32 Zeemeeuw 1621 IJM, 177 Emma 2316 IJM, 41 Roode Zee 1816 IJM. 501 Flora 1194 IJM. 64 Penelope 1892 IJM. 99 Joh. Elisabeth 3106 IJM. 147 Kijkduin j 3449 IJM. 155 Albert Groen - 1544 IJM. 34 Anna "v/ 2337 HH. 68 Ditmar Kool 2546 HC. 148 Hellbrook 2714 VL. 103 stoombeuger f 2702 KW. 49 zeillogger 576 KW. 158 zeillogger 383 KW. 153 zeillogger 432 KW. 53 zeillogger 427 KW. 66 zeillogger 221 KW, 36 zeillogger 529 KW. 38 zeillogger 425 KW. 16 zeillogger 366 KW. 5 zeillogger (2e gedeelte) 419 19 FEBRUARI 1927. IJM. 106 Reiger f 1908 IJM. 189 Mary 4341 IJM. 10 Jacq Clasine 2088 IJM. 153 Ada 1366 IJM. 7 Ommering 4123 IJM, 121 Louise 1637 IJM. 417 Derika VII 2888 IJM, 179 Holland III 2030 IJM, 385 Derika IV 2162 IJM. 126 Derika X 1920 IJM, 108 Clara Nicol 2187 IJM. 183 Liesbeth Betty 2212 IJM. 62 Concordia 2169 IJM. 59 Clasine Luther 2196 IJM. 58 Amplitudo 2060 IJM. 365 Holland VI 1774 IJM. 9 Nelly 1818 IJM. 57 Friesland 1388 KW. 137 zeillogger 409 KW, 35 zeillogger 266 KW, 22 zeillogger 563 KW. 154 zeillogger 289 KW. 143 zeillogger 241 KW. 112 zeillogger 408 KW. 163 zeillogger - 258 KW, 166 zeillogger 616 KW. 59 zeillogger 486 KW. 173 zeillogger 334 KW. 19 zeillogger 482 KW. 5 zeillogger 57 Vrijdag arriveerde alhier van Haugesund het Noorsche stoomschip Skude, dat hier in de Visschershaven 630 kisten versche haring loste voor de fa. Dekker en van Kerssen. Maandag kwam hier van Wiek aan de mo- torvrachtlogger Cornelia Clasina KW. 176 met 800 tonnen pekelharing voor de fa, N. Parlevliet. WAT HET PAARD VRAAGT. Als zomer in 't land is gekomen, Dan ben jelui allemaal blij, „Hoera!" roep je dan, ,,'t wordt vacantie! Nu gaan wij al gauw in de weil" Dat is: je gaat dansen en springen En liggen en doen, wat je lust. Vrij ben je van school en van werken, Ja, rust heb je, heerlijke rust! Wij moeten het jaar door maar trekken Een heel zwaren wagen met graan, Of steenkool, of ijzeren staven.... Ik zeg je, dat komt er op aan! 't Is altijd: den stal uit gebonden Den stal in aan kettingen weer. Och geef ons toch ook eens de vrijheid, Al is 't voor een enkelen keer! Ochj stuur ons, we vragen het smeekend, Een enkele maal in het jaar, De wei in en laat ons daar springen En dartelen, yrij met elkaar. Geloof me, een paard wordt van 't werken Toch eindelijk óók wel eens moe.... Vacantie en rust op de weide Toe, vraag het voor ons eens, och, toel (Kleine Androcles). Chr. LEOPOLD. Opgericht zijn de naamlooze vennootschap pen Stoomvisscherij „Elnet" en Stoomvisscherij „IJmond I" te IJmuiden, Middenhavenstr. C 36, Doel: de uitoefening der zeevisscherij. Kapi taal van elke vennootschap f 5000.geheel ge plaatst en volgestort. Directeur de heer J. N. Barneveld te IJmuiden en Commissaris: de heer W. P, Mets te IJmuiden, In liquidatie getreden de volgende naamlooze vennootschappen: Loggermaatschapoii „Olga", Loggermaatschappij „Elsa", Loggermaatschappij „Ena" en Loggermaatschappij „Nora" te IJmui den, Trawlerkade 16. Liquidateurs: de heeren M, de Vries en A. de Vries, beiden te Bloemen daal. Als directeur van de naamlooze vennootschap Visscherij- en Handelsmaatschappij „Nova" te IJmuiden is uitgetreden de heer Chr, de Vries. Tot waarnemende directeuren zijn benoemd de heeren M, en A. de Vries te Bloemendaal, com missarissen der Vennootschap. „Alle waar naar zijn geld", zegt het spreek woord, Maar ook de meer of mindere vraag speelt hierbij een rol. Zoo zag men dezer dagen bij de besommingen der visschersvaartuigen, wel ke hier aan de markt kwamen merkwaardige verschillen. Een vaartuig, dat 100 manden visch aan de markt bracht, besomde f 2500. Een ander vaartuig daarentegen, dat slechts 5 dagen was weg geweest en van 3 etmaal visschen 300 man den visch aan de markt bracht, kon het niet verder brengen dan f 3300. Het had waarschijn lijk schelvisch aan boord en daar is momenteel weinig vraag naar. Een Duitsch vaartuig bracht 100 kisten visch aan de markt en besomde f 6800, Een mooie prijs! Een visschersvaartuig echter, dat een reis van 10 dagen achter den rug had en 500 manden visch aanbracht, besomde slechts f 3700. Denemarken, dat 11/3 maal zoo groot is als ons vaderland, doch slechts half zooveel inwo ners telt, had in 1925 15.459 visschersvaartuigen, groot en klein, waarvan 569 van 15 ton of meer, 1591 van 515 ton en de rest minder dan 5 ton. Zes ervan waren stoomschepen en 5082 hadden motoren. Het getal visschers bedroeg 18,649, waarvan 5.824 tijdelijke. De totale vangst in genoemd jaar was 78.500 tons, (van 1000 K.G.), waarde 25 millioen gulden en verzonden werd 43,200 ton met een waarde van 18.5 millioen gulden, waarvan, 18.300 ton platvisch, meest schol; 11700 ton kabeljauw en schelvisch; 6600 ton haring. Engeland en Duitschland zijn de grootste af nemers. De invoer van vischproducten vertegenwoor digde een waarde van 5.4 millioen gulden, waar bij haring met een waarde van 1,4 millioen gul den, meest uit Zweden. Gedurende de maand Januari van dit jaar zijn te IJmuiden aan den rijksvischafslag aange komen 362 stoomtreilers met f 918.514 besomming tegen in Januari van het vorig jaar 368 stoom treilers met f 949.561 besomming; 3 motorloggers, die 2.769,3 besomden tegen in Januari van het vorig jaar geen dezer vaartui gen; 52 zeilloggers, die f 36.239 besomden tegen in Januari van het vorig jaar 75 dier vaartuigen met f 37.942 besomming; 107 motorkiistvisschers met f 4151 besomming tegen in Januari van het vorig jaar 227 dier vaartuigen, die f 10.839 besomden; 7 zeilkustvisschers met f 132 besomming tegen in Januari van het vorig jaar 17 dier vaartuigen met f 344 besomming; 161 open booten, die f 1784 besomden tegen in Januari van het vorig jaar 76 open booten met f 721 besomming. Van vreemde nationaliteit kwamen hier van de treilvisscherij binnen: 27 Duitsche stoomtfeilers met f 96.190 en 1 Deensche motortreiler met f 951 besomming tegen in Januari van het vorig jaar 11 Duitsche stoomtreilers, die 42.027 be somden. Van de beugvisscherij kwamen in Januari van dit jaar hier binnen 12 stoombeugers met f 27.463 besomming tegen in Januari van het vorig jaar 21 stoombeugers met f 44.048 en 1 zeilbeuger (sloep) met f 105 besomming. Van de haringvisscherij kwamen in Januari van dit jaar binnen: 1 stoomlogger met f 2849 en 2 motorloggers met f 627 besomming tegen in Jan. van het vorig jaar 1 stoomlogger, die f 1675 be- In totaal kwamen in Januari van dit jaar aan de markt 735 visschersvaartuigen tegen in Jan. van het vorig jaar 797. De in consignatie aangevoerde vischzendingen brachten in Januari van dit jaar op f 40.378 te gen in Januari van het vorig jaar f 27.265, De totaalopbrengst van alle in de maand Jan. aangevoerde visch bedraagt f 1.132,251 tegen in Januari van het vorig jaar f 1.134.534.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1