ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No 39 Zaterdag 19 Maart, 1927 Yargelifjfct Woensdags Zaterdags Officieel iBEIIAMQERfi iMIDBELMAKIRte Overveen, Tel. 10956 Plaatselijk Nieuws. Geschikt v«or alle - Boawdoeleisden - Steenfabriek H, Butzer, Hoogovens IJmuiden. 12e Jaargang IJMUIDER COURANT Abonnement;i>rij«: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonnemen ten worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. Adrertentiên 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewon® tarief, Ij worden kostelooa nog een derde keer opgenomen in het eeratvolgend Woensdagnummer. iAdvertentién vo°r Adreslijst 6 plaatsingen van detselfde tekst (onveran. derd) l '3 plaatsingen (duo 3 maanden achtereen) 8. Adrertentiën uiterlijk in te Benden WOENSDAG tot 9 uur v.ra. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Tot plaatsen .van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is aitslniten i gerechtigd haf Advartentie-buraau P. F. C. Roelus, IJmuiden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN'' Adres voor Rsdastla an Admlalstratia N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t, en m, 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 cts>, Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75 iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets, extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent Terhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Velsen, op Dinsdag 22 Maart 1927, des n.m, 7 uur, ten gemeentehuize, AGENDA: 1, Installatie van den heer J. de Nobel. 2, Ingekomen stukken en mededeelingen. 3, Exploitatie van de 295 woningen. 4, Aankoop van een woonhuis, met erf, op den hoek van den Zeeweg en de Trompstraat, te IJmuiden, aanvaarding van eene bijdrage in de daaraan verbonden kosten, verleenen van machtiging tot verkoop, voor afbraak, van den opstal van genoemd woonhuis, over name van grond en toestaan van een crediet voor verbetering van bovengenoemden hoek. 5, Gronduitgifte in erfpacht te IJmuiden. 6, Verkoop van grond te IJmuiden, 7, Vaststelling van straatnamen, 8. Verleening van eene toelage aan mej. J. W*0-" ter, verloskundige te Velsen en in verband I daarmede gedeeltelijke intrekking van het raadsbesluit dd. 15 Juli 1924, no. 13. 1 9, Opheffing zekerheidstelling van den vorigen I Gemeente-ontvanger, den heer L, Natte. 10, Vaststelling van pensioensgrondslagen. 11, Aflossing van Rijksvoorschotten; ontvangen ter verstrekking van de Woningbouwvereni ging „Velsen" voor den bouw van 50 wonin gen en aangaan van twee annuïteitsleeningen met, de Maatschappij voor Gemeente-Crediet, samen groot f 204.926.03, berekend naar een lageren rentevoet. 12, Aanvragen van besturen van bijzondere be waarscholen om subsidie over 1927. 13, Aanvulling van het raadsbesluit van 1 Maart 1927, no. 8, betreffende de vaststelling van L de aan de besturen der bijzondere lagere j scholen uit te keeren vergoeding in de sa- j larissen van boventallige leerkrachten over I 1925. J.R Verweer tegen een ingestelde rechtsvorde- rin& |15. Benoeming van: a, de voorzitters en de leden der hoofd- stembureaux voor de verkiezing van le den van den Gemeenteraad; L b, één lid van de commissie ad hoe inzake de oeververbinding (vac.-F. P. Vermeu len); c, één lid van de commissie van voorberei- ding voor de plaatselijke strafwetgeving (vac.-B. G. Schuitenmaker); d. één lid van de commissie van bijstand 4 voor onderwijszaken (vac.-B, G. Schuiten- 5 maker); I c. één lid van de reclamecommissie inzake het vergunningsrecht (vac.-B, G, Schui tenmaker); f. één lid van de commissie, welk een on derzoek zal instellen op welke wijze voor deze gemeente het best de nazorg voor volwassenen ter hand zal kunnen worden genomen (vac.-B, G, Schuitenmaker); 1 g; leden der schattingscommissiën voor dé Rijksinkomstenbelasting; Aanbevolen worden: Kantoor IJmuiden, J. G. ten Broeke Sr. te IJmuiden. M, K, Hofstede te idem. P. Pool te idem. J. P. Nijssen te Santpoort. Kantoor Beverwijk. 'M. K. Hofstede te IJmuiden. G. Scholts te Velsen, C, Van der Sluijs te idem. A. van Zadel te idem. h. twee leden der commissie van toezicht op het lager onderwijs. Ter benoeming worden aanbevolen: groep: ouders van kinderen van openbare scholen: 1. Mevr, J. M, van KralingenOpzoomer te Driehuis; 2. A, de Waal te IJmuiden; groep: ouders van kinderen van bijzondere scholen: 1. Mevr. R. de Vries RoblesMincken- hoff te IJmuiden; - 2. W. van Lochem te idem. °eLstingzaken. Van den Wachttoren öe haat in Duitschland nog niet uitgebrand. Dat de Volkenbond nu reeds voor den 'ede der wereld groote waarde heeft, •lijkt wel dezer dagen. De raad van den Volkenbond vergadert te Genève, de mi eters van verschillende staten ontmoeten ander en de geest van Genève is een 'an Weïwillendheid, Men gaat vriendelij- gestemd uit Genève, dan men er komt, vsseman, Briand en Chamberlain zijn er j® wg three, de drie groote mannen. Dat er 'n kentering gekomen is in de internatio nale verhoudingen, getuigt het feit, dat de Duitscher als voorzitter de vergadering van den raad opende. Zoo iets was in de eerste jaren na den oorlog onmogelijk. Op - verschillende conferenties werden de Duit- schers gehoord, maar zonder hen werden over hen de beslissingen genomen. De ver gadering van den raad heeft reeds dit goede gevolg, dat Duitschland en Polen weer zullen gaan onderhandelen over de kwesties, die tusschen hen bestaan. Men moet echter niet meenen, dat de geest van Streseman de geest is van het ge- heele Duitsche volk. Streseman is gema tigd en voorzichtig; hij gaat met de poli tiek van verzoening mee, die vooral door Briand geleid wordt. Maar een groot deel der Duitschers kan nog altijd niet den smaad van de nederlaag verkroppen en is vooral verbitterd om de harde manier, waarop de geallieerden de vredesvoor waarden hebben doorgezet. Hoewel met 1 Febr. de militaire controle-commissie der overwinnaars, die had te waken, dat Duitschland de grenzen der hem toege stane bewapening niet overschreed, van haar taak en bevoegdheid ontslagen is, schrijft de Duitsche pers nog vinnig en ge- ergerd over haar. Zoo zegt de Koelnische Zeitung, dat de Duitschers op hun eigen gebied een com missie v. militaire controle hebben moeten dulden, die bestond uit de officieren dei voornaamste vijanden van den oorlog. Tot eind December heeft deze commissie meer dan 33000-maal een inval gedaan, om te controleeren. Zij drong door in hoofdkwar tieren van het leger, barakken en vestin gen, fabrieken, politiestations, scholen en clubgebouwen. De commissie bestond aan vankelijk uit 396 officieren en 610 solda ten. Zij leefde er royaal van en Duitsch land kon betalen, in het geheel een som 'van ruim 38 millioen goudmarken. Dat was de prijs, die Duitschland voor zijn vernederende ontwapening moest opbren gen. Toen het plan-Dawes ^erd aangeno men, kwamen de kosten der commissie ten laste der overwinnaars en werd zij inge krompen tot 36 officieren en 150 soldaten. Het is van een andermans leer goed rie men snijden! De commissie is thans weg, maar de ge- al liëerden hebben de macht, als het noo- dig is, door een speciale commissie uit den Volkenbond onder een Franschei^i gene raal de Duitsche weermacht te doen on derzoeken. De doorn is uit het vleesch weg genomen, maar de wonde nog niet ge heeld, Bovendien dreigt het gevaar van een nieuwe splinter. De Hamburger Nachrichtèn klaagt, dat de controle-commissie verdeeldheid ge bracht heeft onder het Duitsche volk. Haar leden hebben erop gesnoefd, dat zij in 90 der gevallen inlichtingen ontvingen van de Duitschers zei ven. Zij hoefden het zich niet druk te maken. Wanneer er ergens een oud kanon of eenige roestige geweren waren, werd dit door Duitsche soc-dem. of radikale pacifisten aan de commissie mee gedeeld. Ze deden dit uit beginsel, gede moraliseerd, als ze waren, door de paci fistische pers. Een zeer kleine minderheid van deze verraders deed het vuile werk voor geld en ontving dollars voor haar in lichtingen. Nog een persstem, de Deutsche Allge; meine Zeitung is van oordeel, dat de con trole-commissie grootendeels bijgedragen heeft aan de vijandschap tusschen de ge allieerden en Duitschland. Wij geven deze oordeelvellingen zonder critiek. Zij bewijzen echter, dat vele Duit schers nog niet geleerd hebben, zich bij het. feit der nederlaag neer te leggen en den vrede te aanvaarden met de zeker harde voorwaarde, eraan verbonden. Stre seman echter wil het verleden vergeten, hij aanvaardt het heden en werkt daarom ook voor de toekomst in de goede richting. Hij zou echter zeker geen minister van bui- tenlandsche zaken geworden en onder het tegenwoordige rechtsche kabinet gebleven zijn, als niet een groot deel van zijn volk inzag, dat het inderdaad verstandig is, om niet te mokken en onderling te twisten en te verwijten, maar een ding na te streven, j den vrede en de welvaart van Duitschland in verband met die van geheel Europa. Dat is de eenheid, waarop de Volkenbond als - nJ.A.^KAMRJN WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN grondgedachte rust. Het is daarom geluk kig, dat Duitschland tot den Volkenbond toegetreden is en daar niet geduld maar ak gelijke door de andere groote mogendhe den behandeld wordt. Engeland en Rusland. De nota's tusschen Engeland en Rus land gewisseld hebben geen ander effect gehad dan de slechte verhouding tusschen beide staten openbaar en nog slechter te maken. Het is een diplomatiek kaatsspel letje geweest van wederzijdsche verwijter, en beschuldigingen en de Russen verstaan de kunst van kaatsen uitstekend! De En- gelschen hebben twee grieven. De Russen stoken tegen hun macht in het verre Oos ten en zetten in het bijzonder de uunee- zen tegen hen op en zij pogen de arbei ders in Engeland tot het communisme met zijn wereldrevolutie over te halen, inder daad doen de communisten hun uiterste best, in de vakorganisatie door te dringen en ze tot het communisme over te halen. Men herinner zich nog wel, hoe de slecht- betaalde Russische mijnwerkers „vrijwil lig'' een deel van hun loon afstonden, om de Engelsche collega's in hun staking te steunen. De leiders der Engelsche trade-unions worden door de communisten op de ge bruikelijke wijze als verraders der arbei ders en knechten der bourgeoisie en regee ring uitgemaakt. Tomsky, een leider der Russische vakorganisatie zou als gast het congres der Engelsche trade-unions bijwo nen. De regeering weigerde hem echter den toegang. Daarop schreef hij een brief aan den gastheer met felle aanklachten en grove beleedigingen aan de leiding der En gelsche arbeiders. Zoo zijn onze manieren. Het geloof der Russen in de wereld revolutie is wel zonderling. Him invloed neemt immers overal af. Zelfs een deel der overwinnende Cantonneezen wil niet meer van hen weten. Maar het allerzonderlingst is, dat zij meenen in Engeland een kans te hebben. De groote revoluties van het vasteland hebben zich wel steeds in Enge- i land doen gevoelen, maar hun grootste kracht was gebroken, als zij over het Ka- naai waren gekomen. Als 'het stormt in Europa, dan waait het in Engeland. Het uiterste radikalisme heeft in Engeland in het geheel geen kans. Alleen ontevreden- i heid over de economische moeilijkheden, waarin Engeland thans verkeert, heeft aan de linker elementen eenigen invloed gege ven. Maar de common sense, het gezond verstand der meerderheid wijst de wilde, onwerkelijke theoriën der communisten met groote beslistheid af. De school en de levende natuur. De Groninger hoogleeraar, Prof. F. J. J. Buy tend ijk, een Geelkerkiaan, heeft in j Leiden een opvoedkundige lezing gehou- den. Niet professoraal, niet geleerd en niétj onbegrijpelijk. Een lezing helder als glas en voor ieder te verstaan. Toch pittig en j leerzaam. Hij sprak over het onderwijs in de kennis der levende natuur op de lagere j school. Als klachten over het onderwijs j somde hij op: de werkoverlading, het lee- i ren van onnoodige dingen en het tekort' aan vrijheid. Hij noemde als de groote j' fout, dat men het onderwijs te veel richt op het nuttige, zich te veel laat beheer- - schen door het beginsel: Kennis is macht. Dadrbij komt het onderwijs in natuurlijke geschiedenis in gedrang. Wat heeft het kind daar nou aan? Dat geeft hem voor het latere leven niets. Daarmee komt men in de wereld geen stap vooruit. Zoo wordt ian gewoonlijk geoordeeld. Men vergeet echter, merkte Prof, Buytendijk op, welke hooge cultureele waarde de niet direct op het nut gerichte dingen hebben, hoezeer zij de levensvreugde kunnen verhoogen. Zoo pleitte hij voor de pieteit, het ontzag als een der diepste trekken der menschelijke ziel, welk gevoel ook door Het onderwijs moet worden opgewekt. Het onderwijs in plant- en dierkunde is daartoe zeer ge schikt. Een schat van gemoedsleven kan zoo ontstaan. Men moet zich daarbij niet te veel aan een vast program houden. De kinderen moeten naar de levende werke lijkheid met haar natuurlijke eenheid ge bracht worden. Het kind moet een eigen plantje of dier bezitten en gadeslaan. Dit alles gebeurt reeds op menige school, maar zeker nog te1 weinig. Inderdaad kan hier voor de vorming van de ziel, de j voelens van eerbied, vroomheid en zacht heid veel gedaan worden. En dan niet te veel uitpluizen, maar leeren beschouwen en bewonderen. Het kind zal er later geen stuiver meer om verdienen, maar zijn le vensvreugde zal er grooter door worden en rijker zijn gemoedsleven. Natuurlijk kan men bij het onderwijs ook niet de latere maatschappelijke posi tie, de dingen van stoffelijke beteekenis vergeten. Maar de kinderziel heeft ook zijn eischen. IJmuiden ERNSTIG ONGELUK OP EEN STOOMTRAWLER. De stoomtrawler John Brown, IJM. 109, van de V. E. M. is Donderdagmorgen alhier binnen gekomen met drie ernstig gewonden, veroorzaakt door een ongeval. Kort nadat het schip binnen was, begaven wij ons aan boord en vernamen het volgende. De John Brown, die Vrijdag ter visscherij ver trokken was, was in den nacht van Dinsdag op Woensdag vissehende. Des nachts om drig uur liep een der vischborden vast op een onder wa ter zittend wrak. Daardoor ontstond een plotse linge sterke spanning op de vischlijn, zoodat een rol van hare plaats werd gelicht en twee matro zen, de 43-jarige J. v, d.Toorn en de 27-jarige M, v. d. Toorn, beide uit Scheveningen, die met het strippen van visch bezig waren, binnen de lijn werden gezwiept en tegen de lastplank werden gesmeten. Beide mannen waren er ernstig aan toe, want de een bleek beide beenen te hebben gebroken en de ander een der beenen. De rol is de lucht in gevlogen en terecht ge komen op het hoofd v,an den matroos Hermans uit Noordwijk, die een ernstige hoofdwonde be kwam en een zware hersenbloeding. Met groote moeite werden de beide v, d, Toorn's die geen familie van elkaar zijn in het achteronder ge bracht. Dadelijk werd rechtsomkeert gemaakt en met volle kracht naar huis gestoomd. Donderdagmorgen 6 uur praaide de schipper het Haaksvuurschip en vroeg bericht naar IJmui den te willen zenden, opdat hulp aanwezig zou zijn. Toen het schip aankwam, begaf Dr. Rutten zich direct aan boord, die kort daarop de 'hulp van Dr. Bekker inriep. De 'matroos Hermans kon op eigen gelegen heid naar zijn woning te Noordwijk gaan, maar de beide v. d. Toorn's werden per ziekenauto naar een ziekenhuis te Haarlem overgebracht. Hiertoe moest echter eerst de kap van de ka juit worden afgebrand, wat onder groote belang stelling van het publiek op de tegeltjesmarkt geschiedde. NOG MEER ONGEVALLEN. De stoomtrawler Elie Chenevière, IJM. 161, kwam naar binnen, omdat een der opvarenden, een matroos uit Egmond, bekneld was geraakt tusschen een staaldraad, die men bezig was op de winch te zetten. Gelukkig bemerkte men het ongeval dadelijk, anders ware den man zeker een been afgekneld, terwijl hij er nu met een ernstige kneuzing afkwam. Na door Dr. Rutten verbon den te zijn, werd de man per ziekenauto naar Egraond overgebracht. Voorts kwam' binnen de stoomtrawler Derika X, IJM. 126, waarvan een stoker het ongeluk had bij het openen van de vuurdeur te vallen en met een zijner^ handen in het vuur terecht te komen, waardoor Tie man ernstige brandwonden bekwam, VEREENIGING VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS. De Vereeniging" voor Nijverheidsonderwijs in Kennemerland hield Woensdagavond haar alge- PRIMA Direct leverbaar in groote en kleine partijen Forsche, lichte en spijkerbare Steen OOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Inlichtingen en prijzen bij den bedrijfs leider F. HöVlO, Trompstraat 122, IJmui den-Oost en bij den vertegenwoordiger J EIJKINO, Alkmaarscheweg 74, Beverwijk meene ledenvergadering In het gebouw der school. De voorzitter, de heer D. Bais Jz., sprak een openingswoord. De notulen der algemeene ver gadering van 1926 werden vastgesteld. De heer J, D, B. Olie bracht het jaarverslag uit, waarop we nader terugkomen. Herinnerd wordt aan het maken der muziek tent voor het park Velserbeek en van de kroon luchter en zes plafonnières voor de nieuwe raad zaal te Velsen, In 1926 telde de Nijverheidsdagschool 160 leer lingen en op 31 December nog 153. Aan 41 leer lingen kon een diploma worden uitgereikt. De Nijverheidsavondschool werd begonnen met 131 leerlingen en werd op 31 December nog be zocht door 116 leerlingen. Van deze school ont vingen 12 leerlingen een diploma. De voorzitter bracht den secretaris een woord van dank, in 't bijzonder voor het belangrijke onderzoek naar de oud-leerlingen. Het verslag gaf een der leden aanleiding te vragen, waarom uit de omliggende gemeenten zoo weinig leerlingen de school bezoeken, n.l. uit Beverwijk 6 en uit Wijk aan Zee en Duin 2,. De voorzitter zeide dat de oorzaak hiervan gezocht moet worden in het zenden der Jongens vanaf de scholen naar de aardbeienvelden. Uit het verslag van den penningmeester den heer C, A. Zwager, stippen wij aan, dat de uit gaven in totaal hebben bedragen f 62487.47, De balans per 31 December vertoont een eindcijfer van f 42033.10. Het verslag van de Nijverheidsavondschool ver meldde aan uitgaven een totaal van f 6202.96. De boeken en bescheiden waren nagezien door de heeren C. Dingier en Ph. M. Pattes te Bever wijk en in orde bevonden, De penningmeester werd onder dankzegging voor zijn richtig beheer gedechargeerd. De begrooting voor 1928 werd vastgesteld op een totaal aan uitgaven van f 71259. Op deze begrooting is voor 't eerst een post geraamd van f 10040 voor rente nieuw schoolge bouw, De voorzitter zegt dat een schoolgebouw zeer noodzakelijk wordt, -ftraarbij de medewerking van den inspecteur is verkregen. Voor den bouw zal een bedrag van f 300.000 noodig zijn. De begrooting der Nijverheidsavondschool wordt vastgesteld op een totaal aan uitgaven van f 7035. De heer Dammers breekt een lans voor de schildersleerlingen en vraagt of niet een cursus gegeven kan worden in hout- en marmerschil deren. De voorzitter zegt dat bij de plannen voor de nieuwe school aan de schilders is gedacht, wijl daarin ook een schilderswerkplaats is opgeno men. De bestuursverkiezing had tot uitslag, dat de heeren J. D. B. Olie te Velsen en Ir. J, H. Tel- ders te Beverwijk werden herkozen. De rondvraag leverde niets op, waarna de voorzitter met een woord van dank aan de aan wezige leden een zestal dit maal de ver gadering sloot, De leiders van het Leger des Heils alhier, de kapiteine Kerkman en de luitenante Nieman, gaan IJmuiden verlaten, daar zij naar elders zijn overgeplaatst. De officieren zijn hier 14 maanden werkzaam geweest en mochten de achting en sympathie verwerven van allen, met wie zij door hun arbeid in aanraking kwamen. Voor het Leger zijn zij hier met vrucht werk zaam geweest, zij hebben gezorgd dat de orga nisatie verstevigd is en hier grond onder de voeten kreeg. In verband met dit vertrek hebben Zondag

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1