ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN .J.A.bO?KAMMN Plaatselijk Nieuws. IJmuiden. flo 42 Woamsdag 30 Maart 1927 12e Jaargang IJ MUIDER COURANT Officieel HINDERWETTEN. en Wethouders der gemeente Isen, brengen ter openbare kennis dat ter meente-secretarie ter inzage ligt een verzoek t bijlagen van de Maatschappij „Franco- ptienne", te Amsterdam om vergunning tot oprichten van een verplaatsbare benzine- ectpomp. waarop een vat wordt geplaatst ,or op het perceel kadastraal bekend gemeente ilsen, Afdeeling IJmuiden Sectie M No, 2791, latselijk bekend wijk E, Kalverstraat, no. 26. ensdag, den 13 April 1927, des voor- te elf uren, zal ten gemeentehuize ge- lenheid bestaan om bezwaren tegen dit ver in te brengen en deze mondeling en schrif- toe te lichten. 'eisen, den 30 Maart 1927, jurgemeester en Wethouders voornoemd, de Secretaris, de Burgemeester, KOSTELIJK. RIJKENS. '(Burgemeester en Wethouders der Gemeente |Sen, brengen ter openbare kennis dat ter meentesecretarie ter inzage ligt een verzoek lagen van H. Lastdrager, te IJmuiden, om ling tot het oprichten van een drukkerij, vaar o.a. geplaatst zullen worden drie druk- resp, aangedreven door een electromotor n 3, van 1 en van 1/4 P.K., in het perceel ka- astraal bekend Gemeente Velsen, Afdeeling Jmuiden, Sectie I, No, 2589, plaatselijk bekend rijk C, Willemsplein 4. Op Donderdag, den 7 April 1927, des voormid- ags te elf uren, zal ten Gemeentehuize gelegen- id bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in brengen en deze mondeling en schriftelijk toe lichten, Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren :n, kunnen gedurende drie dagen voor het ivermelde tijdstip op de Secretarie der Ge- te kennis nemen van de terzake ingekomen Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de staande jurisprudentie niet tot beroep gerech- ;d zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een meer zijner leden zijn verschenen, teneinde ne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 24 Maart 1927. Burgemeester en Wethouders, voornoemd, de secretaris, de burgemeester, KOSTELIJK, RIJKENS. Burgemeester én Wethouders der Gemeente brengen ter openbare kennis, dat het c van de N.V, Visscherij Maatschappij d", te IJmuiden, om op het perceel, ka- straal bekend Gemeente Velsen, afdeeling muiden, Sectie L, No. 376, plaatselijk bekend jk C, Middenhavenstraat, no. 35, te mogen op een smederij, alwaar o.a. geplaatst zal een electromotor van 5 en een van 0.25 K., tot het aandrijven van diverse werktuigen hen is toegestaan. Velsen, den 25 Maart 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ie secretaris, de burgemeester, KOSTELIJK. RIJKENS. Burgemeester en Wethouders van Velsen rengen ter openbare kennis, dat Burgemeester Wethouders van Beverwijk op het verzoek van Bataafsche Import Maatschappij, te 's Gra- enhage, om vergunning tot het uitbreiden van e bestaande benzine-installatie, door het bij- n van een bovengrondsche aftapinrichting, lij bet pérceel aan den Velserweg no. 22, kada- iraal bekend Gemeente Beverwijk, sectie A, )s, 5400/5401, goedgunstig hebben beschikt. Velsen, den 22 Maart 1927. Burgemeester en Wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, KOSTELIJK. RIJKENS. V AC ANTIEKOLONIES. in dit nummer voorkomende adv entie houdt de afdeeling van het Centraal Ge- ootschap haar jaarvergadering a.s.. Donderdag, et in de Lunchroom Eynthoven zooals in andere eden aangekondigd, doch in het Consultatie- ireau der Vereeniging tot bestrijding der T.B.C., de Briniostraat, alhier, waarvan men goede ta gelieve te nemen. llrj-Be havenknecht H. Maarleveld heeft zoowel liponderdag als Vrijdag een jongen, uit het water van de Visschershaven gered. nbï Sinds de Hooge Raad uitspraak .heeft gedaan Cti'y! aanwijzing door den directeur van de .jjji '^bershaven van personen, die gerechtigd zijn onmiddellijk bij den afslag aanwezig te zijn, ver- 'ndend heeft verklaard, wordt er streng de and aan die voorwaarden gehouden. Zoo werd laatste weken tegen 13 vischhandelaren pro- ^.es-Verbaal opgemaakt, wegens het bij den afslag faan. zonder het zichtbaar dragen van een her- ?Teeken' hoewel enkelen tot de meest J Kende handelaren van IJmuiden behooren. Ver- 's door den directeur bepaald, dat tegen be- s der kosten thans ook door hem zilveren n eekenen worden verstrekt aan rechthebben- ^en het papieren kaartje te teer is en ook lie, ,.e «jn voorzien van het insigne der IJmuider fhhandelvereeniging. Dit kenteeken wordt me- tfltf Wett'g erkend als bewijs van toelating. Ut ^-an het Groot Nationaal Zangconcours, in 'n het Kurhaus te Zandvoort te houden, Jjlea van hier deelnemen de R.K. Gemengde Ifivereeniging „Zang en Vriendschap" en miens A Capella Koor, eerstgenoemde in de De bekende Atmt.Confec- tiehandel zal IJmuiden weer haar halfjaar- lijksch bezoek brengen mei een prachlcol- lectie, Heeren, Jongens en Kinderklee ding, als Costumes, Pantalons, Manchester enz. Regenjassen enz. enz. U moet gaan zien. - De verkoop vindt plaats van Donderdag 7 tot en met Maandag 11 April, bij den Heer O. v. d. Outenaar, £nschedéstraat ijn.uiden. Grootste sorteering. Lage doch vaste prijzen. Prima waar. derde afdeeling, laatstgenoemd in de tweede af deeling Gemengde Koren. Beide vereenigingen zullen op Zondag 15 Mei uitkomen, Naar men aan Hl. Dbl. mededeelt is vrijwel spoedig de beslissing te verwachten inzake de bij Gedeputeerde Staten ingediende aanvragen om concessie van autobuslijnen. Het allereerst zul len de beslissingen inzake de aanvraag voor de lijnen HaarlemIJmuiden, HaarlemZandvoort en verder de lijnen op Beverwijk, Hoofddorp en Santpoort bekend gemaakt worden. Onze plaats blijft bij de groote steden niet achter. Ook hier zijn de vluchtheuveltjes en de trottoirs op verschillende punten door de poli- tiekelingen volgeklodderd met aanbevelingen voor hun candidaten. 't Ware toch te wenschen, dat dit niet gedaan en dat men overeen kon komen, niet meer te plakken op de muren en niet meer te verven op de straten en trottoirs. Nu de herinnering aan de redding der opva renden van den Noorschen motorschoener Gut- horm Alsaker levendig is, doordat pas aan de schippers" van de Holland IV en de Azalea een zilveren beker van de Noorsche regeering is uit gereikt, achten wij het geschikt, om hier op te nemen, wat over deze redding staat vermeld in De Reddingboot, het orgaan der Noord- en Zuid- Hollandsche Redding-Maatschappij. Interessant is om de rapporten over deze red ding te lezen. - Trawlers „Holland IV" en „Azalea". Op den lOden October 1926, tijdens den zwa- ren storm, die toen woedde, werd door de traw lers „Holland IV", IJM. 180 en „Azalea" IJM. 18 de bemanning gered van den Noorschen motor schoener „Guthorm Alsaker", die in zinkenden toestand verkeerde. De zeemanschap door béide trawlers aan den dag gelegd, waaraan de opva renden van de „Guthorm Alsaker" het leven t« danken hebben, heeft het bestuur der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij aanlei ding gegeven tot het uitreiken van een onder scheiding aan elk der opvarenden van genoemde trawlers. Deze onderscheidingen bestaan uit een getuig schrift in lijst en een gouden tientje voor elk der leden van de bemanning, voor de schippers uit een getuigschrift in lijst en een binocle met op schrift. De kosten worden gedragen door het „Berlin" fonds, dat na de stranding van de „Ber lin" aan de Noord- en Zuid-Hollandsche Red- dings-Maatschappij is afgedragen en dat speciaal dient tot het schenken van belooningen of onder scheidingen aan personen, die zich bij reddinger op zee hebben verdienstelijk gemaakt. Hieronder volgen de rapporten betreffende deze redding: Rapport van de „Holland IV". In den morgen van den 9en' October 1926 ver trokken wij met den stoomtrawler „Holand IV" gemerkt IJM. 180 uit de visschershaven van IJmuiden ter uitoefening van de visscherij op de Noordzee. Het was slecht weer, er woei een krachtige wind, terwijl het potdik was van den regen. Wij konden buiten evenwel nog halve kracht stoómen en zoodoende gingen wij onze reis vervolgen. Des avonds ongeveer half twaalf uur van dien dag kregen wij een zware stortzee over, waardoor alles wat los'en vast aan het dek was overboord ging, terwijl de sjorring waar mede ons S.B.-net aan het voorvischbord was vastgemaakt brak en een gedeelte van ons net overboord sloeg en onder ons schip kwam te lig gen. Tot overdaad van ramp geraakt^ dat net toen in onze schroef. Intusschen was de wind aangewakkerd tot orkaankracht en waren wij aan wind en zee overgeleverd, doordat de ma chine geen slag meer kon draaien. De machine kamer stond vol water en de stoompompen wil den niet meer werken door de kolen en de asch die met het water door het schip waren geslag< Wij waren genoodzaakt eerst met emmers en put sen het water .uit het schip te werken. Tot vijf uur in den morgen van den lOen October 1926 zijn zij daarmede bezig geweest en toen konden de pompen, nadat wij ze hadden schoongemaakt, weder werken. Onmiddellijk daarna zijn wij gaan werken aan het net dat in de schroef zat. Met behulp van een stalen lijn op de stoomwinch en telkens met medewerking van de machine mocht het ons gelukken het grootste gedeelte van het net uit de schroef te verwijderen, waarna de machine weder kon draaien. Het was intusschen half acht uur geworden in den voormiddag van 10 October 1926 toen wij op de zee gingen steken, totdat wij om ongeveer even vpor 11 uur in den voormiddag op 53 gr. 50 min. N.B. en 5 gr. 18 min. O.L, een motorgaffel- schoener in het zicht kregen, die, zonder zeilen op, dwars onder de zee lag. Toen wij naderbij kwamen zagen wij, dat het j volk daarvan in het want zat. De schoener, noemd „Guthorm Alsaker", thuisbehoorende te Drammen (Noorwegen) zat voor het grootste ge deelte onder het water, alleen de voorsteven kwam nog boven water uit. Voor zoover wij kon den nagaan dreef het schip nog op zijn lading, die uit mijnstutten bestond. Wij besloten onmid dellijk hier hulp te bieden, die onder de bestaan de omstandigheden alleen kon geschieden door middel van een lijn. Wij trachtten het wrak zoo dioht mogelijk te benaderen wat door de hooge zeeën een gevaarvolle onderneming was. Toen wij door middel van een lijn verbinding met het wrak hadden verkregen, deed een van de menschen die in het want zaten, die lijn om het lichaam en sprong daarna te water, waarop de lijn vlug werd ingehaald en de man aan boord van ons schip werd gelrokken. Hierdoor was de verbinding met het wrak echter weer verbroken. Wij moes ten ons schip weer achteruit laten werken daar anders groot gevaar bestond dat wij op het wrak zouden worden geworpen. Telkens werd de manoeuvre met de lijn herhaald, bij een waar van wij toch nog met onzen voorsteven op het wrak stootten. Na veel inspanning en groote moeite mochten wij het genoegen smaken op de voorgezegde manier zes leden van de beman ning van dien schoener bij ons aan boord te krij gen, waarna sommige onzer leden zich terstond van een gedeelte hunner kleeren ontdeden en die aan cle schipbreukelingen verstrekten om hun van droge kleeren te voorzien. De menschen van den schoener waren allen dodt het water dat zij hadden binnengekregen en de angsten die zij hadden doorstaan min of meer van streek. In tusschen was er een andere stoomtrawler bijge komen, wien het gelukte de overige 3 man van den schoener af te halen en toen het vier uur in den middag was geworden, was deze redding, waarmede wij des morgens 11 uur een aanvang hadden gemaakt, ten einde. Wij zijn nog onge veer een uur in de nabijheid van het wrak geble ven om te zien of de schoener zou zinken of blij ven drijven, doch het bleek ons dat het schip verloren was, waarop wij besloten tveer naar IJmuiden te stoomen, alwaar wij Maandagmorgen gen 11 October 1926 ongeveer 10 uur behouden arriveerden. De schipbreukelingen werden verder aan de zorgen van den betreffenden consul toevertrouwd Rapport van de „Azalea". Op Zondag 9 October 's morgens 10 uur, O m. uit de noord stoomende, waar wij hadden ge- vischt dachten wij aanvankelijk Zondagmiddag daaraanvolgend te IJmuiden te arriveeren. Zater dag te 11 uur om, 's morgens begon het hard te waaien wat leidde tot geweldige storm. In de nacht van Zaterdag op Zondag was het zwaar weer, alzoo waren wij op Zondagmiddag te 1 uur 30 min. op 25 Mijlen O.N.O. van het vuurschip Terschellïngbank gekomen waar wij een drie- mastmotorschoener zagen, die in zwaar zinkenden staat verkeerde. De Holland IV een ander Hol- landsche trawler was daar al aanwezig. De men schen waren in 't want geklommen, het achter schip zat geheel onder water, met één oogopslag zag ik dat vlug handelen geboden was, daar de lading kistjeshout vlug uit de ruimen stroomden, waren wij niet vlug genoeg, dan bestond de kans dat het schip waarschijnlijk zou kapsijzen of, zin ken en waren de menschen verloren, er waren er nog vier aan boord, drie vgor en een in 't ach- terwant. Door de geweldige hooge zeeën was het geen doen een boot over boord te zetten, daar gunden wij ons ook geen tijd voor, de zeeën sloegen over ons schip en ook over 't wrak, wij manoeuvreerden zoo dat wij met ons achterschip bij de boegspriet van het wrak kwamen, wat ge weldig moeilijk was, want telkens kregen wij een hooge zee over en werden wij tientallen meters weggeslagen, maar toch smaakten wij na veel moeite het genoegen verbinding te krijgen met een dunne lijn, waar wij een zwaardere aan b< vestigden; zoo konden wij den eersten man door het water aan boord halen. Het bleek de stuur man te zijn, maar hij was half bewusteloos door de ontbering. Intusschen haalde voornoemde trawler den man van het achterschip aan boord, onderwijl was onze aandacht weer op het schip gevestigd, toen wij" weer zoo werden Weggeslagen dat onze lijn brak en de verbinding verbroken was. Toen gingen wij weer op dezelfde wijze aan het manoeuvreeren en weer slaagden wij na veel moeite; een tweede man haalden wij aan boord. Het was de machinist, doch helaas onze Verbin ding werd wederom verbroken door de woeste hooge zee, dé zee geleek wel razend^ Wij tracht ten wéér op dezelfde wijze verbinding te krijger-, maar al onze moeite was tevergeefs; wel gooiden wij onze lijn een paar maal over de boegspriet, maar de jonge krachten waren van boord en zoo doende werd hij niet genomen, want alleen de oude kapitein was- nog aan boord van 't wrak toen zijn wij naar de lijkant vaiF het wrak ge stoomd en er achteruit naar toe gestoomd, wat ook heel moeilijk was, dan stond ons schip op zijn kop, dan schepten zij de zeeën met het ach terschip weer op, toen kwamen wij zoo na aan het wrak dat wij, met ons achterschip zijn gaffel die een 4 a 5 M. over boord in het water lag op schepte, en hadden meteen verbinding, en binnen de volgende 10 minuten was de oude kapitein bij ons aan boord gehaald. Mijn volk aan dek was zonder onderscheid doorwater nat, de mannen van 't wrak werden goed verzorgd aan boord. Wij zetten onze reis voort naar IJmuiden, 't werd nacht, ik ging mij overtuigen of de mannen goéd sliepen en tot mijn genoegen sliepen zij als rozen, zoo arriveerden wij op Maandagmorgen 7 uur om, in de haven van IJmuiden, alwaar ik de mannen iri het Ko ning Willemshuis onderbracht. Vol lof ben ik over mijn dekbemanning, die steeds in gevaar verkeerde door de geweldige hooge zeeën, maar ook over den machinist die steeds persoonlijk bij de machine bleef, welke schitterend werkte. De bemanningen van de twee trawlers, dien den naam van Nederland op zee hebben hooggehou den waren als volgt samengesteld: De „Holland IV": schipper Job Stam; stuur man Cor. Aland; matrozen W, Vrolijk, P. van der Wiel, P. Sloot, P. Veldheer; kok L. Vermeulen; machinist P, van der Kolk; 2de machinist C, J. Hutter; stoker J. Segerius. iBEHANGERfl 7MEUBELMAKERif Iflorap/ Overveen, Tel, 10956 WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN De „Azalea": schipper N. van Pel; stuurman C. /.wart; machinist rl. Hoogland; 2de machi nist J, M, Veidhuysen; stokers G. Havik, H. de ïsierk; kok E. Vosser; matrozen M. Verboon, c-. broek, b. Vink en G. Kuiper. Unze Uommissie van plaatselijk bestuur te iJmuiden heelt zich bereid verklaard de onder scheidingen aan belanghebbenden te overhandi gen, j DE ANTÏ-STEMDWANG PARTIJ. De Anti-stemdwang bartij, die voor cle csLalen- verkiezingen in het district Velsen met vier can- aiaaten uitkomt, had zaterdagavond m livoh een openbare vergadering belegd, br was llinke oeiangstelling, maar de zaal was toch met vol. Up het podium waren de candidaten gezeten, terwijl aan een ieder taieltje op het podium eenige heeren een kleinen maaitijd nuttigden. De liarmoiiica van een der candidaten stond ook op .iet podium, maar er mocht geen muziek worden gemaakt. De voorzitter, de heer van Zanten, verheugde zich over de groote opkomst en dat voor een partij, die pas drie weken bestaat, bpr, zeide, dai men misschien wei verwacht had, dat een nieuwe partij zou worden opgericht, 'om de belangen van een bepaalde groep te behartigen, maar wij wil- ien, zeide spr., wat anders. Wij zijn tegen stem- dwang en wij moeten, als we niet stemmen, wel naar Haarlem, maar we zullen er tegen blijven ageeren. Want de stemdwang is een aanslag op onze geestelijke vrijheid. Want er is een groote groep, die principiëel tegen allen parlementairen arbeid is. Er zijn kameraden van ons, zeide spr., die goed kunnen kletsen en waarvan men zei, dat ze de anderen in den Haag wel van de sokken zouden praten. Maar het gevolg is, dat deze heeren nu f 200 of f 250 per week verdienen. Wij willen, zeide spr., den heeren in den Haag bela chelijk maken met hun stemdwang, door de men schen hun stem te laten uitbrengen en zoo de gevangenis te doen ontloopen, Spr. zeide, dat de heer Oversteegen zijn ge voelens door liedjes kenbaar zou maken, al be treurde spr., dat er door een kleine vergissing geen muziek mocht worden gemaakt, omdat de liedjes waren met muziek ingestudeerd. Eerst kreeg echter de heer Bonnet uit Hilversum het woord, die sprak over het onderwerp „Stem dwang en Staat". Deze hield een rede, waarin hij uiteen zette, dat de kapitalistische maatschapo» wordt in stand gehouden door den Staat, waarvoor een aantal menschen mocht stemmen, Spr. gaf een historische uiteenzetting van de ontwikkeling van den toestand vanaf de revolutie in 1848, waarna 40 jaar lang dê liberalen aan 't bewind waren. Nadien kwamen de radicalen op en daarna de socialisten. Spr. zeide dat de politieke mannen echter baantjesjagers waren, die al spoedig den strijd voor de revolutie verloochenden, waarbij spr, als voorbeeld neemt de Roode duivel, thans het Eerste Kamerlid Hermans. Spr. zegt dat de strijd der sociaal-democratie is om de macht en de Staat te veroveren. Wij, zeide spr., achten de Staat te zijn een pest en willen dien daarom ver nietigen, De verovering van den staat toch leidt tot handhaving van het kapitalisme. Het alge meen kiesrecht had tot gevolg, dat de aristocra ten het r'egeeren, aan anderen over lieten, ook aan veel sociaal-democraten. En de Tweede Ka merleden zorgden, dat zij een salaris van f 5000 kregen. De kapitalisten hebben het dan ook veel makkelijker dan vroeger. En de nieuwe regeer ders houden den staat in stand. En de staat is de groote tyran, is een roofdier. Wat is de staat, vraagt spr. Een papieren onding. Door het alge meen kiesrecht hebben wij dat papieren onding veroverd maar de.kapitalisten zeiden toen: ge- zult dan stemmen, op straffe van de gevangenis. Spr. heinnert aan het woord van v. Emmerik, dat het parlementarisme steeds nieuwe schakels maakt in den slavenketen, Spr. kwam dan krachtig op tegen den stem dwang en herinnerde, dat vele godsdienstigen hierin met de anarchisten overeenstemmen, al i$ het op andere gronden. Spr. vreest echter, dat men voor de godsdienstigbezwaarden een uitweg zal zoeken. Spr. wekt de hoorders op, stelling te nemen tegen den parlementairen draaimolen. Spr. weet wel, dat wanneer candidaten der Anti-stemdwang Partij gekozen worden, men wel middelen zal vinden, om hun optreden tegen te gaan, maar als die tijden en plagen komen, zullen we wel weer zien. Deze vlotte rede werd met applaus beloond. Het was toen ondertusschen kwart voor tien geworden en de meeste aanwezigen waren ge komen voor de zingende candidaten. De voorzit ter zeide, dat de heer Oversteegen eenige inge komen telegrammen zou voorlezen. Ze waren o.g. van den volgenden inhoud: „De politievereeniging St, Jozéph, die al genoeg te doen heeft met de werklooze uiteen te rammelen, kan de Anti- stemdwang Partij missen als kiespijn, w.g. de Ridder." „De Reedersvereeniging De Bloedzuiger te IJmuiden heeft bezwaar om de bemanningen op de Anti-stemdwang Partij te laten stemmen." „De Deurwaardersvereeniging „Grijpt als 't rijpt" protesteert tegen de actie der Anti-stem dwang Partij." Voorts was er nog een telegram van het dag blad Het Volk, Natuurlijk waren al deze telegrammen gefir- geerd. Daarna trad de zingende candidaat op, of schoon we vermoeden, dat het niet de candidaat 'elf was, maar een zoon, 't was Oversteegen, die de liedjes „Weg met den stemdwang" en „Kiest hem" zingend voordroeg en de geheele familie Oversteegen, papa op het podium en de jongelui in de zaal, zongen het refrein mee. In een van die refreins kwamen o.a. deze regels voor: „Wil je vrij uit stroopen gaai», kiest dan onzen candi daat." De liedjes werden in de pauze door dames en heeren verkocht. Na de pauze zong Oversteegen verder. Maar er waren geen liefhebbers, om de- batteerend te zingen. Vóór de vergadering reden, de candidaten waarvan Koppelman getooid was met den hoo- gen hoed, per rijtuig door de plaats rond. POSTKANTOOR IJMUIDEN. Lijst van onbestelbare en door geadresseerde ge weigerde brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 1ste helft der maand Maart 1927. Brieven Binnenland, 1. Buddingh, G„ Veenendaal. 2. Lampekappen Atelier, Haarlem. 3. Mauvestraat 49, Amsterdam. 4. Oers, van Heerde? 5. Postbox 58, IJmuiden. 6. Shengholt en Huisman, Rotterdam. 7. „Telegraaf", de Amsterdam. Briefkaarten Binnenland. 8. BastiaenenBuep, Haag 9. Hooft v, d., P. J., zonder adres. 10. Os, den W., Amsterdam. 11. Plemper, Wed., Amsterdam. 12. Franken, G., Amsterdam. 13. Schol, G. K., Amsterdam. 14. Vliet, van Jan, Vlaardingen. 15. Woudenberg, H., Amsterdam. 16. Zonder adres, Briefkaarten Buitenland. 17. Heli, Mehta, Altonaelbe. ^8. Namann? Hamburgt 19. Hebler, Brieven Buitenland, Hamburg. Velsen Maandagmiddag omstreeks half 4 is op de stoompont „Velsen" iets gebeurd, dat betrekke lijk goed afgeloopen is, maar ook zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. De pont lag zoo ongeveer gereed om naar den Noordelijken oever te vertrekken, toen de heer K., chauffeur, gezeten op een geheel nieuw chassis, dat hij voor de firma S. uit Haarlem naar Beverwijk moest brengen, meende, dat hij nog even vooruit moest rijden, om plaats te maken voor een nog aankomend rijtuig. Hij deed dit en wilde toen remmen, maar zijn voet gleed uit en daardoor gaf hij vol gas. Met een groote snelheid 'schoot het chassis vooruit over de pontklep in het diepe kanaal in zijn vaart meesleurende het twee-wielige karretje van den koopman Lap uit Amsterdam, die gelukkig voor hem, op eenigen afstand stond te --aten. Op wonderbaarlijke wijze werd de chauffeur op het laatste oogenblik nog door een paar mannen uit den voortsnellenden wagen getrokken. Hoe dit laatste zich toegedragen had, wist de chauffeur, toen hij bij zijn positieven kwam, niet te vertellen, hij moet, naar hij meende, door den schrik eenigen tijd buiten westen geweest zijn. Chassis en handkar waren verdwenen. Een actentasch van den chauffeur en de jas van den koopman werden door den hulpschipper Kaan nog met een haak opgevischt. Met een dreg werd eenigen tijd vergeefs ge werkt en daarom werd de hulp ingeroepen van den duiker Haver en zijn trouwen helper Van der Velde. 's Avonds half 7 had Haver de drenkelingen opgespoord en een touw aan de handkar vastge maakt, welke door eenige beambten van de -toompont op het droge gehaald werd. Met het chassis ging dit niet zoo gemakkelijk. Hiervoor was de bulp van den steeds gereed lig- genden bok noodig en om half 9 was ook de tweede drenkeling, dank zij de hulp van een auto en talrijke mannen uit het toekijkende pu bliek, op den wal gehaald en op sleeptouw geno men naar Haarlem. Op dat oogenblik was de chauffeur nog niet geheel van den schrik bekomen en deed nog zeer zenuwachtig. In de laatste dagen van April zal door de Kegelclub „Excelsior" te Velsen een kegelwed strijd georganiseerd worden in de banen van Hotel „De Prins" bij de pont. Zaterdagavond heeft de Tooneelvereeniging „Concordia" in het gebouw „Concordia" een uit voering gegeven van „Bergopwaarts" een tooneel- spel in 3 bedrijven van D. H. Scheffer. Het „Concordia-strijkje" verleende daarbij medewerking. De zaal was, zooals we dat van deze vereeni ging gewoon zijn, geheel bezet en de uitvoering was dezèn keer ook weer van dien aard, dat alle aanwezigen zich zeker wel weer voorgenomen hebben een volgenden keer terug te komen. De rollen waren in goede banden en allen heb ben een mooi stuk op verdienstelijke wijze ver tolkt. De inhoud komt in het kort hierop neer, Dominé Henk ter Haar (de heer G. Wouda), gehuwd met Mary (mevr. C. BakkerJongejans) staat als predikant op een dorp met een bevol king, wier benepen begrippen geheel in strijd waren met de levensopvatting van het echtpaar, dat echter onderling daarin ook weer zooveel I

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1