1. ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Woensdag 4 Mei 1927 12e Jaargang Officieel Voorlichting bij Beroepskeuze Plaatselijk Nieuws. IJmuiden Velsen No 58 IJMUIDER COURANT bekendmakino drankwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 29 April 1927 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van D. de Feber, van beroep «beider, wonende te IJmuiden, om verlof loor den verkoop van alcoholhoudenden dunk anderen dan sterken drank in de ptvolgende localiteitbenedenlokaal van hsl perceel, plaatselijk gemerkt E 1 en eilegen aan den IJmuiderstraatweg aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dozer bekendmaking kan een ieder tegen bol verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders Inbrengen, Velsen, den 30 April 1027. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, j. KOSTELIJK RIJKENS. door J. H. GROENEVELD. II. We eindigden vorigen keer met: „Men zal dus bij de voorlichting ter dege rekening moeten houden of in de toekomst in een.of ander beroep een bestaan ge waarborgd is'', en sluiten daarbij aan: In een tijd waarin we z.g. snel leven, rullen op veel gebied, dus ook op het ge- wat de toekomst brengt afwijkingen voorkomen. Daarom nogmaals nauwgezei aangelegenheid bestudeert opdat de voorlichting op goede gronden is geba «rd. Wanneer bij het geven van voorlichting ians reeds vast staat, dat een candidaat in beroep heeft gekozen, waarin hij in alle deelen geschikt is, maar geen toe komst in 't verschiet heeft, dient de voor ging daarvan te gewagen. Wanneer men voor een zeker beroep geschikt is en wenscht te aanvaarden, sluit dit niet in dat men voor een ander of meerdere beroepen ongeschikt is, waarin el perspectief is voor de toekomst. Ook is een voorname taak voor een goed iunctioneerend bureau te controleeren of uitgebrachte adviezen werkelijk op succes kunnen bogen, aangezien hierdoor iractisoh materiaal uit voort kan vloeien. Een periodiek bezoek aan de leerlingen en hunne werkgevers kan goede resultaten geven. Ook dus van de zijde der werkgevers dient men mede te leven met den arbeid e van de instellingen. Voordat er Bgjeenige regelen worden gewijd aan het -Bureau dat zich in onze gemeente zal ves TI tigen moet een aangelegenheid welke ook zeer nauw in verband staat met beroeps keuze worden aangesneden. We stipten reeds aan dat een periodiek bezoek aan de leerlingen die volgens ad vies van een bureau hun vak hebben aan vaard zeer wenschelijk is. Hier ligt dus reeds het terrein van de nazorg. Hoeveel te meer zullen die kinde ren welke minder begaafd zijn (als zoo- velen die gezond naar lichaam en gees' met een flink stel hersenen) voorlichting noodig hebben om ze zooveel mogelijk nog nuttig te doen zijn in de maatschappij. Maar ook zooveel intenser zal de nazorg dienen te zijn voor die ongelukkigen naar lichaam en geest welke de strijd om het bestaan steeds en altijd weer een strijd zal blijven. Indien we deze gehandicapten met tee- dere zorg, naar hun vermogen nog iets zal trachten te leeren opdat ze nog eenigs- Bgl Z1ns nuttig kunnen zijn in de maatschappij, voorwaar zal dit een taak moeten zijn voor een vereeniging welke zich ten doel stelt, de voorlichting bij het kiezen van beroep. Met medewerking van werkgevers in ^nyoudigen handenarbeid, gerugsteund °or het Bureau tot voorlichting dergelijke ^didaten eenvoudigen arbeid kan wor- en opgedragen, zoo zullen zij nog als n)}"ige menschen werkzaam kunnen zijn. voor dezulken de nazorg in zijn vol- teekenis tot uiting behoort te komen ls reeds aangestipt maar wordt hierdoor nojjeens onderstreept. us Hier ook een veelomvattende taak or Bureau. Het streven van een elk ®ensch is om zoo gelukkig mogelijk te 7 Jeven, waartoe hij of zij om in den Jj diftn °m *le* bestaan er steeHs op uit zal te zijn de te presenteerenden beid zoo bekwaam mogelijk tot uitvoering te brengen. Het beroep vormt een onaf scheidelijk deel van zijn bestaan, daarom dient men rekening te houden bij de keu ze om daarin zooveel mogelijk bevrediging te vinden. Dan eerst zal er van arbeids vreugde kunnen worden gesproken, De eenvoudige regelen welke thans hier worden gewijd aan de Beroepskeuze in 't algemeen hebben ten doel een steentje te helpen bijdragen om meer bekendheid te geven aan het doel wat de Beroepskeuze in 't algemeen beoogt, maar in 't bijzonder om in te dragen bij de burgerij onzer ge meente, tot welk doel de vereeniging tot voorlichting bij beroepskeuze in onze ge meente werd opgericht. Zoomede beoogen deze regelen belang stelling te wekken bij diegenen welken nog onverschillig tegenover deze belang rijke sociale aangelegenheid staan. Thans willen we nog eenige regelen be steden aan de wijze waarop genoemde vereeniging haar taak tracht aan te van- £en- Het is een vaststaand feit, wil men in het belang dezer zaak iets bereiken, men het onderwijzend personeel der scholen noodig heeft. Zonder opvoeders der jeugd, zon wei nig van deze urgente aangelegenheid tot zijn recht komen. De meening dat door de beroepskeuze voorlichting de onderwijzers overbodig worden, betreffende dit vraagstuk is een verkeerde meening en wordt door niet één bureau in den lande gedeeld. Als eerste punt op het program staat vermeld, dat met het onderwijzend perso neel in nauw contact moet worden gestaan met medewerking van het departement van onderwijs in de gemeente. Te dien einde worden de reeds aange haalde vragenlijsten het onderwijzend personeel der eindklasse ter nauwgezette invulling aanbevolen. Hieruit kan blijken, hoe of het met name genoemde kind zich heeft ontwikkeld, hoe of het reageerd bij met name genoemde gevallen enz. enz. Het zou te omslachtig worden en ligt buiten het bestek van dit epistel om hier verder op in te gaan. We willen volstaan met de opmerking dat de bijzondere aandacht van den onder wijzer voor een grondige invulling hier voor dringend noodig zal zijn. Deze lijsten zullen als uitgangspunt en als richtsnoer voor vele aangelegenheden de beroepskeuze betreffende moeten en kunnen dienen. Hieraan licht ten grondslag dat een goed functioneeren van het bureau het niet kan stellen buiten de mannen bij het onder wijs. Ook op het gebied het middelbaar- onderwijs betreffende, zullen de leeraren in deze materie een woordje mede hebben te spreken. Het medisch onderzoek is een factor die voor sommigen beroepen reeds als eisch wordt gesteld en is natuurlijk in dergelijke gevallen verplicht. Ook voor leerlingen die de scholen ver laten is een onderzoek naar de lichaams gesteldheid een eerste eisch om later te leurstelling te voorkomen of om te voor komen dat een candidaat een keuze doet die gezien zijn gesteld ten nadeele van zijn gezondheid moet uitloopen. Wordt voor een of andere beroep den betrokkene physiek ongeschikt geacht, zoo is het natuurlijk niet buitengesloten dat goede voorlichting tot goede resultaten kan leiden naar een geschikter keuze ii het belang van den candidaat. Hier geldt het spreekwoord: „Beter voorkomen dan genezen". Ten slotte nog eenige wenken waardoor het welslagen van het Bureau kan worden bevorderd. De onderwijzers die gelukkig nog steeds de vraagbaak zijn bij de ouders, werken mede de ouders te overtuigen van de noo- je nuttige werking van een goed bureau van voorlichting. Dat het in het belang van hun kind is dat der gemeenschap dat, bij het advies van den onderwijzer voorlichting behoort van het Bureau. Verder al hebben de ouders reeds een plan gemaakt voor hun kind, dat de wen- schelijkheid blijft bestaan een advies dien aangaande in te winnen. Dit is de eerste stap die kan, ja die zal leiden tot verwezenlijking van het doel in het belang van het menschdom in 't alge meen en van den betrokkene in 't bijzon der en waar het gemeenschapsbelang mede wordt bevorderd. Moge deze regelen daartoe het hunne bijdragen maar, dan is ook de financiëele aangelegenheid een factor die niet uit het oog dient te worden verloren, waartoe de burgerij in 't algemeen het hare kan bij dragen. Wanneer uit bovenstaande regelen een denken mag worden geboren zoo mag men vertrouwen dat het doel benaderd is. Gr. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor IJmuiden en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedjrende de maand April 1927, ingelegd f 39831,97. Terugbetaald f 45895, Het iaatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 12239. Nederl. Bijbelgenootschap. Maandagmiddag werd in de consistorie der Herv. Kerk aan de Kalverstraat een bijeenkomst gehouden van afgevaardigden van verschillende Protestantsche Kerkge nootschappen uit den omtrek en van ge noodigden. Deze vergadering was belegd door de Provinciale Commissie voor Noord Holland van het Ned. Bijbelgenootschap Als voorzitier fungeerde Os. H. H, Wak lier, Luth. predikant te Weesp. Nadat deze met gebed geopend en Psalm 121 gelezen had, sprak hij een openingswoord. Hij zeide, dat velen nog niet op de hoogte zijn van de werkwijze an het N'ederl. Bijbelgenootschap, ofschoon dit meer dan 100 jaar bestaat. Spr. noemde Noord-Holland niet een der beste provin cies voor den bloei van het geestelijk leven, al is het met deze streek gelukkig we! beter. Maar hier is de groei in de gemeen ten zoo sterk, dat zij den Jarksraden over het hoofd groeit. Het doel dezer vergadering is een af deeüng op te richten, die zal beslaan d gemeenten Velsen, Beverwijk, Wijk aan Zee en Duin en Heemskerk. Tc?t dusve werden deze gemeenten door de afdeeling Haarlem bewerkt, maar deze 'oijeenkomsl geschiedt met volle medewerking dezer afdeeling, waarvan een der bestuurslede' aanwezig is. Spr. zet'e in 't kori het doei van hel Ned, Bijbelgenootschap uiteen, n.I. het veispreiden van den Bijbel in onze taal tegen den kostenden prijs en voorts de verspreiding daarvan in Ned. Indië In de verschillende dialecten, waarvoor het Ge nootschap taalgeleerden uitzendt. De binnenlandsche secretaris, Ds. D. E. Boeke, geeft een aanvulling op deze in leiding en vertelt V2n de bijbelverspreiding meer in bijzonderheden. Deze achtte zeer noodig verspreiding van den Bijbel, maar ook opwekking van liefde voor het Ge nootschap. Spr. zeide dat er 25 jaar ge leden hier korten tijd een afdeeling is geweest, maar de Icd?n daarvan zijn spoe dig bij de afdeeling Haarlem ingelijfd. Mr. P, E. Barbas zeide dat de Haarlem- sche afdeeling zich zeer verheugt over de oprichting vsn dez^ nieuwe afdeeling. De afd. Haarlem bestrijkt reeds een groot ge bied en ziet den arbeid van het Genoot schap gaarne uitgebreid Srr werden uit de vergadering verschil lende vrsgen gesteld, die door den voor zltter en door Ds. Boeke werden beant woord. Daarna werd besloten tot oprichting van een afdeding M'dden-Kennemerland. Deze afdeeling zal bestaan uit twee secties, n.I. een sectie IJmuiden en een sectie, om vattende het andere deel der gemeente Velsen en Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin. Een bestuur werd gekozen, bestaande uit de heeren Ds. W. Kroese, 1]muiden- Oost, voorzitter, Ds. J. D. Boerkoel, Vel sen, secretarisTh. Zlegenhardt, Santpoort, penningmeester; Ds. W. Luikinga, IJmui den. alg. adjunct; G. Voet, IJmuiden, bibliothecaris; Ds. j. A. L. Hovy, Wijk aan Duin, Ds. H. Holirop, ÏJmuiden-Oost en T. Nauta, Beverwijk, welk bestuur nog met eenige leden zal worden aangevuld. Het huishoudelijk reglement werd vast gesteld, waarna de vergadering door Ds. Boerkoel met dankgebed werd besloten. Op het terrein van de Amsterdamsche Ballast Mij. is Donderdagmiddag de arbeider J. B. onder een zandwagen bekneld geraakt. Met inwendige kneuzingen werd de mm naar zijn woning te Velsen vervoerd. Vrijdagmiddag is in de Vissehers- haven op de sleepboot Katwijk een «cyteleen- Iaschtcestel uit elkaar gesprongen. Het gaf een geweldige knal, die velen verschrikte. Gelukkig werd door de ontploffing, die vermoedelijk ontstaan is omdat de vlam door te weinig druk in het toestel was geslagen, niemand gewond. NUTSSPAARBANK IJMUIDEN. Gedurende de maand April 1927 werd ingelegd a, Kantoor Jalianakade f 1748593 b. Kantoor Willebrordstraat f 8076 19 f25562.12 Gedurende dezelfde maand werd terug betaald a, Kantoor Julianakade f 9449.11 b. Kantoor Willebrordstraat f 10187.52 f 19636.63 Meer ingelegd dan terugbetaald f 5925.49 Het te goed der inleggers op 1 April bedroe^ f 343290.79 AIzoo op 1 Mei 1927 f349216.28 Uitgegeven werden 9 spaarbankboekjes, Ingetrokken „1 Het laatst uitgegeven boekje droeg hel nummer 921. De radio-uitzending van de Zeemanscentrale zal hier hedenavond in het Gebouw voor Chr. Belangen worden opgenomen en door een luid spreker worden weergegeven. Iedereen kan deze samenkomst, waarvoor geen entree wordt ge vraagd, bijwonen. In onze plaats heelt het werk der Zeemanscentrale zeker ook veler belangstel- W- i JijfkilitlJIfllJi! - Op Vrijdag 13 Mei hopen de heer D. Ruig en mej. G. B. Spoelstra, wonende in de Zanders straat te IJmuiden-Oost, hun gouden huwelijks feest te vieren. In de Zaterdag gehouden algemeene verga dering van aandeelhouders der N.V. Visscheri; Mij. Zaanstroom X alhier, werden de balans ei. de winst- en verliesrekening goedgekeurd. Het zwarte pad tusschen de Kennemerlaan en de Evertsenstraat is den laatsten tijd al heel slecht. Er liggen drie sporen in dezen weg, die het verkeer er langs zeer bemoeilijken. Dan is de zandverstuiving zoo erg, dat het dikke zand 'soms halverwege op den weg ligt. Op sommige uren, vooral om 12 uur, om 1 uur en om 5 uur is het verkeer, voornamelijk van wielrijders, buiten gewoon druk. Met zulk een slechten weg kunnen ongelukken niet uitblijven. Maandagmiddag werd al een jongen aangereden en het voorwiel van zijn fiets geheel vernield. Het wordt tijd, dat er een straatweg klaar komt, die de Evertsenstraat met het Kennemerplein verbindt. Want deze route vormt de verbinding tusschen IJmuiden en IJmuiden-Oost en verder Driehuis enz, en wordt door duizenden dagelijks begaan. Zoolang die straat echter nog niet klaar is, mag het zwarte pad wel wat beter in orde worden gehouden. Ouderavond school O. Op Vrijdag 29 April j.l. werd in het gymnastieklokaal van school G te Velsen een druk bezochte ouderavond gehouden. Na opening door het hoofd der school, den heer G. Kleefstra, waarbij deze zijn voldoen'ng uitsprak over de groote op komst en na goedkeuring der notulen van den vorigen ouderavond, hield de heer Kleefstra een voordracht over«Onwaar heid spreken door kinderen". Op onder houdende wijze werd het onwaarheid spreken door kinderen behandeld, de leugen uit vrees voor straf, de leugen uit egoisme, uit hebzucht, snoepzucht enz., cn werden middelen tot bestrijding van het euvel aangegeven. Sprekers rijke ervaring stelde hem in staat zijn voordracht met verschil lende staaltjes toe te lichten Na deze lezing werd gelegenheid gegeven tot het bezich tigen van het tentoongestelde werk der leerlingen, n.I. handwerken en teekeningen. Met de projectielantaarn werden hierna door den heer D. de Wilde een serie lantaarn- platen vertoond, betrekking hebbende op een reis langs den Rijn. Tot slot werd door den voorzitter der oudercommissie, den heer F. de Vos en daarna door het hoofd der school, de vertrekkende onderwijzeres, mej. A. Men- iinkberg dank gebracht voor het vele, wat zij in hst belang der school heeft gedaan. Het bestuur van de afd. Velsen der R. Kath. Volkspartij deelt mede, dat het, nu in verband met de grenswijziging een nieuwe candidaatstelling voor den gemeen teraad moe! plaats hebben, wel met eigen candidaten zal uitkomen. Burgemeester en Wethouders en de gemeente secretaris hebben Maandag per auto een tocht gemaakt door het nieuwe gebied van onze gemeente, den Spaarn- dammerpolder en daar alles in oogenschouw genomen. Als een bijzonderheid kunnen wij nos melden, dat in dezen polder één raadslid van Spaarndam woont. DE VIERING VAN DEN 1 MEIDAG. De viering van den 1 Meidag door de S.D.AP. en den IJmuider Bestuurdershond is Zondag be gunstigd geworden door prachtig weer. Het feest werd ingezet met een kinderfeest in Velserbeek, waaraan eenige honderden kinderen deelnamen, die van de verschillende deelen der gemeente in optocht naar het terrein marcheer den Voor de Soc. Dem. Vrouwenclub werden de kinderen door mevr. Roza te IJmuiden toege sproken, waarna deze allerlei spelletjes uitvoer den en werden onthaald. De Arbeiders-Mando lineclub Excelsior, directeur de heer J. W. Raadman en de A. J. C. verleenden hun mede werking. Om half elf had de plechtigheid plaats van de aanbieding der nieuwe vlag aan de Federatie Velsen der S.D.A.P. Het woord werd gevoerd door den heer L. van Hameien, voorzitter der Federatie, die hulde bracht aan den ontwerper der vlag, den heer H. P. Brits, alhier en aan de vervaardigster, mej. A. Sieffers. Beide ontvingen een bloemenhulde. De vlag is driekleurig, n.I. rood, paars engroen en de letters zijn in gele kleur geborduurd. Het mooie weer en de schoone, ontluikende natuur droegen zeer bij tot het welslagen van dit ochtendfeest. DE OPTOCHT. Te half drie werd op het Sluisplein de optocht geformeerd. Dit ging vlug en vlot in zijn werk en velen sloegen de opstelling gade. De optocht zag er dit jaar keurig en goed ver zorgd uit. Voorop gingen vele mannen met roode vlaggen, waarbij de mooie, nieuwe vlag van de Federatie der S.D.A.P. Er waren eenige mooie wagens in den stoet, waarvan we eerst noemen den praalwagen „Vrede", met jonge meisjes in t wit. Een sprekende wagen was ook die met den eisch „Voor Provinciale en Gemeentelijke con- sultatiebureaux voor zuigelingen", n.l. moeders met zuigelingen en een kraamverzorgster. Dan was er n wagen geheel in 't rood, waarop eenige mannen, ook geheel in 't rood en met roode mut sen op. Op deze wagen stond de bekende spreuk: „Arbeiders aller landen, vereenigt u Een groot aantal doeken met opschriften werd in den stoet meegedragen. Wij noemen er enkele, n.l. „Diep als de zee is de ellende der visschers", en „Betere woningen en lagere huur". Vele vereenigingen waren met hun banieren in den stoet vertegenwoordigd, terwijl de Arbei ders Muziekvereeniging Voorwaarts voor opge wekte marchen zorgde. Ook waren de liederen niet van de lucht. Langs de opgegeven route ging het, terwijl in de verschillende straten zeer velen den stoet gadesloegen, naar het park Velserbeek, waar de stoet werd ontbonden. Daar had een meeting plaats, waarop de heer C. P. Damme, voorzitter van den IJmiifcler Be- stuurdersbond, een openingswoord sprak, waarna als sprekers optraden de heeren A. de Vries van Zaandam en A. Kievit van Rotterdam. Eerstge noemde besprak de algemeene politieke eischen der S.D.A.P., in 't bijzonder de ontwapening, laatstgenoemde de socialisatie. De Gem. Zang- vereeniging De IJmuider Volksstem en de Arbei- dersmuziekvereeniging Voorwaarts luisterden de meeting op met zang en muziek. 's Avonds werd het feest voortgezet in Hotel „De Prins", waarvan de groote zaal geheel ge vuld werd. De voorzitter der afdeeling aldaar, de heer W. F. Visser, betuigde dan ook in zijn openings rede zijn groote tevredenheid over de opkomst en werd hierdoor nog meer in zijn meening ver sterkt, dat de 1 Meiviering zeer zeker recht van bestaan had en de beweging ook plaatselijk den goeden kant uitgaat. „De Stem des Volks" uit Beverwijk gaf nu een drietal nummers, waarvan het derde een minder gelukkige vertolking had. De A. J. C. gaf nu eenige zang- en dansnum- mers, waarbij viool, gitaar en mandoline begelei dende muziek leverden. Vervolgens trad als spreker op de heer J. Har- tog van Amsterdam, die begon met de mede- deeling, dat het proletariaat van Amsterdam met toestemming van de Groote Heeren Zaterdag avond feest gevierd heeft, het Julianafeest, ter gelegenheid van haren verjaardag. Het volk heeft gehotst, gezopen en geblerd zegt spr. en op onwaardige manier feest gevierd, neen, dan is het vandaag heel wat fatsoenlijker toegegaan. Ons feest is een strijd en onze strijd is een feest, wij zijn er allen Yan doordrongen, dat wij voor schoone doeleinden strijden en zijn blijde en dankbaar en feestelijk gestemd, omdat we in onze strijd al op zooveel resultaat kunnen wijzen, denkt maar eens aan de woningtoestan den van voorheen en nu, aande verdwenen kin derexploitatie, aan den korteren arbeidstijd, het hooger loon, de politieke ontvoogding, en nog vele andere zaken. Dit alles hebben wij verkregen onder de nooit genoeg te prijzen leiding yan Troelstra. Maar we mogen nog niet rusten, we moeten den strijd voortzetten, want er ontbreekt nog heel veel, dat ons toekomt en ook te verwerven is. Spr, geeft er het militairisme, kapitalisme en imperialisme geducht van langs. Deze spreker wilde een denkbeeld geven van het groote getal, 12 millioen, dooden in den laatsten wereldoorlog en deelde mede, dat den weg van Parijs naar Amsterdam er 20 lagen hoog mee bedekt kon worden. De spreker van den middag had een middeltje gevonden om een denkbeeld te geven van de groote som van ruim 800 milliarden guldens, die de oorlog had gekost. Men zou er een trein met goederenwagens mee kunnen vullen van Amster dam naar New-York en drie zomermaanden zou den noodig zijn om de wagons leeg te tippen, als men er 1 per minuut kon behandelen. Zulke voorbeelden spreken. Spr. wekt op tot volharding in den strijd, vooral voor medezeg gingschap en den 8-urigen arbeidsdag en tot krachtigen medewerking a. d, besturen bij de komende gemeenteraadsverkiezing. Na de pauze, die op deze luid toegejuichte rede volgde, zong de „Stem" weer een drietal num mers. Als slotnummer volgde een tooneelstukje „Uit gediend" door de Tooneelvereeniging „De Pro pagandist" uit Beverwijk, waarna de heer Visser de goedgeslaagde bijeenkomst sloot

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1