Voor den Raad Verhooging van het voor het jaar 1925 aan het bestuur der Christelijke school „Insingerschoor te lJmuiden, toegekende voorschot op de vergoe ding, bedoeld bij artikel 101 der Lager-onderwijs- wet 1920. B, en W. schrijven aan den raad: Door het bestuur van de Christelijke school „Insingérschool" te lJmuiden, is in 1925 overge gaan tot de aanschaffing van schoolmeubelen tot een bedrag van f 507.10. Ons college heeft indertijd goedgevonden, dat deze uitgave, zoo artikel 72 der Lager-onderwijs wet 1920 niet werd toegepast, in aanmerking zou worden genomen bij de drie-jaarlijksche afreke Opdat het schoolbestuur niet langer op het geld zal behoeven te wachten (de afrekening zal vermoedelijk eerst plaats vinden in 1929), komt het ons billijk voor, het over 1925 toegekende voorschot op de vergoeding, bedoeld bij artikel 101 der wet, met eenzelfde bedrag te verhoogen. Het voorschot is bij Uw besluit van 7 April 1925, No. 10, bepaald op f 2750. Wij stellen U daarom voor, Üw bovenaange haald besluit te wijzigen in dien zin, dat het aan het bestuur der „Insingerschool" toegekende voorschot wordt verhoogd met f 507,10 en nadei vastgesteld op f 3257,10, onder bepaling, dat dit meerdere bedrag ad f 507.10 ten spoedigste zal worden »uitbetaald. Visscherij. De besommingen der aan den rijksvischaf- slag aangekomen visschersvaartuigen waren: 2 APRIL 1927. H.H. 66 Adm. Parseval f 2834 [JM. 104 Annie 1382 IJM. 90 Stormvogel 2124 fJM. 192 Pelikaan 1596 1 JM. 503 Holland VII 1574 IJM. 365 Holland VI Ï244 IJM, 331 Holland V 1699 IJM. 179 Holland III 1455 IJM. 4 Gelria 1845 IJM. 40 de Hoop II 2040 IJM. 168 Odin 3503 4 APRIL 1927. IJM. 35 Wühelruina f 7953 IJM. 482 Scniedijk 3562 IJM, 110 Zaanstroom I 2325 IJM. 152 Paris 1707 IJM. 80 Elnet 2053 IJM. 325 Gloria 2015 IJM. 189 Mary 4998 IJM. 501 Flora 1310 IJM. 67 Orion 1816 IJM. 272 Derika XV 1589 IJM. 490 Gorredijk 3231 IJM. 153 Ada 1812 IJM. 65 Urania 1740 IJM. 99 Joh. Elisabeth 3614 IJM, 81 Lt. Gl. de Beer 1496 IJM. 175 Trio 1694 IJM. 150 Kamperduin 2493 IJM. 53 Derika VI 1478 IJM, 135 Begonia 1689 IJM. 432 Raaf 1553 IJM. 47 Tubantia 1568 IJM, 5 Inie 1037 IJM. 70 Zeehond 1468 IJM. 143 Balder 2269 IJM. 51 Catania 1558 VL. 208 stoombeuger 1442 VL. 190 stoombeuger 1638 VL, 199 stoombeuger 1800 5 APRIL 1927. IJM. 32 Zeemeeuw f 1655 IJM. 50 Simon 1896 IJM. 60 Cath. Duyvis 5715 IJM. 316 Gerard - - 5347 IJM. 161 Elie Chenevière 1926 IJM. 118 Beatrice 1722 IJM, 42 Flamingo 1684 IJM. 326 Hibernia 1227 IJM. 149 Victor 1128 IJM, 64 Penelope 1221 IJM, 8 Anniè 1231 HH. 44 Simon Utrecht 3355 HC. 100 Baumwal 865 Verleden week Dinsdag heeft de douane te Grimsby de vangst van den IJmuidenschen stoomtrawler Oceaan II in beslag genomen. Om trent de redenen hiervoor bericht The Fish Tra der Gazette, dat het schip zes weken tevoren in de territoriale wateren van de Moray Firth had gevischt. Weliswaar voerde zij de bij die gelegen heid gevangen visch in Nederland aan, maar de Scottish Fishery Board heeft bepaald, dat een schip van vreemde nationaliteit, waarvan gerap porteerd isj dat het in het verboden gebied heeft gevischt, binnen twee maanden daarna niet in een Britsche haven mag aanvoeren. Aan dezen termijn nu ontbraken nog veertien dagen, toen de Oceaan II te Grimsby zijn visch aan Wal bracht. Hoewel de daar aangevoerde visch zon der eenigen twijfel in de Norodzee was gevangen, werd zij dus in beslag genomen. De agenten -van de Oceaan Visscherij Maat schappij ontkenden beslist, dat het schip zich in de territoriale wateren van de Moray Firth had bevonden en dat het was gesignaleerd als een vaartuig, dat binnen de vastgestelde termijn niet van een Britsche haven gebruikt mocht maken. Hn Ms. Politiekruiser Triton wordt 2 Mei, voor het uitoefenen van toezicht op de visscherü in de Noordzee, te Willemsoord in dienst gesteld. ARBEIDSVOORWAARDEN OP VISSCHERIJSCHEPEN. Dit jaar zal, naar het „Volk" verneemt, voor het eerst een loonregeling tot stand komen voor de bemanningen, varende op motorloggers. Deze loonregeling, waarover van te voren overleg is gepleegd tusschen de reedersvereeni- ging te Scheveningen en de betrokken visscherij- organisaties, geeft aan de gezamenlijke beman ning van een logger 24 pCt. van de besomming, na aftrek van de noodzakelijke kosten, verkeve- len aan de afslag en de gebruikelijke koopmans korting. Verder ontvangt zij de emolumenten als vast gesteld voor een zeilharinglogger, 50 pCt. van de eerste 10 ton aangebrachte makreel, boetgeld, klimgeld en taangeld, wanneer aan boord moet worden getaand. Deze regeling is ongunstiger dan waarop een vorig jaar werd gevaren. De organisaties hadden verzocht f 2 van iedere f 100 per man te bétalen, wat ongeveer met de regeling van het vorig jaar overeenkwam. De reeders hebben echter nadrukkelijk gewei gerd de verlangens der zeelieden in te willigen, De loonregeling voor de zeilharingloggers blijft voor dit jaar ongewijzigd. De stoomtrawler Anna IJM, 34 van de V. E, M., die bij IJsland visschende was, is Zondag 27 Maart nabij de - Vestmaneilanden door een Deensch oorlogsschip aangehouden. De directie der reederij kon ons de oorzaak niet opgeven, maar yermoedelijk zal dit wel zijn, omdat men aan boord van het oorlogsschip meende, dat de Anna in territoriale wateren vischte. Na éen te- legrammenwisseling tusschen de directie der V. E. M. en de autoriteiten op IJsland is de Anna twee dagen later weer vrijgelaten en toen weer gaan visschen, De stalen zeillogger Noordzee VIII (KW. 178) door de N.V. Scheepsbouw en reparatiewerf de Hoop, voorheen Gebrs..Boot, te Leiden, on langs bij publieken verkoop aangekocht van de N.V. Noordzee Visscherij in liq., te Katwijk aan Zee, is thans in eigendom overgegaan aan Gebrs. van Duyn, te Katwijk aan Zee. Het schip is her doopt in Gebroeders en wordt uitsluitend gebe zigd voor de treilvisscherij. De motorvrachtlogger Cornelia Clasina KW. 176 heeft de vorige week van Yarmouth 970 ton nen haring aangebracht voor de fa. N. Parlevliet. VISCHOMZET. De omzet in de rijksvischhallen te lJmuiden bedroeg in Maart van dit jaar f 1.001.620.te gen in Maart van het vorig jaar f 1.142.779. DE DURE VISCH. De Britsche reeders van de treilervisscherij zijn van plan een veldtocht te beginnen onder de leus: eet meer visch! Een Engelsch blad merkt op, dal het publiek hiertoe zeker bereid zou zijn, indien de visch maar niet zoo buitensporig duur was. Zij gaat door drie tusschenhanden, alvorens zij in de pan komt en dan is zij in vele gevallefi 300 pet. duur der geworden. Daar moet iets aan te doen zijn. Intusschen is ook de Levensmiddelraad reeds doende met het instellen van een onderzoek naar dezen misstand. DE KUSTVISSCHERIJ IN FEBRUARI 1927. Naar de afdeeling Visscherijen van het depar tement van Binnenlandsche zaken en landbouw ons mededeelt, was de weersgesteldheid in Fe bruari niet ongunstig voor de uitoefening der kustvisscherij en de visscherij in de Zuid-Holland sche stroomen. In den Dollart en de Lauwerzee, het Noorde lijk deel der Zuiderzee en de Zuid-Hollandsche stroomen en zeegaten werd de visscherij minder druk uitgeoefend dan verleden jaar Februari. De geldelijke uitkomsten der visscherij in den Dollart en de Lauwerzee en de Zuiderzee waren thans beter, die van de Zuid-Hollandsche stroo- men en zeegaten daarentegen slechter dan in Februari van het vorige jaar. De hoeveelheid, en opbrengst der aangevoerde visch bedroeg ,n,l. volgens voorloopige opgave resp. in den Dollart en de Lauwerzee 5.820 Kg. en f 252 (10.502 Kg. en f 230 in Februari van het vo rig jaar), in de Zuiderzee 3.394.429 Kg. en f 199.249 (2.466.254 Kg. en f 123.381 in Februari 1926), in de Zuid-Hollandsche stroomen en zeegaten 236.350 Kg, en f 24.189 (verleden jaar Februari 267.084 Kg, en f 31.309). Uit Zeeland werden verzonden 2.604.400 oesters ter waarde van f 289.050 en 3.075.100 Kg. mosselen ter waarde van f 39.010 (verleden jaar Februari 2.012.700 oesters ter waarde van f 221,130 en 3.255.800 Kg. mosselen ter waarde van f 40.610). In de Zuiderzee leverde de haringvangst met reep- en sleepnetten en wonderkuiL nog geringe vangsten op, met uitzondering' van enkele won- derkuilen die beneden Enkhuizen mooie vang sten konden bemachtigen. De prijs van de haring was, den tijd van het jaar in aanmerking geno men, niet hoog. Omstreeks half Februari werd begonnen met het plaatsen der fuiken langs de Friesche kust. Met den haringzegen nabij Den Helder werden zeer ongelijke vangsten verkregen. Enkele dagen werden mooie vangsten met de kommen langs de Texelsche kust bemachtigd. De spieringvisscherij met den wonderkuil leverde tamelijk groote vangsten op, doch de spiering was klein van stuk, zoodat een groot gedeelte voor eendenvoeder werd gelost. Met de spiering- deepnetten werden bevredigende vangsten ver kregen; deze spiering was groot van stuk en bracht een goeden prijs op. De botvïsscherij was j van zeer weinig beteekenis. De garnalenvis- scherij in het Marsdiep verliep voor de zeilvaar - tuigen minder gunstig; de motorvaartuigen gingen het zeegat uit en konden grootere vangsten be machtigen. In de Zuiderzee, werden enkele schot jes gevangen. In de Waddenzee werd de visscherij op mosse len van de perceelen niet uitgeoefend, terwijl de visscherij op mosselen van de natuurbanken af nam. Daarentegen nam de visscherij op mosselen voor eendenvoeder gestadig toe. De visscherij op mosselen voor bemesting was van weinig betee kenis. De oestervisscherij bleef zich kenmerken door .zeer geringe vangsten, terwijl het resultaat der wulkenvisscherij bok minder bevredigend was, daar de aanvoeren meermalen te groot wa- ren om een loonenden prijs te kunnen verkrijgen, j De alikruikenvisscherij had een tamelijk gunstig f erloop. Op kokhanen werd weinig gevischt. VISSCHERIJ IN DE MORA YB AAI. Maandag is te Ostende een internationale con ferentie geopend in zake de visscherij in de Mo_ raybaai (Schotland), onder voorzitterschap van prof. Hjout, hoogleeraar aan de universiteit te Os- o. Er zijn gedelegeerden uit Engeland, Schotland, Nederland, Duitschland, België, Noorwegen en Denemarken. Het doel der conferentie is, uit te maken of de Mora^baai al of niet voor buiten- landsche vissch.ejrsa_gesloten moet worden. Heden zal nog vergadera"'wöt*den. Men verwacht, dat er een overeenkomst tusschen de verschillende be langhebbende staten en Engeland tot stand zal komen. De zittingen zijn niet openbaar. In de Dinsdag gehouden zitting van het con gres tot herziening van de wettelijke regeling in zake de vischvangst in de Moray Firth in Noord- Schotland, welk congres te Ostende plaats heeft, stelden de Engelsche vertegenwoordigers voor, de baai ook volledig te sluiten voor buitenlandsche stoomtreilers, zooals zij ook voor de Engelschen gesloten is. Indien dit niet aanvaard zou worden, zouden de vischnetten aan de onderzijde veel grootere mazen moeten krijgen. De Belgische vertegenwoordigers stelden daar entegen voor, een grens aan te wijzen, welke af doend de voorttelingszone beschermen kan, veel eer dan een feitelijke bevoordeeling van de kust- visschers in de hand te werken ten nadeele van de buitenlandsche visscherij. Een overdreven be scherming der nationale visscherij kan inderdaad verderfelijk worden, daar zij ook andere landen dien weg zal opdrijven. Wat de grootte der ma zen betreft werd opgemerkt, dat het slepen der netten de mazen alle sluit en het gevaar voor jon gere vischsoorfen slechts weinig wordt vermin derd door het gebruik van grootere mazen. Ne derland en Duitschland steunden het Belgische standpunt. FU»L Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand en Snïjwonden, Ontvellingen en allerlei Huidver wo n d i n g e n Met verzselit ea geaeest Door de Schotsche Vertegenwoordigers zullen tegenvoorstellen worden gedaan. Op het internationaal congres te Ostende betreffende de Moray-Firth is geen overeen stemming bereikt. Noch het Engelsche voorstel tot sluiting van de baai, noch de Belgische voor stellen, welke door Nederland en Duitschland werden gesteund tot afbakening van verboden gebied werden aangenomen. De huidige regeling blijft alsnog van kracht. Besloten is evenwel een verslag der besprekin gen te zenden aan den internationalen raad voor zee-exploratie te Kopenhagen met verzoek dil aan de betrokken landen mee te deelen, in ver band met de nieuw te houden internationale conferentie. Deze conferentie, waaraan diploma ten en vertegenwoordigers van den internationa len raad voor zee-exploitatie en deskundigen zullen deelnemen, zal dan de wijzigingen onder zoeken, die in de Haagsche conventie tot regeling van de visscherij kunnen worden aangebracht op grond der besprekingen te Ostende. De commissie uit den levensmiddelenraad heeft de rapporten uit Hull en Grimsby over de vischaanvoejen en vischprijzen openbaar gemaakt. De beschuldiging dat de eigenaars der treiler- vloot hoopen visch weer in zee teruggooien, of als dit niet gaat, aan de mestfabrieken verkoopen om de prijzen voor het publiek in de groote ste den hoog te houden, is afdoend weerlegd. Voor het eerste geval is geen enkel bewijs gevonden, wat betreft het laatste wordt inderdaad een par_- tij bedorven visch aan de lijm- en meststoffabrie- ken, verkocht, omdat er anders niets mee te doen valt. Na Paschen zet de commissie haar onderzoek te Yarmouth, Lowestoft en Aberdeen voort. Voor de vroege vangst van het zomer-sei- zoen op de Westkust van Schotland zijn de vooruitzichten te Stromness goed. Er, zijn al ree ders uit Aberdeen over gekomen om pakplaatsen te huren. Een kleine motorboot deed een proef- schot en ving zeven crans haring van uitstekende kwaliteit. Volgens de Fiskets Gang waren dë vangst resultaten der Noorweegsche visscherij in 1926 over het algemeen bevredigend. De prijzen waren echter belangrijk lager dan in het vorige jaar. De besomming der vangsten behalve die van zee honden en walvisschen, worden voorloopig op 85 millioen kronen geschat tegen 117 millioen in 1925 en 125 millioen in 1924. stel hern op prijsWordt iid van de Ned. Ver. t. besch. v. Dieren, i f 1.25 per jaar. Geeft U op bij juffr. Kerbert, Stationsweg, Velsen. 8 Scheepvaart Het hospitaalkerkschip „De Hoop", is van den eersten kruistocht mét een aantal leerlingen der Kweekschool voor de Zeevaart aan boord van de Noordzee in de visschershaven te lJmui den teruggekeerd. Het zal meer dergelijke korte reisjes met deze leerlingen maken, totdat het sei zoen voor de haringvisscherij is aangebroken. Het beslag op den hier als bijlegger met schade binnengekomen Poolschen zeelichter Woj tek is opgeheven. Het schip heeft de reis naar Gent voortgezet. DE NOODLOTTIGE AANVARING OP HET NOORDZEEKANAAL. Betreffende de aanvaring van het stoomschip Amsterdam met de motorsleepboot Eendracht IV en de door deze gesleepte dekschuit op het Noordzeekanaal, waarbij een man is verdronken, heeft de Raad voor de Scheepvaart de volgende uitspraak gedaan. De Raad is van oordeel dat de aanvaring een gevolg is van een samenloop van omstandighe den. Het is niet onwaarschijnlijk dat de Amster dam, hoewel deze, en terecht, ongetwijfeld voort, durend trachtte de as van het vaarwater te hou den, in verband met haar loefgierigheid en de om standigheid dat tengevolge van den mist de oevers vooruit 'niet te zien waren, op het oogen- blik van het ongeval iets met den kop naar den Zuidwal ging. Op de vaart van de Amsterdam is geenerlei aanmerking te maken. De vaart van de Eendracht IV echter, die zelf zwaar beladen was en nog een lichter met lading achter zich had, was voorzeker, het mistige weer in aanmerking genomen, veel te groot, zoodat het onmogelijk was, toen het sein van de Amsterdam werd ge hoord, door stoppen tijdig vaart te minderen. On juist is het echter dat men de lading op de Een dracht IV zóó heeft opgesteld, dat deze het ge luid van de luchtfluit moest onderscheppen, er werden op de Eendracht IV allesbehalve geregeld seinen gegeven. De raad merkt nog op, dat de pakschuit, die met een tien K.M._vaart tusschen de Amsterdam en de Eendracht IV doorschoot, met het oog op den mist een ho.ogst gevaarlijke snelheid had. In de week van 28 Maart tot 4 April zijn te lJmuiden uit zee binnengekomen 56 stoomsche pen en 1 zeelichter en naar zee vertrokken 50 stoomschepen. De Stoomvaart-Mij. Nederland heeft beslo ten tot den bouw van vier motorvrachtschepen voor den regelmatigen snelvrachtdienst tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië; De motoren dezer schepen zijn reeds bij de fir ma Sulzer te Winterthur besteld. Het worden en kel werkende twee tactmotoren met acht cylin ders, die 6200 P.K. zullen ontwikkelen, waar mede de schepen een dienstsnelheid van 14 mijl zullen kunnen loopen. De afmetingen zullen worden: lengte 490 voet, breedte 61 voet, diepte tot opperdek 36 vpet 9 duim. De schepen krijgen eèn bak, een lang brughuis en een kampanje. In het lange brughuis wordt een inrichting ge maakt voor het vervoer van twaalf passagiers, met de mogelijkheid tot uitbreiding van het aan tal hutten, indien dit wenschelijk mocht blijken. In dit brughuis is tevens ondergebracht een koel. en vriesruimte voor het vervoer van aan bederl onderhevige lading. De schepen worden voorzien van houten dek ken en ingericht voor het vervoer van ruim 2000 pelgrims. Aan de inrichtingen voor het vervoer van zwa. re lading is bijzondere aandacht besteed; de sche pen worden voorzien van drie masten en krijgen electrische lieren en kranen. Er zal nog één stoomketeltje aan boord komen voor verwarmingsdoeleinden. Dit zal evenwel niet met kolen gestookt worden, doch, indien de groote motor stilstaat, met olie, en gedurende de vaart met afgewerkte gassen van den grooten motor. (Hdbl.) Gemengd Nieuws. VEREENIGING TOT STEUN. De afdeeling Kennemerland der Vereeniging „Tot Steunhield onlangs, naar wij in Kerk Volk lezen, haar gewone jaarlijksche vergadering in het gebouw der vrijzinnige hervormden aan de ,Heul te Alkmaar, Uit het daar uitgebrachte jaarverslag over 1926 bleek, dat thans 5 minderjarigen onder hare voogdij staan; een jongen is als matroos 3e klasse bij de Kon. Ned. Marine geplaatst, een andere wordt in Gelderland voor het boerenbedrijf op geleid, terwijl twee jongens en een meisje voor alsnog de openbare lagere school bezoeken. Ge drag en gezondheidstoestand der kinderen zijn goed. In de kosten der verzorging wordt deels voor zien door regeeringssubsicUe, die over 1926 be droeg f 52, deels door contributiën van leden en begunstigers, van wie een totaal bedrag van f 286.15 ontvangen werd. De jaarrekening sloot ditmaal met een nadeelig saldo van f 401,72. De afdeeling telt te Akersloot 2, te Alkmaar 30, te Bergen 5, te Beverwijk 11, te Bloemendaal 7, te Castricum-Bakkum 8, te Egmond aan den Hoef 2, te Heiloo 5, te Limmen 16, te Santpoort 2, te Schoorl 6, te Uitgeest 2, te Velsen 1, te lJmuiden 5 leden en begunstigers, terwijl nog 8 personen, buiten de afdeeling woonachtig, het werk geldelijk steunen. Het bestuur bestaat uit: Mevr. M, J. M, Baar- Stemp te Alkmaar, Zuster A. Plas te Castricum. Ds. D. Eilerts de Haan te Heiloo en Mr, P. Donker te Beverwijk. Er is voor 't oogenblik eene vaca ture, waarin men binnenkort hoopt te kunnen voorzien. De afdeeling stelt zich ten doel hulp te ver- leenen aan minderjarigen, wier opvoeding dreigt verwaarloosd te worden of reeds verwaarloosd wordt, aan ongehuwde moeders en aan ontuch tige vrouwen, die haar leven wenschen te ver beteren. Zij werkt in vrijzinnig-christelijken geest. Hopelijk zal men het mooie sociale werk door een kleine financieele bijdrage willen steu- PRINSES-JULIAN ABLOEM, VOOR HET DRENTSCHE VEENKIND. De propaganda-commissie voor het Drentsche Veenkind zal dezer dagen aan de Colleges van Burgemeester en Wethouders van alle gemeen- ien verzoeken, te bevorderen, dat in hun ge meente een collecte worde gehouden ten behoe ve van het zwakke Drentsche Veenkind, opdat alsnog zooveel mogelijk van deze kinderen nieu we gezondheid en levenskracht zullen kunnen opdoen. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana heelt op verzoek der propaganda-commissie haar instemming met dit denkbeeld betuigd enhaar toestemming verleend, haar naam aan deze col lecte te verbinden, zoodat de te verkoopen bloem de Prinses-Julianabloem zal heeten. De collecte zal gehouden kunnen worden op of na den 30sten April, den achttienden verjaar dag van Prinses Juliana. Zooals bekend is worden de kinderen ver pleegd in de omgeving, die de ouders het meest wenschelijk achten. De propaganda-commissie be staat dan ook uit leden van verschillende ver- eenigingen voor vacantie- en herstellingskolonies. Voorzitter is Th. M. Ketelaar van het Centraal Genootschap; Penningmeester Mr, A. J. M. Lees berg voor de Roomsch-Katholieke kolonies; Vice- Voorzitter is Ds. H. C, Hogerzeil voor de Prote- stantsch Christelijke kolonies; Secretaris: A. C. Bos te Egmond aan Zee. Indien in een gemeente een commissie voor deze inzameling is opgericht, wordt deze verzocht ten spoedigste daarvan kennis te geven aan den secretaris A. C. Bos te Egmond aan Zee, die ook bereid is, vooraf alle gewenschte inlichtin gen te verstrekken. 12e BEURS VAN DE DAMESKRONIEK. Naar wij vernemen is thans definitief vastge steld, dat deze Beurs gehouden zal worden van 6 t.m. 15 Mei a.s. in alle zalen van het Concert gebouw te Amsterdam, De directie deelt ons mede, dat reeds zeer vele vooraanstaande firma's gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid om op deze tentoonstelling te exposeeren. Het gebouw wordt op speciale wijze gedeco reerd, terwijl voor vele attracties zorg zal wor den gedragen. Jean Louis Pisuisse met zijn vroo- lijke kameraden, zal gedurende de tentoonstel ling zoowel des avonds als des middags optreden. De N.V. Zeebad Huisduinen (nabij Helder) heeft een keurig-uitgevoerd prospectus uitgege ven, dat, naast een aantal afbeeldingen der door haar geëxploiteerde zomerverblijven, uitvoerige inlichtingen geeft omtrent den prijs en de voor waarden, voor huur. De vriendelijk aanziende en practisch ingerichte villa's zijn aan of nabij de duinen en het strand gelegen en bieden een rustig en ideaal zomerverblijf. Zij worden geheel gemeubileerd verhuurd; de huurder heeft slechts te zorgen voor bed- en tafellinnen, lepels, vorken en messen. Het strand te Huisduinen is uitgestrekt en ab soluut ongevaarlijk; de duinen zijn, behoudens een enkel gedeelte in gebruik bij de Heldersche waterleiding, vrij en bieden vele en zeer afwisse lende wandelingen. Meer en meer wordt de laat ste jaren dan ook geprofiteerd van de te Huis duinen geboden gelegenheid voor een verblijf aan zee, waar het mondaine leven nog niet is door gedrongen. De woningen bieden alle moderne comfort. Het prospectus bevat de photo's en platte gronden der verschillende huizen en geeft inlich tingen omtrent huurvoorwaarden. Het wordt op aanvraag gaarne franco toegezonden door de N.V,, correspondentie-adres Koningstraat 29/31, Helder, - Met dank aan God mogen wij zeggen, dat het zendingswerk zich krachtig ontwikkelt. Maar tegelijkertijd vervult ons dit met zorg, omdat wij den groei van het werk vaak moeten tegen gaan. Trots die ontwikkeling is de raming der uitgaven i niet hooger dan die van het (f *840,000.Kunnen wij de zegeningen aan, of moeten wij ze afwijzen, uit gebrek kracht om ze te aanvaarden. Hel stellen van -deze vraag vindt zijn in de moeilijkheden, welke wij onderving het bijeenbrengen van wat voor den zend arbeid noodig is. In 1926 hebben wij bijna ontvangen wa| noodig hadden, maar de eerste maanden stellen ons weer voor een dreigend tekori werk gaat intusschen voort en het stelt ken dag zijn eischen, maar de bijdragen daarmede geen gelijke tred. Wij schatten den achterstand op 1 Maai| ongeveer f 80.000,—. Hierin moet worden voorzien, wil het geen schade lijden, 't Zou tot schade van zijn, als wij dit niet konden doen. De zendsl zouden hierdoor in groote zorg geraken. Hulp, spoedige hulp is daarom dringend Wij komen op de hulp van U, die dit lei krachtig beroep doen. Durven wij de zegeningen aan? God ge wij met een blijmoedig ja antwoorden! Als roept moge ons antwoord zijn: Als Gij hebt voor Uw werk, dan staan wij g met het geld, dat Gij ons hebt toevertrouwj is alles het Uwe. Zegene God onze arbeid en zegene Hij Uwe gave' voor dien arbeid! Namens de Hoofdbesturen der Samenweri Zendingscorporaties: Dr. C. W, Th, Baron van Boetzelaer van beldam, voorzitter Ned. Zend. Gen. Prof. Dr. J. A. Cramer, voorz, Utr. Ds. H. J. de Zwart, voorzitter Ned. Zend Dr. J. R. Callenbach, voorzitter Saaj Talaud-Comité. - Jhr. H. M. de Koek, Thesaurier N,Z.G,( V. en S. T. C. H. van Randwijk, penningmeester N. Z, Ds, Joh, Rauws, Ds. B. J, C. Rijnders, J. Brouwer, Ds. D, Crommelin, zendingsdirsi) AAN DE BEVOLKING TEN PLATTEN LA Het vorig jaar verschenen in Reizen en Ta het orgaan der Nederlandsche Reisvemn een serie artikelen van haren voorzitter dec van der Flier, die ter gelegenheid van hi jarig bestaan dier Vereeniging haar wordinj. en bloei uiteenzette. In die artikelen kwam al tot uiting de opvoedende kracht die in he zen in het algemeen en in het werk der N landsche reisvereeniging in het bijzonder Indirect is dit de oorzaak geweest, dat i, tiatief van het Dagelijksch Bestuur der f een commissie is gevormd, die zich ten dot! de ideëen waaruit gemelde vereeniging kj wijderen kring ten platten lande bekend It ken. Volgens hare Statuten heeft de Nederlas Reisvereeniging ten doel den lust tot rei het algemeen te wekken, aan te moedigen onderhouden en dat daardoor echt vacai not, als ontwikkeling op elk gebied bereikl te worden, waartoe zij voor hare leden en grootere reizen in binnen- en buitenlaj der deskundige leiding organiseert. Strer zooveel mogelijk reisgenot voor zoo weinij gelijk kosten te verkrijgen. Naar winst woii gestreefd, de leiders zijn leden der vereis die zich belangeloos ten dienste hunfler leden stellen. Het eventueel overschot'dei bedragen wordt aan de deelnemers teruggel De leden ontvangen tweemaal per maan! teloos het orgaan der vereeniging, waarin I ve tal van wetenswaardigheden, steeds reizen met de reissommen worden vermeil de reissom is alles begrepen (kosten der ve? middelen, verblijfkosten in hotels, fooien zoodat slechts de kosten van en naar hel en aanvangspunt der reizen, van niet verfè consumpties niet, althans in den regel niet, reissommen zijn begrepen. De toetreding tot de Vereeniging staal alle mannen en vrouwen open, die den ieefli;: 18 jaren hebben bereikt en die een contributie van f 1.25 per jaar versé zijn met bij de toetreding een entreegeld cent. Het behoeft geen verwondering te wette de Nederlandsche Reisvereeniging in den i 1926 reeds haar 50 duizendste lid boel: gedurende haar bestaan met hare honderde zen aan duizenden een ongekend reisgenol erschaft, waartoe "de enkeling uit onbereii en gebrek aan talenkennis nooit in staat a geweest. Tot dusverre trok de vereeniging de over hoofdzaak hare leden uit de steden, ten platten lande nog steeds niet ingek Voormelde commissie hoopt daarin verac: te brengen. De kosten van het lidmaatschap vornis tuurlijk geen bezwaar, evenmin de kosttt reizen zelve. Immers tallooze reizen worden ieder jas binnen- en buitenland gemaakt, die de zestig gulden niet overschrijden, daarnaas' den tientallen reizen voor hoogere reissa naar verder gelegen landen uitgeschreven Is men bekend met het feit, dat van tot geslacht de uitspanning van vele bijna uitsluitend bestaat in het bezoek vai mis na kermis met de daaraan verbonden! gens, die later vaak in minder aangename nering moeten worden herdacht of bezuur! rijst des te meer de wensch, dat ook in d« geren daarvoor in de plaats de lust tot ontwaakt. Geen genoegen alleen, r.een in lereerste plaats dient aan het nuf van gedacht. Bedoeling is dit jaar reeds onder desk leiding een tweetal reizen te ondernentf eerste een Pinksterreisje van vier weelderige Vlaamsche landouwen, Ank" Gent en Brugge, met Belgische badplaatsen, door Zeeland, kosten hoogstens f 35.—. De tweede naar Parijs en Normandie h om hare vette weiden, paardenfokkerij l' Normandisch paard). Getracht zal worden eenige landbouw nemingen en fokstations van beteekenis zien, terwijl voor ontspanning verder een zal worden gebracht aan de Fransche hm sen Deauville en Trouville, kosten hof, f 85.—, I Waar momenteel een trek onzer Iandbti naar Frankrijk is om daar een bestaan hopen we, dat voor deze reis veel zal bestaan. De N. R. V. hoopt verder, door het hoiw' voordrachten op verschillende plaatsen ten lande, belangstelling voor haar werk Ij :n en roept daartoe aller medewerkt'1 Wie verdere inlichtingen wenscht, ?l zich tot het Centraal Bureau der Veret! Anna Paulownastraat 48 den H gaarne gratis inlichtingen verstrekt. Namens de plattelandscommissie derft' Le Fèvre, voo^1 Smit, secretaris.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 2