ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 35 Zaterdag 5 Maart 1927 12e Jaargang Yersehjjnt Woensdags Zaterdags Officieel Van den Wachttoren. 5 mmm:m Geschikt voor alle Bouwdoeleinden - Steenfabriek H, Butzer, Hoogovens IJnmiden. Gemeenteraad IJMUIDER COURANT LoDJje(BenUprija: f 1.per 3 maanden, franco per poet f 1.35. Abonnemen- gorden aangenomen aan het bureau en bi) de Agenten, drertentién 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, orden koatelooa nog een derde keer opgenomen in hef eerstvolgend toenidagnummer, dvertentiën voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran- Ml f 4.13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8, drertentiën uiterlijk in te «enden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en R1JDAGS tot 4 uur n.m. it plaatsen van advertentifn van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden, Uitga-se van de N.V. UITGEVERS-MIJ, „IJMUIDEN'' Adres voor Redaeils en Adml&Utratle N.V, DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN II M TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 cta. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t, en m, 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets, Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75 iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties .adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; .voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht, Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent xerhoo. gd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen, UT nummer bestaat uit twee ILADEN. eerste blad. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Velsen brengt ter alge- eene kennis van belanghebbenden dat aan P. J. isser, dienstplichtige van de lichting 1927 uit f gemeente Velsen, bij besluit van Heeren Ge^ muteerde Staten der prov. Noord-Holland dd, I Februari 1927 No. 83 voorgoed vrijstelling is irleend wegens broederdienst. Velsen, den 2 Maart 1927. De Burgemeester voornoemd, RIJKENS. KEURING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De Burgemeester van Velsen, maakt bekend, it de Keuringsraad voor de ingeschrevenen oor den dienstplicht, lichting 1928, dezer ge- ieente zitting zal houden te Velsen in de open- fare lagere school E. aan den Stationsweg op )insdag 15, Woensdag 16, Donderdag 17, Vrij- lag 18, Maandag 21, Woensdag 23, Donderdag 24 a Vrijdag 25 Maart 1927 des voormiddags 9,30 pr en des namiddags 1.30 uur. Velsen, den 2 Maart 1927. De Burgemeester voornoemd, RIJKENS. f BEKENDMAKING, V De Burgemeester van Velsen, brengt ter ken- I is van belanghebbenden dat aan Arie Starreveld, k aenstplichtige van de lichting 1927 uit de ge- I ieente'Velsen, bij beschikking van den Minister au Oorlog dd, 25 Februari 1927, Vile Aid, No, 81 V,, met ingang van 22 Maart 1927, voor twee kren vrijstelling van den dienstplicht is verleend I regens kostwinnerschap, j. Velsen, den 2 Maart 1927. 1 De Burgemeester voornoemd, L RIJKENS. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente f (eisen, brengen ter openbare kennis dat ter Ge- k jfeente-secretarie ter inzage liggen verzoeken net bijlagen van de American Petroleum Company, te 's Gra- I renhage om vergunning tot het oprichten van een ïndergrondsche benzinebewaarplaats met boven- jröndsche' aftapinriebting op bet perceel kada- straal bekend gemeente Velsen, Sectie H No. E 1558, plaatselijk bekend wijk G, Rijksstraatweg -131a; l'de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken, te IJmuiden, om vergunning tot iet uitbreiden harer fabrieken door het bijplaat- van 37 kooksovensv bij de kóoksovenbatterij, mengbunkers en het uitbreiden der bijpro- ;enfabriek door bijplaatsen van diverse toe- en en werktuigen, o.a, een electromotor van P.K, en een van 15 P.K., op het perceel ka- c dastraal bekend gemeente Velsen, Sectie A Nos. '1046, 1037, 1033 en 1032, plaatselijk bekend fa- brieksterrein; de Bataafsche Import Maatschappij, te 's Gra- venhage om vergunning tot het oprichten van een pndergrondsche benzinebewaarplaats met boven- grondsche aftapinrichting op het perceel kada- straal bekend gemeente Velsen, Sectie I, No. 1022, plaatselijk bekend wijk C, Conradstraat, no, 3. Op Woensdag, den 16 Maart 1927,, des voor middags te elf uren, zal ten gemeentehuize gele- ngènlieid bestaan om bezwaren tegen deze verzoe ken in té Brengen en deze mondeling en schrifte- lijk toe te lichten, Velsen, den 2 Maart 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Secretaris, de Burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. j De roode Kantonneezen. j China schijnt thans op weg naar de eene j en onverdeelde Chineesche republiek: een Weëi die nog wel door stroomen v. bloed I zal loopen. In China is verdeeldheid en burgeroorlog toch de normale toestand. De westersöhe mogendheden staan achter de verschillende partijen. Men zou welhaast I tunnen zeggen, dat Rusland en Engeland i «kander in China beoorlogen door middel j ten Chineesche troepen. Er komt zachtjes- i teekening in den verwarden toestand. regeering van Kanton is aan de winnen- j |Ie hand. De zon der regeering van Peking i js aan het dalen. De komende weken zul- I !e®L^e beslissing brengen, Kanton wordt gesteund door Rusland; zijn leger heet het roode leger, Is China voor het Bolsjewisme te winnen? De Rus sische ideeën vinden in een opzicht in Oos- tersche landen een goeden voedingsbodem. De Oosterlingen zijn gewoon aan over- heersching. Zij buigen zich makkelijk voor een dictatuur. Het blindelings gehoorza men aan de leiders heeft ook aan de com munistische onlusten in onze koloniën een oogenblik groote uitbreiding gegeven. Het communisme onderstelt echter voor zijn verwerkelijking een hoog verstandelijk en zedelijk peil bij een volk, waartoe de Rus sen zelt nog lang niet en de Chineezen nog minder gestegen zijn. Bovendien zijn Rusland en China buren, die elkaar niet best verdragen en vertrouwen. Daarom ge- looven wij niet, dat China de tweede Sov jet-republiek zal worden, indien Kanton overwint. Dr. Sun Yat Sen, die onlangs stierf, heeft het plan opgevat, dat de strijd om de een heid van China ten einde toe gevoerd zou worden met de Kantonneezen als leiders en toekomstige héërschers over China, Hij wekte een sterke nationalistische bewe ging, die zich tegen de vreemde mogend heden keerde. Toch hoopte hij ook op steun van de vreemdelingen, militaire hulp en voor de ontwikkeling van een onafhan kelijk en vereenigd China op kapitaal. Die tweeslachtigheid van Kanton heeft de po sitie van Engeland heel moeilijk gemaakt. Het nationalisme en het bondgenootschap van Kanton met Rusland waren redenen voor vijandschap. Voor zijn positie in Chi na en zijn belangrijke handelsbelangen is het voor Engeland noodig met Kanton op goeden voet te blijven. Zoo heeft het een boos gezicht gezet naar Rusland en een vriendelijk gezicht naar Sjen, den tegen- woordigen leider van Kanton. Kanton heeft eerst in Frankrijk ge vraagd om militaire deskundigen en advi seurs; toen deze hulp geweigerd werd, zocht het steun in Italië. Ook dit mislukte. Daarna wendde het zich tot Duitschland, waar het eenige militaire vliegers bereid vond, om zijn zaak te dienen. Maar Rus land was gaarne bereid, om Kanton bij te staan. Het zorgde voor amminutie en in structeurs, In Kanton heeft de Russische adviseur zooveel mogelijk tegen Engeland gestookt- Daarom zond Engeland zijn waarschuwende nota naar Rusland, En te gelijkertijd heeft het een overeenkomst met Sjen gesloten. De strijd gaat nu om Shangai. De mogendheden, ook Engeland houden zich liefst neutraal en doen daar toe hun uiterste best, maar als hun belan gen al te erg in het gedrang komen, is het gevaar groot, dat de kanonnen een woord gaan meespreken en kan China wel eens het tooneel van een tweeden wereldoorlog worden. Veel hangt af van den verderen loop der gebeurtenissen. Voor de rust der wereld en de toekomst van China is het te hopen, dat Kanton zoo spoedig mogelijk zijn macht over heel China zal uitbreiden. Daarmee zal de Russische invloed vermin deren, De nieuwe Chineesche republiek zal eerder tegenover dan naast Rusland staan, In het verre Oosten gaat de wereldgeschie denis thans eiken dag met groote spron gen. Italië, Duitschland en Frankrijk. De verhouding tusschen de Europee- sche staten is over het algemeen vriende lijk, maar zij houden elkaar in de gaten. Een vriendelijk knikje van den een naar den ander wekt allicht argwaan op bij een derde. Er is nog geen vriendelijke verhou ding zoo sterk en oprecht, dat misverstand niet kan ontstaan. Internationale vriend schap is trouwens altijd welwillendheid uit berekening. Zoodra de vriendschap niet meer voordeelig is, houdt zij op. Tusschen geliefden is oneenigheid het begin van nog warmere liefde. Dat geldt echter niet in de internationale politiek. Men zal zich herinneren, dat Italië zich in den wereldoorlog eerst onzijdig heeft gehouden. Hoewel met Oostenrijk en Duitschland verbonden, hield het zich bui ten den oorlog. Het heeft ten slotte partij gekozen niet voor maar tegen zijn bond- genooten en de geallieerden hebben hun overwinning hieraan te danken. Maai Duitschland heeft ook de .nederlaag gele den door den ontrouw van zijn bondge noot. Italië liet zich leiden door de „heilige 'f Tusschenliggende huis werd overgeslagen, daar klonk geblaf! SCHAFT U EEN HOND AAN! 3 Ned. Vereen, t. besch. v. dieren. zelfzucht". Een andere naam voor natio nalistische zelfzucht. Bij den vrede werd een kwart millioen Duitschers, bewoners van Tyrol tot Italianen en zij zijn hard handig geitalianiseerd. Daarover zijn tus schen Mussolini en Berlijn zeer booze woorden gevallen, Duitschland heeft nog altijd hoop met Oostenrijk verbonden te worden. Dan zou Italië een buurman heb ben, die hem allesbehalve welgezind is. In het begin van het vorige jaar zei Mussolini dan ook in een vraaggesprek met een Franschen journalist: De bedreiging van het Pan-Germanisme moet worden afge wend, De Duitschers vergeten niet, verge ven niet, geven hun oude droomen niet op. Het Duitsche gevaar moet Italië en Frank rijk nader tot elkaar brengen. Frankrijk en Italië samen kunnen met hun 80 millioen inwoners den vrede verzekeren en een evenwicht vormen tegen een Germaansch bloc. Dat Mussolini onduidelijk en onzeker spreekt, kan men hem gewoonlijk niet ver wijten. "Hij wil niet weten van de staats manskunst, om te spreken en daarbij de gedachten te verbergen. Hij noemt een kat een kat! Maar in den loop van het vorige jaar is de verhouding tusschen Frankrijk en Ita lië er niet beter op geworden. Frankrijk werkt de machtsuitbreiding van Italië op den Balkan, in de Levant en de Noordkust van Afrika tegen. Machtige tegenstanders van Mussolini zijn naar Frankrijk ge vlucht en voeren vandaar uit een anti fascistische campagne. Er zit ook nog oud zeer, Italië meent bij den vrede niet vol doende beloond te zijn voor zijn hulp aan de geallieerden bewezen. Het heeft een te klein deel gekregen van den buit. Met die veranderde stemming tegenover Frankrijk is Mussolini toeschietelijker tegen Duitsch land geworden. Zoo kwam eenige maanden geleden een verdrag van arbitrage tus schen beiden tot stand. Beide staten belo ven daarin de eerste tien jaar geschillen tusschen hen, die niet op de gewone diplo matieke wijze opgelost kunnen worden, te zullen onderwerpen aan scheidsrechtelijke uitspraak. Nu kan men in Italiaansche bla den lezen, dat de beide, oude roemrijk beschavingen elkander gevonden hebben. Het verdrag wordt een verdrag van vriend schap genoem.d Er zijn tusschen verschil lende staten dergelijke tractaten gesloten en op zichzelf moet men zich erover ver heugen. Immers het oorlogsgevaar wordt er aanmerkelijk kleiner door. Volgens de Duitsche pers bevat het tractaat ook geen geheime bepalingen en is het alleen tegen den oorlog niet tegen een anderen staat gericht, Maar het is te begrijpen, dat men in Frankrijk er eenigszins ongerust over is en die vriendschap tusschen Duitschland en Italië wantrouwt. De Duitsche diploma tie is echter voorzichtig en verstandig ei zij doet niet al te innig jegens Mussolini en blijft verzoeningsgezind jegens Frankrijk. Het terrein der internationale politiek is vol voetangels en klemmen; en hoe voorzichtig men doet, men kan toch on verwacht vast raken. Indien de Volken bond maar sterker ware en meer gezag had, zou al dat niet ongevaarlijke gec" tusschen de individueele staten niet noodig zijn. r Overigens geldt van Mussolini's taal niet als van andere diplomaten: Er zit zeker wat achter! maar veeleer: Men kan er wel wat afdoen! Hij is thans wat al te vriende lijk jegens Duitschland en wat al te stuursch tegenover Frankrijk, PRIMA Direct leverbaar in groote en kleine partgen Forsche, lichte en spijkerbare Steen GOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Inlichtingen en prijzen bij den bedrijfs leider F. HöVIO, Trompstraat 122, Ijmui- den-Oost en bij den vertegenwoordiger J. E1JKINO, Alkmaarscheweg 74, Beverwijk. 1926, ter wering van voor de volksgezondheid schadelijke producten, eischen gesteld, waaraan slachtplaatsen, vleeschwinkels, bewaarplaatsen van vleesch enz,, moeten voldoen, Dit besluit treedt in werking op 1 Juni a.s. Ten opzichte van de op dat tijdstip bestaande inrichtingen gelden, bij wijze van overgang, tot den dag waarop het bedrijf ophoudt te bestaan, ook indien zulks van tijdelijken aard is, of waarop de inrichtingen of het bedrijf in andere handen dan van echtgenoote of kinderen overgaan of de inrichtingen worden verbouwd, lagere eischen dan voor de nieuwe. Zelfs aan die eischen zullen -echter verschillende slachterijen, ondanks hooge kosten van verbou wing, niet kunnen voldoen. Het aantal slacht- plaatsen, dat niet meer onder de overgangs- bepaling komt te vallen zal ook geleidelijk groo- ter worden. Aan de bezwaren is alleen tegemoet te komen door den bouw van één centraal slachthuis voor de geheele gemeente. Deze stichting, met toe passing van art. 4, 3e der Hinderwet, is ongetwij feld in het belang van de hygiëne, welke in vele slachterijen zeer te wenschen overlaat. B, en W, stellen dus voor, in beginsel te be sluiten tot de stichting van een openbaar slacht huis en hen uit te noodigen, een plan met kosten berekening en exploitatierekening in te dienen. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft geen bezwaar, dat de particuliere slachte rijen en andere particuliere inrichtingen, bedoeld in art, 19 der Vleeschkeuringswet. in die ge in e.ente welke op 1 Juni 1927 besloten tot den bouw van een openbaar slachthuis, onveranderd blijven, in afwachting van de ingebruikneming van dat slachthuis. De Gezondheidscommissie adviseert gunstig. De heer Nijssen zegt dat de beslissing voor de raadsleden gemakkelijk is. Wij moeten het doen en de principiëele beslissing is er dus. Spr. voelt ook wel, dat we in onze gemeente tot een slachthuis moeten komen, maar spr, hoopt dan dat er overleg gepleegd zal worden met de betrokkenen, met de slagers. De héér Dunnebier: Er is hartroerende samen- werking, verlangen, inzage van boeken en bescheiden te De heer Homburg vraagt of de gemeente tot verleenen aan den verificateur der gemeente dezen bouw verplicht is en of de betrokkenen financiën en daarbij de noodige inlichtingen te de zaak niet zelf ter hand kunnen nemen, Spr. verstrekken. meent dat dit vroeger al eens gebeurd is. maar j Ook na den huurtijd blijft het bepaalde in de dat men toen niet tot overeenstemming kon ko- tweede alinea van dit artikel van kracht." men, d, de artikelen 10, 11, 12, 13 en 14 respec- De heer ten Broeke vraagt of het plan door tievelijk worden 11, 12, 13, 14 en 15, en met één openbare werken zal worden gemaakt of door borg genoegen wordt genomen, anderen, j B. en W, stellen voor tot het aangaan dezer De Voorzitter: Niet door openbare werken, huurovereenkomst te besluiten en hen voor zoo- want dat is duur. s ver noodig te machtigen, aan dit besluit uitvoe- De heer Dunnebier protesteert hiertegen, want rin£ te geven, het is lang niet vaststaande, dat openbare wer- V°°r J deelen z,, mede, dat van H. J. Hegger j j Jr. te Velsen een ongeveer gelijke aanbieding is ken duurder is. ingekomen, welke B. en W. echter minder aan- De Voorzitter: t Was mijn persoonlijke mee- dan de bovenvermelde voorkwam, n^n^' nu 1 J 1 J Goedgekeurd. De heer ten Broeke meent dat men de eigen ambtenaren niet passeeren kan. f n.van Dalen tot Ieeraar in vasten dienst De heer Bosman zegt dat het hier alleen gaat aaQ visscherijschool. om de principiëele beslissing en nog niet om de [n verband me, de gewijzigde bepalingen om- plannen. trent de bevoegdheden tot het geven van nijver- De heer Vermeulen meent, dat voor den bouw heidsonderwijs, kan aan den tijdelijk-leeraar der speciale vakkundigen moeten worden gevraagd. visscherijschool J. H, van Dalen, die in het bezit Spr, hoopt dat de inrichting degelijk, maar niet jg van Engelsch l.o., thans eene vaste Juxueus zal worden, - t aanstelling worden gege.ven, Spr. is ook voor de oplossing als door den g en stellen daarom voor, hem bereids heer Homburg voorgestaan, j gerekend van 1 Januari 1927 af, behoudens goed- De heer Sluiters zegt dat de gemeente een keuring van den Minister van Onderwijs, Kuns- tfoeden keuringsdienst heeft en vraagt dat ern- ten en Wetenschappen, te benoemen tot Ieeraar stig overwogen zal worden, of de gemeente in vasten dienst, voor het geven van ten hoogste deze dure inrichting zal bouwen. 4 uren les per week in de Engelsche taal, De heer Visser zegt dat deze inrichting alleen b. L. M. Lavoo tot tijdelijk Ieeraar aan de door de gemeente goed geëxploiteerd kan wor- visscherijschool. den, 4 Tevens stellen zij voor, de tijdelijke benoeming Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen.van den Ieeraar in de practijk der schaaps- Tegen de heer Sluiters. i werktuigkunde aan de visschenjschool, L. M. 6 t met ingang van 1 April 1927, eveneens VERGADERING VAN 1 MAART 1927. (Vervolg), Principiëele beslissing inzake de stichting ,yan een openbaar slachthuis. B, en W. schrijven aan den raad: Ter uitvoering van art. 19 der Vleeschkeu ringswet zijn bij Koninklijk besluit van 10 Juli Machtiging tot ondcrhandsche verpachting van beab°°^ens Minüteriëele goedkeuring, weder met één jaar te verlengen. Dit punt wordt aangehouden. Ook het aan de agenda toegevoegde voorstel inzake de exploitatie van de 295 woningen wordt aangehouden. De heer Schuitenmaker verkrijgt dan het woord, om een afscheidswoord te richten tot den raad, nu hij heengaat. Spr. wenscht den voorzitter gezondheid, opdat de raad nog lang van zijn krachtige leiding mag profiteeren, Ep ook de raadsleden wenscht spr. alle goeds. De Voorzitter dankt den heer Schuitenmaker voor de prettige en aangename samenwerking en hoopt dat de belangen der gemeente den heer Schuitenmaker ook verder na aan het hart zul len liggen. De Voorzitter schorst een oogenblik de ver gadering, waarin de benoemde commissie de ge loofsbrief van den heer J. de Nobel wordt onder zocht. Op advies der commissie wordt tot toelating besloten. Het voorstel tot wijziging der pachtvoorwaar- den voor hotel-pension Velserbeelc wordt goed gekeurd. Bij de rondvraag informeert de heer Roelse inzake het onderzoek op de scholen van spraak- gebrekkige kinderen, inzake de tandheelkundige verzorging en het geven van heilgymnastiek op de scholen. De heer Tusenius zegt dat deze zaken op voorstel van den gemeentelijken geneeskundige in de commissie voor onderwijszaken zijn be sproken. De heer Roelse zou er gaarne meer van weten, want het raakt de belangen der geheele ge meente. Daarna wordt de vergadering gesloten. het hotel-pensSion met theeschenkerij „Velser- beek". J. J. Sprokkreeff, te Santpoort, heeft zich be reid verklaard, van de gemeente, voor den tijd van een jaar, te pachten het hotel-pension Vel serbeelc" met theeschenkerij en, naar de door de gemeente te treffen regeling, ten deele het voormalig koetshuis met paardenstal, staande in het park „Velserbeek", zulks voor een huurprijs van f 3000 en onder de daarvoor bij raadsbesluit van 5 October 1926 vastgestelde voorwaarden, doch met dien verstande dat: a. artikel 3 wordt gelezen als volgt: „De huur en verhuur gaan in den len Maart 1927 en eindigen den 29 Februari 1928, De huurder heeft het recht van optie over den duur van vijf jaren, indien hij vóór 1 October 1927 verklaart hiervan te willen gebruik maken en de gemeenteraad van oordeel is, dat de ex ploitatie van het bedrijf naar behooren is ge schied. Omtrent deze eventueele verlenging der huur overeenkomst wordt door den gemeenteraad vóór 1 November beslist, onder vaststelling van de pachtsom, welke over de optiejaren zal worden betaald." b. alinea 2 van artikel 7 wordt gelezen als volgt: ,,Er mag, door of met medewerking van .hem niet meer dan éénmaal per week voor het pu bliek muziek in het gebouw der theeschenkerij worden gegeven, wanneer de burgemeester de noodige vergunning heeft verleend." c. na artikel 9 wordt ingevoerd een nieuw artikel (10), luidende als volgt: „De pachter is verplicht zijne administratie, voor zooveel betreft het bedrijf in artikel 2 be doeld, in te richten naar de aanwijzingen, hem door de gemeente of van harentwege gegeven. Hij is gehouden, op daartoe te kennen gegeven

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1