ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 33 Zaterdag 26 Februari 1927 12,-3 Jaargang Yersch|jnt Woensdags Zaterdags Officieel 0verd' Van den Wachttoren. J.A.&<S5KAMR,ZN OTpj Overveen, Tel. 10956 Plaatselijk Nieuws. IJmuiden. IJMUIDER COURANT itf-jjaoiSQoteprsios f 1.— per 3 saaaaden, franco per poat f 1.35. Abonnemen- t' tforden aangenomen aan het bureau en bij d® Agenten, Uf«rtenti£® 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, )Mf£jgs kolteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend 'Sjwjenidagnuiamer. -S^irtentiên voot de Adrealijat 6 pla&taingen van dezelfde tekst (onveran» II -j] 4,—, 13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. Ldvertentiën uiterlijk in Renden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en fRlJDAGS tot 4 uur n.m, 'ot plaotien van advertentiin van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad i oiulsitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F, C. Roelse, IJmuiden. UitgaTe van de N.V. UITGEVERS-MIJ, „IJMUIDEN'1 Adres voor KaSaaUa au Mmlalitratta N.V, DRUKKERIJ SINJEWEU WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN IngcKondeD mededeelingen 40 cta. per regel Advertentie, van 1 tot en met 5 regels f 1,iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m, 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75 iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties ,,adres bureau van dit blad" 10 ets, extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekeping gebracht, Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. HT NUMMER BESTAAT UIT TWEE HADEN. eerste blad. BEKENDMAKING. De Burgemeester der gemeente Velsen, brengt tr kennis van belanghebbenden dat aan aLBEKL jOFFBMAN, dienstplichtige der gemeente Vel- Ien van de lichting 1923, bij beschikking van den heer Minister van Oorlog d.d, la Febr. 927 VII Afd. No. 167 V., met ingang van 6 Maart 1927 voorgoed vrijstelling van den m lienstplicht is verleend wegens kostwinnerschap. Velsen, den 23 Februari 1927. De Burgemeester voornoemd, RIJKENS. BELANGRIJK. NSCHRIJVING VAN NIEUWE LEERLINGEN OP DE OPENBARE LAGERE SCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Velsen bren- Jen ter algemeene kennis, dat de Inschrijving van liieuwe leerlingen voor de openbare lagere scholen b, O, L), D 1, E, F, G en Jrl moet ge schieden vóór 14 Maart a.s., onder overlegging van een geboortebewijs oi trouwboekje en opgave van woonplaats, straat en huisnummer. 9 Ue leerlingen moeten op 1 April 1927 den leel- 9 tijd van 5 1/2 jaar hebben bereikt, De aangiite kan geschieden eiken dag na af loop van den schooltijd bij de hooiden oer scho len aan het schoolgebouw. De aandacht van belanghebbenden wordt er iizonderheid óp gevestigd, dat tengevolge van de Ijphefting der bestaande schoolwijken en het voornemen om zoo mogelijk te komen tot opvoe ring van het aantal leerlingen per klasse, niet de [erzekering kan worden gegeven, dat de leerling vordt geplaatst op de school waarop plaatsing is [erzocht. Tevens wordt ter algemeene kennis gebracht, fe dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat reeds schoolgaande leerlingen naar een andere schooi !a zullen worden overgeplaatst. Met de wenschen der ouders zal evenwel zooveel mogelijk reke ning worden gehouden. De ouders of verzorgers worden, ter voorko- f ling van teleurstelling, er nadrukkelijk op gewe zen, de aangifte vóór 14 Maart te doen en daar- nede niet te wachten, tot de dag der toelating. Velsen, Februari 1927. Burgemeester en Wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, 3. KOSTELIJK. RIJKENS. KENNISGEVING. Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht, dat de vergadering der SCHOONHEIDS- [COMMISSIE zal worden gehouden op Donderdag 3 Maart 1927, des voorm. 9.30 uur, ten kantore van het bedrijf Openbare Werken te Velsen. Tijdens deze vergadering zullen belanghebben- "■"den van 11 tot 11.30 uur in de gelegenheid worden [gesteld' de commissie te spreken, Schetsontwer- Mêijpen, die zij aan haar oordeel wenschen te onder- werpen, moeten uiterlijk op Dinsdag 1 Maart a.s, '1,8 middags 12 uur, bij den secretaris zijn ingele- ant' ^e'sen' Februari 1927, ,1 De secretaris der commissie, J. ARENDS. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Velsen, op Dinsdag 1 Maart 1927, des nam. 7 uur, ten gemeentehuize. [ja£ AGENDA: 1 ^esl°ten vergadering, i 3' Jhgekomen stukken en mededeeling. 3. Opheffing der functie van concierge van ll school A en wijziging van de verordening tot regeling der loonen van de gemeentewerk- tl lieden' .'i 4ji 'Rekking van het Raadsbesluit van 5 Oct. ^26, No. 9 I, sub II, en verkoop van grond te IJmuiden. 5i Verleenen van crediet voor afkoop van de jj nuur en het afbreken van twee afdeelingen van de garage, staande nabij het stoom- pontveer, benevens voor uitvoering van daar- 6 verkand houdende werken, rt Aanvulling der verordening op de heffing van rechten voor het gebruiken van of voor het a£j hebben van werken en inrichtingen onder of boven den openbaren gemeentegrond of het i 7 2Peijbaar gemeentewater, lil toekenning van voorschotten, onder waar- Zal rë van tweede hypotheek, voor den bouw ^S'derswoningen, Mkrachten over 1925. j(.g y «oeicu Jaststelling der vergoeding aan de besturen i er bijzondere scholen voor boventallige leer- q «.ei I76J, vaststelling van de over 1927 aan de bestu- ar| re° "er bijzondere scholen te verleenen voor- l schotten op de vergoeding, bedoeld bij arti- kei 101 der L. O. wet 1920, zoomede van de regelen, volgens welke de uitbetaling zal P'aats hebben. ^rae-advies op een adres van de afdeeling anfP°°rt van de vereenigjing „Volksonder- WlJs de afdeeling Santpoort van de S.D.A.P. Vrijz. Kiesvereenigmg „Burgerplicht" afd. van den Vrijheidsbond, ie Santpoort in zake de verzorging van het openbaar lager- onderwijs in genoemde afdeeling, 11. Wijziging van den datum van toelating van leerlingen tot de scholen D en D I te IJmui den en, in verband daarmede, wijziging van de verordening, regelende het openbaar lager-onderwijs, uitgebreid lager-onderwijs, en buitengewoon lager-onderwijs, 12. Vaststelling van de volgende nieuwe veror- deningen: a. tot regeling van het openbaar bewaar- schoolonderwijs; b. regelende het verleenen van geldelijken steun aan het bijzonder bewaarschool- onderwijs; c. op de heffing van schoolgeld voor bet openbaar bewaarschoolonderwijs; d. op de invordering dier schoolgelden. 13. Aanvulling van de verordening op de heffing van leges, 14. Financiëele besluiten, 15. Goedkeuring van de le suppletoire begroo ting, dienst 1926, van de Algemeen burger lijke instelling van maatschappelijk hulpbe toon. 16. Prae-advies op een voorstel van het lid, den heer D. F. G. Schilling, betreffende de benoe ming van een commissie ad hoe, welke de mogelijkheid zal onderzoeken, om iij deze gemeente te komen tot de oprichting van een herstellingsoord voor hen, die daarvoor in aanmerking komen, 17. Principiëele beslissing inzake de stichting van een openbaar slachthuis. 18. Machtiging tot onderhandsche verpachting van het hotel-pension met theeschenkerij „Velserbeek". 19. Benoeming van: a, J. H, van Dalep tot leeraar in vasten dienst aan de visscherijschool, b, L, M. Lavoo tot tijdelijk leeraar aan de visscherijschool. De resultaten der uitzending naar vacantiekolonies. Dat die resultaten in vele gevallen prach tig zijn en dat de vacantiekolonies aan duizenden kinderen een schat van levens kracht schenken, staat wel vast. De geleer den zijn het vooral in de geneeskunst vaak niet met elkander eens, maar hier is geen verschil. En leekenoogen merken het wel op, hoeveel fleuriger en flinker de meeste kinderen uit de koloniehuizen terugkeeren, dan toen ze erheen gingen. Hoe kan men deze goede iresultaten echter vaststellen? Dat is nog al eenvoudig, denkt men. De weegschaal drukt de resultaten uit in cij fers, in ponden en onsen. Sommige kinde ren nemen in een maand in een vacantie- kolonie meer in gewicht toe als thuis in een j aar. Maar de man der wetenschap vindt dat vaststellen der resultaten niet zoo eenvou dig als -,men". Dat blijkt uit een opstel van Prof. Gorter, hoogleeraar in de kinder geneeskunde te Leiden, opgenomen in het orgaan van de Ned. Centrale Ver. tot Bestr. der Tuberculose. De methode, om uit de cijfers der gewichtstoename den vooruitgang der kinderen te bepalen, heeft volgens hem groote gebreken. Meer ge wicht beteékent niet altijd meer gezond heid. Ondervoede kinderen moeten in ge wacht toenemen, als ze beter worden ge voed. Maar er zijn ook kinderen, voor wie het beter is> dat ze niet dikker worden, omdat bij hen juist vaak een sterke nei ging tot dik worden bestaat. Ook zijn er vrii magere en tengere kinderen, die bij zonder goed gezond worden, al nemen zij slechts weinig in gewacht toe. Er zijn kin deren, die te mager zijn en in gewicht moeten toenemen, maar ook, voor wie ge wichtsstilstand beter of althans voldoende is. Het belangrijkste middel, om de verbe tering te beoordeelen, is volgens Prof. Gorter, dat men zich van den geheelen li- chamelijken en geestelijken toestand door eigen oogen en door inlichtingen van ouders en onderwijzers voor en na de uit zending een algemeenen indruk vormt. Maar dan gaat men op indrukken af en dit oordeel moet onvermijdelijk zeer subjec tief (persoonlijk) zijn. Toch meent Prof. Gorter, dat zulke be oordeeling, indien ze door denzelfden me dicus en over een kleine groep kinderen geschiedt, wel waarde heeft. Daarbij zou hij deze kinderen willen vergelijken bij een groep van dezelfde soort kinderen, voor wie uitzending wel wenschelijk werd geacht maar die om een of andere oorzaak thuis bleven. iBEHANGERlc 7HEUBELMAKER$v WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN Prof. Gorter pleit in zijn opstel ook nog voor d'e winterverpleging. Het leven in een klein, armelijk stadshuis je in den winter, als alles potdicht zit en het voor het slecht gekleede kind te koud is, om buiten te spe len is 's winters veel ongezonder en aan den winterkost van arme menschen ont breekt nog meer dan 's zomers. Dat pleit voor de winterverpleging. Het is zonde en jammer, dat de koloniehuizen een groot deel van het jaar dicht zijn; het in den bouw -'^stoken geld wordt veel meer ren dabel, als men het huis het geheele jaar door gebruikt. Men zou al vast kunnen be ginnen. het beóin der lente-uitzending tot Februari te vervroegen. Het meeste gesuk kel met vele kinderen begint na doorge stane winterellende en winterverkoudhe- den en -infecties. Ten slotte raadt Prof Gorter, verande ringen voorzichtig in te voeren en ze voort durend te controleeren door de resultaten. Arbitrage. Een paar weken geleden leek het gevaar groot, dat het oorlog zou worden tusschen Mexico en de Ver. Staten. Thans is de kans, dat het vrede tusschen deze beide Staten zal blijven, even groot. De dreigen de bui is aan het afdrijven. Het woord ar bitrage heeft verlossend gewerkt. Een groot deel van de pers en het pu bliek in Amerika hebben dat woord ge sproken eerst zacht en aarzelend, daarna steeds luider en krachtiger; er is een volks beweging ten gunste van arbitrage ont staan, waarmee de regeering ten slotte re kening heeft, gehouden. Waarom zullen wij onze geschillen niet door een scheidsgerecht laten beslissen daar wij zoo vast overtuigd zijn van het goed recht onzer zaak? merkte het pu bliek terecht op. Wanneer inderdaad de Mexicaansche regeering Amerikaaansche burgers hun recht op petroleumvelden wilde ontstelen, dan had deze reden, om het recht te vreezen. De boosdoener alleen vreest het recht. Maar Calles heeft zich in beginsel voor arbitrage verklaard en er is voor het Mexicaansche standpunt zeker ook wel het een en ander te zeggen. Vreemdelingen berooven, heeft hij zeker niet gewild; wel er een eind aan maken, dat vreemdelingen bijna geheel Mexico in eigendom hebben. Doch niet zonder ver goeding wilde hij die eigendomsrechten op heffen. Schade zou er door de vreemdelin gen niet geleden worden. Het recht zal hier zeker beter een juiste beslissing kun nen nemen dan het kanon. Het kanon is een wreed, dom, redeloos ding. Het maakt alleen uit, wie de sterkste macht is maar kan geen recht spreken. Als twee jongens ruzie krijgen en gaan vechten, zal hij, die ongelijk heeft, het winnen, als hij de sterk ste vuisten heeft. Een oorlog is niet alleen een kwaad, omdat er goed en leven door verloren gaan, maar een oorlog is schen ding van het recht. Het is te hopen, dat de volkeren bij geschillen en oorlogsgevaar altoos zoo krachtig roepen om arbitrage en dan ook het oordeel der rechters aanvaar den. Er is ook eenige kans, dat moeilijkhe den tusschen China en Engeland aan arbi trage onderworpen worden. Het zou voor de geheele wereld een zegen zijn. En hoe vaker de hulp der arbitrage wordt inge roepen bij ernstige geschillen, die de aan dacht der geheele menschheid trekken en haar voor oorlog doen vreezen, des te meer zal de wijze arbitrage het domme ka non terugdringen. Diplomaten zeggen echter, dat verschil lende geschillen op deze wijze niet opge lost kunnen worden. Toch zeker nog beter dan door het kanon. Arbitrage is als de fijne vinger, die veel weet te ontwarren; geweld is als de koevoet, waarmee men kapot maken kan, een slooperswerktuig, dat voor fijn, moeilijk werk echter nooit deugt. Statistiek der onbewaakte overwegen. De pers deelt gegevens mee van de dir.! rectie der Ned. Spoorwegen over de onbe waakte overwegen. In '23 is men begon nen met de bewaking der overwegen op te heffen. Voor de hoofdspoorwegen bedraagt1 het aantal overwegen 2447; daarvan zijn of worden nog onbewaakt gemaakt 4370, de grootste helft dus. Voor de lokaalspoor wegen zijn deze cijfers 1277 en 1073; ver reweg de meeste overwegen zijn of worden daar dus onbewaakt. Dit jaar zullen nog enkele overwegen onbewaakt gemaakt wor den, Thans reeds beteekent dit een bespa ring van jaarlijks f 1668000. Jammer dat aan deze statistiek niet het aantal ongelukken op onbewaakte over wegen per jaar is toegevoegd. Er is ruim Vj2 millioen gewonnen, maar hoeveel le vens zijn verloren gegaan, om verdere stoffelijke schade bij ongelukken maar buiten rekening te laten? Men kan niet den eisch stellen, dat iedere overweg bewaakt zal worden. Het publiek heeft ook oor en en oogen gekre gen, om die te gebruiken en er zijn over wegen. waar voor den voorbijganger, die niet al te onoplettend is, weinig of geen gevaar bestaat. Maar er is ondanks pro testen van publiek en gemeenteraden ook menige overweg onbewaakt gemaakt, waar door drukke pasage of slecht uitzicht licht een ongeluk kan gebeuren. Dat er bezuinigd wordt, goed, maar het leven gaat ten slotte toch boven het geld. Men wijst er wel op, dat toch ook Amerika slechts onbewaakte overwegen heeft. Maar ons land veel dichter en de bevolking naar verhouding der oppervlakte veel grooter is. Ook is het nooit een goed argument, om men vergeet dan, dat het spoorlijnnet in iets goeds na te laten, omdat een buur man iets verkeerds doet. Dat de schrik er wel in zou komen en het publiek voorzich tiger gaan worden, is ook door de erva ring niet juist gebleken. Men is met. de op heffing wat te ver gegaan. De Ned, Herv, Evangelisatievereeniging hield Woensdagavond in het gebouw voor Chr. Belan gen een openbare samenkomst, die zeer druk be zocht was. Na een openingswoord van den heer L. P, Tis- meer, werd bij verhindering van den heer Hoff man te Haarlem, het woord gevoerd door den heer T, Doevendans alhier, die sprak naar aan leiding van Psalm 42 1 en 2. Dit boeiend woord werd afgewisseld door zeer schoonen zang ran een dames-kwartet en een heeren-kwartet. De heer Tjaden sprak een slotwoord en sloot de uitnemend geslaagde samenkomst, In het verslag der vergadering van de Chr. Geref, Jongelingsvereeniging in ons blad van Woensdag staan een paar zinstorende fouten. Zoo staat er, dat de spr, de wereld vreesëlijk interes^ sant vindt. De spr. heeft echter gezegd en wij schreven dit ook: de wereld spreekt van vreese- lijk interessant. Voorts stond er „Niet de mensch van bij Gods woord komen met crïtiek, wel omgekeerd". Voor het woordje van had kan moeten staan. Deze week heeft men alle dagen groote groe pen kinderen naar Thalia kunnen zien gaan. Het waren de leerlingen van de openbare en bijzon dere scholen, die daar de historische film hebben gezien, die door den heer van Opbergen ter ge legenheid van IJmuiden's 50-jarig bestaan is ver vaardigd. De kinderen hebben de film allemaal met veel belangstelling gezien en aldus een stuk aanschou welijk onderwijs uit eigen omgeving genoten. De Wilhelminakade krijgt meer en meer een veel mooier aanzien. Ten eerste door de verbree- DE TREKHOND. 't Was een dag, vol zonneschijn, 't Was een feest, dat natuur mij bood, Het wandelen was een vreugdetocht, Langs weiden, bosschen en sloot. En in mijn hart was blijdschap en lachl Het was zoo'n heerlijke, zonnige dagl Den landweg volgde ik langen tijd, Die leidde naar 't dorpje toe, Veel boerenvolk zag ik huiswaarts gaan, Van 't werken loom en moê. Hun gaan en komen stoorde mij niet, In mij blééf klinken mijn zonneliedl Toen kwam een zware melkkar voorbij, Met een luien vent er bovenop! Getrokken door een zwoegenden, hijgenden i .aliita! i i hond, Met heeten, laag-hangenden kop. En de aanblik van zóóveel dierenleed, Verstoorde mijn zonnige stemming wreedf En nooit vergat ik dat trieste beeld, Van dat zwoegende, tobbende beest! En ik weet, zijn wreede, droeve lot, Is reeds veler grief geweest! O, tafel der wet, waar geschreven staat, Dat men dieren wreedaardig lijden laat, Breek in duizend stukken! Bevrijd het dier! Bescherm het! worde Uw plicht! Reik Uw krachtige hand, geef Uw menschelij- 'I j ,-| ken steun! Leg niet lijden opj Verlicht! Al is slechts de dank van een hond Uw loon, Eerst dan is Uw taak menschwaardig en schoon!! (Dierenbescherming) Antoinette v. Dijk, ding der straat en het betegelen van het Zuidelijk trottoir. Thans is het oude, onooglijke hek ge sloopt en wordt in de plaats daarvan een een voudig, maar degelijk smeedijzeren hek geplaatst, dat op steenen voetstuk rust. Ook de nieuwe, breede trap vanaf de Keizer Wilhelmstraat naar het station is zoo goed als gereed en ook langs deze trap is een degelijk hek geplaatst. Te hopen is nu maar, dat het andere deel van de kade, dat van de Oud-Katholieke Kerk tot aan de betonbrug, nu ook spoedig van een trottoir en een nieuw hek wordt voorzien en dat men niet tot het najaar wacht. Immers het geld is er voor toegestaan en voor den zomer moest de geheele kade in orde kunnen komen. Zondagavond heeft in de zaal Flora de fees telijke herdenking van het 15-jarig bestaan der Voetbalvereeniging V, S, V. plaats gehad. De zaal was feestelijk versierd met rood-witte kleu ren. De voorzitter van- V. S. V., de heer G. A, da Costa, bracht hartelijk dank aan allen, die V.S.V. met de herdenking van haar derde lustrum heb ben gehuldigd, in 't bijzonder de Feestcommissie. Spr. ging dan in 't kort de geschiedenis van V, S. V, na, die onzen lezers al reeds bekend is. De eere-voorzitter, de heer P. v. d. Linden, voerde daarna het woord en drukte er zijn vreug de over uit, dat men den laatsten tijd streeft naar een hoog sportpeil. Daarop werden de eere-voorzitter en de speler Wout Zwanenburg, die van de oprichting af mee speelt, gehuldigd. De heer v. d. Linden ontving als aandenken voor zijn vele werk voor de ver- eeniging een rookstel en de heer Zwanenburg een prachtige lamp. De heer W. C, Suwerink roerde aaoaans de IJ. V. V. Stormvogels het woord en sprak zijn vreugde uit over de goeie verstandhouding tus schen de beide plaatselijke clubs. Daarna werd tot laat in dea aacht geeellig feest gevierd. OUDERAVOND SCHOOL D. Maandag werd aan School D een ouderavond gehouden, die, als gewoonlijk, sleoht bezocht was. Het hoofd der school, de heer J. W. van Ooater- om, leidde na enkele andere besprekingen bet onderwerp „Het vervolgonderwijs" in en betoogde, dat voor een goede ontwikkeling van dit belang rijke onderwijs nieuwe wegen gezocht moeten worden, ook om de steeds meer verflauwende be langstelling bij de jeugd opnieuw te wekken, de jeugd, die, de schooljaren achter den rug hebben de, nog zooveel moet leeren, om het groote leven in te gaan. Deze inleiding werd met belangstelling aange hoord en overeengekomen dat ze op een binnen kort te houden vergadering der oudercommissies en de besturen van „Volksonderwijs" en „Nuts- departement" herhaald zal worden. Verder kregen de ouders gelegenheid met het personeel te spreken over hun kinderen, gedrag en vorderingen enz,, waarna do heer de Wilde lichtbeelden vertoonde over de steenkolen, de mijnen en de winning van bijproducten. 't Was een ouderavond, alleszins waard, beter bezocht geweest te zijn. LIJKVERBRANDING. De afdeeling der Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding hield Woensdagavond haar jaar vergadering in de Lunchrqom Eynthoven; de jaarverslagen getuigden van gestadigen groei der afdeeling, die wel haast 100 leden telt. Ook de. financiëele toestand is gunstig. De vergadering besloot "de volgende maand een

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1