Sluit 0 aai Nieuwe uitgaven excursie naar het crematorium en het nieuwe co lumbarium te organiseeren voor de leden en be langstellenden; dit laatste is als bouwwerk de bezichtiging overwaard. Verdere propaganda tot uitbouw der organisatie werd besproken, o.a, de stichting van een crematiefonds ten behoeve van de leden. De aftredende bestuursleden, de heeren G. A. Stormesand en IJ, J. Reitsma werden herkozen. Het tweede abonnementsconcert van hel symphonie-orkest Euphonie op Woensdagavond j.l. in het Patronaatsgebouw was goed bezocht. Van het uitgevoerde programma hebben wij verleden week Zaterdag reeds melding gemaakt. Ook deze concerten bewijzen, dat hei publiek de uitvoeringen van Euphonie zeer op prijs stelt. Dinsdagavond vond in de bewaarschool aan het Enschedéplein de gewone jaarlijksche leden vergadering van de Protestantsche Begrafenis- vereeniging plaats. Nadat de voorzitter, de heer ,-B. Slikkerveer, de aanwezigen welkom geheeten had en ter in lichting van de nieuwe leden het doel en de middelen der vereeniging had besproken,1 werd het verslag over het jaar 1926 uitgebracht. Hieraan ontleenen wij, dat het saldo der uit gevoerde begrafenissen (48 tégen 53 in het jaar tevoren) f 445.67 bedroeg, terwijl aan rente van het reservefonds f 36,60 ontvangen werd. Daar tegenover bedroegen, de onkosten f 173.10, zoo dat er een netto-overschot was van f 309.17, hetwelk aan het reservefonds zal worden toege voegd. De balans wijst uit dat de vereeniging op 31 December 1926 -beschikte over een kapitaal van f 41.50 en een reservefonds van 2318,63. Deze som is in kleeding voor de aansprekers, begra fenisattributen en op een spaarboekje belegd,, Met algemeene stemmen werd dit verslag goed gekeurd en den penningmeester werd voor zijn beheer ontlast behoudens nadere controle door een kascommissie, in welke de heeren H. Lustig Jr. en P. Heere gekozen werden. In verband met de in werking treding van het nieuwe huishoudelijk reglement moest geloot worden welke bestuursleden dit jaar aftraden. Dit bleken te zijn de heeren B. Slikkerveer en W, P, Mets, die evenwel beiden herkozen wer den. Een voorstel om bij eventueel overlijden van leden of huisgenoöten slechts 2 1/2 pCt. der uit schotten als commissie te rekenen en voor niet- leden 5 pCt,, zooals tot heden gebruikelijk was. vond geen meerderheid en werd door de voor stellers teruggenomen. Wel werd besloten voor bedoelde leden of huisgenooten het gebruik van katafalk en drapeering ten sterfhuize toe te staan tegen betaling van slechts de kosten aan arbeidsloon. Aan den secretaris werd een crediet toege staan voor het laten maken van boekjes, waarin statuten en huishoudelijk reglement worden af gedrukt. Na een opgewekte gedachten-wisseling naar aanleiding van een bij de rondvraag ten berde gebrachte vraag, sloot de voorzitter op de ge bruikelijke wijze de vergadering. Velsen. VER. TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE Donderdagavond werd in ,het Consultatiebu reau de jaarvergadering gehouden van dé Ver eeniging tot bestrijding der Tuberculose in deze! gemeente. Na een openingswoord van den voor- zitter, den heer J. H. Unger, werd door den se cretaris, den heer W, C, Suwerink, het volgen de jaarverslag uitgebracht.. Met blijdschap mag worden geconstateerd, dat het jaar 1926 voor onze vereeniging alleszins gunstig was. Hadden wij in voorgaande jaren nogal eens met wisseling van personeel te kampen, hetwelk vele moeilijkheden met zich bracht, in 1926 werd ons dit bespaard. Wel moest Zuster Fransen, tijdens haar verblijf in het Sanatorium r eenige maanden vervangen worden, doch gelukkig kon deze ver vanging zoodanig geregled worden, dat geen stagnatie in de werkzaamheden intrad. Geheel hersteld kon deze huisbezoekster in den loop van het jaar haar taak weder hervatten en ons be stuur verklaart volgaarne, dat zoowel zij als haar collega Zuster Benus ook in het afgeloopen vereenigingsjaar hare werkzaamheden tot volle tevredenheid vervulde. Ook ten aanzien van onzen administrateur-pro pagandist kunnen wij hetzelfde verklaren en meer en meer blijkt, dat het bestuur eene goede keuze deed. Een behoorlijke opvoering van het ledental werd door hem reeds verkregen en ook op andere wijzen bewees hij de vereeniging reeds zeer goede diensten, In zijne vergadering van 9 Juli 1926 besloot het bestuur d#nook om den heer Peek met ingang van 1 Augustus 1926 in vasten dienst der vereeniging aan te stellen. Een tusschentijdsche bestuurswisseling had plaats door het bedanken als bestuurslid door den heer S, Baarda. Drukke werkzaamheden noopten genoemden heer tot dit besluit. In de Algemeene vergadering van 9 Juli 1926 werd tot zijn opvolger gekozen Dr. L. S, Limbprgh Meijer, zoodat het bestuur thans het voorrecht heeft een medisch adviseur iA zijn midden te hebben. Het bezoek aan ons Consultatie-Bureau bleef ook in het 'afgeloopen jaar zeer druk en een woord van waardeering komt zeker toe aan den uitmuntenden leider van het Bureau, Dr. S. van Slooten, voor de juiste en hooge opvatting, welke hij van zijn taak heeft. Teneinde achterstand ih het terugroepen der oude patiënten te voorko men werden wederom extra-zittingen gehouden. Van ons ligtententerrein daarentegen werd zeer matig gebruik gemaakt. Slechts een zesta! patiënten werden geschikt geacht voor een ver blijf op ons terrein en hoewel dit jaar voor het eerst ook voeding werd verstrekt bleven de bereikte resultaten evenals vorige jaren verre beneden de verwachtingen. De leiding op het terrein berustte ook thans weder in handen van mej. Strating, tot het volle genoegen van het bestuur. De zeer hooge kosten, welke het ligtenten- terrein voor de vereeniging medebrengt en de zeer geringe voordeelen, welke door middel van j dit terrein voor de patiënten verkregen werden, waren de oorzaken, dat in onze bestuursverga dering van 2 December 1926 zeer ernstig de vraag werd besproken of het ligtententerrein al dan niét in de volgende jaren bestendigd moest blijven. Na veel wikken en wegen en na verkregen medisch advies, werd met algemeene stemmen beslcten, om te beginnen met 1927 het terrein op te heffen. Moest eenerzijds worden erkend, -dat het ter rein zeer nuttig was, ten einde 'gevaarlijke pa tiënten geruimen tijd buiten den huiselijken kring 'te houden en alzoo het besmettingsgevaar werd verminderd, anderzijds moest geconstateerd wor den, dat van een speciaal kuren door de patiën ten op dit terrein geen sprake was, daar toch een aan alle eischen beantwoordende voeding niet kon worden verstrekt en voor een regel matig geneeskundig toezicht niet kon worden gezorgd, Bovendien leerde de praktijk, dat het gemis van een nachtverblijf een zeer groot bezwaar was voor een intensieve controle op de patiën ten. Meerdere malen moet toch worden geconsta teerd, dat gebruikers van het ligtententerrein b.v, des avonds gingen fietsen of dansen en al- zoo de geringe voordeelen, welke op het ter rein nog konden zijn verkregen, te niet deden. Het bestuur achtte zich in verband met het bovenstaande dan ook niet langer verantwoord, om de belangrijke bedragen voor het ligtenten terrein tevoteeren. Met deze gelden zijn voor enkele patiënten dan toch betere resultaten te bereiken door uit zending. Een woord van grooten dank wil ons bestuur op deze plaats echter brengen nan Jhr,' Mr. J, G. W, Boreel van Hogelanden, die steeds be langeloos zijne terreinen ter beschikking onzer vereeniging stelde en in alle opzichten zijn mede werking verleende. Nog veel zou' 'ik thans kunnen schrijven over de door ons Dames-Comité georganiseerde ba zar, doch ik vrees dan op het terrein van onzen penningmeester te komen, en daarom vraag ik uw aandacht maar voor de volgende gegevens. Onze bestuurscommissie vergaderde in het afgeloopen jaar 35 maal, terwijl 9 bestuurs vergaderingen werden gehouden. Ten aanzien van alle door Dr. van Slooten aangewezen patiënten n.l, 11, kon tot uitzending naar Sanatoria worden besloten. Op 1 Januari 1926 hadden 365 gezinnen met 514 patiënten huisbezoek. In den loop van 1926 werden ingeschreven 126 gezinnen met 249 pa tiënten, terwijl afgeschreven, werden 142 gezin nen met 225 patiënten. Op 1 Januari 1927 had den alzoo 339 gezinnen met 538 patiënten huis bezoek, Door de beide huisbezoeksters werden 4480 bezoeken afgelegd, terwijl aan het Con sultatie-Bureau 1233 bezoeken gebracht werden. In 140 gevallen werden door onze Vereeniging artikelen uitgeleend, terwijl voorts tal van malen werd bijgedragen in de kosten der ontsmettingen. Met een woord van dank aan allen, die de Vereeniging ook op maar eenigerlei wijze steun den, njeen ik dit verslag te kunnen sluiten. Uit het verslag van den penningmeester, den heer R. S. v. d. Veen, vermelden wij, dat het jaar 1926 voor de Vereeniging niet ongunstig was. Het voornaamste was wel, dat het bestuur aan alle gerechtvaardigde aanvragen om steun kon vol doen, waardoor niemand tevergeefs bij de ver eeniging aanklopte. Ook de finantiëele positie van de vereeniging is eenigszins gunstiger dan het vorige jaar. De oorzaak hiervan is hoofdzakelijk te danken aan de vermeerderde bijdragen van de toevallige ba ten, waarvan een gehouden loterij, gevolgd door een bazar, de hoofdbronnen zijn geweest. Een woord van hartelijken dank werd in het verslag gebracht aan het Dames-Comité, dat met zooveel succes werkzaam is geweest. De inkomsten bedroegen, met inbegrip van het saldo van 1925 f 16828.74, waarvan f 10552 aan subsidie. Het contributie-bedrag der leden bleef vrijwel constant, dank zij de winning van nieuwe leden. In onze gemeente met ruim 34000 zielen heeft de vereeniging slechts 765 leden. Het bruto-bedrag der Emmabloem-collecte was belangrijk hooger dan in 1925, nl, f 1115 tegen f 882. De bijdragen voor verplegingskosten be droegen f 1934, De uitgaven bedroegen in totaal f 16534,03 en het batig saldo f 304,71, De kosten van het huis bezoek waren f 4235.15, de kosten van het Consultatie-bureau f 3253,64, de kosten van het lighaltefrein f 1362,33, de verplegingskosten f 4928.50, terwijl aan ondersteuningen werden uitgegeven f 945.37. De jaarverslagen Werden onder dankzegging goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, mevr, Vermeu len, Dr. L. S, Limborgh Meyer, R. S. v. d. Veen en W C, Suwerink, werden herkozen. In de commissie tot het nazien der boeken en bescheiden van den penningmeester werden be noemd de heeren A Rolloos, A. Verschoor en P. C, de Geus en als plaatsvervanger de heer W, H, v. d. Meer, Behalve het bestuur waren twee verslaggevers aanwezig, waarvan er één lid der vereeniging was. DE STATENVERKIEZINGEN. Uit ons blad van Woensdag heeft men kun nen zien, welk een keus er is voor de kiezers voor de a.s. Statenverkiezingen, In ons staten- district Velsen zijn niet minder dan 15 lijsten met totaal 120 candidaten ingediend. Er zijn 77 Statenleden, zoodat alleen in Velsen anderhalf maal zooveel candidaten zijn, als er zetels zijn. De grootste lijst is van den Vrijz, Dem, Bond met 15 candidaten, terwijl deze partij nog een bijlijst heeft met 4 boeren-candidaten, om de stemmetjes van de plattelanders niet te verliezen. In totaal heeft de Vrijz. Dem.tf Bond dus 19 can didaten. i Het bescheidenst is cle partij, die wij Onbe kende partij hebben gedoopt. Dat is de lijst met de candidaten Scheringa te Beemster en van Osch te Amsterdam, Eerstgenoemde candidaat was bij de inlevering der lijst aanwezig en op de vraag, van welke partij deze lijst was, ant woordde de candidaat oftewel nummer één, dat hij dat niet wist. Deze lijst was geteekend en wel door inwoners van Bennebroek. Wij ver moeden, dat geen der twee heeren in de Staten zal komenj. De Communisten hebben twee lijsten met ook maar eventjes 19 candidaten, terwijl het zoo goed als zeker is, dat bij de gedeeldheid geen enkele candidaat gekozen zal worden. De Roomsch-Katholieken komen ook met 2 lijsten uit. De meeste candidaten uit onze ge meente heeft de Anti-Stemdwangpartij, n.l, drie van de vier, terwijl de vierde een oud-plaats- genoót is. Van de 120 candidaten wonen er 14 in onze gemeente. Merkwaardig is, dat de Middenstandspartij ook hier een aantal personen bereid vond om een lijst in te dienen, waarbij ook anti-revolu- tionnaire kiezers. Van de dissidente partijen is er wel een lijst van de Staatkundig Gereformeerde partij, maar niet van de Hervormd Gereformeerde Staatspar tij- Wij zijn nieuwsgierig, wanneer de Anti-Stem dwangpartij haar muzikale propagandavergade- ring, waarbij de debaters ook zullen moeten zingen, zal beginnen. En als alle partijen open bare vergaderingen gaan houden, valt er voor ons verslaggevers weer wat te doen en krijgen de kiezers weer heel wat te verwerken, Woensdagavond heeft in Hotel „De Prins" de prijsuitreiking plaats gehad in verband met de gehouden kegelwedstrijden, De voorzitter van de Club D.O.V.O,, de heer Stuivenberg, opende de bijeenkomst met een woord van welkom en sprak er zijn voldoening over uit, dat de deelname zoo flink was ge- weest, zoodat hier van een goed geslaagd con cours kon worden gesproken, Hij deelde mee, dat de heer Bus, verklaard had, zich terug te trekken ais mededinger naar het bezit van den treitersprijs, voor welke spor tieve daad hij uit naam van het Bestuur der Ldub dank zegt. Hierna had de uitreiking der prijzen plaats, onder het houden der daarbij behoorende toe spraken, waarin natuurlijk kranige prestaties sportiviteit, volhardingsvermogen, geoefend oog en vaste hand, enz, schering en inslag zijn. De lieer Stuivenberg heélt er wel slag van. De heer K, Luytiug, vice-president der dubbel bekroonde club „Velsen", nam {de prijzen in ontvangst en gaf als zijn persoonlijke meening te kennen dat het wensclielijk was, in een even tueel volgend concours een bepaling in het re glement op te nemen, dat een club, ongeacht net aantal 5-tallen, dat zij afvaardigde, slechts één corpsprijs kon winnen. Na loting werd uitgemaakt dat den heer J, A, Welsink de treffersprijs werd uitgereikt. Bij de overhandiging der damesprijzen had een incident plaats. Tot aan het einde van het concours stond op het uitslagbord in de Baan, dat mevrouw De Vries het hoogste getal, 30 houten, geworpen had. Later was uit de papieren nog een getal van 32 houten ten name van mevr, Luyt te voorschijn gekomen. Mevrouw De Vries, in de meening verkeerende het hoogst geworpen te hebben, haci hare pogingen om nog hooger te komen natuur lijk geslaakt en vond de latere vondst van 32 op haam van een ander, minstens genomen een on aangename verrassing. Het Bestuur van D.O.V.O, bood zijne veront schuldiging aan over deze zeer onaangename, vergissing, de heer De Vries aanvaardde deze namens zijne echtgenoote en het incident was van de baan. De heer Stuivenberg deelde als een aangena me verrassing mee, dat er nog een wedstrijd ge houden zou worden om twee prijzen, eene lamp en eene fruitschaal. 't Liefst zou het bestuur een loterij gehouden hebben, om voor ieder de kans gelijk te doen zijn, maar om niet met de wet in strijd te han delen, zou er een wedstrijd gehouden worden, maar zóó ingericht, dat zelfs de laagste worp net zooveel kans gaf, als de hoogste. De uitslag was, dat de heer J, A, Kuis te Be verwijk met 11 houten den hoofdprijs, de lamp, en de heer Joh, de Way met 34 houten, de fruitschaal won. De heer Xuyting bracht namens de club „Vel sen" aan de club D.O.V.O, zijn dank voor de groote moeite door haar gedaan om dezen wed-, strijd te organiseeren en bracht hulde aan het bestuur voor de kranige wijze, waarop het zich van zijn taak gekweten had. Een luid applaus toonde, dat allen het met hem eens waren. Met muziek en dans en voordrachten werd het verdere gedeelte van den avond, nu onder voor zitterschap' van den heer' Ebbeling van Oost- IJmuiden, doorgebracht, Dinsdagavond hield de Coöperatieve Ver- bruiks- en Productiev.ereeniging De Eendracht, haar jaarvergadering in „Bloemoord", welke door een ongewoon groot aantal leden was be zocht. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, zoowel als uit het jaarverslag van den secretaris, bleek, aldus lezen wij in Hl. Dbl,,' dat de Coöperatie, in welstand verkeert, het ledental is het laatste jaar flink omhoog ge gaan. Uitvoerig werd gememoreerd het verlies dat de coöperatie, inzonderheid de afd. bakkerij had getroffen, door het overlijden van den chef bakker Van Eden en de groote financieele opofferingen dit van de vereeniging heeft ge vraagd. De omzet der afd; kruidenierswinkel is ge stegen van f 79.129.85 in 1925 tot f 86,071 in 1926 en die der bakkerij van f 42.033.79 tot f 44,476,19, Deze betrekkelijk kleine vooruitgang is een gevolg van de hooge meelprijzen, terwijl de broodprijs niet was verhoogd. Op voorstel van het bestuur werd besloten van de bakkerij uit te keeren aan leden 9 en aan verbruikers 8 het vorig jaar waren deze cijfers gelijk. Van den kruidenierswinkel: leden 4 ver bruikers 3 vorig jaar 3 1/2 en 2 1/2 De aftredende bestuursleden, de heeren J. de Pater, Th. Verkooyen en L. Eckhard, werden herkozen en namen hunne benoeming aan, In de vacature W. Boot, werd tot Commissaris be noemd de heer Zeeland, Santpoort. Bij de Donderdag ten overstaan van nota ris Boerlage gehouden verkooping werd een perceel tuin- en bloembollengrond aan den Doodweg en het Groenelaantje alhier gekocht door den heer P, Rutte Rz. te Bloemendaal voor f 7700. Ingezonden Buiten verantwoordelijkheid der Redactie, DE NEUTRALE SCHOOL. Geachte Redactie! Staat U ook ons toe, dat we ons even mengen in den strijd voor het openbaar onderwijs. De heer Tusenius beweert in het nummer van den vorigen Zaterdag, dat de neutrale school geen standenschool wordt; foei mijnheerL., hoe kunt U zoo iets denken! Ja, hoe is het mogelijk, dat de tegenstanders van de neutrale school dat idee toch hebben? Niemand beter dan de hr. Tuse nius, die ons het antwoord op die vraag kan ge ven. We hebben nl, het officiëele raadsverslag van de Raadsvergadering van 28 Dec. 1926 er op nagezien en o.a. dit gevonden: De hr. Tusenius zegt: „Die idee heeft, dal school A haar karakter van standenschool ver liest, Dit is zoo. De school loopt vol. Deze zal gaan als' in Deventer, waar men bijna alleen op leidingsscholen heeft. Ik heb gezegd, geef scholen als in Amsterdam. Ik behoef de woorden van den wethouder van onderwijs van A'dam hier niet te kerhalen. Die hield een pleidooi voor milieu- scholen." De hr. Roelse: „De hr. T. heeft zich leelijk in de kaart laten zien. (Hij) gaf duidelijk te kennen, er over te zijn gevallen, dat het karakter van standenschool de laatste jaren is gaan verdwijnen, Zie je wel, roept hij triomfantelijk uit. Juist, mijn heer Tusenius, daar gaat het inderdaad bij U om. Dat nu vind ik juist min of meer onoprecht van het bestuur van de neutrale school,, nl, dat men 't voorstelt, alsof het hier zou gaan over de pae- dagogische kwestie, hoe de beste opleiding zou zijn voor het Middelbaar Onderwijs. Daarover zou zijn te praten. Wij zullen moeten zorgen, dat bij de Ned. Ver. tot bescherming van Dieren. Wordt lid k f 1.25 p. jaar. öeef U op bij Mej. Kerbert, Stationsweg, Velsen. 2. de aansluiting bij het M, O, zoo goed mogelijk is, maar wij wenschen niet, dat onder dat mom be vorderd zal worden de vorming van een meer uit gesproken standenschool," Later leest de hr, uit de N.R.Crt, aan den Raad voor: „Wie een paar kwartjes meer ver dient dan zijn buurman, wil zijn kroost niet meer sturen naar de gewone volksschool, maar eischt toegang tot de z.g. jonge-dames- en dito jonge- heeren-school", en dan voegt hij er aan toe: „Diezelfde symtonen zien wij hier ook," Deze woorden van den hr. T, sluiten wonder wel aan bij een bepaling uit 'bet reglement van de neutrale school, nl. 'dat toelating geweigerd kan worden aan kinderen, die niet in het klassever- band passen, m, a. w, die niet tot den ge- wenschten stand behooren, Ook werd eens op een ledenvergadering van de neutrale schoolver- eeniging door één der leden aan liet bestuur ge vraagd, of het bestuur de kinderen goed zou schiften (er werd natuurlijk verwacht, dat de neutrale school bestormd zou worden), waarop oamens het bestuur geantwoord werd dat er na tuurlijk selectie (een deftig woord voor schifting) zou plaats vinden, U ziet, geachte Lezer! Je zuiverste standen school! En nu komt de hr. Tusenius vertellen: we willen geen1 standenschool, dat is toch al te dwaas! Vanwaar die frontverandering? Och, een voudig hierom, die neutrale school wordt nog oiet bestormd. Deze en de vorige week zijn zoo goed als alle ouders der leerlingen van school Al bezocht met het verzoek te protesteeren tegen het vernielen van school A en tevens om een verklaring te teekenen, dat ze hun kinderen niet naar de neutrale school zullen zenden. En bijna alle ouders hebben dat geteekepd, ja, zelfs ver- scheidenen, die eerst voor de neutrdle school wa ren, zijn van. meening veranderd en ondertee kenden eveneens dat verzoek. Nu hebben we al gehoord, dat de hr, T. be weert aan die handteekeningen der ouders geen waarde te hechten, want als hij de volgende week de ouders bezoekt krijgt hij ze op zijn hand, We raden den hr, T, ten sterkste aan die proef eens te nemen en dan zal wel blijken, dat er zoo goed als niemand zal zijn, die zijn eenmaal gezette handteekening zal intrekken. Niet véle menschen gaan zoo gemakkelijk overstag als de hr. T, zelf. (De vele anderé aanvechtbare beweringen in het stuk van den hr, T, zullen binnenkort op een andere plaats onder uwe aandacht gebracht wor den; de IJm, Cr, kan ons onmogelijk voldoende ruimte daarom afstaan,) Aan U, geachte Redactie, onzen dank voor de plaatsing! J. KOOI. A. WIEDEMEIJER. AMBTENAREN HUMANITEIT. Er is de laatste jaren heel wat te doen ge weest over de verlaging van salaris der Ambte naren. Een kind van acht jaar heeft het over art. 40 al begrijpen zij dan ook de beteekenis niet. Alhoewel nu de' lo'on en, inzonderfrei d' die ~varr de minst bezoldigde arbeidersklasse, geweldig zijn drukt en dan ook niet in de schaduw kunnen ko men van de loonen der ambtenaren, wensch ik toch niet te polimiseeren over de billijkheid dei- verlagingen ja dan neen. Wel weet ik, dat die ambtenaren steeds en steeds weeraan de steun zoeken van de, voornamelijk arbeidersafgevaar digden in Openbare lichamen. Toch zou ik die afgevaardigden eens in overweging willen geven, hunne oogen en ooren open te houden. Welke medewerking nu heeft het publiek van de mees te van die heeren? Laten.wij eens zien wat er al zoo geschiedt op het gebied der rijwielbelasting. Een arbeider, werkzaam aan den sluisbouw, wordt des middags aangezegd dat hij des nachts moet overwerken. De man wordt in de gelegen heid gesteld even naar huis te gaan om brood te halen, Eenige oogenblikken daarna, het was on geveer n,m. 7 uur in de maand December, wordt de man bij de sluizen aangehouden door.een ambtenaar. In den haast had hij zijn plaatje niet aan zijn fiets verbonden, doch heeft het bij zich. De fiets wordt in beslag genomen en de man, wiens arbeidsteit en arbei'd veel zwaarder en langer is als van eenig ambtenaar en tevens veel minder loon geniet enz,, kan gaan wandelen, komt te laat op zijn werk, heeft verzuim enz, allemaal door het humane optreden van de art, 40 gasten, Denk nu echter niet lezers, dat dit geval op zich zelf staat! O neen. Herhaaldelijk komt zulk vlegelachtig optreden voor. Zoo bijv, Donderdag nabij de Kennemerlaan. Eén nog jong persoon werkt te Driehuis en woont nabij de vischhallen te IJmuiden, Hij heeft één uur tijd om te schaften. In den regel neemt hij brood mee en blijft over. Door omstandigheden hier niet ter zake doende, had hij dat Donderdag niet. Dus één uur om te eten plus heen en weer naai- Driehuis, Even vlug eten, spring op de fiets en retour naar het werk. De art. 40 man treedt weer eens op. Afstap pend! Plaatje! Och mijnheer ik had het zichtbaar in mijn hand zooals u ziet. Ik heb zoo weinig tijd." „Mag niet volgens de wet!" Rijwiel inbeslag. Het publiek, er was nog al wat aanwezig, staat perplex. De jongen mag naar Driehuis wandelen, des avonds weer terug en hoeveel maal nog, wanneer hij geen drie gulden machtig kan worden? Hier dient nog vermeld, dat hij reeds twee plaatjes gehad heeft en beiden van zijn fiets ver dwenen. Dat is nu de humaniteit van de art. 40-men- schen, Is zulk optreden nu niet vlegelachtig. Zouden zij, die zich altijd zoo zenuwachtig maken voor die menschen, niet wat inbinden? Men voelt toch dat de groote massa der ingezetenen, en heusch niet alleen arbeiders, beven van ver ontwaardiging van zulk een schunnig optreden. De menschen, die tegenwoordig toch al zoo hebben te lijden door de werkloosheid, (daar hebben de ambtenaren geen last van). Zij die toch veelal zulke lage loonen ontvangen, worden ook nog op de meest gerafineerde manier gedupeerd door zulke Art. 40-gasten, Het is wel fraai. Geachte Redactie, Waar het optreden van zulke ambtenaren het publiek belang zoo nabij komt, daar vertrouw ik dat U dit protest zult plaatsen. Mijn hartelijken dank daarvoor, SCHILLING. VRIJZ. DEM. KIESVEREENIGING. Ik heb de eer u te berichten, dat de heer B, G. Schuitenmaker mij, in mijn kwaliteit als secreta- WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot drii uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in j Chr. Nat, School te V eiseroord moeders gratiij, de gelegenheid raad ie vragen omtrent de voedii aan haar zuigelingen, Het advies wordt gegeyt; door den Consulent, Dr, Hanneman. ris der Vrijz. Democratische Kiesvereeniging det toekomen een schrijven waarin vervat zijn otj slagname als lid van den Raad van Velsen, Dientengevolge vergaderden wij gisteravond j Hotel No. Een, d.w.z. het bestuur van bovenf noemde Kiesvereeniging. De heer Peek, die j eerste opvolger op de lijst voorkomt, zou dt plaats dus moeten remplaceeren. Daarna volgt r de lijst mevr, Molenaar, de heer Rensen en delijk nog de heer J. de Nobel, In de verderej houden besprekingen, besloten de drie eersij' noemden in overleg met het bestuur, dat zijd', zetel aan J, de Nobel zouden afstaan, die den tijd, welke nog rest als lid van den Raadiy Velsen zal zitting nemen. Secr. EDClU$j Aan de Redactie van de IJmuider Courantf Ij Li.. u. I alÖ In Uw blad van 16 Februari 1,1. werd melit' gemaakt van verzoek, gericht aan den heerf recteur van het Staatsvisschershavenbeilij waarin vergoeding gevraagd is voor veelvuï voorkomend overwerk. Aangezien het ons. gebleken is, dat deze y drukking „veelvuldig" tot verkeerde conclut aanleiding heeft gegeven, stellen wij er prijs; te verklaren, dat het overwerk als regd j, maal per week, op Maandag, voorkomt. Onze bond staat echter op het principia standpunt, dat wanneer de behoeften van bedrijf overwerk noodig maken, hiertegén bezwaar mag worden ingebracht, maar dat bevordering van de handhaving eener norma;1 arbeidstijd, het opgelegd overwerk behoort worden vergoed, U, mijnheer de Redacteur, dankend voor, verleende plaatsruimte. Het afdeelingsbestuur van den Centralen Nederl, Ambtenaarsbtc G. MANOTH, Voon IJmuiden, 25 Februari 1927. DE ZWEEDSCHE VISSCHERIJ IN 1925, Volgens het dezer dagen verschenen veri| van Göteborgs och Bokus Lans Hav. fiskeförenz is in het kalenderjaar 1925 met inbegrip van 1 seizoen 19251926 voor de buidelnet-hari: visscherij, in Zweden aangevoerd 41.535,000 i visch ter waarde van 13.798.943 kronen teg, 43,515 k.g, ter waarde van 12,876,740 kronen in voorafgaande jaar. De belangrijkste visscherij die op haring, welke met verschillende visclil gen wordt uitgeoefend. De hoeveelheid aangevoerde haring bedrc- 20.657,000 kg., ter waarde van 4.203.187 krot (22,793.000 kg. ter waarde van 4,090.374 kro: in 19241925), Met het buidelnet werden machtigd 9.802.000 kg, ter waarde van 1.371.!i kronen, met drijfnetten 2,769.000 kg. ter waarj v, 870.409 kronen en door stoomtreilers 8,058,(f kg. ter waarde van 1.949.238 kronen, Opmerlj iijkis;datevenals in Durtadiljmd de hüfhl treilvisseherij sterk toenam. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEK; VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. Jaarverslag Commissie Rijnvaart, Op het Secretariaat der Kamer van Koopk del en Fabrieken, Kruisweg 70, Haarlem, i voor belanghebbenden ter inzage het jaarvem van de Centrale Commissie voor de Rijnïï over 1925. $j| Handelsoverzicht Nederlahd-Belgïë. Hel gaan der Nederlandsche Kamer van Koopbar in België heeft ter gelegenheid van het 25-ji bestaan der Kamer een fraaien, gekleurden c slag, waarop een oud-Hollandsche brik met zeilen. Op den boeg staat de naam Oranje. Het orgaan bevat o.a, een verslagje overj aanbieding van het huwelijksgeschenk aan P' Leopold van België en 'Prinses Astrid van den; de agenda van de algemeene vergadering/ Kamer op 5 Maart a.s. Voorts berichten uit® gië enz, en een artikel „De bouwkunst in1 gisch Brabant ten tijde van Rubens" met pfl tige foto's van kerken enz. Nijverheid en Handel, het Maandblad der; mer van Koophandel en Fabrieken voor Dj lem en Omstreken, geeft in het Februari-w de rubriek Uit de Kamer het schrijven ova' bewaakte spoorwegoverwegen, dat aan rectie der Ned, Spoorwegen is gezonden. Vt artikelen over „Tram en bus" en over „De; strijding der flesschentrekkerij". Van van Holkema en 'Warendorfs - vers Mij, te Amsterdam ontvingen wij de brK re ,Het Nederlandsche Schaap" door Pro- Burger, Deze brochure handelt over het tractaat derland-België. De Amsterdamsche hoogle' i in de geneeskunde is een verwoed tegensiai van de totstandkoming van het tractaat. Wij ontvingen no, 2 van Het KoU Maandblad, gewijd aan het Auteursrecht io derland. Het bevat o.a, een artikel over Overheid en het Muziiek-Auteursrecht" en scherp debat tusschen den heer N, H. Vol1 den redacteur M, Moresco, De N.V. Rijwielindustrie F, C. J, van^ ven te Mennel zond ons haar geïllustreerde!1!;, talogus van Germaap-rijwielen, ■■■■«■■II BESTEL UW DRUKWEBS BIJ DE N.V. DRUKKERIJ SINJEWBl IJMUIDEN - WILLEMSPLEIN

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 2