INBRAAK Vervolg Plaatselijk Nieuws 1] muiden Velsen. Ingezonden UITVOERING „EENSGEZINDHEID" De gemengde Oud-Katholieke Zangvereeniging „Eensgezindheid", Directeur de heer Joh. Tol, heeft Dinsdagavond in de groote zaal van „Thalia" een uitvoering gegeven, die zeker veler verwachting overtroffen zal hebben. Vergissen we ons niet, dan hebben we Thalia bij uitvoe ringen van „Eensgezindheid" wel eens voller ge zien, ofschoon de groote zaal vrij goed bezet was. Merkwaardig zooals dit koor in de korte jaren van haar bestaan is vooruitgegaan, wat vooral deze avond duidelijk uitkwam. In tegenstelling met vele andere gemengde koren domineereu hier niet de sopranen, integendeel, bij de fris- sche, krachtigejongemannenstemmen zou eenige versterking der sopranen en bijzonderlijk der al ten het geheel nog ten goed komen. Nog een an dere tegenstelling met vele andere koren trok onze aandacht n.l, dat bijzonderlijk de fortissi mo's zoo klankrijk zuiver en beschaafd gezongen werden, terwijl daarentegen de pianissimo s aan klankgelijkheid en doordringendheid wel iets te wenschën overlieten. Voor wat wij van het rijk beladen programma konden hooren sloeg bij het publiek het lied van de Zee wel het meest in, ofschoon ook hel Jagerslied veel bijval oogstte. Dit laatste heeil ons echter niet zoo kunnen bekooren als Mor genhymne en De Nacht, Vooral in dit mooie, overbekende lied, waren de aanzwellingen bijzonder goed en zuiver, soms zelfs mooi. Het jagerlied werd naar onze opvat ting wat zwaar en traag weergegeven enmocht van de nabootsing der waldhoorns-jachthoorns wel een weinig meer studie gemaakt zijn. Moei lijk is dit zeer zeker. Het teóipo was iets te langzaam. Over de klankvolume van dit niet groote koor bijzonderen lof. Deze uitvoering be hoort ongetwijfeld tot een der besten, die we van dit koor hoorden. Bij deze uitvoering was de medewerking ver kregen van de Kamermuziekvereeniging „Kunst kring", welke blijkbaar door de talrijk aanwezi gen op grooten prijs gesteld werd. Een ovatie bij open doek en een langdurig applaus beloonde de veeltijds correcte uitvoering der diverse num mers, waaronder we weinig nieuwe zagen, doch waarvan de meer bekende juist getuigenis van langdurige studie getuigden. In de pauze werd een verloting gehouden waarvan de opbrengst wordt aangewend tot ver sterking van het fonds voor de stichting van een eigen vereenigingsgebouw. Het v.ocale en instrumentale gedeelte werd be sloten met het blijspel „Arme Rijken' Men veroorloove ons de vraag, waarom het be stuur van Eensgezindheid programma's met tekst der liederen uitreikt, als men het publiek niet in de gelegenheid stelt de tekst te volgen. Telken male als het koor begon te zingen werd het licht in de zaal uitgedraaid. Niet alleen, dat we daarvan het nut niet inzien of het moest uit zuinigheid zijn we vinden het zelfs onaangenaam. Aan de goede uitvoering heeft het natuurlijk geen schade gedaan. Donderdag jl. werd in het R.K. Vereen, gebouw aan het Kennemérplein door het Kerk bestuur, het college collectanten, R.K. Kiesver- eeniging en door het Comité van het R.K, Vereen, gebouw, afscheid genomen van den heer Verka de. Zijn echtgenoote werd een bouquet aange boden door mej. Poly, waarna de Z.E. heer Pas toor een woord van hulde en dank bracht voor het nuttige en prettige samenwerken met den hr. Verkade. Vervolgens voerden het woord tot den schei denden heer de heeren Lubbers namens de R.K Kiesvereeniging, Hin namens het comité van het R.K. Vereenigingsgebouw, Klaassen namens het college collectanten, Zwager namens het Kerk bestuur; Zwanenburg en de W.Eerw. heer Kape laan en de heer Pinxter. Ook gaf de oudste kerk meester een gedicht ten beste, waarvoor hij een daverend applaus mocht ontvangen. Als stoffelijk blijk van waardeering zal den heer Verkade een groepsfoto worden aangeboden. EEN ONSCHOOLSCHE LES. Ir. jhr. C. E, W. van Panhuys, 's Gravenhage, heeft voor de derde maal een onschoolsche aard rijkskundeles gegeven aan de leerlingen der hoog ste klasse van de Haagsche Schoolvereeniging. Dezen keer was zijn onderwerp, naar de N. Rott. Ct, meldt, het Noordzeekanaal, waarvan in 1926 het 50-jarig bestaan is herdacht. Op zeer onderhoudende wijze behandelde spreker eerst enkele historische bijzonderheden van Amster dam's waterweg naar zee en daarna zeer interes sante technische moeilijkheden betreffende den aanleg van de haven en den bouw der pieren. Hij schetste den strijd tegen het zand, dat door eb- en vloedstroomen altijd weer verplaatst wordt en teekende op een bord den oordeelkun- digen bouw van de zware havenhoofden, waar door de mond niet verzandt, maar juist door den stroom, die er voorbij geleid wordt, op diepte blijft. Zware baggermachines komen te hulp, als 't peillood gevaar kondigt. De spreker verklaarde ook den handvormigen aanleg van de verschillende havens en sluizen, die altijd bestreken en verdedigd moeten kunnen j worden door de kanonnen van het fort bij den kanaalmond. Hij liet daarna een schetsteekening zien van de nieuwste sluiskolk, de grootste van de wereld, waarin ter vergelijking de Amsterdamsche Beurs \vas geteelcend, en een modern „zeekasteel'', dat nog bóven "de Beurs uitstak. Met groote aandacht volgden de kinderen zijn betoog over IJmuiden's ontwikkeling, waarvan hotel No; Een nog getuigt, het eerste huis van de ze havenstad; over het interessante en geweldige hoogovenbedrijf; over de viscbhal Van een halve K.M. lang, soms vol „zeebanket", enz. enz. Door zijn ervaring als ingenieur bij den wa terstaat wist de heer van Panhuys zóó boeiend te vertellen, dat hij van 't begin tot het eind een spannende aandacht had. Verschillende vragen van het jeugdige publiek werden ten slotte nog beantwoord en met de belofte van den directeur der school, dat misschien alles eens ter plaatse zou worden bezichtigt! op een schoolreisje, ein digde deze interessante en leerzame „les". -De Harmonievereeniging „Kunst na Arbeid" directeur de heer H. Amse, heeft gisteravond een uitvoering gegeven in de zaal Flora. De voorzitter, de heer K. Ebbeling, sprak een openingswoord. Deze drukte er zijn spijt over uit, dat de zaal niét, zooals anders,, geheel gevuld was. Maar dit zal wel liggen aan de vele uit voeringen, meende spr. Voorts herinnerde spr. er aan dat het corps dit jaar op den Tweeden Pinksterdag zal deelnemen aan het muziekcon cours te Blaricum en hij sprak '3e hoop uit, dat vele donatèürsHet corps naar den wedstrijd zul len vergezellen; Dan herinnerde de voorzitter er aan, dat Kunst na Arbeid in Augustus haar eerste lustrum hoopt te vieren, Spr. deelde mee, dat men geen1 concours of festival zal uitschrijven, maar dat de vereeniging een feestweek wil organiseeren. Daarvoor heeft men groote plannen. Als alles voor elkaar komt en de medewerking van het gemeentebestuur wordt verkregen, zal het feest duren van Vrijdag tot den tweeden daarop vol genden Zondag, dus 9 a 10 dagen. Men denkt er over, om aan het feest een winkelweek te ver binden, opdat de middenstanders er ook nut "van zullen hebben. Een terrein is reeds gevonden voor het feest, daar het eerelid der vereeniging, de lieer Bleeker, een deel van Velserduin beschikbaar stelde. Voor het feest zal veel geld noodig zijn, maar de voorzitter hoopte dat dit zou worden gevonden, b.v, door het geven van straatconcerten op Za terdagmiddag. Na deze belangrijke mededeelingen, opende het corps den avond met een frisschen marsch, die forscH en geestdriftig werd vertolkt. Daarna volgde een potpourri op een opera van Donizetti. De naam van de opera zal wel foutiefgestaan hebben in het programma, dat vele fouten bevat te en ongecorrigeerd was. De potpourri werd uit nemend vertolkt. Hierin kwamen verschillende instrumenten naar voren en zoowel de houten in strumenten, als de trombone, cornet a piston enz. toonden hun beste kunnen. Dit zware werk werd glanzend gespeeld en het applaus was groot. Een wals „Valse Lente" („Wals Lexite" stond er op het programma) werd mooi en ge voelvol gespeeld. Ook de andere nummers, waar bij een fantasieop „Belisaire", een andere opera van Donizetti en een Fantasie op de opera „Frei- schulz" verwierven veel succes. Het was een mooie avond voor de talrijke toe hoorders. De Chr. Zangvereeniging „Hallelujah" al hier, directeur de heer Theo van Zutphen te Am sterdam, had gisteravond in het Gebouw voor Chr. Belangen een gezellige bijeenkomst georga niseerd. De zaal was overvol. De voorzitter, de heer J. E, Knol, sprak een openingswoord, dat reeds in den humoristischen toon was, waarin het grootste deel van dezen avond stond. Hallelujah en haar kinderkoor brachten eenige nummers ten gehoore, die heel goed gezongen werden en een dankbaar applaus verwierven. En verder was het woord aan de heeren Gebr, Dog ger van Amsterdam, die met hun humoristische voordrachten de volle zaal ten zeerste hebben vermaakt. Een tombola bracht een aantal geluk kige prijswinners. Het was een recht leuke en gezellige avond en de eere-voorzitter, Ds, S, van Leeuwen, wist in zijn slotwoord ook den humor vast te houden. Ds. J, B. G. Crops te Busum, voor dien pre dikant der Chr, Geref. Kerk alhier, komt voor op het tweetal te Woerden. In de Chr. Geref. Kerk trad Maandagavond voor de Chr, Geref, Jongelingsvereeniging als spreker op de heer L, Holtrigter, voorganger der Ch. Geref, Kerk te Nieuwendam, Als onderwerp had de spreker „Levenscritiek en het kritieke leven", Spr, begon met een uit eenzetting te geven van critiek met een c en kri tiek met een k. Spr. zeide dat deze woorden niet parallel loopen, maar naar twee levensterreinen voeren, Critiek is naar de grondtaal onderscheiding, beoordeeling, Jezus zegt, dat Hij tot een oordeel in de wereld is gekomen, daarom centraliseert alle waarachtige critiek zich in Gods woord, Spr. bouwt daarom zijn rede op Hebr. 4 12. Kritiek met een k is volgens de grondtaal de uitdrukking voor de bezorgdheid van het leven, Critiek legt beslag op ons denken; kritiek vraagt bezorgd; Hoe kom ik door het leven? Een teeken van levensverwording noemde spr., dat het leven critiekloos wordt, Daarom wordt er zoo los met vreemde woorden geschermd, waarvan wij de klanken niet begrijpen. De we reld vindt spr, b.v. vreeselijk interessant. Alleen in de kerk wordt de critiek nog ge hoord, omdat men daar door Gods woord wordt belicht. Niet de mensch van bij Gods woord ko men met critiek, wel omgekeerd. Spr, weidde uit over dit rijke onderwerp en memoreerde hoe de mensch in het kritieke leven de waarachtige le vensopenbaring van Gods woord onderzoekend over zich moet laten werken. De mooie, doorwrochte rede werd met groote aandacht gevolgd. De kerk was goed bezet. LIEFDADIGHEIDS-UITVOERING. A.s. Vrijdag om 8 uur zal door de Tooneelver- eeniging „Varia" een liefdadigheids-uitvoering gegeven worden in de Schouwburgzaal Thalia, ten bate van de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Opgevoerd zal worden het blijspel in drie bedrijven „Hanengevecht", hetwelk door Varia 27 Februari op het concours te Zwolle ten tooneele zal worden gebracht. Het is nu ruim een jaar geleden dat op het gebied om de kas van het Dames-Comité eenigszins door bemiddeling van de liefdadigheidszin te stijven, een beroep is gedaan. Wij hopen dan ook dat Varia met het voor ons bekende pitti'ge stuk volkomen zal slagen niet alleen op a,s. Vrijdag in Thalia, maar ook op het concours te Zwolle lauweren hier mede zal mogen behalen. De dames van hgt comité gaan dezer dagen rond met de lijsten voor het nemen van kaarten. Mogen zij hierin niet te veel teleurgesteld wor den, daar alles liefdewerk is en mogen zij die tot heden nog verzuimd hebben, voor het goede doel een of meer kaarten nemen, dan kunnen wij een gang naar deze voorstelling in Thalia aanbevelen, waar des avonds, op den speeldag voor zoover voorradig kaarten verkrijgbaar zijn. Mén zie verder hiervoor de advertentie in dit blad. MIJ. TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Vrijdag 4 Maart a.s. zal voor de leden van het 'Departement IJmuiden der Maaschappij tot Nut van 't Algemeen door den hr. Henri Dekking, de clamator, een voordrachtavond gehouden worden in Thalia. Voorgedragen zullen worden „Een Faillissement", door Bj. Björhson, „Aleid", uit een onafgewerkt blijspel van Multatuli, Het knappe Kind, van Henri Dekking. Den leden van 't Nut wacht voorzeker wederom een genotvollen avond. I Maandagmiddag hebben twee aanrijdingen plaats gehad op den hoek van de Neptunusstr, en Van der Polstraat. Door A. v. d, H,, chauffeur van een Brockway-bus, werd aangifte gedaan bij de politiepost op het Willemsplein, dat hij op ge noemde hoek in botsing was gekomen met een vrachtauto, bestuurd door P. G. Laatstgenoemde auto werd door de Brockway-bus in het maga zijn var* het filiaal Bischof gedrukt, zoodat dé deur en ruit vernield werden. De onbruikbaar géworden vrachtauto werd opgevijzeld en wegge sleept. De tweede aanrijding werd aangegeven door den chauffeur S, H, Deze was met een luxe auto, be stuurd door B. in botsing geweest, waardoor de autobus aan hét spatbord, bumpers, en voorzijde beschadigd werd. In beide gevallen stelt de poli- itïe een onderzoek in. Het Centraal Drankweer-Comité organiseert de tweede week van Maart een belangrijke vergadering voor de drankbestrijders, Dan zal als spreker optreden de heer H, Ploeg Jr,, algemeen secretaris der Ned, Vereen, tot afschaffing van Alc, Dranken te Utrecht, met het onderwerp „Reclasseering en gezinsvoogdij". Hedenavond heeft in de zaal van den heer Deramers een bijeenkomst plaats van het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling, waarin de heer Adriaans, architect te Amersfoort, bij lichtbeel den zal spreken met de vraag „Hoe richten wij onze woning in?" EEN OVERDREVEN BERICHT. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen zul len van Rijkswege na het gereedkomen der sluis- werken in het door het Rijkonteigende Noord westelijk deel der gemeente groote havenwerken worden aangelegd. Wij vernamen 'dat er voorloopige plannen in bewerking zijn voor den bouw van een Marine haven, een bunkerhaven en een berghaven. Hoewel een en ander nog slechts in een sta dium van voorbereiding is vondt het weggraven van zand door de Amsterdamsche Ballast Mij,, reeds sysLematisch plaats. Het zand wordt nl. alleen daar weggegraven, waar de toekomstige havens zijn ontworpen. Aldus slingert het Persbureau Vaz Dias een bericht de wereld in. Maar wij vragen ons af, hoe het mogelijk is, dat men zoo iets met een ernstige bedoeling kan doen, want dit bericht is zeer overdreven. De Berghaven is n,l. al klaar en deze is zeer ondergeschikt, want ze is bestemd voor het bag- germateriaal der fa. Volleer en Bos, Dat er een bunkerhaven of wel haven voor bijleggers zou komen, was op 1 November-al bekend, want op een teekening op de Historische Tentoonstelling was dat te zien. En de Ballast Mij. is al een paar maanden met het graven bezig. Men kan dus moeilijk spreken van voorloopige plannen in be- erking want de eene haven is klaar en de ande re in wording. Van den aanleg eener Marinehaven is voorts bij de bevoegde autoriteiten (wij informeerden bij de ingenieurs van den sluisbouw en bij den havenmeester) niets bekend, RAADS-VACATURE. Door het bedanken van den heer Schuitenma ker is een vacature ontstaan in den Raad der gemeente Velsen, Naar wij vernemen hebben me vrouw Molenaar, Kennemerlaan en de heeren Anth, Peek, Briniostraat en D, H. Rensen, Rijks straatweg Velsen-Noord, voor de opengekomen plaats bedankt, zoodat vermoedelijk de heer Jac. de Nobel de plaats van den heer Schuitenmaker zal bezetten, Zooals we in een advertentie in dit num mer kunnen lezen zal a.s. Zaterdagavond In Ho tel „De Prins" een Apachen-Bal gehouden wor den, De heer De Way verzuimt geen enkele ge legenheid om het den bezoekers van zijn Hotel aangenaam te maken, Vrijdagavond zal de heer M. Alt, toonkun stenaar te Bolswart in Hotel De Prins voor de Vereeniging „De Gieteling" de beroemde opera van Richard Wagner, de „Lohengrin" behandelen. Zondag 27 Februari a.s. zal het 10 jaar leden zijn, dat de hee;: Kaper zijn zaak op den Wijkerstraatweg, dicht bij den spoorwegovergang, verkocht asm den heer. K. Luyting. Kon in die dagen de heer Kaper met één knecht de drukte wel aan, thans heeft de heer Luyting het zaakje opgewerkt tot een bloeien- den bouwmaterialenhandel, waarin verscheidenen een bestaan" vinden. Behalve zoo nu en dan vele losse arbeiders, zijn er als vaste werkkrachten een boekhouder buiten het bedrijf, een drietal werkkrachten op het kantoor en een vijftal chauffeurs en koetsiers. Deze dag zal voor die zaak zeker wel niet als een gewone voorbijgaan, We hebben eens een kijkje genomen in Concordia, waar men druk bezig was den bazar „Kindervreugd" op te bouwen. Men was er werkelijk druk bezig, want, daar Zaterdagavond nog een muziekuitvoering gegeven werd en de opening Woensdagmiddag plaats heeft om 3 uur, schoot er niet veel tijd over en was men Dinsdagmiddag, toen wij een voorloopig kijkje namen, natuurlijk nog niet gereed. Toch konden we reeds toen constateeren, dat de Bazar een bezoek overwaard is. Wordt men eenigszins in de zaken ingewijd, dan krijgt men een reeks van aangename gewaarwordingen omdat men dan telkens weer ziet, hoeveel som mige menschen doen om anderer kinderen ge lukkig te maken. Wat een groot aantal vrije uren offeren zij op bij het in orde maken van dezen bazar, maar hoe groot is het aantal, dat zij reeds opgeofferd heb ben om den bazar' op touw te kunnen zetten! Wat zal men er veel voorwerpen zien, die door de menschen in vrije uren gemaakt zijn en wat een respect krijgt men voor het kunnen van de ze menschen, We kunnen niet alles noemen na tuurlijk, maar slechts op enkele dingen wijzen. Er is een speeltuin gemaakt, die een afspiege ling is van dien der Vereeniging. De vloer is van hout en bestaat uit losse stukken, zoodat men den tuin zoo groot en zoo klein als men wil weer kan opbouwen, als men bij de verloting de ge lukkige winner er van geworden is. Een der leden der Vereeniging heeft eenige mooie platen gekocht, deze op hout geplakt er. er met de figuurzaag legkaarten van gemaakt, die met "ander eigen gemaakt speelgoed, als hou ten dieren en poppetjes aan gymnastiektoestellen werkende, in een der talrijke stands verkocht zullen worden. Er zijn prachtige platen, die bij de „Haagsche Post" verschenen, op plankjes ge plakt, sierlijk omlijst en zuflen als schilderijtjes verkocht worden. Er zijn genummerde kaarten verkocht, waarop ten postkantore op den bazar een gelijkgenum- merd „postpakket" in ontvangst genomen kan worden. Er zijn theetafels en wiegen gemaakt en door kinderen der Bewaarschool van Mej. Vermeer bekleed. Er wordt ook een eigen gemaakt schip verloot. Een paar schilderijtjes, vervaardigd door een paar 11-jarige kinderen toonen, wat de kinderen- in het toekomstige Clubhuis kunnen leeren. Verder zullen we maar niet gaan, ieder ga eens een kijkje nemen en: niemand zal zich beklagen, 't Is een lust te zien, hoe door samenwerking iets moois tot stand kan worden gebracht. De een gaf zijn tijd of zijn kracht of zijn kun nen, de ander zijn kunst, zijn geld of zijn góed, een derde weer wat anders, maar alles te zamen moet het kapitaal vormen, waaruit iets groots en blijvends voor het kind kan gewrocht worden. Komt en kooptl DE STATENVERKIEZINGEN. Voor de a.s, verkiezingen der Prov, Staten heeft gisteren de candidaatstelling plaats gehad. Een goede hond is beter dan een best slot. Schaf er U een san 1. Ned. Ver. tot Bescherming v. Dieren. In het kiesdistrict Velsen werden de volgende candidatenlijsten ingeleverd. I. Vrljz. Dem. Partij: 1, Th, M. Ketelaar, Am sterdam; 2, E. J. Abrahams, id; 3. Mr. Ada Goudsmit, id,; 4 KI, de Vries,Sz., id,; 5, Mr. M, Slingenberg, Haarlem; 6, H. van Leeuwen, Scho ten; 7. A, G, Boes, Haarlem; 8. Jan Over Az,t id,; 9. T. F. C. Bückmann, IJmuiden; 10. K, Steyn, Beverwijk; 11. A, A. de Winter, Wijk aan Zee en Duin; 12. Jac, de Nobel, IJmuiden, 13. A. Kore- man, Schoten; 14, K. Ruiter, id,; 15 E, v. Eerde, id, II. Vrijz, Dem, Partij (Plattelanderslijst). 1, W. Balk, Alkmaar, 2. J. Bark Mz„ Middelie, 3. L. Glas, Hoogwoud; 4, P. de Vries Tz., Heemskerk. III. Ant. Rev. Partij. 1, A. Colijn, Nieuwer- Amstel, 2. F. P, Vermeulen, IJmuiden; 3. S. van Wijk, Haarlemmermeer; 4, Mr. A, Slob, id.; 5, P. v. d. Meer, Aalsmeer, 6. Ds. W. Bijleveld, Haar lem; 7, A, Biesheuvel Jr., Haarlemmerliede; 8. J. de Bree, Ouder-Amstel, 9. Joh, Verkuyl Mz., Heemstede; 10, F, H. Bos, Haarlemmermeer, IV. Middenstandspartij. 1. A. Weiss, 2. J. A. Milhado; 3, A. F. Bruisma; 4, D, Alta; 5. C, A, v, d. Wal; 6. B. A. Mullens; 7. N. Wolf; 8. C. J. van Ast, allen te Amsterdam. V. Communistische Partij. C. P. H. Landelijk Comité). 1, D, Wijnkoop, Amsterdam; 2, G, A. Vader, Weesp; 3, J, C. Ceton, Amsterdam; 4, J. Brommert, id.; 5. J, J. Westmijze, Purmerend, 6. M. van Renswoude, IJmuiden, J. H, Woelders, Amsterdam, 8, J. Doornbusch, id,; 9, M, de Groot, Bussum. VI. Staatkundig Geref. Partij: 1. E. Kuylc, Amsterdam, 2. C. M. van Joolen, Bussum; 3, J. A. Versteeg, Westzaan; 4. O, van Hiel, Hilver sum; 5, F. J, Julsing, Amsterdam; 6, C, J. Res ting, Hilversum; 7, C, Kramp, Velsen. VII. R.K. Staatspartij: 1. H, Bergkamp, Nieu- wer-Amstel, 2, Dr. E. A. M. Droog, Heemstede; 3, J. P. Nïjssen, Velsen; 4. P. Heilker, Haarlem mermeer; 5, A, J. Loerakker, Schoten, 6. G, A. Verkade, IJmuiden; 7, P. G. van Wees, Nieuwer- Amstel; 8, J. A. Straman, Ouder-Amstel; 9. J. J. Bisschop, Beverwijk, VIII. Chr. Democratische Partij: 1. J. H, Staalman, Huizen; 2. KI, Wijker, Egmond a. Zee; 3, Alb, Hakvoort, Urk; 4. C. Bot, Helder; 5, KI., Westland, Huizen; 6, C, Balder, Amsterdam. IX. Anti-Stemdwang Partij: 1, J. A. Koppel- man IJmuiden; 2. H, Alders, IJmuiden; 3. L. A. Lubbers, Velsen; 4, P. W. Oversteegen, Schoten. X. Chr. Historische Unie: 1, Jhr, Mr. D. E. v, Lennep, Heemstede; 2. K, Kistemaker, Hoofd dorp; 3, J. Deinum, Velsen; 4, J. ter Haar Jr., Amsterdam; 5. J, W. Bras, Nieuw-Vennep; 6. Mr, Dr. A. A. van Rhijn, Amsterdam; 7. J, C, Dunnebier, IJmuiden; 8. M, W, v. d. Schans, Bo venkerk; 9. A. J. Lafeber, Bussum; 10, H, Groe- neveld, Velsen, XI. Soc, Dem, Arb. Partij: 1, M, A. Reinalda, Haarlem; 2. W. v. d. Vail, Heilo, 3. M, H, Miede- ma-Zondervan, Amsterdam; 4. W. F. Visser, Vel sen; 5. J. Joosten, Haarlem; 6. C, Spaargaren Dz., Aalsmeer; 7. H. J, Klein, Schoten; 8, W, Schef- fer, Haarlemmermeer; 9. J, H. Visser, Schoten; 10, P. de Boer, Amsterdam; 11.. J, Visser, Bever wijk. XII. Vrijheidsbond: 1, Mr, A. S, Miedema, Haarlem; 2. P. Otto, Bloemendaal; 3, S. Rijkes, Heemstede, 4. A. Buurman, Hoofddorp; 5. Jhr. J. C, Mollerus, Bloemendaal; 6. J, C. M. Mensing, Aalsmeer; 7. M. B. Boissevain-Pijnappel, Blari cum; 8. Mr. C. H, Cuépin, Santpoort; .9. H, M, v, Unen, Heemstede; 10, G, Adrian, Haarlem. XIII. Communistische Partij, 1. H. v. d. Glas, Hilversum; 2, H, v. Zelmv, d. Berg, Amsterdam; 3. L. Seegers, id.; .4. L. Peper, Haarlem; 5. H. Koch, Amsterdam; 6, M. Harmsen, Aalsmeer; 7. P. Kuiper, Wormerveer; 8, T. Buys, Ilpendam; 9. J. v. Delden, Haarlemmermeer; 10, A. Maarssen- van Wieringen, Aalsmeer. XIV. Onbekende Partij: 1. D. Scheringa Pz., Beemster; G. A. van Osch, Amsterdam. XV. R.K. Volkspartij: 1. J, J. Buiting, Haar lemmerliede; 2. J. J, Gemmel, Amsterdam: 3. H. Hom, Hilversum; 4. S, v. d. Wakker, Alkmaar; 5 Jac. Zuurbier, Velsen; 6. H. G. Peer, Hilversum. De senaat van de universiteit te Utreó heeft prof, dr. G. A, van den Bergh van Eysiiv uitgenoodigd en bereid gevonden, de university] te vertegenwoordigen bij het congres voor f'j, schiedenis van het Christendom ter eere van i'red Loisy, in de Paaschweek te Parijs te houd^j, De hoogleeraar, die mede zitting heeft in (y congrescomité, komt ook op de lijst der sprek&j Santpoort. Buiten verantwoordelijkheid van de Redaptit, -foe Door eenige ingezetenen, deel uitmakende van de besturen der afd. Volksonderwijs en van de S.D.A.P., was bij de Kroon beroep ingesteld tegen het besluit van Gedep. Staten' van Noord- Holland, waarbij goedgekeurd werd het besluit van den raad onzer gemeente, om medewerking te verleenen voor de stichting van een Chr, Nat. School alhier. Dit beroep is thans door de Kroon ongegrond verklaard, zoodat ook ons dorp zijn Chr, School zal krijgen. De plannen voor den bouw der school kunnen nu wel spoedig in den raad komen. Meldden wij reeds in ons Zaterdag-nummer, dat de bazar ten bate van het „Witte Kruis" zich den eersten dag Vrijdag jl, in een druk be zoek mocht verheugen, den tweeden en laatsten dag was „Zomerlust" nog voller. Vooral de at tracties waren zeer in trek, zoodat bij schiettent, sjoelbak enz. menig dubbeltje werd ontvangen. De verkoopsters hadden het minder druk, maar geen nood: De verloting was er goed voor. En het moest al raar gaan, als de handige dames en heeren, die zulks toch waarschijnlijk in hun leven nog niet veel gedaan zullen hebben, de loten niet aan de(n) man (vrouw) wisten te brengen. Wij kunnen dus gevoeglijk aannemen, dat de „Witte Kruis"-kas een behoorlijk aantal guldens rijker zal zijn geworden, Hedenavond geeft ons symphonie-orkest „Caecilia", directeur de heer Kerkhoff een con cert in „Zomerlust", wat het eerste optreden voor donateurs en kunstlievende leden van 't or kest in dit winterseizoen beteekent, een en ander een gevolg van het ziek zijn van den directeur en een aantal werkende leden. Ditmaal wordt het concert niet over twee avonden verdeeld, De heer A, Schrama, bij de klanten beter bekend als „Arie", herdenkt Zondag a.s, den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij den heer Van Donse laar in dienstbetrekking kwam. Wij verwachten, dat het hem dien dag niet aan belangstelling zal ontbreken, Het muziekgezelschap „Soli Deo Gloria" directeur de heer C, Oudendijk, geeft Zondag in „Zomerlust" een concert voor kustlievende le den en donateurs. Ook deze vereeniging slaat thans den weg in, vóór haar reeds door enkele andere vereenigingen ingeslagen: Geen bal na! Het kan niet anders of deze maatregelen zal de rust en orde op het concert slechts ten goede ko men. DE NEUTRALE SCHOOL. Geachte Redactie! Mag is als schrijver van het ingezonden arjjf1 kei onder bovenstaand hoofd in Uw blad v|L 16 dezer, U nogmaals verzoeken om een k|& plaatsje, naar aanleiding van het artikel otL, t zeilde onderwerp van den Voorzitter der i; traie Schoolvereeniging, den geachten heer 'f,j. Alvorens op de aangevoerde gronden van dL geachten inzender in te gaan een enkele opma king over diens aanhef in bedoeld artikel. „in de veronderstelling dat de schrijver v|.- het artikeltje „de Neutrale School" niet is tL, vos die de passie preekt, maar wanneer J,P werkelijk meent wat hij schrijft", aldus van èjaa heer T,, dan wil het mij voorkomen dat deze beter achterwege had kunnen blijven, omtje| hieruit een zekere mate twijfel spreekt ten a!LD zien van de oprechtheid van J. L,, door we[«z niet zeer gelukkig gekozen woorden den heety zelve oorzaak zou zijn wanneer ik ook een zektjn mate van twijiel zou kunnen uitspreken ;óiL werkelijk wel meende wat hij schreef, lk wil echter niet doen, zal niet veronderstellen, dcfaa aannemen wat T, schreef, ook werkelijk meening weergeeft en kan overigens den heer'y de verzekering geven dat het niet in mijn arifl ligt mij anders uit te drukken als datgene r ik meen. Ik zal mij bepalen tot het zakelijke en a,"1 meening dat bij het stichten der Neutrale scho;. deze het karakter, de kern in zich draagt vU. een z.g. standenschool, is door den heer T, nf weggenomen en wel om de volgende redeot. Trots dat het onderwijs op de openbare schy zeker alle reden geeft tot tevredenheid t ouders, daar er anders zeker klachten zoujj inkomen bij de ingestelde OudercommissiL trots dat de ouders een zekere mate zeggb schap middels die Oudercommissie niet ontzi kan worden, wil men hier in een bloeiende op: bare school een wig slaan door het stichten i een Neutrale School, welke volgens den heet op 2 a 3 kinderen na hetzelfde aantal per zal bedragen en zal in die school dan Franse les worden gegeven, handenarbeid en zoo mof®1 lijk meer lichamelijke oefening als op de I staande school. z1,' Wij willen beginnen met extra-heffing f 20 per kind, hetgeen voor vele ouders t® belangrijk bedrag beteekent, d\is in elk gere: door de meergegoeden niet gevoeld zal v/oiifj1 en, zij het ook onder andere bewoordingenïj' bij wijze van genot en uitzondering zal het J; gaafde arme kind ook kunnen worden toegtf ten. Nu is mij niet recht duidelijk dat de voorsl' ders van deze school hiervan beter ondenP verwachten. p Afgescheiden van de vraag over het al of e1®! wenschelijke van het geven van Fransche' leslSï de openbare school en in hoeverre deze lcs:^( eventueel nadeeligen invloed zouden kunnen I) ben op voor het kind der lagere school belangrijke vakken, kunnen de kinderen toch voortgezet onderwijs op M.U.L.O. of H.B.S. zei hun Fransch leeren en is daarvoor toch niet noodig het stichten van een aparte scl De handenarbeid door den heer T. aanges F ga ik stilzwijgend voorbij; omdat mij dit N zeer duidelijk is en de mate lichamelijke o ning welke het kind reeds op de openbare scl P ontvangt, plus de plaatselijke turnverèenigio| zijn zeker voldoende en rechtvaardigd dit pok niet het stichten van bedoelde, school. Waar ik om bovenomschreven redenen beter onderwijs van een te stichten neul school in zie, waar een extra-heffing van f per kind voor de gewone burgers zeker van teekenis is, waar het arme kind mits het gaafd is bij wijze van gunst toegelaten worden om plaats te nemen tusschen de kic ren begaafden en dommen van ouders het kunnen betalen, blijft mijn vrees, dat hier degelijk bij het stichten der neutrale school karakter in ligt van een z.g. standenschool staan. Volgens de bewering van den heer T. zou overgroote deel der voorstanders der neul' .school het zeker eens zijn met de idealistic overwegingen van mij en ook inzien het gr» belang voor land en volk, wanneer getracht w de grootst mogelijke eenheid te verkrijgen, i wat blijft er over van deze bewering wan: wij zien dat die voorstanders van een recht vrijheid gebruik maken, welke er toe leiden jeugd nog meer te scheiden en juist door r te doen, de in het belang van land en volk, zeer gewenschte eenheid te schaden, inplaats bevorderen. Om idealen te verwezelijken ol benaderen en zooals in dit geval te trachten toekomstige volwassen deel van het volk to' grootst mogelijke eenheid te brengen, moet niet de daad gaan volvoeren om de jeugd te i ten, zonder dat dit m.i. om redenen van ei beteekenis noodig is en zou de heer T. deV voor zichzelve kunnen beantwoorden w ouders meer gedreven worden door het b« hunner kinderen, zij die de jeugd op alk wijze gaan uiteen brengen of zij die hun kii ren willen bijbrengen en aldus willen opvotf den zin voor saamhoorigheid, willen aanwaklk den geest van eenheid, doch dit bevordert: niét door de kinderen uit elkaar te drijven f" de verschillende bijzondere scholen. Met vriendelijken dank voor de plaatsing.' J. L. WAAROM OPENBAAR ONDERWIJS? Na de voortreffelijke rede door Prof, mans kort geleden hierover gehouden, zou eigenlijk overbodig zijn hierover nog iets te: gen, ware het niet, dat men voortdurend heele of halve onwaarheden schade tracht; doen aan "de openbare school. Als ideaal ligt aan de openbare school grondslag dat zij openstaat voor ieder kind der eenige beperking dat zij de kinderen samen brengen en opvoeden in eenheid des Ces en dat zij aan die kinderen wil geven beste van wat eens kinds is, verstandelijk zedelijk. Niets is verderfelijker dan de verdeeld die maatschappelijk en geestelijk de groote I schenwereld scheidt, verbrokkelt en verspil' op te dringen aan het kind en dit te meer deze dingen liggen buiten het verstandelijk zicht van een kind en buiten zijn gevoel. En het is een van de wrange vruchten van schoolstrijd dat ook mede daardoor vanét gescheurdt wat bij elkander behoort, j Nu zou men de meening kunnen zijn toegw

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 2