Nieuwe uitgaven J} met 346 punten en „Lied" te Leerdam f' prijs met 268 punten. Het minimum aan. ten voor een len prijs was 330, zoodat '^en Beer daar 43 punten boven kwam. Het leliaalde dan ook het hoogste aantal pun- alle afdeelingen gemengde koren op den ..J eD verwierf daarmede de zilveren me- an H,M, de Koningin, benevens een geld. V f 25, P'|Va jeze uitslag bekend werd, klonk er na- een luid „Hoera" op, vooral voor den li en directeur. Dit had men nu in de afd, rantendheid bereikt, er vroolijke stemming gingen de leden nog naar bet hotel en om 1 uur vertrok men thans afgehuurde Koningin Wilhelmi: naar IJmuiden. In nog even opgewekte j] kwam men hier om half drie aan, ^wenschen (iLooft den Heer" met haar di- geluk met dit mooie succes. Onze plaats Ui'dankbaar, dat zij zulke goede koren in haar den heeft, die zoo ijverig de schoone zang- Met de Paaschdagen kwamen verschillende trawlers aan de Vischhal, waaronder zich 00 trawler IJM, 99 bevond van de Mij. V. die aller aandacht trok, door dat de Mm lorsteen door midden was gebroken, en ander? meer was dan een roestplaat, i den heer H, van Kaam, is dezer dagen iderkuiken geboren. Het beestje bezit drie ties waarvan één den abnormalen stand heeft achteren, en voorzien is van 6 teentjes. Velsen, Maandagavond zou het eerste elftal van de voetbalvereeniging „W. F, C." in verband iet behalen van het kampioenschap der eer- ijdas van den Haarlemschen Diocesane Voet- load, worden gehuldigd. jo 8 uur kwamen daartoe, zoo vertelt Kenn. in [verenigingsgebouw, een aantal belangstellén- bijeen, waaronder ook de geestelijke advi- die het kampioenselftal zou toespreken, ch het werd half negen, negen uur, en nog wa de hoofdpersonen van den avond, n.l. het eer- i elftal, niet aanwezig, deze hadden n.:l', dien g een uitwedstrijd te Amsterdam gespeeld en •li dermate verlaat, dat men maar besloot, de Idiging een week uit te stellen. de nieuwe raadzaal. kor eenige personen is aan de gemeente aan boden een door den schilder W. G, Hofker ge- iüderd, in lijst gevat olieverf-portret van den >r R, G. Rijkens, burgemeester. Je gemeenteraad heeft gisteren dit geschenk in ijk .aanvaard en besloten, het te hangen in de ruwe raadzaal. Gistermiddag is in Hotel De Prins namens bestuur der Vereeniging tot stichting en in- ei andhouding van scholen voor L. O. en L, O. hier aanbesteed het bouwen van een drieklas- ge'school met gymnastieklokaal 'c.a, op een ter- ia iii aan de Noorderlaan. werd als volgt: W. Oudshoorn en Leiden, f 64890; j. B, Hof, Meppel, f 59800: Bouwexpl. Mij. Rolland, Haarlem, f 59380; G êrstepg, Groningen, f 55200; B. van Geldorp rpuiden, f 54800; fa. P. Heere en Zn., IJmuiden 52480; W, Uiterdijk, Akkerwoude, f 51900;' C. :Verbeydt en Smits, Schoten, f 51327; P. Doorn, Maartensbrug, f 48,500; S. Kuytwaardt, Broek Langendijk, f 47900; A. Haspers en Zn,, Leiden. 17560J. v, d. Wal, Haarlem, f 44956, Architect is de heer C- Ponsen te Leiden, Gun- ig. aangehouden. beste stemming nog voor den middag Rijssel werd bereikt. Des middags om 3 uur vond de wedstrijd piaats' op een ietwat hard terrein, doch onder gunstige weersomstandigheden, Evenals Stormvogels telde ook de thuisclub 2 invallers, n.l, voor V on Eou en Dernue. De Stormvogels-ploeg zag er als volgt uit; de Waard Haak Koster Visman Snoeks v, d. Velde Sr, Van Pel, Oldenburg, Houtkamp, v, d, Velde Jr., de Jonge. Scheidsrechter was Mr. Duburcq, De ontmoeting werd tenslotte verdiend met 40 door Stormvogels gewonnen. De doelpunten werden gemaakt door Houtkamp (2), Oldenburg en de Jonge. Met de rust was de stand 10. De Stormvogels hebben in Rijssel een buiten gewoon goeden indruk achtergelaten. De verde diging had met den Franschen aanval niet zoo veel moeite. Wel ondernamen de Frariscnen me ningen aanval, maar hun spel was te doorzichtig, ofli met succes Koster c.s.' te kunnen passeeren, De Waard heeft het dan ook vrij kalm gehad- De Stormvogels-voorhoede was stukken beter, Oldenburg was handiger dan ooit en vaak een wanhoop voor zijn tegenpartij. In een der Fransche bladen, welke wij onder oogen kregen, noemde men hem zelfs een virtu oos- Houtkamp vergastte de toeschouwers op een paar van zijn bekende harde schoten, die zeer de bewondering trokken, ook al, doordat men in Rijssel op dit gebied niet verwend scheen. Van der Velde en de Jonge vormden een goeden wing, al dient erkend, dat zij van Gravelines veel te genstand ondervonden. Uit een pass van Olden burg scoorde de Jonge een schitterend doelpunt. Van Pel voldeed als rechtsbuiten beter dan als linksbinnen. Olympique had op de spilplaats in Berry een Engelschman een goede kracht. Door vlug sa menspel, dat zeer de aandacht trok van de 4000 toeschouwers, werd hij door het Stormvogels- binnehtrio echter toch nog wel gepasseerd. In de achterhoede viel de Fransche internationaal Gra- vines op. Hij stelde zich goed op en bleek, even als de béide Stormvogels-backs, zeer trapvast, Va.ndeputte, de doelman, toonde zich voor zijn Laak berekend. Aan de doelpunten had hij geen schuld. De Stormvogels-middenlinie was ljeter dan die van Olympique. Zooals wij reeds zeiden, heft Stormvogels een goeden indruk achtergelaten. De Fransche pers sprak'van de snelheid der Hollanders, de eenheid van het elftal, het goede plaatsen, het dito schie ten, het handige spel van Oldenburg enz. De Stormvogels zelf waren ook tevreden over hun optreden. Met genoegen zagen allen op 'den Franschen toer terug. Het strand te Huisduinen is uitgestrekt en ab- j Rooy van de „Johan de Witt" bracht o.m, prach- soluut ongevaarlijk; de duinen zijn, behoudens tige Keemvischjes van wonderbare vorm en kleu- ruik bij de Heldersche I ren, afkomstig van Bangkok, voor het Aquarium een enkel gedeelte in gebruik bij de Heldersche waterleiding, vrij en bieden vele en zeer afwisse lende wandelingen. Meer en meer wordt de laat. ste jaren dan ook geprofiteerd van de te Huis duinen geboden gelegenheid voor een verblijf aan zee, waar het mondaine leven nog niet is doorge drongen, De woningen bieden alle moderne com. fort. Het prospectus bevat de photo's en plattegron den der verschillende huizen en geeft inlichtingen omtrent huurvoorwaarden. Het wordt op aan vraag gaarne franco toegezonden door de N,V„ correspondentie-adres Koningstraat 29/31, Helder. Handelsoverziclit Nederland-België het or gaan der Ned. Kamer van Koophandel in België, heeft op den omslag het portret van den heer W. Rijgersberg, die op 5 Maart j,l, als secretaris der Kamer optrad, aan wie een warm artikel is gewijd. Dit nummer bevat voorts het verslag der alge. meene vergadering op 5 Maart en het jaarver slag der Kamer. Santpoort - Eersten Paaschdag vernamen we, dat er in eethof", het bekende bosch, dat door Mej. I chevoort Crommelin steeds zoo welwillend ter féhikking 0van het publiek wordt gesteld, brand as uitgebroken. Weldra gingen de vlammen he te keer in de droge ruigte, zoodat in betrek kelijk korten tijd een groot stuk brandende was, Potte wist men echter met zand het vuur ester te worden. Waarschijnlijk moet de oorzaak weer voor de i! óoveelste maal gezocht worden in het wegwer- een brandende sigaar, sigaret of lucifer. |e uiterste voorzichtigheid zij den wandelaars in et komende wandelseizoen aanbevolen. Laat p liet genot van vrije wandeling toch eens be keren waardeeren, dan door het wegwerpen brandende voorwerpen, het vernielen van vo ters. en meidoornstruiken enz. Door eerstge- émdë onachtzaamheid is thans wederom pl.m. ;l/2 H.A. bosch verbrand, want men vreest, dat jiet alleen de ruigte, maar ook het eikenkreu- !j?lhout geleden zal hebben. Nu de Rijksstraatweg naar Haarlem is afge- jten voor het rijdend verkeer wordt dit vanuit rdelijke richting geleid langs den Terrasweg Brederodeweg. Laatstgenoemde weg is eigen- ongeschikt voor dit drukke verkeer; doch nu [ét in één richting geschiedt, kan het nog, Beden- jlijk wordt echter de toestand, als niei-,':H- ide.automobilisten, zooals 2den Paaschdag hel ^eval was, toch den Brederodeweg inrijden var af den verboden kant. Dan ontstaan er vooral aef de breede autobussen moeilijke verkeers- ituafies. Over de autobussen gesproken. Deze hebben 'et de Paaschdagen goede zaken gemaakt. Van 'e groote drukte werden vele Santpoorters de iipe, daar ze keer op keer vergeefs bij een halte ichtteu op een bus, die nog plaatsruimten bood, vernamen dezer dagen, dat de exploitatie >n een nieuwe „lijn" HaarlemIJmuiden gewei- «d was, omdat Gedeputeerde Staten rijeenden, J' er in de behoefte van het verkeer op dit tra ct afdoende voorzien was. De heeren Gedepu- lerden zullen in 't algemeen wel gelijk hebben, °ch met de Paaschdagen waren ze er toch öigszins naast. burgerlijke stand velsen. ^-eboren: H. Duindamden Heijer, d.; P. J. v kooneGomes, d. Sport. Beethoven-nummer „Symphonïa'', Wij ontvingen ter aankondiging het Maart nummer van het muziektijdschrift t,Symphonïa [uitgave J, J. Lispet, Hilversum), dat in verband met de herdenking van Beethoven's honderdsten sterfdag, geheel aan den grootmeester der com ponisten is gewijd. Aan dit 32 bladzijden groote oeetbovenherdenkingsnummer hebben verschei dene musici hun bijdragen geleverd. Zoo schreef F. E. A. Koeberg over de Symphoniën, welk ar tikel verlucht is met een zeer fraaie reproductie van de in 1814 door Blasius Höfel in staal gegra veerde Beethoven-buste; ook is er een reproduc tie van de le bladzijde uit het manuscript van de Pastoraal-Symphonie, Wouter Hutsehenr.uyter schrijft over de elf ouvertures; Willem Kerper schrijft over de Missa in C-dur en de Missa So_ lemnis en waarom deze gecomponeerd werden; de redacteur van het tijdschrift de neer E. Elsenaar behandelt de tekstgeschiedenis van „Fidelio"; Louis Couturier wijdt een artikel aan de Strijk kwartetten met een fraaie reproductie» van Beet hoven's kwartetinstrumenten; Piet Tiggers behan delt de pianowerken en Louis Zimmerman die zoovele malen „het" vioolconcert vertolkte schrijft over dit meesterwerk der viool-litteratuur, dat hij „volmaakt" noemt; de Sonates voor viool en piano worden besproken door Jan C. Mani- farges, de Liederen door mevrouw Jeanne Lan_ dré en de Violoncelsonaten door Louis Boer (met notenvoorbeelden). Een zeer interessant artikel met een prachtige reproductie van Berlage's Beethovenhuis-ontwerp is dat van Willem Hut- schenruyter over „De bouw van het Beethoven, huis". Dr. E. Arrias wijdt een beschouwing aan Beethoven's doofheid, waarin is opgenomen een foto van Beethoven's gehoorinstrumenten. Het Beethoven-nummer van „Symphonïa" wordt be sloten met een artikel van J. H, Sikemeier' over „Het Beethovenhuis te Bonn", waarin is vervat een zeer fraaie reproductie van de achterzijde van het geboortehuis van Beethoven te Bonn. Dit Symphonianummer vormt een waardige her denking van het oeuvre van Ludwig van Beetho ven; wij bevelen het allen muziekvrienden zeer ter lezing aan. T. De N.V. Gemeenschappelijk Eigendom, Mij. tot exploitatie van woon. en winkelhuizen te 's Gravenhage, zond ons het v; er slag' over het zes tiende boekjaar, 1926. Van Lips' Slotenfabriek te Dordrecht ont vingen wij een circulaire met een reclame voor eenige nieuwe sloten. Op de voorzijde, met een fraaie, gekleurde illustratie van een woonhuis, staat „Geen huis zonder kruis" zegt het oude spreekwoord, maar even waar is: „Een modern huis zonder Lips'-sloten is een kruis. De Noord- e pij, heeft als geschenk mede, terwijl de gezagvoerder Th. H, H. Punt van den trawler „Jenny Elsa" een groote roode steenkrab en eenige bijzondere groote zeeanemonen van de schelvischgronden heelhuids wist over te brengen als geschenk voor het Artis Aquarium, De school haringen werd dit jaar weer met een zestigtal aangevuld zoodat Artis weer met trotsch kan wijzen op het mooie bassin dezer uitermate teere visschen, die tot nog toe geen Aquarium ter wereld zijn bezoekers vermocht te toonen. üok de Middellandsche Zeedieren en de Koraal- visschen-verzameling werden door aankoop nog met eenige mooie en interessante vormen ver rijkt, zoodat ook het Aquarium weer uitstekend voor den dag komt. Visscherij De besommingen der aan den rijksvischafslag aangekomen visschersvaartuigen waren: 16 april 1927. IJM. 153 Ada f 1517 IJM. 161 Elie Cheneviere 2186 IJM. 272 Derika XV 1444 IJM. 64 Penelope 2066 IJM, 61 Frisia 2396 UK. 272 Burgem. Gravenstein 1344 IJM, 118 Beatrice 2638 IJM. 12 Johanna 1191 IJM. 50 Simon 1576 IJM. 40 de Hoop II 1097 IJM. 193 de Hoop 1090 IJM, 184 Plutos 29 SD. 54 Neumühlen 3145 IJM. 63 motorkotter 346 19 april 1927. IJM. 49 Petten f 2544 IJM.. 107 Jeane 1239 IJM. 120 J, T, Cremer 2699 IJM. 491 Timor 2400 IJM. 175 Trio 1283 IJM, 187 Derika IX 1157 IJM. 180 Holland IV 1361 IJM,. 152 Paris 2366 IJM. 27 Zwarte Zee 1478 IJM. 106 Reiger 1255 IJM. 48 Gesina 1799 IJM. 482 Schiedijk 3061 IJM. 150 Kamperduin 1345 IJM. 323 Walvisch 1896 IJM. 143 Balder 4576 IJM. 26 Witte Zee 1240 IJM. 490 Gorredijk 1605 IJM. 99 Joh. Elisabeth 413? IJM. 191 Albatros 228? IJM. 124 Derika XI 195? IJM, 129 Shamrock 1930 IJM. 84 Pallas 1540 IJM. 134 Lewiti 238' IJM. 121 Louise 144'1 IJM. 183 Liesbeth Betty 1085 IJM. 93 Dorothea 178? VL. 167 stoombeuger 76° VL. 190 stoombeuger 1637 VL. 156 stoombeuger 995 Reddingboot, Mededeelingen van de Zuid-Hollandsche Redding Maatschap- n het nummer van Maart weer talrijke berichten van stations over strandingen, reddin gen, verleende hulp enz, Ons werd toegezonden de brochure „Beton ning en verlichting" door F. Perdok Hz., voorz, van de Centrale van vereenigingen van personeel in rijksdienst. Deze brochure is een uitgave van den Bond van personeel bij de betonning en verlichting", secre tariaat D. Velthuyzen, lichtwachter, IJmuiden en bevat een krachtig pleidooi voor de verbetering der positie van de mannen, die bij dezen dienst werkzaam zijn. De N.V. Zeebad Huisduinen (nabij Helder) heeft een keurig-uitgevoerd prospectus uitgege ven, dat, naast een aantal afbeeldingen der door haar geëxploiteerde zomerverblijven, uitvoerige inlichtingen geeft omtrent den prijs en de voor- muujjie citize in uuiu-i cijjöc ic otau j waarden, voor huur, De vriendelijk aanziende en er<tagavond te bereiken, doch dat mocht niet practisch ingerichte villa's zijn aan of nabij de duinen en het strand gelegen en bieden een rus-: tig en ideaal zomerverblijf. Zij worden geheel ge- j meubileerd verhuurd; de huurder heeft slechts te t0rmvogels klopt oltfmpique met 4-0, Be Hollanders maakten een goeden indruk. Zaterdagmiddag vertrokken 11 spelers, 2 reser- bestuursleden en de trainer per trein naar pel, teneinde daar Olympique -Lillois partij te Men hoopte deze Noord-Fransche stad favond te bereiken, doch dat mocht niet r zjjn. In Brussel werd de aansluiting gemist, j" België's hoofdstad overnacht moest f e". Of hierom getreurd is? Wij gelooven het» .....uu™, bersten Paaschdag werd de reis hervat, zorgen voor bed- en tafellinnen, lepels, vorken a men zonder ongelukken en in de aller-en messen. Fokkersdag uitgeschreven door de Alge- meene Nederlandsche Pluimveefokkersvereenïging (A, N, P, V,), te houden 'op Dinsdag 26 April a.s in 't Heerenlogement te Purmerent v.m, 10.30 uur. De eerste Fokkersdag op 26 Maart 1.1, te Amersfoort gehouden, heeft zooveel succes ge had, dat het bestuur der A, N. P. V, besloten heeft, dergelijke dagen ook te houden in die ge westen van ons land, waar de pluimveeteelt bloeit. Deze fokkersdag is een vereenvoudigde en ver beterde vorm van een congres. De inleider, de heer D, J, Holsteijn, uit Apeldoorn, vader van het denkbeeld, zal dan spreken over: Enkele Grepen uit de Broed- ea Opfokperxode in de Pluimveeteelt, waar hij o.a, zal behandelen: de groote beteekenis, welke aan een juiste samen stelling der toktoomen moet worden gesteld; hoe 1 de kuikensterfte te voorkomen; verschillende oor zaken van het met-uitkomen der broedeieren; besmettelijke kuikenziekten; de opfok der kui kens enz, enz. De inleider zal alleen persoonlijke ervaringen meedeelen, om daarmee uitwisseling van gedach ten te krijgen, die vruchtbaar zal zijn voor de aanwezigen, omdat er van- en door elkaar ge leerd wordt. Daarna kunnen vragen gesteld wor den en mededeelingen gedaan, om daarover van gedachten te wisselen, Purmerend is gunstig gelegen. Per trein, tram, of autobus is het gemakkelijk te bereiken. Het is een centrum van pluimveefokkers, pluimveehou ders en broederijhouders, die daarvan zeker zul len profiteeren. Iedereen is welkom, leden, zoowel als niet- leden. Komt allen die belangstelling hebben in de Nederlandsche Pluimveeteelt. Het bestuur der A. N. P. V. LENTELEVEN IN ARTIS. In Artis doet de wordende lente wonderen! Dagelijks rijker van toon groenen er de prach tige oude boomen, dagelijks meer en fleuriger tin telen de wilde Primula's in den aardigen bosch- hoek achter in den tuin, waar gaandeweg nog heel wat meer delicate boschbloemen in hunne natuurlijke groeiwijze te bewonderen zullen zijn. Maar ook of juist aan de vijvers is het lente leven in vollen gang. Aalscholvers en pelikanen, ooievaars, zwanen en eenden, reigers en lepe-1 laars zijn er druk doende met allerlei voorloopige 'vrijage. Allerlei merkwaardige „Symboolhande. Üngen" worden daar .uitgevierd, betrekking heb bend op het op handen zijnde paren, nestelen, broeden, verzorgen en verdedigen van eigen broedgebied. Wat ligt daar nu voor opmerkzame en genie tende waarnemers een veld vol problemen! Maar ook wat zijn daar schatten aan schoonheid in „zoete gratie van onschoolsche natuur" voor elk een die rustig toezien kan, te genieten. Trouwens ook elders in Artis wordt het een lust voor de oogen, met name- in de Fazanterie waar de won. der mooi pronkende haantjes nu haast onafge. broken het hof maken aan de ontwijkende hen. netjes. Of aan den Uilenbouwval, waar de wilde muurbloemen in bloei komen en verheugend succes voor de ontwerpers en schenkers van dezen mooien nieuwen aanbouw, die alweer een studie-veld van beteekenis belooft te worden de Oehoe of groote Hertog te broeden zit, ter wijl aan den slotgracht het wilde eendenpaar en de waterhoentjes weer hun oude broedplekjes in den knotwilgstomp en op de eilandjes hebben be trokken. Ook de zes roerdompen staan er weer door velen onopgemerkt hun wonderlijke schut en afweerhoudingen te vertoonén en de meeuwtjes schijnen 't er al druk met nestelplan nen te hebben. In de roofdier-galerij er tegenover spelen de 2 jonge Sumatra-tijgers, geschenk van den heer J. B. Wertmölder te Medan met een mooie jonge leeuwin van het Tsehad_meer door de vereeni ging „Artisfonds" geschonken, In het Berenhuis zijn weer 3 jonge wolven, efi bij de runderen huppelen kalfjes van Gayal en Braftainzeboe achter de statige moeders aan- Ook bij de herten hier en daar jongen en in hel Antilopenhuis een prachtig borelingske bij di blesbokken,, die voorloopig juist „andersom" ge kleurd is als de ouders. Artis heeft toch maai succes inzake geboorten, want ook bij de nijl paarden wordt weer een baby verwacht en in de roofdier-galerij.... maar laat ons geen toekomst geheimen verklappa». Artis leeft weer in de lente, en onze mooie, oude dierentuin is als altijd weer vol verrassingen INTERESSANTE AANWINSTEN IN „ARTIS" Dank zij den heer P. W. M. van Hoogelande, die alles in 't werk heeft gesteld op ons Konin klijk Zoologisch Genootschap aan deze zeldzame zoogdiersoort te helpen, heeft Artis thans weer een jonge Banteng (Bibos söndaicus), het wilde rund van Java en Borneo, een belangrijke aan winst voor de runder-collectie, die met kostbare unica als Wisent of Europeesche Bison. Gaur of Junglerrund van 't Indische vaste land en een fokstam van den Gayal van Assam voor den dag kan komen. Niet minder interessant en eveneens een zeer bijzondere zeldzaamheid is het Ethiopïsch Aard- varken (Orcycterocus ethiopicus) van Abessinie afkomstig, dat het Genootschap van de Vereeni ging „Artisfonds" heeft gekregen, een zoologische merkwaardigheid van den eersten rang. Dit tot de Edentata of Tandarmen behoorende dier is^in de ronde kas, naaöt de roofdierengalerij te vin den. De vereeniging „Non mulfa sed multum" gaf een Abessinische zwartsnavel gier, zoodat Artis thans een paar dezer vogels bezit. Gezagvoerder C. Plugge van het s.s. „Rotti der Mij. Nederland schonk een jonge Helmcasu. van 10 manden gewone soort visch groot 3000 aris. Hoofdmachinist J. H, van der Wetering de 'francs, belast is met een onkostenrekening van HST nieuwe fransche doaunetarief en onze vischexport. Men schrijft van de N. Rott. Ct.: Frankrijk heeft sedert jaren invoerrecht op Versche zeevisch. en is daardoor een unicum in de diepzeeuitoefende landen rond de Noordzee, Noch Engeland, noch Duitschland, noch België, noch de Skandinavische Staten heffen evenmin als ons land, rechten op versche zeevisch. Nedei land exporteert versche zeevisch naar Engeland, Duitschland, België en Frankrijk en in geringe mate naar Zwitserland, dat eveneens geen in voerrecht op dit artikel legt. Oorspronkelijk bedroeg het invoerrecht op versche zeevisch in Frankrijk 20 francs per 100 K.G. Deze werden in de naoorlogsche jaren bij algemeenen maatregel verhoogd mei een coëffi ciënt van 1.9, zoodat gedurende enkele jaren 38 .francs per 100 K.G, werd geheven. Door een ver zuim, waardoor die bestuursmaatregel niet werd vernieuwd, werd het invoerrecht tot het wette lijke bedrag van 20 francs teruggebracht, gold dit recht o.a. ook nog in 1925. In April 1926 werd het invoerrecht weder ver hoogd met een coëfficiënt van 30 procent en in Augustus van dit jaar nog eens met eenzelfde verhooging, zoodat het invoerrecht thans be draagt 20 francs per 100 K.G., vermenigvuldigd met een coëfficiënt van 1.7, waardoor het invoer recht is verhoogd tot 34 francs per 100 K.G. Dit recht geldt echter alleen de gewone vischsoorten Voor tong, tarbot en griet wordt bovendien nog een invoerrecht geheven van 30 francs per 100 kilogram. Dit zijn echter slechts de directe invoerrech ten. Indirect worden de vischzendingen nog be last met: a. 2 procent van de waarde, welke wordt bere kend naar de waarde van de visch op den dag van aankomst, plus de transport en douanekos- ten; b. Statistiekrecht ad 0.90 franc per collo; c. Een recht voor een „permis" voor iedere zending yan 3 francs, te betalen zoowel door den expediteur als door den importeur. (Bij zendingen <n consignatie verhaalt de importeur deze natuur lijk op den expediteur); fi d. Een timbre administratief „zegelrecht ad 0.20 francs per 100 francs invoerrecht, gedeelten van 100 fres. als geheel te beschouwen; e. Een quitantie-^pgelrecht van 0.50 frs. per zending; f. Voor de douanen een bedrag van 1 franc per :000 francs invoerrechten; g. Een „timbre acquit" ad f 0.50 francs; h. Vacatie voor werk buiten het wettelijk voorgeschrevene: 20 francs per uur per^ verifica teur en 12 francs per „homme de service", ter wijl op Zondagen 160 francs per dag wordt bere kend. (Hierbij zij opgemerkt, dat in de „Halles Centrales" te Parijs des Zondags wel, doch des Maandags geen visch wordt verkocht). Boven- en behalve deze staatsrechten worden de versche zeevischzendingen nog belast met een stadsrecht van 2 procent van de bruto opbrengst i 4 fr. per 100 K.G, recht van „abri". Als we nu nog gemeld hebben dat de stad Pa rijs aan de factoors toestaat 8 procent commis sieloon te heffen van de bruto_opbrengst, en dat de exporteurs behalve de vrachten nog te beta len hebben voerloon en losgeld, dan krijgt men eenig" begrip van de enorme kosten, waarmee de export van versche zeevisch naar Frankrijk wordt'belast. Als voorbeeld moge bijv. dienen een ons over-1 gelegde afrekening, waarbij een bruto opbrengst j 1 1745 francs, de vracht inbegrepen, doch zonder 4e bijzondere rechten, die bovendien nog geide,, voor tong, tarbot en griet. Het nieuwe Fransche douanetarief nu stelt voor, alle co-efficiënten te doen vervallen, en het recht zou dus zonder verhooging weer zijn 20 frs. per 10C K.G, In het nieuwe tarief wordt niet ge sproken van extra-heffing voor tong, tarbot e griet, doch wordt voorgesteld hel invoerrecht vast te stellen als volgt (minimumtarief): 40 Francs per 100 K.G. voor gewon'e vischsoor ten (een verhooging dus van 100 procent bov.-i het thans bestaande recht zonder co.cTkóëM r, 20 procent met co-efficiënt), en 75 francs 100 K.G. voor tong, tarbot en griet (een verhoo ging dus van 50'procent boven het thans beslaan de, inclusief het extra-recht van 30 francs zon der co-efficiënt en plus minus 20 procent boven het recht vermenigvuldigd met het co-efKeiër.t van 1.7). Bij de regeering is er door belanghebbenden .te IJmuiden op aangedrongen niet alleen tegen de voorgestelde verhoogingen te protesteeren, doch zoo mogelijk op eenige verlaging van de zeer hooge invoer- en andere rechten aan te dringen, te meer daar door belangrijke inkrimping van den export naar Duitschland, de vischhandel te IJnuti den er op aangewezen is andere afzetgebieden te verruimen, tot plaatsing van de ongeveer 50 procent van de aanvoeren, welke geen plaats in ons land vinden. Het vervoer van versche zeevisch van TJmui- den naar Frankrijk gedurende het eerste kwar taal van 1927 bedraagt dan ook reeds meer dan het dubbele van den export gedurende dat tijd vak in 1926, n.l. 1.248,000 K.G, in de eerste drie maanden van dit jaar tegen 524.000 K.G. in ge lijk tijdvak van het vorige jaar. Deze belangrijke toeneming is deels een gevolg van den verminderden uitvoer naar België, we gens de stabilisatie van den frank op 6:94-en de verhoogde „taxe de transmission" aldaar van 1 op 4 procent der verkoopwaarde, doch ook deels doordien de te IJmuiden marktende stoomlrei- lers, behalve de in Parijs zeer gewilde griet, tar bot en tong, ook enkele vischsoorten in groote hoeveelheden aanvoeren, welke door de Fran sche stoomtreilers niet gevangen worden en in Parijs gaarne gegeten worden, n.l. hake, kool- visch, scharren enz. Duitschland beschermt zijn visscherij door spe ciale lage tarieven, die alleen van Duitsche ha vens in binnenlandsch verkeer gelden en door speciale vervoergelegenheden; Frankrijk op de zelfde wijze en bovendien nog door beschikbaar stelling van veel koelwagens voor export naar Zwitserland en door zeer hooge invoerrechten, Dat is hun goed recht. Toch is Frankrijk nog op import van bepaalde vischsoorten aangewezen, evenals ons land op export. Zij bemoeilijkt op deze wijze onze vischexport in niet geringe mate en belanghebbenden koesteren de verwachting, dat het onze regeering zal gelukken van de Fran sche regeering verlaging van invoerrechten op visch te verkrijgen. Hierbij zij nog opgemerkt, dat er in het nieuwe Fransche douanetarief ook wordt voorgesteld de invoerrechten op versche, gezouten en ge-- '■ookte haring belangrijk te verhoogen, n.l. van 15 francs per 100 K.G, (tijdelijk verhoogd met een co efficiënt van 1.7) tot (minimumtarief)35 francs oer 100 K.G. voor versche haring 40 fr. voor ge- souten en 45 fr. voor gerookte haring. Tegenover deze vrij belangrijke verhooging zijn van andere zijde bij onze regeering bezwa ren ingediend, welke bereids ter kennis van on sen gezant te Parijs zijn gebracht. Als de ons omringende landen, waarop onze vischexport is aangewezen, voortgaan dpor be schermende maatregelen i.e. hooge invoerrech ten, die export ernstig te bemoeilijken, mogen maatregelen om deze onze nationale industrie aan lie hooge druk te onttrekken, niet achterwege blijven. Men hoopt, dat onze regeering voor dit groote belang een open oog zal hebben. Minister Churchill heeft dezer dagen aan vrienden mededeeling gedaan van een eigenaardi ge vondst. Terwijl hij naar nieuwe bronnen van inkomsten zocht voor het dekken van het tekoTt op de begrooting, ontdekte hij een oude wet, die door koningin Élisabeth werd ingesteld en nim mer is ingetrokken. Deze wet bepaalt dat ieder persoon in Enge land telken Woensdag, visch moet eten. En als menschen zijn, die op Woensdag geen visch willen etenen die waren en zijn er misschien nogal wat dan konden zij, zei de wet, tegen betaling van 20 pond sterling een vergunning krijgen, die hun toestond geen visch te eten. Ve len hebben, zoo vertelde Churchill, destijds zoo'n vergunning aangevraagd en koningin Elisabeth moet het een aardig middel gevonden hebben om geld te verkrijgen voor de vloot. Koningin Elisabeth voerde juist deze wet in om tegelijk de visscherij, die bijna geheel te niet was gegaan, te helpen bevorderen. Haar devies was dus: Eet visch of betaal 20 pond sterling. De wet bestaat nog altijd, zoodat eigenlijk ieder, die 's Woensdags geen visch wil eten, aan de regeering genoemd bedrag schuldig is. Naar Wolff uit Elbing meldt, zijn drie vis- schers uit Tolhemit, die Donderdag ter visch- vangst uitgegaan waren, op den thuisweg met bun booten in een storm vergaan. Eén van de mannen is gered. De beide anderen zijn verdron ken. Scheepvaart IJmuiden. Aangekomen 18 April, Cereal, st„ Oslebs'hausen, met cement voor den sluisbouw; Beverwijk VIII, baggermolen, per sleepboot Fries land, Buenos Ayres. Vertrokken 19 April: Friesland, sleepboot, Rot terdam; Elisa Campanella, st„ Rotterdam, ledig, 17 April: Joachim Zelch, st., bijlegger Cardiff. Velsen. Vertrokken 16 April Otto Cords, st., Dantzig, ledig. - De zeesleepboot Friesland van het Bureau Wijsmuller kwam hier den Tweeden Paaschdag aan van Buenos Ayres, met op sleeptouw den grooten baggermolen Beverwijk VIII der fa. van Hattem en Blankevoort, De baggermolen is naar zijkanaal B versleept. De reis was zeer voorspoedig, al trof men wel enkele stormen onderweg. - In de week van II tot 18 April zijn te IJmuiden uit zee binnengekomen 62 en naar zee vertrokken 63 stoomschepen. Brncdeipren te hoop van 4 goede rajsen, sterk bevrucht. 4e Havendwarsstraat no. 1 bovtn.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 3