ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN D® ariie kleine Attiie No 43 Zaterdag 2 April K11927 Verschfjnt Woensdags Zaterdags Plaatselijk Nieuws. IJmuiden. Velsen. 0verveen, Tel. 10956 Geschikt vaor alle - Bouwdoeleinden - Steenfabriek H. Bntzer, Hoogovens IJiauidem. 12® Jaargang ÏJMUIDER COURANT i^anementsprij»: f 1.per 3 maanden, franco par post f 1.35. Abonnemen- Ij. gorden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten, Adrertehtiën 2maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, worden koatelooa nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend ffóewda gnummer. Admtentiën voor de Adreslijst 6 plaatsingen van de«elid® teket (onveran- i fJi f 4.—, 13 plaataingen (due 3 maanden achtereen) f 8, Adfcrtentiën uiterlijk in te «enden WOENSDAG tot 9 uur v.bs. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. tot plaatsen yan advertentlln van Buiten de gemsenta VELSEN In dit blad ||lt,luitend gerechtigd het Advertentie-bureau P, F, C, Roelae, ÏJasuiden. Uitfare Tan de N.V. UITGEVERS-MIJ, „IJMUIDEN'' Adres tooi- Redaotla an Administratie N.V, DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN II >-< TELEFOON 153 IJMÜ1DEN Ingesonden mededeelingen 40 cta. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 cta. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m, 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75 ieder* regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijKen berekend, Advertenties ,,adres bureau van dit blad" 10 ets, extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht, Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties .van buiten de gemeente Velsen, 0 SVWWSR BESTAAT UIT TWEE gUDEN. EERSTE BLAD. Woensdagavond was in het Gebouw voor O, Belangen een feest bereid aan de bezoekers van'de Jeugdkerk der Ned. Herv. Gemeente, Een ijiroote schaar van jongens en meisjes vulde de iaal, Mede waren aanwezig de heeren,' die gere geld voorgaan in de diensten en de organist, de |jeer J, E, Falk, Namens de leiders, mevr, Eth, Polderman en den heer Doevendans, sprak Ds. H, J, Dijckmeester een openingswoord en las IPsalm 98, Allerlei mooie stukjes werden vertoond, als Lize's kans, waarbij mevr. Polderman bloemen werden aangeboden; „De wraak van den Ma- leier", een in Indië spelend stukje, fijn van aan kleding,. waarbij de regisseur (of auteur?) gehul digd werd. Verder werd het mooie zangspel „Ons dagelijksch brood" voor het voetlicht gebracht. Een der bezoekers van de Jeugdkerk gaf een opstel over „Onze achternamen", waarbij vele IJoiuidenaren haast alle aanwezigen een beurt kregen en dat de aanwezigen vaak deed schateren van heklachen. Aldus' werd het een recht genoeglijken avond, die Donderdag voor genoodigden nog eens werd herhaald. -Do,or de afd. Velsen van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling is Woensdagavond eene vergadering gehouden in „Bloemoord", waar de heer P, J. Schmidt het onderwerp behandelde „Ontwaking der O.ostersche Volken". De opkomst was vrij goed, n.I. een dertigtal personen, waaronder 5 dames. Na'een openingswoord van den voorz,, den hr. Henning, begon de spreker met als zijn meening rit (e spreken, dat de gebeurtenissen in het ver re Oostentfdirect en indirect ingrijpen in de ver houdingen op de wereldmarkt. De handel en de industrie van Amerika hebben kolossaal uitgebreid ten koste van die in Europa en zoo zal de ontwikkeling in het Oosten ook weer zeer invloedrijke gevolgen hebben voor werelddeel. e lage loonen en de lange werktijden zullen deEuropeesche concurrentie zeer bemoeilijken en eene nauwkeurige studie van de toestand, aldaar, zeer noodzakelijk maken. Spreker deelt eenige bijzonderheden over het groote Chineesche rijk mede, 't Is g'rooter dan Europa met een bevolking van 1/4 van die der heele aarde. Het beschikt over alle grondstoffen voor industrieele doeleinden en de arbeiders zijn voor dien arbeid zeer geschikt en er al vrij goed nee op de hoogte. De Europeesche kapitalisten hebben een en ander al gauw ingezien en dit tot 'hun voordeel aangewend, Na de beide opiumoorlogen in de vorige eeuw door Engeland met China gevoerd en die door de eerste mogendheid gewonnen werden, heelt dit land zich tal van voordeelen weten te ver overen en China als het ware tot een kolonie ge maakt van buitenlandsche volken, die controle uitoefenen op de in- en uitvoerrechten en er een eigen rechtspraak op nahouden. -46% Der Chineesche katoenspinnerijen is in het bezit der buitenlanders, evenals 40 van handel en scheepvaart en 25 der spoorwegen. Stonden aanvankelijk de buitenlandsche kapi talisten elkander nog in den weg, na 1923 zijn Engeland, Japan en Amerika het met elkander eens geworden en hebben zij het geheele bank wezen daar in handen. De arbeidsvoorwaarden in China worden door buitenlandsche kapitalisten bepaald. Spreker treedt nu in bijzonderheden over loo nen van 2 tot 10 gulden per week, werkdagen van 12 tot 14 uur zonder rustdag en afschuwe lijke kinderexploitatie, terwijl de huisvesting der arbeiders ontzettend slecht is. Na den val van het keizerrijk in 1911, is de Republiek blootgesteld aan allerlei revoluties, die door verschillende militaire gouverneurs, daar generaals genoemd, worden veroorzaakt en waar de' buitenlandsche kapitalisten met hun dollars en ponden achter zitten, Een onderling verdeeld China doet hun geen kwaad. Het Zuidelijk gedeelte van het land met Kan ton als hoofdstad heeft zich daar het meest bui ten gehouden en heeft zich nu van het grootste deel des lands meester gemaakt. Kanton had een regeeringsprogram gemaakt, (spr. noemt de voornaamste punten daarvan op), dat gesteund werd door het proletariaat en de intellectueelen, daar het ook zeer nationalistisch was. Overal waar de Zuidelijken vasten voet krij gen, toonen ze, dat bet hun met de uitvoering van hun program ernst is, Spr. toont ook met voorbeelden aan, dat de solidariteit der Chineesche -arbeidersbevolking zeer sterk is. Met voorbeelden staaft spr. ook zijn meening, WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Krui3 tot dit noodig is,. Ziekte komt onver wachts, het noodlidmaatschap kost u dan f 4.—. Voor f 1.60 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een dei- wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. Woltman, Gebouw Witte Kruis te IJmuiden. -mmmi 7MEÜBELMAK[RI WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN dat de buitenlanders de nationalistische gevoe lens der Chineezen dikwijls zeer grievend, kwet sen. In Sjanghai, eene stad met 4 millioen Chinee zen en T0000 Europeanen prijken bijv. in stads parken borden met: Verboden voor honden en Chineezen. De toestand in China wordt voor de Europe anen zeer gevaarlijk, -daar de door hen bezol digde noorderlegers dreigen gemeene zaak te maken met de Kantonnezen, en dan dreigt een gemeenschappelijke aanval op alle vreemdelingen. In Engeland wil de arbeiderspartij, dat de En- gelschen zich geheel terugtrekken en SDreker had ook gaarne gewild, dat onze S.D.A.P. dat voor beeld gevolgd had, niet alleen in ons materieel maar ook in ons moreel belang. Onze partij had aan - we broeders in het verre Oosten het bewijs moeten leveren, dat wij het met hun streven naar onze onafhankelijkheid eens zijn. Het heeft er nu den schijn van, dat alleen Moskou aan hun zijde staat en dat vindt spr. te bejammeren. Wij achten onze beginselen immers beter dan die der communisten en daarom moe ten wij contact zien te krijgen met de Oostersche volken en hun onze sympathie betuigen. Dit geldt niet alleen voor de Chineezen, maar ook voor de bewoners van onze koloniën. Hij keurt hun opstand niet goed, maar wat schoot hun anders over, daar ze elke persvrij heid mist. Door een viertal personen werden vragen ge daan, die uitvoerig door spr, beantwoord werden. De voorzitter sloot met een woord van dank de vergadering. HET WITTE KRUIS. Uit het verslag der jaarvergadering van de af- deeling Velsen der Noordhollandsche Vereeniging Het Witte Kruis heeft men kunnen zien, dat er een tekort van f 853 over 1926 was. Met dit tekort kan het bestuur der afdeeling natuurlijk niet blijven zitten. Daarom heeft het bestuur maatregelen beraamd, om daaraan te ont komen. Daarvoor is maar één mogelijkheid: con- tributieverhooging. Er is nog wel een andere mogelijkheid, n.I. het toetreden van 1000 leden ineens, maar dit zal niet zoo gemakkelijk gaan, Trouwens, het ledental gaat krachtig vooruit. De jaarvergadering nu heeft niet in eens willen besluiten, om de contributie met 50 cent per jaar te verhoogen. Hoofdzakelijk hierom niet, omdat menigeen, voor wie f 1.50 werkelijk het uiterste bedrag is, dat men kan bijdragen, dan wellicht zou bedanken, "En men wil deze leden toch gaarne houden. Daarom1 besloot men een circu laire aan de leden te zenden, met het verzoek de contributie vrijwillig te verhoogen. Straks gaat dez^ circulaire in zee en wij willen er een goed woord voor doen. Moeten wij herinneren, hoe veel prachtig werk reeds door onze afdeeling van het Witte Kruis is verricht. Men zie het jaarverslag maar eens en telle eens op het totaal aantal bezoeken, door de wijkverpleegsters gebracht. Dat komt ver bo ven de tienduizend. Wat zouden onze zieken en hulpbehoevenden zijn, zonder -de hulp der zus ters? Een hoeveel verpleegmateriaal gaat er niet Wekelijks uit de wijkgehouwen. Dit verpleeg materiaal nu moet geregeld worden aangevuld en vernieuwd. De vaste inkomsten der afdeeling moeten eens vermeerderd worden. Wie dus een kwartje of twee kwartjes meer per jaar kan betalen, moet dit doen. En de beter gesitueerden mogen hun contributie of donatie belangrijk verhoogen. Want, al is het mooi en wordt het ook zeer ge waardeerd, dat de verkoop van het Witte Kruis- speldje ruim f 700 opbracht en dat ook op andere wijze, door verlotingen enz,, geld wordt bijeen gebracht, de vaste inkomsten moeten worden verhoogd. Het bestuur heeft sedert een paar jaar ook de kraamverzorging ter hand genomen en deze blijkt in een groote behoefte te voorzien en zegenrijk te werken. Mocht het resultaat van de circulaire zoodanig worden, dat van de 4000 leden 3000 hun contri butie verhoogen. De contributie is hier toch al laag, want in de onlangs opgerichte afdeeling Heemskerk is die gesteld op 2.00, terwijl in de eveneens zeer groote afdeeling Alkmaar de con tributie f 2.50 bedraagt. Allen daarom meege werkt, om het bedrag der contributies met een paar duizend gulden op te voeren. Nu wij toch over het Witte Kruis schrijven en DIEREN BESCHERMEN IS MENSCHEN BESCHAVEN! Wordt dus lid van de afd. Velsen en Omstr., der Ned. Vereen, tot bescher ming van dieren! Min. contr. f 1-25 per jaar. Secretariaat: Stationsweg K 86. Velsen. PRIMA Direct leverbaar in groote en kleine partgen Forsche, lichte en spijkerbare Steen OOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Inlichtingen en prijzen bij den bedrijfs leider F. HöVIO, Trompstraat 122, IJmui- den-Oost en bij den vertegenwoordiger J EIJKINO, Aikmaarscheweg 74, Beverwijk. op de jaarvergadering slechts 6 leden tegenwoor dig waren, moge, naast het woord van dank van den voorzitter, ook hier een woord van hulde worden gewijd aan de afgetreden bestuursleden mevr. Dijkstra, die zooveel deed voor de kraam verzorging en den heer W. L, Kuiper, die vele jaren als secretaris en als penningmeester in alle stilte zijn beste krachten aan de vereeniging heeft gegeven. Het einddiploma van de Rijkslandbouw- winterschool te Schagen werd behaald door den heer A. J. van Splunter alhier. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd in het gebouw Aneta een nachtvergadering van de autobuschauffeurs gehouden, vanwege de Ned. Unie van Arbeiders in het Automobielbe drijf. Op deze vergadering zou een beslissing ge nomen worden betreffende een voorstel om een afdeeling Velsen op te richten voor deze groep. Tot heden waren al deze chauffeurs aangesloten bij de afdeeling Haarlem, doch nu het een groot aantal is geworden acht men een aparte afdeeling gewenscht. VAN H. COURTHSMAHLEB UIT HET DUITSCH VERTAALD DOOR J. P. WESSELINK-VAN ROS5UM 1 63 1 uHeb dank voor je liefde, zei hij ont- werd. i iiEn ik dank je voor die van jou, mijn geliefde; vaarwel!" fluisterde ze, en snel de toen uit de kamer, zonder om te zien. Hij zag haar inet stralende oogen na. s iiVoor jou is geen offer te groot, mijn lieveling", fluisterde hij. En er kwam een groote kalmte over hem. /Hij was er van overtuigd, dat hij goed had gehandeld, Annie begaf zich naar 'haar kamer en "Ot aan mevrouw von Saszneck zeggen, dat ze zich wat ongesteld gevoelde en haar Stemming verzocht, om zich terug te 1 trekken. Toén Norbert dus op 't theeuurtje bij zijn iante kwam zei deze: i nAnnie is wat ongesteld. Ik hoop maar, dat ze niet ziek zal worden, want 't is toch f^ders haar gewoonte niet, om op haar «amer te blijven voor een lichte ongesteld- "f Zal wel weer over gaan", antwoordde "Ui schijnbaar onverschillig. Iante en neef spraken daarna over aller- ei huishoudelijke zaken; maar beiden mis- iten Annie. Na de thee ging mevrouw von Saszneck "aar boven om eens naar Annie te zien, Haar haar deur was gesloten, en toen zij ^chtjes aanklopte bleef alles stil. „Ze slaapt zeker", dacht de oude dame, Annie had 't kloppen wel gehoord, en ze vermoedde ook wel, dat 't tante Elisabeth was, die naar haar toestand wilde vragen. Maar ze was niet in staat om haar in de oogen te zien; en gaf dus geen antwoord. En met een angstig kloppend hart luis terde zij naar de stappen, die zich lang zaam verwijderden, Annie had reeds langen tijd op de rust bank gelegen en met wijdgeopende oogen vóór zich uitgestaard. Ze streed een strijd die zóó zwaar was, dat 't haar toescheen, alsof nog nooit iemand zulk een strijd had moeten doorstaan. En tegelijkertijd kreeg zij telkens weel een gevoel, alsof Jieete golven over haal been sloegen, als zij aan Norbert's kussen en zijn teedere woorden dacht. Wat viel het haar zwaar, om afstand te doen van dit groote geluk! Maar het was toch haar vaste overtui ging, dat zij geen anderen weg mocht gaan den weg, die haar ver van Saszneck zou brengen. Doch Norbert zou haar niet laten ver trekken, dat wist ze ook wel. En dus moest ze zich in alle stilte verwijderen, en dat wel vandaag nog. Zij 'moest voor altijd uit zijn leven verdwijnen. Dan zou hij zich wel in het onvermijdelijke leeren schikken en niet meer in de verzoeking komen om, terwille van haar, zijn overgeërfde plich ten en rechten op te geven. En daarbij kon zij tevens aan tante Eli sabeth een groot verdriet besparen. Maar wat moest er van haar worden, als de poort van Saszneck zich achter haar ge sloten had? Zij waagde het niet, daar aan te denken. Als ze maar eerst buiten 't slot was, zou dat wel terecht komen. Ze moest er nu eerst over nadenken, wat ze hier nog tè doen had. Tante Elisabeth moest weten, waarom ze was heengegaan. Maar zij mocht vooruit niets van haar plan vermoeden. Toch had zij het recht, de waarheid van haar te hoo- ren. Vastbesloten stond Annie op, en ging aan haar schrijftafel zitten. Zij wilde aan tante Elisabeth schrijven. Maar zij kon de juiste woorden niet vinden, en wierp plot seling de pen weg, terwijl ze snikkend 't gelaat in de handen verborg. „O, mijn innig geliefde! - wat is het moeilijk om afstand van je te moeten doen!! en niet minder: jou dit leed te berokkenen. Want ik moet je verdriet doen. Ik zou immers zoo graag o, zoo graag bij je blijven. Maar dat kan niet dat mag niet", fluisterde ze, terwijl de tranen over haar wangen liepen. Eindelijk was ze zichzelf weer meester, en begon te schrijven. Vlug, zonder zich lang te bedenken, liet ze de pen over 't papier glijden. En toen ze klaar was stond ze met een bleek, strak gelaat op, en ging naar 't raam. De sterren schitterden in de heldere winterlucht, en de volle maan stond als een lichtende schijf boven het park. Wit, door de sneeuw die alles omhulde, lag de wereld daar vóór haar met al haar lief en leed. En daarin moest zij haar weg zoeken met een hart vol verdriet. Die weg zou moeilijk zijn, en 't zou haar voeten zwaar vallen, hem te betreden. Wie kon zeggen, waarheen het lot haar zou hebben ge bracht, als 't park weer vol groen en bloe sem stond, als de nachtegalen weer zon gen en als Norbert Saszneck weer op zijn „Nimrod" naar de landerijen reed? 't Afscheid van dit alles sneed haar door 't hart. Maar alles was beter, dan den geliefde door haar bezit in 't ongeluk te brengen in een leven vol ontberingen; en dan later te moeten zien, dat 't hem berouwde van zijn eigendom afstand te hebben gedaan. Zuchtend ging ze van 't raam af. Daarna borg ze in een handtasch allerlei kleinig heden, die ze de eerste dagen meende noodig te hebben. Ze deed dat alles alsof ze een automaat was, die zonder na te denken handelde en toen ze de tasch sloot kreeg ze een gevoel, alsof zij haar geluk had begraven. Ze liet de armen slap langs haar lichaam vallen, en bleef eenigen tijd, als verstijfd, in die houding staan. Eindelijk ontwaakte ze als 't ware. „Nu nog even naar tante Elisabeth, ik wil niet heengaan, zonder haar nog één maal de hand te hebben gekust," zei ze fluisterend; en langzaam en aarzelend ver liet ze de kamer. Ze vond tante Elisabeth alléén in den salon. „Tante Elisabeth, ik kom omu te vragen, of u goed vindt dat ik dezen avond op mijn kamer blijf?" Mevrouw von Saszneck zag haar ver schrikt aan. „Kind, wat zie je er bleek en ellendig uit! Wat scheelt je? Je zult toch niet ern stig ziek worden?" Annie schudde met een glimlach het hoofd. „O, neen! ik heb alleen maar erge hoofdpijn, en zou graag dadelijk naar bed gaan morgen ja morgen is öalles weer in orde," „Neen, je hebt geen koorts. Dus hoop ik dat 't beter zal zijn, als je eens goed hebt uitgeslapen. Ga maar rustig liggen, ik heb je hulp niet meer noodig. Zal 'k Lene bij je sturen?" „Dat is niet noodig, ik dank u zeer, lieve tante Elisabeth; ik dank u zeer voor al uw goedheid met mijn heele hart en en ik smeek u, wees niet boos op mij," De oude dame glimlachte, en streek zachtjes over Annie's haren. „Maar kindje, wat een dwaas verzoek. Zou ik boos op je zijn, omdat jij je onge steld voelt? Klein gekkinnetje En nu maar gauw in de veeren, want morgen wil ik weer vroolijke oogen zien!" Annie boog zich over de hand van me vrouw Saszneck, en kuste die teeder. Maar tante Elisabeth wist niet, dat An nie hiermee een afscheid voor altijd be- doeld^. Snel verliet Annie 't vertrek, want ze voelde, dat haar kracht haar verliet. Toen de deur achter haar was gesloten schudde, mevrouw von Saszneck 't hoofd. „Wat heeft 't kind toch?'' dacht ze be zorgd, En toen ze aan den avondmaaltijd tegenover Norbert zat zei ze: „Annie bevalt me volstrekt niet, Ze was een oogenblik hier bij me en verzocht, naar bed te mogen gaan. Ze heeft wel geen koorts, maar ik maak me toch bezorgd over haar. Men kan niet weten wat ze onder de leden heeft. Als 't morgen niet beter is laat ik den dokter halen." Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1