ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Zaterdag 30 April 1927 I2e Jaargang Yerschfjnt W oeasdsga Zaterdugs Officieel Van den Wachttoren dJöjïïpij 0verveen, Tei. 10956 Plaatselijk Nieuws. ijtnuiden Geschikt voor alle - Bouwdoeleinden - Steenfabriek £L Bntzer, Hoogovens IJmuiden. No 51 IJMÜIDER COURANT f Per 3 maanden, franco par post f 1.35. Abonnemen- I worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten, '®j rtentiéu 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, worden ko«teloo« nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend poenidagnummer. Advertentiin voor de Adreslijst 6 plaatsingen van denelfde tekst (onveran- j ii 4,__. 13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8,—. lifsrtentiên uiterlijk In te «enden WOENSDAG tot 9 nor y.a. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. - rj i.-t.ei5 yan advertentiin yan Buiten da geeseente VELSEN in dit blad jütilttltend gerechtigd het Advertentie-bureau P, F, C. Roelee, IJmolden Uitfare van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN'' Adres voor Badaalie on Atalalsteatl* N.V. DRUKKERIJ SINJEWEIi WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeeltngen 40 cta. per regel Advertentie, van 1 tot en met 5 regel, I 1,iedere regel meer 20 cté. Compact gezette adverten- ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75 iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties ,,adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; ▼oor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets, in rekening gebracht, Bovenstaande regelprijzen~- worden met 5 cent V, erhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen, nummer bestaat uit twee jUDENi eerste blad. mm ■leid HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. Burgemeester en. Wethouders van Velsen ma iea bi] deze bekend, dat dit jaar voor den herijk maten en gewichten zitting zal worden ge houden: le IJMUIDEN in een lokaal van school t>, in daag Bothastraat: op Woensdag 4 Mei des voormiddags van 10.30- 12 en des namiddags van 1—4.30 en op Donder dag 5i Vrijdag 6, Maandag 9, Dinsdag 10 en Woensdag 11 Mei des voormiddags van 10Iz i des namiddags van 14.30; (ïoor de aideeling IJmuiden gelegen ten W. van den watertoren). 'fe IJmuiden in een lokaal der openbare be waarschool, ingang Casembrootstraat; op Vrijdag 13 en Maandag 16 Mei des voormid dags van 1012 en des namiddags van 14.30 en p Dinsdag 17 Mei des voormiddags van 101; (voor de aideeling IJmuiden gelegen ien O. van den watertoren). Te Velsen in het gymnastieklokaal van schooi G, ingang Wijkerstraatweg: op Woensdag 18 en Donderdag 19 Mei des voormiddags van 1012 en des namiddags van 11—4.30 en op Vrijdag 20 Mei des voormiddags van 10—1; (voor de aideeling Velsen). To Santpoort in het gymnastieklokaal van [school F: op Maandag 23 Mei en Dinsdag 24 Mei des voormiddags van 1012 en des namiddags van i—4,30 (roor de geheele aideeling Santpoort en voor de overige herijkplichiigen). Voorts wordt onder de aandacht van belang hebbende gebracht; le, dat de maten en gewichten schoon, droog i roestvrij moeten worden aangeboden om on derzocht te kunnen worden; dat ijzeren maten van binnen en van buiten geverfd dienen te zijn, ikoperen gewichten afgewasschen en ook de gaten gereinigd; dat ijzeren gewichten niet gepotlood zogen zijn, doch roestvrij moeten zijn gemaakt en daarna ingewreven met gekookte iijnolie; 2e. dat de maten en gewichten vóór 1 Ucto- er 1927 gestempeld moeten zijn met de letter c n dat er, bij verzuim of verhindering om van de ilting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat oaten en gewichten te laten herijken aan het ijlc- untoor te Amsterdam eiken Maandag en Vrij- lag, uitgezonderd 6 Juni en 26 December telken lige van 9.303.30 uur. 3e. dat de maten en gewichten, welke ziin ge- lempeld met het afkeuringsmerk A niet in rinkels enz, mogen worden teruggebracht; 4e, dat ten bate van 's Rijks schatkist betaald loet "worden voor het onderzoek der maten en wichten (ijkloon) en voor het justeeren der ge- ichten (justeerloon) en 5e. dat de milligramgewichten niet op de her- kitting, maar alleen aan het ijkkantoor herijkt unnen worden. (Opzending per post franco met isluiting van een postbewijs tot een bedrag, vereenkomende met de som van 10 cent voor k gewicht. Ook is mede te zenden de gezegelde iveloppe, afgegeven bij de vorige verificatie, aar de gewichtjes anders aan de eischen, ge- eld voor de nieuwe, moeten voldoen). Velsen, 27 April 1927. Burgemeester en Wethouders van Velsen, de becretaris, de Burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. KENNISGEVING. I Ter kennis van belanghebbenden wordt ge I bracht, dat de vergadering der SCHOONHliïDö- ™1M1SSIE zal worden gehouden op DONDER- AG 5 MEI 1927, des voorm. 9.30 uur, ten kan- ore van het bedrijf Openbare Werken te Velsen. Tijdens deze vergadering zullen belanghebben- 511 van 11 tot 11.30 uur in de gelegenheid wor- en gesteld de commissie te spreken. Schetsont- erpen, die zij aan haar oordeel wenschen te '"der,verpen, moeten uiterlijk op Dinsdag 3 Mei 'Ai middags 12 uur, bij den secretaris worden in geleverd. Vtlsen, 30 April 1927. de secretaris der commissie, J. ARENDS. Pan-Europeesche Unie. Als de wereld met mooie plannen te" redden ware, dan zag ze er thans anders tót, dan het geval is. Zij is gelijk aan een 'eke, bij wiens bed eenige dokters druk M discussieeren zijn en ieder heeft tjn inzicht in de kwaal en het middel ter bezing. Een enkele is afgedropen, om- toch niemand naar hem luisterde. Eenige jaren geleden werd een Europa- rstel-Comité gesticht, waarvan voor- tostaande mannen uit vele landen lid f***- In een fraai gestelden open brief met wijze gedachten richtte het zich tot het publiek. De namen wekten ver trouwen. Als de beste mannen uit al die landen de handen ineensloegen, hun ster ke schouders zetten onder de wagen van Europa, die in den modder van verwar ring en nood was vastgeraakt, dan zou deze spoedig op den vasten weg zijn en in de goede richting vlug voortgaan. Men heeft van het comité nooit weer gehoord. Misschien bestaat het nog, maar het heeft niets gedaan. In ,,Het Gemeenebest", orgaan van het Gen. voor Zedel. Volkspolitiëk van April schrijft Prof. H. T. de Graaf over het plan, om een Pan-Europeesche Unie te stichten. Het doel reikt verder dan een vereeniging van de staten van Europa. Ook de Europeesche gedeelten van de an dere werelddeelen zullen tot medewerking worden uitgenoodigd. De naam, Ver. Sta ten van het blanke ras zou echter juister zijn, maar die naam, schrijft Dr, de Graaf, zou vijandig schijnen tegen andere rassen en is daarom niet bruikbaar. Het doel der Unie is vrede naar binnen en naar buiten, vrije ontwikkeling van ieders nationaal leven en begunstiging van het economische leven der verbondenen. Men zal een gemeenschappelijk gouverne ment moeten vormen. De afvaardiging daarheen zal evenredig wezen. Maar men zal daarbij niet alleen letten op het aantal inwoners der verbonden staten, maar ook op beschaving en verleden, natuurlijken rijkdom, geografische ligging, welvaart, koloniaal bezit en machtsgraad.. Zooveel woorden, zooveel moeilijkheden. Deze fac toren zijn immers onmeet- en ontelbaar. Hoe zal men ook daarnaar het aantal af gevaardigden kunnen bepalen. Iedere ob jectieve maatstaf ontbreekt hier. De Unie zal ook een gemeenschappelijke defensie- en politiemacht moeten bezitten. De ver bonden staten moeten zoo noodig van geweld weerhouden worden en tegenover de andere staten moet men respect kun nen afdwingen. Dat zal het doei zijn van deze oorlogsmachinerie. Prof. de Graai wijst er terecht op, dat het groote verschil in talen samenwerking van dit leger al heel moeilijk zal maken. Ook vreezen wij het gevaar, dat zulk een leger van een Unie van het blanke ras allicht gebruikt zal worden, om zijn heerschappij over an dere rassen, zijn koloniale macht dus te handhaven. ïn plaats van een Unie, die den vrede dient, kon het wel een gewel dige oorlogsmacht in de wereld worden, waartegen de andere rassen zich zouden vereenigen. Ook zou deze Unie -licht een concurrent van den Volkenbond worden. Hoe deze beiden naast elkander zouden kunnen bestaan en met elkaar medewer ken, is ons althans niet duidelijk. En zou de Unie kunnen bereiken, wat aan den Volkenbond nog steeds mislukt is: een geest van internationale samenwerking bo ven nationale belangen en begeerten? Wij gelooven daar niets van. Eerst zal de in ternationale geest veel sterker moeten worden, voordat iedere staat bereid zal zijn, om niet de eigen zaak, maar de ge meenschappelijke zaak allereerst te zoe ken en te dienen. Genève heeft helaas de laatste weken bewezen, dat het zoover nog lang niet is. Het blijkt bij elk plan uiterst moeilijk, om orde en eenheid en vrede te brengen in het groote wereldhuishouden. Al de plannen daartoe hebben in elk geval deze waarde, dat zij ons de werkelijkheid van het heden niet als een noodzakelijk blij vend kwaad doen beschouwen, maar tot internationale samenwerking tot behoud van den vrede aansporen. Van den toren te Genève. De Volkenbond is bij een hoogen toren te vergelijken, vanwaar men wijder en verder ziet dan gewoonlijk en ook beter het verband der dingen opmerkt. Zeker een der grootste bezwaren, waartegen de Vol kenbond heeft in te gaan, is de nationale trots of zelfzucht en beperktheid, die zich daar in de discussies en besluiten vaak openbaren; ook daar voelt men zich lang niet steeds als leden van een lichaam. Maar toch is er steeds een zoeken naar een hoogere eenheid, een acht geven op de onderlinge belangen der staten. WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN Vele staten zijn thans ziek: ze lijden aan malaise. Ieder poogt genezing te vinden voor zichzelf en let er niet op, of hij een ander daardoor wellicht schade doet. Te Genève zal door de economische conferen tie de malaise als een internationale kwaal onderzocht worden en de vraag gesteld: Hoe worden wij met elkaar weer gezond ïn economisch opzicht? Oudegeest is een van onze Genève- mannen. Een kwarteeuw geleden ongeveer was Oudegeest alleen in ons land bekend als de leider van spoor- en trampersoneel thans is hij een Europeesche figuur, die in Genève opvalt door zijn rustig maar zeker optreden en helder inzicht. Hij sprak de vorige week te Rotterdam voor de Ver. v. Volkenbond, de Ned. Handeishoogeschool en de Volksuniversiteit te Rotterdam over den economischen wederopbouw. Allereerst wees hij erop, dat na den oorlog eenige kleine rijken ontstaan zijn, wier zelfstandig economisch leven zeer on zeker is. De financieele nood brengt ei die landen toe, hun douanerechten op te drijven. Andere staten doen hetzelfde en' zoo is er sinds 1923 in Europa een econo mische oorlog gaande. De productie is vergeleken bij den tijd voor den oorlog achteruitgegaan, toch is er niet genoeg koopkracht, om de productie af te nemen. Het gevolg is groote werkloosheid. De geestelijke opbouw wordt erdoor verhin derd, het zedelijk peil daalt, in de politiek valt men in uitersten als communisme en fascisme. De demokratie wordt bedreigd. In April van het vorige jaar kwam in Genève een commissie van 35 man samen, uit ons land behoorden daartoe de heeren Kröller en Oudegeest. In korten tijd stel den zij een gemeenschappelijk program samen. In de volgende maand zal een grootere commissie van 280 deskundigen te Genève de economische moeilijkheden bespreken. Zij zal den weg wijzen, maar meer ook niet doen. Zij kan de staten niet dwingen, om den weg in te slaan, die vol gens haar naar herstel zal leiden. Volgens Oudegeest hebben de tolmuren, j die de staten tegen elkaar bouwen, niet j zoo groote beteekenis, als men gewoonlijk j meent. Wel brengen ze verwijdering en verbittering. Van alle productie, zoo zei hij, wordt toch 80 in het produceerend land gebruikt. Het beste geneesmiddel acht Oudegeest niet het wegnemen der tolmu ren maar het versterken der koopkracht in het bijzonder der bevolking, die het land bewerkt en van het land leeft. Van de 240 millioen inwoners van Europa leven er 140 millioen als landarbeiders en kleine boe ren en hebben daarbij geen voldoende be staan. Door den landbouw te bevorderen dient men ook de industrie, verhoogt men immers de koopkracht. Bovendien remt men den trek naar de steden en vermin dert men de werkloosheid der bouwvakar beiders. Immers meerdere welvaart op het land zal zeker tot woningverbetering al daar leiden. Het geld moet uit den grond komen en er kan ook bespaard worden op de oorlogsuitgaven: negen staten in Euro pa geven alleen ieder jaar aan oorlogstoe- rusting f 3300 millioen uit. Men moge het met Oudegeest's beschou wing niet eens zijn, zeker zal ieder erken nen, dat het de moeite waard is zijn in zichten eens goed te overwegen. Er wordt op het land geploeterd en gestreden eff ge leden, maar veelal in stilte. Men zoekt be terschap in nieuwe afzetmarkten, uitbrei- ding der industrie, afschaffing der tolmu- ren enz., maar vergeet te veel, dat wel- vaart op en door het land de geheele maat- j schappij ten goede zal komen. Tegen een ernstige ziekte is gewoonlijk meer dan een 1 ding noodig. Zoo is het ook met de econo mische zwakte en ziekte. Maar al zal. er meer moeten gebeuren, dan Oüdegeest aanraadt, zeker is het goed, dat sterker de aandacht gericht wordt op een verschijnsel en de bestrijding ervan, dan gewoonlijk geschiedt. Ook de stem van het land moet te Genève daarom krachtig gehoord wor den. Bij in Hotel No. Eén ten overstaan van no taris boerlage gehouden verkooping van een woonhuis aan de Willem Barendszstraat 8, wera dit perceel gekocht door den heer D, Bais Jz„ alhier voor f ó280. De centrale verwarmingsinstallatie van hei in aanbouw zijnde St. Jozef-Z,iekenhuis aan den Zeeweg is opgedragen aan de N.V. Jacobine Hol- Jandia, v.h, Vierx en Boerboom le Nijmegen. In de Woensdagavond gehouden jaarverga dering der N.V. Centrale bakkerij alhier werden het jaarverslag en de balans eu winst- en verlies rekening goedgekeurd. In ons vorig nummer stond, dat de Kamer van Koophandel aan den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat J. A. Ringers, in verband met het beëindigen zijner werkzaamheden aan den Douw der nieuwe schutsluis alhier. Dit was ge daan door de Kamer van Koophandel te Amster- dam. N I Het schilderwerk van het in aanbouw zijndt St. Jozef-Ziekenhuis aan den Zeeweg alhier is opgedragen aan de N.V. Ripperda te Haarlem. Vanwege de Chr. Hist. Kiesvereeniging al- nier was Vrijdagavond in het Koning Willemshuis vergadering belegd, om te komen tot op richting van een Chr, Hist. Jongerengroep. De vergadering werd geleid door den heer H, J. Cre- mer, secretaris der kiesvereeniging. Gesproken werd door de heeren van Schouwen burg uit Amsterdam en Smit uit Haarlem, hr kon een groep te IJmuiden worden gevormd, met aanvankelijk 19 leden. Een bestuur zal later worden gevormd. IJMÜIDER CHR. BESTURENBOND. Donderdagavond was door den IJmuider Chr. Besturenbond in het Koning Willemshuis weder om een openbare vergadering belegd. De voorzitter, de heer A. Krijger, liet zingen Psalm 119 17 en las, na opening met gebed, Joh. 6 1630. De heer Krijger sprak een openings woord, waarna de spreker van dezen avond, de heer K. Kruithof, voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond, het woord verkreeg, om te spreken over „Principiëel en materieel is Christelijke vak beweging noodzakelijk." De heer Kruithof zeide dat een uiteenzetting hierover noodig is, omdat nog zeer vele Christe nen van de noodzakelijkheid der christelijke vak beweging niei overtuigd zijn. Velen willen hierin neutraliteit, zij willen de thesis en niet de anti these. Zvlaar wie de geschiedenis der christelijke- sociale beweging kent, weet wel beter. Deze be weging is nu 50 jaar oud. In 1877 werd de eerste Chr. sociale vereeniging opgericht, n.L het Alg. Ned. Werkliedenverbond Patrimonium, In 1900 kwam daarbij de Chr. Nationale Werkmansbond en in 1910 het Ned, Luthersch Werkliedenver bond, dat pas j.l. Maandag herdoopt is in Lu thersch Verbond voor Christelijk-Sociale actie. Met die drie algemeene sociale bonden werd echter niet bereikt, wat noodig was. Patrimoni um heeft dat begrepen en aanvankelijk vakafdee- lingen gevormd. Maar ook dat had zijn bezwa ren. Als er door een vakafdeeling een actie ge voerd moest worden, moest men daarvoor eerst toestemming vragen aan het bestuur der afdee- ling. Daarom heeft de actie voor vakorganisatie buiten Patrimonium het gewonnen. De drie Chr. sociale bonden tellen tezamen 26000 leden, terwijl de Chr. vakorganisaties, aan gesloten bij het Chr. Nat. Vakverbond, 52000 le den tellen. Al hebben verscheidene mannen nog het ideaal, dat allen zich organiseeren in één Chr. sociale bond, waar twee der bonden een uitgesproken kerkelijk karakter hebben, zal dit wel niet het geval zijn. De contributie der algemeene bonden is echter geen bezwaar. Wel is de contributie der vakorganisaties voor velen een bezwaar, om toe te treden. Spr. zegt echter, dat dit geld noodig is. De akker moet toebereid worden, zal er ge- PRIMA Hoogovenstein Direct leverbaar in groote en kleine partijen Forsche, lichte en spijkerbare Steen GOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Inlichtingen en prijzen bij den be drijfsleider F. HöVIG, Trompstraat 122, IJmuiden-Oost en bij den vertegen woordiger J. EIJKING, Alkmaarsche- weg 74, Beverwijk. maaid kunnen worden. De tijden zijn trouwens heel anders dan vroeger. Voor uitkeering bij werkloosheid moet veel worden betaald. En hoe meer er betaald wordt, hoe meer doet de regee ring er bij. Spr. wijst op IJmuiden, De Chr. Zeeliedenbond moet per lid 40 cent per week betalen, maar dan doet de regeering er ook 40 cent bij. Spr. acht het bedroevend, dat in IJmuiden de communisten den boventoon voeren. In verschillende groepen hebben de socialisten zelfs niets te zeggen. Maar veel bedroevender vindt spr. dat'de Christenen in IJmuiden zich niet in de Chr. organisaties orga niseeren. Als zij dit allen deden, hadden de com munisten hier weinig te zeggen. Spr. herinnert aan een rede, die hij hier jareu geleden gehouden heeft, over het onderwerp: „Rood en geen brood". Toen was de heer Schil ling genoodigd om te komen debatteeren, maar deze durfde niet en wilde het aan den heer Hey- koop, den tegenwoordigen Rotterdamschen wet houder overdragen. Sindsdien is gebleken, dat dc socialisten de wegbereiders zijn geweest voor de communisten. Er is dan ook veel overeenkomst tusschen hen. Spr. zegt, dat indien de vele Christenen zich niet aansluiten, het zoo zal wor den, dat wij op sleeptouw worden genomen, in- plaats van de sleepboot te zijn, zooals moet. Het is zeer noodig, dat de Chr. vakorganisaties sterker worden en meer invloed krijgen. Ook ver sterking der algepieene Chr. Sociale bonden is noodig. Er moet- komen Christelijk-sociale ver- wakkering en uitvoering. Op sociaal terrein toch wordt de groote strijd gevoerd. Spr. zegt dat in het moderne Ned. Vakverbond nog vele R.-Katholieke en Christelijke mannen georganiseerd zijn. Deze mannen zenden hun kin deren naar de Zondagsschool, gaan zelf wel naar de kerk enz., maar op sociaal terrein gaan zij den verkeerden kant uit. Spr. kan dit niet begrijpen, omdat in de organen der moderne vakorganisa ties het Christendom in de Chr. beginselen be streden worden. Het neutrale standpunt is niet te handhaven, getuige de opheffing van het in 1871 opgerichte Alg. Ned. Werkliedenverbond. Als alle trouwe kerkgangers zich Christelijk organiseerden, zou de Chr. vakbeweging sterker zijn dan de socia listische en Communistische. Het gaat om de ziel van ons volk, vooral ook van het komende ge slacht. Er zijn prachtige Chr. jeugdorganisaties, maar hoevelen, die 18 jaar zijn, zijn lid van de Alg. Chr. Sociale bonden of van een Chr. vakor ganisatie? Vele ouders werken vaak hun kinde ren tegen en achten de contributie een bezwaar. Materieel zijn er ook voordeelen, zoo heeft mi nister de Geer pas bepaald, dat de contributies voor de vakvereenigingen mogen worden afge trokken van het belastbaar inkomen. Indien men niet georganiseerd is, heeft men geen invloed op de vaststelling, der arbeidsvoorwaarden. Spr. betreurt, dat vele Chr. intellectueelen nog geen vertrouwen hebben in de vakbeweging. Zij beschouwen de leiders vaak als kinderen, die een scherp mes hanteeren. En hun medewerking is juist zoo noodig. I» moeilijke tijden heeft de Chr. vakbeweging trouwens bewezen, dat men op haar kan rekenen, waarbij spr. wijst op 1903 en 1918. Spr. besluit met een krachtige opwekking om de Chr. vakbeweging sterk te maken. Door vier aanwezigen werden vragen gesteld, elke zeer uitvoerig door den spreker werden beantwoord. Met het zingen van Psalm 84 3 en dankgebed van den spreker werd de vergadering gesloten. }0| puiaouaq si 's*u i uba jfanjiai tijdelijk ingenieur van den Rijkswaterstaat te Zut- phen, ir. G. C. Boonstra alhier.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1