Vervolg Plaatselijk Nieuws Ijüiuideu^ Velsen. Spruioi, Bij alle Drogisten Laatste Berichten. Openbare Verkoop KENNISGEVING inzake tijdelijke afsluiting van een weg. Burgemeester en Wethouders van® Velsen brem gen ter openbare kennis, dat het gedeelte van de Kanaalstraat, van de Kerkstraat af tot de De Wetstraat, telkens voor zoover noodig, van Woensdag 13 April a.s. tot nader order, voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Veis en, S April 1927. Burgemeester en Wethouders van Velsen, de Secretaris, de Burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. AGENDA. ZATERDAG. Thalia, Bioscoop, 8.15 uur. Tivoli, Concert IJmuider Volksstem, 8 uur. Patronaatsgebouw, Zeeweg, Protestvergaderin; R.K, Kiesvereeniging 8 uur. ZONDAG. Thalia, Bioscoop, 3, 5 en 8.15 uur. MAANDAG. Thalia, Bioscoop, 8.15 uur. DINSDAG. Velser'oeek, Jaarvergadering Ned. Vereen, voor Koeltechniek. Hotel De Prins, Vergad. Winkeliersvereen. Wijkeroog, Lezing Jhr. J. C. Mollerus, S.30 uur. Het is verbazend, zoo veel nieuwe zaken in onze plaats worden geopend. Maar er komen telkens heele nieuwe straten bij en dan zijn win kels ook noodig. Tot voor kort was er tusschen de Trompstraat en Kalverstraat niets dan zand, nu is de Lumeystraat bijkans geheel bebouwd en er is ook hier al weer een nieuw stuk van de De Ruyters'traat bebouwd. Op den hoek Lumeyslraat. De Ruylerstraat heeft de heer K. Nederlof, die aan den Hoogeberg" reeds eenige tientallen jaren een goed bekende kruidenierszaak heeft, een tweede zaak in deze branche geopend, die ook wel weer een goede reputatie zal krijgen. NIEUW KERKGEBOUW. In een deze week gehouden vergadering van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente is be sloten over te gaan tot den bouw van een jeugd- kerk, dat tevens zal dienen als wijkgebouw voor nieuw-IJmuiden. Er zal nog dit jaar met den bouw worden be gonnen, als een bedrag van f 5000 wordt bijeen gebracht, Voor het beheer van het gebouw is een commissie benoemd, bestaande uit Mevr, Dijckmeestervan Lennep, Mevr, Eth. Polderman, Mevr. Falk en Mevr. Tjaden- en de heeren Dsi H. J. Dijckmeester, J. C. Dunnebier, Tj. Doeven. dans, A. Beenhakker, C. Heere, J. J. Baart, H. Medik Kok en J. M. Jimmink. Wij kunnen nog melden, dat het gebouw zal ko men naast de Insingerschool, nabij het Kenne. merplein. Het zal bevatten de groote zaal voor de jeugdkerk en voor andere samenkomsten, kleine re vergaderlokalen, terwijl het plan ook een drie tal woningen bevat. De kosten worden geraamd op f 80.000. De grond is gekocht en door verkoop van heele, halve en kwart-vierkante meters betaald, terwijl voor den bouw door het Steenenfonds, een bazar en giften reeds een bedrag van ruim f 14000 bijeen is. De heer N. Dik heeft zijn vleeschhouwerij verplaatst naar de President Steynstraat, tegen over de Doopsgezinde Kerk, De geheel verbouw de winkel ziet er keurig en frisch uit en met de fraaie bloemen voor het raam geeft de nieuwe zaak een mooi cachet aan dezen hoek van IJmui- den. A.s. Woensdagavond wordt in de Ned. Herv. Kerk een bijzondere dienst gehouden, waarin de aaneengesloten lezing van de Lijdensgeschiedenis uit de vier Evangeliën zal worden afgewisseld door gemeentezang. De Arbeiders Mandolineclub Excelsior, dir. de lieer J. W. Raadman, begint a.s. Woensdag een nieuwen cursus voor leerlingen. STAATSVISSCHERSHAVENBEDRIJF TE IJMUIDEN. Bij het afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer over de begrooting voor 1927 spraken enkele le den hun voldoening uit, dat een commissie zal worden ingesteld, ten einde te onderzoeken of het mogelijk is om voor het Staatsvisschershavenbe- drijf te IJmuiden tot een sluitende rekening te komen. De heer W. Doevendans is afgetreden als voorzitter der Chr. Jongè Mannen Vereeniging. In zijn plaats is gekozen de heer Joh. van Gelder. Als secretaris is opgetreden de heer K. Spijker en als tweede voorzitter de heer I. Sliggers. EEN AARDIGE TENTOONSTELLING. Wij hebben reeds gemeld, dat de heer B. A. Dammers Jr. aan de Hoogere Schildersschool te Brussel (Ecole supérieure de peinture Logelain) het leeraarsdiploma behaalde en daarbij de gou den medaille met onderscheiding verwierf. In de werkplaats van zijn vader aan de Huy_ gensstraat 87 heeft de heer Bern, Dammers thans een tentoonstelling van werkstukken ingericht. Wij hebben er gistermiddag een kijkje genomen en het marmer-, hout- en decoratiewerk bewon derd. Want daar is prachtig werk bij. Bij hel marmerwerk b.v. vert de mer, waarin het woelige van de zee mooi uitkomt, zilver esdoorn, grand antiek enz., bij hei houtwerk de diepe kleuren van mahoniebloem, palissander enz, We zien er ook Japansch werk en heel modem werk, met scheeve huizen en andere motieven, als vrouwenfiguren enz. Eenigé plafonds geven oude en nieuwe kunst, dé oude met vogeltjes en takken, de nieuwe met moderne uitingen. Van de letierpaneelen is de reclame van een juweliers firma heel sprekend. Men ziet daarop een meisje, met in de handen een snoer parelen, die op een afstand u al tegenschitteren. De tentoonstelling is voor belangstellenden tot Dinsdagavond te bezichtigen. Men zie verder de advertentie in dit blad. Men schrijft ons: Donderdagavond vergaderden wederom de met selaars en opperlieden in het lokaal van den heer Demmers. Ter sprake kwamen ook de onderhan delingen, die op het oogenblik gevoerd worden tusschen de patroonsvereenigingen en de landelij ke bonden van bouwvakarbeiders. Om reden de moeilijkheden, die daarbij moeten worden over wonnen, niet gering zijn en daar voorloopig dan ook geen resultaat van wordt verwacht, is er be sloten de gespecificeerde tarieven, opgenomen in het reglement van de Metselaarsvereeniging „Ons Belang", over te nemen. Hoewel ook dit geen al- geheele voldoening schonk, was men toch bereid dit als compromis te aanvaarden. De datum van invoering werd bepaald op Maandag 12 April. DE STATENVERKIEZINGEN. Het was Woensdag heel kalmpjes met de ver kiezing voor de Prov. Staten. Bij de stembureaus was het alleen in het middaguur, tusschen 12 uur en half twee, wat drukker. Het weer was drui lerig en regenachtig en maakte alles een weinig triest. Alleeen deR.K. Staatspartij had bij de stembureaus een bord staan, met de aanwijzing, dat men op lijst 15 H, Bergkamp moest stemmen. Wij schrijven bord, want de man, die er bij hoor de, schuilde vanwege den regen meestal in de portiek of de gang van het stemlokaal. De S, D. A., P. en de Chr, Hist. Unie reikten model-stem briefjes uit, ingevuld en wel. 't Was alleen maar jammer, dat men die niet gebruiken mocht. Des avonds voor het bureau van ons blad op het Willemsplein was er groote belangstelling. Wij hadden geannonceerd, dat wij om S uur den uitslag zouden bekend maken, maar het publiek was er veel eerder en om 8 uur was het grootste gedeelte van den uitslag reeds binnen. Om half 9 was de uitslag van de geheele gemeente bekend, waartoe leden van stembureau's, raadsleden en wethouders ons hunne me'dewerking verleenden. Er is ditmaal druk gestemd, want van de 14713 kiezers hebben 13029 hun stemplicht vervuld. Als men rekent, dat 'zeer velen op zee zijn en er dan nog overblijven de zieken enz., zijn er niet veel kiezers moedwillig thuisgebleven en zullen weinig vervolgingen noodig zijn. Dit is voor een deel wel te danken aan de actie der Anti-Stemdwang Partij, die 452 stemmen op zich vereenigde, een aantal, dat voldoende is, om haar straks een raadszetel te bezorgen. De politieke partijen zul len dit zeker een ernstig verschijnsel vinden. De stemdwang heeft aldus heel leelijke gevolgen. Aan prognoses voor de a.s. gemeenteraadsver kiezing wagen wij ons niet. Wij zouden kunnen opmerken, dat de S. D. A. P. bijna 1000 stemmen minder heeft gekregen, dan bij de Kamerverkie zing in 1925. Maar een Statenverkiezing is heel iets anders dan een verkiezing voor den gemeen teraad. De politieke partijen zullen trouwens uit de cijfers zelf wel hunne lessen trekken, De heer G. W. Need heeft zijn muziekhandel verplaatst van Trompstraat 14 naar Trompstraat 9. Schuin tegenover de oude zaak is een grooi nieuw winkelhuis gebouwd, waarin de muziekhan del thans is ondergebracht. Men moet den ondernemingsgeest onzer zaken- menschen, bewonderen, want op de plaats van de onooglijke huisjes is een prachtig winkelpand verrezen. En in dit pand is een muziekhandel, die een groote stad tol sieraad zou strekken. Wij hebben gisteren een kijkje genomen, ofschoon we toen nog geen goed oordeel konden vellen, want vanavond kan men de nieuwe zaak eerst in den luister van het licht en de bloemen zien. Maar we konden wel zien de keur van piano's en orgels, piano's in de merken Spaethe, Rud. Gunther, Schiedmayer, Max Becker, Rekewitz, Gebr. Lan ge, Steinbach. Orgels van Spaethe, Liebig, Horrii- gel en verder de meest vooraanstaande merken. De radio-afdeeling bevat een groote collectie toestellen en onderdeelen en verder is er een rij ke verscheidenheid van kleinere muziekinstru menten, als pathéfoons, violen, mandolines enz. Aan de zaak is verbonden een muziekschool voor alle instrumenten. Deze is boven, evenals de toonkamer, terwijl dagelijks een gratis demonstra tie wordt gehouden voor alle instrumenten. Deze prachtige zaak zal nog voordeeliger uit komen, als straks het woonhuis daarnaast is ge sloopt en de hoek Trompstraat-Zeeweg dus veel ruimer is geworden. Vermelden wij nog, dat bij de zaak ruime werk plaatsen zijn voor reparatiën, schoonmaken en onderhouden van muziekinstrumenten. Het moois, perceel is gebouwd door den aannemer P, Ver schoor alhier, terwijl de meubileering en stoffee ring is van den heer C. W. J. de Vries, Tromp straat. De heer Need moge met zijn prachtige zaak het eraiende succes hebben. De afdeeling Velsen-IJmuiden der Vereeni ging Volksonderwijs belegt a.s. Woensdagavond een openbare vergadering in de kleine zaal van Thalia, waarin Mr, H. Smeenge, lid van de Eerste Kamer zal spreken over de vraag: „Al of niet bij zondere openbare scholen?" Deze vergadering wordt gehouden in verband met de stichting van een neutrale school alhier. Debat wordt gewenscht. In de dezer dagen gehouden jaarvergadering der afd. IJmuiden van den Ned, Chr. Vrouwen bond bleek uit het jaarverslag, dat de afdeeling thans 60 leden telt. In de plaats van mevr, van Dorp en Mej. de Jong, die bedankten, werden als bestuurslid gekozen mevr. Dijckmeestervan Lennep en Mevr, Bos, Tot afgevaardigden naar de algemeene vergade ring te Middelburg werden gekozen Mevr. van Dalen en Mevr. Homburg. Op den hoek van een drukke straat hoort een mooi winkelhuis. Zoo is op den hoek van Trompstraat en Kortenaerstraat een woonhuis verbouwd tot een mooi winkelhuis en daarin heeft de heer C. Bus een vleeschhouwerij ge opend. Die opening geschiedde Donderdag onder veel belangstelling. De heer Bus, vroeger werk zaam in de zaak van den heer Hemken aan de Kennemerlaan, is een vakman en zijn zaak ziet er tip-top uit. Rein en zindelijk, zooals het in een slagerij behoort, terwijl de fijne vleeschwaren er zeer aanlokkelijk uitzien, vooral nu ze zoo uitko men tusschen de mooie bloemen, die, werden ge zonden, In deze drukke wijk, waar nog tientallen huizen verrijzen, voorziet deze nieuwe zaak in een behoefte. Na jarenlang zwijgen, aldus lezen wij in het Predikbeurtenblad der Ned. Herv. Gemeente, hoopt de klok van onze oude kerk (Gebouw voor Chr. Belangen) haar taak weer op te vatten en een muur vóór den kerkdienst haar noodigend ge luid te doen hóoren. De kerkeraad achtte het bij zonder gewenscht, dat die blijde klank van „kom toch" 't eerst bij de bevestiging van de nieuwe leden zich zou laten vernemen, - De electrische installatie van 46 in aanbouw zijnde woonhuizen in Velserduin is opgedragen aan het Electro-Techniscb Bureau J. Prins, Zee weg, IJmuidenOost. NIEUWE AANSLUITINGEN. 587 Zeevischhandel, VischCor, Wilhelmina- kade 9 huis. 588 H. Lastdrager, Drukkerij Willemsplein C 3 zwart. 2309 Mr. P. Donker, Advocaat, Zeeweg C 18, Beverwijk, Dinsdagavond zou door de afdeeling van de S. D. A. P. een openbare vergadering worden ge houden, waar de heer A. W. Michels, lid van Ged. Staten, als spreker zou optreden. Evenwel, de heer Michels behoefde zijn verkiezingsrede niet uit te spreken, want er was zóó weinig be langstelling, dat besloten werd om dé vergade- ing maar niet door te laten gaan. De Gem, Zangvereeniging „De IJmuider Volksstem'' geeft hedenavond een uivoering in de Concertzaal Tivoli, met medewerking van den minstreel Geert Dils. FEESTAVOND FRYSKE KRITE. Dinsdagavond hield de Vereeniging „de Fryske Flagge" een zeer druk bezochten feestavond in hotel „De Prins". Na het zingen van net Friesche Volkslied, open de de voorzitter, de heer H. van der Schuyt, de bijeenkomst met zijn tevredenheid uit te spreken over tie groote opitomst. Uit dit aantal aanwezi. gea blijkt, dat onze vereeniging zich in de belang stelling der briezen mag verüeugen en tevens, dat het bestuur niet stil" heeft gezeten, om het leden, tal uit te breiden. Het programma moest op het laatste moment nog worden veranderd, daar de heer Postma uit den Haag, die hier hedenavond zou optreden, vanmorgen een telegram zond, door ziekte verhin derd te zijn. De secretaris onzer vereeniging stelde zich d: reet telefonisch in verbinding met een vroegeren schoolvriend in Leeuwarden, den bekenden brie- schen zanger, L. Hanneman, die zich gelukkig dadelijk bereid verklaarde, over te komen, hoe. wel hij dan reeds binnen een uur uit Friesland's hoofdstad moest vertrekken. Spr. bracht hem dan ook wel zijn dank voor de ze bereidwilligheid en heette hem evenals de hee. ren Fost uit Haarlem, die het muzikale gedeelte van het programma voor hunne rekening hadden genomen, van harte welkom. Met den wensch, dal allen een genoegelijken avond mochten hebben en de vrienschap onder ling versterkt zou worden, gaf de voorzitter het woord aan den heer Hannema, Deze zong meest levensliedjes van Elgersma en wist het publiek door zijn zuivere, heldere, klankvolle bariton, stem te boeien. Hoe wist hij de aanwezigen te ontroeren met zijn zoo gevoelvol voorgedragen „Memke komt tüs en „Dy iene" terwijl hij met zijn vroolijke nummers, als „Mis Griet" en „Nou, nou" veel succes oogstte. Dat de „Selskipsgrïenmank" er in ging, bewezen de uit volle borst door het publiek meegezongen refreinen. Hierna gaven een viertal damesleden enkele nummers mandolinemuziek, die uitstekend wérden gespeeld en zeer werden gewaardeerd. In de pauze werd overgegaan tot oprichting van een Friesche tooneelvereeniging en van een kaatsclub. Na de pauze gaf de heer Hannema opnieuw ver schillende levensliedjes, waarvan vooral „Lytse Jantsje's Krvsstiid" en „Janneman" diep ontroer den. Nadat eerst door de genoemde damesleden nog een paar nummers mandolinemuziek ten ge- hoore waren gebracht, droeg de heer Hannema als laatste nummer van het programma voor „Ja- pik scil troue", een komisch stuk, waarom vaak werd gebruld van het lachen. De voorzitter sprak dan ook zeker uit naam van alle aanwezigen, toen hij hem zijn dank bracht voor den genotvollen avond en hoopte, dat de heer Hannema nog eens bereid zou zijn, voor ónze vereeniging op te treden. Nadat de heer Van der Schuyt allen had be dankt voor de betoonde belangstelling en mede werking, werd overgegaan tot het bal, waarbij de heeren Post, die den geheelen avond op voortref felijke wijze den heer Hannema bij zijn levens liedjes en allen bij de vele gezongen bekende Friesche liederen, hadden begeleid, een werkzaam aandeel hadden. Het overgroole deel der bezoekers bleef tot twee uur dansen, waarbij een zeer opgeruimde stemming heerschte. De Fryske krite kan dan ook met zeer veel vol doening op haar feestavond terugzien, daar deze een groot succes is geweest, De Vereeniging van winkeliers en nering, doenden „Wijkeroog" te Velsen houdt Dinsdag 12 April a.s. 's avonds 8 uur in Hotel „De Prins" een vergadering, waarop als spreker zal optreden de Weledelgeboren heer Jhr. J. C, Mollerus, se cretaris van de Kamer van Koophandel en Fa. brieken voor Haarlem en Omstreken, Spreker zal het onderwerp behandelen „Het nut van de Kamer van Koophandel voor den Middenstand. Door het Centrale bestuur der Chr. Hist. Kiesvereeniging is voor de aanstaande gemeente raadsverkiezingen voor kieskring I de volgende lijst opgemaakt: 1, H. Groeneveld. aftr., 2. J. E. Sluiters, aftr., 3. J. C, Dunnebier, aftr., 4. A. ten Broeke, aftr., 5. C. van der Steen, aftr., 6, Dr. P. C. de Weerdt, Velsen, 7. B. de Boer, Santpoort, 8. J. Smit, Velsen-Noord, 9, G. de Jong, Sant poort, 10. C. J, van Heyst Pzn,, Velsen-Noord, 11. C. van der Sluys, Velsen, 12. C. J. Ryperman, Velsen-Noord. DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. Gezien het geringe aantal stemmen dat Woensdag bij de Statenverkiezing op de candida- ten van deze partij is uitgebracht, is het zoogoed als zeker, dat bij de a.s. gemeenteraadsverkie zingen niet met eigen candidaten zal worden uit gekomen. De vroegere Chr. Sociale Partij, thans Chr. Democratische Unie, zal aan de raadsverkiezing geen deel nemen, De Centrale Ant, Rev. Kiesvereeniging heeft de volgende groslijst opgemaakt: 1. F. P, Vermeu len, aftr.; 2. H. Homburg, aftr.; 3. A. Krijger, 4. P. Verhoog, beiden IJmuiden, 5. J, Pot, Velsen- Noord; 6. A. Eikelenboom, Santpoort; J. G, Rits- kes, IJmuiden, 8. D. Blok, Velsen-Noord, 9. H. J. Fidder, IJmuiden, 10. A. Markerink, Driehuis, 11, C. Deventie, 12. E, v. d. Brink, beiden IJmuider.. Naar Hl. Dbl.verneemt heeft het bestuur van de Federatie Velsen der S. D. A. P. den heer Lan_ deweert, die zooals men weet uit cfe S. D. A, P. is getreden, verzocht, zijn raadslidmaatschap neer te leggen. Aangezien te verwachten is, dat de hr Landeweert aan dit verzoek zal voldoen, komt er dus een vacature in den nog tot 6 Sept. zitting hebbenden Raad. Als opvolger van den hr. Landeweert komt het eerst in aanmerking de heer S. Baarda, die ech ter den zetel niet zal aanvaarden. Omtrent de op hem volgenden op de S.D,A.P._Iijst, een viertal, is ons nog niet bekend wie bereid zou zijn tot aanvaarding van de functie. In een Donderdagavond gehouden vergade ring van de besturen der Chr. Hist. Kiesvereeni- gingen te IJmuiden en IJmuiden-Oost is besloten in de kieskringen II en III met de volgende lijs ten uit té komen. Kieskring II: 1 J. C. Dunnebier, 2 A, ten Broe ke, 3 J, E. Sluiters, 4 H. Groeneveld, 5 C. v. d. Steen, 6 H, Medik Kok, 7 C. Heere, 8 Tj. Doeven dans, 9 A, de Koning, 10 Mevr. G. Baartde Boer, 11 C. Visser. Kieskring III: 1 J. C. Dunnebier, 2 J. E. Slui ters, 3 H. Groeneveld, 4 C. v, d. Steen, 5 A. ten Broeke, 6 Mevr. H. Dalhuysenv. d. Veer, 7 J. Luyt, 8 G. v. d, Genugten. Het is mogelijk, dat hierin nog weer eenige wijziging komt, daar de kiesvereeniging te IJmui denOost gisteravond nog'eens zou vergaderen. - In de Donderdagavond gehouden vergadering der R.K, Centrale Kiesvereeniging in deze ge meente is het politiek advies als volgt opgemaakt: 1 J. P. Nijssen; 2 J. P, Handgraaf, 3 C. P. J. Maas, 4 J, Zwanenburg, 5 B. Waterlander, 6 G. P. Langendijk, 7 C. Diependaal, 8 B, Osendorp, 9 F. Strijbosch, 10 Ch. J. de Vilder, 11 H. H, Meyer, 12 H. A. M, Sombroek, Maandag zal over dit advies worden gestemd. Over dit politiek advies blijkt te IJmuiden- Oost groote ontevredenheid te bestaan. Althans dezen avond wordt in het Patronaatsgebouw aan Sproeien komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot den Zeeweg een groote protestvergadering gehou den ter bespreking van dit politiek advies. De candidaatstellingen komen in onze gemeente niet zonder strubbelingen tot stand, In de week van 27 Maart2 April zijn in de ze gemeente 4 gevallen van roodvonk voorgeko men, Woensdagochtend heeft op het R.K. Kerkhof alhier de teraardebestelling plaats gehad van liet stoffelijk overschot van wijlen mej, C, B,, die Saterdag op den Alkmaarderstraatweg door een motoriiets werd aangereden en Zondag aan de be komen verwondingen is overleden. De droeve plechtigheid trok groote deelneming. Tijdens de Requiem-Mis was in de kerk bijkans geen plaats onbezet, terwijl een zeer groot aantal belangstel lenden den stoet naar het kerkhof vergezelde. De plechtigheid maakte op allen een diepen indruk. Woensdagavond hield „Velsen's Zieken, fonds" haar jaarvergadering onder leiding van haar voorzitter, den heer J. van Gameren, l'enge volge der Statenverkiezing, was er maar heet weinig belangstelling. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer H. Leering, vermelden wij, dat op 31 Dec, 1926 het fonds 6547 leden telde. Ingeschreven werden dat jaar 1531 en afgevoerd 1282 leden, zoodat een vooruitgang is van 249. Uit de cijfers, door den penningmeester, den hr. M. Koster, genoemd, noteeren wij, schrijft Hl. Dbl., de volgende belangrijke bedragen: In 192o is totaal ontvangen f 41.154,15 en uitgegeven aan verplegingskosten v. 133 patiënten, die in de ver schillende ziekenhuizen 3622 dagen zijn ver pleegd f 16.749.49. De algeheele uitgaven bedroe gen f 39,195.54, zoodat er op 31 December een saldo in kas' was van f 1.959.61. Uit deze enkele cijfers blijkt opnieuw de groote beteekenis van het Ziekenfonds voor de gemeen te. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester, welke door de Commissarissen was nagezien werd accoord bevonden en de heer Kos ter voor zijn juist beheer gedechargeerd. De aftredende bestuursleden, de heeren B. Ruig, D. Zwart en J, J, Ruis, werden herkozen, terwijl in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer W. F. Visser, werd voorzien door de verkiezing van den heer D. Zalm, HET ROODVONK IN DE GEMEENTE VELSEN. Omtrent den stand van het roodvonk in onze gemeente en de bestrijding door de inenting der schoolkinderen kan het volgende worden mee deeld. Het aantal aangegeven roodvonkgevallen in hel laatste kwartaal van 1926 bedroeg 74 en in het eerste kwartaal van 1927 45. Den 17en Januari j.l, ben ik begonnen met de inenting met een groep van ongeveer 800 kinde ren. De behandeling duurt drie weken. Daarna kwam een tweede groep, die na drie weken weer klaar was en zoo vervolgens nog een derde en een vierde. Ruim 2700 kinderen zijn nu behan deld. De behandelde kinderen zijn niet onmiddel lijk na de laatste inspuiting onvatbaar. Dat duurt nog ongeveer twee maanden, In dien lusschentijd kunnen de behandelden nog wel roodvonk krij gen, maar hun weerstandsvermogen wordt gelei delijk grooter en na afloop van deze termijn kun nen zij als onvatbaar worden beschouwd. Naarmate er meer groepen van kinderen be handeld zijn en de onvatbaarheid zich bij hen verder heeft ontwikkeld, zal men dus kunnen verwachten, dat het roodvonk meer en meer van de scholen verdwijnt. De verhouding tusschen het aantal roodvonkgevallen bij schoolkinderen- en bij niet schoolgaande personen moet dan langza merhand veranderen ten gunste van de school kinderen. Men ziet dat reeds gebeuren in onze gemeente. Terwijl het roodvonk altijd verreweg het meest voorkomt bij de schoolbevolking en dat in 1926 ook hier duidelijk het geval was, wa ren er bij de 43 gevallen in het eerste kwartaal van 1927 24 schoolkinderen, dus even meer dan de helft. Van die 24 kinderen bezochten slechts drie een school, waar, toen zij ziek werden, do inenting reeds had plaats gehad, één van hen was zelf behandeld, maar nog maar een week of vier tevoren, zoodat zich nog geen voldoende onvat baarheid had ontwikkeld. Zeer duidelijk beperken de roodvonkgevallen zich hoe langer hoe meer bijna uitsluitend tot de nog niet behandelde scholen, en naarmate weer een nieuwe groep scholen is behandeld, verdwijnt daar het roodvonk, en wordt dus steeds meer te ruggedrongen. In de maand Maart kwamen van de 15 roodvonkgevallen er slechts 6 voor bij school kinderen, waarvan 5 op scholen, waar nog niet was ingeënt en 1 op een school, waar dat wel was gebeurd. Deze voorloopige gegevens wijzen ongetwijfeld in de richting van een gunstige uitwerking van de inenting. Ik grijp dan ook deze gelegenheid nog eens aan „.n de ouders van kinderen, die een school be zoeken, waar nog niet is ingeënt, ten sterkste aan te raden hunne kinderen voor de vaccinatie op te geven. De lasten, die men van de inspuitingen on dervindt, zijn zóó gering, dat zij geen bezwaar op leveren. Vooral de jongste kinderen ondervinden de minsten last. Op de scholen, waar de inenting nog niet heeft plaats gehad, zal dat gebeuren na de Paaschvacantie, behalve op de Groen van Prinstererschool, waar men niet op mijn voorstel is ingegaan. Aangaande het effect der vaccinatie tegen diph- therie kan nog worden meegedeeld, dat deze ziekte verleden jaar uitsluitend is voorgekomen (20 gevallen) bij personen, die niet waren ingeënt dat dit jaar nog geen enkel geval voorkwam. De Gemeenteliike Geneeskundige, L. S. LIMBORGH MEIJER. Velsen, 8 April 1927, BURGERLIJKE STAND VELSEN. Geboorten J. den Hartogv. d. Meer, d.; M, Moot—van Eek, d.; P. W. Nijssen—v. d. Lem, z.; G. E. Timmer—Joern, d,; G. Bloemendaal— Ringnalda, d.P. Klakmande Niet, d.; H. C. van CroonenborgKeirsgieter, z. Ondertrouwd: H. de Krijger en A. F. Dijkgraaf; H. Veluwenkamp en -J. Tol; J. J. de Wolf en M. Roschar; P. Voorbraak en C. M. Bos. Getrouwd: J. v. d. Linden en F, Gravema- ker; G. Stam en W. M. Tolman; H. J. Snoeks en A. Pronk; B. J. Bruyns en A. Freek. Overleden: Anna Schlötz, 81 j., wed, van A. v. d, Wateren; Helena Oosterwaal, 58 jaar, echtgen. van F. J. Bremerkamp. goed bezocht was, n.l. door o.g. 300 aiic, ^en van vorige jaren. Ds. H. J. Dijckmeester sprak naar van'het woord „Wij geiooven U niet meer zeggens wil, maar wij hebben zelt ge2le' uaarna sprak de heer L. P, iismcer avond sloot. Het kerkkoor zong eenige De gisteravond gehouden vergadj, Chr. Hist, Kiesvereeniging te iJmuiclen.u0l tot resultaat gehad, dat er nog meer vet; in de opgemaakte lijst heeft plaats gehj^ de vijl eerste plaatsen. MEDEDEEL1NG. In verband met het op Maandag H afgesloten zijn van den overweg Halte 1) uost voor alle verkeer wegens weri» aen aldaar, bepaalt de Commissaris y tie der gemeente Velsen, dat in verband de de route der autobussen op dien dag; Richting Haarlem; Neptunusstraat, Overweg spoor bij IJmuiden, naar Havenkade, Julianakade, volgens gewone route. Terug; Julianakade, Havenkade, Overweg Slation IJmuiden, Noordelijke oprit, Bloi Keizer Wilhelmstraat, Prins Hendrikslrji iemsplein. Velsen, 8 April 1927. De Commissaris van Politie voK DE R1DI CORRESPONDENTIE. A, G. Kan zonder opgaaf van uw; adres in geen geval geplaatst worden, Wegens overvloed van copie moela stukken tot het volgende nummer wachlt te IJMUIDEN, op Vrijdag 29 April 19J middags 2 uur (precies), in Hotel „Nuinmi; ten overstaan van Notaris W. A, Dólk IJmuiden, 1. HET WOON- EN WINKELHUIS opgaande Bovenwoning, atelier, schuurljei te ..IJmuiden, aan de Kanaalstraat No, en rood, groot 1,80 Are. Eigendom van den heer S. v. d. Zijl, all 2. HET WOON- EN WINKELHUIS opgaande Bovenwoning, schuurtje en erf, aan de Jacob van Heemskerkstraat 23n rood, groot 1,22 Are. Eigendom van den heer C. G, van Es, ali' 3. EEN WOONHUIS met erf en 2 J met erven, aldaar, aan de BreesaapstraatM 24 en 22 elk groot circa 75 c.A, Afzonderlijk en gecombineerd. Eigendom van den heer P. de Wijn, alk 4. EEN WOONHUIS met erf aan de Wil!, straat, aldaar, no. 88, groot 1.29 Are. D: gebruik te aanvaarden. Eigendom van den heer H. Wagenaar, Huren: Perc. 1. Bovenhuis f 14.p. w., per 3: te voldoen. Beneden eigen gebruik. Perc. 2. Bovenhuis huurwaarde f 7, Beneden eigen gebruik. Perc, 3. Breesaapstraat 26 f 4.25 p, f 8.p. w. en No. 22 boven f 3.en h f 5.'s weeks. Bezichtiging op "Dinsdag en Vrijdag li', 26 April a.s, van 24 uur. Nadere inlichtingen ten kantore van je den notaris. Inpiaats van kaarten. Den 24sten April hopen Meindert de Back en Rijndertje Oldenburg, hun 25 jarige echtvereenigln[ te herdenken. Receptie eerste en twetdi Paaschdag van 3 lot 6- uur. IJmuiden-Oost, 10 pril 1927 fj] Den 24sten April hopen ona) lij geliefde Ouders, Behuwd- tl Sj Grootouders |(1 Meindert de Back H en ra Rijndertje Oldenburg, ra den dag te herdenken dat lij In voor 25 jaar in den echtwer-j ra den verbonden. Dat zij nog K) lang gespaard mogen blijven 1)1 is de wensch van hun liefheb- W bende kinderen, behuwd- O jjj kleinkinderen. [Jmuiden Oost, 10 April 1927- IJMUIDEN - Gisteren werd in de Ned. Herv. Kerk een z,g. oud-aannemelingen-avond gehouden, die heel O. STAM en W. M. TOLMAN betuigen mede namens wederiiji sche familie hun harfelijken dis voor de belangstelling bij W huwelijk ondervonden. IJmuiden, April 1927. Roemerstraat 1. Ondergeteekende, niet In il" allen, die hem hun bewijzen »n sympathie Ier gelegenheid vani!' 25 jarig jubileum als arts te Si"1 poort, in verschillende voritn schonken, persoonlijk te bedankt" betuigt langs dezen weg, medif mgns zijn familie, hiervoor al' hartelijken dank. A. de Oroot Lzn- Artl- Santpoort, 8 April '27.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 6