Knagende pijnen anapjrin-tabletien I Vervolg Plaatselijk Nieuws IJmuiden. Velsen. iBEtlANQti»! mmm\ InoiïEÉpi Överveenj Tel. 10956 Santpoort Ingezonden AGENDA. WOENSDAG. Thalia, Bioscoop, 8 uur. Gebouw voor Chr. Belangen, Openbare samen komst Radio-avond Zeemanszending, 8 uur. DONDERDAG. Thalia. De Vereenigde Zangers, 8 uur. Ofschoon het 1 Mei is geweest, is het garni zoen van het Pantserfort nog steeds aanwezig. Wij hebben onlangs al gemeld, dat al de berich ten over verplaatsing en opheffing van het garni zoen zeer voorbarig waren, wijl de berichten niet officieel waren. Er hebben aan het fort eenige mutaties plaats gehad. De sergeant-majoor-administrateur W. F. Jans is bevorderd tot adj. onderofficier-admini strateur, de sergeant-majoor-instructeur J, N. C de Graaff tot adj. onderofficier-instructeur en de sergeant le klasse F. J. Stafleu tot sergeant majoor-instructeur. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. Nat School aan den Stationsweg te IJmuidenOost ii benoemd Mej. J. van Eek te Bloemendaal. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben vergunning verleend aan C, J. en J. C Roodt te Schoten (Haarlem) tot het in werking houden van een autobusdienst van Haarlem naai IJmuiden en terug. DE TROUWLUSTIGE OOM. (Don Pasquale). Maandag 20 Dec. 1926, De Utrechtsche Courant. Mevr. Bertha Jonckers (Louise) gaf goeden zang en pittig spel. De heer Joh, Iseke als Don Pas quale was haar goeden partner. Als tooneellype een prachtfiguur van een oude verliefde, jichtige seigneur. Jules Moes was de jonge held Octavio Aardige verschijning en vooral in de tuinakte er serenade een goed zanger. De dokter van Ed. v, d. Ploeg mocht er ook zijn door mooi en voor naam spel. De Notaris werd door Frits Meyerse aardig getypeerd. H. Kreeft, de muzikale leider, wist vele mooie fragmenten, met zijn orkestje goed te doen slagen. De trouwlustige oom mag gerust weer eens terug komen. Het aanwezige pu bliek was zeer dankbaar en applaudiseerde na elk bedrijf hartelijk en lang. T. A. S. Het Centrum, 20 Dec. 1926, Utrecht. Gisteravond ging in de schouwburg ,,De trouw lustige Oom", onderl eiding van Jules Moes. Ch. Kreeft zorgde voor het muzikalé gedeelte. Joh. Iseke was een goede Don Pasquale (Louise) mevr. Jonckers.Octavio, Jules Moes, de dokter Ed. van der Ploeg en de Notaris Frits, Meyerse. De onschuldige en grappige intrige heeft de bezoekers wel geamuseerd. H. De Chr. Jonge Mannen Vereeniging houdt a.s. Maandagavond een propagandasamenkomst, waarin het woord zullen voeren Ds. H. J. Dijck- meester en de heer L. P. Tismeer, Zondag is het de laatste dag geweest van de viering van het 5-jarig bestaan der afdeeling van het Leger des Heils alhier. De verschillende diensten werden geleid door mevr. v, d. VlietPlanket uit Rotterdam, die hier het eerst met de leiding werd belast. Voor deze diensten bestond groote belangstelling en zij werden door zeer velen bezocht. In school A alhier ontstond gistermiddag een heele opschudding. Nadat de onderwijzer W, zich even uit de klas verwijderde, stak een jongen, V. genaamd, een balletje in den mond. Hij kreeg dit in de keel en werd zoo benauwd, dat hij bijna stikte. Alle kinderen begonnen te schreeuwen en te huilen, zoodat de heer W. dadelijk terugkeer de. Deze probeerde den jongen te helpen, ma'ar dit mocht niet baten, waarom hij met den knaap naar Dr. Bekker ging, die het balletje wist te verwijderen. De jongen had echter benauwde oogenblikken doorgemaakt en zal vermoedelijk wel de schrik van balletjes hebben gekregen. HET EINDE EENER GEMEENTE. EEN HISTORISCHE AVOND. Door de aanneming van het wetsontwerp in zake de grenswijziging van Haarlem, Velsen enz. zijn de gemeenten Schoten en Spaarndam opge heven. Te Schoten werd Vrijdagavond de laatste raadsvergadering gehouden, te Spaarndam ge beurde dit Zaterdagavond half acht. Omdat onze gemeente van Spaarndam den Spaarndammerpolder heeft verworven en daar door een groot gebied rijker is geworden, bene vens o.g. 200 inwoners, hebben wij Zaterdagavond die historische raadszitting te Spaarndam bijge woond. De gemeentebesturen van Haarlem en Velsen waren ook genoodigd. Van Haarlem's ge meentebestuur was niemand aanwezig, maar ons college was vertegenwoordigd door de wethou ders Dunnebier en Tusenius en den gemeente secretaris, den heer J. Kostelijk, Na de officieële raadsvergadering, waarbij alle stukken onder den hamer doorgingen, nam de waarnemend burgemeester van Spaarndam, de heer S. C. de Haas van Dorsser (die gemeente secretaris van Schoten was), het woord en hield een uitvoerige rede, waarvan wij het volgende ontleenen: Voor ik deze vergadering, deze laatste raads vergadering van Spaarndam sluit, wil ik nog een enkel woord zeggen. Het historisch moment is aangebroken, waarop een geheele gemeepte, als zoodanig, ten doode wordt gewijd, dat een plaatselijke gemeenschap, die eeuwenlang een zelfstandig bestaan heeft geleid, dat gaat beëindigen, om dit in meer af- hankelijken zin onmiddellijk voort te zetten. Wij staan dan aan de stervenssponde van ons geliefd, oud Spaarndam, welks einde zeer nabi; is. Treffende gedachtel Ik voor mij beschouw het als een groot voor recht de laatste uren met de geliefde tè mogen doorbrengen, zooals ik dat reeds de laatste jaren heb mogen doen, en bij het verscheiden een blik te mogen werpen op het verleden, het heden en de toekomst. Een groot voorrecht, omdat het zoo weinigen gegeven is in dezen zin een lijkrede te hotiden. Bij onze medemenschen heeft men daartoe in h„et algemeen wel gelegenheid. Volksgemeenschappen, wier doel ligt in het aardsche bestaan, beëindi gen dat zoo zelden. Dat het een aangename plicht is, die op mij in 'gewrichten en ledematen, alsmede hoofd- en kiespijn, verdrijft men met Proefbuisje 25 ct. Bij Apoth. en Drog. rust, dames en heeren, kan ik niet zeggen. Al zit er dit schoone aan vast, dat aan dit gemeentelijk- aan dit dorps-einde, onmiddellijk een stads- begin zit verbonden, waarop ik meteen gelegen heid heb de aandacht le vestigen. Het is hier als in de monarchie: Le Roy est mort; vive le Roy. /De Koning is dood; leve de jvoning. üp hetzelfde oogenblik, dat Spaarndammers, hier aanwezig zijn, om onze goede gemeente ter ruste te leggen, staan hier de vertegenwoordigers van de gemeenten Haarlem en Velsen klaar om opaarndam, hoewel gedeeld, in zich op te nemen. In U, mijne heeren afgevaardigden van Haarlem, en mijne heeren afgevaardigden van Velsen oegroet ik de twee grootere gemeenten, waarvan ons dorp en zijn polders zal deel uilmaken, y Aan is het, dat wij Spaarndam moeten en, naar wij vertrouwen, ook kunnen toevertrouwen. Dat- gij, mijne heeren, gevolg hebt-gegeven aan onze uitnoodiging om deze eenvoudige plechtig- neid bij te wonen en zoodoende als het ware de teugels van het bewind over Uw straks nieuwe gemeentenaren uit onze handen over te nemen, stemt ons tot dankbaarheid en geeft ons reeds een zeker vertrouwen voor de toekomst. Bij het einde wil men in het algemeen gaarne .terugblikken naar het begin en op het verleden in het algemeen. Zijn naam heeft Spaarndam waarschijnlijk te danken aan den dam en de sluis, die in 1253 hier zou zijn gelegd, om den vloed van het IJwater te stuiten. Omtrent het tijdstip van de stichting der ge meente, oftewel het ontstaan van Spaarndam, is niets met zekerheid te zeggen. Aangenomen wordt, dat uit de nederzetting alhier, van arbei ders, die belast werden met den sluisbouw, het dorp is ontstaan. Maar als we dan zien, dat m 1256, dus reeds 3 jaar later, Koning Willem aan de kerk te Spaarndam zijn wapen schenkt, en het niet waarschijnlijk moet worden geacht, dat in deze drie jaren lijds een vestiging van arbeiders uil- dijdt tot een dorp met kerk, dan komt het zeer waarschijnlijk voor dat de oorsprong van Spaarn dam vroeger ligt. In 1514 had Spaarndam 70 haardsteden en ■280 zielen; omstreeks 1825 telde "het ongeveer 80 woningen en 400 inwoners, terwijl het aantal woningen thans, den polder buiten beschouwing gelaten (aangezien die ook destijds niet mee telde, doordat hij niet bestond) bedraagt plus minus 160 met een aantal ingezetenen van circa 700. Waar tot aan het droogleggen van het IJ de be volking voornamelijk van de visscherij heeft ge leefd, is daarna, wat den polder aangaat land bouw en wat het dorp betreft de nijverheid de voornaamste bron van bestaan geworden, terwijl de middenstand voor een groot deel leeft van de inkoopen, die de vele schip pers, welke hier schutten, ter plaatse doen. Door de weinige financieele draagkracht der bevolking, is Spaarndam reeds sedert een aantal jaren voor het instandhouden van zijn huishou ding aangewezen op steun van Rijk en provincie. Daardoor is de positie van de gemeentebe stuurderen niet altijd te benijden geweest. Onder het burgemeesterschap van baron von Fridagh was de financieele nood zoo hoog ge klommen, dat de Raad geen uitkomst meer zag en het beste oordeelde maar en bloc af te treden. Toen was het Spaarndamsche schip bijna ge zonken. Rijk en provincie zijn vanaf dat oogen blik als breeuwers opgetreden tot op het mo ment, dat de wrakke schuit geacht werd, met beleid gestuurd, de haven te kunnen bereiken.. Straks, te 12 uur, zal de schutting plaats hebben! Aangenamer voor Spaarndam zou het zijn ge weest, als het op eigen krachten had kunnen gaan leven. Nu dat niet mogelijk was, heeft het zich ge- noodzaakt gezien zich neer te leggen bij de ande- re oplossing, van hoogerhand voorgesteld, n.l. om door opheffing van zichzelf, als onderdeel van naburige volksgemeenschap meer onbezorgd te gaan leven. j Het getuigt van de fierheid van karakter van het toenmalig gemeentebestuur, dat het sléchts uit nood bereid was het zelfstandig bestaan der gemeente op te heffen; dat het niet was uit ver- slapping van belangstelling voor de publieke 1 zaak, maar slechts doordat de omstandigheden een eigen gemeentelijk leven praktisch onmogelijk maakten. Zoo was met Spaarndam spoedig de oplossing gevonden. Door de feiten gedwongen legde zij het hoofd in den schoot! Dat het dat mag hebben gedaan in dubbelen zin! Vervolgens memoreerde de burgemeester, wat in de lataste jaren was tot stand gebracht en eindigde met de bede, dat Spaarndam's inwoners zich, onder Gods zegen, onder het nieuwe be stuur gelukkig mogen gevoelen. Als oudste raadslid sprak de heer van Breda warme woorden van dank, voor alles wat de waarnemend-burgemeester in drie jaar voor de gemeente had gedaan. Wethouder Meyers zeide eerst geijverd te hebben voor het voegen der geheele gemeente bi) Haarlm, maar spr, was nu toch tot de overtui ging gekomen, dat de verkregen oplossing de beste is, dus dat de polder bij de gemeente Vel sen komt. Namens het gemeentebestuur van Velsen sprak wethouder Dunnebier. Wij kunnen ons voorstellen, zeide 'deze, zich tot den burgemeester en de raadsleden richtende, dat het voor u een avond is van verschillende indrukken. Dat u liefde voor uw ambt en uw werk hebt gekregen en dat het nu een desillusie is, dat ge uw taak moet neerleggen en dat 't grootste deel der ingezetenen deel gaat uitmaken van de groote stad, waarin de bevolking van Spaarndam als in 't niet verzinkt. Maar spr. zeide dat de tijd hiertoe noodzaakte en prees den practischen blik van het gemeentebestuur, dat men deze oplossing niet tegenstond, Spr. zeide verheugd te zijn, dat wethouder Meyers tot het inzicht was gekomen, dat de beste oplossing was, dat de Spaarndammerpolder bij Velsen kwam. Het gemeentebestuur van Vel sen heet, zoo zeide de heer Dunnebier, de nieuwe inwoners hartelijk welkom en spr. verzekerde, dat hunne belangen naar beste krachten zouden worden behartigd. Voor Velsen beteekent de ver meerdering van het kleine aantal inwoners reeds een winst van vier raadsleden. De gemeente Velsen behoort niet tot de ge makkelijke gemeenten, zeide spr., door de ver schillende deelen, maar er wordt naar gestreefd, om naar beste weten het goede te zoeken voor de ingezetenen en zeker zullen we dit ook doen voor de nieuwe inwoners. Met eenige hartelijke woorden tot den burge meester en de raadsleden eindigde de heer Dun nebier zijn toespraak, waarop een hartelijk ap plaus volgde. Daarna werden ververschingen aangeboden. Waar van Haarlem's gemeentebestuur niemand aanwezig was, maakte de aanwezigheid onzer wethouders en van den gemeente-secretaris een zeer goeden indruk, welke indruk zeer versterkt werd door de sympathieke rede van wethouder Dunnebier. Toch zat er in de opheffing van een zoo oude gemeente een stuk tragiek. Zullen wij ditzelfde ook nog eens beleven en onze gemeente zien annexeeren door Amsterdam? Zoodat we dan geen Velsenaren of IJmuidenaren meer zijn, maar Amsterdammers? De tijd zal 't leerenl Dinsdagavond heeft de Harmoniekapel der Kon. Ned. Papierfabriek, de „Eendracht" een serenade gebracht aan het gouden echtpaar Van Riessen op den Wijkerstraatweg. Er was zeer veel belangstelling. De loterij, die de Zangvereeniging „Zang Veredelt" op touw gezet heeft, zou aanvankelijk op 30 April gehouden worden, maar, omdat de loten nog niet alle verkocht waren, is de trekking uitgesteld tot 14 Mei a.s. In het park zijn twee damestaschjes met in houd gevonden. WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN Ons park heeft een nieuwe attractie gekre gen, n.l. twee marmotten, die gehuisvest zijn in Klein Velserbeek. In den hertenkamp hebben we nu niet alleen een broedende zwaan, maar ook een gans, die vaak op een nest met eieren zit. Of zij ernstige broedplannen heeft, is nog niet met zekerheid bekend, daar ze, naar het ons voorkomt, al te vaak van de eieren af gaat. Het andere ganzenpaar, want we hebben twee stelletjes, heeft ook een nest met eieren in der, hertenkamp, maar moeder de gans schijnt nog geen sterk verlangen naar kroost te hebben, doch zich voorloopig te willen bepalen iot het ver schaffen van grondstof voor omeletten, Intusschen zijn een paar ganzeneieren in de broedmachine gelegd, zoodat er toch veel kans op bestaat, dat we dit seizoen ganzenkuikens in den vijver krijgen. Naast het gezang van den nachtegaal, die niel meer op schuchtere wijze kennis geeft van zijn aanwezigheid, maar het luid uitjubelt, dat hij weer zoo blij is in Velserbeek terug te zijn, hoo- ren we nu ook het geroep van. den koekoek. Er zijn er, die niet zoo bijzonder gesteld zijn op dat geluid, omdat zij in de meening verkeeren, dat er dan slecht weer in aantcht is, maar laten wij ons daarover maar niet bezorgd maken, want voorspellingen komen niet altijd uit en we zullen maar hopen, dat April den heelen voorraad koud weer uitgeput heeft. Bij de theeschenkerij' is Zondag j.l, muziek ge weest, maar het bezoek.was niet groot. De mee ting en de lage temperatuur hebben echter tot een groot bezoek niet meegewerkt. Wie nu a.s, Zondag muzikaal genot wil smaken, kan dit 's middags terecht doen in het park Velserbeek en 's avonds in het park Concordia, 's middags snarenmuzielc en 's avonds op blaasinstrumenten. Laten de menschen van den tegenwoordige;-, tijd toch maar niet klagen. De oude heer Siastok zeide „Kom daar nou ereis om!", maar wij zou den dat even willen wijzigen en zeggen „Kwam daar 50 jaar geleden ereis om!" Als allerlaatst nieuws kunnen we hierbij nog melden, dat in het gebouwtje, dat eenigen tijd als politiepost heeft gediend, een allerliefst aapje ge ïnstalleerd is. Wat zal Keesje een druk bezoek van de jeugd krijgen! De winkeliersverenigingen in de gemeente willen onder de winkeliers een referendum hou den om te kunnen constateeren hoe zij denken over een eventueele winkelsluiting "s avonds om 8 uur, Zondag 8 Mei a.:s„ 's avonds half acht, zal de Harmoniekapel „De Eendracht" haar eerste concert "in het park uitvoeren en daarbij het on derstaand programma ten gehoore brengen. PROGRAMMA: 1. Ouverture Le- Carnaval Remain, Berlioz 2. „Faust" La Nuit de Valpurgis, Ballet, Ch. Gounod 1. Allegro 2. Adagio 3. Allegretto 4, Allegro vivo 5. Moderato con moto 6. Allegro 7, Allegro vivo, 3. Au Camp des Friganes, F. Blumentrilt 4. Ouverture Jeanne D'axg, Verdi 5. L'invitation a la Valse, M. Web er 6. Scènes Pittoresques, M. J. Massenet 1. Marche 2, Air de Ballet 3. Angelus 4. Fête Bohème. 7. Finale. Zondag jl, voerde de tooneelvereeniging „St. Engelmundus" wederom het tooneelspel „Het hoogste goed" op, thans tegen entrée. Evenals den eersten keer hadden de spelenden ook nu weer veel succes, zoodat „St, Engelmundus" met genoegen op haar lustrum-uitvoeringen kan te rugzien. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. HET NUT VAN DE KAMER VAN KOOP HANDEL VOOR DEN MIDDENSTAND. Mijnheer de Redacteur! Mag ik naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer Th. riruijnzeels, geplaatst in uw blad, dato 23 April j.l., het een en ander zeggen? r>ij voorbaat dank. De heer bruijnzeels heeft bij het stukje wel een noot geplaatst, waarin hij zegt: „Dit ingezon den stuk staat geheel buiten het bestuur der Winkeliersvereemging Wijkeroog, doch is striki persoonlijk". Als secretaris dus van bovengenoemde Vereeni ging sta ik er geheel buiten, doch als winkeliei en middenstander (als men dit kiatste woord wilj neb ik ook nog de eer lid te zijn van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, atdeeling Kleinbedrijf. Ik meen dus, dal het ook wel in de lijn ligt, om op het inge zonden stuk van den heer Br, te antwoorden. De heer Br. zegt, wat opgediend werd, was een menu a la carte du Hotel Riche, maar geen middenstandskost, lk moet eerlijk bekennen, dat ik niet eiken dag gebruik maak van een menu a la carte du Hotel Riche. Ik weet dus niet wat daar geregeld wordt opgediend. Doch dit wil ik wel zeggen, of het nu was Hors-d'oeuvre-varié of gestampte pot, als winkelier of middenstander vind ik het heerlijke kost. En nu ter zake, lk geloof werkelijk, althans volgens mijn be scheiden meening, dat de heer Br, niet goed heeft geluisterd. Dan wil ik op de eerste plaats vragen, heeft de heer Br. wel gehoord wat de heer Hom burg, voorzitter der Winkeliersvereniging te IJmuiden zeide? Waar deze heer na de rede var. Jhr. Mollerus zijn dank bracht voor de uitnoo diging, die hem was geworden, zeide hij dat hij het ten zeerste op prijs zou stellen, wanneer Jhr. Mollerus bereid zou gevonden worden ook te IJmuiden voor de Winkeliersvereniging een voordracht te houden in denzelfden geest als hier gehoord. Deze achtenswaardige heer Hom burg vond het toch zeker óók wel middenstands- kost, anders zou hij als voorzitter van boven genoemde vereeniging zeker Jhr, Mollerus voor zijn vereniging niet hebben uitgenoodigd. Heeft de heer Br, niet gehoord, dat Jhr, Molle- rus zeide, dat er héél veel, ja zelfs het meeste achter de schermen der Kamer werd geda; Waar de buitenwereld weinig of niets van te weten kwam? Ook voor den winkelier, heer Br„ wordt er achter de schermen in de Kamer zeer veel ge daan. Ondergeteekende als lid der K, v. K. kan dat volkomen beamen. Als de heer Br: nog eens lid der Haarlemsche Kamer wordt, wat natuurlijk zeer goed mogelijk is, zal ook hij dat van nabij ondervinden, en moe ten erkennen. Heeft Jhr, Mollerus niet gespro ken van vliegende winkels? Weet de heer Br. niet ook wij die eer(?) hebben gehad? Weet de heer Br, niet, dat de K. v. K. ook daar de eerste stoot aan gaf, dat dezelve spoedig was opge ruimd? Heeft de heer Br. niet gehoord, dat Jhr. Mollerus sprak over een, bij ons in de buurt wonende bijen- of honinghandelaar, die geholpen werd door de K. v. K,? En dit was toch óók een van hel kleinbedrijf. Weet de heer Br., dat in Haarlem een verkoophuis was, dat steeds van acht uur des avonds verkocht, ja groote adver tenties plaatste, dat des avonds tot elf uur ge legenheid gegeven werd tot bezoek, aldus tot elf uur verkocht alle mogelijke artikelen tot schade van den winkelier, die om acht uur sloten moest zijn? Door tusschenkomst van de Kamer van Koophandel is ook dit van de baan Ook weet de heer Br. zeker niet, dat momen teel de Kamer van Koophandel medewerkt om bier in onze gemeente te krijgen een nieuwe grootere steiger, waar zoo mogelijk groote zee booten kunnen aanleggen om te laden en lossen, Zou dit ook voor den winkelier-zakenman in de toekomst niet zijn nut afwerpen? Ook heeft de K. v. K. zich al reeds bezig gehouden met dei: uiterst precajren toestand der tuinders, vooral ir. onze .omgeving, en zal ook te dien opzichte doen wat zij kan. En dit zijn toch ook voor het grootste dee! kleinbedrijvers. Ook voor de, van de baan zijnde Weeldebelasting, heer Br., hebben de Kamers van Koophandel geijverd. Zoodat ook de heer Br. is bespaard gebleven, om bij elk artikeltje, dal hij zou verkoopen zegeltjes en bonnetjes le moeten plakken. Ook de verschillende subsidies, die door de K. v. K, worden gegeven, b.v. voor middenstands tentoonstellingen komt alweer inderdaad het voordeel aan den winkelier. Zoo ook b.v. het uitschrijven van vergaderingen tot bespreking van onderwerpen van algemeen belang, het houden van cursussen in vreemde talen, het houden van conferenties met zaken- rnenschen, die behoefte hebben aan voorlichting, raad of bijstand, en het bepleiten van hunne be langen bij de bevoegde autoriteiten. Het instellen van onderzoekingen betreffende de werking var. sociale en fiscale wetten en verordeningen, het bieden van moreelen steun aan acties, die de af schaffing Van misstanden in handel en nijver heid beoogen en de bevordering van derzelver bloei ten doel hebben, het scheppen der moge lijkheid van arbitrage in handelsgeschillen, dit alles komt den middenstand ten goede. Kortom eeu ieder, dus ook de winkelier en middenstan der kan zich steeds tot de Kamer wenden, tot het verkrijgen van alle mogelijke inlichtingen op handelsgebied. Steeds slaat de volijverige secre taris voor het publiek gereed. En het profijt, dat men uit die inlichtingen kan trekken, is werkelijk groot. De heer Br. zal mij mogelijk toevoegen, dat ik niet precies bij den winkelier ben gebleven, doch men moet toch ook een beetje verder kij ken, en niet speciaal blijven staren op den win kelier. Mijnheer de Redacteur ik zal hiermede eindi gen, bang zijnde te veel plaatsruimte van U te vergen. En de hoop de heer Br, voldoende te hebben duidelijk gemaakt, wat de winkelier en middenstander voor zijn f 2.50 van de K, v. K. krijgt en kan krijgen,.^ H. H. MEIJER, Lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstr. Velsen (Noord), 26 April 1927. tfor iDi II #ki DE ZEEMANSCENTRALE. Gelijk eenigen tijd geleden werd gemeld gericht de Z,eemanscentrale Bond voor g'eejl ken en zedelijken arbeid onder Nederland' Zeevarenden. Men is nu bezig een eere-con,,^ llCtf vormen en reeds hebben enkele vooraansl—iicll persoonlijkheden hun moreelen steun in c ijn toegezegd, o.a. dr, de Visser, baren QuarleS' p Quarles, Jhr. F, Teding van Berkhout, Exc, burg, Exc, Colijn, Exc. van Hijk, jhr. de M-J van Swinderen. Op Woéhsdag a.s. 4 Mei zal in de Groote) te 'sGravenhage een introductie-avond vroij gehouden, waar als sprekers (onder vo.orjj|[ van ds. Gravemeyer (Amsterdam) zullen oplrsl*- dr. F. van Gheel Gildemeester den Haag) ,j. D. Poot (Haarlem) en ds. G. H. Wagenaar terdam). Het groote koor der Haagsche Herver M, Stadszending Te Dèum Laudamus (dir. notaru J. Jalink) werkt mede. Ook de organist Groote Kerk de heer J, A. de Zwaan. i De Ned, Chr. Radio Ver. zendt alles via !lj|,, M sum uit. Op vier plaatsen wordt de avond l fif vendien door loudspeakers hoorbaar ge:;.. voor belangstellenden. Te Amsterdam in del M gelsche kerk (Bagijnhof). Te Rotterdam in heli bouw De Samaritaan (Linker Rottekade), Utrecht in de zaal Irene (Keystr.). Te Haarlt; het Wijkhuis, Leidschestraat 20. Overal aar,-" fll" vijf minuten voor 8. Overal toegang vrij. Col; JM. bij den uitgang. Wij hopen, dat heel velen zullen opkomen. De Bond die aldus in ons volksleven zal w« geïntroduceerd, is inter-kerkelijk van karaklc wil allen vereenigen, die den socialen en v telijken arbeid onder zeevarenden beoefei willen bevorderen. Houdt U Woensdag 4 Mei voor ons open' En gedenkt U ons werk? 1^. - ---- L. D, POOI Koninginneweg 79, Haarlem, Postgiro 102322. M. 1M. H. F. C.—HAARLEM 3—0. De aankondiging van dezen Zaterdag j.l speelden wedstrijd riep zooveel aangename inneringen wakker, dat we besloten kijkje® aan de Spanjaardslaan te gaan nemei zagen weer in gedachten Mannus Franckea, van de beste voorhoedespelers, die Ned»! ooit gehad heeft, op den dikken Haarlem-ke Jules Utermark, afrennen, J.ur Haak op dei eigen wijze de H, F, C.verdediging paseeree, dan, na even gekeken te hebben, met formidable schoten Steup, den H, F. C.-ke? geen kans te geven; dan maakten we i: dachten nog steeds weer dien Haarlem-A C. wedstrijd aan den Schoterweg mee, toen thuisclub Jan v. d,. Berg; de tegenwoordig] dion-directeur, in 't doel stond, bij gel beter. Hoe hebben we toen den zich als in een vreemd pakhuis thuis voelenden Ha- keeper aangemoedigd met een familiaar: je goed, Jan!" of: „Achter in je doel, Jai' weer zagen we in onze verbeelding Bouwmtt den tegenwoordigen H, V, V.'r, Mannus Fn ken in dien wedstrijd als een schaduw zoo zelfs, dat laatst genoemde er bijna wi onder werd. Deze en dergelijke momenten kwamen one den geest, toen we Spanjaardslaan-waarfs Is Geen wonder dus, dat onze verwachtingen! dag j.l. hoog gespannen waren. Want al ge!! dezen keer geen competitie-wedstrijd, heli' pioenschap van Haarlem en de Hecks-beker; den toch op 't spel, Hoe zijn we echter teleurgesteld! Zoo gap het veld betraden, merkten we al verst: met de wedstrijden uit de „oudheid V/ay de zenuwachtige spanning, waarin vroegti publiek verkeerde? En waar waren de kan» sprekende of kibbelende troepjes supporlt beide clubs? En dan die tribune! Wal ver zij een open plekken, hoewel toch welhasi aanvangssignaal zou klinken! Toen kwamen de spelers in 't veld, niil vroeger, het geheele elftal tegelijk, maar pels-gewijs". En waar bleef de welkon-s' van het publiek? De tijden bleken wel ver en de supporters met hen. Nadat de elftallen gekiekt waren, kon he! beginnen. En ook dit is een teleurstelling den, vooral van „Haarlem' -zijBe. En me! moed dachten we terug aan den tijd, dat dei broeken een rechtervleugel Houtkooper- Bakker hadden, Jur Haak linksbinnen Healy, die magere Engelschman, de spilpkd zette, geflankeerd door Albert Haak o zwoeger Sim Veen enz, O, o, wat was dal1 lem achteruitgegaanI Het achtertrio dé Vries, lenaars, Houtkooper kon er nog mee dt- bleek laatstgenoemde ook op zijn retour !s doch in de middenlinie speelde alleen W goede partij voetbal. In de voorhoede was w< kerwing „zoo maar" nergens. Wat Haarte den weer teruggekeerden Engelschman moet doen, begrijpen we niet. We hebben^ letterlijk niets goeds zien doen. Doch ook- man en Bieshaar zijn ons niet ineegevaP leen van den jeugdigen rechtsbuiten Kr' kunnen de roodbroeken nog pleizier belei Na deze beschrijving van de Haarlem^ de behoeft 't geen betoog, dat het solideK achtertrio Mac Neill ex-H.V.V, ex-V.O,C. en Van Haaren ex-Wilnw®1 weinig of geen moeite had de Haarlem*** af te slaan. Vrijwel over alle liniën speelde H, F, K al maakte haar spel ook geen grootschen1'1 Het stond echter op een behoorlijk peil De 30 overwinning Reeder (ex Be v. d. Berg en Lamp scoorden de doelp® was dan ook verdiend en ze was zeker no/ ter geweest, als keeper de Vries zien goed geweerd had. Ook na het maken doelpunt viel het op, hoe betrekkelijk publiek bleef. Neen, een ouderwetscbe H. F. C.-wedstrijd was tóch gezelliger! PROMOTIE-WEDSTRIJDEN. Zondag a.s.- worden o.a, de volgende^ wedstrijden gespeeld: Concordia—V. heimE, V. C,, Schoten-Hortus en A. A. D. O. STORMVOGELS IN OLYMPISCHE EL^ Woensdag 18 Mei speelt Haak iBet Olympisch elftal tegen Newcastle Unit* terdam, Thyssen Zondag 22 Mei met ne elftal te Deventer tegen dezelfde vereeD£ Koster den 15den Mei te Arnhem tegel telijk elftal.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 2