ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Plaatselijk Nieuws. IJmuideu. Overveen, Tel. 10956 Üo. 34 Woensdag 2 Maart 1927 12e Jaargang IJMUIDER COURANT Vrijdagavond had onder voorzitterschap van Sheer J. C. Dunnebier de jaarlijksche algemee- ^denvergadering plaats in het gebouw voor j Belangen. Na de gebruikelijke opening door voorzitter, het zingen van Ps. 103 1 en het lezen *an Ps. 113 werd door den voorzitter namelijk den leden attent gemaakt op de ge- tigheid van de a,s. verkiezingen voor Prov. Bn en Gemeenteraad. c genoodigde spreker was voor dien avond rezig de heer H, W. Tilanus, lid der 2e Ka- die voor onderwerp koos, de regeeringstoe- den van de laatste jaren; gaf een duidelijke inzetting van de werkzaamheden van Prov. en en besprak daarbij hoe ernstig de Christ, leden deze a.s. verkiezing moesten opvatten otreurde het dat de zoogenaamde Hervormde j ia zooveel kleinere partijen gesplitst is, door bij verkiezingen zooveel stemmen van taide zijn geworden. Was echter dankbaar de Christ-Hist.-Unie als een vaste en belang- i grosp beschouwd werd, waardoor het aantal rerzetels steeds is vooruitgegaan en bij laatste [ieziog werd behouden niettegenstaande de jinigingspolitiek die ten bate van Land en c moest worden toegepast, en waardoor on- uijdelijk slachtoffers moesten ontstaan, zoo uinderde b.v. een corps van 33000 onderwij- tot 26000. dm ook op het zeer belangrijke te hebben ezen waarop de le Kamerleden komen te n inzake 't Verdrag Nederland-België en 'door de leden nogmaals aangespoord te jen voor de a.s. verkiezingen het beginsel g te houden eindigde deze spreker zijn aan- utig aangehoorde rede. ok werden op deze vergadering de jaarver en van secretaris en penningmeester uitge- :ht, Bestuursverkiezingen hadden plaats, en tin gevormd van een Jeugdorganisatie, jaarvergadering welke als gewoonlijk een jk karakter droeg werd afgewisseld door nek, zang, voordracht, tombola, duurde tot in den avond en werd met dankzegging door f heer A. ten Broeke gesloten. Op initiatief der Afdeeling Amsterdam van IApoitolaat van de Zee, werd dank zij de be dijkt medewerking van den Zeereerw. heer ipman, pastoor te IJmuiden, heden aldaar een jeling van genoemd Apostolaat opgericht, et bestuur der afdeeling Amsterdam had (zoo a we in de N. Hl, Ct.,) zich daartoe naar uiden begeven, alwaar een bespreking plaats d met een aantal heeren, die zich bijzonder r het mooie werk dezer R.K. internationale ederschap interesseerden. iet resultaat der bespreking leidde tot oprich- van een afdeeling IJmuiden, welke plaats i als voorhaven van Amsterdam, bij uitstek dtig leent voor een vruchtbaar arbeidsveld. De uwe afdeeling zal in een lang gevoelde behoef- trachten te voorzien en ongetwijfeld door Ka llek IJmuiden met vreugde worden begroet, vele inwoners hebben relaties onder de het werk van het Apostolaat zal daarom niet onverschillig zijn. Voor den reerw. heer pastoor Koopman, die in de voor- eiding zulk een belangrijk werk verrichtte, nals voor de zusterafdeeling Amsterdam, is oprichting der nieuwe afdeeling een groote doening. (Caarom verdient het Apostolaat van de Zee, jr iederen Katholiek gesteund te worden? Iet Apostolaat van de Zee beoogt: Iet opwekken van het godsdienstig leven van 6 Katholieke zeelieden, het versterken van f geestelijken band tusschen hen onderling en Katholieken aan den wal vooral met de Gees- jjkheid en het geven van moreelen steun in eren rorm. Iet brengen van de Katholieke zeelieden in de lederschap van het Apostolaat, het brengen 1 goede lectuur, ontspannings, zoowel als apo- boord van de schepen, het in- van kleine scheepsbibliotheken, het ver- .'eiden van het internationale weekblad „Recht or Zee' waarvan de inhoud ln vijf talen ver- iijnt, en waarin tevens is opgenomen een inter- tionale kerklijst, het stichten van zeemanshui- Q. het vestigen van afdeelingen in iedere he nrijke havenplaats, waardoor blijvend contact d de zeelieden wordt verkregen enz. enz, De fiüancieele basis wordt gevormd door gif- en de jaarlijksche contributiën van de leden, Welk f 1.per jaar bedraagt, log kan vermeld worden, dat het werk in Am- Ham en Rotterdam veel succes heeft, sympathiebetuigingen en aanmeldingen voor ™aitschap worden gaarne ontvangen door den •®reerw. heer pastoor Koopman en den secreta- oer nieuwe afdeeling, den heer O. G. Holter- ln' 'luijgensstraaf 50, te IJmuiden, alwaar te- geschenken van boeken voor de scheeps- P"°theken kunnen worden gezonden. D«°r de fa. P. Heere Zn. worden aan de Mmemerlaan twee heerenhuizen gebouwd, «rmede is het laatste hoekje aan het bestaan- gedeelte van de Kennemerlaan volgebouwd. 41 zou een grasgazon in het midden van deze e. het goed doen. Waar de Wijk aan eerweg en de Briniostraat zulk een grasgazon ®eni zou men op deze wijze ook een der 'oiste straten van IJmuiden wel kunnen ver- aren, - Naar we vernemen zijn de 13 oude huisjes den hoek VekerduinwegKalverstraat, die h0m m*11 éemcen*c zijn, verkocht aan «eer M. J, Rolvink, die ze moet sloopen, i°7 men Weet, wordt op dat punt de Wijk ®fWeg doorgetrokken, waterstaat heeft den onder scheepvaart C. Oud, te "den, met ingang van 26 Februari ontheven «e tijdelijke leiding van het 1ste district. r to aansluiting op het bericht omtrent de 4 bewaking van de vischballen te IJmuiden, I a^as letCQ- in Hl. Dbl., mededee- 1 dat omtrent de 'peeking van de Z.Z. der tt De minister van h Crt voor |i naden, met ingant de tiidplHlr» Visschershaven, waaromtrent door de Reeders- vereeniging een request tot den minister van Waterstaat was gericht, nog geen beslissing is genomen. Er is een plan geweest, om de bewa king te doen geschieden door een zestal mare- chaussées, die dan in Beverwijk gedetacheerd of aldaar gestationneerd zouden worden, maar van dit plan is afgezien, vermoedelijk vanwege de kosten. Het etfect hiervan zou bovendien zeer gering zijn omdat marechaussées steeds in pa trouilles van twee surveilleeren. De toestand is tot nu toe bij het oude gebleven. De uitvoering der Arbeiders Mandoline club Excelsior, welke j.l. Zaterdag in Tivoli zou worden gegeven, is wegens ziekte van den direc teur niet door kunnen gaan. De uitvoering zal nu Zaterdag 12 Maart plaats hebben. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Afdeeling IJMUIDEN—VELSEN. Vrijdagavond had plaats de vergadering van het Ned. Roode Kruis, afd. IJmuidenV eisen. Het deed het bestuur een groot genoegen te zien dat zoovele belangstellenden uit de gemeente wa ren opgekomen. De goed bezette vergadering stond onder de leiding van haren voorzitter den heer W. van Haselen, arts, alhier. Deze opende de vergade ring met een hartelijk woord van welkom, speci aal richtte hij het woord tot den heer„de Kanter, vertegenwoordiger van het Hoofdbestuur, Daarna ontwikkelde de voorziter in hoofd-, lijnen de bedoeling van deze vergadering. Hij gaf als zijn meening te kennen dat in een plaats als IJmuiden, een plaats met zooveel industrie, zooveel scheepvaart, Hoogovenbedrijf, etc. de kans op ongelukken altijd zeer groot is, en dat IJmuiden steeds het hoofd moet kunnen bieden aan alle mogelijke onvoorziene omstandigheden. Daartoe is noodig, een zeker aantal dames en heeren dat voldoende onderlegd is om in tijd van nood te kunnen optreden. Een cursus die op kan leiden voor Eerste Hulp bij Ongleukken is daarom voor een plaats als de onze zeer urgent. In verband aarmede zal ook de hand worden gelegd tot het oprichten van een transportcolonne. Het Hoofdbestuur heeft den voorzitter der af deeling aangezocht als leider der cursus op te treden. De voorzitter verklaart deze benoeming te hebben aangenomen. De gelden door het Hoofdbestuur beschikbaar gesteld voor den lei der der cursus, komen ten bate der afd. kas. Het woord is nu aan den heer de Kanter. Deze ondersteunt en bevestigt alles wat door den voorzitter is uiteengezet. Bovendien vestigt hij speciaal de aandacht op het snelvervoer van onze dagen en de gevolgen daarvan. Hij is ten zeerste overtuigd van de groote noodzakelijkheid dat IJmuiden zal hebben een krachtige en goed onderlegde afdeeling van het Roode Kruis. Hij spreekt de wensch uit dat alle aanwezigen aan de cursus zullen deelnemen. Hierna werd de vorzitter door ambtsbezighe den weggeroepen, hij gaf de leiding over aan den heer J. v. d. Zijl. "Laatstgenoemde wijdt nog een enkel woord ontleend aan de geschiedenis van de afd. IJmuidenVelsen, speciaal over de ja ren 19141918, toen de afd. stond onder leiding van Dr, v. d. Horst. Besloten wordt dat de cursus zal worden ge houden des Donderdagsavonds 8 uur, voor het eerst op 17 Maart a.s. Men zal met B, en W. in overleg treden omtrent een localiteit. Niets meer aan de orde zijnde wordt de ver gadering met een woord van dank voor de groote opkomst, door den heer v. d. Zijl gesloten. - Naar we vernemen, zal het Ziekenfonds Groot-IJmuiden op 1 April a.s. in werking tre den. Aan dit Fonds zijn verbonden de doktoren Rutten, de Vries Robles, van Leeuwen en Bek- ker, allen alhier. Tot administrateur van het Fonds is benoemd de heer C. J. Vè Maas, lid van den gemeente raad. De Chr. Jonge Mannen Vereeniging ,,'t Mos terdzaadje" vierde Maandagavond haar 35-jarig bestaan in het Gebouw voor Chr. Belangen met een feestelijke samenkomst. Het gebouw was geheel bezet, toen de voor zitter, de heer W. Doevendans, een openings woord sprak. Daarop sprak het eerelid, de heer L. P. Tismeer, een woord naar aanleiding van de gelijkenis van het mosterdzaad. De jaarverslagen van secretaris en penning meester getuigden, dat de vreeeniging er zijn mag. Van de bibliotheek der vereeniging wordt een druk gebruik gemaakt. In het afgeloopen jaar werd de vereeniging gesplitst in een Jongeman nen en een Jongeliedenafdeeling. De penning meester had bij een totaal ontvangst van f 623 een batig saldo van f 60. Een viertal jongens gaf daarop een mooi uit gevoerd nummer voor piano, orgel en viool. De feestrede werd gehouden door den heer G. J. Jimmink en zelden hebben wij een zoo Igineele als humoristische feestrede gehoord, 't Was een stukje geschiedenis der vereeniging van voor 25 jaar, fantastisch gekleurd, maar boeiend van 't begin tot het einde. Verschillende voordrachten en stukjes vielen zeer in den smaak, maar genoten heeft men vooral van de drie nummers, die de mondorgel club ten beste gaf. Onder goede leiding hebben de jongens met dit eenvoudig instrument toch wat moois weten ten gehoore te brengen. Gedienstige dames zorgden voor ververschin- gen, zoodat het een heel gezellig feest werd, dat tot ver na middernacht duurde. RIJKSTELEFOONNET IJMUIDEN. NIEUWE AANSLUITINGEN. 583. Neijzen Jac., Vischhandel, Koningstr. 10. Damclub „Excelsior". Hedenavond apeelt bovengenoemde ver eeniging in haar clublokaal een vriendschap pelijken wedstrijd tegen de damclub „IJmui den I. Aanvang der wedstrijd half acht. Het Bestuur verzoekt de spelers er voor te zorgen op tijd aanwezig te zijn. WENKEN VOOR VEILIGHEID EN VOLKSGEZONDHEID. III. De tijd, besteed aan beveiliging is altijd minder dan die, noodig voor de genezing van een ongeval. Indien althans genezing mogelijk is. GEZONDHEIDSRAAD. Velsen. - Woensdagmiddag om 3 uur is de Bazar .Kindervreugd" geopend. Afwezig waren alle autoriteiten. Aanwezig waren vele Moeders, die in het volle besef waren van waar het om ging. J. Kostelijk had bericht van verhin dering gezonden. De 2e voorzitter van Kindervreugd de heer Bramer, voorzitter der bazarcommissie, sprak een woord van wel kom en zette in hel kort het doel uiteen waarmee deze bazar gehouden werd. Velen zegt spr., verkeeren in den waan, dat de stichting van een clubgebouw voorname lijk ten doel heeft, den kinderen een over dekt en verwarmd speelterrein te verschaf fen, maar dat is de bedoeling niet. Wat wij beoogen, is de stichting van een ge bouw, waar de jeugd gelegenheid heeft, om zich mei geschikten, nuttigen en leer- zamen arbeid te vermaken en om dit heel duidelijk te maken, is er een aparte, gratis toegankelijke tentoonstelling georganiseerd in de kleine zaal, van de werkmodellen van het Amsterdamsche museum voor Jeugd arbeid. Hierna gaf de heer Bramer hel woord aan den voorzitter der vereeniging .Kinder vreugd, den heer van Willigen. Toen vóór eenige jaren, zegt spreker, de Vereeniging .Kindervreugd" werd op gericht, sloten wel vrij wat goedwillende en optimistische menschen zich aan, maar veel te veei bleven onverschillig, sommigen zelfs vijandig terzijde staan en het was tot verbazing van sommigen en tot teleurstel ling van anderen, dat een speeltuin tot stand kwam. Dank zij den goeden wil en den krach tigen steun van kindervrienden en vriendin nen is de Vereeniging niet alleen blijven bestaan, maar sterker en sterker geworden en heeft zich een kern gevormd, die nog verder wil gaan op den in hun oog goe den weg. Er moet een clubgebouw gesticht wor den. Als dat in andere plaatsen nuttig en mogelijk Is, waarom dan hier niet? Voor dat doel is geld noodig en één der middelen om dat te verkrijgen is het houden van een bazar. Dit middel is niet het gemakkelijkst, daarvoor is noodig een groote liefde, veel wilskracht en volhar dingsvermogen, Oelukkig is de arbeidersbevolking hier in het bezit van dat kapitaal en wat met behulp van dit kapitaal verkregen is, dat is te zien op dezen nu te openen bazar, die er in één woord schitterend uitziet. Spr. kan geen woorden genoeg vinden om den stoeren werksters en werkers, die dit tot stand brachten, zijn dank te betuigen namens de jeugd. Velen onzer hebben een jeugd gehad, die rijk aan onaangename dingen was. maar arm aan prettige. Wij hebben niel zooveel aangename jeugdherinneringen, la ten wij, die 't gemis zoo goed kennen, zooveel mogelijk zorgen, dat in dat gemis wordt voorzien Wij kunnen len behoeve der jeugd het aangename aan het nuttige verbinden, dat doel streelt onze Vereeniging na cn deze ba zar heeft ten doel een schrede voorwaarts te zetten op den goeden weg. Spr. hoopt, dat de opbrengst van dezen bazar tot tevredenheid zal stemmen. Hij dankt de Directie der Kon. Ned. Papierfabrieken en in 't bijzonder de be treffende Commissie voor het afstaan van hel gebouw en de welwillende medewer king op elk gebied. Een woord van dank ook aan de leden van het Concordia-strijkje. aan allen, die door giften hun medewerking verleenden en bij voorbaat aan aller, die veel zullen koopen. Spr. verklaarde den bazar geopend. Van de bazarcommissie werd een kiekje genomen. Vrijdagavond hield de Vereeniging ,De Oieteling" in hotel ,De Prins" eene bijeen komst, toegankelijk slechts voor genoodig- den. De heer Ait, toonkunstenaar te Bolsward, behandelde daar met behulp van een vleu gelpiano een der schoonste opera's van Richard Wagner, n I. de Lohengrin. De Voorzitter, de heer Verkerk, opende de bijeenkomst en riep allen een hartelijk welkom toe Hij twijfelde er niet aan of ieder zou ten hoogste voldaan zijn na het behandelde, de ondervinding, opgedaan bij de behandeling van een dergelijk onderwerp door denzelfden spreker in het vorig jaar. WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN gaf hem aanleiding tot deze gunstige ver wachting. Het speet spr., dat de Directie door uit- stedigheid dezen keer aan de uitnoodiging om hier aanwezig te zijn, geen gevolg had kunnen geven, maar hij hoopte, dat dit bij een volgenden keer niet zoo ongelukkig zou Ireffen. Hierna krijgt de heer Alt bet woord, die den Inhoud van de opera meedeelt en met lichtbeelden verduidelijkt. De verslaggever wordt echter daarbij danig gehandicapt, daar de zaal duister gemaakt wordt en het schrijven onmoge lijk is. Lohengrin is de zoon van Parcival, den beschermer van de Heilige Oraal. Deze H. Oraal is de beker, waaruit Jezus op het laatste avondmaal dronk. Lohengrin was alzoo Ridder van de H. Oraal en mocht als zoodanig wel huwen, maar nooit zijn naam en afkomst bekend ma ken, op straffe van zijn vrouw en eventueel gezin te moeten verlaten. Door goddelijke bestiering werd Lohen grin gezonden naar Elsan de hertogin van Brabant, als haar kampvechter tegen Frederik van Telramunt, die haar beschuldigd had van moord op haar broeder Godfried. Lohengrin overwint Frederik, maar doodt hem niet. Op aanstoken van zijn vrouw overvalt Frederik lalerin den nacht zijn tegenstander maar wordt gedood. Nieuwsgierigheid laat Elsan niet met rust en Lohengrin verraadt zijn geheim, tenge volge waarvan hij zijn vrouw kort na het huwelijk moet verlaten. Zooals hij gekomen is, in een bootje, voortgetrokken door een zwaan, zal hij nu ook weer vertrekken, maar op het laatste oogenblik verandert de zwaan in de verdwe nen Godfried en komt déonschuld van Elsan aan het licht. Lohengrin vertrekt nu in het bootje, dat voortgetrokken wordt door de Heilige Oraalduif. Deze geschiedenis i3 door Wagner op muziek gezet en de schoonste en meest aangrijpende gedeelten worden door den heer Alt op den vleugel weergegeven, ter wijl Mevr. Tuyien-De Ruiter van Zwolle met hare schoone sopraanstem de mooiste gedeelten uit de sopraan- en tenorpartijen liet hooren. Het was een genotvolle avond en luid applaus was daarvan herhaaldelijk een bewijs. De heer Verkerk dankte met eenige har telijke woorden spreker en zangeres voor hetgeen ze ten gehoore hadden gebracht. Hoewel het weder niet heeft mee gewerkt, daar het alle avonden regende, is het bezoek aan den Bazar „Kindervreugd" toch zeer bevredigend geweest. Ongeveer 1300 personen hebben entree betaald. Zaterdag was de laatste dag. 's Avonds werden de uitslagen der ver rassingen bekend gemaakt en hadden de verlotingen plaats. De speeltuin in miniatuur is gevallen op No. 382, een onverkocht lot. Het schip werd gewonnen door Mej Vermeer, huishoudster bij den heer N. Pronk le Wijkeroog, op hel loi No. 128. Het aantal boonen in de flesch was 2183 Het dichtst daarbij komende getal was 2200. De prijs viel bij loting ten deel aan den heer C. Rem. De naam der pop, Marianne, is door niemand geraden. De leeftijd der andere pop, in Volen- damsche kleeding, was 3 jaar 6 maanden en 3 weken. De heer D. de Oreef van Oost-IJmuiden werd de gelukkige winnaar De kippen waren samen oud 9 jaar, 8 maanden en 3 weken en werden eigendom van den heer J. Pronk te Wijkeroog. Het speldenkussen droeg 2776 spelden De heer J. F. Thijssen van IJmuiden had ^7 75 geraden en werd eigenaar. Toen de politie het bevel tot sluiten gaf, waren de goederen bijna alle verhandeld, dus de Bazar is een succes geweesl. wat voor de Vereeniging „Kindervreugd" en in het bijzonder voor de Bazar Commissie zeer verheugend is. Nauwkeurig kon hei nog niet opgegeven worden, maar het batig saldo wordt op ruim f 1000 geschat. DE STATENVERKIEZINGEN. In de gisteren gehouden openbare zitting van het Hoofdstembureau voor de Statenverkiezin gen zijn alle ingediende lijsten in orde bevon den, behalve de lijst met de candidaten Scherin- ga te Beemster en van Osch te Amsterdam, daar van beide heeren de bewilligingsverklaring ont brak. Tot onzen spijt is uit het verslag der ver eeniging tot bestrijding der Tuberculose uitge vallen, dat het bestuur zeer tevreden was over het werk van den nieuw-aangestelden propagan dist, den her Anth. Peek en dat deze in den loop van het jaar een vaste aanstelling als zoo danig heeft gekregen. In memotlam. Op den stillen doodenakker op de Bie zen werd Donderdagmiddag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van Mevr Wed. Ds. O. Doedes Ketelaar, die hare laatste levensjaren doorbracht te Beekbergen in de nabijheid van haar vriendin, de beken de freule Harlten. Het is reeds 50 jaar geleden, aldus lezen wij in Velsen's en IJm. N. en Adv. Blad, dat haar trouwe gade van haar zijde werd opgenomen, om heen te gaan naar zijn Heiland, wien te dienen hier de lust zijns harten was. En nu heeft Ood nog 50 jaren levens toegedaan aan zijn gade; zij heeft die mo gen besteden in den dienst van Oods Koninkrijk op allerlei manier. Ofschoon een zeer zwakke vrouw heeft zij met de krachten en gaven haar geschon ken, veel goeds gedaan. In 't bijzonder had de Chr. Nat, School op de Heide de liefde van haar hart. Wijlen haar echtgenoot schreef reeds een bundel preeken ten bate dier school en mevr. heeft de liefde overgenomen door tot haar dood toe niet alleen zelf te blijven contribueeren, maar gedurende tal van jaren hare vrien dinnen op te wekken deze school te blij ven steunen. En thans heeft zij de strijdende kerk verwisseld met de triomfeerende, om deel te nemen aan de rust, die er overblijft voer 'tvolk van Ood. Scheepvaart Amsterdams Haven en haar ontwikkeling. Men schrijft aan „De Tel.": „De Telegraaf" meldde onlangs, dat B. en W. van Amsterpam een commissie heb ben benoemd, ter vaststelling en bevorde- ridg van den bloei der Amsterdamsche heven. In deze commissie werden vele bekende en vooraanstaande mannen, des kundigen op het gebied van handel en scheepvaart benoemd. Waar het gaat om de scheepvaart van Amsterdam en dus voor ons geheele land te bevorderen, is het zeker niet overbodig, ja noodzakelijk, eeni te wijzen op de vol gende zaken. Ten eerste het schutten te IJmuiden. Dit zou veel vlugger en vlotter kunnen geschie den. in de eerste plaats, door te zorgen, dat de sluizen tijdig open zijn. Dit is meeBt niet het geval. Ais er zooveel mogelijk ge zorgd werd, dat de sluizen bijtijds geopend werden zou er heel wat oponthoud van de schepen, ja zelfs averij voorkomen worden. Wij zullen één voorbeeld nemen. Onlangs kwam van Amsterdam een leeg stoomschip met bestemming naar Rotter dam. Het schip voer naar de oude sluis en was daar bij zessen des avonds Daar gekomen, werd den loods meegedeeld, dat er gespuid zou worden en dat het schip dus door de groote sluis zou moeten varen. Protesten van den loods baatten niet, hij moest met het leege schip in, het nauwe binnenkanaal achteruit stoomen 1400 500 Meter en toen naar de groote suis. Daar lagen reeds schepen te wachten en het werd eerst middernacht, voor hei schip in zee was. En wat bleek naderhand Dat men met het spuien eerst om 6.45 was begon nen bedoeld schip had om dien tijd ge makkelijk geschut en in zee kunnen zijn. De scheepvaart zou er buitengewo on mede gebaat zijn, indien op de sluizen te IJmuiden deskundige mannen werden be noemd, menschen uit de praktijk en die met de scheepvaart goed bekend zijn. Thins is dit niet het geval. Een andere belangrijke zaak geldt de I

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1